Pandora met intuïtie geprogrammeerd 'Problemen bij EO zullen blijven bestaan' Nena: 'Veel mannen zien alleen het mooie gezicht' WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 KUNST PAGINA 29 HILVERSUM (GPD) - "De uiteen lopende structuur, van evangelisch tot reformatorisch, zorgt binnen de Evangelische Omroep voor veel problemen. Door de verschillende manieren waarop men het evange lie uitlegt, lopen zaken hoog op. Dat leidt tot meningsverschillen en belemmert het omroepbedrijf in haar functioneren". Dat zegt de voormalig hoofdredacteur van het EO-magazine Visie en hoofd van de mediatheek van de EO, Leen Hartog (48) uit Baarn, die na een dienstverband van acht jaar de EO de rug toekeerde. Sinds een week zit de Amersfoorter Henk Kam steeg op zijn stoel. Officieel is Hartog sinds augus tus weg bij de EO. Officieus wilde de EO-directie in november van het vorig jaar al een einde maken aan het dienstverband met Hartog. Het langdurige verblijf van Hartog in de Ziektewet ("Ik ging er totaal aan kapot") is er de oorzaak van dat de ontslagprocedure na bijna een jaar daadwerkelijk kon wor den afgehandeld. De reden hiervan is, volgens Hartog en zijn advocaat mr. P. M. Strengers uit Amersfoort, Ex-hoofdredacteur programmablad 'Visie': het gevolg van een breuk in de ver trouwensrelatie tussen de directie en de voormalige staffunctionaris van de EO. Er bestond tevens ver schil van inzicht over de doelstel lingen van de Evangelische Om roep. Directeur De Koster van het EO- omroepbedrijf weigert officieel al le commentaar in deze affaire. "Wel wil ik kwijt dat deze zaak mij zelf erg geraakt heeft", aldus De Koster. Hartog heeft in het kader van de arbeidsbeëindiging een afvloei ingsregeling voorgelegd gekregen. "Daarmee is zowel hij als de EO ak koord gegaan", zegt zijn advocaat, mr. P. M. Strengers. Hartog wei gert het een zogenaamde 'gouden handdruk' te noemen. Hoe groot het bedrag is dat hij van de EO heeft gekregen, wil hij niet zeggen. Wel wil zijn raadsman mr. Stren gers, die bij het gesprek aanwezig is, kwijt dat de EO de afvloeiings regeling met Hartog netjes heeft af gehandeld. Hartog: "Laat ik vooropstellen dat op mijn afdeling, waar tussen de 20 en 25 mensen werken, altijd een prima sfeer heerste. Er beston den goede vriendschapsbanden. We deelden lief en leed met elkaar. In november van het vorige jaar re zen er plotseling problemen. Ik werd bij de directie geroepen voor een gesprek. Ik was daardoor to taal overdonderd, temeer daar het gesprek in een richting werd ge- .stuurd. Het kwam erop neer dat er wilde verhalen de ronde deden dat ik uit zou zijn op seksuele contac ten. Ik heb dat tegengesproken en nadrukkelijk ontkend, en ik doe dat nog steeds. Maar de vertrou wensrelatie bleek dermate ge schaad dat er geen compromis meer mogelijk bleek. Op aandrin gen van mijn medisch adviseur heb ik ten slotte ontslag genomen. Ik vind het een uiterst trieste en verdrietige zaak", aldus een aange slagen Hartog. met een werknemer om gaat". Voor hem is de ware reden voor zijn ontslag nog steeds een raadsel. Hartog geeft dan ook aan daaromtrent in het duister te tas ten. Explosief Duidelijk is dat de hoofdredacteur, die nu werkloos is en zich oriënteert op de arbeids markt, een behoorlijke optater heeft gehad door het conflict met zijn gewezen werkgever. Dat con cludeert hij zelf ook: "Het is heel triest dat een werkgever op deze Hartog: "Bij de EO zullen er al tijd dergelijke problemen blijven bestaan. De uiteenlopende koers zorgt voor een explosieve sfeer in het bedrijf. Interne meningsver schillen zijn daarvan het gevolg. Hartog meent ook dat de uiteenlo pende religieuze opvattingen bin nen de EO voor een wantrouwende sfeer zorgen. Daarnaast heeft hij kritiek op de EO-top, die hij ver wijt een gebrek aan visie te heb ben. "Een vaststaand plan ont breekt. Op alle terreinen wordt er geimproviseerd en wordt er bezien hoe men het uitgebreide scala van de EO-achterban te vriend kan houden". "In al die jaren dat ik voor de EO gewerkt heb, hoorde ik vele ge ruchten en ik heb daar vaak over na lopen denken. Ook toen ik ziek thuis zat. Als ik alles beter had in gezien, dan was ik veel eerder ver trokken", aldus Hartog, die zijn EO-avontuur een stuk ervaring noemt. Tot besluit zegt Hartog, ge durende zijn maandenlange ziekte veel adhesiebetuigingen te hebben gekregen van zijn ex-medewer- kers. "Dat heeft me gesterkt. De di rectie heeft echter niets van zich la ten horen". ROTTERDAM (GPD) - "Er zijn nogal wat mensen die vin den dat Pandora's Music Box geen popmuziek presenteert. Het is namelijk over het alge meen geen muziek die in de hitparades staat, en komt niet overeen met wat er in de Hema als behangmuziek wordt ge draaid of wat er in de disco's wordt gedraaid. Ik denk dat het hét jaarlijkse feest is waar de underground zich manifes teert. Waar de underground de podia krijgt waar ze normaal niet aan toe komt". door John Oomkes Willem Venema, een dertiger die niet de schaar in zijn lange haar durft te zetten ("Nog even en het is weer actueel"), is de succesvolle organisator achter Pandora's Mu sic Box, een tweedaagse muziek festival in vier zalen van De Doelen in Rotterdam. Samen met de ge lijknamige stichting, waarin zijn impresariaat en dat van Mojo Con certs zonder winstbejag samen werken, is hij er in geslaagd om Nederland in drie jaar tijd een grensverleggend festival te geven. De belangstelling voor wat als de avant-garde in de popmuziek door gaat is zeer groot, maar afgaande op de belangstelling voor Pandora heel wat breder dan Venema drie jaar geleden zelf aannam. Ander halve dag na de start van de voor verkoop waren alle entreebewijzen dit jaar weg. De tickets doen mo menteel op de zwarte markt aan merkelijk meer dan de oorspron kelijke 35 gulden, omdat vele dui zenden geinteresseerden terecht vrezen op 11 en 12 oktober achter het net te vissen als het evenement zich in de Doelen afspeelt. Venema heeft dit jaar een pro gramma samengesteld dat uit drie facetten bestaat: Engelse avant- garde, Amerikaanse en Australi sche gitaarrock die op de jaren zes tig geënt is en een enkele, oudere vertegenwoordiger van oprechte muziek. Bij het samenstellen van zijn programma heeft Venema, die de grootste concertagent is in het Nederlandse clubcircuit, nauwe lijks te klagen gehad over gebrek aan belangstelling van binnen- en Willem Venema: 'Zo gek veel missers maak ik niet' Op 11 en 12 oktober heeft in vier zalen van De Doelen in Rotter dam de derde editie van Pandora's Music Box plaats. In enkele jaren tijd is dit festival uitgegroeid v een marginaal gebeuren tot een grensverleggend evenement dat tot ver buiten onze gren zen de belangstelling weet te trekken. Het zo volledig mogelijke programma luidt op vrijdag 11 okto ber (tussen 21 uur en 4 uur 's morgens): Einstu'rzende Neubau- ten, Tex The Horseheads, Defunkt, Green on Red, Jeffrey Lee Pierce, Crime and City Solution, The Screaming Blue Messiahs, The Shockheaded Peters, Jesus and Mary Chain, .Paleis van Boem, The Legendary Pink Dots, The Woodentops, The 77's, The Triffids, The Rose of Avalanche en The Plastic Dolls. Afgelast: John Martyn. Op zaterdag 12 oktober tussen 21 en 4 uur): Nico Band, Anne Clark Band, Echo The Bunny men, Nick Cave The Bad Seeds, L'Attentat i.s.m. The Fatal Flowers, The Long Ryders, The Cult, The Butthole Surfers, Sonic Youth, Hula, The Fur Bi ble, Alex Chilton Band, Chris Isaak, The Rain Parade, Mona Mur en The Very Things. buitenlandse bands. Meer dan 300 namen circuleerden in het voor jaar. Er wordt gevochten voor een plaatsje op zijn festival. Kriteria heeft Venema niet, wel een instinct. "Ik beheers geen en kel instrument, dus voor mij gaat het heel intuitief en emotioneel. Ik denk dat dat een heel goed uit gangspunt is. Het doetje iets of het doet je niets. Dan hoef je niet te zeuren of die man virtuoos is, en dat zijn muziek daarom goed is, of de man is zo bizar dat het daarom in orde zou zijn... die kriteria heb ik niet. Die kan ik niet onderschei den". "Over popmuziek kun je zoveel lullen en ouwehoeren, maar het is toch iets wat je niet precies onder woorden kunt brengen. Je ziet ook: iemand schrijft een recensie i grammofoonplaat en twee jaar later - als hij hem zelf over leest - denkt hij: wat ik daar ge schreven heb slaat eigenlijk ner gens meer op nu ik die plaat hon derd keer heb gehoord. Het is een moment-oordeel. En ik gebruik mijn moment-oordeel om een band op Pandora te zetten". "Dat oordeel kan net zo goed fout zijn. Zo gek veel missers daar bij maak ik niet. Ik stel een lijst sa men van alle mogelijkheden en daardoor ontgaat je niet zo veel. Het feit dat een groep niet op Pan dora staat, heeft vaak niet te ma ken met een niet-leuk-vinden. Het heeft meestal te maken met techni sche of financieele onhaalbaar heid, of het onverwacht uiteenval len van de band. Dat soort dingen". Belachelijk Venema heeft een vast lijstje van jaarlijks terugkerende 'musts'. Voor een deel namen van artiesten die richtingbepalend zijn geweest in de popmuziek van de laatste tien jaar. "Cabaret Voltaire in 1983. Had ik graag willen hebben, maar de groep zelf wilde niet op festivals spelen. Nou, afgelopen. Dan kan ik elk jaar Cabaret Voltaire op mijn lijstje zetten en elk jaar vragendat doe ik ook - maar het gebeurt niet. Captain Beefheart, precies hetzelf de verhaal. Robert Wyatt, zo staan er elk jaar aanvankelijk weer de zelfde namen op. Die check je toch weer af. En dan blijken allerlei ma nieren te falen". Hij reageert redelijk opgewon den over de stelling dat Pandora als festival te laat komt. Vijf jaar geleden was er vooral in Engeland een veel groter aanbod van grens verleggende muziek dan nu het ge val is. Venema: "Oh, jawel. Maar toen kreeg je het niet voor elkaar. Het is financieel een te ingewikkel de, datje zou kunnen zeggen datje dit festival vijf jaar geleden al had kunnen realiseren. Ik denk dat de muziek die we laten horen toen als te creepy en te minimaal zou zijn bestempeld". "Ik heb het ook toen proberen te realiseren, maar je moet daar finan ciële steun voor krijgen. Heel sim pel. Die was er niet. Het kan nu wél, omdat er een locatie is die zélf belangstelling toont voor zo'n soort evenement, in casu de Doe len. Ten tweede, omdat we het fi nancieel voor elkaar kregen. Je had het vijf jaar geleden alleen in Paradiso kunnen realiseren. Nou, dat is een zaal met een bovenzaal tje. Voor iets als Pandora, met een gedurfde set up en alle verschijnse len, daar heb je een groot pand voor nodig. En waanzinnig veel geld". "Belachelijk" veel geld zelfs, noemt Venema het. "Het is elk jaar wurgen en trekken voor het zover is. Het is heel simpel, het financieel plaatje. Het aantal bezoekers: de officiële capaciteit is 3300 per dag. Maal twee maal 35 gulden minus btw. Dan hou je een anderhalve ton over. Dan heb je aan de andere kantje kostenplaatje. Je begroting bestaat uit bedragen die je uitgeeft om al die groepn te strikken - wat we dan zo goedkoop mogelijk pro beren. Zonder dat we daarmee dan bands beledigen. Het zijn symboli sche gages. Veel meer dan 4000 gulden per groep heb ik niet". Verschijnsel Tweede stelling: de verschijnse len op multi-media gebied waaraan Pandora zijn faam deels ontleend, doen oudbakken aan. Venema: "Voor de een is het een gruwel, voor de ander is het de reden waar om hij juist hier komt kijken naar het festival. Daar is geen unaniem oordeel over. Maar dat geldt ook voor het muziekprogramma. In de Telegraaf stond vorig jaar: zwakte voert boventoon op Pandora. Nou, ik geloof niet dat de man die daar over schreef ook maar enige notie had waar het over ging. Dat geldt ook voor de verschijnselen. Bij de VPRO willen ze de artiesten sec ge presenteerd, bij de Belgische en Engelse tv (Villa Tempo en The Tu be) vinden ze verschijnselen veel interessanter dan de bands". "Ik vind het heel belangrijk van wege de atmosfeer die het oproept. Het geeft de mensen een heel an der idee dan bij een popfestival aanwezig te zijn. De mensen zijn op dit moment ontzettend op zoek naar kwalitatief amusement. Mis schien iè het wel triest dat Pandora voldoet aan die kwalificatie. Maar dat is niet mijn schüld. Ik hoop al leen dat het amusement is dat van een bepaald idee getuigt. Op zo'n festival wordt je niet echt rust ge gund. Maar dat heeft ook met de muziek te maken die je presen teert. De muziek van nu roept be paald niet het beeld op dat je eens even rustig achterover kunt gaan zitten. Dat is überhaupt niet vaak bij popmuziek het geval". HILVERSUM (GPD) - Hun woon plaats Berlijn mag nog zo verdeeld zijn, de als Duitse teenybopper- band door het leven gaande groep Nena, manifesteert zich naar de buitenwereld steevast als eenheid, Nena Kerner's vier mogendheden koesteren hun oogappeltje als een kostbare parel. Een gesprek met Nena in de Hilversumse NOS-kan- tine dient dan ook plaats te hebben in het bijzijn van Jürgen Dehmel (bas), Uwe Fahrenkrog (key boards), Carlo Karges (gitaar) en niet in de laatste plaats Nena's vas te vriend drummer Rolf Brendel. LOOSDRECHT (GPD) - Het wonder van de televisie, de opkomst van de rock 'n roll, de watersnoodramp. Het zijn slechts enkele onderdelen van het boek „Wat je zegt dat ben je zelf', zoals dat gistermiddag in Loos- drecht in aanwezigheid van talrijke bekende Nederlanders ten doop is gehouden. Het van nostalgie overstromende werkje is in de eerste plaats een per soonlijke herinnering van de auteur Rolf Boost. Daarnaast geeft het een beeld van de maatschappelijke ontwikkeling in de jaren vijftig. Dat beeld krijgt aanvulling in de vorm van citaten uit kranten en weekbladen en een twintigtal tekeningen van de befaamde Wibo, zoals die in de Volks krant verschenen. De eerste exemplaren van het boekwerk werden na een gloedvolle toe spraak van de ooit zo fameuze sportcommentator Peter Knegjens, uitge reikt aan zangeres Mieke Telkamp, het sportfenomeen Fanny Blankers en naald-en-draadkunstenares Ida de Leeuw-van Rees. Op de foto v.l.n.r. Mieke Telkamp, Peter Knegjens, Dick van Rijn, Ida de Leeuw-Van Rees, Fanny Blankers Koen en Rolf Boost. (foto anp) Fabeltjeskrantboekje bij Novib DEN HAAG (GPD) - De Fabeltjeskrant is amper twee weken terug op de televisie, of het eerste boekje over de serie is al verkrijgbaar. In het boekje 'Eten in het Praathuis' wordt Meindert het Paard verliefd op ZaZa Zebra (een van de nieuwe Derde-Werelddieren), waarna hij haar uitnodigt te gaan eten in het etablissement van Bor de Wolf. Het Fabeltjeskrant-boekje is als geschenk verkrijgbaar bij de Novib, wanneer iets besteld wordt uit de Novib-catalogus van de Derde Wereld- produkten. De Novib is de in Den Haag gevestigde ontwikkelingsorgani satie, die tevens een van de financiers is van de tv-serie. GEWOND - Little Richard is ernstig gewond geraakt na met zijn sportau to een telefoonpaal te hebben geramd. De Amerikaanse Rock-and-roll- ster uit de jaren vijftig zat een uur in zijn auto bekneld. Hij is met een gebroken rechterbeen, gebroken ribben en hoofdwon den in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig maar stabiel, zo werd meegedeeld. BURCHT - In het kader van de concertserie 'Mainly Mainstream?' zal morgenavond 10 oktober in de sociëteit van Stichting Burcht Victor van Os voor het laatst optreden. Aanvang 22.00 uur. „Interviews doen we altijd geza menlijk", legt Carlo Karges uit na mens het Berlijnse kwartet, „dat vinden we gezelliger en beter voor het image van de groep". Een een heid, maar wel met een veelheid van meningen. „We zijn immers een band van vijf personen, die al lemaal zo hun eigen kijk op het le ven hebben". Dat in allerhande muziek-roddel- en familiebladen bij voortduring slechts het al ge memoreerde oogappeltje ten tone le wordt gevoerd, kan de vier bege leiders niet tot een hoge mate van extase brengen. De groep werkt die Nena-beeld- vorming overigens zelf wèl een beetje in de hand, want op de re cente langspeler 'Feuer und Flam- me' is het de vrouwelijke hoofd persoon, die de frontzijde van de hops mag opfleuren. Hoewel de ge sprekken met mediavertegenwoor digers doorgaans met alle vijf mu zikanten plaats hebben, blijkt in de meeste gevallen alleen de ditmaal voortdurend schaterlachende Ne na te worden geciteerd. „Stom, want er klopt vaak niets van" wil ze desgevraagd wel toegeven. De teksten geven ook wel eens aanleiding tot misverstanden. Jür gen: „Zo is onze single 99 Luftbalo- ne opgevat als een anti-oorlogs nummer, terwijl dat helemaal niet zo was bedoeld. De Amerikanen dachten dat het nummer tegen de Russische SS 20 was gericht en het Oostblok meende, dat het een plaat was tegen de plaatsing van kern wapens in Europa". Hoewel Nena geen echte „poli- Dancing in the street - D: Bowie M. J agger I got you babe - UB 40 Chrissie Hydde Ticket to the tropics - Ge rard Joling Into the groove - Madon- Cherish - Kool The Gang Glow - Rick James Love is the seventh wave - Sting Running up that hill - Kate Bush Sunday bloody Sunday - U2 Cheri cheri lady - Mo dern Talking i Part time lover - Stevie Wonder i Let me be the one - Five Star i Say I'm your number one - Princess I Heaven must be missing an angel - Tavares Run away home - BZN I Drive - The Cars There must be an angel - Eurythmics I Maria Magdalena - Sandra I Tarzan boy - Baltimora I Power of love - Huey Le wis The New 21 (16) 22 23 (24) 24 (20) 25 (21) 26 (26) 27 (36) 28 (38) 29 (27) 30 (40) 31 32 (32) 33 (30) 38 39 40 (33) Een boutje/daar ben ik niet blij mee - André van Duin Only love - Nana Mous- kouri You're only human - Bil ly Joel Ik zal je nooit vergeten - Koos Alberts Machinery - Propagan da Eaten alive - Diana Ross Invincible - Pat Benatar St. Elmo's fire - John Parr More than I can bear - Matt Bianco All of me for all of you - 9.9 Alive and kicking - Sim ple Minds Don't stop the dance - Bryan Ferry You're a woman - Bad Boys Blue Holiday - Madonna Oh Sheila - Ready for the World Close tome - The Cure Radio Africa - Latin Quarter Talkin' bout Rambo - L Vira Red skies - Boom Boom Mancini Munich night - Albert Nena: 'Onzeker o i het Engels te zingen'. iieke" nummers op haar elpee's heeft, willen de leden van de band toch wel hun kritische kijk op de maatschappij naar voren laten ko men. Zo gaat Utopia, het eerste nummer van de nieuwe elpee, over een wereld zonder gevoel. Rolf: „Utopia is in feite al jaren geleden begonnen. Bewaking op de vlieg velden, camera's in de warenhui zen, overal veiligheidsfunctionaris- ,Das Aite Lied' is een soortgelijk nummer. Het gaat over speculan ten die speculeren, demonstranten die demonstreren, politiemensen die patrouilleren en muzikanten die musiceren. Jürgen: „We draai en allemaal in een cirkeltje rond. Iedereen zit aan een bepaalde rol in het leven vast en beoordeelt de an der op diens rol. Wij zouden het veel mooier vinden, als je van mens tot mens leert praten. Niet ie dereen voor zichzelf, maar wat meer solidariteit in deze maat schappij". Néna Kerner denkt over dit on derwerp hetzelfde. „Du kennst die Liebe nicht" is een nummer dat zij heeft gecomponeerd. Je kent mijn naam, mijn gezicht en mijn ogen, maar je kent mijn ziel niet. Dat is de kern van de tekst. Nena: „Veel mannen zien alleen het mooie ge zicht van een vrouw, maar willen niet naar binnen kijken. Andersom zal dat ook wel het geval zijn. Ik heb dit nummer gemaakt vanuit mijn gevoel als vrouw". Engels Volgens de Berlijnse band is de bekende Deutsche Welle (golf duitstalige muziek) aan he,t afne men. Carlo: „Veel jonge groepen gaan weer in het Engels zingen, omdat de platenmaatschappijen denken, dat ze op die manier in meer landen bekend kunnen wor den. Neem als voorbeeld Alphavil- le. Toen wij trouwens begonnen met teksten in onze eigen taal, kre gen we het verwijt, dat Udo Lin- denberg daar al lang mee was be gonnen. Komen jullie alsjeblieft met wat anders, vertelden de maat schappijen ons". De elpee 'Feuer und Flamme' is overigens ook in een Engelse ver sie verschenen, voor de landen waar de Duitse taal problemen op levert. Dat geldt niet alleen vóór Engeland en Amerika, doch ^ook voor landen als Japan en Korea, waar Nena al enige populariteit ge niet". Ik ben altijd bang en onzeker geweest, om in het Engels te gaan zingen", bekent Nena, nadat ze net een"broodje met 'Hollandische Ka- se' heeft verorberd. „Ditmaal voel de ik me echter meer op mijn ge mak, want een Canadese zangeres, Lisa Dalbello, heeft me geholpen bij het vertalen van de teksten. Bo vendien heeft ze aanwijzingen ge geven, zodat mijn uitspraak beter werd". Wat de video-clips betreft, lopen de meingen in de band nogal uit een. Nena: „Het is een beetje plichtmatig geworden. In Berlijn hebben we bij wijze van proef een tijdje Sky Channel op de buis ge had. Telkens clips, at werd op het laatst oervervelend". Uwe; „In fei te beperken clips de vrijheid van denken. Je krijgt als muzieklief hebber een beeld opgedrongen. Je zou meer je eigen fantasie de vrije loop moeten laten". De Berlijnse band Nena zal zater dag 26 oktober 'live' te zien zijn in Veronica's Rocknacht, waar tevens een optreden zal worden verzorgd door de groep Orchestral Manoeu vres in the Dark.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29