Syrië herstelt rust in Tripoli Politieke aardverschuiving in Portugal Tien Israëliërs gedood Moslims leveren wapens in Kinnock nummer één bij het Britse volk SE-ars-ir-Ls: isaisr - VS: voorstel verstoort evenwicht Geen hoop meer voor Mexicaans jongetje Investeerders in arme landen krijgen garantie MAANDAG 7 OKTOBEH 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - Neil Kinnock, de lei der van de Britse Labour-partij, wordt voor het eerst sinds hij twee jaar geleden tot partijleider werd gekozen door het Britse volk als een betere premier gezien dan me vrouw Thatcher. Dat blijkt uit een enquête in The Observer. Op de vraag: „Wie zou de beste .minister-president zijn?", ant- (in september was dat nog r TRIPOLI - Zonder enige tegenstand te ontmoeten, zijn gisterochtend eenheden van het Syrische leger de Noordlibanese havenstad Tripoli ingetrokken en hebben daarmee defi- héScinères^van deTfbour o™ nitief een einde gemaakt aan de hevigste gevechten die zelfs Libanon gekend heeft Sinds tij vriend de Israëlische invasie drie jaar geleden. De Conservatieven behalen 32 pro- woordt 32 procent Neil Kinnock cent (1 minder dan een week gele- door Henk Dam den), en de Alliantie, waarin Libe ralen en SDP samenwerken, 27 procent (5 minder dan een week geleden). Moet deze enquête, die de herop leving van de Labour-partij zonne klaar aantoont, de Britse premier mevrouw Thatcher al enige zorgen baren, grotere zorgen moet ze dit weekeinde hebben gehad over het boek dat is géschreven door Sara Keays, de secretaresse van de ge- procent), 27 procent mevrouw Thatcher (gelijk aan vorige maand), 17 procent SDP-leider Da vid Owen (was 24), en 12 procent de Liberalen-leider David Steel (was 19). De peiling bewijst het gelijk van wezen minister Parkinson (handel De afgelopen drie weken is hevig de stad en bovendien de plaats gevochten om controle stad tussen moslim-fundamenta listen en linkse, door Syrië ge steunde, milities. Vorige week za terdag zijn de linkse milities, on dersteund door hevig Syrisch artil lerie- en raketvuur, tot een algeheel offensief overgegaan. Na zes dagen van moordende gevechten, waarbij door Aernout van Lynden de fundamentalisten hun 1 pens aangevoerd kregen. Groepen van twintig of dertig soldaten werden ook naar de voor ste linies gestuurd waar het hevigst gevochten is, öm te bevestigen dat ook daar de islamitische strijders hun posities verlaten hadden. De fundamentalisten hielden zich aan de afspraken. In konvooi kwamen zij vanuit de verschillen de wijken naar een van de Syrische hoofdkwartieren rijden om daar j 1 hun zwaardere wapens aan de Sy- grote delen van de stad verwoest riërs te overhandigen. Vandaag werden, ondertekende de leider moeten zij ook hun geweren e* ™n, de fundamentalisten, sjeik lichte anti-tankwapens inleveren. Sa.d Shabaan, donderdagavond na In het akkoord van Damascus bemiddeling van de Iraanse rege- wprd hpnaald dat van nu af aan nna ™ejen fkkooM nu* de Syrische S n^3e s3 'vredesmacht' en de Libanese poli- Moskou, dwong de gevechten in Tripoli een halt toe te roepen. Som mige waarnemers in Beiroet gelo ven dat in tegenstelling tot de eer ste rapporten over de ontvoering, de gijzeling van de Russen niet slechts in verband moet worden getrokken met de ontwikkelingen in Tripoli, maar dat ze deel uit maakt van een wijdere anti-Sow- jet-campagne die nu pas in Beiroet begonnen is. vijand verbaasde toen hij in twee krachtige speeches frontaal de aanval .opende op de extremisten in zijn partij. De redes bevestigden zijn leiderschap en dat het Britse volk het eens is met Kin- nocks pleidooi voor realisme en ge zond verstand. Dat heeft noch hemzelf, noch de partij windeieren gelegd, zo blijkt uit de enquête in The Observer. Sinds het vorige weekeinde is Labour met 7 punten gestegen. Thans zou 39 procent van de Britse kiezers op de socialisten stemmen. industrie). Parkinson kwam twee jaar geleden in opspraak om dat hij zijn secretaresse, na een ver houding die 12 jaar had geduurd, zwanger had gemaakt. Een brief van Sara Keays aan het dagblad The Times, waarin ze haarfijn uit eenzette hoe Parkinson haar had verlaten, maakte het aanblijven van de bewindsman onmogelijk. Parkinson is sindsdien begon nen aan een succesvolle carrière in het bedrijfsleven. Vorige maand was er nog sprake van, dat me vrouw Thatcher haar tot de affaire- Keays succesvolle minister in haar regering in Damascus, Een akkoord waarmee aan alle eisen van de Syriërs en hun Liba nese bondgenoten werd voldaan en dat in feite een nederlaag bete- legereenheden in Tripoli wa pens mogen dragen. Langzamerhand zijn ook de eer sten van de enkele honderdduizen- kent voor de fundamentalisten, die vbd" eë" de afgelopen twee jaar hun wil (en vl„cht wlren naar hun hu Ken te" °P ie haven- "anVen ^Ules verliep gisteren volgens vnrhten6™daeera^d wer'denhnn" gebleven' Tripoli heeft het zwaar te naar de haven gestuurd, misch het belangrijkste deel van WASHINGTON (GPD) - „De Rus sische voorstellen zijn een begin punt, maar vormen geen even wichtige basis voor een resultaat. Zij zijn erop gericht de VS te dwin gen tot het stopzetten van zijn on derzoek naar een strategische de fensie, terwijl de Sowjet-Unie er mee door kan gaan en beogen de VS te scheiden van hun bondgeno ten". Dit heeft de nationale veilig heidsadviseur van president Rea gan, Robert McFarlane, gisteren voor de Amerikaanse televisie ver klaard. Volgens McFarlane omvatten de vijftig procent vermindering die de Russen in de offensieve strategi sche wapens hebben voorgesteld in ruil voor het staken van het 'Star Wars'-onderzoek, ook middenlan- ge-afstandsraketten en vliegtuigen die Russisch grondgebied kunnen bereiken. De Russische SS-20, die doelen in West-Europa kan treffen, zou niet vallen onder de reductie plannen van Moskou. Zodoende stellen de Russische ideeën de VS voor de vraag of zij zichzelf willen verdedigen of ook hun bondgenoten. Toepassing van de Russische patronen zou beteke nen dat de VS aanmerkelijk zwak ker zouden worden en de situatie minder stabiel, zo zei McFarlane in het NBC-programma 'Meet the Press'. McFarlane, in de voorbereidin gen van de topconferentie in Genè- ve een centrale, bemiddelende fi guur tussen de pragmatici van bui tenlandse zaken en de civiele houwdegens van het Pentagon, ontkende ten stelligste dat Reagan van het 'Star Wars'-onderzoek wis selgeld zou willen maken bij de on derhandelingen. Buitenland kort Oostenrijk Met een oyerwinning van de con servatieve Österreichische Volks partei (ÖVP) en stemverlies voor de regeringscoalitie in Wenen zijn gisteren de Landdagverkiezingen in Opperoostenrijk geëindigd. De, Oostenrijkse Volkspartij heeft vol gens een voorlopige uitslag haar absolute meerderheid in de Land dag in Linz behouden. Zij heeft de liberale partij (FPÓ) een zetel ont nomen en beschikt nu over 30 ze tels. Overval België Opnieuw is er in België iemand bij een gewapende overval om het leven gekomen. Ditmaal was het 64-jarige juwelier die zaterdag het slachtoffer werd. De man werd ge dood met drie schoten in het hoofd. Er is waarschijnlijk ge vuurd met een karabijn .22. Dochter Duarte De Salvadoraanse president Duarte heeft zich zaterdag bereid verklaard 22 gevangen guerillero's te ruilen tegen zijn bijna een maand geleden ontvoerde dochter, haar vriendin en 23 burgemeesters. Dit blijkt uit radiocontact dat Duarte op de korte golf had met een linkse guerillagroep van de verzetsbeweging FMLN. de artilleriegranaten. De vrede die nu in Tripoli terug gekeerd is, heeft echter nog niet geleid tot de vrijlating van de Sow- jet-diplomaten die vorige week in Beiroet ontvoerd werden door sympathisanten van de moslim- fundaméntalisten in Tripoli. Een van de vier diplomaten is vorige \^pek woensdag vermoord en de ontvoerders hadden gedreigd de andere drie ook te doden indien de Sowjet-Unie niet onmiddellijk Sy rië, een nauwe bondgenoot van Gevangenis-arts in Zuid-Afrika overgeplaatst JOHANNESBURG (GPD) - De jonge Zuidafrikaanse arts Wendy Orr, die twee weken ge leden schokkende verklarin gen aflegde voor het hoogge rechtshof in Port Elizabeth over de manier waarop de poli tie gevangenen mishandelt, blijkt te zijn overgeplaatst naar een andere afdeling. Dokter Orr kwam tot haar onthullin gen op basis van haar ervarin gen als arts in de gevangenis sen rond Port Elizabeth. Zij zou van de zorg voor gevangenen nu zijn overgeplaatst naar dé bejaardenzorg. Tegelijkertijd zijn twee art sen, professor Frances Ames uit Kaapstad en de specialist Yosuf Veriava uit Johannes burg, een eigen onderzoek be gonnen naar. het optreden van de medische superieur van Wendy Orr, dr. Ivor Lang. Deze werd eerder dit jaar reeds, sa men met zijn collega Benjamin Tucker, ernstig berispt en tuchtrechtelijk gestraft voor het schandalige medische ge drag rond de gewelddadige dood van de zwarte voorman Steve Biko in 1977. Biko werd onder meer gemarteld in de zelfde gevangenis als waai Wendy Orr nu informatie buiten heeft gebracht. Tripoli na de strijd. Elke dag sloegen zo'n zesduizend granaten TEL AVIV - De regeringen van Egypte en Israël beschouwen de moord op zeven Israëlische toeris ten afgelopen zaterdag in de Sinai- woestijn als een op zich zelf.staand incident, dat de verbetering van de relatie tussen beide landen en het vredesproces in het Midden-Oos ten niet zal beinvloeden. Dat heb ben zowel Cairo als Jeruzalem ver klaard. door Taco Slagter Een waanzinnig geworden Egyp tische veiligheidsagent schoot in het aan de Rode Zee gelegen bad plaatsje Ras Burka zijn geweer leeg op een groepje Israëli's dat bij een uitkijkpunt op een heuvel stond. Onder de slachtoffers waren vier kinderen en een rechtei* uit Je ruzalem. Een Egyptische officier strand die de agent wilde overmeesteren, overleed eveneens ter plaatse aan schotverwondingen. o Ook aan de terreurgolf binnen Is- men zes kinderen en vijf volwasse- diens 22-jarige vriendin zaterdag middag in de heuvels op de bezette westelijke Jordaanoever gevon den. Een dag eerder was een 30-ja- rige ruiter uit een kibboets bij Hai fa het slachtoffer van een terreur daad. Een trimmer vond de evén- eens door kogels omgebrachte Is raëli in de velden rond de kibboets, twee uur nadat de ruiter voor het wekelijkse ritje met zijn paard de dorpscommune had verlaten. Volgens een politiewoordvoer der waren de drie slachtoffers door het hoofd geschoten, hetgeen naar zijn zeggen typerend is voor ter reurdaden van de laatste maanden. Daarbij kwamen in en buiten Is raël en in de bezette gebieden zes tien Israëli's om. Een ooggetuige vertelde voor Radio Israël hoe het drama zich in de Sinai had voltrokken. Een groep van 27 Israëli's verbleef op populaire camping aan het nd van R,as Burka, 45 kilometer ten zuiden van de Israëlische bad plaats aan de Rode Zee, Eilat. Te gen vier uur 's middags beklom- raël blijkt geen einde te komen. Na een intensieve zoekactie van drie het uitzicht dagen door het Israëlische leger en het bergje vrij willigers naar een vermist paar, nabijgelegen heuvel voor de Rode Zee. Op „strategische" po litiepost gevestigd. Plotseling werden de met kogels doorboorde kwam een agent uit het gebouwtje lijken 28-jarige en opende het vuur óp de toeristen. Twee kinderen zagen kans met val len en opstaan het strand te berei ken en alarm te slaan. Volgens deze getuige sloten Egyptische veiligheidsagenten de heuvel meteen hermetisch af. Naar schatting vijftien minuten later volgden opnieuw schoten. Toen zou een Egyptische officier bij een poging de krankzinnig geworden agent gevangen te nemen, zijn doodgeschoten. Pas later gaf de schutter zich over aan zijn colle- ga's. Kritiek van Israël op Egypte richtte zich hoofdzakelijk op de af wikkeling van deze tragedie. Oog getuigen hielden vol dat het ten minste twee uur duurde, voordat er medische hulp van Egyptische zijde werd geboden. De Egyptische zaakgelastigde in Tel Aviv wees de beschuldigingen fel van de hand. „We hebben ge daan wat in ons vermogen lag", al dus de diplomaat. In een telegram aan premier Pe res van Israël betuigde president Moebarak van Egypte zijn „diepste leedwezen" met de nabestaanden. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken verzekerde dat de „gestoorde" politieman volgens het geldende recht in Egypte voor moord (doodstraf - red.) zal wor den gestraft. Kinnock: nieuw realisme. o ap) kabinet zou terughalen, maar dat besloot ze op het laatste moment niet te doen. Dat komt vrijwel zeker doordat in haar kringen toen al bekend was, dat de secretaresse bezig was de laatste hand te leggen aan een 320 pagina's tellend boek, een uit werking van dagboeken en banden' die Sara Keays tijdens haar ver houding bijhield. Het boek zal deze maand uitko men. Wat de Conservatieven zor gen geeft, is niet zozeer verdere onthullingen over de verhouding tussen secretaresse en minister, maar wel mogelijke onthullingen over besprekingen in het kabinet. Parkison was bijvoorbeeld een van de weinige ministers die deel uitmaakte van Thatchers oorlogs kabinet ten tijde van de oorlog om de Falkland-eilanden. Het is rede lijk te veronderstellen dat hij zijn vriendin destijds gedetailleerd van de beraadslagingen op de hoogte bracht. Het Dagblad The Daily Mirror gaat deze week beginnen met een voorpublikatie van het boek, en dat valt voor de Conservatieven wel heel erg ongelukkig: van dins dag tot en met vrijdag houden zij in de badplaats Blackpool hun jaar congres. Hoofdredacteur Richard Stott van The Daily Mirror, die de rech ten voor meer dan een half miljoen gulden wist te kopen, zei gisteren bij wijze van voorproefje al dat Keays' onthullingen „een verbij sterend en gedetailleerd verslag van lage normen bij hooggeplaat- sten" zijn. MEXICO-STAD - Reddingswer kers in Mexico-Stad hebben de hoop opgegeven de negenjarige Luis nog levend onder het puin vandaan te halen. De Mexicaanse jongen heeft sinds zaterdag geen tekenen van leven meer gegeven. Onder leiding van generaal Ra mon Mota Sanchez, de Mexicaanse politiechef, is de afgelopen dagen al het mogelijke gedaan om Luis Ramon Navarrete uit zijn bizarre gevangenis te redden. Nadat ver schillende reddingsploegen, onder wie de Fransen en de Westduitsers, de eerste week na de aardbevingen van 19 en 20 september tevergeefs naar leven hadden gezocht in het door een ingestorte textielfabriek gedeeltelijk vernietigd pand, kwam er afgelopen woensdag plot seling toch weer hoop. Naar werd gezegd, zou iemand geluiden onder het puin hebben gehoord. Mexicaanse mijn- en red dingswerkers gingen koortsachtig aan de slag. Gezegd werd dat er mondeling contact met Luis Ra mon was geweest. Daarna werd dat weer ontkend. Men zou alleen mid dels klopsignalen hebben gecom municeerd. De hele wereldpers stond drie dagen lang klaar om het wonder te aanschouwen. Elke dag heette het dat Luis Ramon zo naar buiten zou kunnen komen. Vrijdagmiddag werd het echter duidelijk dat men de jongen nog niet eens had gelo kaliseerd. Zelfs een speciaal Ame rikaans team kon daar geen veran dering meer in brengen. Zaterdagochtend begonnen dé gegraven gangen in te storten. Des alniettemin werd er beweerd dat men Luis Ramon nog altijd kon horen. Generaal Mota Sanchez nam het moeilijke besluit zwaar graafmaterieel in te zetten. Het menselijke graafwerk was volgens hem te gevaarlijk geworden. Zaterdagmiddag werd uiteinde lijk toegegeven dat Luis Ramon niets meer van zich liet horen. Ook latere proeven met speciale ge luidsapparatuur en stetoscopen waren negatief. Het lang verwach te wonder is niet gebeurd. SEOEL (ANP) - Bedrijven die in ontwikkelingslanden investeren zullen volgend jaar een garantie kunnen krijgen tegen niet-commerciële ofwel politieke risico's. Daartoe wordt dezer dagen op initiatief van de Wereld bank het internationale agentschap voor investeringsgaranties, MIGA, opgericht. De bedoeling is dat MIGA (Multilaterale Investment Garantee Agency) een kapitaal krijgt van 3,3 miljard gulden. Ibrahim Shihata, een van de vice-presidenten van de Wereldbank en de man die MIGA feitelijk tot stand heeft gebracht, benadrukte gisteren in Seoel, waar de Wereldbank en het IMF hun jaarvergadering houden, dat de taak van MIGA vooral is het investeringsklimaat te bevorderen. De particuliere investeringen in ontwikkelingslanden zijn de laatste jaren sterk\ingezakt met als dieptepunt 1983, toen slechts voor acht miljard dollar werd geïnvesteerd. Shihata wees erop dat investeren in ontwikkelingslanden vaak twee maal zoveel rendement oplevert dan investeren in bijvoorbeeld de VS. Bedrijven hebben dat echter wegens de politieke risico's niet aange durfd. MIGA gaat vier soprten niet-commerciële risico's verzekeren: na tionalisatie, oorlogen en revbluties, contractbreuk door de regering en het risico dat een bedrijf verboden wordt vanuit zo'n land kapitaal uit te Overigens willen de Verenigde Staten de rol die de Wereldbank bij de oplossing van het schuldenprobleem in de wereld kan spelen vergroten zonder dat dit gaat ten koste van de rol die het Internationale Monetaire Fonds (IMF) hierbij speelt. Dat bleek gisteren na de vergadering van het Interim Comité, het beleidsbepalende orgaan van het IMF. De Wereld bank zou leningen volgens IMF-model moeten verzorgen voor de langere termijn. Minister Ruding (financiën), die voorzitter is van het Interim Comité, zei na afloop van de vergadering dat Brazilië, Argentinië en Mexico zich zeer constructief opstelden. LISSABON - De algemene verkie zingen van gisteren in Portugal hebben voor het eerst sinds elf jaar een politieke aardverschuiving te weeg gebracht. Tot dusverre had het Portugese kiezersvolk zich on derscheiden door een betrekkelijk grote stabiliteit met slecht margi nale verschuivingen van enkele procenten. Daar is gisteren een eind aan gekomen. Het politieke plaatje is van de ene op de andere dag op zijn kop gezet. door Gerrit-Jan Hoek Verantwoordelijk voor die revo lutionaire ommezwaai is de nieuwe PRD, stilzwijgend „gesponsord" door president Eanes. De één mil joen stemmen en 43 zetels, die de partij van de Democratische Ver nieuwing in de wacht wist te sle pen, kan gevoeglijk uitgelegd wor den als een uiting van frustratie en een massaal protest tegen de poli tieke praktijken, die tot nu toe door de opeenvolgende regeringen gebezigd werden: corruptie, wan beleid en vriendjespolitiek. Vooral de socialisten werden daarvoor als zondebok aangewe zen. Het verlies van de 16 procent krijgt pas zijn ware dimensie tégen de achtergrond van het reële, con van Cavaco Silva uitgaat naar de conservatieve CDS. Het herstel van de democratische alliantie (vanwege zijn heimwee naar de overleden leider Sa Carneiro, in wiens kabinet Cavaco Silva een jaar minister van financiën was) zit er niet in. De leider van de PRD, Herrhinio Martinho, bood gisteren al zijn goede diensten aan de PSD De nieuwe partij wil zijn 43 stem men in het parlement gaarne ter beschikking stellen aan een PSD- minderheidskabirlet, zonder als te genprestatie ministersportefeuilles te verlangen. Maar in ruil voor die stêun moet de PSD wel een aantal essentiële eisen inwilligen: veran dering in het bestuur van de staats bedrijven, een objectievere be richtgeving op de staatsradio en op de staats-tv en het nemen van ur gente maatregelen, dat de achter stallige salarissen van meer dan 200.000 Portugese werknemers op korte térmijn uitbetaald worden. De vraag is echter hoe lang die stabiliteit zal duren. Cavaco Silva wil best de vier jaar volmaken om Portugal met harde hand (econo misch gezien dan) weer in het rech te spoor te brengen. Maar de moge lijkheid bestaat nog steeds, dat na de presidentsverkiezing van der cember het parlement opnieuw ontbonden zal worden en weder om vervroegde verkiezingen zullen worden uitgeschreven. En daar willen de traditionele partijen maar liever niet aan den ken. Zoals een communistische ge deputeerde gisteravond voorspel de: „Als het zover komt heeft Ea nes zijn vrouw niet meer nodig als vooruit gestuurde 'geldwerfster', maar kan hij zelf lijsttrekker van de PRD worden. En dan walst de PRD helemaal over de andere par tijen heen en zal in het parlement de absolute meerderheid behalen". crete stemmenverlies. Vergeleken bij twee jaar geleden verloor de PS rond de 800.000 stemmen, die gro tendeels naar de PRD verhuisden. In de hoofdstad Lissabon, altijd het bolwerk van de PS, werden de socialisten verdrongen naar een magere vierde plaats achter de PSD, PRD en zelfs achter de com munisten. Daarmee kregen de so cialisten een peperdure rekening gepresenteerd voor het opportu nisme, waar zij zich de afgelopen jaren aan schuldig hebben ge maakt. Het debacle is niet alleen op het conto te schrijven van de weinig aansprekende lijsttrekker, Almei da Santos, ook al bestempelde de ze de afgang als een persoonlijke nederlaag. De catastrofe is ook de tol, die premier Mario Soares moet betalen voor zijn persoonlijke am bities, waaraan niet zelden de na tionale belangen (zoals de condi ties voor de toetreding tot de EG) ondergeschikt werden gemaakt. Door de monsternederlaag van de PS zijn de kansen van Soares op het presidentschap in een klap sterk gereduceerd. Het zal lange tijd duren voordat de PS deze knock out te boven is. Stabiliteit De politieke ruilverkaveling Mario Soares: kans verkeken. brengt misschien eindelijk eens een noodzakelijke politieke stabili teit in Portugal. In plaats van soms maandenlange kabinetsformaties lijken dit keer de kaarten geschud. De nieuwe leider van de grootste partij PSD, Cavaco Silva, zal onge twijfeld uitgenodigd worden als formateur en premier. Cavaco Sil va, hoogleraar in de economie, pleegde dit jaar een minicoup bin Cavaco Silva: premier. <roto ap> nen zijn eigen partij. Hoewel hij niet geheel onomstreden is vanwe ge zijn nogal autoritaire karakter- trekjes en harde economische op vattingen, heeft Cavaco Silva de in terne oppositie door het verkie zingssucces voor enige tijd het zwijgen opgelegd. De meest voor de hand liggende partner van de kabinetsformatie is de PRD, ondanks dat de voorkeur

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7