LEIDSCH DAGBLAD 'Rede Gorbatsjov verandert niets' Onderzoek fraude bij bouwvereniging NBC 'koopt' Spelen '88 Leiden: goede kans op informatiea-universiteit 20.- 'Schiphol' vergoedt rijk beveiliging niet illlSEia AUTORADIO'S BS DIREKTSERVICE VS-diplomaat gedood VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37824 Minimaal 900 min voor 180 uur tv NEW YORK (Rtr.) - National Broadcasting Company heeft de Amerikaanse tv-rechten gekocht voor de Olympische zomerspe len van 1988 in Seoel. NBC betaalt daarvoor minimaal 900 mil joen gulden en maximaal anderhalf miljard. Dat is meer dan de 660 miljoen, die concurrent ABC betaalde voor de Spelen van Los Angeles. Volgens de Canadees Richard Pound, die namens het Interna tionaal Olympisch Comité onderhandelde, bevat het contract een clausule voor deling van de winst uit de reclame-opbreng sten. „Wij zijn zeker tevreden met het minimum, dat al een enorm bedrag is", aldus Pound, „maar het echte bedrag zal waarschijnlijk dicht bij het maximum liggen". Om tv-opbrengst zo hoog mogelijk te krijgen voert Zuid-Ko- rea tijdens de Spelen de zomertijd in. De belangrijkste finales zullen daardoor in de avonduren in de VS te zien zijn. NBC zal in totaal 180 uur uitzenden, waarvan 80 procent live. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Leiden maakt een goe de kans op de vestiging van de in- formatica-universiteit. Volgens het universiteitsblad Mare heeft de commissie die de nieuwe opleiding voorbereidt een voorkeur voor Lei den, boven Almere, Nijmegen, Til burg en Eindhoven die zich ook kandidaat hebben gesteld. Het college van bestuur van de universiteit en burgemeester en wethouders van Leiden hebben vandaag een brochure met de Leidse pluspunten overhandigd aan de commissie. De Leidse universiteit verwacht dat de nieuwe universiteit, die in de Leeuwenhoek zou moeten ko- men, het bedrijfsleven in staat stelt op gelijk niveau met de VS en Ja pan te concurreren. Een vergelij king wordt getrokken met de bio- technologische opleidingen, die volgens plan in 1987 in Leiden be ginnen en voor Europa de absolute top op dit gebied vormen. Sinds 1981 heeft Leiden een stu dierichting informatica, die dit jaar de eerste afgestudeerden heeft af geleverd. Hierin werkt de universi teit samen met de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam en de TH te Delft. "De zeer geavanceerde compu ter-infrastructuur die binnen de Leidse universiteit aanwezig is, vormt een uitstekend ankerpunt voor de informatiea-universiteit", prijst de universiteit zichzelf aan. Gewezen wordt ook op de aanwe zigheid van het Centraal Reken In stituut in Leiden, het grootste uni versitaire rekencentrum van Ne derland. Behalve een sterke wetenschap pelijke achtergrond zegt de Leidse universiteit tal van faciliteiten te bieden. Bouwgrond bij het bio- sciencepark in aanbouw, een aan trekkelijke leefklimaat, en een cen trale ligging in de Randstad. De voorbereidingscommissie gaat ervan uit dat jaarlijks 250 stu denten de opleiding kunnen vol gen. Tegen betaling van 50.000 gul den per plaats kunnen werkgevers er maximaal 150 claimen. In sep tember 1986 zouden 50 studenten met de opleiding moeten begin- Betrokkenheid staatssecretaris? UTRECHT (GPD) - De rijksre cherche is een onderzoek begon nen naar de mogelijke betrokken heid van staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) bij fraude rondom de woningbouwvereni ging Prinses Juliana in Utrecht. De naam van de bewindsman wordt in dit verband al geruime tijd ge noemd. Hij zou als commissaris van de woningbouwvereniging gratis gebruik hebben gemaakt van de diensten van de corporatie. Het onderzoek van de rijksre cherche, dat parallel loopt met na speuringen van ambtenaren van het ministerie van VROM, is nood- Perioden met zon Zonnige perioden en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 12 gra den, maximumtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige zuidwestelijke wind. Aan de kust af en toe krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: zonnige perioden. Eerst mogelijk een bui maar na maandag droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. 5 oktober 1985 Zon op: 06.47 uur, zon onder: 18.09 uur. Maan op: 20.44 uur, maan onder: 13.55 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.30 en 18.38 uur, laagwater 02.12 en 14.36 uur. zakelijk geworden omdat Van Zeil een overheidsfunctie bekleedt. Re chercheurs van Volkshuisvesting mogen dat deel van het onderzoek er niet bij nemen. Volgens personeelsleden van de woningbouwvereniging heeft de staatssecretaris zijn huis in IJssel- stein voor enkele duizenden gul dens laten opschilderen en onder houden door werknemers van 'Prinses Juliana' zonder hiervoor te betalen. Uit het onderzoek van de VROM- rechercheurs is tot nu toe gebleken dat de leiding van de woningbouw vereniging van dergelijke praktij ken een systeem had gemaakt. Met de twee ex-directeuren heb ben zich langs deze weg nogal grof verrijkt. In verband met de malversaties is ook de naam genoemd van het Utrechtse Eerste-Kamerlid me vrouw Uijterwaal-Cox. Deze rea geerde gisteravond zeer verbaasd op het onderzoek. Zij vertelde nooit iets privé door werknemers van de corporatie te hebben laten uitvoeren. Staatssecretaris Vun Zeil weigert intussen op vragen over deze kwestie in te gaan. PSV tegen Dnjepr Sparta loot Borussia M. ZURICH (ANP) - Sparta heeft voor de tweede ronde van de UE- FA-beker geloot tegen de West- duitse ploeg Borussia Mön- chengladbach. PSV speelt in die zelfde rond tegen Dnjepr Dnjepro- petrowsk uit de Sowjet-Unie. De loting werd vanmiddag in Zürich verricht. De Eindhovense ploeg begint op 23 oktober met een thuiswedstrijd. Ook Sparta krijgt de Westduitsers eerst op bezoek. De returns wor den gespeeld op 6 november. Kabinet telt alle SS-20's (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een paard is tijdens de 3-oktoberoptocht op de Steen straat gistermiddag ernstig ge wond geraakt aan zijn voorbeen. Het dier raakte met zijn been be kneld tussen een achterwiel en de onderkant van een koets. De poli tie, brandweer en dierenhulp- dienst moesten er aan te pas ko men om het dier te bevrijden en de paniekerige omstanders in be dwang te houden. Het ongeluk tijdens de optocht, die door tienduizenden mensen werd gadegeslagen, zorgde voor zeker een half uur oponthoud. Volgens P.H. de Vries, die met zijn gezin in de koets zat, was het paard onrustig geworden van de harde muziek die van de kermis kwam. "Ook de ander paarden hadden daar last van. Er werd steeds gesteigerd. Dat is geen goed teken. De koetsiers zeiden al tegen elkaar: die muziek moet uit". Het gewonde paard dat deel uit maakte van een koppel is daarna vermoedelijk geschrokken van een bierblikje dat werd gegooid door omstanders. De Vries: "Hij wierp zich toen omhoog, waar door de dissel waarmee ze vast za ten aan de wagen, losraakte. Dan is zo'n koppel helemaal uit ba lans". Agenten die het zagen gebeuren probeerden door aan het hoofd te hangen het dier weer in het goede spoor te krijgen. Dit lukte niet. Het paard bleef omhoog springen, schoot naar voren en raakte be kneld in een wiel en de onderzijde van de koets die voor het koppel reed. Een paar kinderen die door de uit balans geraakte koets dreig den te worden geraakt, konden nog net worden weggetrokken. Onmiddellijk was de in de haast opgetrommelde Hans Ramakers van de Dierenambulance ter plek ke. Het dier werd op de grond ge legd (zie pijl), waardoor de benen in een gunstiger stand kwamen te liggen. Vervolgens werd het hoe fijzer er afgetrokken en het wiel in elkaar geslagen. Met een diepe vleeswond is het paard voor behandeling meegeno men. Volgens stalhouder De Jong maakt het uit Gouda afkomstige paard het overigens goed. Het hoeft niet te worden afgemaakt. De twee koetsjes en ook de an dere drie paarden zijn na het on geluk uit de strijd genomen. "Het was verschrikkelijk. In al die 25 jaar - ik was daarvoor net in de Stadsgehoorzaal gehuldigd - heb ik dit niet meegemaakt", aldus een geëmotioneerde De Vries. (foto E. J. Wassenburg) Piraat tiende keer opgerold LEIDEN - Voor de derde maal deze week is gistermorgen de commerciële Leidse piraten zender radio 'Free Wave' door de politie uit de lucht gehaald. Tussen de tweede en derde keer zat slechts twaalf uur. Het is de tiende keer in totaal dat 'Free Wave' werd opgerold. Te gen een van de eigenaars, een 20-jarige Leidenaar, die dit keer opereerde vanuit een woning aan het Utrechtse Jaagpad is proces-verbaal opgemaakt. Spookrijder botst na 11 kilometer OOSTERWOLDE (ANP) - Hoe wel een 72-jarige man uit het Friese Oosterwolde wist dat hu op de verkeerde rijbaan van de rijksweg tussen Drachten en Heerenveen zat, reed hij 11 ki lometer lang door totdat hij frontaal op een tegenligger bot ste. In die auto raakten alle drie inzittenden gewond. Van een werden beide benen verbrij zeld. De spookrijder zelf bleef ongedeerd. 'Puur Natuur' op kegelbaan WADDINXVÈEN - 'Puur Na tuur', de naturistische zwem vereniging in Waddinxveen, heeft een landelijke primeur: naakt kegelen. De vereniging heeft daarvoor de Kegeltaverne aan de Oosthaven afgehuurd. De avond is inmiddels volge boekt. 'Puur Natuur' zoekt niet al leen geregeld sauna en zwem bad op, maar volleybalt sinds kort ook 'in natuurlijke staat'. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet ziet geen reden zijn standpunt te wijzigen nu de Russische partijleider Gor batsjov heeft meegedeeld dat er 243 SS-20-raketten in het Europese deel van de Sowjet-Unie staan. „Nederland gaat uit va nog altijd aanzienlijk i tenlandse zaken). Volgens Amerikaanse tellingen staan er nu 441 SS-20-raketten in de hele Sowjet-Unie. Het Neder landse kabinet heeft besloten 48 kruisraketten te plaatsen als op 1 november meer dan 378 Russische raketten zijn gestationeerd. Van den Broek toonde zich wel verheugd dat de Sowjet-Unie nieu we voorstellen heeft gedaan in de ontwapeningsonderhandelingen in Genève. Maar nieuwe elementen voor de Nederlandse situatie zag hij niet. Minister De Ruiter (defensie) zei gisteravond, bij terugkeer uit Kre ta, dat elk gegeven van welke kant dan ook nauwkeurig zal worden bekeken op betrouwbaarheid. "Ook informatie van Gorbatsjov", aldus De Ruiter. „Als deze gege vens in verband kunnen worden gebracht met het 1 juni-besluit, dan zullen we dat natuurlijk doen". De Ruiter toonde zich voorzich tig optimistisch over het iets ge nuanceerder standpunt van de PvdA. In reactie op de kabinets brief over het verdrag met de VS zegt de PvdA dat zij zal streven naar mogelijke beëindiging van de overeenkomst met de VS als de PvdA in een volgend kabinet komt. De Ruiter daarover: „Als het anders geformuleerd is dan 'vol strekt nee en nooit'dan is dat be ter dan voorheen". President Rèagan noemde de uitspraken van Gorbatsjov „een wijziging in de opstelling van de Sowjet-Unie". Reagan verklaarde geen bezwaar te hebben tegen di recte onderhandelingen tussen Frankrijk, Engeland en de Sowjet- Unie over vermindering van kern wapenarsenalen. De Amerikaanse minister Wein berger (defensie) zei in Philadel phia de verdenking te koesteren dat het voorstel de Russen bevoor deelt en dé Amerikanen laat zitten „met systemen die niet effectief of modern zijn". Het voorstel laat Moskou de moderne SS-24 en SS- 25, terwijl de VS kennelijk niet de nieuwe MX, de in onderzeeërs ge monteerde D-5 en de interconti nentale Minuteman mogen ont- iWikkelen. Van Franse zijde heeft men laten weten er niet aan te denken met de Russen afzonderlijk te gaan onder handelen. Men wijst er in Parijs op dat het Franse machtsvertoon zich tot het Sowj et-Russische op het ogenblik verhoudt als één op hon derd. (Zie ook pagina 7) k\k 26 PAGINA'S Ontbossing dreigt de we reld te herscheppen in een woestijn. PAGINA 17 Rabobank hielp zwart geld voor belasting te ver bergen. PAGINA 5 Toch NAVO-beraad vóór de ontmoeting tussen Rea gan en Gorbatsjov. PAGINA 7 OPEC-landen zijn met ru zie over beperking van de olieproduktie uiteen ge gaan. PAGINA 9 Nederlandse volleybal- sters gaven tegen Rusland voorsprong weg. PAGINA 13 ["topkwaliteit - écht voordelig I leder kinder bandschoentje met voetholtesteun in grijs en blauw I Maten 23 t/m 34 Winkelprijs 49.95 I alléén vandaag en morgen slechts Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 - donderdag koopavond I SCHIPHOL (GPD) - Schiphol voelt er niets voor het rijk te gaan betalen voor de beveiliging van de luchthaven. De luchthavendirectie doorberekend heeft per brief meegedeeld niet maatscha] mee te werken aan het plan van het ministerie van justitie om Schiphol jaarlijks 14 miljoen gulden te laten betalen.. Lage prijzen, vakkundige montage Je kunt zien dat 't vakmensen zijn In de begroting van justitie voor 1986 is met dit bedrag rekening ge houden. Het gaat om kosten die worden uitgegeven voor het fouil leren van reizigers voor hun ver trek. Dat gebeurt sinds 1974, na een aantal terroristische, acties in de luchtvaart. Volgens de Schiphol-directie is de zorg voor de veiligheid een overheidstaak en is er sprake van het eenzijdig opzeggen van een ge maakte overeenkomst. Het bedrag bovendien moeten worden de luchtvaart- dus uiteinde lijk aan de passagier. De concur rentiepositie van Schiphol, toch al niet de goedkoopste luchthaven, zou daardoor verder verslechteren, zo klaagt de directie. Russen ontruimen grootste deel ambassade in Beiroet BEIROET (Rtr./AP) - De in Liba non ontvoerde Amerikaanse diplo maat William Buckley is doodge schoten als wraak voor het Israëli sche bombardement op het PLO- hoofdkwartier in Tunesië. Dit heeft de moslim-organisatie Heili ge Oorlog vanochtend bekendge maakt. De Sowjet-Unie heeft van ochtend het grootste deel van haar ambassade in de Libanese hoofd stad ontruimd. De dood van Buckley werd ge meld in een verklaring van de Isla mitische Jihad, die werd gestuurd aan kranten en internationale pers bureaus. Er zaten foto's bij van Buckley, die er ontdaan uitzag maar nog in leven was. Buckley, politiek functionaris aan de Ameri kaanse ambassade, is volgens de Islamitische Jihad een spion van de Centrale Inlichtingendienst (CIA) en hoofd van het CIA-bureau in Beiroet. Een groep van 120 Russen, meest vrouwen en kinderen, heeft van ochtend onder bescherming van bevriende groeperingen de Russi sche ambassade in West-Beiroet verlaten. Dat gebeurde enkele uren voor het aflopen van een ultima tum dat is gesteld door een funda mentalistische islamitische organi satie. Gewapende Druzen en leden van de Libanese Communistische Par tij voerden zeker zes tanks naar het gebouw. Ook werd rond het ge bouw gepatrouilleerd door Libane se veiligheidstroepen. De politie zei dat de Russen, on der wie enige diplomaten, rond half tien waren vertrokken in drie bussen. Zij zouden naar de Syri sche hoofdstad Damascus gaan en vandaar naar Moskou vliegen. (Zie ook pagina 7) NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 per maand 22,10 per hal» jaar 131.40 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 250.90 per kwartaal 65.70uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam: Straat, Postcode/Plaats Telefoon: controle bezorging) n plaats van opsturen, k

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1