LEIDSCH DAGBLAD Palestijnen kapen cruiseschip uilkering 1985 Geen nieuwe troepen voor VN-vredesleger Weer roofoverval bij Digros Oude Wetering Vierhonderd personen gegijzeld op Achille Lauro 'Radio-actief afval naar Borssele of Moerdijk' Nederland haakt af in Zuid-Libanon 'Reisverbod' ministers DINSDAG 8 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37827 (Van een r verslaggevers) OUDE WETERING - Voor de tweede keer in drie maanden is bij de supermarkt Digros in Oude We tering een overval gepleegd. Onder bedreiging van een geweer werd gistermiddag de geldloper ge dwongen een geldcassette af te ge ven. De grootte van de buit is niet bekend gemaakt. Bij de vorige overval op 23 juli verdween onge veer 50.000 gulden. Omstreeks vier uur arriveerde een geldwagen van Van Gend Loos Service bij de supermarkt aan de Meerkreuk. Op het moment dat de 23-jarige geldloper uit Den Haag de vlak bij de hoofdingang geparkeerde geldwagen wilde in- stappen duwde een man met een bivakmuts hem een geweer met af gezaagde loop onder de neus. De geldloper overhandigde de casset te, waarop de overvaller naar een motor rende, waarop een handlan ger klaar zat om met grote snelheid weg te rijden in de richting Haar lemmermeer. Het was een rode motor met gro te spatborden. Bij de Leimuider- brug werd later een bivakmuts ge- vondén, die waarschijnlijk door de overvaller is gebruikt. De bestuur der van de motor zou een geel jack hebben aangehad, de overvaller droeg volgens de politie een bruin suède jack en een spijkerbroek. De beide overvallen vertonen grote overeenkomsten. Zowel als tijdstip en uitvoering was-vrijwel gelijk, 's Maandags wordt de week- éindopbrengst van de supermarkt aan de geldwagen meegegeven. Op 23 juli ontkwamen de pvervallers met een gestolen auto, die korte tijd later in Roelofarendsveen werd teruggevonden. Op maandag 26 augustus werd ook al in Oude Wetering een over-, val gepleegd op de Rabobank. Drie 'gewapende mannen hielden het voltallige bankpersoneel onder schot, waarna ze met ongeveer 100.000 gulden de benen namen. Van alle overvallers ontbreekt tot nu toe elk spoor. Archieffoto van de 'Achille Lauro'. Commissie-Geertsema DEN HAAG (ANP) - Borssele is de meest geschikte plaats voor de opslag van radio-actief afval, op de voet gevolgd door Moerdijk. Borssele geniet een lichte voor keur omdat de betrokken bestu ren zich daar duidelijker hebben uitgesproken voor de komst van Covra, het opslag- en verwer kingsbedrijf. Dat stelt de commis sie Lofra (lokatiekeuze opslagfa ciliteit radio-actief afval) in haar eindrapport dat vandaag aan mi nister Winsemius (milieubeheer) is aangeboden. De commissie koos onder voor zitterschap van oud-VVD-kamer- lid Geertsema in eerste instantie twaalf mogelijke plaatsen uit en heeft daarna overleg met de be trokken besturen gevoerd. Dat ging vooral over de bestuurlijke en planologische aanvaardbaar heid van de opslag en verwerking van radio-actief afval. Aan de opslag op het Borsselse gedeelte van het Sloegebied, zo wel als op het terrein van het In dustrie- en Havenschap Moerdijk, willen de betrokken gemeenten, provincies en havenschappen meewerken. Minister Winsemius zou vandaag de gemeenten Bors sele en Klundert (waarin Moer dijk ligt) op de hoogte stellen van het rapport. Eind november, als er een eerste milieu-effectrappor tage is, volgt nader overleg. Daar na volgt het definitieve besluit. Sociale Dienst in Nijmegen beperkt incasso NIJMEGEN (ANP) - De dienst so ciale zaken van de gemeente Nij megen weigert nog langer incasso opdrachten van overheidsinstellin gen en particuliere^ te behande- Het afstoten van die taak bete kent een flinke werkverlichting. De dienst krijgt jaarlijks zo'n 1500 tot 2000 incasso-verzoeken binnen. Om haar cliënten niet al te zeer in moeilijkheden te brengen heeft de dienst sociale zaken besloten wel de incasso's voor primaire levens behoeften als huur, gas, water en elektriciteit en medische zorg te blijven behandelen. Volgens de woordvoerster kwam het steeds vaker voor, dat uitke ringsgerechtigden onder druk van deurwaarders van postorderbedrij ven en garages een machtiging te kenden om zo het verschuldigde bedrag rechtstreeks via de sociale dienst op hun uitkering te laten in houden. Later stonden ze dan weer bij de sociale dienst op de stoep met de mededeling, dat ze geen geld meer hadden om te eten, al dus de woordvoerster. Cliënten van de sociale dienst worden nu verwezen naar de gemeentelijke kredietbank. Weer buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 10 graden, middagtemperatuur om streeks 15 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: wolkenvelden en overwegend droog. In de nacht en och tend mogelijk mist. Middagtempera tuur rond 16 graden. 9 oktober 1985 ROME (GPD) - Het Italiaanse passagiersschip Achille Lauro, dat gisteravond tijdens een cruise in de Middel landse Zee werd gekaapt door een Palestijns commando, is vanmiddag de Syrische haven Tartus binnengelopen. Zeven zwaargewapende en van explosieven voorziene kapers eisen dat alle in Damascus verblijvende ambassadeurs van landen die Pa lestijnen gevangen houden met een helikopter naar het schip wor den gebracht. Ze dreigen het schip op te blazen als wordt getracht het schip vanuit zee of via de lucht te naderen. Onderhandelingen via het Rode Kruis worden afgewezen. Eerder eisten de kapers van de Is- Behalve met de Egyptische rege- raëlische regering dat 50 gevangen ring, die nauw samenwerkt met de Sloppenwijk onder modder bedolven PONCE (API - Overstromingen en een aardverschuiving: door zware regenval hebben giste ren op het Caraibische eiland Puerto Rico aan zeker 55 per sonen het leven gekost. Gou verneur Colon kondigde de noodtoestand af en mobili seerde de - Nationale Garde. Tientallen bruggen werden weggespoeld, de meeste auto wegen werden overstroomd en honderden mensen raakten dakloos. Dertig mensen verloren het ieven toen in een sloppenwijk van de industriestad Ponee (foto AFP) ongeveer 400 huizen onder de modder werden be dolven. Palestijnen zouden worden vrijge laten. Na de wekelijkse zitting deelde het kabinet vanmiddag mee dat Israël bereid is tot samenwer king met Italië om een oplossing te 'vinden voor de kaping. „Daaruit mag niet worden afgeleid dat wij trent de kaping bereid zijn te buigen voor chantage ste af te keuren van de terroristen", verklaarde re geringwoordvoerder Beilin. Hoeveel personen zich aan boord I van het schip bevinden is nog on duidelijk. Onbevestigde berichten spreken over ruim 300 beman ningsleden en 60 tot 80 passagiers. De kapers hebben passagiers en bemanningsleden in hun hutten opgesloten. Aan boord bevindt zich een be jaard Nederlands echtpaar. De heer en mevrouw Nienhuis uit het Groningse Haren (78 en 80 jaar) wa ren de enigen van de groep van ze ventien Nederlanders die in Ale-| xandrië niet zoals de meeste passa giers van boord zijn gegaan voor een excursie in Egypte. In Rome vormden premier Cra- xi, met de ministers Andreotti (bui tenlandse zaken) en Spadolini (de-I fensie) een crisiscentrum contact met de chefs van staven van leger, luchtmacht en marine. Minister Spadolini gaf opdracht al le maatregelen voor te bereiden die kunnen dienen om Italiaanse bur-I gers en bezittingen te beschermen tegen „deze zeer ernstige daad van zeeroverij". Italiaanse verkenningsvliegtui gen zijn inmiddels op zoek naar het gekaapte schip en marineschepen stomen op' in de richting van Port Said. Over de toestand aan boord is weinig bekend. Gisteravond werd gemeld, dat de havenautoriteiten van Port Said contact hadden gehad met kapi tein Tristone Benni. Deze zou heb ben verklaard dat iedereen aan boord ongedeerd was. Het overgrote deel van de passa giers had in Alexandrië het schip verlaten voor een bezoek aan Cairo en de pyramiden en zou pas gister avond laat in Port Said weer aan boord gaan. De Italiaanse ambas sadeur in Cairo meldde vanoch tend, dat ongeveer 500 passagiers per bus uit Port Said waren aange komen. - Victor Asahel, de woordvoerder van de in Napels gevestigde Ita liaanse rederij die eigenaresse is van het schip, verklaarde dat er geen Israëlische passagiers aan boord waren. Er is genoeg voedsel aan boord voor vijf of zes dagen. Italiaanse autoriteiten, heeft pre mier Craxi ook contact gezocht met de leiding van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie in Tunis. PLO-leider Arafat liet weten volko- |men in het duister te tasten om- deze ten sterk- De betrekkingelf tussen Italië en de PLO zijn bijzonder hartelijk, vooral sinds de scherpe afkeuring door Craxi van de Israëlische luchtaanval op het PLO-hoofd- kwartier in Tunis. Aangenomen wordt %at de kaping het werk is van een van de vele extremistische groeperingen die Arafat's leider schap niet erkennen. De 'Achille Lauro' was vroeger het vlaggeschip 'Willem Ruys' van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Het schip was op 3 oktober uit Genua vertrokken voor een cruise door de Middellandse zee die behalve Egypte en Israël, ook Cyprus en de Griekse eilanden aandoen. DEN HAAG (GPD/ANP)- Nederland zal geen troepen meer beschikbaar stellen voor het Unifil-vredesleger van de Verenigde Naties, dat in Zuid-Libanon ope reert. Nederland zich al geruime tijd zor gen maakt over de positie van Uni- fil. Het VN-vredesleger is nog steeds niet in staat zijn mandaat te vervullen. Uitzicht op verbetering is er niet of nauwelijks. De situatie Zuid-Libanon De oorspronkelijke taak van Unifil was toezicht uit te oefenen op de volledige terugtrekking van staat zijn mandaat te Israëlische troepen uit Libanon en *Smmm ;zag van de Libanese regering het gehele grondgebied te voortdurend, met toenemende co's voor de veiligheid van de in Unifil opgenomen Nederlandse De ministers De Ruiter (defensie) militairen, aldus de bewindslieden, en Van den Broek (buitenlaridse zaten) schrijven dit in een brief Nederland stuurde aan de Tweede-Kamercommissies het eerst militairen voor defensie en voor buitenlandse zaken. De Nederlandse regering heeft de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, van het be sluit op de hoogte gesteld. De reden van het besluit is. dat V5S2eJGhtert herstellen. Na terugtrekking de Israëlische troepen werd de si tuatie in het gebied van Unifil steeds onrustiger en kwam de vre- descompagnie niet meer aan zijn oorspronkelijke taken toe. Hebt u vorig jaar een eenmalige uitkering ontvangen, dan komt u misschien obk dit jaar weer in aanmerking voor zo'n extra uitkering. Als 't goed is, hebt u hierover reeds bericht gekregen van uvy gemeente. Is dit niet het geval, dan moet u zelf contact opnemen met de Sociale Dienst of afdeling Sociale Zaken van uw gemeente. Doe dit wel tijdig, want op 15 november sluit de aanvraagtermijn. Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. 1979 voor ior Unifil naar Libanon. Het ging toen om een bataljon van ongeveer 800 man, dat daar als enige Unifil-een- heid met zwaar materieèl opereer de. Een jaar daarvóór waren de eer ste Unifil-soldaten van andere lan den in Libanon verschénen naar aanleiding van de eerste Israëli sche inval in het land. Na de twee de aanval van Israël in 1982 werd wel vast dat Nederland heeft de VN wel aan geboden zijn bijdrage ten behoeve van Unifil voort te zetten, maar dan in de vorm van een 'symbolische aanwezigheid', zo staat het in de brief van Van den Broek en De Ruiter. Nederland overlegt daar nog over met de VN. Op 16 oktober praat de regering met de Tweede Kamer over Unifil. Het staat vrij- die kant volledi- In Den Haag Jongen ontvoerd en mishandeld DEN HAAG (ANP) - Een 15-ja- rige jongen uit Den Haag is gis terochtend op weg naar school door drie mannen ontvoerd en daarna in twee verschillende panden mishandeld. De drie mannen kregen in het tweede pand versterking van nog een man. De jongen, die met een zweep werd toegetakeld, raakte licht gewond aan zijn rug. De politie heeft inmiddels drie ar restaties verricht: één gister avond en twee vanochtend. verdachten de fa milie van de jongen ervan siera den uit een auto van een van hen te hebben gestolen. De jon gen kon zijn beulen echter niets vertellen. Nadat er nog ge dreigd was hem open te snijden en zout in zijii wonden te gooi en liet het viertal het 's middags vrij.' Volgens de politie is niet ge bleken dat de familie bij de diefstal betrokken AVA rif 20 PAGINA'S GPD) De FNV heeft bij monde van vice-voorzitter Johan Stekelenburg stijging van koopkracht voor iedereen geëist. PAGINA 9 Een honderdtal arresta ties bij politie-actie tegen drugs in de Bijlmer. PAGINA 5 Britse politie zal voortaan harder optreden. PAGINA 7 Bettine Vriesekoop leidt in januari Europa in de ta- feltennisontmoeting met Azië. PAGINA 11 Koninklijk paar op bezoek in dynamisch Spanje. PAGINA 15 Onder andere in Leiden Zes jaar voor gewapende bankovervallen ARNHEM (ANP) - Een 50-jarige Amsterdammer is vanochtend we gens gewapende bankovervallen in Leiden en vijf andere plaatsen in hoger beroep veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Het gerechts hof in Arnhem achtte bewezen, dat de man bij de overvallen een hoofdrol heeft gespeeld. Hij be roofde in augustus vorig jaar met enkele medeplichtigen de Rabo bank aan de Stationsweg in Leiden en maakte daarbij honderdduizend gulden, buit. In de loop van het vo rig jaar Werd nog een aantal andere bankfilialen tot doelwit gekozen in Harderwijk, Drachten, Zutphen, Wageningen en Enschede. De filia len werden voor in totaal een half miljoen gulden lichter gemaakt. Procureur-generaal mr. C. Vrij- landt eiste twee weken geleden acht jaar cel. De rechtbank in Al melo veroordeelde de man in fe bruari van dit jaar tot zeven jaar. Ook zijn vier medeplichtigen kre gen toen langdurige gevangenis straffen opgelegd. KOEIEN ONDER TREIN - De trein Delfzijl-Groningen is morgen bij Tjamsweer (gemeente Appingedam) ingereden op een groepje losgebroken koeien. Drie koeien werden direct gedood, één dier moest later worden afge maakt. De trein liep een vertraging 50 minuten. het Nederlandse bataljon beperkt ge steun zal krijgen voor haar be- tot een compagnie met een om- leid. Het Unifil-mandaat loopt c vang van 140 man. rigens 19 oktober af. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft een aantal collega-ministers verboden nog langer ongecoördineerde reizen te maken naar het buiten land. Hij heeft dat aan hen kenbaar gemaakt in een 'oekaze' die alle minis ters hebben gekregen. Een aantal bewindslieden had zich eerder niets aangetrokken van een oproep die de premier had gedaan tijdens een ministerraad. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) bevestigde vanochtend, dat Lubbers in de ministerraad een dringend beroep op zijn collega's had gedaan om 'enige terughoudendheid te betrachten bij het aannemen van uitnodigingen voor buitenlandse bezoeken'. Premier Lub bers vindt, dat de ministers op het departement aanwezig moeten zijn, I aldus de woordvoerder. Vooral minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zou zich ergeren aan de onaangekondigde buitenlandse reisjes van zijn collega's, omdat ze inbreuk zouden maken op de lopende activiteiten van de vaak onderbe zette ambassades. Volgens bronnen op het ministerie van buitenlandse zaken krijgt ambassadepersoneel vaak pas laat te horen dat er een minis ter op komst is, waardoor ze geen ontmoeting meer kunnen organiseren met belangrijke collega's van het bezochte land. Belangrijke zakelijke besprekingen waarbij voor miljarden aan buitenlandse orders op het spel stonden, zijn hierdoor de mist ingegaan, aldus deze bronnen NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! I fJeem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaÏÏTI Per maand 22,10 per half jaar 131,40 (alleen mogeli|k met automatische betaling) per jaar 250,90 per kwartaal 65,70- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straat Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging) it Leidsch/Alphens D

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1