Gorbatsjov wil minder raketten NAVO-raad om machtspolitiek te camoufleren Staakt-het-vuren in Tripoli Labour wil verbod op onderzoek SDI Aantal SS-20's wordt ontmanteld Mexicaanse jongen nog steeds onder het puin Dialoog in Suriname ZEGMAAR MSTEEG VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 MEXICO STAD - De tijd begint te dringen en de zenuwen nemen toe. Het woensdagochtend onder de puinhopen in Mexico Stad ontdek te jongetje van negen jaar is nog steeds niet gered. Het laatste con tact vond plaats om twee uur gis terochtend plaatselijke tijd (09.00 uur 's ochtends in Nederland). Er werd gezegd dat er ook om tien uur gistermorgen nog contact was, maar dat werd later ontkend. door Rob Sprenkels reddingswerkers hebben -donderdag de verdieping vanwaar- uit ze bij de jongen en z'n opa pro beerden te komen, moeten stutten, PARIJS - Sowjet-leider Michael Gorbatsjov heeft tijdens zijn bezoek aan Parijs bekend- °e familieleden van Luis Ramon gemaakt dat zijn land het extra aantal SS-20 raketten dat vanaf juni 1984 werd geplaatst ^nfuTtoztekteVdendT opanog aan het ontmantelen is. Daarnaast bleek hij voor het eerst bereid tot afzonderlijke onder- levend onder het puin vandaan zou handelingen met Frankrijk en Engeland over vermindering van middellange-afstand komen inmiddels opgegeven, kernwapens. Vooralsnog lijkt de weg naar de bevrijding nog erg lang. De zoge- Gorbatsjov verduidelijkte dat het dens deze toespraken vrolijk kij- aantal operationele SS-20 rafetten ken.' dat de Sowjet-Unie in de Europese Het eerste incident had zich zone heeft opgesteld, per 1 oktober voorgedaan tijdens de kransleg- 243 bedraagt. 1 Rescuers Tunnel Toward Child noemde 'hombres topos', de bos ratmannen, proberen een gang naar het 'holletje' van Luis Ramon en zijn opa te graven. Om twaalf uur donderdag plaatselijke tijd wa ren ze op zoek naar de roze patiote gels waaronder de twee slachtof fers zich zouden moeten bevinden. Op een geïmproviseerde bank voor het oude gebouw in de textiel- wijk iets te oosten van het centrum van Mexico Stad staat het wel komstgeschenk voor de negenjari ge jongen al klaar: een enorme leeuw van oranje pluche met een bandje dat zegt: "Je familie heeft op je gewacht Luis". Een vrouw van middelbare leef tijd die de reddingswerkers pro beert te helpen om de juiste plaats te lokaliseren, vertelde me dat Luis precies een dag voor de aardbeving met zijn vader naar de Mexicaanse hoofdstad was gekomen om zijh opa te bezoeken. Luis bevond zich op het moment van de eerste be ving van 19 september met zijn opa in een slaapkamer. Precies dat ge deelte van het gebouw werd ver pletterd door de ernaast gelegen textielfabriek die in elkaar zakte. "Waarschijnlijk zijn ze in de op slagkelder beland en de vesten en truien die daar lagen heeft hen in staat gesteld om zolang te overle ven", zo veronderstelt de vrouw. Voor zover bekend heeft een red ding van onder het puin na vijftien dagen pas één keer plaatsgevon- Deze tekening laat zien hoe reddingswerkers de negenjarige Luis proberen te bereiken, (kaartje ap> den, namelijk vier jaar geleden bij een aardbeving in Algerije. (bericht van gisteravond, tien uur). door Rudolph Bakker ging op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. De drager van de banier van de bond van joodse concentratie kampslachtoffers probeerde Gor batsjov, door zijn banier te neigen, Gorbatsjov stelde verder voor de pas af te snijden en hem op deze dat zowel de Sowjets als de Ameri- manier een brief in handen te spe- kanen hun nucleaire bewapening, ten over joden die de So wjet-Unie waarmee ze eikaars grondgebied willen verlaten. De man werd door kunnen treffen, met 50 procent de politie terz(j de geschoven en de verminderen. Ook gaf hij nog eens Sowjet-leider bleef van het inci- zijn visie op de ontwikkeling van dent onkundig, het Star Wars-programma van pre- sident Reagan. Het Sowjet-streven RaiSS blijft te komen tot een "totaal ver- T bod voor beide partijen op kosmi- Intussen gedraagt mevrouw Rat- sche aanvalswapens". sa Gorbatsjov zich zoals men vol- Ten aanzien van Engeland en lens de verhalen van haar had ver- Frankrijk stelde Gorbatsjov dat in Meteen al een uur na aan- deze landen "de bewapening" komt op het vliegveld Oriy uitte ze steeds sneUer oploopt" en dat "de de ^ens over de Champgs Elysée Sowjet-Unie voor deze ontwikke- te r«den eneen bezoek te brengöi ling de ogen niet kan sluiten". Ten- ?an de wolkenkrabberstad La Dé- slotte verklaarde de Sowjet-leider f?nse Raar wens ging in vervul- dat hij eventueel bereid was het bng en in gezelschap van de dames aantal SS 20-kruisraketten op ei- Mitterrand en Fabius schoot ze te gen bodem - opgesteld tegenover midden van een gigantisch escorte de Amerikaanse Pershings - "te- motorrijders over de bekendste, rug te brengen tot het aantal waar- avenue van de wereld, daarbij een in aanvankelijk was voorzien". complete chaos in het verkeer en De Sowjet-leider deed deze door grote wolken stof en benzine ver zijn entourage als "uiterst belang- oorzèkend. rijk" aangekondigde mededelin- De uitstapjes van gistermiddag gen onder het dak van het Franse stonden min of meer op het pro- parlement, waar hij was ontvangen gramma. In het 'Musee de Paume; door parlementsvoorzitter Louis '°°nde Raisa 5lch blij verrast bij Mermaz. De genodigden hoorden het .zien van de impressionisten, de toespraak van Gorbatsjov staan- sP'ak «PU* oveF dat fr de aan onder de doeken zo weinig naak ten waren, en stelde ze tevreden ijvast dat ze bij haar thuis meer Mensenrecnten schilderijen van Degas hadden dan Tijdens de tweede dag van zijn er in het Musée de Jeu de Paume' officiële bezoek aan Parijs hebben hingen. Vervolgens werd een be- zijn gastheren tegenover Gorbats- zoek gebracht aan het huis van de jov geen blad voor de mond geno- modekoning Pierre Cardm en niet men. Tijdens de officiële ontvangst aan, dat ,van Yves Saint-Laurent, op het stadhuis sprak burgemees- zoate °P programma stond. Na ter Chirac, die tevens leider van de e«n inderhaast opgevoerde mode- gaullistische oppositie is zijn gast fd°w had de vrouw van de Sowjet- met een charmante glimlach toe, leider, die in zijn tv-interview er op maar verzuimde niet te vermelden had gewezen dat zijn land geen dat 'niet alle afspraken voort- consumptiemaatschappij was, een vloeiend uit het Verdrag van Hel- 'gesprek onder vier ogen' met Car- sinki door de Sowjets waren nage- d"?- komen, in het bijzonder die welke °P handelsgebied werd achter betrekking hebben op de mensen- de schermen een al langlopend rechten en de menselijke vrijhe- probleem tot een oplossing ge- den. "Hoe nobeler de hoop, hoe f>racht met de automobielfabne- bitterder de desillusie", sprak Chi- ken van 5®naV*t* De„ SoWJets zul* rac die na deze rede door Gorbats- te" voor 40,0 miljoen franks aan ro- jov vriendelijk werd toegeklapt. bots en andere machinerie van Re- Tijdens zijn beleefdheidsbezoek £auk afnemen, warmee m de aan premier Laurent Fabius stopte Sowjet-Unie een middenklasse-au- de eerste minister de Sowjet-leider to zal worden geproduceerd, een lust in de hand met zeven na- Gisteravond vond in Versailles men van mensen die in de Sowjet- een opvoering plaats van een opera Unie in ondraaglijke omstandighe- ya" Rameau, waarin Bachus een den verkeerden. Premier Fabius loflied op de wijn zingt. De^e om- maakte de namen op de lijst niet standigheid ontlokte een van de bekend. Op de vraag wat Gcfrbats- toeschouwers de opmerking dat jov met de lijst had gedaan, ant- Gorbatsjov dit wellicht als een woordde Fabius droog: "Hij stopte steek onder water had ondervon- hem in zyn zak". den- De Sowjet-leider probeert de Voorafgaande aan de toespraak Russen immers van de drank af te met de voorstellen over de wapen- helpen, wat hem al de bijnaam Mi- wedloop werd de Sowjet-leider chael Limonade heeft bezorgd, door parlementsvoorzitter Louis Mermaz ontvangen, die in zijn toe spraak op de hem eigen korzelige manier melding maakte van zijn ontevredenheid over de manier waarop er in de Sowjet-Unie met de mensenrechten wordt omge sprongen. Gorbatsjov, zijn vrouw Raisa en de entourage bleven tü- Raisa Gorbatsjov (midden met tasje), echtgenote van de Russische partijleider, bracht gisteren e de beroemde modeontwerper Pierre Cardin en zijn mannequins. België maakt 1.6 min winst op pausbezoek BRUSSEL (GPD) De katho lieke kerk in België heeft aan het bezoek van paus Johannes Paulus II, in mei van dit jaar, bijna 1,6 miljoe;i gulden over gehouden. Dit geld zal worden gestort in een fonds voor de be strijding van de honger in Afri ka en in Brazilië. Er kwam in totaal 28 miljoen francs meer binnen dan was be groot. Dat komt toor een deel doordat de bijdragen van be dreven hoger uitvielen dan was verwacht, omdat de collectes in de kerken meer opleverden en omdat meer vrijwilligers kon den worden ingeschakeld bij de organisatie dan was voor zien. Daar komt bij dat ook de overheid bijsprong. De veilig heid en het vervoer van de paus kwamen voor kosten van de re gering in Brussel en een aantal professionele medewerkers kon worden betaald uit een te- werkstellingspotje van de rege ring. BOURNEMOUTH - De Britse La- bour-partij wil dat er een verbod komt op onderzoek naar ruimtewa pens (het zogenaamde Star Wars programma), en zoekt actieve sa menwerking met andere Westeuro- pese socialisten met als doel uitein delijk zowel de NAVO als het War- schau-pact ontbonden te krijgen. door Henk Dam Maar het congres van de Labour- partij, dat deze week vergadert in de badplaats Bournemouth, voelde niets voor eenzijdige terugtrekking uit de NAVO. Een motie in die geest werd gisteren met een stem verhouding vafi vijf tegen een ver worpen. Labour blijft evenwel vasthou den aan het sinds enige jaren gehangen principe kernontwapening. Een komende BOLIVIA - De Boliviaanse vak bonden zijn akkoord gegaan om een einde te maken aan de al ruim een maand oude algemene staking, eenzijdige waarvan, het effect overigens al komende was afgenomen nadat de regering Labour-regering zal de onafhanke- twee weken geleden de staat lijke Britse kernmacht (bestaande uit Polaris-raketten) opgeven, en de Amerikaanse kruisraketten te rugsturen. De partij zal de komende jaren beleg in het hele land had afgekon digd. De regering heeft van haar kant beloofd een groot aantal vakbonds leiders te zullen vrijlaten. Iran en Syrië bemiddelen in conflict Buitenland kort Chili Drie vertegenwoordigers DAMASCUS (Rtr./AFP) - In Da- trokken partijen zitting hebben, zal worden gered. Hun ontvoerders, mascus hebben de leiders van de toezicht houden op uitvoering van leden van de „islamitische bevrij- strijdende milities in de Libanese het akkoord, aldus de Syrische te- dingsorganisatie", schoten woens- havenstad Tripoli gisteravond een levisie. dag een vierde Rus dood, en dreig- akkoord getekend om een eijid te Tijdens de besprekingen, die den de andere drie terecht te stel- tische partij" (ADP) hebben zich :ht al hun strijders uit de i de havenstad terug te maken aan de gevechten. Ze zijn volgden op overleg van Shabaan len als Syriè niet c staakt-het-vuren overeengeko men, dat om middernacht van kracht moest worden. Dit heeft de de nadruk op „Syrië'i i Chi- Syrische televisie gemeld. Het was dat de rust, de veiligheid de Syrische vice-president Ab- bestand oplegt del-Halim Khaddam, legde Assad ten in Tripoli. imiddellijk t zijn bondgeno- verplich straten trekken. De Tawheed, die de bevolking van Tripoli sinds 1983 een strikt is lamitische houding oplegde, wei gerde het afgelopen jaar het voor gaande akkoord uit te voeren. Dat Krachtens het akkoord worden w het de milities, net als bij het vorig jaar leidde ertoe dat Syrië, wiens troe len en tanks Tripoli omsingeld ;ouden, zijn bondgenoten toe wapens van hun strijders i te zamelen, meldde de Syrische tv. leense jongerenorganisaties heb- vanmorgen onduidelijk of het be- normale leven terugkeren in Tripo- gesloten verdrag, opgeroepen alle ben donderdag vijf uur lang de Ne- stand werd nageleefd 14" r"o1H'qQ w ni0„,,«ao0nt0nkan ctwH/Wc derlandse ambassade in Santiago Het akkoord kwan bezet om te protesteren tegen de Iraanse bemiddeling tot stand. Het recente arrestaties van studenten- werd^ getekend na besprekingen en vakbondsleiders. De militaire regering heeft gisteren besloten de aan- lamitische eenheidsbeweging" klachten tegen gevangen studen- (Tawheed), sjeik Said Shabaan, en tenleiders in te trekken en hen op de leiders van de linkse pro-Syri- vrije voeten te steUen. sche strijdgroepen. Een coördinatiecomité onder Neo-fascist Het Italiaanse parlementslid Ab- vertegenwoordigers' batangelo van de neo-fascistische partij MSI staat onder verdenking in verband met de aanslag in 1984 op een trein bij Bologna waarbij 15 doden vielen, zois door het persbu reau AGI gemeld. De pclitie voerde woensdag in het nog steeds voortdurende on derzoek rond de aanslag in een aantal woningen in Rome en Na- voorzitterschap van de Libanese cus is de hoop gegroeid dat het le- premier, Rasjid Karami, waarin ven van drie gegijzelde Russische alle be- diplomaten Vest-Beiroet kan PARAMARIBO/DEN HAAG klaring is r Duarte laat verzetsleiders vrij SAN SALVADOR (Rtr) - El Salvador heeft gisteren drie gevangen ver- leiders van de „oude" politieke ter partijen zijn in een „nieuwe fase" wordt niet precies gezegd wat dit is in kringen rond gekomen. Dat is deze week in een inhoudt, maar zegslieden van de Paramaribo „oude" partijen verklaren dat le- beide party- gerleider Bouterse erop uit is beide Jaggernath Lachmon van de partijen direct in het politieke pro- officiële verklaring hoge officier in het gezegd. De leiders zetsstrijders vrijgelaten als teken van goede wil tegenover de ontvoerders van de dochter van president José Napoleon Duarte, de onderhandelingen tussen regering en verzet v< P..a- De drie guerrillastrijders, onder wie Federico", pels huiszoeking uit. Daarbij wer- Yerzet> zlJn gevlogen naar een niet nader genoemd land. Zij behoren tot den tevens twee arrestaties ver- e groeP van 34 strijders van wie de ontvoerders eisen dat zij uit de VHP (Vooruitstrevende Hervor- ces te betrekken. Dat zou al binnen richt gevangenis komen in ruil vóór de vrijlating van Ines Guadalupe Duarte mingspartij) en ex-premier Arron enkele maanden moeten gebeuren. Duran. Een andere eis van het verzet is stopzetting van alle militaire van de NPS (Nationale Partij Suri- In kringen van de „oude" partij- Filippijnen operaties. name) hebben toestemming gekre- en sluit men niet uit dat nog vóór Duarte Duran, de oudste dochter van de president, werd op 10 septem- gen intern oyerleg te plegen met 25 november, de tiende veijaardag ber ontvoerd. Het besluit van de regering volgt op onderhandelingen tussen de rege ring en de ontvoerders om de vrijlating te bereiken van Duarte's dochter Bij een aanval van de tische verzetsbeweging Nieuw Volksleger op twee legervoertui gen op het zuidelijke eiland Minda nao van de Filippijnen zijn 21 mili tairen gedood en 10 anderen ge wond. Het Filippijnse persbureau heeft dit gisteren gemeld. hun respectieve partijkaders, zo is i officiële verklaring in Para- i een aantal burgemeesters, die de afgelopen maanden werden ont- maribo volgde nadat Bouterse af- alles op alles zetten om het Britse publiek, dat blijkens opiniepeilin gen sceptisch staat tegenover een zijdige ontwapening, ervan te over tuigen dat deze vorm van ontwape ning mogelijk en wenselijk is. Een motie die vroeg om een goed gecoördineerde campagne met als doel beinvloeding van de publieke opinie, werd met overgrote meer derheid aangenomen. Denzil Da- vies, schaduwminister voor defen sie, zei dat de door Labour aange hangen politiek, „een sterke con ventionele defensie binnen het raamwerk van de NAVO", zowel „militair verantwoord als moreel juist" is. stemming gaf tot een offensief te- WASHINGTON - Het gaat niet goed met Amerikaanse inspannin gen om president Ronald Reagan voor zijn topconferentie met de Russische leider Gorbatsjov te voorzien van geallieerde een dracht. De afzegging van Frank- rijks Mitterrand voor de top van ze ven in New York (die als voorover leg moet dienen van het evene ment in Genève), het boze verzoek van België en Nederland om een speciale NAVO-raad nu zij buiten dat overleg worden gelaten en de teleurstelling van de EG omdat zij niet mag meedoen met de vaste ge sprekspartners van de jaarlijkse economische top, signaleren op nieuw dat aan Amerikaanse voor nemens soms weinig diplomatié te pas komt. Een van de Nederlandse argu menten om plaatsing van de kruis raketten niet af te wijzen, was het Haagse verlangen om betrokken te blijven bij het nucleair overleg bin nen de NAVO. Met de kruisraket ten zou 'een stoel aan tafel' kunnen worden gekocht, van waaraf Ne derland wakend zou kunnen toe zien - zonder kruisraketten zouden we ons zelf buiten de deur zetten. Dat argument hebben de Ameri kanen de regering in Den Haag in elk geval ontnomen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington wil geen bijzondere NA VO-raad 'rond 24 oktober in New York' maar zulk ministerieel over leg komt er nu wel in Brussel en Shultz zal daaraan deelnemen. Van Amerikaanse kant werd aanvankelijk gesuggereerd dat de tijd te kort zou zijn om zo'n consul tatie nog op touw te zetten. Dat was, in volle vredestijd en met nog drie weken voor de boeg, kennelijk geen overtuigend argument. De VS vinden niettemin dat zij wat de top betreft de geallieerde stand punten wel voldoende kennen. De kleinere NAVO-partners hebben in de Amerikaanse visie eigenlijk al genoeg aan de brieven die zowel Reagan als Shultz aan de rege ringsleiders van het bondgenoot schap hebben geschreven, over de Amerikaanse plannen en inschat tingen met het oog op Genève. Met name voor Nederland en België kan het niet toereikend zijn. België is en Nederland wordt straks 'plaatsingsland' voor kruis raketten en die wapens komen in Genève aan de orde. De andere 'plaatsingslanden', de Bondsrepubliek, Groot Brittannië. en Italië, zijn in New York welkom. Het NAVO-besluit om de midde- nafstandswapens te plaatsen als antwoord op de voortgaande op stelling van de Russische SS-20 in Oost-Europa is in de afgelopen ja ren het brandpunt geweest van de betrekkingen binnen het bondge nootschap en in de verhoudingen met de Sowjet-Unie. In de voorbe reiding van Reagans top van zeven in New York, die van meer belang is vanwege zijn zichtbaarheid dan met het oog op besluitvorming, wreekt zich de afwezigheid van een man als Richard Burt, die als onderminister van buitenlandse zaken voor Europese kwesties, de politieke gevoeligheden van klei nere landen herkende en door gaans respecteerde (Burt is als VS ambassadeur naar de Bondsrepu bliek vertrokken. Vanzelfsprekend koesteren Tin- demans en Van den Broek geens zins de illusie dat hun eventuele aanwezigheid in New York ook maar iets aan de gang van zaken zou hebben kunnen veranderen. Een NAVO-raad komt er nu alleen om te verhinderen dat binnen .de NAVO nieuwe breuklijnen zicht baar zouden worden op een poli tiek ongelegen moment. Dé bijeenkomst te Brussel is geen produkt van Amerikaans ini tiatief. Te Washington heeft men kennelijk weinig oog gehad voor de behoefte van de huidige rege ringen in België en Nederland, met hun kwetsbare coalities, aan een daadwerkelijk bewijs van inspraak op het hoogst denkbare niveau, .over wapenbeleid waarbij hun ei gen grondgebied betrokken is. Dit Witte Huis redeneert zonder veel egards in termen van macht. Wanneer landen als Nederland en België daaraan kunnen bijdragen (zoals met een plaatsingsbesluit) rollen de rode lopers moeiteloos uit - zodra die fase is afgesloten ontbreekt de voor het Haags en Brussels geluid noodzakelijke akoestiek. Een haastige ministers conferentie kan daaraan niets ver anderen. 'Spy Shuttle' gelanceerd CAPE CANAVERAL (AP) - De nieuwste Amerikaanse space shuttle, Atlantis, is gisteren gelan ceerd voor haar eerste ruimte- vlucht. Tijdens een geheime missie zal de vijfkoppige bemanning twee militaire verbindingssatellieten in de ruimte uitzetten, die bestand moeten zijn tegen botsingen en nu cleaire explosies. De Atlantis heeft 1,1 miljard dol lar gekost. De space shuttle (ruim teveer) werd in de Amerikaanse pers aangeduid met spy shuttle (spionageveer). Het aftellen voor de lancering werd geheim gehou den om het voor Russische satellie ten en schepen moeilijker te ma ken de lancering te volgen. De twee belangrijkste strijdende gen de Tawheed. De fundamenta listische strijders beheersen nog Sinds de gevechten op 15 sep- wtember op grote schaal uitbraken groepen, de soennitische funda- de Syrische president, Hafez zijn rond 500 mensen omgekomen mentalistische „islamitische een- steeds de haven en wijken i Chili el-Assad, met de leider van de „is- en meer dan 1300 gewond. Circa heidsbeweging" (Tawheed) en de centrum van de Noordlibanese ha- 500.000 van de 700.000 inwoners pro-Syrische „Arabische democra- venstad. van de havenstad zijn hun woon plaats ontvlucht op zoek naar veili- ger oorden. Met de overeenkomst in Damas- ADVERTENTIE vrij lange periode terse al geruime tijd voert met de dialoog met een structureel karak- fundamente zaken". Er de onafhankelijkheid, stemming kan worden bereikt over een draaiboek over volledig herstel van de democratie in Suriname na voerd. De besprekingen zyn volgens de bronnen in een kritieke fase be- gelopen maandag een gesprek had een korte overgangsperiode. Vol land omdat de ontvoerders de vrijlating van alle 34 verzetsstrijders en weigeren te praten over de burgemeesters. Volgens diplomaten zijn negen van de 34 echter al lang niet meer in leven. gevoerd met Lachmon, Arron en nog enkele vooraanstaande leden van VHP en NPS. Volgens de ver- te willen slaan. gens partijkringen heeft Bouterse laten weten „spykers met koppen" yKIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7