Voorlopig rust rond De Jonge Lubbers blijft bij plaatsing Lubbers verbaast De Gaay Fortman De Staatsloterij jubileert. We komen met 6 miljoen extra aan prijzen opTV Ziekenboeg vol na 'grap' rookbom Morgen geen arrestatie in Pretoria Klanten ABN moeten betaalcheques halen MAANDAG 7 OKTOBER 1985 PRETQRIA - Zuid-Afrika en Nederland zijn zaterdagavond overeengekomen hun ge sprekken over een oplossing van de kwestie-De Jonge voort te zetten. Zolang de onder handelingen voortduren, zal er aan de situatie van Klaas de Jonge niets veranderen. Dit betekent, dat de Zuidafrikaanse politie morgen niet het ambassadegedeelte aan de Kerk en Andriesstraat zal binnengaan om De Jonge te arresteren. AMSTERDAM (ANP) - De Alge mene Bank Nederland (ABN) h^eft de klanten in heel Nederland laten weten, dat zij voortaan zelf de be taalcheques moeten halen bij de fi lialen. De ABN maakt dus niet lan ger gebruik van de posterijen om de cheques thuis te bezorgen. Een proef in Amsterdam en omgeving, waar het publiek volgens een woordvoerder van de ABN 'met begrip' reageerde op het zelf afha len van de cheques, heeft de bank hiertoe doen besluiten. Aanleiding tot die proef was het aantal diefstallen van cheques, dat volgens de woordvoerder een aan zienlijk schadebedrag betekende. Ook elders in het land was de ABN al overgegaan tot deze maatregel als een groot aantal diefstallen ge- constateerd werd. Het probleem beperkt zich niet tot de stad, aldus de woordvoerder. Volgens hem zijn bendes ook tuk op cheques in de groene buiten-brievenbussen van de PTT in landelijke gebieden. De ABN is niet de enige bank die hiertoe besloten heeft. De NMB ging deze bank jaren geleden al voor. Het grote aantal diefstallen leidde ertoe, dat de NMB zelf ging zorgen voor beveiligd de cheques. Ook NMB-klanten moeten de cheques halen in het bankfiliaal, maar in een enkel ge val worden ze door de NMB zelf bezorgd, aldus een NMB-woord- voerder. De Rabobank laat het aan de fi liaalbedrijven zelf over of ze de cheques per PTT laten bezorgen. Een woordvoerder van die bank zegt echter niet verbaasd te zijn over de stap van de ABN. Hij spreekt over een 'vermijdbaar risi co' als het gaat om het bezorgen van de cheques. Voor de PTT is de beslissing van de ABN geen reden tot verande ring. Het staatsbedrijf zal geen maatregelen treffen om de post be ter te beveiligen tegen diefstal van cheques. Hoe de Postbank zelf in de toekomst de betaalcheques aan de klanten doet toekomen is vol gens een woordvoerder van de PTT nog een open vraag. Ook de Amrobank zal ertoe over gaan de cheques zelf te laten afha len door de klanten bij de filialen. Waarschijnlijk gaat dat begin vol gend jaar in, aldus een woordvoer der van deze bank. door Ruud de Wit Begin vorige week verklaarde de regering in Pretoria, dat de diplo matieke onschendbaarheid van dit ambassadegedeelte met ingang van morgen zou worden opgehe ven. Daarop vertrokken reizend ambassadeur Henry Wijnaents en Roeland van der Geer, hoofd van de afdeling Zuidelijk Afrika van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag, naar Zuid-Afrika. In het gezelschap van de tijdelijk zaakgelastigde in Pretoria, baron Hendrik von Bentinck, spraken zij het afgelopen weekeinde met de Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Roelof, 'Pik' Bo tha, die werd bijgestaan door een zestal hoge ambtenaren en juridi sche adviseurs. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de gesprekken tussen de twee partijen niet tot resultaat zouden leiden. De onderhandelingen die werden gevoerd in het gastverblijf van de Zuidafrikaanse regering te Pretoria, begonnen vrijdagavond en werden tegen middernacht af gebroken zonder dat de beide par tijen dichter bij elkaar waren geko- Zaterdagmiddag echter kwam het na een drie uur durende twee de gespreksronde toch tot een voor beide partijen acceptabele verkla- Blanke Zuidafrikaners demon streerden voor het gebouw van de Nederlandse ambassade met tek sten als 'Fascistisch Holland, geef De Jonge op' en 'Wordt wakker Zuid-Afrika(foto afp> ring. Volgens zowel Wijnaents als Botha was overeengekomen geen mededelingen te doen over de in houd van de nu te volgen, verdere procedure. De twee delegatielei ders zullen eerst aan hun regerin gen rapporteren en daarna zullen _j Russische 'telling' onvoldoende TILBURG/WASHINGTON/DEN HAAG (ANP/GPD/AP/Rtr) - Pre mier Lubbers is niet van plan om alleen het aantal SS-20 raketten in Europees Rusland als maatstaf te nemen voor het komende besluit over de kruisraketten. Lubbers zei dit zaterdag op een CDA-bijeen- komst in Tilburg naar aanleiding van uitlatingen van de Russische partijleider Gorbatsjov vrijdag tij dens een persconferentie in Parijs. Lord Carrington, secretaris-gene raal van de NAVO, heeft gisteren verklaard dat hij vertrouwt op een Nederlands plaatsingsbesluit. Het gaat volgens Lubbers wel degelijk om het aantal SS-20 raket ten in de gehele Sowj et-Unie, vol gens de laatste NAVO-tellingen momenteel 441. Lubbers vroeg zich af waarom de Russen zoveel raketten in het Aziatische deel heeft staan, gericht op China en Ja pan. "Heb ik ooit gelezen dat der gelijke systemen met een zodanig aantal ook in China en Japan staan. Dat geloof ik helemaal niet", aldus Lubbers. De premier sprak nog eens de hoop uit dat de Sowjet-Unie veel verder gaat met ontmantelen van raketten in het gehele land. "Ik zou vurig hopen dat Gorbatsjov niet ze ven mijl maar zeven maal zeven zou gaan". Zo niet, dan plaatst Ne derland. Lord Carrington verklaarde gis teren te geloeven dat de nieuwe Russische stappen geen invloed hebben op het Nederlandse plaat singsbesluit. "Ik denk niet dat de uitlatingen van Gorbatsjov in Parijs voor het Nederlandse parlement voldoende zijn om over het verschil tussen Brieven De PvdA wil dat Lubbers zijn briefwisseling met Gorbatsjov over de plaatsing openbaar maakt. De sociaal-democraten zullen Lub bers daar deze week om vragen. Dat heeft het PvdA-kamerlid en oud minister van defensie Stemer- dink gezegd voor de VARA-radio. Lubbers maakte vrijdagavond ge wag van deze geheime correspon dentie, waarover hij geen nadere mededelingen wilde doen. Volgens Stemerdink is het van belang, dat de Kamer van de inhoud van de brief kennis.kan nemen. Hij rekent erop dat Lubbers aan zijn verzoek gehoor zal geven. Stemerdink verwacht dat de Sowjet-Unie in de loop van deze maand met voorstellen komt om de telling van het aantal SS-20-ra- ketten mogelijk te maken. Hij ba seert die verwachting op het be zoek, dat de zakenman Van Eeg- hen deze week aan Moskou brengt. Van Eeghen praat als voorzitter van een bemiddelingsgroep met Arbatov, een van de adviseurs van Gorbatsjov op het gebied van de buitenlandse politiek. Stemerdink liet voorts weten dat de PvdA zal proberen om de slui ting van een verdrag tussen de VS en Nederland over de plaatsing van kruisraketten zoveel mogelijk te vertragen. Hij hoopt dat de Ame rikaanse Senaat een eventueel ver drag tussen Nederland en de VS zal behandelen. Een dergelijke be handeling vergt meer dan een jaar 'wat niet ongunstig is voor de PvdA'. de gesprekken binnen twee a drie weken worden hervat. Na afloop van een korte perscon ferentie verklaarde zowel Botha als Wijnaents, dat de gesprekken in de allerbeste vriendschap waren ge voerd. Ambassadeur Wijnaents was uiterst tevreden, omdat het nu bereikte resultaat meer was dan een dag eerder kon worden ge hoopt. Ministér Botha zei ook, dat in zijn ogen de verhouding tussen Nederland en Zuid-Afrika was ver beterd na het bezoek van zijn colle ga Van den Broek, begin vorige maand, en dat van ambassadeur Wijnaents nu. „Ik kan u verzeke ren, dat wij uit waren op een ernsti ge confrontatie met Nederland over de zaak-Klaas de Jonge, maar gelukkig is dit niet nodig geweest". Hoewel over de inhoud van de nu opnieuw te voeren gesprekken dus niets bekend is gemaakt, is bij navraag wel duidelijk geworden dat aan de twee regeringen zal wor den voorgesteld een internationale arbitragecommissie in te stellen, die moet uitmaken wat de volken rechtelijke aspecten zijn van De Jonges aanwezigheid in de Neder landse ambassade. Omdat beide regeringen niet bereid zijn conces sies te doen, maar ook niet uit zijn op het beëindigen van hun diplo matieke relaties - wat ongetwijfeld zou zijn gebeurd als De Jonge mor gen door de politie uit de ambassa de zou zijn gehaald - moet zo'n in ternationale arbitragecommissie met een bindende uitspraak het eventuele binnenlandse politieke gezichtsverlies voor de twee rege ringen dekken. Demonstratie Voorafgaande aan de hervatting van de gesprekken tussen de twee delegaties op zaterdagochtend was er een demonstratie gehouden voor het Nedbank-gebouw, waarin Klaas de Jonge zich nu elf weken ophoudt. Een groepje verontruste blanke Zuidafrikaners had van de gemeente Pretoria voor deze de monstratie toestemming gekregen. Er werden pamfletten uitgedeeld aan voorbijgangers, waarin werd gesteld dat Klaas de Jonge feen ter rorist van de bevrijdingsbeweging African National Congress is, die verantwoordelijk is voor talrijke gewelddaden in Zuid-Afrika. Van der Reijden wil terugkomen als minister DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van der Reijden (volksge zondheid) wil in een volgend kabi net graag terugkeren als minister. Volgens de bewindsman is een ei gen ministerie noodzakelijk voor een goed beleid pp het gebied van de volksgezondheid. De WD heeft zich in het verleden ook al uitge sproken voor een minister van volksgezondheid. Van der Reijden meent dat hij als minister meer inbreng zal hebben bij de vaststelling van het kabi netsbeleid. "Nu heb ik bijna volle dig voldaan aan de opdracht van het kabinet om 3,8 miljard gulden te bezuinigen. Maar een goede volksgezondheid is niet gediend met een verdere forse bezuini ging*. Als minister denkt Van der Reijden daarover beter - en op voet van gelijkheid - te kunnen on derhandelen met de minister van financiën. Ik sluit mij aan bij de mensen in het veld, die een eigen minister voor de volksgezondheid wense lijk achten, zei Van der Reijden voor de VARA-radio. MOERDIJK (GPDIANP) - Ongeveer vierhonderd ac tievoerders tegen kernenergie op het haven- en indus- trieterrein Moerdijk hebben zaterdag en gisteren de massaal aanwezige politie een rustig weekeinde be zorgd. Het bleef bij een blokkade van Rijksweg 16, maar de aangekondigde prikacties tegen bedrijven bleven uit. Alleen op de Moerdijkbrug moest de politie gistermorgentijdens het 'versieren' van de brug, met zachte hand tegen demonstranten optreden die de rij banen wilden blokkeren. Tussen Moerdijk en Dordrecht ontstond een file toen de demonstranten gistermiddag met ongeveer 50 au to's Aapvoets naar de woning van minister Van Aar denne (economische zaken) in Dordrecht reden om daar te demonstreren. De actievoerders werden vlak bij de woning van Van Aardenne door de politie te gengehouden. Ze overhandigden daar de politie een voor de minister bestemde doofpot in de vorm van een vuilnisvat, en een petitie waarin iedere vorm van kernenergie van de hand wordt gewezen. Het voetveer Zwijndrecht-Dordrecht was uit de vaart genomen om te voorkomen dat dit 'gekaapt' zou worden. Een van de aanlegpunten van het veer is bij het huis van Van Aardenne. Voordat de actievoerders weer teruggingen naar Moerdijk, werd de nabijgele gen jachthaven opgesierd met enkele honderden met confetti gevulde handschoenen onder het motto minis terblijf met je handen van Moerdijk af. (foto anp» 'Drankreclame zorgt niet voor misbruik' DEN HAAG (GPD) - Reclame voor alcohol op radio en televisie leidt niet tot meer drankgebruik. Dat stelt STER-directeur Smeekes in een reactie op de kabinetsplan nen om het overmatig alcoholge bruik onder meer door een recla meverbod op radio en tv tegen te gaan. Volgens Smeekes heeft onder zoek in andere landen, waar een dergelijk verbod reeds bestaat, aangetoond dat het gebruik van al cohol niet is afgenomen. Reclame voor alcoholische dranken leidt slechts tot een verschuiving van het ene merk naar het andere. De STER ontvangt jaarlijks 25 miljoen gulden aan alcoholreclame. Van het totaal aantal reclames op radio en tv wordt ongeveer acht procent aan alcoholische dranken besteed. De kabinetsplannen, die zijn ver vat in de nota 'Alcohol en Samenle ving' van staatssecretaris Van der Reyden (volksgezondheid), zijn wel enthousiast ontvangen door de Algemene Nederlandse Drankbe- strij dings Organisatie (ANDO). Voorzitter Dijkstra sprak van 'een daadkrachtige aanpak en een con creet beleid'. Dijkstra hoopt, dat de lagere overheden eveneens kracht dadig zullen optreden tegen de al coholverkoop op sportvelden, in clubhuizen en levensmiddelenza ken en bij benzinepompen. Kritiek op stelselwijziging HILVERSUM (ANP/GPD) - Oud minister De Gaay Fortman (CDA) is verbaasd over de reactie van pre mier Lubbers op een door vooraan staande Nederlanders in een ver zoekschrift aan het parlement geuite kritiek op de stelselwijzi ging in de sociale zekerheid. „Ik zou me kunnen voorstellen dat de heer Lubbers andere woorden zou hebben gekozen. Ik vind zijn reac tie ook in strijd met de wijze waar op hij in de regel met tegenstan ders omgaat. Maar ja, iedereen overkomt zoiets wel eens". De oud minister van binnenlandse zaken, een van de ondertekenaars van het verzoekschrift, zei dit vanochtend voor de NCRV-radio. Lubbers reageerde zaterdag op een CDA-bijeenkomst in Tilburg HERSTEL (GPD) - Het vertrou wen van de kiezers in de VVD is na Prinsjesdag iets toegenomen. Niet temin zouden de liberalen, wan neer er nu verkiezingen zouden plaatsvinden, niet meer dan 23 ze tels behalen. Dat blijkt uit een en quête van de TROS. Het CDA zou 42 zetels behalen (een verlies van drie). Met 61 zetels (nu 47) blijft de PvdA het vertrouwen genieten van meer dan 40 procent van de kie zers. 'met grimmigheid' op de oproep van de groep vooraanstaande land genoten om af te zien van de kabi netsplannen voor een nieuw so ciaal stelsel. Hij noemde het ver zoekschrift van de groep 'a-so ciaal', omdat de suggestie wordt gewekt dat het kabinet alleen bezig zou zijn de sociale voorzieningen af te breken. "Een dergelijke presen tatie zaait angst onder de mensen, temeer omdat een alternatief voor de kabinetsplannen ontbreekt. Daarom reageer ik met grimmig heid", aldus de premier. ue Gaay Fortman: „Het is in de eerste plaats een petitie aan de Sta- ten-Generaal met de bedoeling dat die driftig zal kijken naar de kabi netsplannen. Dan mag je van dege nen die daar bezwaar tegen hebben niet verwachten dat ze onmiddel lijk met een pasklare oplossing ko men. Je mag wel verwachten dat de kritiek gefundeerd is en geargu menteerd is en dat is naar mijn me ning het geval". Ook een andere ondertekenaar van de oproep, de oud-CDA-minis- ter Veldkamp, bestreed de be schuldigingen van Lubbers met kracht. "Wij zaaien geen angst. Het omgekeerde is het geval. Veel uit keringsgerechtigden voelen zich juist gesteund door onze kritiek", aldus Veldkamp gisteren voor de KRO-televisie. DRUNÈN (ANP) - Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) heeft za terdag in het Autotron aan 200 chauffeurs in het beroepsgoederenvervoer onderscheidingen in goud eri zilver uitgereikt, behorende bij de titel 'Rid der van de weg'. De 'gouden ridder' F.J.A. Smulders uit Tilburg kreeg van de staatssecretaris ook nog een handtekening op zijn gipsbeen. (foto anp) BTW (GPD) Het CDA-partijbestuur verzet zich in meerderheid tegen de plannen van minister Ruding (financiën) om de BTW-tarieven gelijk te trekken. Het partijbestuur zal de CD A-partij raad eind deze maand advi seren de voorstellen van partijgenoot Ruding tegen te houden. De voor zitter van het CDA in Noord-Brabant Van Velzen heeft dit zaterdag be kendgemaakt tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Tilburg. Ruding heeft op Prinsjesdag in de begroting van financiën voorgesteld de huidige twee BTW-tarieven (5 procent voor eerste levensbehoeften en 19 procent voor de rest) te vervangen door een tarief van ongeveer 15 procent. De boze CDA'ers beklemtoonden de nadelen van de verhoging van het 5-procents tarief. "Daardoor zouden produkten als brood en melk enorm in prijs stijgen. Dat gaat ten koste van de laagstbetaalden", aldus Van Velzen. ADVERTENTIE Zorg dat u straks klaar zit Voor uw buis. Met uw Jubileumlot Op 29 oktober, om 20.50 uur via Ned. n, NOS, komt er een grote Jubileum uitzending V^n de 750ste Staatsloterij. Met liefst 6 miljoen extra aan prijzen. Daarom nu twee keer 't half miljoen. Schoon! De Jubileumloten I zijn nu overal te koop. J De verkoopadressen staan in I de Gouden Gids. Dat wordt me een I prijzenfeest dit keer! Deze keer nog meer kans inde Staatsloterij, 84 militairen overgebracht naar ziekenhuis Utrecht UTRECHT (GPD) - Ruim tachtig soldaten, allen gekleed in een he melsblauwe 'militaire' pyama. De meesten liggen verveeld op bed in "èen grote zaal van het Militair Hos pitaal in Utrecht. Ze zijn daar ter observatie opgenomen. De aanlei ding was een grap: de ontploffing van een rookgranaat. De gevolgen: grote consternatie en eén onver wacht massaal ziekenhuisbezoek. Hoewel in de ziekenboeg in het Militair Hospitaal Studio Sport óp tv is te zien, willen de dienstplich tig soldaten van de Charlie-com- pagnie van het 42e pantserinfante- rie-bataljon uit de kazerne in het Westduitse Seedorf hun verhaal kwijt. Een soldaat: "Vrijdagavond had den we een feestje in de bar. Na afloop kwam er iemand met een rookpot op de proppen. Dat ding hadden we bij een oefening achter gehouden. In de gang is de bom tot ontploffing gebracht. Een dolletje- ...maar van de gevolgen zijn we be hoorlijk geschrokken". In het kazernegebouw ontstond na de ontploffing een enorme rook- „4 ontwikkeling. Slapende soldaten moesten direct worden gewekt en verlieten proestend de zalen. De alert reagerende dienstdoende offi cier liet de ruimte onmiddellijk ontruimen, waarbij de militairen gebruik moesten maken van gas maskers. Zaterdagochtend, zeven uur na de ontploffing, kwam het gezag van de kazerne in Seedorf in het geweer. Gompagniecommandant Vermeulen: "Omdat het hier een geval betrof waarbij onrechtmatig gebruik werd gemaakt van muni tie, schakelde ik de marechaussee in. Die begon terstond met een diepgaand onderzoek naar de gang van zaken". Verder kwam zater dagochtend een eerste alarmeren de mededeling. De rook van de rookpot kon wel eens giftige stof fen bevatten. Alle betrokkenen werden overgebracht naar het zie- kenverblijf van de kazerne, waar zij een longonderzoek ondergin gen. Giftig Later op de dag kwamen steeds meer gegevens boven water over de schadelijke gevolgen die de gif tige dampen zouden kunnen ople veren. De rook bevat zinkchloride (ZNCL). Die stof kan leiden tot ademstoornissen, prikkelingen op de huid en irritatie van de ogen en slijmvliezen en brandwonden. Ver meulen: "Hoewel niemand vergif tigingsverschijnselen vertoonde of klachten had, wilden we absoluut geen risico lopen. Na contact met Nederland besloten we om de hele compagnie te laten opnemen in het Militair Hospitaal in Utrecht". Een met militaire precisie opge zette, operatie kwam op gang. Het ziekenhuis in Utrecht riep met spoed een legertje stafleden, artsen en verpleegkundigen op. De com pagnie ging zaterdagavond met de bus naar Utrecht. Volgens majoor Eerhart van de Seedorfkazerne was de opvang in het Militair Hos pitaal perfect geregeld. Na de eer ste medische controle konden twaalf dienstplichtigen naar huis. De rest, ruim tachtig man, bleef ter observatie. De mannen blijven in het ziekenhuis totdat de resultaten van de onderzoeken bekend zijn. Deze worden morgen verwacht. Majoor Eerhart: "Tot die tijd zullen we, om de verveling te verdrijven, de dienstplichtigen vermaken met voetbalspelletjes, biljarten en an dere dingen in de recreatieve sfeer". Inmiddels rollen op tv de bal letjes van de lotto. Enkele dienst plichtigen verzamelen in de recrea tieruimte. Anderen dollen wat met verpleegsters. Vermeulen: "Ieder een mag vrijelijk rondlopen. Op het oog is niemand ziek. Hier lig gen eigenlijk tachtig gezonde man nen. Daarom heb ik besloten om elk uur een appél te houden. We moeten voorkomen dat de mannen meer grappen gaan uithalen of de stad ingaan. Dat kunnen we nu niet hebben". Enigszins beteuterd leggen de soldaten uit dat het ziekenhuisbe zoek eigenlijk niet zo goed uit-, komt. De hele Charlie-compagnie zou namelijk volgende week af zwaaien. Het 'afzwaai-programma' dreigt nu in de knel te komen. Een dienstplichtige: "Ik had me de laat ste week in dienst heel anders voorgesteld".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5