Steeds Opvang voor spijbelaars 'Duidelijk zijn over eisen opleidingen en beroepen' Weer wilde koe ontsnapt Project voor leerlingen voortgezet onderwijs Politie in het nieuw LEIDEN Staatssecretaris Ginjaar-Maas (tweede van links) laat zich de werking uitleggen van een van de machines het schoolgebouw van de MSG. (fotoHoiva Staatssecretaris bij jubileum MSG: LEIDEN - "Ik neem de klacht die de afgelopen jaren regelmatig wordt gehoord dat het technisch onderwijs te weinig op de arbeids markt zou zijn afgestemd wel se rieus, maar niet tot elke prijs. Ik denk overigens dat er, ondanks de problemen die daarbij optreden, wel degelijk een verbetering van die aansluiting mogelijk is", aldus staatssecretaris N.J. Ginjaar-Maas gistermiddag in de Pieterskerk, waar de officiële herdenking van het tweehonderdjarig bestaan van de middelbare technische school MSG uit Leiden werd gehouden. De bewindsvrouw legde aan de hand van een binnenkort verschij nend rapport over de leerplanont wikkeling uit hoe die verbeterde aansluiting van onderwijs en ar beidsmarkt moet worden bewerk stelligd. Volgens Ginjaar moeten hèt on derwijs en het bedrijfsleven geza menlijk de verantwoordelijkheid op zich nemen die aansluiting te verbeteren door duidelijkheid te scheppen over de profielen van de beroepen en de opleidingen voor die beroepen. Het eerste zal meer vanuit het bedrijfsleven moeten komen, het tweede moet door hen samen worden bepaald. De verant woordelijkheid voor de bepaling van de examenprogramma's zal volgens haar vooral bij het onder wijs komen te liggen. Verder moet volgens Ginjaar een flexibilisering van het onderwijs worden bewerkstelligd. "De pro gramma's moeten gemakkelijker aan de veranderende eisen kunnen worden aangepast. De program ma's moeten zijn samengesteld uit afzonderlijke eenheden, modulen. LEIDEN - Van het terrein van de Groenoordhallen is gisteren rond het middaguur opnieuw een wild geworden koe ontsnapt. Op zijn woeste tocht belandde het dier uit eindelijk in het Heempark, waar twee schoten met een verdovings geweer noodzakelijk bleken voor dat de koe was gekalmeerd en met de veewagen naar het slachthuis kon worden afgevoerd. Vrijwel zeker is dat de koe, bij wie slechts twee dagen geleden haar kalf was weggehaald, daar door zeer boos is geworden. Vol gens de politie rukte het dier zich los en kwam via de afrastering bij de Groenoordhallen, die al enige tijd kapot is, op de Floris Verster- laan terecht. Weggebruikers op de Haarlemmerweg konden tijdig een goed heenkomen zoeken toen de koe via deze weg naar het terrein van de molen De Herder stierde. Vergeefs werd geprobeerd het beest met behulp van een andere koe terug te lokken. De weerbarsti ge. koe dook daarop de Haarlem mertrekvaart in en krabbelde aan de andere kant op de oever, in het Heempark. Pogingen om de koe te benaderen leverden de reactie op van een arenastier, zodat het in al ler ijl opgetrommelde verdovings geweer uiteindelijk uitkomst moest brengen. Condooms gestolen LEIDEN - Een 72-jarige nering doende aan de Haarlemmerstraat heeft er bij de politie aangifte van gedaan dat vermoedelijk iemand in het bezit is van een valse sleutel van de condoomautomaat die hij aan zijn gevel heeft hangen. Zo ver dwenen het afgelopen weekeinde elf pakjes van drie gulden per stuk met de noorderzon. De winkelier zei het apparaat zaterdag geheel te hebben gevuld met twintig pakjes. Dinsdag bleek de voorraad con dooms uitgeput en het apparaat desondanks slechts 27 guldens te bevatten. De relatie tussen die eenheden moet goed zijn omschreven, zodat veranderingen gemakkelijker kun nen ontstaan". Keurslijf Volgens Ginjaar moet het ge makkelijker worden binnen de op leiding uit verschillende mogelijk heden te kiezen. "We moeten niet alle leerlingen in het zelfde keurs lijf willen passen. Een gemodu leerd programma moet het moge lijk maken dat de leerlingen ver schillende leerprogramma's kun nen volgen". Ook moet volgens de bewinds vrouw de samenstelling uit afzon- delijke eenheden de overstap naar andere soorten onderwijs beter mogelijk maken, omdat dan vrij stellingen kunnen worden gege ven. "Dat voorkomt demotiveren de herhaling, tijdverlies en het zorgt voor een vergroting van het rendement van de opleidingen". De voorzitter van de Vereniging van Middelbare Technische Scho len en andere Scholen voor Mid delbaar Beroepsonderwijs (VMTS), R.E. Romme, uitte in zijn toespraak kritiek op het feit dat door een wetsontwerp van minis ter Deetman van juli over de ont wikkeling van het voortgezet on derwijs, het middelbaar technisch onderwijs (MTO) in de toekomst genoegen moet nemen met een vooropleiding van drie jaar voort gezet basisonderwijs (VBaO), in plaats van de huidige vier jaar MA VO of de LTS, terwijl de MTO-op- leiding toch maar maximaal vier jaar blijft..Romme: "Het is daarom volstrekt reëel er van uit te gaan, dat onze toekomstige leerlingen een aanzienlijk minder gunstige Tekeningen Het gebouwtje De Pancrat op het ir. Driessenplein zag er altijd een beetje somber uit, maar dat is veranderd. In opdracht van de stichting Ex '85, een stichting die zich bezighoudt met de opvang van ex-verslaafden en die over enkele dagen het gebouwtje offi cieel in gebruik zal nemen, maakte Sjaak Klunder op de bui tenkant striptekeningen. Het is een kleurrijke bedoeling gewor den: een oase in de woestijn. "Nee, ik heb het niet zelf aan geboden; ik ben gevraagd", zegt Klunder. "Via via hadden ze ge hoord dat ik tekende en toen ze wat van me hadden gezien, zei den ze: wil je dat gebouw voor ons beschilderen. Nou, dat vond ik wel een leuke opdracht". Klunder werkt voor een aantal bladen. Meestal maakt hij strips, soms gaat het om illustraties. "Ik verdien met dat werk nog niet genoeg; daarom werk ik overdag ook nog voor een bank in Lei den, maar in de toekomst wil ik me alleen maar toeleggen op het tekenen". Hij maakte een stripverhaal voor Ex '85, niet zomaar tekenin gen, verduidelijkt Klunder. "Dat verhaaltje vertelt wat er in het gebouwtje gebeurt. Je ziet een junk, die kickt af...en dan zie je hoe hij naar de stichting gaat. Daar worden vervolgens de ban den met z'n verleden doorge hakt". Ja, hij heeft al leuke reacties gehad. Ook van de buurt. "De mensen vinden het leuk. En dat vind ik eigenlijk ook wel begrij pelijk, want waar heb je in Lei den nog meer gebouwen waarop striptekeningen staan?". Trouwens, vervolgt Van Klun- startpositie zullen krijgen dan in de huidige situatie". Hij zei ook te vrezen dat door de nieuwe ontwikkeling het eindni veau van de opleiding niet kan worden gehandhaafd. "Samenvat tend zou ik willen stellen, dat het MTO in een onmogelijke positie wordt gemanoeuvreerd, wanneer van ons wordt verwacht dat we leerlingen met een lager niveau van vooropleiding, of afvallers van het voorbereidend hoger onder wijs, met een beperkte verblijfs duur de eindstreep kunnen laten halen met behoud van het huidige eindniveau". Behalve de toespraken van Gin jaar en Romme, hield burgemees ter Goekoop een toespraak over Leiden als onderwijsstad en wer den muzikale intermezzi gegeven door pianist Bernard van den Boogaard, docent aan de muziek- pedagogische academie in Leeu warden. Voorafgaand aan de herdenking gistermiddag in de Pieterskerk had staatssecretaris Ginjaar een bezoek gebracht aan de jubileren de MSG. Na een rondleiding door de school, waarbij bijzondere aan dacht werd besteed aan de nieuw bouw, werd haar door de school een lunch aangeboden. Vèrvolgens bracht ze samen met enkele bestuursleden van de school een bezoek aan museum de Lakenhal, om de tentoonstelling '200 jaar MSG' te bezichtigen, 's Avonds vierde de MSG in de aula van de school feest in de geest van de jaren vijftig met onder meer een optreden van de 'Second Hand Rock 'n Roll Band' en een talenten jacht. der, voor hij het vergeet...mis schien wordt de voorkant van het gebouw op het ir. Driessen plein ook nog beschilderd. "Daar was geen geld meer voor, maal ais de gemeente nou over de brug komt, kan ik aan de voor kant tekeningen maken die laten zien hoe het in de toekomst ver der gaat met die ex-junk". Hij heeft de smaak in elk geval te pakken gekregen, vertelt hij. "Ik had het nog nooit eerder ge daan. Ja, ooit heb ik een pinguin in een slaapkamer getekend, maar dit was toch iets anders. Je moet er voortdurend voor zorgen dat de verhoudingen kloppen. Dat is me 09k wel gelukt". Klunder óverweegt nu om ge meentes en bedrijven te gaan aanschrijven. "Je ziet zovéél gore gebouwen. Van die gebouwen dié er niet uitzien, onopvallend, smakeloos. Nu denk ik: als je nou tekeningen maakt op zo'n gebouw is dat toch een hele ver betering. Of ze het een goed idee vinden..." Klunder ziét wel. Hij moet nu in elk geval weg. Naar school. In de avonduren bezoekt hij name lijk de kunstacademie. Geboeid (1) De 32-jarige Leo van Zanen liep in de nacht van zaterdag op zon- dóg zo omstreeks half drie in de Van der Werfstraat. Peinzend. Op een gegeven ogenblik kreeg hij naar eigen zeggen een tik te gen z'n achterhoofd. De belager zag hij niet, want Van Zanen was een tijdje buiten westen. Hoe lang weet hij ook niet. Toen hij bijkwam was hij in elk geval zijn spullen kwijt. Een por- temonnaie, een sleutelbos en een Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok f De tekeningen van Sjaak Klunder op het gebouw van Ex 85: een junk kickt af en montert op serie girobetaalkaarten. Hij ging direct naar het politiebureau om aangifte te doen. "Ik kwam daar dus binnen en vertelde wat er gebeurd was en dat ik aangifte kwam doen. Gaat u maar even rustig zitten, kreeg ik ten antwoord. Maar ik was na tuurlijk een beetje boven m'n theewater, dus ik herhaalde wat ik gezegd had: dat ik aangifte wilde doen". "Weer kreeg ik ten antwoord: ga maar rustig zitten. En even la ter werd daar aan toegevoegd dat ze wel zouden zorgen dat ik rus tig ging zitten als ik het zelf niet deed". "En dat hebben ze vervolgens ook gedaan. Met z'n vieren heb ben ze me in de boeien geslagen. Ik werd daarna vanzelfsprekend nog kwader. Ja, begrijpelijk na tuurlijk—kom je om aangifte te doen, slaan ze je in de boeien, als of jij wat fout hebt gedaan!" "Weetje wat, zeiden ze even la ter, ga jij maar een tijdje de cel in. En daar ging ik, geboeid de cel in. Nu is het vervelende dat ik aan een ziekte heb geleden en nog steeds een nabehandeling krijg. Ik moet nog'steeds pillen slikken. Dat heb ik ook wel tien keer aan die agenten duidelijk proberen te maken". "Ongeveer tien keer heb ik ge beld en gezegd dat ik m'n medi cijnen moest hebben. Ik zei ook nog: willen jullie soms zien hoe ik dadelijk een aanval krijg? Ach meneer, was het antwoord, we hebben hier wel ergere dingen meegemaakt". Geboeid (2) "De volgende ochtend om een uur of negen mocht ik pas weer gaan. Zondagavond vond ik thuis een briefje in de bus dat er een vrouw had gebeld die m'n spullen had gevonden. M'n geld was weg, de rest was weer te recht. Ik begreep overigens van die vrouw dat zij de politie ook nog gebeld had. Nee, er is geen aangifte gedaan, zou ze ten ant woord hebben gekregen". De omgekeerde wereld: je komt aangifte doen en wordt in de boeien geslagen, alsof jij niet de beroofde bent, maar de he rover. In wat voor wereld leven we eigenlijk? "Ja, dit zit toch echt iets anders in elkaar", zegt politievoorliehter Graveland. "In die nacht waren er moeilijkheden bij het station. Een steekpartij. Daar hadden we onze handen aan vol; vandaar dat er tegen die man werd ge zegd: kom nou morgen terug, dan hebben we alle tijd. Maar hij was voor geen rede vatbaar". "Bovendien kwam hij dronken aan het bureau. Nu is onze op stelling in zo'n geval: ga maar naar huis en kom de volgende dag aangifte doen, als je weer nuchter bent. Is iemand onder invloed, dan heeft het geen zin om een aangifte op te nemen". "Dat viel deze man niet aan z'n verstand te brengen. Hij was meer dan vervelend heb ik be- WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 (foto Wim Dijkman) grepen. Ga nu maar naar huis en kom morgen terug, dat werd di verse keren tegen hem gezegd, maar hij luisterde niet. Dus dan moetje op een gegeven ogenblik tegen hem zeggen: ga naar huis, want anders krijg je een proces verbaal wegens lokaalvrede breuk". "Begrijp me goed: die maatre gel nemen we pas in het uiterste geval. En dit was zo'n geval. De ze man was zo vervelend dat we hem wel moesten insluiten. We hebben hem eerst nog in de wachtkamer laten zitten, maar daar maakte hij zoveel kabaal dat we hem in een cel hebben moe ten opsluiten". "Ik dronken?", zegt Van Za nen. "Ik was niet dronken. Ja, ik had wel een paar biertjes op, maar ik was niet dronken; ik was hooguit een beetje aangescho ten. Nee, voor mij is de emmer echt overgelopen. Ik laat het er niet bij zitten". Van Zanen zal een klacht in dienen tegen het politieoptre den. spijbelaars. Een onderzoek naar de achtergronden van spijbelen in Leeuwarden leert dat één van de vijf leerlingen bij het HAVO/VWO regelmatig spijbelt, maar een ana lyse van de in Nederland bestaan de opvangprojecten geeft aan dat de meeste jongeren in de projecten afkomstig zijn uit het lager be roepsonderwijs, waar het percenta ge schoolverzuimers echter kleiner is (10 a 15 procent). Volgens heU rapport lopen deze jongeren de meeste kans vast te lo pen. Uit het rapport: "De groep leerplichtige jongeren waar het hier om gaat raakt meer en meer een vast levensritme kwijt, verliest belangrijke sociale contacten en raakt steeds meer in een maat schappelijk isolement". Binnen deze groep zijn te onder scheiden: de 'absolute' schoolver zuimers (15- a 17-jarigen) die nau welijks meer zijn te' motiveren, de tijdelijke schoolverlaters van di verse leeftijden die zich moeten heroriënteren en mogelijk de con tacten met schóól weer kunnen herstellen en de groep nog jonge (12 tot en met 14 jaar) leerlingen die nauwelijks zijn te motiveren. Netwerk In het rapport wordt geen nauw keurig beeld geschetst van een toe komstig programma, omdat dat mede afhankelijk is van de belang stelling van de leerlingen en de mogelijkheden die het opvang- team kan bieden. Wel worden glo baal de drie uitgangspunten van LEIDEN - De Leidse politie is in het nieuw gestoken. Het van af 1962 gedragen uniform, dat het oude zwart lakense pak ver ving, gaat de kast in en komt er alleen voor meer officiële gele genheden uit. Op straat zullen de agenten nu te zien zijn in een meer eigentijdse blauwe blou- son, die met zowel een blauw bontkraagje voor de winter als een. eenvoudig er zomerkraagje voor de zomer is vervaardigd. Bij de nieuwe blousons hoort een nylon regenjas, voor slecht weer, met een ceintuur dat dan één kant reflecterend is uitge voerd. De gehandhaafde kunst lederen jacks zijn zo aangepast dat het dragen over de nieuwe blousons geen problemen geeft. Volgens politievoorliehter Dick Graveland zijn de korpsleden erg tevreden over de nieuwe outfit. De nieuwe kleding is ont worpen door de politiekledings- Op de foto tonen (v.l.n.r) de hoofdagenten Peter Sieval en Arno van de Giessen de nieuwe kleding, terwijl agente Mary Bijman nog in het oude kos tuum is gestoken. (foto Holvast) het programma-aanbod gegeven: "Een zo breed mogelijk aanbod, met veel keuzemogelijkheden en afwisseling; een aanbod, dat jonge nen in,staat stelt om positieve leer ervaringen op te doen en het creë ren van een situatie waarin geleerd wordt zelf verantwoordelijk te zijn en zelf te kiezen". Als voorbeelden van activiteiten worden onder meer genoemd: groepslessen, sport en spel, creatieve vakken, keuzevakken en beroepsoriëntatie. Voor het tot stand komen van het project zal een plaatselijk net werk worden opgezet. Nagegaan wordt, welke scholen, club- en buurthuizen en jongerencentra willen meewerken aan de oprich ting. Volgens de schrijvers van het rapport kan deze medewerking in ruime mate worden verkregen. Het netwerk wordt via vaste contact personen opgezet met vertegen woordigers van het Combinatie Pakket Leiden, de directie welzijn én de directie onderwijs.. De ge meente Leiden denkt gebruik te kunnen maken van de zogenaam de Individueel Beroeps Onderwijs (I.B.O)-faciliteiten. Kosten De samenstellers gaan voor Lei den uit van de constructie van door het rijk bekostigde leraren. Op twaalf jongeren zou één leraar no dig zijn. Verder zijn voor het pro ject een schoolmaatschappelijk werk(st)er en een jongerenwerk- (st)er nodig. Behalve het bieden van directe hulp aan de jongeren, 'moeten zij ook contacten onder houden met diverse personen en instellingen. De ministeries van onderwijs en wetenschappen en welzijn, voltes- gezondheid en cultuur worden ge vraagd deze functionarissen te be kostigen. Voor de overige kosten worden ook aan de betrokken ministeries middelen gevraagd en het beschik baar stellen van een startsubsidie. Behalve de kosten van het perso neel schatten de samenstellers de kosten op ruim tachtigduizend gul den. De inrichtingskosten, zoals onder meer leermiddelen, materia len, gereedschappen en aanpassin gen van een gebouw worden ge schat op 35.000 gulden. De jaarlijk se kosten, zoals huur, vaste kosten, kantoorbehoeften en gastdocen ten, worden op 46.500 gulden ge schat. Voor de opvangruimte van de verzuimers wordt gedacht aan het gebouw Pieterskerkhof 4A. Uit gangspunt daarbij is, dat huisves ting in een schoolgebouw niet ge schikt, is, omdat dat een negatieve invloed heeft op de jongeren, die juist niets meer van de school wil len weten. Bovendien kan het een negatief effect hebben op 'de func tionerende schoolorganisatie'. In het gebouw zullen aparte ruimtes moeten zijn voor onder meer techniek en handvaardig heid, voor docenten en voor indivi duele activiteiten. In de directe omgeving van de locatie moet gele genheid zijn voor lessen in sport en spel. De nota 'opvang-project Leiden' wordt morgenavond behandeld in de commissie voor onderwijs, sa menlevingsopbouw en emancipa tie.- LEIDEN - Er zijn plannen om in Leiden een opvang- programma voor spijbe laars op te zetten. Het op- vangproject zal voorname lijk zijn gericht op leerlin gen van het voortgezet on derwijs. Een mogelijk on derkomen voor de school verzuimers is het gebouw Pieterskerkhof 4A. Dit blijkt uit een pas verschenen rapport 'Opvang-project Leiden' van de directie onderwijs van de gemeente Leiden, waarin de nood zaak wordt aangetoond van een project voor een categorie kinde ren die het op school om uiteenlo pende redenen niet meer kan vin den en tussen wal en schip dreigt te raken. In het rapport wordt het school verzuimpercentage van de circa veertienduizend Leidse kinderen voorzichtig geschat op vijftien pro cent. Niet meegerekend worden dan de zogenaamde 'uurtjespik kers', degenen die incidenteel een les spijbelen. De directie onderwijs verwacht dat een groep van zestien leerlingen zeker in aanmerking komt voor het opvangproject. Met het project hoopt men direc te hulpverlening aan de individue le leerlingen te kunnen bieden en ervaringen op te doen met het op nieuw motiveren van schoolverzui mers. Niet iedere leerling komt in aan merking voor de spijbelopvang. Er zal een 'intake-commissie' in het leven worden geroepen die zal be staan uit de leerplichtambtenaar, vertegenwoordigers van de GG en GD, medewerkers van het jeugd- welzijnsoverleg Leiden, uit het on derwijs, van de kinderpolitie ën de directie onderwijs van de gemeen te. Als door het werk van de leer plichtambtenaar blijkt dat voor een verzuimende leerling de weg terug naar de school onmogelijk is, moet de commissie worden inge schakeld om te beoordele.n of het spijbelproject uikomst kan bieden. Onvrede Voor toelating worden in het al gemeen criteria gesteld als veelvul dig spijbelen, onvrede met de ei gen situatie, risico van definitief schoolverlaten, jongere leeftijd en niet verslaafd zijn aan alcohol of drugs. Volgens het rapport ver dient het aanbeveling de kans op succes mee te laten wegen bij de toelating. Om dit mogelijk te maken moe ten bij de procedure werkzaamhe den worden verricht als: oriënte rende gesprekken, huisbezoek, kennismaking, informatieverza meling en een eventuele proef plaatsing. Ook moet duidelijk wor den gemaakt dat plaatsing in het project geen vrijblijvende zaak is. Op een aantal plaatsen in Neder land is inmiddels ervaring opge daan met opvangprojecten voor

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3