Het Gebeuren: stimulans voor Haags theaterleven Binnenkort besluit over staatsprijzen Romantische Mattheus op Baehfestival Ben Haver exposeert 'vrolijk' Ais-werk Uitbundig lachen om 'I Colombaioni' Christian Death in LYC: orkaan van nietszeggendheid Nelson Riddle (64) overleden Yourcenar in het ziekenhuis MAANDAG 7 OKTOBER 1085 Moderne kunst op twaalf verschillende podia Het Gebeuren, Haags Cen trum voor spreiding van ac tuele theaterkunst. Vanaf half oktober modem theater op twaalf podia In de Hof stad: toneel, dans, mime, mu- t enz. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Haags centrum voor sprei ding van actuele theaterkunst, Het Gebeuren, presenteert vanaf half oktober modern theater op twaalf verschillende podia in de Hofstad. Het Gebeueren is een project dat het moderne theater in Den Haag moet redden stimuleren. Het gaat niet alleen om toneel maar ook om dans, mime, muziektheater en kindertheater. De voorstellingen komen zowel uit als van buiten Den Haag. Het Haagse gemeenteraad vond een dergelijk initiatief noodzake lijk na het stopzetten van de activi teiten door de Nieuwe Komedie, het Theater aan de Haven en het HOT. Het Gebeuren krijgt dan ook de komende twee jaar van de ge meente een miljoen gulden per sei zoen, zo werd meegedeeld. Het mi nisterie van WVC doet daar nog twee keer 200.000 ghlden bij, aldus een woordvoerder. Als Het Gebeuren oplevert wat er van wordt verwacht, dat kan het in 1987 een permanente organisatie worden. In dat geval gaat volgens een woordvoerder Het Gebeuren misschien opereren vanuit het dan gereed gekomen Voorhout Cen trum bij de Koninklijke Schouw burg. Haagse Comedie speelt 'Bruiloft van Figaro' DEN HAAG (ANP) - De Haagse Comedie geeft komend najaar en winter, vanaf 12 oktober, een groot aantal voorstellingen van 'De Brui loft van Figaro' van Beaumarchais. Na zeven uitvoeringen in Den Haag trekt het toneelgezelschap er het land mee in. 'De bruiloft van Figaro' is een vervolg op „De barbier van Sevil- la". De Franse koning Lodewijk XVI verbood de uitvoering ervan jarenlang wegens de satirische be nadering door de schrijver van het misbruik van machtsposities en privileges. Toen het in 1784 een maal op het toneel kwam in Parijs was het publiek laaiend enthou siast. De rol van Figaro zal bij de Haag se Comedie gespeeld worden door René van Asten. Carline Brouwer is zijn bruid Suzanne. Reinier Hei- demann komt op als graaf Almavi va, Sacha Bulthuis als gravin Rosi- De eerste voorstellingen van de ze bruiloft geeft de Haagse Come die van 12 tot en met 17 oktober in i de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Daar volgen npg voor stellingen op 27 oktober en in no vember, december en januari vol- gend jaar. Buiten Den Haag komt J het stuk o.m. 2 en 8 december in Rotterdam en op 17 en 18 januari in Amsterdam. Het Nationale Ballet geeft op 22 oktober in de Stadsschouwburg in Amsterdam de première van de Tsjaikofskipas-de-deux van Geor ge Balanchine. De pas-de-deux wordt gedanst door Caroline Iura en Fred Berlips. Het ballet maakt deel uit van een speciaal Balanchi- ne-programma waarin vijf ballet ten van deze choreograaf worden uitgevoerd. Het gezelschap heeft er twintig op zijn repertoire staan. In de periode van 22 oktober tot en met 15 november worden in negen steden zestien voorstellingen van dit programma gegeven. Het Ne derlands Balletorkest begeleidt al le uitvoeringen. De Amerikaanse danseressen Valerie Valentine en Joanne Zim merman zijn bij Het Nationale Bal let bevorderd tot solisten. Met deze benoemingen is het aantal solisten bij het dansgezelschap gestegen tot twaalf. In oktober en november geeft de 82-jarige, met recitals erg zuinige, pianiste Vladimir Horowitz vier concerten in Frankrijk en Italié. E Jascha Heifetz van de piano verklaarde op een persconferentie in New York op 26 oktober en 2 november te zullen spelen in Pa rijs, in het ThéStre des Champs- Elysées, en op 17 en 24 november in het Teatro alle Scala in Milaan. Horovitz heeft sinds 34 jaar niet in Parijs gespeeld. Hij was er op zijn eerste Europese tournee in 1926 nochtans enthousiast ontvangen. Desgevaagd zei hij zelf niet te weten waarom hij de Franse hoofd- strad zo land links had laten liggen ('zo lang is het toch niet...'). Zijn programma in Parijs en Milaan wist hij nog niet, zei hij, maar hij dacht aan werk van Schumann, Scarlatti, Chopin en Liszt. Voorlopig is het Theater aan de Haven nog de thuisbasis van Het Gebeuren, maar voor meer ruimte eisende produkties worden de po dia elders in de stad gehuurd. Uit de contacten met vrijwel alle ande re theaters in Den Haag leidt Het Gebeuren af dat ook zij het belang inzien van het gezamenlijk herstel len van het 'beschadigde thea terklimaat' in de stad. Ook de sa menhang tussen de verschillende genres wordt nu onder ogen ge zien, schrijft Het Gebeuren in de eerste, gelijknamige theaterkrant: „Theaters moeten niet eikaars con currenten zijn maar aanvullend en ondersteunend ten opzicht van el kaar functioneren". Met de première van 'Lenteont- waken' van Wedekind door de nieuwe theatergroep De Zaak in het Scheveningse Theater aan de Haven op vrijdag 18 oktober pre senteert Het Gebeuren zich voor het eerst. Volgens de directeur van Het Ge beuren, John Reinders, tot voor kort verantwoordelijk voor de ar tistieke invulling van het Amster damse Shaffy-theater en organisa tor van De Wonderbaarlijke Op tocht moet vernieuwend theater een uitdaging aan het publiek zijn dat bereid is om mee op avontuur te gaan en 'verbijsterd, gefasci neerd en woedend' te worden. SCHIPHOL (ANP) - Minister Brinkman van WVC neemt binnen enkele dagen een beslissing over het door de Raad voor de Kunst uitgebrachte advies over de staats prijzen. Dit adviescollege stelde voor acht staatsprijzen in te stellen van elk 50.000 gulden. Van deze prijzen, voor onder meer dans, let teren en muziek, zouden er elke jaar twee worden uitgereikt. Nu bestaan er slechts twee staatsprij zen, de P.C. Hooftprijs en de prijs voor kinder- en jeugdliteratuur, elk 10.000 gulden groot. Brinkman zei gisteravond dat het nog lang niet zeker is dat de P.C. Hooftprijs achteraan in de rij zal komen van de toe te kennen staatsprijzen. Wanneer volgend jaar begonnen wordt met het toe kennen en uitreiken van de nieuwe staatsprijzen, zou het kunnen dat de P.C. Hooftprijs pas in 1989 aan de beurt is. Vorig jaar weigerde de minister de prijs toe te kennen aan Hugo Brandt Corstius, waarop een conflict ontstond tussen de be windsman en de organisaties van letterkundigen en de Raad voor de Kunst. Voor dit jaar weigerde deze raad daarop een jury aan te wijzen voor de P.C. Hooftprijs. De minister keerde gisteravond op Schiphol terug van een bezoek van enkele dagen aan de Spaanse stad Granada. Orgelconcerten in St. Agatha LISSE - De Orgelkring Bollenstreek is verantwoordelijk voor drie muzi kale evenementen, die de komende weken in de St. Agatha in Lisse wor den gehouden. Zo zal donderdagavond 10 oktober de Franse organiste Michelle Le- clerc in deze kerk concerteren. Het programma kenmerkt zich door een gevarieerde samenstelling; het bevat composities van J.S. Bach, D. Scar latti, A. Boëly, A. de Klerk, L. Vierne en J. Reubke. Van deze laatste zal de Sonate in c-moll over de 94ste Psalm worden uitgevoerd. Het Adema-orgel zal op donderdagavond 17 oktober worden bespeeld door Charles de Wolff. Aan deze orgelbespeling zullen vier zangsolisten hun medewerking verlenen. Tenslotte is er op zaterdagavond 9 november de orgelwedstrijd voor amateurs, waarvoor zich inmiddels dertien deelnemers hebben opgege ven. Alle uitvoeringen beginnen om kwart over acht. Het Gebeuren gaat samenwer ken met o.m. het (heropende) Theater aan de Haven, de Konink lijke Schouwburg, Diligentia, Mu- seon, het Koninklijk Conservato rium, Het Paradijs, het Kijkhuis, het Circustheater, Pepijn en het Appeltheater. Ook met 'buiten- steedse' accommodaties - én thea termakers - zal samenwerking worden aangegaan: met de Haar lemse Toneelschuur, het Amster damse Shaffy-theater, de Rotter damse Lantaarn en het Utrechtse 't Hoogt. Steeds zal voor produkties de meest geschikte speelplek wor den bepaald. De taken die Het Gebeuren op zich neemt, zijn veelomvattend en „uniek in het vaderlandse theater- land". Soms is het aanbod te vatten onder de term 'marge'-toneel, maar dikwijls kan het niet onder een be paalde noemer worden gevangen. „Het streven van Het Gebeuren is er op gericht van Den Haag een stad te maken met een open, geva rieerd theaterklimaat waar kriti sche samenwerking meer zal ople veren dan benauwde hokjesgeest", aldus directeur Reinders. Reinders is er van overuigd dat „de lessen uit het nabye verleden van Den Haag als theaterstad ons enig krediet geven bij overheden, molochen, middenstanders en grutters". Voor de maand oktober staan in de Haagse theaters voorstellingen genoteerd van onder meer Hoke- tus, Werkteater, Zeno (nieuwe groep vam Josée Ruiter en Nettie Blanken), Theater Pssstt, Poppen theater Kameleon, Globe, Maccus en L'Esquisse. UTRECHT (ANP) - Na de Bachfes- tivals in Groningen en Den Haag staat de barok-componist in de maanden oktober en november ook in Utrecht in het middelpunt van de belangstelling. Onder de ti tel 'Bach Controversieel' wordt de komende maanden een groot aan tal lezingen en concerten georgani seerd met als thema: de uitvoe ringspraktijk van Bach in de achtereenvolgende generaties. Hoogtepunt van het festival is de eerste Nederlandse uitvoering van een romantische bewerking van de Mattheus Passion door de compo nist Robert Franz. Dat heeft de Stichting Utrechts Baehfestival bekend gemaakt. Franz leefde van 1815 tot 1892. Op 25-jarige leeftijd voltooide hij zijn eigen Mattheus-interpretatie, aangepast aan de smaak van zijn tijd en gebruikmakend van de toen beschikbare instrumenten. Franz ging ervan uit dat de muziek zoals Bach haar genoteerd had slechts schetsmatig van opzet was. Hij voegde pauken, trombones en hoorns toe en kortte aria's in. Diri gent Jaap Hillen, die de uitvoering door het Nederlands Philharmo- nisch Orkest en het Rotterdams Jongerenkoor leidt, heeft de parti tuur jaren geleden in een biblio theek in Middelburg ontdekt. De bewerking van Franz is in onze tyd nog niet eerder uitgevoerd. Naast de Mattheus Passion, die op 22 november in het Utrechtse muziekcentrum Vredenburg ten gehore wordt gebracht, zijn tijdens het festival ook de Johannes Pas sion en de Hohe Messe te beluiste ren. Het Utrechts Barok Consort speelt de Johannes Passion in een authentieke versie, terwijl het Utrechts Studenten Koor en Or kest de Hohe Messe in een moder ne uitvoering ten gehore brengt. Verder zal tijdens het festival een groot aantal (orgel)concerten en le zingen worden gehouden. AMSTERDAM (ANP) - In aanwe zigheid van prins Claus zijn in het Amsterdamse Concertgebouw de wereldmuziekdagen van de ISCM (International Society voor Con temporary Music) geopend. Dit ge beurde met een concert van het Ra dio Kamerorkest onder leiding van Ernest Bour. Tijdens de wereldmu ziekdagen, die tot en met 13 oktober gehouden worden, zullen 115 com posities van hedendaagse compo nisten uit ruim dertig landen wor den uitgevoerd. Deze concerten worden gegeven in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Hilversum. Het karakter van de concerten is zeer uiteenlopend: van symfonische muziek tot geïmprovi seerde muziek en van elektronische Expositie met aquarellen van Ben Haver t/m 13 oktober. Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9, Lei den. Geopend di., wo., en do., van 10.00-12.00 uur, 's avonds van 19.30- 22.00 uur, za. en zo. van 13.00-16.00 LEIDEN - "Ik ben begonnen als lithograaf, zo maakte ik affiches voor bioscopen. Later werd ik technisch directeur van een gra fisch bedrijf in Leiden. Na mijn pensionering heb ik meer tijd ge kregen om er op uit te trekken want ik werk graag 's zomers buiten in de natuur". Aan het woord Ben Haver, die ter gele genheid van zijn vijfenzeventig ste veijaardag een eenmansten- toonstelling heeft bij Ars. Haver is al jaren lid van dit ge nootschap. Op verzoek heeft hij een drietal schilderijen waarmee hij in 1950 deelnam aan een Ars- tentoonstelling in De Lakenhal, voor deze bijzondere gelegen heid te voorschijn gehaald. Deze donker uitziende doeken vor men een groot contrast met de heldere, kleurrijke aquarellen van de afgelopen tien jaar die Ha ver geselecteerd heeft. "Ik heb een voorkeur voor aquarel, je kan veel sneller en met minder rommel werken, als je onderweg bent op vakantie of buiten. Ik ben niet iemand om bij de kachel dingen uit mijn hoofd te schilde ren, ik wil het meteen vastleg gen", aldus Haver. Haver weet enthousiast te ver tellen over de landschappen die hij geschilderd heeft. Hij wordt vaak getroffen door bepaalde de tails, de spiegeling van de lucht in een plas water of de begroei ing. Zijn weergave van de natuur ademt sterk de sfeer van het jaar getijde en levert een serie idylli sche landschappen op. Tot de andere categorie van werken behoren de stillevens. Haver heeft er veel plezier in zelf de arrangementen daarvoor te maken met bloemen of vruchten uit de tuin die hij met zorg schikt in een scala van vazen of flessen en zelfs de obligate draperieën ontbreken niet in het geheel. Hij plaatst zijn werk tussen het klas sieke en het moderne in maar het zou eerder tijdloos genoemd kunnen worden, met name de stillevens. De onderwerpen zijn steeds zeer secuur en gedetailleerd weergegeven maar vergeleken bij de enigszins statische bloem- stillevens maken de landschap pen een vrijere, ongedwongen indruk. Het lijkt of Haver de verf in kleine toetsen aanbrengt maar dit effect wordt veroorzaakt door de structuur van het gebruikte papier en zijn méthode om juist met veel water de schildering te wassen en toch afzonderlijke kleurnuances te verkrijgen. Haver is erg blij met zijn ten toonstelling en de belangstelling daarvoor. "De mensen vinden het zulk licht en vrolijk werk, het maakt ze vrolijk", NANCY STOOP Optreden door I Colombaioni. Ge zien op 5 oktober in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Carlo en Alberto Co lombaioni hebben zaterdag avond hun wereldvermaarde naam in een zeer goed bezette Leidse schouwburg weer eens waar gemaakt. Ondanks het ker- misgeweld op enkele honderden meters afstand hadden vele va ders, moeders en hun kinderen toch de weg naar het theater ge vonden. Daar kon men kijken naar twee mannen zonder clowns-, neus of uitbundige schmink op een verkleind leeg podium met slechts een paar attributen. Wat zij brengen, is dermate beeldend, dat hun Italiaanse commentaar nog maar nauwelijks bij het pu bliek op een taalbarrière lijkt te stuiten. Het is een vorm van humor, die teruggaat op een eeuwenoude traditie van onder meer de com media dell'arte. Of het nu om een waterspuuggevecht of om een strijd met een hoed en eën ping pongballetje gaat, ze weten door hun theaterpersoonlijkheid, mi miek en uitgekiende timing het publiek tot een uitbundige lach te verleiden. Zo komen ze na de pauze een keer hand in hand met open mond en grote ogen het toneel op. Een pruik, een gekke jas, een soort koffer onder de arm en een hogelijk verbaasde blik richting zaal. Zonder dus ogenschijnlijk veel te doen, houden ze voortdu rend de aandacht vast van de toe schouwers, die om de zotste din gen meer dan smakelijk zitten te lachen. Volgens de programmatoelich ting speelden de beide clowns zaterdagavond fragmenten uit hun eerste optreden, waarmee zy ongeveer tien jaar geleden naar Nederland kwamen en in ons land ontdekt werden. Alleen al daaruit kan blijken, dat I Colom baioni een soort tijdloze humor brengen, die steeds opnieuw mensen kan blijven boeien. WIJNAND ZEILSTRA Christian Death, op 5 oktober ge hoord in het Leids Vrijetijdscen trum. LEIDEN - Een orkaan van niets zeggendheid gierde zaterdag door het halfvolle Leids Vrije tijdscentrum. Aanstichter was een uit Los Angeles afkomstig kwintet dat zich Christian Death heeft gedoopt. De groep bestaat nu zo'n vijf jaar en heeft drie el pees vervaardigd die alle gesto ken zijn in horrorhoezen. Ken ners beweren dat Christian Death tot het crème de la crème van zogeheten gothische punk- groepen behoort. Tussen rhet onaangekondige voorprogramma en Christian Death in werden twintig minu ten lang met de volumeknop wa genwijd open enkele banden ten gehore gebracht die het weinige publiek in de juiste stemming moesten brengen. Te horen te midden van veel kabaal was on der meer de stem van een Ameri kaanse geestelijke - een Graham- achtig type - die met hysterische tongval verhaalde over de geva ren van rock voor de jeugd. Wat het heerschap betreft, moet al het vinyl dat niet functioneert als geluidsdrager van geestelijke lie deren op de brandstapel. In een orkaan van voorge speeld geluid verscheen na lang wachten Christian Death ten to nele. De hoofdpijn had toen al flink om zich heen gegrepen, eni gen keken jaloers naar een langs de kant in slaap gevallen jonge- De groep speelde reeds na lut tele seconden haar belangrijkste - en enige - troef uit: volume. Daar zat het publiek nu echt op te wachten. Te zien was er ook niet veel. Of het moeten de ge projecteerde dia's van een met wierook zwaaiende geestelijke en schilderingen van Jeroen Bosch zijn geweest. De groepsle den zelf verborgen hun gezich ten in de onderbelichting en zet-? ten ogenschijnlijk onbewogen hun gehoorcelvernietigende ar beid voort. Hoewel er veel punks in de zaal waren, Christian Death niet betrapt kon worden op melodie of ritme-wisselingen en er ruimte zat was - kortom de omstandig heden ideaal waren voor een tydsverdry vende pogo - bleef het publiek als aan de grond vastge nageld staan. Reeds na een half uur kapte Christian Death ermee. Tot grote vreugde van ondergetekende die nu naar huis kon en maar net deed of hy niet in de gaten had dat er nog een toegift kwam. WIM KOEVOET muziek tot kamermuziek. Van zes tien Nederlandse componisten zal tijdens die wereldmuziekdagen ook werk worden gespeeld. Op de foto prins Claus in gesprek met prof. S. Palm, voorzitter van het hoofdbestuur van de ISCM (midden), en drs. E. Verhulst, voor zitter van de Nederlandse sectie van deze vereniging (rechts). LOS ANGELES (UPI) - Op 64-jari- ge leeftijd is zondagavond de Ame rikaanse componist, arrangeur en dirigent Nelson Riddle overleden. Hij was eind vorige maand in het ziekenhuis opgenomen. Nelson Riddle is vooral bekend geworden door zijn nauwe samen werking met zanger Frank Sinatra. Voorts schreef hij de muziek voor televisieseries als 'The Untoucha bles' en voor een groot aantal films. Zijn muziek voor de film 'The Great Gatsby' werd in 1975 onder scheiden met een Oscar. OVERLEDEN - De Amerikaanse cellist Mischa Schneider, 37 jaar lang lid van het Boedapester strijk kwartet, is in zijn huis in Buffalo in New York op 81-jarige leeftijd overleden. BANGOR (AP) - De Franse schrijf ster Marguerite Yourcenar is op 82- jarige leeftijd in een ziekenhuis in de Noordamerikaanse staat Maine opgenomen. De schrijfster, de eer ste vrouw die ooit werd toegelaten tot de Academie Francaise, zou zich in een redelijke toestand be vinden. Wanneer en waarvoor Yourcenar werd opgenomen is niet bekend gemaakt. Yourcenar leeft afgezonderd in de buurt Mount Desert Island in Maine. De schrijfster van 'Memoires d'Hadrien' en 'L'Oeuvre au Noir', en vele toneelstukken en vertaal ster van oude Griekse poëzie, werd in 1903 in Brussel geboren als Mar guerite Cleenewerck de Crayen- cour. Haar pseudoniem is een on volledig anagram van het laatste deel van haar achternaam.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19