Zakelijkheid zegeviert te AZC toch geplaatst Leo Beenhakker niet tevreden Supporters slaan toe Dnepropetrovsk hult zich in stilzwijgen... LEIDSCH DAGBLAD Ajax mist opnieuw teveel kansen Overwinning op SKK geeft de doorslag Petrovic zet ongelooflijk record neer Stunt van De Robfcen MAANDAG 7 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - Bonds coach Leo Beenhakker hecht meer waarde aan de uitschakeling van Ajax en Feyenoord in het Europa Cup-toernooi, dan aan de zwakke prestatie, die zij gistermiddag te gen elkaar leverden. „Ach, aan één minder goed optreden til ik niet zo. Het zou anders zijn als Ajax en Feyenoord steeds slecht voor de dag komen, maar dat is niet het ge val. Dat ze beide geen Europa Cup voetbal meer spelen, is veel beden kelijker. Juist die jonge jongens hebben veel internationale erva ring nodig en die krijgen ze dit sei zoen weer niet via Europa Cup wedstrijden. Die ontwikkeling vind ik wel slecht. Vooral voor die jongeren worden die twee wed strijden tegen België nu extra be langrijk. Voor hen is dat de enige kans om dit seizoen nog internatio naal te spelèn". Hoewel hij aan de 'topper' in het Olympisch Stadion geen konse- kwenties wilde verbinden, toonde Beenhakker zich allesbehalve te vreden over de kandidaat-interna tionals van Ajax en Feyenoord: „Ik heb veel fouten gezien. Het was in derdaad niet best". AMSTERDAM (ANP) - Na afloop van de voetbalwedstrijd Ajax- Feyenoord zijn rond het stadion in de hoofdstad en bjj het station Am sterdam-Zuid ongeregeldheden uitgebroken, waartegen de ME ver schillende keren moest optreden. Daarbij zijn 9 aanhoudingen ver richt: 6 wegens openlijke geweld pleging, één wegens het bezit van een valmes en 2 wegens het kraken van auto's.Zes supporters zijn bij de ongeregeldheden gewond ge raakt en naar het ziekenhuis over gebracht. Een politieman in burger liep klappen op toen hij een sup porter wilde aanhouden waarover meldingen waren binnengekomen dat hij een vuurwapen, bij zich droeg. Bij de poging tot aanhou ding werd hij besprongen door zes andere supporters. Na een waar schuwingsschot in de lucht namen zij de benen. De Haagse politie hield gister middag acht voetbalaanhangers van de FC Den Haag en NAC we gens openlijke geweldpleging. De leeftijd van de aanhangers varieer de van 16 tot 23 jaar. Tijdens de thuiswedstrijd van FC Den Haag tegen NAC in het Zuiderparkstadion kwam het al tot ongeregeldheden. NAC-supporters sloopten in de pauze een hek om bij hun tegenstanders te komen. Na de wedstrijd werden het inte rieur van een bus en 17 ruiten van bussen vernield door supporters van beide clubs. De schade wordt geschat op 10.000 gulden. Op het station Hollands Spoor gingen Hagenaars op de rails zitten om het vertrek van hun tegenhan gers naar Breda te verhinderen. Zij bekogelden bovendien een passe rende trein met Feyenoord-sup- porters met stenen. Ook in Engeland was het weer raak. Bij een vechtpartij tussen supporters van Luton en Manches ter United raakte een aantal voet balaanhangers gewond. De ge vechten speelden zich af na de ont moeting tussen beide clubs (1-1), waarin Manchester United voor het eerst in dit seizoen een punt verspeelde. Talloze winkelruiten sneuvelden en een politiewagen, werd met stenen bekogeld. Vandaag zal Beenhakker de 'groep van 16' bekendmaken voor de confrontatie met de Belgen op 1.6 oktober. Aanslaande vrijdag komt de selectie bijeen in Zeist. Een 'voordeel' voor Beenhakker is dat Michel van de Korput het ko mende weekeinde vrij-af is, aange zien hij het afgelopen weekeinde in de Westduitse competitie zijn vier de gele kaart kreeg. Het bestuur van Ajax voelt zich op dit moment bepaald nog niet geroepen om-zijn technisch-direc- teur Johan Cruijff op het matje te roepen. Ondanks de teleurstellen de resultaten van Ajax geniet Cruijff volgens voorzitter Ton Harmsen nog volop vertrouwen. „Cruijff is met Ajax op de goede weg. Toen wij besloten om samen te werken was de opzet om door aantrekkelijker voetbal de toe schouwers terug te krijgen naar het stadion. Dat is gelukt. De tribu nes zitten weer vol, Ajax laat aan trekkelijk spel zien, dus zouden wij moeilijk doen nu de sultaten een beetje tegenvallen EINDHOVEN (GPD) - PSV-mana- ger Kees Ploegsma wil vandaag via de Russische ambassade in Den Haag in contaclkomen met Djnepr Djnepropetrovsk. do komende te genstander van PSV in het UEFA- Cuploernooi. Tot dusver is er nog geen overleg geweest tussen de lei ding van de Eindhovense club en de bestuurders van Djnepr. Tij dens de loting in Zürich afgelopen vrijdag was er geen vertegenwoor- AMSTERDAM (GPD) - Het gebrek aan steun voor Drukwerks Harry Slinger was tekenend voor de sfeer, of liever gezegd het ontbreken daarvan, in het Olympisch Stadion. De solozanger probeerde in de rust van Ajax-Feyenoord de kilheid te ver drijven door er op te wijzen dat het „langs de lijn weer fijn" is. Niemand reageerde echter. Het ontbrak er zelfs nog maar iedere andere'trainer'dan Johan aan dat de boodschap van Slin- Cruijff bij Ajax zou hebben ge- ger niet letterlijk werd aange- golden. De technisch-directeur vochten, zoals Feyenoord-sup- ijjkt echter nog volop krediet te porters aan het begin van de hebben, terwijl de Amsterdam- tweede helft hun verveling afrea- mers vergeleken met het vorige geerden op ME ers, van wie de seizoen, waarin zij halverwege conditie weer eens werd getest. vjer verliespunten hadden, nu al Later sloeg de onvrede van de twee punten meer hebben ver- Rotterdamse fans om in enthou- speeld en nóg altijd wachten op siasme, maar dat had niets te ma- het eerste succes in een belang- ken met het vertoonde spel, rijke wedstrijd. Bovendien kon maar louter met het feit dat Feye- Feyenoord niet alleeji aansluiten noord voor het eerst sinds het seizoen 1974/75 weer in Amster dam van Ajax had gewonnen: 1-2. i het rijtje PSV, FC Groningen i FC Porto, omdat, zoals Cruijff a afloop uitlegde, „Ajax erg veel Ondanks het succes van Feye- kansen miste", maar ook omdat noord kende de 'verliezersronde' de landskampioen slechts bij ho- van het Europa-Cuptoernooi dan ge uitzondering de kwaliteit de- ook geen echte winnaar. Na de monstreerde, waarmee tijdens uitschakeling afgelopen woens dag door respectievelijk FC Por to en Sporting Lissabon kwamen Ajax en Feyenoord met een weg werpartikel voor de dag, het Amsterdam-710-toernooi nieuw tijdperk leek te zijn inge luid. Feyenoord heeft in de onderlinge wed- le Kennen striidpn met Aiav «inric 1Q91 ,i,a^£.n oi Q9 gaven dat de mogelijkheden het Nederlandse voetbal voorlo- strijden met Ajax, sinds 1921 werden al 93 duels gespeeld, twee punten voorsprong genomen op zijn Amsterdamse rivalen, pig beperkt zullen blijven. Met Tot zondag was de stand in punten volle- het oog op de tweekamp tegen dig in evenwicht. Beide ploegen wonnen de Belgen is het bovendien geen 34 ontmoetingen; 24 keer eindigde de top- hnnnvnl ppppvpti Hat Hp iiithlin per onbeslist. Feyenoord heeft nu 35 ze- noopvoi gegeven dat de uitblin- ges maar we| een negatief doeisaldo: kers afgezien van Feyenoord- 171-183. De triomf in Amsterdam (2-1) was lijke concurrent. Klasse Ivan Nielsen, nauwelijks her steld van een ribblessure, eta leerde zijn klasse als vrije verde diger van meet af aan. Jan Sören- sen mocht dat pas doen nadat de teleurstellende Mario Been net als vijf maanden geleden van het veld was getrapt. In de 35 minu ten dat hij meespeelde groeide Sörensen uit tot de 'man van de wedstrijd', niet in de laatste plaats dankzij zijn winnende doelpunt zes minuten voor tijd. Hij nam daarmee revanche op zijn trainer Ab Fafié, die op zijn beurt door het kortstondige op treden van de Deen een frontale aanval bespaard bleef, na woens dag met zijn ploeg in de gevaren zone te zijn beland. Een nieuwe nederlaag zou de positie van Fafié behoorlijk heb ben ondermijnd, zoals dat voor Aangezien Feyenoord voor de ze gelegenheid toch weer voor een voorzichtige aanpak koos lijkt het zogehoemde 'Cruijff-ef- fect' ook verdwenen, waar het het propageren van aanvallend voetbal door tegenstanders be treft. In navolging van Ajax is Feyenoord in deze competitie re gelmatig op avontuur gegaan, beseffend dat de toeschouwers alleen op die manier weer langs de lijn te scharen zijn. In de rechtstreekse confrontatie met de trendsetters uit Amsterdam bouwden de Rotterdammers echter toch weer de nodige ze kerheid in. „En daarmee is eens te meer gebleken", aldus Fafié, „dat Ajax met dit systeem ge makkelijk te pakken is. Op deze wijze is het al een paar keer op zijn bek gegaan, zodat je toch al leen maar kan vaststellen dat er iets mis is. Je moet gewoon ge duld opbrengen en niet in paniek raken. Dan heb je tegen dit Ajax de nodige kansen". Door de amusementswaarde ondergeschikt te maken, Sören sen ten faveure van de harde werker André Hoekstra aan de kant te laten en Simon Tahamata terug te halen naar het midden veld, bewees Fafié zijn gelijk, al moest ook hij al nabeschouwend toegeven dat „we in de eerste twintig minuten alle zeilen moes ten bijzetten en het zonder Hiele niet gered zouden hebben". In die fase had Ajax via Marco van Basten, Ronald Koeman of Rob de Wit ook kunnen en moeten toeslaan. Tegen Heracles en VW waren dergelijke mogelijk heden wèl besteed aan de Ajacie- den, maar de ontspannende schietoefeningen van toen zijn in geen enkel opzicht te vergelijken met de kennelijk tot verkrampt- heid leidende druk, die in een topduel op de spelers rust. Verkeerde Dat aspect werd door Cruijff volledig over het hoofd gezien, toen hij, in zekere zin terecht, tot de conclusie kwam dat de ver keerde er met de winst vandoor was gegaan. „We hebben erg veel kansen gehad. Dat die gemist zijn is jammer, maar daardoor kan je toch niet zeggen dat Ajax slecht heeft gespeeld. Integen deel. Ik ben juist zeer tevreden over het spel. Er was meer agres siviteit dan afgelopen woensdag tegen Porto, het spel was goed. Veel directer dan een paar dagen geleden. Alleen dat ene onder deel was niet goed verzorgd. Dat is jammer". Voor de zoveelste maal brak het Ajax dan ook op dat alleen Ge rald Vanenburg (hij zorgde vier minuten na rust voor de ope ningstreffer) tot scoren kwam, zodat Feyenoord in dat tweede bedrijf maar enkele malen de middenlijn hoefde over te steken om de 'prestaties' van Porto en PSV te kopiëren. De Rotterdam mers deden dat met een zakelijk heid, die bij Ajax zo ver te zoe ken is. Waar de Amsterdammers Henk Duut heeft Feyenoord op 1-1 gezet. André Hoekstra beseft dat er voor zijn ploeg meer dan een gelijkspel inzit en haast zich de bal uit het net te halen voor de verslagen Stanley Menzo (foto anp> tierelantijntjes zorgden noord aan de zege, die Ajax juist (met name gold dat voor Van Basten, die na Hiele te hebben gepasseerd, de bal op frivole wij ze in het doel dacht te depone ren, waardoor Ivan Nielsen nog kon redden), sloegen de Feye- noorders zonder enige omhaal toe. Eerst in de persoon van voorstopper Henk Duut, die net als in de uitwedstrijd tegen Spor ting bij een corner van Ben Wijn stekers door de tegenpartij over het hoofd werd gezien en vervol gens door Sörensen. De Deen strafte het verre opdringen van Ajax, inclusief doelman Stanley Menzo, even simpel als doeltref fend af. Duut en Sörensen hielpen het matige, maar uitgekiende Feye- hard nodig had om in zichzelf en in de vernieuwingsdrift van Cruijff te blijven geloven. „En toch", zo kondigde Cruijff tegen de stroom van kritische opmer kingen inzwemmend, aan, „ga ik op deze manier door met Ajax. Er zijn twee mógelijkheden. Als ik het niet goed vind stap ik op en als de bestuurders de resulta ten belangrijker vinden stoppen zij. Wel, ik vind het zelf nog leuk om dit werk te doen, dus ga ik verder, waarbij ik weiger om van m'n ideeën af te stappen. Waar om zou ik? Er zit toch verbete ring in bij Ajax. Achterin worden minder fouten gemaakt". DUBROVNIK - AZC heeft een wisselvallig waterpolotoernooi in Dubrovnik afgesloten met een plaats in de kwartfinales van dè Europa Cup voor landskampioe nen. Na een verwachte terugval te gen SKK Stockholm (krappe 8-6 winst) volgde gisteren weer een op leving tegen de hoger aangeslagen twee en twintig-voudige Joegosla vische titelhouder Jug. Het werd een acceptabele 8-9 nederlaag na een wedstrijd, waarin de Alphense ploeg uitzicht had op winst. AZC plaatste zich zaterdagavond reeds bij de laatste acht. Na de 17-7 zege op het zwakke Donau Wien greep de ploeg van Istvan Goór te gen SKK Stockholm de tweede en beslissende overwinning. De Al- phenaren kwamen tegen de 74- voudige Zweedse landskampioen echter met de hakken over sloot: 8-8. De club-cónfontaties met de Zweedse opponenten hebben in het verleden veel minder proble men opgeleverd, dan die ADVERTENTIE ZEG MAAR QM) TEGEN 'N^ KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions AZC nu voor kwam te staan. Hoewel het duel Jug tegen SKK, anders dan de 19-7 winst voor de Joegoslaven doet vermoeden, al een waarschuwing inhield, kon AZC niet in zijn spel komen. SKK bezat meer dan voldoende zwem- snelheid om het Alphense tempo te kunnen ontregelen. Verder moest AZC terugvallen op jiet spel met de mid voor, hetgeen juist niet meer de kracht van de landskam pioen is. Bovendien moest de jeug dige ploeg opboksen tegen de fy sieke kracht van de Zweden. SKK, dat in '70 voor het eerst doordrong tot de finales van de Eu ropa Cup I (vierde in Belgrado) en in de loop der jaren vele keren de halve eindstrijd bereikte, verwierf daardoor een overwicht. De Zwe den toonden vooraf en tijdens het duel geen enkel ontzag voor de Al phense Europa Cup-winnaar van vier jaar geleden. Coach Lars Fjèrr- stad, tevens bondscoach, stelde vooraf: "Het wordt heel spannend, misschien dat de ervaring van AZC in dit soort wedstrijden de door slag zal geven, maar met meer dan één of twee doelpunten verschil zullen we niet verliezen". Een uur later bleek Fjèrrstad niets teveel te hebben gezegd. AZC had de kwalificatie afgedwongen, maar had daarbij voor een belang rijk deel gesteund op de inbreng van keeper Ruud Misdorp. De Ha genaar in Alphense dienst keerde de fraaiste schoten en zag daar naast kans om de jongeren voor hem te coachen. Dat was nodig ook, want de aanvoerder Eric Noordegraaf al in de eerste periode tegen twee fouten opliep en vanaf dat moment op de rand van uitslui ting speelde. Noordegraaf zou de wedstrijd overigens knap vol ma ken. Zijn ploeggenoten waren mirtder op dreef en speelden veel te hard. Wonderlijk genoeg moest alleen de slecht acterende John Jansen (in de vierde periode) met het maxi male aantal van drie fouten naar de kant. AZC, dat slechts één wissel speler (Ron de Vogel) gebruikte, balanceerde niet alleen wat de fou ten betreft op de rand van de af grond. Het directe gevolg was dat SKK maar liefst negen keer een man meer kreeg. Door zich tot het uiterste te ver weren, hoefde AZC tijdens de min derheids-situatie slechts twee keer te capituleren. De Alphenaren mochten zelf acht keer over een man meer beschikken. Zes keer was het raak. Slechts twee veld- doelpunten voegde AZC daar nog aan toe en het was een goede indi catie voor de aanvallende proble- In de eerste periode, afgesloten met een 3-2 voorsprong, keek men zelf twee keer tegen een achter stand aan. Bij 5-4 in de derde perio de, kwam het eerste breekpunt. Gunnar Johansson miste van dichtbij de gelijkmaker. Misdorp ontfermde zich over de bal en wierp deze ver uit, waardoor twee AZC'ers slechts één Zweed tegen over zich vonden. Van Winsen be nutte dat buitenkansje: 6-4. Einde van deze periode met AZC voor het AZC - SKK 8-6 (3-2 1-1 2-1 2-2) Scores AZC: Pielstroom <3x), Van Winsen (2x), Van der Leeden, Verboom en Noorde graaf. (3x) en Trlfonovic. Eindstand: JUG 3-6 47-20 +27 AZC 3-4 33-22 +11 SKK 3-2 20-23 -13 Donau 3-0 18-43 -25 AZC krijgt in de kwartfinales van de Eu ropa-cup I zware tegenstand te verduren. De Alphenaren moeten het opnemen te gen Spandau 04 (West-Duitsland), BGSC (Hongarije) en Possilo (Italië). De wed strijden woren over twee weken in Neder land gespeeld. Waar is nog onbekend. eerst even los. SKK had het daar moeilijk mee en verzuimde achter eenvolgens tot twee keer toe een man meer-situatie te benutten. Daar kon AZC ook niet op wach ten. Juist binnen de toegestane aanvalstijd van 35 seconden schoot Nordegraaf enigszins gelukkig 7-4 binnen. Dat was het breekpunt van de wedstrijd. Hoe AZC ook tegen zichzelf vocht, (de falende Piel stroom vroeg zelf om een wissel), de voordelige marge verdedigde de ploeg wel. De Zweden haakten bij 8-6 dan ook teleurgesteld af. Daar mee was AZC in Dubrovnik de eer ste kwartfinalist. Ruim een uur la ter plaatste ook Jug zich door een 19-5 zege op Donau. Het slotduel met de Joegoslaven was louter een prestigestrijd. AZC- coach Istvan Goor wierp vooraf al de handdoek in de ring door zijn spelers geen prestatiedruk meer op te leggen. "We zijn gekwalifi ceerd", aldus Goor. "Tegen SKK waren twee dingen positief. Het re sultaat telde en ik heb gezien dat de conditie toereikend is. Tenslotte heb ik vrijwel niet gewisseld en het ging toch goed. De rest was slecht". Goor hoopte dat zijn team met een wat lossere dicipline tegen Jug beter voor de dag zou komen. Dat lukte wonderbaarlijk. Tegen de gerenommeerde Joegoslaven speelde het grillige AZC ineens weer goed. Bevrijd van de kwalifi- catiedruk zag Goor zijn discipelen fraai openen (3-0 voor) echter kon AZC de lijn niet vasthouden. Mis dorp, Pielstroom, Noordegraaf en Van Winsen breidden de voor sprong uit. Op grond daarvan moest Jug voor eigen publiek diep in de reserves tasten om de onge slagen status te behouden. Dat leek er aanvankelijk niet in te zit ten omdat AZC diep in de vierde periode nog steeds een voorsprong bezat. Het meer ervaren JUG slaagde er echter toch in om voor het eerst de leiding over te nemen. Uit een man meer (Trifonovic) en een strafworp (Djuho) werd het 8-9. Als AZC toen het hoofd koel had gehouden, zou dat nooit de eindstand zijn gewor den. In de laatste twee minuten kreeg de ploeg namelijk nog twee keer een man meer. Daarbij wer den drie riante kansen verprutst. De verrassing bleef uit. AZC kon echter met opgeheven hoofd het openlucht zwembad van Gruz ver laten, net als twee jaar geleden. Toen eindigde het team in een rampseizoen succesvol op de twee de plaats in de finale. Op het eerste gezicht zal AZC nog een langë weg hebben te gaan. De basis van het eerste succes, is ondanks de uit schieters, letterlijk en figuurlijk te smal gebleken. WIM VAN WANROOY diger van de Russische club aan wezig. Ploegsma wil vooral bijzonder heden over de plaats van hande ling, omdat Djnepropetrovsk, naar verluidt, niet toegankelijk is voor buitenlanders. De plaatselijke voetbalclub werkte zijn EC-duels tot dusver af in Krivoj Rog, zo'n driehonderd kilometer van Djne propetrovsk. Ploegsma: „Vreemd dat clubs zo maar afwezig kunnen zijn bij de lo ting. Als je deelneemt aan een Eu ropees toernooi, moet je toch een afgevaardigde in Zürich hebben om bepaalde zaken te regelen. Je zit alleen al met het bespreken van hotel-accommodatie". De PSV- manager wil voorts inlichtingen in winnen bij het Franse Bordeaux, dat vorig jaar in de kwartfinale van het EC 1-toernooi tegenstander was van Djnepr. ZAGREB (SID) - De Joegoslavi sche basketbalvedette Drazen Pe trovic heeft in een competitiewed strijd een ongelooflijk nationaal re cord neergezet. De 20-jarige inter national droeg, in het duel tegen Olympia Ljubljana liefst 112 pun ten bij. Zijn team Cibona Zagreb, de titelverdediger, won met 158-77. De topschutter van het Europees kampioenschap in de Bondsrepu bliek Duitsland (201 punten) over trof het record van zijn beroemde landgenoot Radivoje Korac ruim schoots. Korac, naar wie het be kertoernooi werd genoemd, schoot in 1962 tijdens een competitiewed strijd 74 punten bij elkaar. HILVERSUM (ANP) - Waterpolo club HZC De Robben zorgde giste ren voor een stunt door de kwartfi nales te bereiken van het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars. De Hilversumse ploeg bleef het sterker geachte CN Barcelona met 10-9 voor. Door dit resultaat blijft de Nederlandse bekerhouder ac tief op Europees niveau, met als groot voordeel dat ook de volgende ronde door de Nederlandse club mag worden georganiseerd. De Robben moet daarvoor wel uitwij ken naar een andere locatie. Het Hilversumse zwembad De Lieberg (25 meter) voldoet voor de kwartfi nale niet aan de internationale ei sen. Waarschijnlijk wordt nu ge speeld in Ede, dat wel beschikt over de gewenste overdekte ac commodatie. Het herstel op de tweede dag - het toernooischema werd drastich beperkt door het zonder opgaaf van reden wegblijven van de Turk se vertegenwoordiger Adalar - was opmerkelijk. De Hilversumse ploeg verloor in de eerste wedstrijd niet alleen van de ijzersterke vech tersbazen van Vasas Boedapest maar raakte ook veelvoudig inter national Nicö Landew.eerd kwijt. Landeweerd, door bondscoach Geurtsen op de valreep nog voor het Europees kampioenschap iri Sofia in de nationale selectie opge nomen, nam zaterdagavond dertig seconden voor tijd bij 6-7, terwijl hij balbezit had, wraak op een te genstander en werd zonder vervan ging uit het water gestuurd. Het le verde hem een schorsing op, waar voor overigens ook menig Hongaar in aanmerking kon komen, en De Robben een nederlaag: 6-8. Het ontbreken van Landeweerd was een grote handicap voor de in ternationaal vrij onervaren ploeg van coach Harrie Vriend, maar werd teniet gedaan door een enor me werklust. De thuisclub kwam tegen Barcelona, dat in internatio nal Jorge Carmona en Diego Ode- na de uitblinkers had, in de vierde periode met 9-7 voor. Maar de Spanjaarden kwamen terug tot 9-9. In de laatste minuut schoot Mare van Groen zijn club toch de vol gende ronde binnen. ADVERTENTIE HET NEDERLANDSE VOETBAL LOOPT WEER 'N STUK BETER MET EVE+ADAM VOETBALSCHOENEN. De prof> (model Leo van Veen) Adviesverkoopprijs vanaf f99,90 Adviesverkoopprijs vanaf f34,90 ^VEgfriDAM SPORT Eve Adam Shoes/Waaiwijk

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9