IrslOEy Toneelspelen voor scholieren bezorgt je een dikke huid' Geen natte voeten bij polderproject Agnes Leiden, het klapstuk van Nederland Gereformeerde studie over burgerlijke ongehoorzaamheid Alles over jeugd in derde wereld Blauwe Gids WOENSDAG 9 OKTOBER 1985 PAGINA 11 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Iedereen zal waarschijnlijk wel eens een keertje hebben opge vangen dat 1985 het Internatio naal Jaar van de Jongeren is. In het kader daarvan wordt zater dag a.s. (12 oktober) in Amster dam een landelijke jongerendag georganiseerd. Dat gaat gebeu ren in Paradiso en in het Bar- laeusgymnasium aan de Wete ringschans, vlak bij het Leidse- plein. De jeugd in de Derde Wereld landen (de arme landen in Afri ka, Azië en Zuid-Amerika) staat daarbij centraal. Allerlei groepen en organisaties geven uiteenlo pende informatie terwijl er ook volop muziek te zien en te horen Jongeren uit Bangla Desh, Se negal, Bolivia en Ghana sluiten in Amsterdam een toernee door Nederland af terwijl een ge vluchte Zuidafrikaanse jongere aanwezig is om iets over de toe stand in zijn land te vertellen. Van de organisaties die zich in Amsterdam zullen presenteren, noemen we de volgende: de Stichting Gered Gereedschap (daar knapt men oude spullen op die weer bruikbaar worden ge maakt voor derde wereldlanden), de Reizende Volkshogeschool (bereidt jongeren voor op onder- zoeksreizen naar de Derde We reld), het Jeugd Rode Kruis, de Stichting Internationale Werk kampen (organiseert werkkam pen voor jongeren in derde we reldlanden), enz. De toegang tot de manifestatie is gratis. Alleen voor het muzika le avondgedeelte wordt vijf gul den gevraagd. Wil je meer weten dan moet je bellen naar de voor bereidingsgroep van het gebeu ren. telefoon 020 - 736869. De Blauwe Gids, dat is de naam van het handboekje voor jonge ren dat is uitgegeven door de Na tionale Werkgroep Jongerenjaar. In het boekje staan allerlei gege vens genoteerd waar jongeren* die één of andere activiteit willen ontplooien, hun voordeel mee kunnen doen. Wil je bijvoorbeeld een pop concert organiseren, of wil je dat er een jongerencentrum komt, in de Blauwe Gids kun je tips en adressen vinden. Informatie over financiën, publiciteit, subsidies, sponsoring, voorbeeldbegrotin gen en andere zaken, dat soort dingen kun je in het boekje le zen. Kortom, de handleiding ver vangt allerlei stencils, pakketjes, cursussen e.d. Hij kost zes gul den en is te bestellen bij de Jon gerenjaar Infolijn, tel. 020 - 227859. VIDEOCLIP TOP 5 Nog even en dan is ook Sky Channel op de kabel en zijn de clips helemaal niet meer van het scherm weg te slaan. Deze week keek de 16-jarige Onno Blom, leerling van de vierde klas van het Stedelijk Gymnasium in Lei den naar één van de vele pro gramma's waarbij 'Sound Vi sion' worden gecombineerd. Zijn lijstje is als volgt: 1. Art of Noise - Close to the Edit 2. Pink Floyd - The Wall 4. U2 - The Unforgetable Fire 5. Dire Straits - Money for No thing Onno's motivering om de clip van Art of Noise de beste te vin den: "Omdat het de origineelste clip is, eenvoudig gemaakt, maar toch boeiend. De muziek is na tuurlijk ook prima". Schriftelijke reacties sturen naar Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Leiden. Een postzegel plakken is niet nodig. LEIDEN - Zevenhonderd stoe len waren klaargezet in de gym zaal van de MEAO in het Lam- menschanspark en er bleef er vrijwel niet één onbezet. Voor zo veel publiek had toneelgroep 'Het Volk' nog maar zelden ge speeld. Tweehonderd toeschou wers en niet meer, dat is eigen lijk hun limiet bij voorstellingen op scholen. Zitten er meer in de zaal, dan raakt de intimiteit zoek. De acteurs zijn dan zonder mi crofoon op de achterste rijen niet meer te verstaan en subtiliteiten als de oorbellen van de winkel juffrouw gaan verloren. Acteur Bert Bunschoten deed voor het begin van 'Dwaallicht' dan ook een dringend beroep op de zaal om aandachtig te luiste ren. Waarschijnlijk was dat ten overvloede. Dat iedereen adem loos heeft zitten kijken naar 'Dwaallicht' is misschien wat te veel gezegd. Als op het podium een sigaret wordt opgestoken be gint de halve zaal natuurlijk te kuchen. En wanneer één van de acteurs op zijn vingers fluit, dan wordt er teruggefloten, dat spreekt. Maar beleefde aandacht was er zeker. Knap Dat i? een knappe prestatie van 'Het Volk'. Vooral omdat de groep bij de bewerking van de tekst van Willem Elsschot tot een toneelstuk niet op de knieën is gaan zitten. De taal van Elsschot is vrijwel doorlopend gehand haafd en de vrijheid in de vorm, waarbij de hoofdpersoon Laar mans door beide acteurs wordt gespeeld, maakt het stuk er niet gemakkelijker op. Na afloop praatten we na met de acteurs Bert Bunschoten en Wigbolt Kruijver en met Yolan- de, Joyce, Angelique, Mariska en Saskia, die in het derde jaar van de 'toeristenopleiding' van de MEAO zitten. Die zijn eerst niet onverdeeld juichend over de voorstelling. "Goed gespeeld, maar het blijft een saai verhaal", vindt Angeli que, die het boek van Elsschot al eerder had gelezen. Mariska houdt het op "weinig interes sant" en Saskia, die Elsschot van het boek 'Kaas' kent, vindt het jammer dat er niet meer dan twee acteurs meededen. I)at zou de variatie ten goede komen. Toneel op school is leuk voor de afwisseling, zp zou je de me ning van het vijftal kunnen sa menvatten. Maar ze staan niet te dringen om meteen morgen de agenda van de schouwburg te halen. Voorlopig gaat de belang stelling eerder uit naar concer ten, en dan geen klassieke. Lijfsbehoud De inmiddels afgeschminkte acteurs Bert Bunschoten en Wig- bolt Kruijver zijn best tevreden over de voorstelling. Ze prijzen de leerlingen om hun aandacht. Bunschoten: "Natuurlijk gaan er in zo'n grote zaal nuances verlo ren. Je speelt echt op lijfsbe houd. Veel harder dan ditv kun nen we onze stem niet opzetten". Eén van de leerlingen wil we ten wat Elsschot zelf eigenlijk van de toneelbewerking vond. Hier moeten de acteurs er het zwijgen toe doen; de schrijver is vijfentwintig jaar geleden overle den. Wel hebben Adèle en Walter de "Ridder, kind en schoonkind van de schrijver, hun goedkeu ring aan de tekst gegeven. Zij waren helaas te slecht ter been om een voorstelling in Antwer pen te bezoeken. Toneelgroep Het Volk heeft vaker Nederlandse literatuur op de planken gebracht: Herman Heijermans, Piet Paaltjens. Met 'Dwaallicht' hebben ze inmid- dels zo'n honderdvijftig voorstel lingen in Nederland en België gegeven, deels in theaters, deels op scholen. Waarom op scholen? Dat blijkt met oude liefde te maken te heb ben. Kruijver: "We komen bei den zelf uit het onderwijs. We zijn het gewend een school in- en uit te lopen. Je moet scholieren niet naar een schouwburg halen voor een voorstelling. Dan krijg je gegarandeerd keet. We gaan liever zelf naar de scholen toe. De accommodatie is dan iets minder, maar de 'aandacht is be ter". Dikke huid "Scholieren zijn een dankbaar publiek. Ze reageren heel pri mair. Je krijgt er een dikke huid door. Vinden ze iets slecht, dan krijg je niet eens de kans je stuk uit te spelen". 'Het Volk' is dat volgens hem nog nooit overko- Bunschoten: "Een beetje zen deling zijn we wel. Er zit bij ons wel degelijk iets achter van men sen warm maken voor het thea ter. Krijg je op school soms de kans een voorstelling te zien, dan is die kennismaking er alvast ge weest". Daar stemmen de vijf meisjes mee in. Ze komen alsnog tot een positief slptoordeel. Saskia: "An ders kom je er misschien pas op je veertigste toe om eens naar de schouwburg te gaan". De MEAO heeft de smaak te pakken. Nadat er jaren weinig aan theater werd gedaan, is het morgen voor de tweede keer in één week raak. Dan komt 'auc- teur' Jules Deelder er met zijn programma 'Deelder Spreekt'. ARIEJAN KORTEWEG 1886 - 1986 LEIDEN: HET KLAPSTUK VAN NEDERLAND Bij de 3 October Vereeniging kunnen ze er niet genoeg van krijgen. De viering van Leidens ontzet is nog maar nauwelijks achter de rug of men is al weer druk bezig met het volgende feest. Dat hangt samen met het honderdjarig bestaan van de ver eniging volgend jaar. Tot aan 3 oktober 1986 zullen er allerlei activiteiten op touw worden gezet om zoveel moge lijk mensen te betrekken bij die eeuwviering. Dat gebeurt onder het motto: 'Leiden, het klapstuk van Nederland'. Op dit moment kunnen Leidse scholieren, van basis- en middel bare scholen, meedoen aan een wedstrijd waarbij het de bedoe ling is een verhaal, een gedicht, een tekening, een collage, een fo to of een ander werkstuk te ma ken. In het werkstuk móet wor den aangegeven waarom men Leiden het klapstuk van Neder land vindt. Het is een beetje kort dag want inzendingen moeten al voor 11 oktober (vrijdag a.s.) worden in gezonden naar 'Leiden, het klap stuk van Nederland', Plantsoen 25, 2311 KG Leiden. De deelne mers worden in drie categorieën verdeeld: tot 7 jaar, van 7 tot 12 jaar en vanaf 12 jaar. Per catego rie zijn er flinke prijzen te win nen zoals walkmans, draagbare radio's, jaarabonnementen op jeugdbladen en speelgoedbon nen. Bovendien krijgen klasge noten van een prijswinnaar ook een verrassing. Kortom, als je nog in 3 okto- ber-stemming verkeert, is dit je kans. Zet em op.r "Het is dit keer droog gebleven. Bij vorige keren vielen er wei eens leerlingen in het water". Het water- en polderproject op het Agnes College in Leiden is tot dusver goed verlopen. Lera res Nederlands C. Pouw bege leidt het ongeveer tien weken durende project. De brugklassen van het Agnes deden dit jaar aan het project mee. Ook aanstaande brugklassers ('brugkikkers' ligt in dit verband natuurlijk meer voor de hand) worden bij het polderproject be trokken. Dat gebeurt door de brugklassers van nu naar hun oude basisschool te laten gaan en daar te vertellen over de teken-, kleur- en schilderwedstrijd over water of de polder op het Agnes. Ze overhandigen daar een zelfge maakte affiche en een informa tiestencil. Wordt meteen een beetje reclgme voor die school gemaakt. De toekomstige brugklassers en de eerstejaars van het Agnes kunnen tot 13 december mee doen aan de wedstrijd. De prijs uitreiking is op zaterdag 1 fe bruari 1986, tegelijk met de open dag voor nieuwe leerlingen. In de jury zitten leerlingen, docen ten en de conrector van de brugklassen. De eerste prijs is een walkman, de tweede prijs een platenbon en de derde een boekenbon. Rond 1 februari zal een tentoonstelling van de inge- Het project op het Agnes liep dwars door alle vakken heen. Zo werd bij scheikunde op een an dere manier naar water (H20) ge keken dan bijvoorbeeld bij biolo gie. In die lessen keken de brugklassers vooral naar wat er in het water zit. De vervuiling van water werd daar bijvoor beeld bekeken. "Het was helaas niet moeilijk om in de buurt een sterk vervuilde sloot te vinden", aldus biologie-leraar P. Huwé. Uit schone sloten haalden de leerlingen dieren die nu in een aquarium op school leven. De lessen Nederlands werden gebruikt om het eindverslag van het project te maken. Ook het schrijven van een verhaal over water of de polder hoorde tot de lesstof. Behalve met de door leraren bedachte thema's wil het Agnes ook 'open projecten' gaan hou den. Dan kiezen leerlingen de onderwerpen, stellen ze vragen op en gaan ze naar allerlei instan ties en instellingen om het ant woord op de vragen te vinden. "Een goede aanpak omdat je zo de leerlingen zelfstandigheid bij brengt en de angst om instellin gen te benaderen vermindert", vindt Huwé die heeft gemerkt dat de motivatie veel groter is als leerlingen met een zelfgekozen onderwerp aan de slag gaan. Wordt vervolgd. Een speciale gereformeerde werkgroep gaat een studie ma ken van het vraagstuk van de burgerlijke ongehoorzaamheid. Dat heeft de gereformeerde sy node - deze week in Lunteren bijeen - besloten. De synode acht - nu steeds meer mensen met de mogelijkheid van burger lijke ongehoorzaamheid worden geconfronteerd - een 'fundamen teel onderzoek' zeer noodzake lijk. Ouderling C. Ofman uit Am sterdam trok zijn amendement ter ondersteuning van het volks^ petitionnement tegen de kruisra ketten in, hoewel dit voor hem een gewetenszaak was. Hij zwichtte voor het argument dat aanvaarding van zijn amende ment nadelig zou kunnen zijn voor de commissie die de be zwaarschriften onderzoekt tegen de uitspraak van de synode van maart 1984 inzake de plaatsing van raketten op Nederlands grondgebied. De indieners van deze bezwaarschriften zouden het gevoel kunnen krijgen, dat ze door de synode niet den genomen. De synode verwierp twee amendementen waarin de relatie van de Gereformeerde Kerken met het Interkerkelijk Vredesbe raad ter discussie werd gesteld. Wel aanvaardde ze éen amende ment dat de kerkeraden vraagt, regelmatig contact te onderhou den met gemeenteleden die ac tief zijn in een IKV-kern. Bij de bespreking van een heel ander punt bleek er in de synode bezorgdheid te bestaan over het feit dat er in de kerk nauwelijks ruimte is voor homofiele predi kanten. De synodale brief van 1979 over de ervaring van homo fiele gemeenteleden zal opnieuw onder de aandacht van de plaat selijke kerken worden gebracht. De synode riep in die brief de plaatselijke kerken op, homofie le gemeenteledén toe te laten tot het avondmaal en de kerkelijke ambten. let van de Raad van Kerken in Nederland wegens pensioen af scheid genomen. Dat .gebeurde met een bijeenkomst in de aula van de Utrechtse universiteit. In zijn afscheidsrede zei Fiolet, dat de Rooms-Katholieke Kerk lid moet worden van de Wereld raad van Kerken. De Nederland se Raad van Kerken - waarvan de rooms-katholieke kerkprovin cie lid is - kan hierbij een rol spe len. Het zou, volgens Fiolet, een doorbraak betekenen in de oecu menische stilstand tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Wereldraad. Kerken, zei Fiolet, moeten hun schuld uitspreken over de onder linge verdeeldheid, die slechts verarming van de eigen geloofs gemeenschap en geloofsbeleving oplevert. Ze moeten de oecume ne durven beleven als een ge loofscrisis in hun eigen kerk-zijn, als een bekering waarbij zij* hun eigen identiteit ter discussie stel len. "Na deze liturgische daad van wederzijdse verzoening kunnen de kerken samen de maatschap pij ingaan". IKV-DDR. Plaatselijke kern en van het Interkerkelijk Vredes beraad die contact willen met een kerkelijke gemeente in de DDR (Oost-Duitsland) doen er goed aan, dit onder kerkelijke vlag te doen. Die stelregel kwam gisteren van Joachim Garstecki. Hij werkt op de theologische studie afdeling van de Bond van Evan gelische Kerken in de DDR en sprak in Amersfoort op een bij eenkomst van de Raad van Ker ken over kerkelijke contacten tussen Nederland en de DDR. "Bij ons zijn geen andere vre desgroepen dan kerkelijke groe pen", zei mevrouw Christa Le- wek van dezelfde kerkenbond. (Sinds het IKV nauwere contac ten onderhoudt met Oosteurope- se emancipatiebewegingen, zo als 'Charta 77' en de vakbond 'Solidariteit', ondervindt het meer moeite met de officiële in stanties in Oost-Europa). Me vrouw Lewek had voorzichtige kritiek op het feit dat het IKV zijn contacten met personen of instanties in de DDR af en toe in de openbaarheid brengt. "Extra propaganda is niet nodig", zei ze. Halfslachtig. 'De Zwolse evangelisten Lucas en Jenny Goeree, tegen wie een gerechte lijk vooronderzoek loopt op be schuldiging van antisemitische uitlatingen, verwijten de christe- lijk-gereformeerde hoogleraar W. H. Velema, in hun zaak een 'half slachtige houding' aan te nemen. De Goeree's hadden de ethicus uit Apeldoorn gevraagd, in hun strafproces als deskundige op te treden. Zij geloofden, dat Vele ma de bijbel als Woord van God én de christelijke vrijheid hoog wil houden. Velema had aanvan kelijk in een openbare toespraak de indruk gewekt, achter de Goe ree's te staan, maar dat bezorgde hem ook uit eigen kring onaan gename reacties. Bij nader inzien wees hij hun verzoek af. "Toen de publieke opinie zich tegen u keerde, draaide u plotse ling om als het blad van een boom", schrijft het omstreden au m een open brief. "Van de ene op de andere dag deelt u de kritiek die het pu bliek op ons heeft". "Dat is toch niet mogelijk? Als wij als christe nen een halfslachtige houding aannemen, waar zij we dan mee bezig?' Als we vandaag roepen 'hosanna' en morgen 'weg met Hem', dan zullen we de eind streep niet bereiken". Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Barneveld (deelgemeente Emanuelkerk) J. Jellema, geref. predikant te De Glind (bij Achterveld, Utr.), die tevens predikant in De Glind blijft; beroepen te Markelo en te Zweeloo kandidaat J. van der Boon Leiden, te Otterlo G. Was- sinkmaat Westbroek; bedankt voor Zetten J. Hartman Moerka- pelle. Gereformeerde Kerken: be roepen te Tijnje-Nijbeets (Fr.) H. Zijlstra Soesterberg, te Waddinx- veen P. Bongers Hendrik Ido Ambacht, te Zwartsluis O. Doorn Diever. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Damwoude kandidaat L. G. van der Heide Groningen; bedankt voor Middelburg (voor zendings- dienst) A. P. Feijen Roodeschool, voor Dalfsen, Delft, Gorinchem, Kralingseveer en Voorburg G. Gunnink Mussel. Nederlands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Dalfsen J. D. Janse Den Haag. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Gorinchem L. Blok Nunspeet. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Al phen aan den Rijn L. W. van der Meij Zaamslag. Evangelisch-Lutherse Kerk: beroepbaar ds. P. Oussoren Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11