Wijn van de maand? Wijn van het jaar! Tekort aan verzorgingsplaatsen in bejaardentehuis Chateau de Bellevue Corbières V.D.Q.S. 1984 Mis en bouteille au chateau Speciaal aanbod voor onze lezers. SAMENMIZENOPDE MEER MAN'S KAART NU NOG VOORDELIGER. DAGBLAD LEZERSSERVICE EEN REISJE WAARD! Onze vinoloog heeft het mét zijn wijnkeuze voor oktober wel héél erg bont jj gemaakt. Hij vond deze'wijn van een wel zó grote klasse, dat-ie er uit puur enthousiasme maar direkt bij riep dat we 'm ook voor de rest van het jaar moesten honoreren! Een dagje uil met de trein is gezellig en comfortabel. SAMEN een dagje UIT is nog veel gezelliger. Vooral wanneer u dat op een voordelige manier wordt aangeboden. Uw eigen dagblad helpt daarom een handje. Met de extra voordelige Meer Man's kaart 2e klasse voor een dag lang onbeperkt treinen, kris-kras door Nederland. Wanneer? In de periode van zaterdag 12 oktober t/m zondag 20 oktober. Met hoeveel? Minimaal 2 personen, maximaal 6 personen. Hoe laat? Maandag t/m vrijdag v.a. 09.00 uur, zaterdag en zondag onbeperkt. per- interessant so- normale prijs voor per bij retourtjes nen prijs onze lezers persoon boven de 3 f 87.- f 12,- f24.- 63 km/ 4 f tot.- f 87.- f3i.75 57 km 5 f115.- f 101.- f30.20 51km 6 f 129,- f 115,-'f 19,16 48 km Twee kinderen in de leeftijd van 4 t/m 9 jaar tellen voor één persoon en kinderen onder de. 4 jaar mogen gratis mee. U gaat ook 'treinen'? Dan ligt t/m vrijdag 11 oktober a.s. een aankoopbewijs plus keuzecoupon voor u klaar bij onze kantoren: Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Alphens Dagblad, Julianastraat 19 en het V.V.V. kantoor Katwijk, Vuurbaakplein 11Geld meenemen hoeft nog niet. Want met het aankoopbewijs plus de keuzecoupon koopt u pas op het NS-station uw Meer Man's kaart tegen gereduceerd tarief. Wel even onderstaande bon invullen, uitknippen en inleveren. Voor ouderen uit Valkenburg en Rijnsburg RIJNSBURG - Dertig be jaarde inwoners van Rijns- burg en Valkenburg wonen noodgedwongen thuis ter wijl ze eigenlijk acuut zou den moeten worden opge nomen in een bejaardente huis. Het bejaardentehuis De Vlietstede in Rijnsburg dat hen zou'moeten opvan gen, is echter vol waardoor de bejaarden zich thuis moeten zien te redden. Hoewel bejaardenverzorgsters en welzijnswerkers, vele vrijwilligers en familieleden hun uiterste best doen, schiet de hulpverlening te kort. De dertig bejaarden hebben feitelijk vierentwintig uur per dag hulp nodig. Die hulp kunnen ze echter niet krijgen zolang ze zelf standig wonen. De directeur van het Rijnsburgse bejaardencentrum 'De Vlietstede', A. van Dusseldorp, spreekt van een noodsituatie: "De twee ge meenten Rijnsburg en Valkenburg hebben een chronisch gebrek aan verzorgingsplaatsen voor bejaar den. We hebben al drie jaar lang een wachtlijst waarop 100 of meer bejaarden staan. Uitbreiding van het aantal bedden is méér dan noodzakelijk". Van Dusseldorp heeft onlangs geïnvetariseerd voor welke bejaar den opname in het bejaardente huis noodzakelijk en thuis wonen eigenlijk niet langer verantwoord is. De uitkomst - dertig bejaarden - verbaast hem niet: "In Rijnsburg en Valkenburg zijn er per 100 be jaarden slechts 4,6 verzorgings plaatsen beschikbaar. Landelijk is vastgesteld dat er op elke 100 be jaarden zeven plaatsen moeten zijn wil de bejaardenzorg kunnen vol doen aan de vraag. V/ij zitten dus verschrikkelijk onder die norm". De bezuinigingen bij rijk en pro vincie zijn de voornaamste oorzaak van het tekort aan verzorgings plaatsen: er is geen geld voor uit breiding van het aantal plaatsen beschikbaar. Maar zelfs al zou er toestemming worden verkregen voor uitbreiding, dan nog duurt het enige tijd voor er extra plaatsen gerealiseerd zijn. "Tot die tijd moeten we met man en macht de thuishulp zo goed mo gelijk laten draaien. Dat is niet een voudig. Sommige bejaarden kun nen echt niet meer voor zichzelf zorgen. Anderen kunnen nog wel voor hun eten en drinken zorgen. Maar het is niet denkbeeldig dat als een bejaarde valt er niemand in de buurt is hem weer overeind te helpen", schetst Van Dusseldorp de situatie. Het tekort aan plaatsen voor be jaarden is bij de gemeentebesturen van de beide plaatsen al langer be kend. Tot voor kort probeerden Rijnsburg en Valkenburg ieder af zonderlijk geld voor de bouw van een nieuw dan wel de uitbreiding van het bestaande bejaardenhuis bij de provincie los te krijgen. Volgens burgemeester F. Jonk man van Rijnsburg was dit eigen lijk nooit de bedoeling: "Als we te gelijkertijd bij de provincie aan kloppen om geld voor bejaarden huisvesting, is de kans erg groot dan geen van beide verzoeken wordt gehonoreerd. Het leek ons daarom veel verstandiger om de koppen bij elkaar te steken en sa men één aanvraag in te dienen". Na overleg hebben de burge meesters en wethouders van Rijns burg en Valkenburg besloten in het vervolg gezamenlijk te knok ken voor uitbreiding van het be jaardencentrum 'De Vlietstede' in Rijnsburg. In aansluiting daarop zullen de beide colleges ijveren voor de bouw van een bejaarden huis in Valkenburg. Is 'De Vlietste de' eenmaal uitgebreid, dan zal de gemeente Rijnsburg geen aan spraak meer Tnaken op extra be jaardenplaatsen. De provincie heeft volgens Jonk man niet erg veel geld voor bejaar denhuisvesting in kas. De bouw van een volledig nieuw bejaar dentehuis zit er naar zijn idee voor alsnog niet in omdat hiermee al gauw een bedrag van rond de tien miljoen gulden is gemoeid. De kos ten van uitbreiding met 32 verzor gingsplaatsen van 'De Vlietstede' blijven beperkt tot 1,5 mihoen gul den. Bovendien blijkt de provincie over het algemeen aan renovatie of uitbreiding van bestaande tehui zen voorrang te geven boven de bouw van nieuwe. "We zullen de provincie vragen of ze ergens nog een klein beetje geld heeft liggen voor de uitbrei ding van 'De Vlietstede' met zes tien tweepersoonskamers", aldus Jonkman. Zodra deze uitbreiding is gereali seerd, zullen beide colleges zich sterk maken voor een Valkenburgs bejaardentehuis. Een onderzoek van de Stichting Valkenhof in sa menwerking met de Stichting Dienstencentrum Rijnsburg/Val kenburg heeft uitgewezen dat vrij veel Valkenburgse bejaarden lie ver op 'eigen grondgebied' blijven. Plaats:Tel: I Abonnee Leid$ch/Alphen$ Dagblad »m\ Dit kleine chateau is eigendom van de uiterst ambitieuze wijnboer Maurice Nehrbass, fervent voor vechter van verbetering van de Zuidfranse wijnen. De wijn gaard van Chateau de Bellevue ligt op de zuidhelling van de Cöte Fertile in de gemeente Lézignan, nabij Narbonne. Maurice Nehrbass gebruikt voor al z'n wijnen de traditionele vinifikatiemethode, dwz. de wijn rijpt minimaal 6 maanden in eikehouten fusten, alvorens te worden gebotteld. En ook aan dat bottelen is hier de nodige aan dacht besteed, want u schenkt deze prima rode Corbières uit een ouderwetse bordeaux-fles met de.bekende "hoge ziel". Een doosje maar direkt? U krijgt dan 6 van die stijl volle flessen, keurig liggend verpakt zoals het hoort volgens Nehrbass. Reken maar dat u met zo'n kado menig wijnhart in vuur en vlam zet! En om te bewijzen dat je niet zomaar wijn van het jaar wordt bij Klerks, nog even dit: in mei jl. werd deze Chateau de Bellevue bekroond met de Médaille de Bronze van het Concours General Agricole de Paris. Overtuigd? Gedurende dé gehele maand oktober: Per fles 5,75 Doos a 6 flessen 32,50 ÏÈRF.S Ot OUAtllf 1984

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 18