ERACTIE Rustige oude dag ook voor katten wei verschil PSP en PPR via kernpunten samen Bejaardentehuis honden wacht uitbreiding Gemeente kan wellicht niets aan station doen Kerk komt met 'huismerk' PAGINA 2 MAANDAG 7 OKTOBER 198 WASSENAAR - Wassenaar zal waarschijnlijk volgend jaar naast De Seniorenclub, het bejaardencentrum voor honden, ook een bejaardenhuis voor katten rijk zijn. Volgens Tine Neuberg, één van de medewerksters van het hondencentrum, hebben veel bejaar den belangstelling voor zo'n onderkomen voor hun huisdier. In het hondencentrum, afgelopen vrijdag geopend door prinses Juliana, zijn voorlopig twee kamers ingericht voor katten. J Boersma, directeur van de Ver eniging Nationale Dierenzorg, heeft het initiatief genomen voor het bejaardencentrum. Bejaarden mogen hun huisdieren niet meene men naar een bejaardentehuis en de ervaring heeft hem geleerd dat velen daar moeite mee hebben. De meeste bejaarden hebben hun huisdier al heel lang. De Senioren- club zorgt voor opvang van die huisdieren zodat bejaarden hun hond niet langer hoeven af te staan of af te laten maken. Hier kunnen ze hun hond zien en mee uit nemen zo vaak ze willen. Lintje voor scheidend organist LEIDERDORP - Bij zijn afscheid van de hervormd-gereformeerde kerken- gemeenschap Leiderdorp heeft organist L. Schipaanboord de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, gekregen. Wethouder Meer burg speldde hem de koninklijke onderscheiding op in de Scheppingskerk. Leiderdorper L. (Leendert) Schipaanboord (62) kwam in 1954 in dienst als organist van de gereformeerde kerk. Daarvoor had hij 15 jaar het orgel van de gereformeerde kerk in Leiden bespeeld. In Leiderdorp werd hij ook ouderling. Zo was hij vier jaar scriba van de 'brede kerkeraad' en diende hij van 1976 tot 1980 als wijkouderling in de kerkeraad-oost. In het dagelijks leven was hij ruim dertig jaar werkzaam bij de Grofs mederij. (foto Fred Rohde) De honden moeten zeven jaar of ouder zijn voor ze in de lage, witte villa hun laatste levensjaren mo gen slijten. In het centrum zijn vijf kamers waarin 50 honden kunnen huizen. Tot nu toe wonen er negen honden en staan wachtlijst. Zij kunnen waarschijn lijk deze week worden geplaatst. - Wethouder Van Leeuwen (met snor) plus enige bezorgde vaders bij Voorschotens station: 'Ouders hebben ook hun verantwoordeljkheid...' (foto Fred Die honden voldoen met hun ge- Wethouder neemt kijkje bij De Vink middelde leeftijd van tien jaar ruimschoots aan de gestelde eisen. -> 11* 1 vanuit die 'huiskamers', inge richt en wel, kunnen de honden via een schuifdeur naar een afgesloten buitenplaats. Tegenover die schuifdeuren zijn rode deuren met namen als Kneuterdijk, Korte Voorhout en Vijverberg, die uitko men op de hal, waar de gelijknami- VOORSCHOTEN - Als de NS blij- ge schilderijtjes hangen. In de hal ven weigeren station De Vink veili- staat de ondergrond voor de voliè- ger te maken voor kinderen, is het re die wegens geldgebrek nog niet nog maar de vraag of de gemeente klaar is. Wegens het bezoek van Voorschoten iets kan doen. Het prinses Juliana is de bak voorlopig grondgebied waarover zij zeggen- opgevuld met bloemen. Straks schap heeft, begint pas enkele me- kunnen de bejaarden hier hun par- ters van de spoordijk en loopt kietën en dergelijke kwijt. dwars door de fietsenstalling. WASSENAAR - Wat is de overeenkomst tussen 's lands grootste kruidenier en de Wassenaarse Messiaskerk? Antwoord: ze hebben beiden een eigen huismerk. Aldus kon afgelopen zaterdag tijdens de rommelmarkt annex bazar in het markante witte kerkgebouw aan de Zijllaan worden vastgesteld. De kerkelijke rode en witte wijn, de zogeheten "Vin des Champs du Messias", vond gretig aftrek, wellicht dankzij de wervende tekst "Wijn is een zegen voor de gezondheid", hoewel daaronder in kleine lettertjes stond "Maximaal een halve liter per dag". Een ander stukje messiaanse huisvlijft werd gevormd door doosjes lu cifers met daarop de beeltenis van de kerk en de kreet "Laat uw Messiaskerk niet in de kou staan". Welnu, de vele bezoekers lieten de kerk bepaald niet in de steek. De lotenverkoper van het rad van avontuur werd na iedere ronde zowat onder de voet gelopen door de vele goklustigen. De 'koek en zopie' tent zat voortdurend bomvol terwijl ook de rommelmarkt bepaald niet over belangstelling had te klagen. Naast al deze druk te in de foijer werden in het kerkgebouw zelf boeken en planten aan de man en vrouw gebracht. Ook konden er tegen betaling per koets rondritten door Wassenaar worden gemaakt. De opbrengst van het geheel was overigens bestemd voor het jeugdwerk van de Messiaskerk. Dit bleek zaterdag tijdens een bezoek dat wethouder J. van Leeu wen en bezorgde ouders uit omlig gende straten brachten aan het sta tion. De ouders hadden drie maan den geleden, vlak nadat het station gereed kwam, al geklaagd over de 'openheid' van het station. Kinde ren zouden te makkelijk op de ge vaarlijke perrons kunnen. Zij voe len wel wat voor een hek, onder aan het perron. De NS denken daar anders over en verzetten zich er zelfs tegen wanneer de gemeente het plaatst, zo is officieus meegedeeld. Een of ficieel antwoord is nog niet binrten, maar Van Leeuwen verwacht het deze week. Vervolgens willen B en W eind deze maand antwoord ge- Vooruitlopend hierop stelt hij dat "ook de ouders hun verant woordelijkheid hebben. Ze staan toch ook niet toe dat de kinderen midden op de Trompweg spelen?". Woordvoerder E. Jonker vindt dat juist de gemeente grote verant woordelijkheden heeft. Zij heeft immers de grond verkocht aan de NS, "terwijl zij wist dat er een ge vaarlijk station zou komen". De be zorgde moeder wacht gelaten af, heeft geen idee wat komen gaat, maar vindt Van Leeuwen in ieder geval "erg vriendelijk". De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat heb ben ze de laatste jaren nu eigen lijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trekken? Vragen die in deze wekelijkse rubriek worden beantwoord. Raadsleden doen -per fractie- een boekje open over hun hob by/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet- politiek geïnteresseerde streek- bewoner vaak denkt. Want die plaatselijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. Mevrouw C. Dalhuisen is kort, Th. Duijnhoven is de stem van het volk en C.J. van Kuijen maakt indruk ("als hij zijn keel schrapt en zegt: meneer de voor zitter, dan zitje recht overeind."). Ook G. Slingerland kan wel eens gewichtig doen. Hij praat zeer overwogen en is zich bewust van de bestuurssituatie. Zo liggen de stijlen bij de fractie van Progres sief Warmond (PW). Vindt PW zelf. De partij bestaat uit mensen van de Partij van de Arbeid (Duijnhoven en Slingerland), D'66 (Dalhuisen) en PPR (Van Kuijen). Maar dat is bijna niet te merken, vinden de drie progres sieve raadsleden en de PW-wet- houder. "Niemand heeft er be hoefte aan om de eigen achter grond zo nadrukkelijk te profile ren", aldus Van Kuijen, die het heeft over "eenheid in verschei denheid". Volgens loco-burge meester Dalhuisen is de situatie in de partij een "voorbeeld van harmonie". Vragen als: op welke plaats moet de vertegenwoordiger van de PRR staan?, zouden niet op komen in de hoofden van de fractieleden. En de achterban nen zijn volgens Van Kuijen "ge woon samengegroeid. Als we een partijprogramma maken merk je Overstemden de PW-collegele- den Van Schagen, het christen democratische B en W-lid? Slin gerland schudt het hoofd. "Er waren geen competitietoestan den in het college", zegt hij. Vol gens hem is slechts één keer ge stemd door de drie wethouders. Aan de orde was het laten loslo pen van honden. De tijdelijke PW-regent Slingerland nam toen een minderheidsstandpunt in. Duijnhoven: "je hebt elkaai harder nodig. Het is heel over zichtelijk, zo'n dorp". Slinger land: "Het doel is duidelijk. Je bent allemaal heel verantwoor delijk". Duijnhoven: "Je kunt met iedereen samenwerken. Als er een voorstel komt, kijken we niet van wie het is, maar hoe het eruit ziet. De tijd dat we in War mond echt tegenover elkaar stonden is voorbij". Rood hoofd Slingerland is het roerend met hem eens: "Toen PW pas begon, was de partij het steeds oneens met anderen. Ze verzette zich echt tegen de gevestigde orde, de hoge heren van de raad". Duijn hoven over die tijd: "Toen ik 17 was had ik in Kontakt, een ge stencild maandblaadje van de Jeugdraad, een stukje geschre ven over de-politiek. Ik kwam de notaris tegen en had meteen een rode kop". Tegenwoordig kun je in de Dorpsstraat gemakkelijk over politiek praten, is zijn erva ring. En bij Slingerland tikken de mensen op het raam. De poli tiek wordt gewoner, kortom. Volgens PW heeft dat te maken met een persoonlijke stijl van "de meeste politici". Eveneens van belang is de inspraak, "mede door PW een vanzelfsprekend iets geworden". Tot slot de gemeenteraadsver kiezingen. De partij kijkt er rea- j listisch tegenaan. De vier zetels handhaven, is het credo. Extra zetels verwacht de partij niet. En dat is uniek in Warmond. De. WD mikt op vier zetels (nu drie), eenling Vreeken op twee ("politiek ingewijden zeggen dat dat mogelijk is") en het CDA op vijf zetels, net als vóór de vorige verkiezingen. Vooral de verwachtingen van de christen-democratisch colle ge-partner wekken verbazing. Van Kuijen: "De leus is: stem CDA en Warmond blijft zelfstan dig. Maar van een herindeling is vooralsnog geen sprake en het is nog maar de vraag of het ooit ge beurt. Jammer voor het CDA. Dat wel". PAUL VAN DER KOOIJ Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs, Was- I hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. De fractie van Progressief Warmond op de trap voor het oude raadhuis. Vlnr. G. Slingerland, mevrouw C. Dalhuisen, Th. Duijnhoven en C.J. van Kuijen. (foto Holvast) de scheiding wel. Dan leggen we alle programma's naast elkaar". Constructief Dat moment is niet ver meer. Volgend jaar vooijaar worden gemeenteraadsverkiezingen ge houden en de PW-programma- commissie is al druk bezig met voorbereidingen. De campagne commissie heeft zelfs al een ver gadering gehouden. Conclusie van die bijeenkomst: PW gaat zich tijdens de campagne niet ex tra afzetten tegen andere partij- Op "constructieve wijze" bena drukt de partij wat de afgelopen vier jaar is bereikt en ontvouwt ze plannen voor de komende vier jaar. Hoe de plannen eruit gaan zien, moet de programmacom missie nog uitdokteren; een te rugblik op enkele successen ver zorgen de fractieleden zelf. Het huisvuil kan gescheiden worden ingeleverd en bij de uitvoering van de hinderwet "loopt War mond voorop". De vele speel- punter. zijn ten slotte "typisch PW". En zo is er meer. Weten de Warmonders wel hoe dankbaar ze de progressiever moeten zijn? Duijnhoven aarzelt: 'Het gaat vaak geruisloos. Je leest niet in de krant dat PW weer twee punten uit het pro gramma heeft waargemaakt. Hel komt gewoon voor elkaar". Op positiepartijen hebben het vol gens hem gemakkelijker: "Die hoeven maar nee te zeggen en ei is weer een artikel". "Het is een moeilijke kwestie", volgens Van Kuijen. "Enerzijds moet je gewoon je werk doen en anderzijds dien je je te profile ren". Dat blijkt vooral in de PW- krant te gebeuren, kringloopvel- len vol "positieve propaganda". En raadsleden? Spreken zij wel eens af met B en W-leden dat zij tegen een bepaald voorstel zul len stemmen, voor de broodnodi ge profilering? De PW-hoofden schudden. "De partij profileert zich door wat ze voor elkaar bokst", aldus Slingerland. Duijnhoven vindt dat je je ook bij het ondersteunen van B en W-voorstellen kunt on derscheiden. ("Je zegt dan ge woon heel duidelijk watje ervan vindt"). Voorkoken Dat PW vaak 'ja' zegt tegen het college is niet geheel toevallig. Over politiek belangrijke zaken is er uitgebreid vooroverleg. Voordat B en W hun standpunt hebben bepaald, onderzoekt het PW-lid in het college, mevrouw Dalhuisen, in welke richting de gedachten van haar partijgeno ten gaan. "Een soort opiniepeiling", al dus Van Kuijen. "Voorkoken kun je het niet noemen. Het is ook niet zo dat er geen besluit valt als er geen overleg is ge weest". En vervolgens gaat hij in de aanval: "Het zou gek zijn als het er niet was. Het is efficiënt". Tijdens de ziekte van de burge meester, toen ook PW-lid Slin gerland in het college zat, was dit overleg vreemd genoeg minder intensief. Dalhuisen: "Als twee mensen alles weten, vertel je de fractie minder". Duijnhoven: "Het is moeilijk net zo kritisch te zijn als twee anderen alles al doen". 'Opkomen voor zwaksten in Leiderdorp' LEIDERDORP - De PSP en PPR Leiderdorp, die samen de verkie zingen ingaan, willen de komende vier jaar opkomen voor de zwak sten in de samenleving. Daarnaast zal de combinatie zich inzetten voor vergroting van de leefbaar heid in Leiderdorp en bevordering van de vrede. Een en ander is neer gelegd in een programma van kernpunten, de basis van het ver kiezingsprogramma. In het algemeen vinden PSP en PPR dat het beleid en de bemoeie nissen van de gemeenfe niet be perkt mogen blijven tot de ge meentegrens. "Daarom moet in dit beleid bewustwording een grote rol spelen. Te denken valt hierbij vooral aan vredesproblematiek en solidariteit met ontwikkelingslan den", aldus het kernpuntenpro gramma. Wat het verkeer betreft: wande laars, fietsers en rolstoelgebruikers moeten voorrang krijgen ten koste van het gemotoriseerd verkeer, dat Bejaarde steekt man met mes VOORSCHOTEN - Een 68-jarige Voorschotenaar heeft zaterdag avond een passerend automobilist op de Voorschoterweg met een mes gestoken. Ter hoogte van de Horstlaan zag de Voorschotenaar, die met zijn 71-jarige zus fietste, een auto op het pad staan. Klaarb lijkelijk wond hij zich daar zo over op dat hij zijn fiets tegen de auto aangooide, schopte en begon te schelden. Vervolgens trok de be jaarde zijn mes en stak hy op de automobilist, een man uit Zaan dam, in. Het slachtoffer is overge bracht naar het AZL. Over de aard van de verwondingen is nog niets bekend bij de politie. beperkt moet worden in zyn moge lijkheden. Het woningbouw- en huisvest tingsbeleid moet zijn afgestemd op de behoefte van de woningzoeken den, vooral alleenstaanden, jonge ren en minder draagkrachtigen. Andere wensen: voldoende goedd openbaar onderwijs, aandachti voor recreatieve sportbeoefening] een evaluatie van het minderhe-1 denbeleid, spreiding van winkel-j voorzieningen over het hele dorp en het garanderen van een kwalita-j tief goede kinderopvang. Het kernpuntenprogrammas wordt morgenavond in de Sjelter (Heemraadlaan) voorgelegd aan da leden. Reeks inbraken in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Uit de kluis van een bedrijf op het industrieter-i rein aan de Energieweg in Zoeter-| woude is zaterdagnacht een bedrag van 9000 gulden gestolen. Hoe dei dader is binnengekomen is niet be kend. De kluis is waarschijnlijk ge-! opend met een valse sleutel. De zelfde nacht hebben inbrekers che ques en munten ontvreemd uit een woning aan de Burgemeester van Gilsstraat in Zoeterwoude-dorp. Ze zijn binnengekomen via een ge-l forceerde deur aan de achterzijde van het huis. Uit een woonhuis aan het Julia-1 napark in Zoeterwoude is vrijdag-' nacht een videorecorder gestolen. De dader is via de achterdeur bin-1 nengekomen. Via een opengebro-i ken zijdeur van een woning aan de Jan Albert de Gravenlaan in Zoe- terwoude-dorp zijn vrijdagnacht1 inbrekers binnen geweest. Zij heb ben de woning doorzocht, maar! geen voorwerpen meegenomen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux, tel. 070-237254. C. Juffermans- Duyverman. tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522- 14192, D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) 65.70 f 89.30 f 131.40 250.90 f 345.20 irdag 16.30-18.00 uur (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)123143 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30.00 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar. aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 MAANDAG Leiden Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uu Wassenaar Raadhuis De Paauw - afscheid gemee tesecretaris Mighout tijdens bijzond raadsvergadering, 19.15 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie ond( wijs en volkshuisvesting, 19.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadscommissie ope bare werken, 19.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4, bijee komst philateristenver. De Rijnstree tot 20 uur voor jeugd, vanaf 19.45 u voor ouderen, veiling om 21.30 uur. DINSDAG Kinderboerderij Merenwijk - voorla middag voor verschillende leeftij* groepen, 16-17.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, volksdans stuif voor ouderen, boven de 50 jaar, APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst d apotheken in de regio Leiden wor waargenomen door apotheek Rey Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136 apotheek V. Breest Smallenburg, Lo vestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Roken goed? OEGSTGEEST - Waar roken J niet goed voor is. De beheerder van het theehuis op het terrein van En| degeest in Oegstgeest betrapte vrij] dagnacht een inbreker toen hij bij de kantine terugkwam om zijn shag op te halen. Hij zag iemand zijn cassettedek in een vuilniszak doen. De man, via een ingegooidö ruit aan de achterkant van de kan] tine binnengekomen, bleek een 34-! jarige Hagenaar. Hij is door de poli] tie ingesloten. Station De Vink is niet alleen voor kinderen gevaarlijk. Fietsers steken regelmatig de spoorbaan over, met alle risico's van dien.... (foto Fred Rohde)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2