Een aandachtig roker waardeert hem als geen ander. Diplomatiek offensief om K. de Jonge Welzijnswet op de tocht Rabo-bank hielp mee om zwart geld te 'verbergen' 'Artsen kunnen tien procent bezuinigen' Kritiek Ploeg op Dierenbescherming VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 igarros Autcnticos Kloek. Trots bijna. De Corona Habana. Het hart en de ziel van de sigarenmaker. Een licht, de licaat Sumatra dekblad. Een prachtige melange van Java-, I Sumatra-, Cuba- en Brazil- i tabakken. Ambachtelijk. Vol maakt. De meesterhand van de La Paz melangeurs. La Paz Corona Habana, 100% Per 10, 25 en 50 per stuk. Officier eist celstraf en geldboete tegen employees ARNHEM (ANP) - Koppelbazen en andere lieden met zwart geld uit het grensgebied ten oosten van Nijmegen hebben dat geld jaren lang verborgen weten te houden voor de belastingdienst dank zij de bereidwillige medewerking van de Rabobank in Beek-Ubbergen. Al leen al met effectentransacties op verzonnen namen was een bedrag van ruim 1 miljoen gulden ge moeid. Het is een raadsel hoe de raad van toezicht van de Rabobank en de regiodirectie van deze bank in Velp dit hebben kunnen tolere- Dat zei officier van justitie mr P. Tideman justeren voor de recht bank in Arnhem tijdens de behan deling van de strafzaak tegen de di recteur en drie personeelsleden van de Rabobank in Beek, die zich naar zijn mening schuldig hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte bij het verhuren van bankkluizen, het openen van depositorekenin gen en het opmaken van effecten nota's op gefingeerde namen. Vol gens de officier werden die dien sten vooral verleend aan mensen, die zwart geld "naamloos wilden laten verdwijnen". Tegen de 39-jarige ex-bankdirec teur uit Ooy eiste de officier 12 maandeg cel waarvan drie voor waardelijk. Hij heeft volgens mr. Tideman leiding gegeven aan de frauduleuze activiteiten binnen de muren van het bankkantoor. Te gen een 40-jarige employee en zijn 39-jarige collega eiste de officier een boete van 500 gulden en vier weken voorwaardelijke gevange nisstraf. Diezelfde straf wil mr. Tideman voor een derde employee die giste ren niet bij de behandeling van de strafzaak aanwezig was. Verder kondigde de officier aan dat ook de rechtspersoon Rabobank Beek in verband met de fraudezaak zal worden vervolgd. De door de directeur en perso neel van de Rabobank in Beek .ge pleegde strafbare feiten hebben zich volgens justitie afgespeeld tussen 1978 en 1982. Ze kwamen bij toeval aan het licht door onder zoek naar een omvangrijke koppel- bazenaffaire. Volgens mr Tideman werd uit onderzoek duidelijk, dat de bank maar liefst zeven verschil lende "fraudepatronen" volgde voor het binnenhalen van "spaar geld" van cliënten. Depositorekeningen en effec tentransacties op valse namen wa ren de meest gebruikelijke manie ren. Cliënten die hun zwarte geld niet op eigen naam in wilden bren gen, kregen doorgaans de gefin geerde naam "Jansen"'achter hun eigen voorletters. Via dit systeem wist men in het Beekse bankkan toor en in de bijkantoren in Ooy en Berg en Dal dat het om gefingeer de namen ging. Volgens directeur en personeel van de bank stak daar overigens weinig kwaad in. "Het belang van de bank stond voorop", aldus de directeur. "We wilden onze klanten niet verliezen en het leverde de bank spaargeld op". Ook een van de aangehouden employees verklaarde te hebben gehandeld in het belang van de bank. "Er moest geld komen en als men als klant alleen een rekening wilde openen op een gefingeerde naam, dan kon dat. Dat ze daarom vroegen, was bijna gebruikelijk", aldus de verdachte, die verder zei dat hij zich van het plegen van valsheid in geschrifte niet bewust is geweest. "Ik ben er zelf ook geen cent wijzer van geworden". De bankdirecteur zei gisteren voor de rechtbank wel, dat het Ra- bo-hoofdkantoor er "niet gelukkig mee was" dat klanten ook met ge fingeerde namen terecht konden bij het kantoor in Beek. Er volgde een instructie, dat dit kantoor dien de af te zien van transacties als dui delijk was dat een bepaalde cliënt zich van een valse naam wenste te bedienen. Volgens mr Tideman was het daarmee in Beek echter geenszins afgelopen. "Het kantoor hield de handen volgens de instructie -van het hoofdkantoor zogenaamd wel. schoon, maar cliënten die met ge fingeerde namen wilden werken, werden in Beek keurig doorge stuurd naar het bijkantoor in Ooy, waar men die cliënten niet kende". De bankdirecteur en zijn em ployees verdedigden zich gisteren onder meer met het argument dat bij weigering om het spel mee te spelen grote aantallen klanten naar andere banken zouden zijn ge stapt. "Alles gebeurde in het be lang van de bank. We hebben niet laakbaar gehandeld en het ging ons niet aan waar het vermogen van bepaalde cliënten vandaan kwam", aldus de directeur.^ De rechtbank in Arnhem doet op 17 oktober uitspraak. Topfiguren naar Zuid-Afrika ADVERTENTIE voortplantingsdrift van het dier, die „bij de konijnen af' is. Eversdijk sjouwde gisteren met een opgezet exemplaar van een waterkonijn door het ka mergebouw om een ieder die maar wilde te tonen dat deze diersoort in wezen „lief en schoon" is, ware het niet dat hij de dijken ondergraaft. Bij de foto: het kamerlid Eversdijk met 'zijn' waterko nijn. (fotoGPD) AMERSFOORT (ANP) - Door doelmatiger en doeltreffender om te gaan met onderzoek, behande ling en genèesmiddelen kunnen de Nederlandse artsen nog zo'n 10 procent bezuinigen op de gezond heidszorg, een besparing die drie miljard gulden per jaar zou opleve ren. Dat heeft voorzitter F. Bierens van de artsenorganisatie KNMG gisteren gezegd op het jaarlijkse congres van zijn organisatie. Volgens Bierens is hem door 'en kele industriëlen' verzekerd, dat een meer bedrijfsmatige aanpak van de gezondheidszorg deze zorg Drie peuters overleven eten van muizengif VLAARDINGEN (ANP) - Drie kinderen van twee jaar hebben het eten van muizengif in een peuter speelzaal in Vlaardingen overleefd. Ze zijn gistermiddag na behande ling en verblijf in het Holy-zieken- hüis weer naar huis gegaan. Nie mand van de gebruikers wist dat het muizengif op de vloer was ge strooid, aldus een leidster van de peuterzaal. Wel staat het vast dat een gere nommeerd bedrijf via de gemeente opdracht heeft gekregen iets te doen tegen de overlast aan muizen in het gebouw, waar ook anderen gebruik van maken. Volgens de peuterleidster is woensdag een jongetje ziek geworden dat toen een doosje met muizekorrels in zijn handjes had. Ook twee andere peuters werden snel ziek. Hun maagjes werden leeggepompt in het ziekenhuis. ROTTERDAM (GPD) - Ook voor de nep-aap Charley in de Rotterdamse diergaarde Blij dorp is het vandaag Dierendag. De speelgoedaap op de arm van dierenverzorgster Daniel is bedoeld om het zwangere gorilla vrouwtje Salomé te leren hoe ze met haar aanstaande baby moet omgaan. Bij drie eerdere kinderen van Salomé werden de kleintjes onmiddellijk na de geboorte door het gorillavrouwtje verstoten. Ondanks dat Salomé de speelgoedaap enkele keren liefdevol heefUaangeraakt, verloopt de 'streel- therapie' traag. Met spanning wordt dan ook uitgekeken hoe Salomé op haar nieuwe baby zal reageren die over twee maanden wordt verwacht. (foto GPD) Gevaarlijke knalseinen gestolen LEEUWARDEN (ANP) - Uit diverse treinen op het stationsemplace ment van de Nederlandse Spoorwegen in Leeuwarden zijn in totaal 65 zogenoemde knalseinen gestolen. Dit heeft een woordvoerder van de politie gistermiddag meegedeeld. Met de knalseinen kunnen bestuurders van treinen worden gewaar schuwd. Bij ontploffing kunnen de seinen door de buskruitvulling zwaar lichamelijk letsel veroorzaken, aldus de woordvoerder. nog ongeveer eentiende goedkoper zou kunnen maken. Hij spoorde de KNMG-leden aan hierin hun ver antwoordelijkheid te nemen. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid), die ook op het congres sprak, toonde zich ver heugd met de 'no nonsense'- aanpak van de KNMG-voorzitter. Hij zegde toe dat wanneer door een grotere doelmatigheid nog bezuini gingen in de gezondheidszorg mo gelijk zouden blijken, hij het be spaarde geld niet zou uitgeven 'aan kerstboter in Rusland', maar aan een verbetering van de kwaliteit van de zorg. Bierens pleitte in zijn rede voor een meer rationele benadering van de gezondheidszorg. Hij legde de nadruk op de noodzaak van plan ning en stelde onder meer voor een 'beslismodel' te ontwikkelen voor de vraag of een nieuwe behande ling wel of niet in het verstrekkin genpakket moet worden opgeno- Makelaar deed mee aan zwart geld-transactie 'uit nieuwsgierigheid' GRONINGEN (ANP) - Een mede- werker van makelaarskantoor J. Kamminga en Zonen BV in Gro ningen "is alleen uit nieuwsgierig heid" meegegaan met het aanbod om een te verkopen huis deels met zwart geld betaald te krijgen. Dit zegt mede-directeur G.J. Kammin- ga naar aanleiding van een publi- katie in het weekblad Nieuwe Re- vu. Daarin wordt het makelaars kantoor Kamminga ervan beschul digd bereid te zijn te bemiddelen als een koper een koopsom voor een huis voor een deel in zwart geld wil voldoen. Directeur Jan Kamminga, tevens landelijk voorzitter van de WD, was voor commentaar niet bereik baar. Hij is op vakantie in het bui tenland. Volgens zijn broer, G.J. Kamminga, kreeg het kantoor vier weken geleden bezoek van een heer en een dame "die zich op een zeer bijzondere manier presenteer den". Het verzoek was", aldus Kamminga, "wij willen een huis kopen van een half miljoen gulden waarvan een ton in zwart geld." Volgens Kamminga is het ge bruikelijk dat men eerst verzoekt om eens wat huizen te mogen be kijken. Naar de mening van Kam minga was dat verzoek dermate vreemd voor de medewerker dat deze "uit nieuwsgierigheid" de zaak niet pnmiddellijk heeft afge kapt. Dat is volgens de directeur wèl gebeurd toen de heer en de da me "begonnen door te drammen". Volgens Kamminga komt het een enkele maal wel voor dat er afspra ken gemaakt worden tussen koper en verkoper om een deel van de aankoopsom te betalen in zwart geld. Dat zou dan echter buiten de makelaar om gaan. TUBERCULOSE (ANP) - In Leeu warden wordt deze week een grootscheepse controle op tuber culose gehouden onder 250f> stu denten en docenten van het onder wijsinstituut De Bouhof. Dit nadat een geval van open tuberculose was geconstateerd bij een student van de lerarenopleiding Ubbo Em- mius, een van de twaalf onderwijs instellingen die zetelt in de Bouhof in de Friese hoofdstad. JOHANNESBURG - De Nederlandse regering is een nieuw diplomatiek offensief begonnen om te proberen een oplossing te vinden voor de kwestie-Klaas de Jonge. Van daag arriveren in Zuid-Afrika de Nederlandse speciale 'rei zende' ambassadeur H. Wijnaendts en de Zuidelijk Afrika- specialist van het ministerie van buitenlandse zaken, R. van der Geer. Het Zuidafrikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft bevestigd, dat minister Roelof 'Pik' Bo tha (buitenlandse zaken) een afgezant van zijn Nederland se collega Van den Broek zal ontvangen „om alle aspecten van de kwestie-De Jonge door te spreken". In Pretoria wordt druk gespecu leerd over wat er nu met De Jonge gaat gebeuren. Volgens de Zuid afrikaanse media kan de politie door Ruud de Wit dinsdag a.s. het deel van de Neder landse ambassade aan de Kerk straat, waar De Jonge zich reeds 11 weken ophoudt, binnengaan om hem te arresteren. De regering-Bo- tha heeft zoals bekend eenzijdig de diplomatieke onschendbaarheid van dit ambassadegedeelte opge zegd. Nederland bestrijdt echter, dat Zuid- Afrika dit zomaar kan doen, zonder de toestemming van Den Haag. Aanvankelijk werd er van uitge gaan, dat de twee landen het tot een diplomatieke confrontatie zou den laten komen, maar nu wordt steeds duidelijker, dat beiden daar zeer huiverig voor zijn. Daar komt nog bij, dat minister Van den Broek in Pretoria tijdens zijn re cente bezoek aan Zuid-Afrika als lid van de EG-commissie een heel goede indruk heeft gemaakt en daaruit kanworden geconclu deerd, dat Botha's eerdere opmer kingen, „dat de relatie met Neder land reeds zo slecht is, dat het toch niet erger kan" met een korreltje zout moeten worden genomen. Commissie Het is niet bekend in welke rich ting de Nederlandse voorstellen om tot een oplossing van de kwes tie-De Jonge te komen, zich bewe gen, maar mogelijk zal aan Zuid- Afrika worden voorgesteld om een internationale juridische commis sie te benoemen, die zich over de Geëlektrokuteerd ZUID-SCHARWOUDE (ANP) - Een 49-jarige man uit Zuid-Schar- woude (gem. Langedijk) is gisteren om het leven gekomen toen hij per ongeluk een elektriciteitsleiding doorzaagde. Dit heeft een politie woordvoerder meegedeeld. Het slachtoffer verrichtte graafwerk zaamheden in de tuin van zijn pas gekochte woning. De man had een afwateringspijp opgegraven die niet goed functioneerde. Met een metalen ijzerzaag had hij de pijp doormidden gezaagd. Daarbij raakte hij ook de elektrische lei ding die door de vorige eigenaar van de woning onzichtbaar onder de waterpijp was aangelegd. Vol gens de politiewoordvoerder was die leiding volstrekt ongeschikt en volkomen ondeskundig aangelegd. Een aarding ontbrak. DEN HAAG (ANP) - PvdA en CDA vinden dat minister Brink man (WVC) moet afzien van rege ling van het leenrecht voor auteurs in de welzijnswet. Door een verho ging van contributies bij openbare bibliotheken zou de opbrengst van het leenrecht in het wetsvoorstel voor zeven tiende deel ten goede moeten komen aan Nederlandse schrijvers, bewerkers, vertalers, fo tografen, illustratoren en compo nisten. Het restant is voor de uitge- Dat blijkt uit het voorlopig ver slag dat de Kamer heeft opgesteld over de welzijnswet. Het CDA streeft er nog steeds naar de wet komend jaar in werking te laten treden. Of dat haalbaar is hangt sterk af van minister Brinkman zelf. Het wetsontwerp regelt vele zaken, variërend van bibliotheek werk en kinderopvang tot blijf- van-mijn-lijfhuizen. In totaal is er een subsidiestroom van 600 mil joen gulden per jaar mee gemoeid. De kritiek spitst zich toe op za ken die het Welzijnsterrein gedeel telijk bestrijken .of raken en die de minister wil regelen in andere wet ten. Het probleem is dat het wets ontwerp gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverléning nog niet eens bij de Kamer is inge diend, terwijl een concept van de wet op de jeugdhulpverlening on langs op grote weerstand van een brede kamermeerderheid stuitte. Minister Brinkman en staatsse cretaris Van der Reijdenzullen hun wetsontwerp gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverle ning bij de Kamer moeten indie nen vóór het plenaire debat over de welzijnswet willen zij dit door de Kamer kunnen loodsen. De kans is groot dat het CDA dan met de VVD kiest voor overheveling van een deel, niet nauw aan de gezond heidszorg gekoppelde maatschap pelijke dienstverlening, naar de welzijnswet. Dat is niet de enige complicatie. Enkele mogelijke wijzigingen: - een deel van het ouderenbeleid (alarmsystemen en maaltijden voor hulpbehoevende zelfstandig wonende bejaarden) kan van PvdA en WD worden overgebracht van de wet op de bejaardenoorden naar de welzijnswet; - de experimenten met geïntegreerd welzijnsbeleid in proefgemeenten en de vier grote gemeenten moet een eigen wette lijke basis krijgen, zo menen WD en PvdA. Minister Brinkman kiest er in de welzijnswet voor deze ge meenten te ontheffen van diverse verplichtingen om hen meer be leidsruimte te geven. Harde noten worden door de drie grote fracties gekraakt over de fi- nancieringsopzet van het gedecen traliseerde welzijnsbeleid dat mi nister Brinkman voor ogen staat. Het CDA constateert dat Brink man zich uitvoerig heeft gestort in allerlei regeltjes en geldstromen, maar inhoudelijk een "broodma ger" wetsontwerp heeft afgeleverd. ,De voorgestelde overheveling van de rijkssubsidiestromen in drie etappes naar de gemeenten vinden de drie grote fracties una niem te ingewikkeld. Bovendien zijn WD en PvdA geschrokken' van berekeningen van onder meer de Provinciale Bibliotheekcentrale Noord-Brabant, die er op rekent in 1986 en 1988 volgens de overgangs regeling van de nieuwe financie ring veel minder geld binnen te krijgen. De fracties vragen zich af of Brinkman die effecten wel heeft voorzien. Daarmee staat het hart van het wetsontwerp op de tocht. Als de minister volhardt in zijn nieuwe fi- nancieringsopzet ziet het er, zo blijkt uit het schriftelijke commen taar van de Kamer, naar uit dat de Kamer het wetsontwerp ingrij pend zal wijzigen. HILVERSUM (ANP) - Staatsse-, cretaris Ploeg (landbouw en visse rij) betreurt het dat de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren met een eigen initiatief- wetsontwerp over het welzijn van dieren is gekomen naast zijn eigen Gezondheids- en Welzijnswet voor dieren. Dit zei Ploeg vandaag tij dens de door hem verrichte hero pening van het verbouwde diere nasiel Crailo in Hilversum. Inhoudelijk voegt het wetsvoor stel weinig toe aan mijn eigen voor stel, aldus Ploeg. "Beide wetsvoor stellen hebben dezelfde doelen voor ogen. De bescherming van in het wild levende dieren is in mijn wetsvoorstel ook geregeld en wel in combinatie met de jachtwet en de vogelwet". Ploeg verzette zich tegen een van belangrijkste bezwaren van de Die renbescherming tegen zijn eigen wetsvoorstel, namelijk dat stelsel matig voorrang zou worden gege ven aan de (sociaal)-economische belangen van de boeren en tuin ders. diplomatieke aspecten van de kwestie-De Jonge moet buigen. Tot die tijd zal er in de situatie van De Jonge in het ambassadege bouw aan de Kerkstraat-geen ver andering komen. Eventueel zal Ne derland voorstellen de problema tiek aan het Internationale Ge rechtshof in Den Haag voor te leg gen. Maar of Zuid- Afrika akkoord zal gaan niet deze voorstellen moet sterk worden betwijfeld. In elk ge val is het nu zeker, dat ook Pretoria uiterst omzichtig met de proble men rond De Jonge omspringt, oh- danks de vaak hetzerige en sugges tieve behandeling ervan in met na me de Afrikaner pers. DEN HAAG (ANP) - De Twee de Kamer heeft gisteren inge stemd met een wetsontwerp, dat de kosten regelt van de jacht op de muskusrat. De alge mene verantwoordelijkheid voor de bestrijding van dit dier blijft berusten bij de rijksover heid, maar de provincies ne men de organisatie op zich. Eversdijk (CDA) en Zijlstra (PvdA) wezen er overigens op 'Zeg liever waterkonijn' dat de benaming muskusrat niet geheel juist is en dat het beter is te spreken van een wa terkonijn. Die naam past vol- gens Zijlstra ook beter bij de

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5