Staatsbezoek aan dynamisch Spanje 'Wij zijn niet anti-westers' Kerk moet geen genoegen nemen met aftreksels Achtergrond Beatrix en Claus beginnen vandaag DINSDAG 8 OKTOBER 15)85 PAGINA 15 Voor het eerst sinds de Ne derlanden 417 jaar geleden in opstand kwamen tegen de Spaanse overheersing, brengt een Nederlands staatshoofd een officieel be zoek aan Spanje. Vandaag zijn koningin Beatrix en prins Claus aan een tweeë- neenhalve dag durend staatsbezoek begonnen. Po litiek is er bij dit bezoek geen vuiltje aan de lucht. Toen koningin Juliana vijf jaar geleden haar, toen nog in Madrid wonende, dochter Irene ging opzoeken, moest er van officiële zijde nog worden meegedeeld dat het UTRECHT - 'Cambio', verandering, modernisering. Tien jaar na Franco's dood is de Spaanse samenleving volop in beweging. Er is afgerekend met oude waarden uit het verleden op economisch, politiek en militair ter rein. Sinds zeven jaar is het land een parlementaire de mocratie, het economisch moderniseringsproces vor dert langzaam maar gestaag, de militairen hebben het niet meer voor het zeggen. En de toetreding tot de EG is de bevestiging van Spanjes politieke stabiliteit. Het woord 'golpe' (staatsgreep) is uit het vocabuiair van de gemid delde Spanjaard aan het verdwij nen. De strijdkrachten, de steun pilaren van het Franco-regime, hebben de modernisering geac cepteerd, alhoewel soms moei zaam. De socialistische regering- Gonzales is erin geslaagd hun onder het burgerlijk gezag te plaatsen en accepteert geen on dermijnende activiteiten. Haar beleid om veel geld uit te trek ken voor professionalisering van het leger, moet voorkomen dat de strijdkrachten uit eigen be lang naarstig op zoek gaan naar een binnenlandse vijand. door Rian van Kuppenveld Van meet af aan heeft koning Juan Carlos een grote, en mis schien wel beslissende, rol ge-N speeld bij het inpassen van het leger in een democratisch Span je. Voortdurend hield hij de strijdkrachten voor, datJmn voornaamste taak ligt in het wa ken over de democratische rechtsstaat. En tijdens zijn televi sie-optreden in de nacht van 23 februari 1981 maakte Juan Car los het leger volstrekt duidelijk waar hij stond. Die nacht ver scheen hij in generaalsuniform op het scherm. Eerder op de dag hadden mili tairen het Spaanse parlements gebouw en verschillende nTilitai- re steunpunten rondom Madrid en Valencia bezet. In zijn functie als opperbevelhebber van de strijdkrachten sommeerde hij de militairen hun acties op te geven. „De kroon, symbool van de een heid van Spanje, kan in geen ge val acties of handelwijzen dul den die proberen met geweld het democratiseringsproces te on derbreken, dat in de grondwet is vastgelegd en waarover het Spaanse volk zich in een referen dum heeft uitgesproken". De strijdkrachten gehoorzaamden hun opperbevelhebber, waarna, naar het zich nu laat aanzien, voorgoed het doek viel over mili taire pogingen weer een vaste greep te krijgen op het reilen en zeilen in Spanje. Symbool Het optreden van Juan Carlos maakte hem tot symbool van een democratisch Spanje en bezorg de hem een enorme populariteit. Als eerste vorst kreeg Juan Car los een jaar later de Karei de Gro- te-prijs van de stad Aken. „U bent erin geslaagd uw volk op de weg van de'democratie te bren gen. Daarbij hebt u niet geaar zeld weerstanden door koelbloe dig persoonlijk ingrijpen te over winnen", zo zei de toenmalige Duitse bondskanselier Helmut Schmidt bij die gelegenheid. Het respect en de waardering die Juan Carlos nu algemeen on dervindt, waren er zeker niet toen hij op 22 november 1975, twee dagen na de dood van Fran co, tot koning werd gekroond. Amper een maand daarvoor zei de Spaanse communistische lei der Santiago Carillo nog over hem: „Ach, Juan Carlos, wat zal ik daarvan zeggen. Het is een dwaas die tot aan zijn hals in het avontuur zit dat hem straks zal opbreken". Diezelfde Carillo een paar jaar later: „Ik ben een repu blikein, maar als wij na Franco's dood een president in plaats van de koning hadden gefrad, waren er allang op straat schietpartijen uitgebroken en zaten we hier nu niet". Alom bestond bij zijn troon- saanvaarding de indruk dat Juan Carlos een onzekere, onduidelij ke persoonlijkheid was. Tegen standers, en die had de koning genoeg, gingen nog een stapje verder en zeiden dat hij juist dom genoeg was om een kanon de verkeerde richting uit te schieten. Maar Juan Carlos' va der, Don Juan de graaf van Bar celona, bleek gelijk te hebben toen hij over zijn zoon zei: „Juan Carlos is een voorzichtig man, die de dingen grondig overweegt en zich behoedzaam beweegt. Maar hij weet bliksemsgoed waar hij naartoe wil". Potje Behoedzaamheid kenmerkte het eerste halfjaar van Juan Car los' koningschap. Maar hij had dan ook een geweldige erfenis mee te torsen. Juan Carlos is de kleinzoon van Alfonse XIII. Al fonso en zijn voorgangers uit het Huis van Bourbon hadden er in Spanje zo'n potje van gemaakt dat in 1931 het Spaanse volk massaal voor de republikeinen koos. Een tijd lang hadden de linkse republikeinen het voor het zeggen, tot in 1936 de militai ren een greep naar de macht de den en Spanje in een van de bloe digste burgeroorlogen van de moderne geschiedenis deden be landen. Uiteindelijk dolven de republikeinen het onderspit en begon het bijna veertig jaar du rende tijdperk-Franco. In 1949 sprak Spanje zich uit voor herstel van de monarchie, nadat Franco wat 'voorwerk' had verricht. De dictator benoemde zichzelf tot Chef van Staat, maar regelde per wet dat zijn opvolger een telg uit een adellijk, katho liek, Spaans geslacht moest zijn. In feite bepaalde de Caudillo (zo als Franco in Spanje werd ge-' noemd) al in 1948 zijn keus, zon der er overigens iemand in te kennen. Het werd de toen tienja rige Juan Carlos. Juan Carlos' vader, als zoon van Alfonso XII in feite de wettige erfgenaam van de troon, verbleef als balling in Portugal, maar kwam met Fran co overeen dat zijn zoon in Span je zou worden opgeleid. Vanaf dat moment werd de jongen op gevoed als een discipel van Fran co en geheel in de geest van het regime- Na zijn eindexamen van de middelbare school begon Juan Carlos in 1955 aan een militaire opleiding bij alle drie de krijgs machtonderdelen. In 1961 en 1962 bezocht hij de universiteit, waar hij onder meer colleges volgde in rechten, economie en staatsrecht. Verder kreeg hij pri- vé-onderwijs in geschiedenis, politieke wetenschap, buiten landse zaken enzovoorts. Na zijn opleiding liet Franco hem ken nismaken met het Spaanse rege ringssysteem. door hem stage te laten lopen op verschillende mi nisteries. Maar de dictator waak te ervoor dat de prins, van wie het nu zeker was dat hij de toe komstige koning van Spanje zou worden (ondanks wat lichte con currentie op dit punt van Juan Carlos' vader en de toenmalige* echtgenoot van prinses Irene, hier een 'strikt persoonlijk' bezoek betrof. Maar de her innering aan het Franco-re gime is aan het verdwijnen. Spanje is een democratie, lid van de NAVO en binnen kort lid van de Europese Ge meenschap. 'Een construc tieve bondgenoot', zo ver klaren Nederlandse minis ters telkens weer. Koning Juan Carlos I maakte een de finitief einde aan de Tach tigjarige Oorlog toen hij in maart 1980, tijdens zijn staatsbezoek aan Neder land, een krans legde op het graf van Willem van Oranje in Delft. De andere partij in dit conflict - in Spanje slechts bekend onder de naam 'Rebelión' (opstand) - koning Filips II, krijgt van koningin Beatrix géén krans op zijn graf. Maar daar moe ten we verder niets achter zoeken, zo zegt de Rijksvoor lichtingsdienst. Koning Juan Cartas en koningin Sophia tijdens hun bezoek vijfjaar geteden aan Nederland. (foto anpi Carel Hugo) ook echt iets te doen kreeg. Toen Juan Carlos na zijn huwelijk met de Griekse prinses Sofia in 1962 liét weten dat het tijd werd voor een inhoudsvolle baan, was dat tegen dovemanso ren gezegd. De Caudillo gaf het paar slechts een paleisje, het Zar- zuela, waar het koninklijk paar nu nog woont. Scheidsrechter In 1969 werd Juan Carlos door het Spaanse parlement, de Cor tes, officieel ingezworen als troonopvolger en kreeg hij meer taken. Zo bracht hij namens de Spaanse regering bezoeken'aan de Verenigde Staten, Frankrijk, Duitsland en Japan. Maar pas na zijn officiële troonsbestijging, leerde het Spaanse volk de ko ning écht kennen. Juan Carlos begon onmiddel lijk met een kennismakingscam pagne en bezocht alle delen van Spanje. Verder ontving hij de lei ders van alle politieke partijen, ook die van de oppositie. Lang zaam maar zeker zette de koning het democratiseringsproces in gang. Al eerder had Juan Carlos laten blijken ervan doordrongen te zijn dat hij nooit de steun van het volk zou krijgen als hij zijn bewind niet zou gebruiken om democratische en sociale hervor mingen door te drijven. Zo zei hij eens dat iedere Spaanse koning als scheidsrechter en matigende factor moet optreden en dat <3e monarchie snel ineen zou storten als zij maatschappelijk niet voor uitstrevend zou zijn. Maar de erfenis van Franco was zwaar, ook al had de koning al lang vóór de dood van de dic tator laten weten: „Ik ben Fran co's erfgenaam, maar ik ben r Spanjes erfgenaam. De möharchie zal een paraplu zijn voor iedereen zonder enige uit zondering". Voor de Spanjaar den bleef hij in het begin echter vooral Franco's leerling, een re den waarom het leger hem steun de- en links niet veel met hem op had. Een half jaar na de dood van Franco begon Juan Carlos zich van het verleden los te maken. Hij ontsloeg de nog door de Cau dillo benoemde premier Navarro (Juan Carlos noemde hem ooit een 'onverbloemde ramp') en verving hem door de christen-de mocraat Alfonso Suarez. Aan vankelijk werd deze benoeming gezien als een volslagen ramp. Men zag Juan Carlos, al dezelfde weg op gaan als zijn zwager, de voormalige Griekse koning Con stants n, die door onverstandig optreden binnen de kortste ke ren zijn kroon verspeelde. Maar de benoeming van Suarez bleek een schot in de roös. De nieuwe premier en de ko ning zetten haast achter de her vormingsvoorstellen. Er kwa men vrije ^verkiezingen en in 1978 trad, nadat 87 procent van de Spanjaarden zich in positieve zin daarover had uitgelaten, een nieuwe grorfBwet op basis van een parlementaire democratie in werking.. Door het eerste artikel van de grondwet waarin staat dat Spanje een- sociale, democrati sche rechtsstaat is waarin vrij heid, rechtvaardigheid, gelijk heid en- politiek pluralisme de leidende beginselen zijn, werd definitief afgerekend met het tijdperk-Franco. Verzoening Met het tot stand komen van de nieuwe grondwet veranderde ook de positie van Juan .Carlos. Hij is nu constitutioneel mo narch met voornamelijk repre sentatieve verplichtingen, al zijn er wel wat verschillen met de Ne derlandse situatie. Zo heeft hij een scheidsrechterlijke taak bij het goed functioneren van de staatsinstellingen en kan hij, op verzoek van de minister-presi dent, de ministerraad voorzitten. Ook schrijft de koning een refe rendum uit óp voorstel van de premier die daarvoor door het parlement wordt gemachtigd. Verder is Juan Carlos opperbe velhebber van de strijdkrachten en kan hij, daartoe gemachtigd door het parlenjent, de oorlog verklaren en de vrede afkondi gen. De Spaanse koning speelt geen politieke rol meer. Hij onthoudt zich zelfs zo voorbeeldig van po litieke inmenging, dat hét Spaan se werkwoord 'borbonear' in on bruik dreigt te raken. 'Borbo near' (Nederlands: 'bourbonne ren') staat voor het zich met de interne politiek bemoeien door de Spaanse koningen, behorend tot het Huis van Bourbon. Zijn beleid is erop gericht een sfeer van verzoening te bewaren tus sen de verschillende geledingen van het nogal heetgebakerde en tot ruzie neigende Spaanse volk. Juan Carlos laat zich echter wel degelijk horen als hij dat no dig vindt. Zo kregen militairen* die bij de begrafenis van een ver moorde generaal rechtse taal uit sloegen, in een openbare toe spraak de wind van voren van wege hun gebrek aan discipline. Maar ook aanhangers van de Spaanse afscheidingsbeweging, de ETA, kregen vorstelijk lik op stuk toen zij de koning het spre ken onmogelijk maakten. Vice-premier Nieuw-Zeeland Nieuw-Zeeland gaat door met het ijveren voor een kernwapen-vrije zone in het zuiden van de Grote Oceaan (Pacific). Het land zal blij ven protesteren tegen de Franse kernproeven in het gebied. En het blijft vasthouden aan de politiek alle buitenlandse marineschepen te weren, tenzij'de garantie gege ven wordt dat er geen kernwapens aan boord zijn en de schepen niet behulp van met kernenergie wor den voortgestuwd. De vice-premier van Nieuw-Zee land, Geoffrey Palmer, liet daar over geen misvatting bestaan, toen hij gistermiddag in het Haagse in stituut voor internationale betrek kingen Clingendael een rede hield over het onderwerp Veiligheidsas pecten gezien vanuit de Zuid-Paci- fic. door Leo Maat De belangstelling voor de rede van Palmer was opmerkelijk. Vol gens de presentielijst bevond zich onder het gehoor ambassade-per soneel van alle kernwapenlanden, uitgezonderd... Frankrijk. Palmer onderstreepte dat in het zuidelijk deel van de Grote Oceaan geheel andere strategische inzich ten gelden dan in Europa. De gi gantische afstanden in het gebied maken dat de landen in een geïso leerde positie verkeren. "Alleen al naar Australië, dat voor ons het dichtst bij'ligt, is het drie uur vliegen", aldus Palmer. De Sowjet-Unie is zeer ver weg en er is geen sprake van een Russi sche penetratie in de regio. Ook be zitten de veertien onafhankelijke landen in het uitgestrekte gebied geen atoomwapens. "Dat alles maakt dat, geheel anders dan in Europa", aldus Palmer, "de strate gie van nucleaire afschrikking voor onze regio niet van toepassing "Kernwapens zijn in óns geval ook overbodig. Het zou te vergelij ken zijn met het kraken van een nootje met een voorhamer", aldus de Nieuwzeelandse vice-premier. ANZUS De protesten tegen de Franse kernproeven en de daarmee sa menhangende affaire-Greenpeace hebben de onenigheid in het ver dedigingspact van Australië, Niéuw-Zeeland en de VS (ANZUS) bijna doen vergeten, in elk geval overschaduwd. De weigering van Nieuw-Zeeland in februari van dit jaar om de Amerikaanse oorlogs-, bodem Buchanan in zijn haven toe te laten, betekende praktisch het einde van het 34 jaar oude pact. De VS trokken zich terug uit ge zamenlijke militaire manoeuvres en in het Congres gingen stemmen op om dé eigenzinnige bondgenoot ook economisch te straffen. De Amerikanen stelden de import van Nieuwzeelandse boter, lamsvlees en wol ter discussie. De Ameri kaanse pers en de Amerikaanse po litici vielen verbaal over de kleine eiland-staat heen. Het heette dat de Nieuwzeelan- ders niet langer''bereid waren hun' vrijheid te verdedigen. Palmer: "De landen in de regio hebben een lange vreedzame traditie, maar ook een traditie van sterke verbonden heid met de westerse landen. We zijn vastbesloten onze democrati sche waarden te bewaren". "In een tijd dat we grote'bezuini- gingen op de overheidsuitgaven hebben doorgevoerd, hebben we tegelijk de defensie-uitgaven ver hoogd. Dat bewijst dat we niet voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten, zoals wel in de VS is beweerd". Volgens Palmer zijn de NAVO en het ANZUS-pact niet met el kaar te vergelijken. "Er is geen AN- ZUS-hoofdkwartiei;, geen organi satie, geen staande troepenmacht of iets van dien aard. ANZUS is al- ,leen maar een intentieverklaring van de wil tot een gezamenlijke verdediging. Overigens dateert het ANZUS-pact uit 1951, dus lang voordat kernwapens zo'n rol van betekenis speelden". De vice-premier zei te hopen dat het cónflict met de VS uit de weg geruimd kan worden. Een gesprek dat hij onlangs - in de marge van de VN-vergadering in New York - had met de Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken), sterk te hem in die hoop. Palmer herhaalde wat premier Lange al eerder had gezegd: "Het Nieuwzeelandse volk is niet anti- Amerikaans, integendeel. Het is wel anti-nucleair. Het afwijzen van kernwapens en kernenergie was een belangrijk thema in het verkie zingsprogramma, waarmee de La- borpartij in 1984 de verkiezingen Recht Palmer wees neutraliteit-politiek en isolationisme van de hand. Hij wees op de betrokkenheid van Nieuw-Zeeland in de Tweede We reldoorlog en op de bijdragen aan de VN-vredesmacht in de Sinai en Singapore. Palmer is een jurist. Een voorma lig hoogleraar in de rechten en be halve vice-premier ook minister van justitie. Hij zei gelukkig te zijn in Den Haag te kunnen spreken, de stad waar het Internationaal Ge rechtshof is gevestigd. Daarnaar verwijzend: "Nederland en Nieuw-Zeeland hebben veel gemeen. Abel Tasman ontdekte ons land en gaf het de Eu ropese naam. Veel Nederlanders hebben zich in Nieuw-Zeeland ge vestigd. Maar van groot belang is ook: de gezamenlijke zorg van klei ne landen om de handhaving van de wereldvrede en het internatio naal recht". Palmer legde vervolgens de na druk op de unanimiteit, waarmee de veertien onafhankelijke eiland- staten in de Zuid-Pacific, de Fran se kernproeven afwijzen. "Wij ke ren ons ook tegen de militarisering van Nieuw-Caledonië, die Frank rijk voor ogen heeft. Er is geen rechtvaardiging voor het houden van kernproeven, noch door Frankrijk, noch door enig ander land". Palmer noemde de affaire met de Rainbow Warrior een tragedie voor Frankrijk! "Frankrijk ondermijnt zijn eigen prestige. Frankrijk is welkom in onze regio. Het zou veel kunnen bijdragen aan de ontwik keling van dé Zuid-Pacific. Maar het tot zinken brengen van de Rainbow Warrior was een zuivere daad van staatsterrorisme". "De daders zullen volgens de Nieuwzeelandse wet worden ver oordeeld. De regering heeft daarop geen invloed. De overheid heeft immers géén bemoeienis met de rechtspraak". Palmer kondigde overigens aan dat er geen dramatische stappen- tegen de Franse kernproeven zul len worden genomen. "In 1973, toen ook Labor aan de regering was, hebben we er een fregat op af gestuurd. Met een minister aan boord. Dat zullen we nu niet doen. Je moet zoiets geen twee' keer doen", graptë Palmer, "en boven dien heeft het niet geholpen". Bij de opening van de eerste zittingsweek van de gerefor meerde 'synode van Gouda', gis teren in Luntëren, waarschuwde de voorzitter van de synode, dr. H. J. Kouwenhoven uit Vlaardin- gen, voor de 'bedenkelijke zwaarmoedigheid' die kerken soms beheerst als ze een stand punt over ingewikkelde zaken moeten innemen. "De kans", zei hij, "is helaas niet uitgesloten, dat de kerk een keuze zolang mo gelijk uitstelt omdat ze voor de gevolgen terugdeinst". "Wat zijn het ónders dan drogredenen, dat het concrete gebod van God in deze of die situatie niet te vinden De kerk moet niet te snel ge noegen nemen met wat 'haal baar' is en daardoor mogelijk volstaan met 'slappe aftreksels van Gods geboden'. "Voortdu rend moeten wij ons afvragen, of wij misschien niet te bang zijn om te doen wat God ons voor houdt". De kerk hoeft niet in het wilde weg te zoeken naar de juis te koers. "Het moet haar moge lijk zijn met de stem van God zó dichtbij in haar bestaan, onbe vreesd de goede keus te doen". Kouwenhoven doelde daarbij onder meer op wat de wereld aan vernietigingsdrang te zien geeft. Gisteren hield de synode zich onder meer bezig met het pas verschenen studierapport 'Vre de, vraag voor kerk en samenle ving'. Vandaag zou die discussie worden afgerond. Er lag een amendement op tafel waarin de synode'het volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisra ketten uitdrukkelijk aanbeveelt als mogelijkheid "om 'de morele verontrusting over plit onderdeel van het regeringsbeleid kenbaar te maken". -Het deputaatschap (werk- en studiegroep) voor de bestudering van het oorlogs- vraagstuk heeft in augustus aan dacht voor dit petitionnement gevraagd zonder het evenwel aan te bevelen. Rijnsburg. De afdeling Zuid- Holland-Noord van de Gerefor meerde Vrouwenbond houdt donderdag (10 oktober) haar jaar lijkse provincialé dag in de Im- manuelkerk (Kerkstraat) in - Rijnsburg. De dag begint om kwart over 10 en eindigt om 3 'Persoonlijk geloven' is het thema van de bijeenkomst. Ds. J. Verheul uit Alphen aan den Rijn zal hierover spreken, 's Middags treedt een cabaretgroep op. Niet- leden zijn ook welkom. Leiden. De heer W. J. Ouwe- neel uit De Bilt houdt vrijdag avond (11 oktober) om 8 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat in Leiden zijn tweede lezing in de serie 'Zoekt Mij en leeft'. Ditmaal belicht hij de pro feet Nahum (Oude Testament). Schepen. In het Veluws mu seum in Harderwijk is van 14 ok tober tot- 9 november een ten toonstelling te zien van scheeps modellen als kerkversiering. De tentoonstelling omvat vijftien kerkscheepjes en een aantal- schilderijen, prenten, tekenin gen en foto's. (De traditie van zeevaarders om scheepsmodellen in kerken op te hangen stamt uit de midde leeuwen. Na de Reformatie wer den ze ter versiering vooral ge plaatst of opgehangen in protes tantse kerken in Noord-Holland en langs de kust). Collecte. Komende zondag wordt in de meeste hervormde gemeenten gecollecteerd voor het werelddiakonaat. Dit jaar heeft het hervormde werelddia konaat voor bijna f9,5 miljoen aan verplichtingen op zich geno men. De collecte wordt gehou den in samenwerking met het al gemeen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken. Theologie en maatschappij. Bij de in 1983 gestichte Vereni ging voor Theologie en Maat schappij (Amersfoort) zijn op dit ogenblik meer dan 300 indivi duele leden en 24 groeperingen aangesloten, zo meldt het van daag verschenen bulletin van de vereniging. (Doel is,.mensen en groepen samen te brengen die maatschappelijke vragen plaat sen in het centrum van de theolo gie). üij de aangesloten groeperin gen zijn de Basisbeweging Ne derland, 'Christenen voor het so cialisme', de Kritische Gemeente IJmond, de Eindhovense Stu dentenkerk en het Wageningse Studentenpastoraat, de Kamper Studentenbond, het Missionair Centrum in Heerlen en de Domi nicaanse Gemeenschap Arnhem. 'Theologie en Maatschappij' streeft niet naar kerkelijke goed keuring, maar hoopt "dat de ker ken de verbinding van theologie en maatschappij als hun op dracht gaan zien en zodoende de vereniging overbodig maken". Voor het seizoen 1985/1986 staan zes studiedagen op het pro gramma. De eerste is op 2 no vember in Amsterdam (half 11 tot half 4 op Noordermarkt 26) en gaat over het sociaal-economisch manifest dat vorig jaar door een werkgroep van 'Christenen voor het socialisme' werd uitgegeven. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Elburg J. Veenendaal Barendrecht; aange nomen naar 's Gravendeel kandi daat P. van Dolderen Nunspeet; bedankt voor Vlaardingen R. van Beek Veenendaal. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Den Haag-Zuid en voor Oud-Beijerland J. van Ec- keveld Zeist, voor Haamstede en voor Leerdam A; .Bac Bodegra ven, vóór Slikkerveer L. Blok Nunspeet, voor Rotterdam-cen trum J. Mijnders Veenendaal. Oecumenische vorming. De gemeenschappelijke werkgroep van de Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk gaat een discussiestuk (met voor stellen) maken over oecumeni sche vorming van de lagere geestelijkheid, predikanten en pastorale werkers. Ze wil ook richtlijnen geven voor oecumeni sche samenwerking tussen plaat selijke gemeenten en parochies. Volgend jaar oktober zal een internationaal congrps worden gehouden over 'het deelnemen van de Rooms-Katholieke Kerk aan nationale raden van kerken. (De Rooms-Katholieke Kerk is geen lid van de Wereldraad van Kerken. Ze is in een aantal lan den, zoals Nederland, wel lid van de nationale Raad van Kerken).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15