'Film moet er zo 'echt' mogelijk uit zien' Luchtig amusement met ongewenste wending 'Cocoon' is voor ruim driekwart een leuke film Polygoon op commerciële toer Michael Cimino, maker van 'Year of the Dragon': VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 PAGINA 19 BIOSCOPEN TELEVISIE FILMHUIZEN FILMS OP VIDEO Incidenteel zal op deze pagina voortaan aandacht worden be steed aan films die op video zijn verschenen. Vandaag aandacht voor muziekfilms. Omdat het El- vis Presley in augustus vijftig jaar zou zijn, geworden, is er een golf films van de rock and roll- ster op tv en video verschenen. Esselte CIC Video deed mee met de golf en kwam met een se rie Presley-films. Het werd een compleet pakket en de inhoud bevat 'Jailhouse rock' uit '57, 'It happened at the world's fair' uit '63, 'Harum scarum' uit '65, 'Dou ble trouble' uit'67, 'Live a little, love a little' uit '68, 'Speedway' uit '68, 'Stayaway, Joel' uit '69 en 'Elvis - that's the way it is' uit 1970. De meeste van deze films zijn op de tv geweest, een deel ervan nog recent ook. In de regel be zorgt dat de videodistributeurs aanvallen van nervositeit. In veel contracten wordt opgenomen dat een film pas een jaar, soms zelfs anderhalf of twee jaar nadat hij op cassette is uitgebracht, op de televisie mag worden ver toond. Bij Elvis-films heeft dat geen zin omdat ze meestal al op de buis zijn geweest en omdat de doorgewinterde fan zijn idool met genoegen twee keer achter elkaar ziet. Het Elvis-pakket zal zijn weg wel vinden naar de lief hebbers. Toch wekt het verba zing datbijvoorbeeld 'Flaming Star' er niet bijhoort. Deze film van Don Siegel uit 1960 is toch wel de beste van Elvis. 'Stay away, Joel' van Peter Tewksbury is de zwakke broeder in het rijtje. Veel verstrooiing zit er niet in. Dat is anders met de films van regisseur Norman Tau- rog zoals 'Speedway', 'Double trouble' en 'It happened at the world's fair', die vooral populair zijn bij de liefhebbers van de werken waarin Elvis zingt. Inte ressant is 'Elvis - that's the way it is', een goede documentaire van Denis Sanders met veel kijk jes achter de schermen. Elvis houdt zijn aanhang, de Beatles eveneens en dat zal de re den zijn voor het uitbrengen van de muziekdocumentaire 'The complete Beatles' die drie jaar (ÓP)NIEUW 'Witness' - Sterke thriller met Harri- son Ford als harde politieman onder pacifisten, Euro, Alphen. 'Starman' - Variatie op thema's van Mork en E.T., City, Katwijk. 'Romancing the stone' - Alleraardig ste avonturenfilm over nuffige schrijfster en norse avonturier, City, Katwijk. BLIJVERS 'Pale Rider' - Verrassende western van en met Clint Eastwood, Lido, Leiden en Euro, Alphen "Rambo' - Simpele vechtfilosofie, Lido, Leiden, Euro, Alphen. 'A view to a kill' - James Bond pret tig voorspelbaar, City, Katwijk. 'Desperately seeking Susan' - Verfrissende 'vrouwenfilm', Lido, Leiden. 'Flesh Blood' - Onverbloemde agressie in middeleeuws spektakel stuk, Lido, Leiden, Euro, Alphen. 'Cotton Club' - Gaaf gestileerde dansfilm, Trianon, Leiden. SEXFILMS NACHTFILMS 'Meisjes met vurige verlangens' - Rex, Leiden. 'Pale rider' - Euro, Alphen. 'Beauty' - Euro, Alphen. 'Wilde meisjesfantasieën' - Euro, Al phen. 'Witness' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Year of the dragon' - Asta (463500), 16 jr. 'Desperately seeking Susan' - Asta, al. 'The purple rose of Cairo' - Asta, al. 'Pale Rider' - Babyion (471656), al. 'The Breakfast Club' - Babyion, al. 'The emerald forest' - Babylon, 12 jr. 'Flesh Blood' - Cineac (630637), 16 jr. 'A Passage to India' - Cineac, al. •Police Academy 2' - Cineac, al. 'Amadeus' - Euro (667066), al. 'Cocoon' - Metropole (456756), al. 'A view to a kill' - Metropole, 12 jr. 'De Droom' - Metropole, al. 'Carmen' - Metropole, al. 'Pervola' - Metropole, al. 'Rambo' - Odeon (462400), 12 jr. 'Porky's wraak' - Odeon, 16 jr. 'Traffic school' - Odeon, al. 'Mask' - Odeon, al. 'Meisjes voor extra wensen' - Le Pa ris (656402), 18 jr. 'I wanna be teased' - Le Paris, 18 jr. 'Gewaagd liefdesspel' - Le Paris, 18 ^Rambo' - Passage (460977), 12 jr. AMSTERDAM 'Pervola' - Alfa (278806), al. 'The breakfast club' - Alfa, al. 'The emerald forest' - Alfa, 12 jr. 'Witness'- Alfa, 12 jr. 'The purple rose of Cairo' - Alham- bra (233192), al. 'Carmen' - Alhambra, al. 'Year of the Dragon' - Bellevue Ci nerama (234876/266227), 16 jr. 'Desperately seeking Susan' - Cine rama, al. 'Pale rider' - Calypso (266227/ 234876), al. 'The Bounty' - Calypso, al. 'Vanessa, *t liefste meisje van New York' - Centraal (248933), 18 jr. 'Police Academy 2' - Cineac (243639), al. 'Padre nuestro' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'De droom' - Cinecenter, al. 'The year of living dangerously' - Ci necenter, 16 jr. 'A passage to India' - Cinecenter, al. 'Pale rider' - Cinema (151243), al. 'Gejaagd door de wind' - Cinema, al. 'Flesh Blood' - City (234579), 16 jr. 'Traffic school' - City, al. 'Beverly Hills Cop' -City, al. 'The last dragon' - City, al. 'All of me'-City, 16 jr. 'Amadeus' - City, al. 'Rambo' - City, 12 jr. 'Dr. Strangelove' - Kriterion, (231708), 16 jr. Tess' en 'Storia di piera' - Studio K (231708), 16 jr. 'Adverteren doet begeren' - Parisien (248933), 18 jr. 'Rambo' - Rembrandtpleintheater (223542), 12 jr. 'Code of silence' - Rembrandtplein theater, 16 jr. 'Kaos' - The Movies (245790), 16 jr. 'A year of the quiet sun' - The Mo vies, 16 jr. 'Les enfants' - The Movies, 16 jr. 'Cocoon' - Tuschinski (262633), al. 'De droom' - Tuschinski, al. 'A view to a kill' - Tuschinski, 12 jr. 'Pervola' - Tuschinski, al. 'Secret places' - Tuschinski, 16 jr. 'Mask' - Tuschinski, al. The kfjk C De topper onder de video's en voorganger van 'Rambo' is mor genavond op Nederland 1 te zien: 'First Blood'. Het is de eer ste keer dat Sylvester Stallone zich voordoet als John Rambo en dit keer staat hij niet tegenover Vietnamezen of Russen, maar Amerikanen. Hy is teruggekeerd uit Vietnam, wordt in het Ameri kaanse leger niet langer geaccep teerd en opgepakt wegens land loperij. Rambo ontploft bij zo veel ondankbaarheid en binnen de kortste keren steekt hij de boel in lichterlaaie. Zijn voorma lige superieur, Trautman, is de enige die Rambo tot bedaren kan brengen. Strikt beschouwd als actiefilm geslaagd te noemen (22.45 uur). Van geheel ander kaliber is 'Vi- ridiana', de film waarmee Luis Bunuel in 1961 het filmfestival van Cannes won. Silvia Pinal speelt hierin de gelijknamige hoofdrol van een meisjé dat op het punt staat tot het klooster toe te treden. Ze gaat eerst nog even op bezoek bij een oom (Fernando Key). De laatste raakt helemaal van slag bij het zien van Viridia- na, ze lijkt sprekend op zijn overleden echtgenote. Bunuel keerde zich met deze film fel te gen de kerk en daarom werd de film ook verboden in het Spanje van Franco (woensdag, België 1, 20.25 uur). Was vorige week op België Frans 'Carmen' van Carlos Saura te zien, maandagavond op Duits land 1 'Prénom Carmen'. Ook daarvoor werd de opera van Bi- zet als inspiratiebron gebruikt. Jean Luc Godard kon er naar Maruschka Detmers speelt de hoofdrol in 'Prénom Carmen'. (foto ANP) hartelust mee experimenteren, maar het basisgegeven 'vrouw gebruikt man' liet hij onge moeid. Die vrouw is Maruschka Detmers, een Nederlandse die daarmee onverwacht een film ster werd. (23.00 uur). Aanbevelenswaardig is ook 'Duel', de eerste bioscoopfilm van Steven Spielberg. Heel span nend met Dennis -Weaver als de automobilist die door een boze maar onbekende vrachtwagen chauffeur wordt achtervolgd (woensdag, Duitsland 3, 20.15 uur). 'Cocoon'; regie: Ron Howard; hoofdrol len: Don Ameche, Wilford Brum ley en .Steve Guttenberg; theater: Lido, Lei den; alle leeftijden. Voor driekwart is 'Cocoon' een leu ke en onderhoudende film. Drie oude baasjes doen een geslaagde verjongingskuur en buitenaardse wezens plukken van de oceaanbo dem embryonale soortgenoten die daar lang geleden zijn achtergeble ven. Door de zoektocht wordt een aan 'E.T.' verwant sfeertje ge creëerd en dat dën vriendschap tussen bejaarde mannen het goed doet op film heeft Hollywood al meermalen bewezen. Maar een half uur voor het einde gaan de makers lelijk over de schreef. Er komt een ruimteschip aanzeilen, resulterend in een 'Close Encounter of the Third Kind'. Daardoor wordt een te duidelijke link gelegd met de science fiction van Steven Spielberg en worden de grenzen van sentimentaliteit in dat slot op onbetamelijke wijze overschreden. Zo houd je aan het prettig positi visme een wat minder prettige na smaak over. 'Cocoon' is namelijk, zeker in dat eerste gedeelte, het ty pe film dat Hollywood tijdens de jaren van de Depressie maakte. Luchtig amusemènt met een opti mistische ondertoon. 'Cocoon' heeft twee invalshoe ken die elkaar halverwege treffen. De nadruk ligt aanvankelijk op het leven in een bejaardenoord, ergens in het zonnige deel van Amerika. De bejaarden hebben het best naar hun zin, genieten van een aangena me oude dag, zoals dat heet. Drie mannen gaan elke middag naar het leegstaande huis naast het verzor gingstehuis om stiekem van het zwembad gebruik te maken. De andere invalshoek: vier onbe kenden duiken dagelijks in de oce aan om er rotsachtige dingen uit te halen. De vier zijn tevens de nieu we bewoners van genoen\ji huis en de stenen worden op de bodem van het zwembad gedeponeerd. Dat deert het bejaarde trio geens zins. Het zwem-uitje wordt voort- De bejaarden hebben bezit genomen van het zwembad waarin de cocons wachten op transport naar hun eigen planeet (foto pr) gezet en werkt door de merkwaar dige stenen zelfs als een verjon gingskuur. Ze wanen zich weer twintig en één van de leukste kanten van 'Co coon' is dat de baasjes onver bloemd over seks praten en er met hun vrouwen weer flink tegenaan gaan. Op dat moment vallen de in valshoeken, samen: de buitenaard- sen komen achter de zwemkuur van de bejaarden, maar stemmen er uiteindelijk mee in dat het be- jaardenzwemmen wordt voortge zet. Alleen moeten ze de 'cocoons' (cocons dus) met rust laten. De an deren in het verzorgingstehuis krij gen echter achterdocht bij dat bronstig gedrag van het trio en ne men ook massaal een duik in het 'wonderbad'. Dat kunnen de co cons niet verdragen. Waarna 'Cocoon' de ongewenste wending neemt die hierboven al zo vaag mogelijk is beschreven. De film, tot dan zo ontspannen, wordt een tikkeltje pretentieus en slaat te veel zijwegen in om de aandacht tot het bittere einde vast te hou den. Uiteindelijk duurt de film bij elkaar zo'n twee uur voordat het zover is en dat is minstens een kwartier te lang. BART JUNGMANN HILVERSUM (ANP) - Polygoon gaat deze maand beginnen met een campagne om het bedrijfsleven te interesseren voor zogenoemde info- mercials in het bioscoopjournaal. De infomercial, aldus Polygoon-woord- voerder G.J. Wouters, is een journalistieke vorm van gesponsorde infor matie-overdracht. Als voorbeeld noemt hij een nieuwe ontwikkeling bij Daf Trucks die als journaalonderwerp van hooguit vier minuten uit de doeken wordt gedaan, waarbij de relatie tussen de nieuwe ontwikkeling en de merk naam Daf niet meer dan twee keer in beeld gebracht mag worden. De bedoeling is dat het tweede gedeelte van het bioscoopjournaal dat ge woonlijk zes minuten duurt, wordt gevuld met een vrij onderwerp. De stap naar 'soft-sponsoring' van het Polygoon-journaal werd halver wege dit jaar gemaakt, aldus Wouters. Aanleiding was het besluit van de rijksoverheid de jaarlijkse bijdrage aan Polygoon van ruim een half mil joen gulden na een overbruggingsperiode van twee jaar in 1987 volledig in te trekken. AMSTERDAM - 'Year of the Dra gon' beleefde gisteren zijn Neder landse premiere. In verband daar mee brachten regisseur Michael Cimino en producent Dino de Lau- rentiis het afgelopen weekeinde een bezoek aan ons land. Kort voordat beide heren in Utrecht op de slotavond van de Nederlandse Filmdagen een Gouden Kalf uit reikten aan de makers van de win nende film 'Flesh and Blood', maakten ze in Amsterdam enige tijd vrij voor het geven van inter- door Albert Kok - 'The Deer Hunter' speelde zich af in een gemeenschap van Russi sche immigranten en nu in 'Year of the Dragon' zijn het Chinese immi granten waar de film om draait. Vanwaar die terugkerende belang stelling voor immigranten? Cimino: "Amerika bevindt zich met z'n grote immigrantengroepen in een unieke positie. Waar ter we reld vind je zoiets? Dat spreekt me enorm aan. Helemaal ongewoon is het natuurlijk dat Dino de Lauren- tiis en ik als Amerikanen van Ita liaanse komaf een film maken over een conflict tussen een van oor sprong Poolse politiechef en Chi nese immigranten. Het wachten is nou nog op een Chinese Ameri kaan die een film gaat maken over Italiaanse immigranten". - Uw volgende project wordt als alles doorgaat een Truman Capote- verfilming. Vermoedelijk ander maal dus een film met veel actie. Vormt actie een onontbeerlijk be standdeel van uw films? "Ik kijk nooit naar een script met in m'n achterhoofd de vraag of het uitzicht geeft op veel of weinig ac tie. Ik kijk naar het verhaal en meer nog naar de personages. De cruciale vraag die ik mezelf stel is: boeien de mensen me of niet. Ver volgens kijk ik of er ruimte is voor een beetje humor, zonder dat die er dik bovenop moet liggen. Soms vind je humor op een plaats waar je die niet verwacht. En ik geloof wel dat ik me het meest voel aange trokken tot dergelijke verborgen humor". "Over het algemeen valt het me trouwens op dat Amerikanen ge makkelijker overweg kunnen met komedies dan filmmakers van an dere nationaliteiten. Dat komt vol gens mij omdat humor in Ameri kaanse films van meet af aan nogal fysiek gericht is geweest. Dat was al zo in de hoogtijdagen van de stomme film. En fysieke komedie is universeel. Dat begrijpen ze overal ter wereld. Amerikanen zijn sowieso heel fysiek ingesteld bij het maken van films. Fysiek in de zin van: veel actie, veel dansen, zelfs in de cameravoering werkt dat door. Verhoudingsgewijs wordt er in Amerikaanse films wei nig gesproken en veel uitgebeeld. Dat maakt ze denk ik zo toeganke lijk en populair". - Bij het maken van uw vorige film 'Heaven's Gate' heeft men u een bijna obsessionele neiging tot perfectioneren verweten. "Alles wat ik probeer is om de film er zo 'echt' mogelijk uit te la ten zien. Dat doe ik niet om mezelf te behagen, wat wel is gesugge reerd, maar om de illusie van au thenticiteit zo groot mogelijk te maken. Zo hebben we in 'Year of the Dragon' een complete straat uit Chinatown nagebouwd in de stu dio. Het verschil met de echte straat is niet te zien. Volgens mij is dat heel belangrijk. Geen loze fran je of zo. Misschien ziet het publiek een bepaald detail niet, maar ik ben ervan overtuigd dat de mensen het wèl voelen. Dat ze ergens een instinct hebben dat zegt: dit is niet echt. En ik beschouw het als mijn taak om de mensen te verleiden; ze onder te dompelen in het verhaal dat ik ze wil vertellen. Elk detail dat dan niet klopt, maakt het me lastiger óm daarin te slagen". - Cimino werd in Nederland ge flankeerd doorzijn producent Dino de Laurentiis, wiens naam aan meer dan zeshonderd films is ver bonden. Hoe bepaalt hij of een script wel of niet voor verfilming in aanmerking komt? De Laurentiis: "Ik lees een script, ruik eraan, en dan, pats, weet ik of ik eraan moet beginnen of niet. Het is puur een kwestie van intuïtie. Om bijvoorbeeld op een bepaalde trend in te spelen, dat is heel riskant. Tussen de tijd waarin je aan een bepaalde film gaat werken en het moment waarop zo'n film in de bioscoop wordt uit* gebracht, ligt gemiddeld een jaar. Je kunt nooit precies voorspellen hoe het modebeeld in de tussenlig gende periode nog kan wijzigen. Het belangrijkste is dat je feeling hebt voor wat jongeren van een jaar of zestien willen zien. Want in de Verenigde Staten en ik denk ook wel elders ter wereld, bestaat negentig procent van het bioscoop publiek uit kinderen van die leef tijd". - Uw wortels liggen in het Ita liaanse neorealisme; de tijd waar in filmmakers de deuren van de studio's achter zich dicht trokken en met amateurs op bestaande lo- katies gingen filmen. Hoe kijkt u na veertig jaar op die tijd terug? „De term neorealisme is een uit vinding van de media. Wij maakten films in die zogenaamde stijl, sim pel omdat we geen geld hadden om studioruimte te huren en omdat we het ons niet konden veroorloven om dure acteurs te betalen. We scharrelden hier en daar een paar Dino de Laurentiis en Michael Cimino (rechts) bij de presentatie van lires bij elkaar en gingen aan de hun film'Year of the Dragon'in Amsterdam vorige week. (fotoANP) slag. En tot onze eigen verbazing lazen we in de krant dat wat wij maken met de mogelijkheden die ken gehad met bepaalde ideeën deden neorealistisch was. Wisten tot onze beschikking stonden, over film; het is wat je noemt uit wij veel! We wilden gewoon films Neorealisme heeft dus niets te ma- armoede geboren". geleden werd gemaakt door George Martin, producent van al le Beatles-platen. De documen taire geeft een overzicht van het werk en leven van de vier Liver- poolse jongens van de Hamburg- tijd tot en met het uitkomen van de plaat 'Let it be'. Tijdloos mate riaal waar de echte fan niet ge noeg van kan krijgen. Veel kleiner is de aanhang van de Everly Brothers, de broertjes die jaren in onmin leefden, maar die in september '83 toch samen de Albert Hall in Londen ingin gen. Daar zijn opnamen van ge maakt. Echt veel materiaal was er niet en 'Everly Brothers Reu nion' duurt dan ook maar 58 mi nuten, maar ook hier geldt: de echte liefhebber wil alles zien. PETER DE ZWAAN 'Film- en Jazzmuziek' is het the ma van de film die vanaf van avond tot en met zondagavond in het Filmhuis LVC draait. 'La Notte' is de titel en Michelangelo Antonioni maakte hem in 1961. Een echtpaar komt na tien jaar huwelijk in een crisis terecht. Tijdens een feestje hebben ze tot niets leidende flirts met anderen om in de ochtenduren een wan hopige poging te doen hun oude liefde te doen herleven. Met Jeanne Moreau en Marcello Ma- stroianni. (21.15 uur). Woensdagavond wordt JDe il lusionist' van Jos Stelling ver toond. Donderdagvond is 'The Servant' van Joseph Losey te zien met Dirk Bogarde als de cor rupte butler die zijn werkgever (James Fox) in zijn greep weet te krijgen. Een film over verraad en verval van moraal, resulterend in een Pyrrhusoverwinning naar een scenario van Harold Pinter. Voorstellingen op woensdag en donderdag om 20.00 en 22.15 uur. Bij K O staat dinsdagavond 'Die verlorene Ehre der Katha- rina Blum' van Volker Schlön- dorff op het programma. Hij maakte de film in 1978 naar de gelijknamige novelle van de on langs overleden Nobelprijswin naar Heinrich Böll. Het verhaal speelt in West-Duitsland en is een aanklacht tegen de boule vardpers. Aanvang 20.00 uur. Marcello Mastroianni speelt mee in 'La Notte' (archieffoto) dagavond 'Killer of Sheep' van Charles Burnett (20.00 uur) en 'The brother from another pla net' van J. Sayles (22.00 uur). Het Kijkhuis vertoont vanaf vanavond tot en met zondag avond 'Stop making sense', een film over optredens van de groep Talking Heads. Woensdag draait hier 'Light years away' van Alain Tanner met Trevor Howard. In deze film komt een jongeman in de leer by een geheimzinnige oude man. Aanvang: 20.00 en 22.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19