Restauratie Boerhaavehuis bijna klaar 'We moeten nieuwe wegen inslaan' Roelofarendsvener mag garagebedrijf uitbreiden Regionale kruisvereniging sluit roerige periode af Woubrugge bezorgt post zelf Geboortehuis beroemde wetenschapper straks ook open voor publiek PAGINA 16 REGIO LEIDEN DINSDAG 8 OKTOBER 1985 Het kruiswerk in de Rijn- en Veenstreek is de laatste maanden regelmatig nega tief in het nieuws geweest. Twee bestu ren van de verènigingen in Alkemade (Interkruis) en Nieuwkoop-Noorden stapten op, omdat ze zich niet konden verenigen met het gevoerde beleid van de regionale kruisvereniging 'Plassenge- bied', waarbij onder andere Ter Aar, Lei- muiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge, TER AAR/STREEK - "De i.plaatselijke kruisverenigin gen hebben zich altijd be ziggehouden met het tradi tionele kruiswerk. Een ge bouw neerzetten, zorgen dat er een wijkverpleegkun dige naast je bed staat als je ziek bent en het verstrek- ken van allerlei zaken. Het traditionele kruiswerk ligt nu helemaal vast. Het wordt van bovenaf bepaald. Daar om moeten de plaatselijke verenigingen nieuwe wegen inslaan". door Henny van Egmond J. Castelein, sinds een half jaar voorzitter van de regionale kruis vereniging 'Plassengebied', be aamt volmondig dat de positie waarin het kruiswerk op dit mo ment verkeert, sterk verschilt met vroeger. Hij kan het opstappen van de plaatselijke besturen in Alke made en Nieuwkoop/Noorden dan ook goed begrijpen. De plaatselij ke besturen zijn in feite uitvoer ders geworden van het beleid dat op hoger niveau wordt vastgesteld. "We moeten gewoon vaststellen dat de plaatselijke kruisvereniging onderdeel is van de regionale kruisvereniging en dat die uitein delijk weer onderdeel is van de lan delijke kruisvereniging die het be leid vaststelt in overleg met de mi nister. Wat zie je dan? Een ontzet tende centralisering. Zeg maar pro fessionalisering met een mooi woord", beantwoordt hij zijn eigen vraag. Vroeger, vult hoofdwijkver- pleegkundige P. Braun aan, 'had-, den de plaatselijke verenigingen eigenlijk een eigen koninkrijkje. Dat is nu voorbij'. De gevolgen van die professiona lisering worden dóór sommige ver enigingen als zeer onrechtvaardig ervaren. Voorbeeld daarvan is de financiering. Was een vereniging vroeger actief in het werven van le den en verkrijgen van subsidies, dan waren er voldoende inkom sten. Soms zelfs zoveel dat er een eigen vermogen werd opgebouwd. Dat eigen vermogen verdwijnt nu in de grote pot, zeer tegen de zin van bijvoorbeeld de twee opge stapte besturen. "Een aantal kruisvèreniging zal worden gestraft voor het zakelijke beleid dat ze hebben gevoerd. Maar we moeten niet vergeten dat sommige kruisverenigingen een zeer slecht financieel beleid heb ben gevoerd", aldus Braun. Ook Alkemade, Nieuwkoop en Aarlander- veen zijn aangesloten. Waar eens de plaatselijke besturen het voor het zeg gen hadden, is het nu de overheid die be paalt wat er moet gebeuren. En de over heid wordt vertegenwoordigd door die regionale kruisvereniging, aldus de in middels opgestapte besturen. Het was dan ook geen besturen meer, maar eer der het beleid uitvoeren. En daar voel den ze weinig voor. Algemeen wordt erkend dat de r wijze van financieren de doodsteek is ge weest van het traditionele kruiswerk. Waar vroeger de plaatselijke clubs via contributies en soms gemeentelijke sub sidies hun geld kregen, heeft de rijks overheid begin jaren '80 besloten het kruiswerk te betalen via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Niet alleen de wijze van financieren ver anderde. Omdat er overheidsgeld in het kruiswerk werd gestopt, kwamen er ook legio regeltjes, procedures en ambtena ren, die controleerden wat er met het geld gebeurde. Het treffendst wordt het verschil tussen de oude en nieuwe situa tie door een uitspraak van een van de opgestapte bestuursleden uit Nieuw koop: "Als we vroeger een po nodig had den, kochten we er een. Nu moeten we Is het een kwestie van tijd voordat het verdwijnt, zoals de opgestapte bestuurs leden zeggen? Nee het is juist een nieuw begin, menen J. Castelein en P. Braun, respectievelijk voorzitter en hoofdwijk- verpleegkundige van de zo bekritiseerde regionale kruisvereniging 'Plassenge bied'. Een gesprek. Castelein zegt dat, maar vindt dat Alkemade teFecht verontwaardigd is. "Ze hebben gelijk. Zy zeggen: wij hebben jarenlang gespaard en nu moeten we dat delen. Dit speelt vooral in Alkemade en Nieuw koop. Met name Alkemade heeft een professioneel financieel beleid gevoerd", aldus Castelein, die wel wijst op de 'andere kant van de me daille'. "Vanuit het oogpunt van de belastingbetaler is het natuurlijk raar dat de overheid moet betalen voor het kruiswerk in de ene plaats, terwijl er in een andere ge meente geld over is". De 'andere kant van de medaille' wordt door Braun ook aangevoerd ter verdediging van de nieuwe wij ze van financieren. "Het is toch een erkenning van het kruiswerk", zegt,Braun. En Castelein: "Daar is jaren voor gevochten door de plaatselijke kruisverenigingen. Nu is dat bereikt. Het enige waar ze 'nee' tegen zeggen, is de professio nalisering". Bierkaai De voorzitter benadrukt dat ook het bestuur van de regionale kruis vereniging in een dergelijke situa tie zit. Eigenlijk herhaalt de ge schiedenis zich alleen, meent hij. Ook het bestuur van de regionale kruisvereniging is afgetreden om dat het zich niet kon verenigen met de nieuwe vorm van het kruis werk. Castelein en twee andere mensen vormen voorlopig het nieuwe bestuur. "De regionale kruisvereniging heeft gevochten tegen de bier kaai", schetst de voorzitter de his torie van het vorige bestuur. "Het bestuur had woorden tekort om de plaatselijke verenigingen op één lijn te krijgen. Daarbij speelden ook nog eens persoonlijke conflic ten een rol (tussen de voorzitters van Interkruis Alkemade en de re gionale vereniging-red.). Daarom heeft het regionale bestuur maar de pijp aan Maarten gegeven". Overigens werden de regionale en plaatselijke clubs bij het vertrek van het vorige bestuur geconfron teerd met een tekort van een half miljoen gulden. Dat is inmiddels 'weggepoetst' via een extra bijdra ge van de overheid, vertelt Braun. Het nieuwe bestuur heeft zich zelf een jaar de tijd gegeven om het kruiswerk weer nieuw leven in te J. Castelein, voorzitter van de regionale kruisvereniging (links) en P. hadden vroeger allemaal een eigen koninkrijkje. Dat is voorbij". blazen. Castelein is vol goede moed. "Er is geen kloof ontstaan tussen de regionale en plaatselijke kruisverenigingen, wat' dreigde. Het bestuur heeft uitgesproken dat we geen verlengstuk van de over heid willen zijn, maar belangenbe hartiger van de plaatselijke vereni gingen. Daarvoor hebben we de handjes op elkaar gekregen van de plaatselijke verenigingen", vertelt de voorzitter. Alle verenigingen krijgen binnenkort ook een verte genwoordiger in het regionale be stuur, is de bedoeling. Het feit dat de plaatselijke ver enigingen akkoord gingen met het beleidsplan dat in juni werd vast gesteld, ziet Castelein als een flin ke steun in de rug. Nu is de tijd gekomen dat de kruisverenigingen nieuwe taken krijgt. Gedacht wordt dan aan activiteiten organi seren, zoals anti-rookcampagnes, voorlichtingsavonden met onder werpen over gezondheid enzo voorts. Signaleren Een andere taak die prima door de kruisverenigingen kan worden uitgevoerd, is het signaleren van problemen met de volksgezond heid. "Neem nou Alkemade en de vele grondverontreinigingen. Daar wordt toch eigenlijk op een armoe dige manier mee omgesprongen. De kruisvereniging zou als de volksgezondheid in gevaar komt, dat kunnen signaleren", aldus Castelein. "Bovendien vallen ge woon mensen tussen wal en schip. Of deze regering nu aanblijft of als er een nieuwe komt, zeker is dat de afbraak van allerlei instellingen in de gezondheidszorg doorgaat. Het hele scala van de gezondheidszorg - wat wij doen met onze eigen ge zondheid, dus - is nog onontgon nen terrein. Als het kruiswerk geen taak meer heeft, is naar mijn me ning een utopische vraagstelling. Zeker zolang we zo slecht met onze gezondheid om blijven gaan. Pa tiëntenverenigingen ontstaan ook niet voor niets. De kruisvereniging is ook bij uitstek geschikt voor zo'n signaleringsfunctie. Bijna iedereen is er lid van" tselijke kruisverenigingen Bloupot) Nieuw is ook een public rela- tionsbeleid dat de regionale kruis vereniging sinds kort voert. "We hebben bijvoorbeeld pas geleden overal een pleister in een envelop pe bezorgd. Kruiswerk is geen pleisterwerk, stond er op. Om aan te geven dat we meer doen dan krukken uitlenen". Nieuwe wegen en taken. Caste lein gelooft heilig dat het kruis werk een grote toekomst heeft. Dat zal echter nog wel moeten worden waargemaakt, beseft ook Caste lein: "De komende winter is voor ons bepalend. Al die bolle woorden over activiteiten en nieuwe wegen zullen dan moeten worden inge vuld. Deze winter is heel belang rijk". Bezwaar tegen gebouwtje op terras hotel afgewezen NOORDWIJK - Het bezwaar schrift dat de directie van het Bou levardhotel in Noordwijk had inge diend tegen de aanschrijving van burgemeester en wethouders om een zogenaamde bedienings-unit op het terras van het hotel af te bre ken, is ongegrond verklaard. Vol gens het college is het gebouwtje zonder vergunning neergezet en dus illegaal. Enkele maanden geleden ver zochten B en W de directie van het hotel het gebouwtje weg te halen omdat het in strijd is met het be stemmingsplan dat geldt voor het gebied waar het hotel staat. Volgens een woordvoerder van de gemeente Noordwijk staat de 'unit' buiten de terrassenstrook waar bebouwing wèl is toegestaan. "Het is een moooie tent, maar het Noordzeehotel heeft in een verge lijkbare situatie ook een dergelijk gebouwtje moeten weghalen. Van daar dat ook het Boulevardhotel niet wordt toegestaan het gebouw tje te handhaven", aldus de woord voerder. A. Mol, een van de twee directeu ren van het Boulevardhotel, zegt de beslissing van het college niet zo maar te accepteren: "Wij zullen het besluit by een hogere rechtsin stantie aanvechten". Mol zegt geen begrip te hebben voor het standpunt van de gemeen te: "Wij hebben een mooi gebouw neergezet dat voor de Boulevard een aanwinst is. Omdat de kosten van een mooi gebouwtje nu een maal hoger zijn dan van een af tandse viskar, moeten we het ge bouw wel voor meerdere doelein den gebruiken". Vanuit het ge bouw wordt niet alleen het terras bevoorraad, maar worden boven dien snacks verkocht aan het pu bliek dat het terras passeert. Vol gens Mol is de straatverkoop voor de gemeente waarschijnlijk de be langrijkste reden om afbraak van de tent te gelasten. "Het gebouw heeft 100.000 gul den gekost. Als wij met de straat verkoop moeten stoppen is het ge bouw financieel niet meer renda bel te maken. Bovendien worden er dan twee personeelsleden ont slagen omdat we voor hen geen werk meer zullen hebben", aldus de directeur. Bezwaren omwonenden Zuideinde verworpen ALKEMADE - C.J.M. Volwa- ter mag zijn garage aan het Zuideinde in Roelofarends- veen uitbreiden. De Alkemade- se commissie voor de bezwaar- en beroepschriften heeft dat gisteravond bepaald. De buren van Volwater hadden bezwaar aangetekend tegen de bouw vergunning die door B en W aan de garagehouder was ver strekt, maar die bezwaren zijn door de commissie verworpen. In juni 1985 kreeg Volwater toe stemming van het college van bur gemeester en wethouders om zijn garage uit te breiden. Hij repareert personen- en vrachtwagens. Voor waarde was echter wel dat de gara gehouder op zijn terrein voldoende parkeerplaatsen zou aanleggen, ne gentien in totaal, zodat de omwo nenden geen last zouden hebben van geparkeerde wagens. Volgens Volwater is de aanleg van de ne gentien parkeerplaatsen zeer wel mogelijk. Mr. R. Lever, advocaat van Vol- waters buurman J.C. de Koning, bestreedt dat. "De parkeerplaatsen kunnen nooit en te nimmer wor den aangelegd", zei de advocaat, nadat hij de commissie had ge schetst waarvoor het grondopper vlak in de toekomst zou worden gebruikt. Er komt bebouwing, er staan nu al vrachtwagens die er in de toekomst ook blijven, in de ga rage wordt gerepareerd en niet ge stald en er bestaat een recht van overpad dat parkeren op een deel van het terrein onmogelijk maakt, somde Lever op. Het recht van overpad is in handen van S. van der Meer, die een trans portbedrijf met dezelfde naam heeft. "De auto's van Volwater staan nu al regelmatig op mijn ter rein", schetste Van der Meer de si tuatie. "Alles wordt maar neerge kwakt. Ik heb, dacht ik, goede af spraken gemaakt met Volwater, maar hij houdt zich nergens aan". Van der Meer benadrukte dat als de parkeerplaatsen op Volwaters terrein worden gerealiseerd, hij niet meer met zijn vrachtwagens gebruik kan maken van dat recht van overpad, waardoor de vracht wagens om moeten rijden door een woonwijk. "En ik heb dat recht juist gekocht om de woonbuurt te ontlasten", zei de transporteur. Gevaar Ook de handelskwekerij Van der Kamp en de bloemengrossier Loos de garagehouder. Een tweede, zagen niets in het uitbreidingsplan 'minder ernstig' bezwaar was van van hun buurman. S. van der estethische aard. "We krijgen een Kamp, wiens bedrijf tegenover dat grote loods Volwater is, wees op het ge vaar dat bij hem komende vracht wagens zouden worden belem merd door geparkeerde auto's van ven meter hoog. Misschien bete kent dat zelfs een waardevermin dering van ons huis". G. Loos toonde zich vooral be vreesd voor de gevolgen van zijn pand dat naast de toekomstige uit breiding van Volwater staat. "Het is haast wel zeker dat mijn garage verzakt dóór zo'n kolossaal, ge bouw", aldus Loos, die ook wees op eventuele parkeeroverlast en Volwater liever geheel zag vertrek ken. "Zo'n gebouw hoort op een in dustrieterrein, niet in de bebouw de kom". Volwater vond alle bezwaren overdreven. "Ze zoeken argumen ten om mij tegen te houden", rea geerde de garagehouder. Hij hield vol dat de parkeerplaatsen wel de gelijk te realiseren zijn en beriep zich verder op de afdeling recht spraak van de Raad van State die tijdens een zogenaamd schorsings- verzoek hem al in het gelyk had ge steld. Dat deed de commissie voor de bezwaar- en beroepschriften gisteravond ook. WOUBRUGGE - Post van de gemeente Woubrugge wordt volgend jaar binnen de ge meente door een ambtenaar rondgebracht. Dat wordt ten minste één van de taken van een nieuw aan te stellen 'amb tenaar van algemene dienst'. Behalve dat de functionaris een aanzienlijke besparing op. de portikosten moet opleveren, wordt hij tevens belast met de controle op belastingen (hon den- en woonforensenbelas- ting) en de controle op de leeg stand van woningen. De aan stelling geschiedt in het kader van de herbezetting van uren die zijn vrijgekomen door de invoering van arbeidstijdver korting. VOORHOUT - 'Porta patet tibi, sed magis cor'. Een spreuk boven de deur van het geboortehuis van de we tenschapper Hermanus Boerhaave in Voorhout. 'De deur staat voor u open, maar het hart nog meer', luidt de vertaling van deze Latijnse woorden. De spreuk krijgt binnenkort een diepere betekenis. Na een gron dige opknapbeurt is hét uit 1635 stammende 'Boerhaavehuis' straks voor belangstellenden te bezichtigen. Waarschijnlijk wordt begin volgend jaar het ge bouw officieel heropend. Welke autoriteit dat gaat doen, is nog niet bekend. De 'Stichting Boer haavehuis' hult zich daarover nog in stilzwijgen. Begin 1980 zag het er nog som ber uit voor wat betreft.de toe komst van het Voorhoutse mo nument. Het gebouw was sterk in verval geraakt en de hervorm de gemeente, sinds eeuwen de ei genaresse vam het monumentale pand, bezat geen geld om een in grijpende opknapbeurt te kun nen betalen. "Dat is begrijpelijk", zegt W.J. Dekker, van de Stichting Boer haavehuis en een van de Voor- houters die zich in 1980 niet bij de deplorabele toestand van het geboortehuis van Boerhaave wil de neerleggen. "De kleine her vormde gemeente in Voorhout is niet in staat is om een half mil joen gulden op tafel te leggen. Het is al schitterend dat ze erin is het gebouw al die te onderhouden en te be waren voor de toekomst". Braderie door Kees van Kuilenburg houters uiteindelijk de koppen bij elkaar stak. In januari 1982 kwam de stichting naar buiten met haar plannen. Bewust heb- hen de initiatiefnemers voor een stichtingsvorm gekozen, los van de hervormde gemeente. Dek ker: "Als stichting kun je veel meer activiteiten organiseren dan de kerkeraad van de her vormde gemeente. Wij kunnen bijvoorbeeld op een braderie gaan staan, zonder dat daaraan aanstoot wordt genomen". De opzet van het stichtingsbe stuur was er in eerste instantie op gericht voldoende geld bijeen te brengen voor de ingrijpende restauratie. In december 1983 kwam er een restauratieplan op tafel, dat de goedkeuring kreeg van de kerkeraad van de her vormde gemeente. Voor het uitvoeren van plan bleek 550.000 gulden nodig. Van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur (wvc) kreeg de stichting 200.000 gul den. Andere geldgevers waren de gemeente Voorhout (50.000 gulden), de provincie (15.000 gul den) en het Prins Bernhardfonds (25.000 gulden). Van de generale financiële raad van de hervorm de kerk kreeg de stichting een Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de restauratie van het Boerhaavehuis in Voorhout. BeginT volgend jaar, zo is de verwachting, zal het geboortehuis van de beroemde Leidse wetenschapper officieel worden heropend. (foto Dijkman) renteloze lening van 200.000 gul den. Zelf had de Stichting Boer haave al 50.000 gulden bijeenge- bracht. Wijn Een deel vz de stichting i: a het geld zamelde i door het organise ren van activiteiten. Zo ver scheen er een tegel van hef Boer haavehuis op de markt en werd in samenwerking met een plaat selijke slyter de wijn 'maison Boerhaave' op de markt ge bracht. Een deel van de op brengst ging naar de Stichting Boerhaavehuis. Maar ook bij het najaarsfeest waS de stichting met een kraam op de braderie te vin den. "Als je het huis in de be langstelling van de Voorhouters wilt brengen, moetje aan de weg timmeren", zegt Dekker. In maart van dit jaar werd met het opknappen van het monu mentale pand begonnen. WD- gedeputeerde I. Günther gaf sa men met Voorhouts burgemees ter M.Th. van de Wouw het start sein voor de werkzaamheden. Vier maanden later bereikte de bouw een 'hoogtepunt'. Ruim 200 mensen, die een dakpan van het Boerhaavehuis hadden gea dopteerd, konden om beurt een dakpan op het dak leggen. "Een schitterende happening was dat", vertelt Dekker. Bij de restauratie zijn alle ko zijnen en dakgoten vernieuwd, in het gebouw is isolatie aange bracht en op de zolder zijn twee kamers bijgebouwd. In de zoge naamde gemeentekamer is de vloer vervangen en er is een toi let en garderobe gemaakt. Het opmerkelijke is dat het ge bouw door een muur in twee de len is gesplitst. Het linker gedeel te wordt gebruikt als pastorie voor de predikant van de her vormde gemeente. De rechter kant is bestemd als ruimte voor vergaderingen en bijeenkom sten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16