'Mensen met hoge woonlasten eerder ander huis bieden' 'Renoveer kasteel, maar niet op kosten van Endegeest zelf 'Leiden moet voor Endegeest verantwoordelijkheid houden' 'Poging neergaande lijn te doorbreken' Pleidooi Bureau voor Rechtshulp Steekpartij op perron HEEL PONP HmmmmiHM om mimi LEIDEN - De nieuwe woonruimteverordening van de gemeente Leiden dient meer soe laas te bieden voor mensen die in verhouding tot hun inkomen extreem hoge woonlasten moeten opbrengen. Burgemeester en wethouders moeten de verordening zo aanpassen dat deze groep mensen eerder in aanmerking komt voor een andere, goedkopere woning. Aldus luidt één vj ste kritiekpunten Bureau voor Rechtshulp op de door B en W voorgestelde wijzigin- de belangrijk- diegenen met extreem hoge woon- het Leidse lasten in vergelijking tot het inko men niet voor registratie in aan merking komen. Huurders die gen de woonruimteverorde- maandelijks i betalen, zouden buiten de regeling vallen. "Wij zouden willen voorstellen ning 1983, het richtsnoer toewijzing van woonruimte in Lei den. B en W hadden onder meer yoor- gesteld huurders met een inkomen van maximaal 2975 gulden, die dragen dan 25 procent v meer dan 20 procent van het bruto to inkomen (eventueel of 25 procent van het netto inko- Bejaarden Behalve kritiek is er ook lof te beluisteren in de reacties op de dan 630 gulden voorgestelde wijzigingen van de woonruimteverordening. Het Dienstencentrum Bejaardenwerk toont zich ingenomen met het feit i de Roja-Horst rehts) heeft niet veel z ondje hollen met de baas. R. eigenaren/bewoners te registre- dat wensen van bejaarden zijn op- indien de woonlasten het net- i aftrek fiscale correctie). Tevens kale huur betalen (na af- zouden wij willen pleiten i land trek szak 'dringend woningzoekend' in te passen op de huurder, die zijn Qjcjj schrijven. Huiseigenaren/bewo- huurlasten, niet dan wel bezwaar- lijk kan opbrengen", aldus het Bu genomen. "Voor zover wij hét kunnen overzien betekenen deze wijzigingen dat maar weinig oude ren die zich willen laten inschrij- ngzoekende zullen de huursubsidie), als nog een soortgelijke regeling toe te worden afgewezen". die hun hypotheek niet kunnen opbrengen moeten vol gens hen dezelfde mogelijkheid Het bezwaar tegen het college- wijzen ook de Leidse Rechts- voorstel is, volgens het Bureau winkel en mr. J. Mons van het In- voor Rechtshulp, het feit dat juist stituut Burgerraadslieden op het leit dat de wijzigingsvoorstellen strijd zijn met i e bes met name om wachttijden woningzoekenden die economisch gebonden zijn aan Leiden, voor het merendeel mensen die in de stad werken. Leiderdorper mishandeld LEIDEN - Een 17-jarige Leider dorper is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond twee uur mishan deld door twee Leidenaars van 21 en 22 jaar. De Leiderdorper is met een wond boven zijn oog ter obser vatie in het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp opgenomen. In de Vrouwensteeg was om on bekende reden ruzie ontstaan tus sen de twee Leidenaars en drie jon gens uit Leiderdorp. Op de Bree- straat ontstond vervolgens eén vechtpartij, waarna de twee jon gens uit Leiden er inderhaast met een taxi vandoor gingen. Zij wer den later in een woning aan de Su- rinamestraat door de politie aange houden en op het bureau ingeslo ten. De Stichting Nieuw Groenho ven, beheerder van een aantal 'be schutte' woningen, (woningen waarvan de bewoners een beroep kunnen doen op hulp vanuit een verzorgingshuis) meent daarente gen dat de normen voor de toewij zing van deze woningen moeten worden versoepeld. "Alle bejaar-' den met een medische indicatie -- moeten (voor een beschutte wo-' SS18:™0 'j0t gaat ning) bij registratie onmiddellijk 120 punten worden toegewezen. Het aanbod van bejaarden heeft nog nooit izo'n omvang gehad en zal die ook niet krijgen dat zij de wachtlijst voor beschutte wonin gen veel langer zal maken". De stichting Welzijn Buitenlan- ders Rijn en Lek mist in de wijzi- bepaling die buitenlanders extra urgentie ver leent. "Wanneer zij voornemens lp'120 punten",stelT de Rechts- gezin te herenigen of met Deze mensen moeten, volgens de nieuwe voorstellen, twee jaar wachten tot zij als 'urgent' (met 120 °0r!L?ljn punten) worden geregistreerd. gingsvoorstellen "Wij zijn van mening dat deze men- bij inschrijving recht hebben winkel. De insprekers het ministerie van volkshuisves ting heeft bepaald, dat van iemand cconomisc'hebindingheeft de gemeente niet zo maar mag sen dat hij of zij twee jaar m wachten. partner die in het herkomst land woont, een gezin willen vor- Volgens de stichting werkt Gou- de Haarlemmermeer tot volle tevredenheid. Jongeren De Rechtswinkel schrijft dat naar haar mening de Raad van Sta te deze voorgestelde bepaling on geldig zal verklaren, mocht een ïingzoekende beroep aanteke- STANK - Een hevige stankover- nen teBen de weigering last leidde gisterochtend tot de woonvergunning om deze re. ontdekking van een ontdooide Bovendien maakt deze bepa vrieskist met een grote hoeveel- bet mogelijk dat iemand met heid bedorven vis in een kelderbox economische binding flat aan de Condorhorst een huis uit de de Merenwijk. De restanten zijn particuliere sector kan worden ge- door de reinigingsdienst van de ge- weigerd, als de bewoner in spe nog meente opgeruimd. niet twee jaar heeft gewacht. "De voorgestelde wijzigingen in de verordening voorzien nog steeds niet in een feitelijk woon- recht voor jongeren. Met 18 jaar kan men zich weliswaar inschrij ven, doch moet men lange tijd wachten voor er werkelijk een wo ning beschikbaar is. Hierdoor blijft deze categorie mensen aangewe zen op particuliere kamerverhuur met alle consequenties vandien",/ meldt tot slot de stichting Non-, Profit Kamerburo Leiden (STIK) in een reactie. Bijna 8000 bezoekers op tentoonstelling 1819 honden LEIDEN - De Kynologenvereni- ging Rijnland heeft gisteren een zeer geslaagde kampioenstentoon stelling gehouden in de Groenoordhallen. De na maanden van voorbereiding tot stand geko men eerste nationale en internatio nale tentoonstelling van de club heeft een kleine 8000 bezoekers ge trokken en was met 1819 inschrij vingen uit binnen- en buitenland zeer druk bevolkt. Louter enthousiaste geluiden waren er van de zijde van het be stuur te vernemen, uit de mond van secretaresse H.J.C. Kesteloo- Smits. "Het bestuur vindt de ten toonstelling heel erg geslaagd. Het niveau van de inzendingen was schitterend. Ook de buitenlandse keurmeesters waren erg enthou siast over de kwaliteit van de Hol landse honden". Meer dan tweehonderd verschil lende honderassen waren gisteren in de Groenoördhallen vertegen woordigd. Ongeveer dertig keur meesters en -meesteressen, van wie enkelen uit België, Duitsland, Ierland en Engeland, namen de in gezonden honden nauwlettend in ogenschouw. Het keuringsritueel werd steevast afgesloten met het soms wat kolderiek aandoende rondje hollen van hond en baas dan wel bazin. Het aantal uitgereikte medailles en prijzen was legio. Niet zo ver wonderlijk als men weet dat het aantal vertegenwoordigde wereld en jeugdwereldkampioenen aan zienlijk was. Slechts de vermel ding dat tot beste hond van de ten toonstelling werd uitgeroepen een dwergkees van mevrouw J. Rovers LEIDEN - Drie Engelsen zijn in de nacht van zaterdag op zondag rond één uur op een perron van het Cen traal Station in Leiden om onbe kende reden aangevallen door acht jongeren. Een 29-jarige in Rotter dam wonende Engelsman werd met een mes in zijn borst en twee keer in zijn linkerarm gestoken. Een 26-jarige Engelsman liep een steekwond aan zijn linkeroog op. Toen de politie bij het station ar riveerde, waren de acht jongens in de trein richting Den Haag vertrok ken. Op het perron in Den Haag werd een aantal jongens aangehou den en ingesloten, maar dat bleken niet de daders te zijn. De spoorwegrecherche heeft de zaak in onderzoek. SP-raadslid: 'Rijnland moet beleid tot kwijtschelding gaan voeren' LEIDEN - Het Leidse raadslid K. Vergeer (Socialistiese Partij) wil dat het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn verontreinigingshef fing niet verhoogt. Bovendien moet het schap een regeling invoe ren waarmee de heffing kan wor den kwijtgescholden als mensen met een minimum-inkomen deze niet meer kunnen opbrengen. Dat schrijft Vergeer aan het col lege van dijkgraaf en hoogheemra den, het dagelijks bestuur van 'Rijnland'. Het SP-raadslid ver klaart dat zijn partij al verschillen de keren bij het bestuur van het Hoogheemraadschap heeft aange drongen op het invoeren van een kwijtscheldingsbeleid. Zijn erva ring is echter dat het 'schap' alleen in zeer schrijnende gevallen iets wil j regelen* En dan wordt er meestal alleen nog maar gedacht aan een betalingsregeling. r Keurmeesteres C. Koudijs baronesse Taets van Amerongen bevoelt de beender- en spierenstructuur i kapsel wel iets gemeen heeft. •uit Roosendaal moet hier volstaan. Overigens vond de strenge ver maning van de organisatie, dat het 'voor onbevoegden ten strengste verboden is de honden aan te ra ken' vond lang niet altijd géhoor. witte grote poedel, die met haar Gezien de hoge aaibaarheidsfactor van een aantal exemplaren niet zo vreemd, zelfs niet als de hond in kwestie de naam Ciobbe Wobbe Arviligdjuark of Boldareff Chino Krylataja Ljoebov heeft." Omdat de lasten v< met de laagste inkomens nog steeds maar stijgen,, terwijl die in komens nog immer achteruit gaan, doet Vergeer nogmaals een beroep op het dagelijks bestuur van het schap. Hij verwijst daarbij naar het zuiveringschap Hollandse Eilan den en Waarden in Dordrecht. Dat 'schap' is wel bereid de heffing kwijt te schelden. Het hanteert daarbij dezelfde normen als ge meenten doen bij het kwijtschel den van onroerend-goedbelasting. Het dagelijks bestuur van het schap stélt voor de verontreini gingsheffing volgend jaar met vijf procent te verhogen.-Vergeer vindt dat deze verhoging achterwege moet blijven. "De heffing is de laat ste jaren veel meer gestegen dan de gemiddelde prijsstijgingen", schrijft Vergeer. ide College ziekenhuisvoorzieningen: LEIDEN/OEGSTGEEST - De res tauratie van het kasteel Endegeest is alleen verantwoord als niet te veel herstelkosten voor rekening komen van het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest of het ministe rie van gezondheidszorg. Het Koetshuis en de zogenaamd 'de^ pendance kunnen het best worden verkocht. Ook renovatie van de A- en B-vleugel is weinig zinvol. Het college van ziekenhuisvoor zieningen adviseert aldus aan staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid, naar aanlei ding van het benuttingsplan van Endegeest, waarin een oordeel wordt gegeven over de toekomst van de gebouwen op het terrein van Endegeest. Nieuwbouw in so bere vorm moet het ontoelaatbare ruimteverlies opvangen. In het genoemde benuttingsplan spreekt Endegeest zich uit voor handhaving van de bestaande ge bouwen en gebruik door het psy chiatrisch ziekenhuis. Alleen de dependance zou het bestuur van Endegeest, na restauratie, aan de Jelgersmakliniek willen overdoen. Met de renovatie van het kasteel Endegeest is het college voor zie kenhuisvoorzieningen wel ak koord. Een knelpunt vormen de hoge kosten, globaal geschat op 7,2 miljoen. Verkoop is gezien de lig ging niet mogelijk. "Dit kan slechts plaatsvinden indien niet meer dan een verantwoord bedrag ten laste van de gezondheidszorg valt", meent het college. Wat het Koetshuis en de depen dance betreft spreekt het college zich uit voor verkoop. De stalling en opslag van materiaal in het Koetshuis en de patiënten in de de pendance kunnen beter in een een voudig nieuw gebouw worden on dergebracht. Een ongeveer twee miljoen gulden vergende renovatie blijft Ertdegeest dan bespaard. Ook de renovatie van de zoge- Commissie bespreekt advies aan B en W: LEIDEN - Het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest moet toch on derdeel van de gemeente Leiden blijven. De commissie Endegeest, het algemeen bestuur onder lei ding van de Leidse wethouder Kuijers van volksgezondheid., blijft dan het hoogste bestuursorgaan van het psychiatrisch ziekenhuis. Een advies van deze strekking zal Endegeest aan het burgemeester en wet- n Leiden'mogelijk uit- college v; houders 1 brengen. Een doorkijkje naar het kasteel Endegeest. De restauratie van het ge bouw zal naar schatting 7,2 miljoen gulden kosten. (archieffoto) naamde A- en B-vleugel vindt het Het personeelsrestaurant annex college ongewenst. Verkoop of bejaardensoos, dat Endegeest in de sloop zijn dus de andere mogelijk heden. In de huisvesting van de in deze gebouwen gedachte functies kan worden voorzien door een deel onder te brengen in nieuwbouw, in omvang overeenstemmend met het benodigde oppervlak. 'Dames-B' wil vestigen kan den ondergebracht in het recreatie-, gebouw. De geschatte kosten voor handhaving, 1,2 miljoen gulden, vindt het college te hoog voor de te groot geachte gebouwen en hun ouderdom (eind vorige eeuw). Al sinds 1974 schillende kanten aan dé poten .de bestuursstoelen gezaagd. De Leidse gemeenteraad vroeg zich toen af of de huidige wijze van be sturen wel de meest geschikte is. Eind 1983 besloot de Leidse ge meenteraad de commissie Ende geest om een advies in deze kwes tie te vragen. 'Dat advies ligt e Volgens de ins de ge- W Endegeest bestuurt, mogen haar bevoegdhe den nog wel iets worden uitge breid. Zo wil zij het het aannemen en ontslaan van personeel in eigen hand nemen. De keuze voor de bestuursvorm ging tussen gemeentelijke stich ting, een commissie met uitgebrei dere bevoegdheden of een ge meenschappelijk regeling, waarin de besturen van de gemeente, de universiteit het AZL en mogelijk de provincie Zuid-Holland en re- gio-gémeenten plaatsnemen. De Leidse raad heeft zich in 197.4 uitgesproken voor een gemeente lijke stichting op de korte termijn en een gemeenschappelijke rege ling op de lange termijn. De com missie Endegeest vindt beide vor men bezwaarlijk. De eerste vindt zij weinig zinvol en qua bestuurs vorm onduidelijk. Het opzetten van een gemeenschappelijke rege ling stuit hoofdzakelijk op een aan tal belangrijke praktische bezwa- Uitbreiding Doopsgezinden in Leiden bijeen: LEIDEN - „Een poging de neer gaande beweging te doorbreken." Zo omschreef ds. A.G. Hoekema (Alkmaar) de landelijke gemeente dag van de doopsgezinden, die zondag onder het motto 'Een nieuw lied' in de Pieterskerk te Leiden is gehouden. Hieraan heb ben ruim 1.000 doopsgezinden (vijf procent van het totaal) deelgeno men. „Je hebt bij ons vaak het gevoel dat alles zo neerggat," aldus Hoe kema, een van de organisatoren van deze bijeenkomst. „We wilden nu laten zien dat er wel iets kan. In het thema kwam dat tot uiting. Het gaat om nieuwe inspiratie, een nieuw elan. We moeten ons verzet ten tegen verstarring en het zingen van het oude liedje". In twaalf verschillende groepen konden de deelnemers spreken over uiteenlopende onderwerpen als een pluriforme samenleving, euthanasie en geloof, nieuwe vor men van gemeente-zijn en een eventuele doperse vredeswacht. Het laatste slaat op een voorstel ivan de Amerikaanse theoloog en Doopsgezinden in de Pieterskerk bijeen: "Het gaat c tie". pacifist Ron Sider, die vorig jaar op het doopsgezind wereldcongres in Straatsburg zijn geloofsgenoten opriep een internationale vredes wacht te formeren, die in conflict situaties zou kunnen bemiddelen. Verder was er deze dag veel sa menzang, ondersteund door een speciaal geformeërd koor van zo'n 150 man, en werd in alle groepen uamei z bestudeerd. „Dat gebeurt bijna nooit;" aldus Hoekema. „We willen altijd van alles, maar de bij bel bestuderen, dat maar niet". In de opzet werd rekening ge houden met de zogenaamde Broe derschapsdag, die komende zon dag in de 140 doopsgezinde ge meenten wordt gevierd. Volledige privatisering, het los maken van Endegeest van de ge meente en een zelfstandig opere ren, heeft de gemeenteraad al eer der afgewezen. De commissie con cludeert daarom dat uitbreiding van haar bevoedgheden het meeste houvast biedt. De 'beperkte be voegdheden die de gemeenteraad haar op tijdelijke basis in 1982 heeft toebedeeld. De meeste beslis singen van de commissie moeten tot dusver worden bekrachtigd door de gemeenteraad. zal blijven bestaan uit door de Leidse gemeenteraad benoemde leden. Drie ervan zijn raadslid, onder wie dus de wethou der van volksgezondheid. Twee mag de universiteit er afvaardigen, de rest de bewonersraad en de me dezeggenschapscommissie. Het dagelijks bestuur van Ende geest, nu in handen van wethouder Kuijers, komt voor uitbreiding in aanmerking. Het moet uitgroeien tot.een 'echt' bestuür dat uit meer leden-bestaat. Ovèr het voorstel om dit advies uit te brengen vergadert de com missie Endegeest woensdagmid dag. Als het wordt aangenomen moet de gemeenteraad het be krachtigen. Gezien het voorzitter schap van Kuijers zal dit bij B en W en de raad in de praktijk weinig problemen oproepen. Hoofdwond na klap in disco LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag met een hoofdwond overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden, nadat hij in een discotheek aan de Breestraat door een dronken man was geslagen. Het slachtoffer wilde de indenti- teit van de dader niet aan de politie prijsgeven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3