IVMr Sfeervol dineren HOBBY Music-centre: tien uur muziek brugrestaurant Voor de kleine trek DE lOOSTE ETOS IS OPEN! PROFITEER VAN DE FEESTELIJKE PRIJZEN y de liooufast u van dc Menukaart restaurant met frans getinte gerechten ScJ^RIJE^TIJD De lUüste Etos winkel is onlangs geopend en daar maken we een groot voordeelfeest van. Een greep uit de 100 Etos voordeelfeestprijzen Bac Deodorant, spray, stick of roller Blend-a-Med Ikndpasta, 95 ml. jlAQr Listerine Mondwater. 200 ml. Steradent Tkbletten, 26 stuks Leiden, Donkersteeg 11, Oegstgeest, Lange Voortplein 18-20, Zoetermeer, Dorpsstraat 88, Wassenaar, Langstraat 115-117. Alle dagen geopend van 18.00 tot 24 00 uur (keuken tot 22.00 uur) A4, 6 km ten zuiden van Schiphol. Voor de kleine trek tussendoor is er het hapje, tegenwoordig bij ons de snacks genoemd. De Chinees spreekt niet van hapje, maar van "kleine bloembergje en giet daar het geklopte ei in. Dim sum heet dat. Net als bij ons de kroketten en de nassiballen in heet fri tuurvet worden gebakken, doet de Chinees dat met zijn "eetjes". Frituren noemt de Chinees trouwens „tsja". Maar een andere bereidingswijze, het stomen, is in China bijzon der populair. "Tsjeng" heet dat. Dit stomen van gerechten boven een pan met kokend wa ter maakt bij ons de laatste tijd ook enige opgang. Er zijn geweldig veel verschillende dim-sum. De Chinees hecht bijzon der veel waarde aan het uiterlijk van zijn voedsel, en aan het minie me detail. Het is dan ook geen wonder dat uiterst kleine verschil len in vormgeving of vulling weer geheel nieuwe dim sum kunnen opleveren. Want het zijn meestal gevulde hapjes, die dim sum. Een pakketje van deeg, met daarin een pittig hapje. Zoiets kennen we in Europa trouwens ook. In de Duits/ Oostenrijkse keuken staat dit cul tuurverschijnsel bekend als Knö- del, en in Italië heet het ravioli. Wonton Een eenvoudige dim sum om zelf te maken is de "wonton". Net als bij ravioli bestaat de buitenkant uit een dun jasje van deeg. Bij veel Chinese winkels zijn die dun uitge rolde deegplakjes rauw te koop, omdat de bekende loempia er ook in wordt verpakt. Maar zelf maken is niet moeilijk. Zeef ruim 200 g tar webloem met een theelepeltje zout in een kom. Klop een ei los met vijf eetlepels water. Maak een kuiltje boven in het bloembergje en giet daar het geklopte ei in. Kneed dit alles tot een soepel deeg. Voordat het precies goed is, dat wil zeggen glad en elastisch, duurt dat minuut of tien. Leg een vochtige doek over de kom met deeg en laat dit een half uurtje rusten. Haal stukjes van het deeg af en rol die op een met bloem bestoven aan recht uit tot heel dunne velletjes van zo'n 20 bij 20 centimeter. Die kunnen, met wat bloem ertussen gestrooid, tot een bergje worden gestapeld. Ze zijn - in de koelkast - behoorlijk lang houdbaar. Een lekkere vulling is een com binatie van gehakt met garnalen. Voor 20 wontons is 100 g varkens gehakt en een handjevol gepelde garnalen prima. Hak die garnalen ook tot gehakt en meng dat door het varken. Een beetje rauw ui - ook al in gehakte uitvoering - kan geen kwaad. Een scheutje sherry of, voor wie dat in huis heeft, rijst wijn gaat er ook door. Een theele peltje wederom gehakte verse gemberwortel, .wat peper en zout ronden de smaak af. Leg nu een aantal wonton-vel-, letjes naast elkaar neer. Schep op elk lapje in het midden een flinke theelepel vulling. Maak met wat water de randen van de deeg'lapjes vochtig en vouw ze diagonaal dub- bel tot driehoekjes. Als u de hoek jes de ene keer precies over elkaar heen vouwt, en de andere keer ex pres een ietsje scheef, hebt u vol gens Chinese begrippen twee ver schillende soorten wonton ge maakt. De randjes moeten in elk geval met het vochtige water goed aan elkaar kunnen plakken. Pak nu met elke hand een hoek van de basis van de deegdriehoek beet en druk die samen. ■flen In de soep Wontons kunnen als vulling voor soep dienen door ze tien minuten zachtjes in bouillon te laten gaar koken. Wontons kunnen worden gestoomd. Leg ze in een zeef, hang die boven een pan met kokend wa ter en sluit de pan met een deksel. Na tien minuten zijn ze gaar en die nen ze als heerlijk hapje. Of dom pel ze in heet frituurvet tot ze knapperig en goudbruin zijn. Maar laat ze dan wel even uitlekken op wat keukenpapier, want overtollig vet maakt dik. Van gewoon brooddeeg, met gist dus, kunnen gestoomde broodjes worden gemaakt. Plalges deeg worden gevuld met een mengsel van bijvoorbeeld paddestoelen, fijngesneden kool, gehakt en krui derij. Het deeg wordt tot een fraai pakketje samengevouwen en 12 minuten gestoomd. De Chinees doet dat bij voorkeur in van bam boe gevlochten mandjes, die hij boven het kokende water tot een hoge toren opbouwt. De stoom trekt tussen de kieren door via alle mandjes omhoog. Die mandjes zijn bij ons ook te koop, in diverse ma ten. Maar metalen stoompannen kunt u ook te kust en te keur overal aanschaffen. Blijf wel onthouden dat dim sum er zijn voor de kleine trek. Wie er te veel van snoept kan straks zijn warme eten niet meer op. Maar toch verdient menig ondernemer, zowel in China als in Nederland, groot geld met deze kleine' hapjes. Kleine hapjes die gestoomd of gefrituurd kunnen worden. Het Japanse merk Mitsubishi heeft in Nederland geen grote naam. Wel in Japan, waar het merk niet alleen auto's (die zijn wel bekend in Ne derland) maar ook veel elektronica voor de zware industrie levert (lif ten, kranen en bijv. elektriciteits- centales). Des te opmerkelijker is het als het bescheiden merk met een primeurtje komt op audio-ge- bied. De nieuwste combinatie van tuner, platenspeler, versterker en cassetterecorder is zo'n opmerke lijke produkt. Het Music-centre L-80 is name lijk in staat zeven compact C-90 cassettes af te spelen of op te ne men aan een stuk en zonder tus senkomst van de eigenaar van de combinatie. Dat betekent een tota le opnameduur of speeltijd van tien en een half uur. Het apparaat bezit voorts - als een cassettewis selaar - de mogelijkheid alle cas settes in volgorde af te spelen, waarbij gebruik gemaakt wordt van het auto-reverse principe. Ook kan men desgewenst negen ver schillende muziekstukken op alle zeven cassettes - zowel op A- als B-zijde in een geprogrammeerde volgorde ten gehore brengen. De cassettewisselaar, ideaal voor bijvoorbeeld het horeca-wezen, is (helaas) niet los leverbaar. Hij is sa- mengebouwd met een tweemaal 30 Watt-versterker, een tuner met FM, middengolf en langegolf, met ze ven voorkeurstoetsen. De platen speler is ook programmeerbaar voor negen verschillende titels op een plaatzijde. De aftasting van de plaat geschiedt op een fraaie wijze, via een tangentiale (rechte, ideale) arm. Een synchroon-start schake ling zorgt ervoor dat bij het opne men van platen het cassettedeck automatisch wordt gestart. Het geheel kost net geen 2000 gulden, ihclusief bijgeleverde luid spreker-boxen. Het is mogelijk de set uit te breiden met een bijpas sende Compact Disc-speler.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 24