Kattenasiel heeft dringend behoefte aan meer ruimte Genootschap licht rol Rijnsburg in historie openbaar vervoer toe Expositie in museum De optimisten hebben toch gelijk gekregen Gemeente Katwijk onderzoekt mogelijkheden VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 21 De samenstellers van de expositie over Rijnsburg en het openbaar genootschap Oud-Rijnsburg wordt geopend. RIJNSBURG - Rijnsburg heeft in de geschiedenis van het openbaar vervoer een belang rijke rol gespeeld. Niet alleen wat betreft het vervoer over water, ook waar het gaat om het vervoer over rails. Al ten tijde van de stoom- en de elektrische tram stond het dorp bol van de activiteiten. De aanwezigheid van een remise annex werkplaats van de NZH in Rijnsburg was daar zeker niet vreemd aan. Voor het Genootschap Oud-Rijns- burg was de Rijnsburgse rol in de historie van het openbaar vervoer aanleiding een expositie samen te stellen. Vanavond wordt die exp»- sitie officieel geopend in het mu seum van het genootschap aan de Oude Vlietweg. Voor die officiële opening is uitgenodigd jhr. drs. A.L.F.M. Testa, directeur van de Noord-Zuid Hollandse Vervoers Maatschappij (NZH). Het tijdstip is 20.00 uur. door Kees van Kuilenburg De eerdergenoemde remisie van de NZH stond op de splitsing, zo als de Rijnsburgers het knooppunt van de tramlijnen naar Katwijk en Noordwijk noemden. In 1924 kreeg het gebouw een andere fUnctie om dat de remise toen werd verplaatst naar de Rijnsburgerweg in Leiden. Het leeggekomen pand werd inge richt als centrale werkplaats voor de trams van de NZH. Daar wer den onder meer werkzaamheden verricht aan de wereldberoemde 'Boedapester', het paradepaardje van de vervoersmaatschappij. Gesloopt In 1962 kwam er een eind aan het. onderhoud van trams in Rijnsburg en werd het gebouw gesloopt. De tram was tot verdriet van velen langzamerhand uit het straatbeeld verdwenen en vervangen door au tobussen. Slechts de 'Remiseflat' nabij de Splitsing in Rijnsburg, herinnert nu nog aan dat boeiende verleden van Rijnsburg. Het 'Genootschap Oud Rijns burg' is een actieve vereniging. Sinds enkele jaren worden er in het museum van het genootschap aan de Oude Vlietweg in het bloe- mendorp speciale exposities ge houden. Op het programma ston den onder meer tentoonstellingen met kunst, over bloemen en over Rijnsburg in de oorlogsjaren 1940- 1945. Exposities die door bijzonder veel Rijnsburgers werden bezocht. "Gezien het verleden van Rijns burg was het dus niet zo opmerke lijk dat het openbaar vervoer in 1983 op de lijst van onderwerpen voor te houden exposities werd ge zet", vertelt secretaris Vink van het Genootschap Oud Rijnsburg. "We hebben drie jaar geleden een ten toonstellingsschema voor enkele jaren gemaakt. Dat werkt plezierig en daardoor kunnen we werkgroe pen al ruim van te voren aan het werk zetten". Onder leiding van W. Zevenber gen is de werkgroep openbaar ver voer van het genootschap een jaar geleden aan de voorbereidingen begonnen. Als eerste bezochten zij het archief van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht. Daar kre gen de Rijnsburgers een schat aan foto's mee om te kopiëren. "Het ge nootschap beschikt zelf over een doka, zodat we de foto's zelf kon den vergroten of verkleinen", al dus Zevenbergen. Ook de archieven van de provin cie en de gemeente Leiden werden door de werkgroep op bijnzonder- heden nagevlooid. Zevenbergen: "Bij de provincie hebben we leuke gegegens vergaard, maar het ge meentearchief in Leiden leverde weinig of niets op. Dat was een te genvaller". Gesprekken Het speurwerk bleef niet alleen beperkt tot het zoeken naar foto's. In gesprekken met oud-medewer kers van de NZH-werkplaats, A. Bergen uit Oegstgeest en de Kyns- burger Goudriaan, kréég de werk groep waardevolle informatie voor de expositie. "Als we met Bergen en Goudriaan spraken ging dat verleden als het ware voor ons le ven", vertellen Zevenbergen en Vink. Oproepen van de werkgroep aan particulieren om foto's en andere voorwerpen ter beschikking te stellen bleven niet onbeantwoord. Zevenbergen: "Als je een dergelij ke oproep plaatst, heb je er geen idee van wat er onder de mensen nog allemaal te vinden is. We kre gen bijvoorbeeld petten, ansicht kaarten en reglementen". De expositie toont tevens model len van onder meer de blauwe, de gele en de stadstram. Zij zijn af komstig van Rijnsburger D. Heemskerk die al 15 jaar trammo dellen op schaal bouwt. "Daardoor hebben we de expositie als het wa re een wat levendiger beeld kun nen geven en daar zijn we natuur lijk best tevreden over", aldus Ze venbergen. Het museum is te vinden aan de Oude Vlietweg en is op vrijdag avond van 19.00 tot 21.00 uur en za terdags van 14.00 tot 17.00 uur ge opend. Op de expositie is een sten cil te koop, waarin in kort bestek toch veel informatie over de ge schiedenis van de stoom- en de elektrische tram staat. BOSKOOP - De optimisten hebben gelijk gekregen. Eind februari van dit jaar maakten de media, hoofdza kelijk kranten en vakbladen, om beurten melding van de enorme schade die de uitzonderlijke vorstperiode in de boomkwekerij had verzoorzaakt. Landelijk werd ge sproken van een strop van honderd miljoen gulden. De regio Boskoop nam, volgens de eerste berekeningen, een kwart van dat bedrag voor haar rekening. Voorzitter P.L. Trimp van de Kring Boskoop van de Neder landse Bond van Boomkwekers durfde daar toen geen voorspel ling aan te wagen, al leek hem een schade van 25 miljoen gul den wel aannemelijk. Van een drama wilde hij desondanks per se niet spreken. De schade werd voornamelijk veroorzaakt door een samenloop van omstandigheden: een erg zacht najaar (met een goede han del) en enkele milde winter maanden hadden tot gevolg dat de gewassen zich vol water zo gen. Toen in februari de strenge vorst inviel, kregen de gewassen een enorme klap. De combinatie van zon en de vorst die nog in de grond zdt, was helemaal funest en veroorzaakte uitdroging. Dit tot grote schrik van de kwekers, die zelfs moesten constateren da| gewassen die normaal nooit on der vorst te lijden hebben, nu wel een tik hadden opgelopen. Trimp zei in februari: "Gewassen die als spijkerhard bekend staan, zijn nu toch bevroren". Volgens W. Ravenstein, voor zitter van de LTB, week het scha- depatroon zelfs af van het ge bruikelijke in de laatste twintig jaar. De onzekerheid bij veel boomkwekers was kort na die vorstperiode groot. Maar sommi gen wezen toen ook al op de gro te vraag naar gewassen die in het nqjaar zou ontstaan, omdat de vorst de hele sierteelt had ge raakt. En die optimisten krijgen nu gelijk. "Het is met de vorstschade in Boskoop nog wel meegevallen. Of misschien beter gezegd: er zijn door de uitzonderlijk strenge vorst van de afgelopen winter niet veel boomkwekers in de Boskoopse regio in echt grote moeilijkheden gekomen", zo luidt de conclusie van Trimp. Het zou hem verbazen als door het ministerie van landbouw en visserij nog schadevergoeding aan tuinders uit Boskoop en om geving wordt gegeven. "Natuurlijk zijn er wel kwe kers gedupeerd door de vorst van afgelopen winter, maar dat is nu eenmaal het bedrijfsrisico dat een kweker loopt. Ook zullen sommigen best bij hun bank hebben moeten aankloppen om een extra leninkje of hypotheek verhoging, dat soort zaken komt uiteraard niet naar buiten. Maar voor zover mij bekend is, zijn er in de Boskoopse regio - en dat is meer dan alleen in Boskoop zelf - slechts drie of vier kwekers werkelijk in de problemen geko men", aldus Trimp, die hoopt dat de verschillende gemeenten de Rijksgroepregeling Zelfstandi gen (een onderdeel van de Bij standswet) ruim zullen toepas sen. Die regeling wordt uitge voerd door de sociale diensten van de gemeenten, in nauwe sa menwerking met het Consulent schap voor de tuinbouw, het Borgstellingsfonds voor de land en tuinbouw en de banken. De stijging van de export van geleden kregen zowel de plantsoe nendienst als de Dierenbescher ming de beschikking over het ge bouw dat een oppervlakte heeft van 50 vierkante meter. Drie jaar geleden is de ruimte van de ge meentelijke dienst bij het asiel ge komen. Dat was volgens Gregoire noodzakelijk om te voldoen aan de asielvoorschriften waarin een en ander wordt geregeld over het in quarantaine houden van dieren. "Je weet van tevoren nooit welke ziekten een pas opgenomen kat heeft. Die moet dan ook tijdelijk worden afgezonderd om te bezien of er zich kwalen openbaren. Bo vendien bestaat het risico dat het nieuwe dier alleen maar drager van een ziekte is- en dus zelf niet be smet raakt, maar andere dieren wel aansteekt. Katten die herstellende zijn van een aandoening zouden ook in een aparte ruimte moeten worden gezet om te voorkomen dat ze weer via andere dieren een nieu we kwaal oplopen. Dat apart zetten is in het huidige onderkomen alle maal niet mogelijk. Om efficiënt te kunnen werken, hebben we onge veer het dubbele aantal vierkante meters nodig", legt Gregoire uit. Die krappe ruimte leidt tot pro blemen. In de quarantainteruimte is pas.niesziekte uitgebroken: "Dat betekende dat we de aangestoken katten bij elkaar moesten houden, gescheiden van de gezonde katten. Maar dat had w,eer tot gevolg dat we geen nieuwe Katten konden'op nemen. Vandaar dat een aantal die ren bij mij in de garage moest wor den ondergebracht". Dergelijke problemen verwacht Gregoire niet meer als het pension is uitgebreid. Subsidie Het Kattenpaleis krijgt van de gemeente geen directe subsidie. Al KATWIJK - Het Kattenpa leis aan de Huetingstraat in Katwijk heeft dringend be hoefte aan meer ruimte. De nood is zo groot dat huisdie ren soms bij particulieren moeten worden onderge bracht. Uitbreiding van het asiel is vooral ook nodig om een gescheiden huisvesting mogelijk te maken tussen gezonde, genezende en zie ke katten. Dat is thans niet mogelijk. Het komt voor dat gezonde dieren worden be smet door zieke, pas opge nomen zwerfkatten. De gemeente studeert thans op mogelijkheden om het circa 50 vierkante meter grote onderkomen aan de Huetingstraat uit te brei den. In principe willen burgemees ter en wethouders wel meewerken. Maar gezien de nood kan dat het plaatselijk bestuur van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren die het Kattenpa leis exploiteert en beheert, niet snel genoeg gaan. De komende maanden zal het be stemmingsplan moeten worden gewijzigd. Er mag op de grond van het asiel namelijk niet meer wor den gebouwd dan er nu staat. De bouwmogelijkheden moeten eerst op papier worden uitgezet. Pas dan zal de gemeente zich buigen over de concrete bouwplannen. Het zal naar verwachting waarschijnlijk 1987 worden alvorens de uitbrei ding gestalte heeft gekregen. Toch is het bestuur van de Die renbescherming, werkzaam in de gemeenten Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk, blij met die eerste aan zet. "We strijden al jaren voor een nieuw gebouw. Maar die plannen zijn door dë gemeente vanwege de hoge kosten steeds van de hand ge wezen. Het maakt ons op zichzelf niet zoveel uit of er aan de voor- of achterzijde van het huidige ge bouw wordt uitgebreid. Als die uit breiding er maar snel komt, dan zijn wij uit de problemen", aldus vice-voorzitter J.J. Gregoire en asielbeheerster A. van Beelén. Ziekten Het pand waarin het asiel is on dergebracht, fungeerde vroeger als brandweergarage. Ruim tien jaar jaren geleden heeft het gemeente bestuur van Katwijk de financiële bijdrage aan het Leidse dierena siel, waar honden uit Katwijk wor den opgenomen, gehalveerd. In plaats van de gebruikelijke 40 cent per inwoner, betaalt Katwijk slechts de helft daarvan als subsi die aan het Leidse asiel omdat kat ten in het dorp zelf worden opge vangen. Dat geld houdt de ge meente Katwijk in haar zak. Het wordt niet gegeven aan het asiel. Ook de gemeenten Valkenburg en Rijnsburg - waar katten door leden van de Dierenbescherming wor den opgehaald - dragen niet bij in de kosten van het Kattenpaleis. Wel krijgt het pension in verkap te vorm geldsteun omdat de huur van het gemeentelijk gebouw maar 75 gulden per jaar bedraagt. Ook is het gemeentebestuur voorshands niet ongenegen de uitbreiding van het gebouw te betalen. De vice- voorzitter, tevens penningmeester: "Als daar dan ook maar weer een symbolische huur tegenover staat. Dan kunnen we onszelf prima be druipen. De inrichtingskosten van de aanbouw kunnen we zelf op brengen. Die schat ik grofweg op zo'n 20.000 gulden". Inkomsten De Dierenbescherming ontvangt jaarlijks een bedrag van ruim 20.000 gulden om het asiel draaien de te kunnen houden. Mevrouw Van Beelen daarover: "We houden elk jaar een collecte. Vorig jaar bracht die ongeveer 11.000 gulden op. We ontvingen voor een bedrag van 700 gulden aan schenkingen en de circa 300 leden brachten 4000 gulden bijeen. Door het asiel be schikbaar te stellen voor vakantie- dieren, vingen we nog eens ruim 5000 gulden". Het asiel rekent vier gulden per dag voor vakantiedie- ren. Daarnaast ontvangt het ook gelden van mensen die om tal van redenen afstand doen van hun huisdier: "Die moeten 25 gulden betalen. Datzelfde bedrag wordt ook in rekening gebracht als men sen een dier komen ophalen". Van die inkomsten blijft niets over. Volgens Gregoire staat er een aantal grote uitgaven tegenover. .Per jaar geeft de Dierenbescher ming dik 9000 gulden uit voor de dierenarts. Elke nieuw kat krijgt een spuitje tegen de kattenziekte en wordt afhankelijk van het ge slacht gesteriliseerd of geca streerd. Per kat betekent dat een investering van 40 tot 60 gulden. "Natuurlijk wordt ook een grote som geld uitgegeven voor voer. Die post beloopt per jaar ook zo'n 9000 gulden. In 1984 werden door het Katten paleis in totaal bijna 230 katten op genomen. Het betrof in 135 geval len gevonden dieren. Bijna 100 keer deden mensen afstand van hun huisdier omdat zij het niet meer wensten of konden houden. In totaal 180 katten vonden een nieuwe baas en 37 gingen terug naar hun baas. De overige dieren kregen een spuitje en sliepen in. Voor het beheer van het Katten paleis kan de Dierenbescherming beschikken over ruim 25 medewer kers, die in ploegendienst zorgen voor het schoonmaken en het voe deren. Sinds kort heeft het asiel de beschikking over een tweede hands bestelauto die wordt ge bruikt voor het ophalen van kat ten. Het Kattenpaleis is op zaterda gen geopend van 15.00 tot 16.00 uur en verder volgens afspraak via tele- foonnummer 15648 (mevrouw Van Beelen) of 24293 (mevrouw M.J. Boom). Voorzitter P.L. Trimp van de Kring Boskoop van de Nederlandse Bond van Boomkwekers gefotogra feerd toen hij in februari van dit jaar de vorstschade opnam bij een kwekerij in Boskoop. (archieffoto) boomkwekerijprodukten ,met maar liefst vijf procent tot een exportwaarde van 353 miljoen guldèn in het seizoen '84-'85, heeft ja en nee met de vorstscha de te maken. "Ik heb het idee", zegt Trimp, "dat als de vorst geen schade had berokkend, de exportcijfers nog hoger waren geweest. Veel van de export heeft zich afgespeeld nog net voor de winter. Het exportsei zoen loopt namelijk van de herfst '84 tot maart '85. En de export was vooral vorig jaar erg goed". Dat is volgens Trimp ook nu weer het geval. "In heel Europa is de winter streng geweest en daardoor zijn veel bomen dood gegaan. We hebben nu te maken met een erg levendige handel omdat er veel vraag is naar bo men. Bovendien zijn de prijzen op dit moment heel behoorlijk te noemen", vertelt de voorzitter van de Kring Boskoop van de Nederlandse Bond van Boom kwekers. Er is veel vraag naar laan- en vruchtbomen. Vooral de fruitteelt is afgelopen winter erg zwaar door de vorst getroffen. Hoewel er naar veel typisch- Boskoopse produkten vraag is, waar niet altijd aan kan worden voldaan, vliegen met name de klimplanten, clematissen, rodo dendrons en goudenregens de Boskoopse tuinen bijna uit. "De vorst heeft wat dat betreft een goede uitwerking op het boom- kwekerijgebeuren gekregen", al dus Trimp. SJAAK BLAAZER Geraniums De geraniums die de zomer maanden in de-tuin hebben ge staan moeten vóór de eerste nachtvorst naar binnen worden gehaald. Om ieder risico te ver mijden betekent dit dat over een week over drie de 'geranium-ver huizing' haar beslag moet heb ben gekregen. De planten moeten worden te ruggesnoeid tot-ongeveer dertig centimeter en de bloemknoppen moeten worden verwijderd. De beste plaats om de planten te la ten overwinteren is een koele, vorstvrije en niet te lichte ruim te, zoals bijvoorbeeld de zolder. De planten groeien niet in de winter. Vandaar dat er heel zui nig water moet worden gegeven. Een keer per maand de aarde nat maken is meer dan voldoende. Te veel water veroorzaakt verrot ting van wortels en stengels. In het voorjaar kunnen de ge raniums worden gestekt. Het is niet aan te raden de stekken op water te laten bewortelen. De wortels (zogenaamde waterwor tels) die dan ontstaan zijn name lijk niet erg stevig. Beter is het een arm stekmedium te gebrui ken. Aarde gemengd met scherp zand of turfmolm voldoet het best. Open dag De heemtuin Heimanshof en het gemeentelijk kassencomplex aan de Wieger Bruinlaan in Hoofddorp (Haarlemmermeer) houden komend weekeinde open huis. Deze keer zijn niet al leen planten te bezichtigen. Al lerlei dieren die van nature in het polderlandschap voorkomen, zo als padden, egels en salamanders zijn in levenden, lijve aanwezig. Twee Amazone-papegaaien en een flink aantal vleesetende vis sen bevolken de kassen. De tuin is zaterdag en zondag open van 14.00 tot 17.00 uur. MONICA WESSELING Het pand aan de Huetingstraat in Katwijk waarin het Kattenpaleis is ondergebracht. (foto Dick Hogewoning)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21