AUTO A Peugeot 309 komt begin volgend jaar Malaga: Seats versie van zakenauto Deelman heeft één miljard meer uitgegeven dan begroot Citroen bouwt aan sportief imago 'Samara': het eerste eigen model van Lada Landelijk bureau geopend ter bestrijding racisme Passagiers verongelukte bus naar huis gevlogen VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 PAGINA 15 Samengesteld door Koos Post Citroën bouwt aan een spor tief imago. Dat valt niet alleen alleen op te maken uit het uitbren gen van een aantal GTI's en het nu ook in serieproduktie nemen van de BX Sport (aan vankelijk lag een beperkt aan tal in de bedoeling), het uit zich ook in het veranderen van wat Citroën zelf 'de huisstijl' noemt. Volgens de fabriek wordt het progressiever: in een nieuw logo is de kleur blauw vervangen door rood. De double chevron als merk- beeld is echter gehandhaafd. Maar alle moderniseringen ten spijt: de lelijke eend blijft nog zeker twee jaar in het pro gramma. De GSA mag uit pro- duktie zijn genomen, de dagen van de 2 CV zijn nog steeds niet geteld. Elk gerucht in die richting wordt door het Fran se bedrijf weggewimpeld: 'Daarvoor zijn de omzetcijfers nog te interessant. Trouwens, een echte vervanger zal er nooit komen'. Dat neemt niet weg dat een ander klein model - zoals gemeld - in een ver sta dium van voorbereiding is. Met de BX 19 GT en de BX Sport is de toch al royaal be deelde BX-serie ('de eerste au to van de nieuwe generatie Ci- troëns') nog verder uitgebreid. Het CX-programma is niet alleen versterkt met een 2,2 li ter versie (115 pk - topsnel heid 186 km/uur), het model is over de gehele linie gemoder niseerd en het interieur daar bij aangepast. De produktie van deze CX-2 is met dertig procent opgevoerd. Eigenlijk was datgene wat Lada nog niet toonde interessanter dan wat er wel te zien was. Want bin nenkort komt eindelijk het eerste eigen model van de Russische fa briek. Het zal in januari te zien zijn op de autoshow van Brussel. Wel werd nu als nieuw gepre senteerd de Lada 2107 met een 1,6 liter motor en een vijf-versnel lingsbak. In ons land voor 16.295 gulden te koop. Maar dat is een auto, die uiterlijk niet zo bar veel verschilt van de al langere rondrij dende Lada 2107 met 1,3 en 1,5 li ter motoren. Nog altijd een afge leide van de Fiat 124, die twintig jaar geleden 'auto van het jaar'. Dat is ook de nieuwe Lada 2104 Stationcar, die sinds kort zowel met 1,3 als met 1,5 liter motor ver krijgbaar is. Vanaf zo'n 14.000 gul- den. Daarmee hoopt importeur Gremi Auto Import in Groningen het aandeel van de stationcar in de totale Lada-verkoop weer tot het niveau van 1980 te kunnen brengen, toen het een kwart van alle verkopen uitmaakte. Maar dat waren toch weer twee versies van het al zo verschrikke lijk lang meegaande model. Geen wonder dat er bij de presentatie veel meer belangstelling bestond voor het al zo vaak genoemde, maar nu toch echt in zicht komen de eerste eigen model van Lada. Deze Lada 2108 gaat 'Samara' heten naar een zijrivier van de Wolga, die nog veel meer rijrivie- ren heeft. De Russen kunnen dus nog voorlopig vooruit. De Samara is een middenklas ser van ruim vier meter lengte. De carrosserie is getekend door een Italiaan. Porsche zorgde voor het motorische gedeelte. De aandrij ving is van Japanse oorsprong. Volkswagen adviseerde bij de produktie. Het klinkt als het ver haal dat ik bij de doop van de Ibi- za van Seat te horen kreeg. Trou wens, ook het model doet aan de Ibiza denken. Het is ook een voorwielaandrij ver. De eerste driedeurs modellen zullen zijn uitgerust met een 1100 cc motor. Later volgt een 1500 cc versie en een vijfdeurs. Op dit mo ment rijden reeds zo'n 10.000 Sa mara's in' Rusland rond. Ze wor den in de fabriek in Togliattigrad gebouwd, maar het klaarmaken van de band en de verdere roboti sering hebben nogal wat tijd in beslag genomen, waardoor de ex port bij herhaling is vertraagd. Natuurlijk werd er ook naar de prijs in ons land gevraagd. Uit de heel dik ingepakte antwoorden van Gremi zou kunnen worden geconcludeerd, dat de prijslijst van de Samara iets onder de vijf tien mille gaat beginnen. UtO ry /-i \1legaar Peugeot 309 is in Frankrijk geïntroduceerd maar zal pas begin volgend jaar in de Nederlandse showrooms verschij- Zoals gemeld staat de wagen in de programmareeks tussen de 205 en de 305. De produktie in Poissy is al in volle gang. Het concern heeft honderden miljoenen geïn vesteerd om van de oude autofa- briek daar een moderA complex te maken. Er werken bijna 11.500 man. Meer dan honderd robots knappen er de vervelendste klus sen op. Er worden daar ook Peu- geots 104 en 205 gebouwd en nog één enkele Talbot, de Samba. Het concern heeft lang in dubio gestaan of het nieuwe model (in feite de opvolger van de Talbot Horizon) een Peugeot of een Tal bot zou worden. Ten slotte heeft men voor Peugeot gekozen. De merknaam Talbot wordt definitief afgevoerd. Men heeft ook lang zitten plus sen en minnen welk nummer het nieuwe model moest meekrijgen. Wegens zijn plaats tussen de 205 en de 305 moest het nummer met een 3 beginnen. De nul in het mid den is een Peugeot-traditie. Maar die negen op het einde is ondanks alle kromme redeneringen niet meer dan natte-vingerwerk. Maar goed, de 309 is er. Een stil le, zuinige wagen van 4.05 meter lengte, met voorwielaandrijving, met royale ruimte voor vier perso- Over de prijs in ons land is offi- nen en voorlopig verkrijgbaar in cieel natuurlijk nog niets gezegd, zeven benzine-uitvoeringen (mo- maar het is niet moeilijk te raden torisch van 1,1 tot 1,9 liter). De dat die tussen de 18 mille (van de diesel ter. turboversies komen la- 205) en de 28 mille (van de 305) moet komen te liggen. RIJ-IMPRESSIE Het Spaanse automerk Seat wil in galop de markt veroveren. Daar om werden in ijltempo enkele nieuwe modellen op de weg gezet. Kennis, die niet in huis was, werd gewoon elders gekocht. Zo werd voor de nieuwe Malaga de motor ontworpen by Porsche, het uiterlijk getekend door Itai Design van de Italiaan Giugiaro, de wagen van binnen aangekleed door het Spaanse bedrijf Astesa, hielp Karmann bij de carrosserie- bouw en assisteerde Volkswagen bij de produktie-organisatie. De bouw doet Seat echter zelf. Seat heeft die hulp van derden nooit verbloemd. Integendeel, de Spanjaarden gaan er prat op dat zij de spil vormen van zo'n voor de autowereld nog ongebruikelij ke co-produktie. Hun openhartig heid is al even ongebruikelijk. Die ging zelf zo ver dat president-di recteur Dias Ruiz bij de introduc tie van de Malaga ruiterlijk toegaf dat de fabriek zich bij het uitbren gen van de Ibiza had vergalop peerd. De auto was te vroeg de weg opgestuurd. Seat had wel snel en flink aantal Ibiza's ver kocht, maar een teveel aan kin derziekten had nogal wat afbreuk gedaan aan die klapper. Geen nood echter, ze hadden er veel van geleerd. Een herhaling was bij de Malaga dan ook voor komen, die hadden ze lang ge noeg in de couveuse gehouden. Zei Dias Ruis. Maar bij die opmer king zet ik een vraagteken na mijn ervaringen met twee Malaga's 1,5 GL. Inderdaad twee, want halver wege de rij-impressie moest ik van wagen wisselen bij de impor teur in Heemstede. De motor sloeg telkens af en de wagen haal de niet eens één op tien. En dat leek me toch wel erg veel. 'Exemplarisch', zeiden ze bij Nibhart Car. Terecht, maar daar na viel het erg op dat waar de eer ste testwagen prettig soepel had geschakeld, de tweede hakerig en zwaar door de versnellingen ging. Zoveel verschil is niet mogelijk bij een uitgebalanceerde produk tie. En een collega van my zat met zo'n zelfde Malaga bijna in de vangrail toen hij aan de noodrem moest trekken. Dat wijst toch op regiefoutjes. Nu zal dat wel snel minder wor den, want de Malaga staat inmid dels alweer een aantal maanden op hetzelfde onderstel, waarop ook andere Seats (Ronda en Ibiza) worden gebouwd. Zoals gezegd waren Italianen verantwoordelijk voor de niet opvallende, maar wel sierlijke lijnen van de Malaga. Over de interieuraankleding door Astesa ben ik minder enthousiast. Het voor het dashboard gekozen plastic bijvoorbeeld doet voor zo'n auto te goedkoop aan. Want de prijslijst van de Malaga begint by bijna 20 mille. Dat is voor een Malaga met een 1,2 liter motor. De door mij gereden GL is de gunstigst geprijsde anderhalve liter en die komt op nagenoeg 22 mille. Bij een diesel denkt men al snel aan 25 mille. Fikse prijzen derhalve. Trouwens, ik heb nog een paar puntjes wat het interieur betreft. De pedalen staan - vriendelijk ge zegd - wat vreemd, het stuur staat (te) hoog en ligt opvallend achter over, sommige informatie is maar moeilijk af te lezen en claxon heb ik diverse malen bij in- en uitstap pen met mijn knie in werking ge zet. En dat kan niet de bedoeling zyn. Maar goed, kinderziekten worden meestal snel overwonnen en met dergelijke kleine minder, gelukkige details leert men meestal gemakkelijk leven. Want er zijn ook talrijke plus punten- De wagen biedt om te be ginnen veel ruimte. Niet alleen voor de inzittenden, maar ook voor hun bagage. Dat de klep van de kofferruimte tot aan de bum per doorloopt maakt het inladen erg gemakkelijk. De stoelen en de achterbank zit ten redelijk zonder echt opvallend goed te zijn, maar wat dat betreft bevindt deze Seat zich in gezel schap van talloze concurrenten. En gezien zijn klasse en de prijs kan deze Seat op vele concurren ten bogen. De besturing gaat ta melijk vlot, al heeft men door de hoge en wét vreemde stand van het stuur in de bochten nogal eens wat moeite. Maar motorisch is er op deze Malaga nauwelijks iets aan te merken. Integendeel, de presta ties zijn zonder meer uitstekend. Hij trekt lekker fel weg en het is geen kunst om de naald van de snelheidsmeter zelfs voorbij de 160 te brengen. En ook in de hoge regionen trekt de motor nog pret tig door. Dat alles bij een beperkte produktie van geluid. Porsche heeft voor Seat werk geleverd, dat de roemruchte naam eer aan doet. Ook het verbruik bleef binnen de perken. Echt zuinig is de Mala ga niet, er zijn concurrenten, die met een liter benzine verder ko men. Maar er zijn er ook die onge lukkiger uit de bus komen dan een gemiddelde van één op twaalf. (Dat was in de tweede door my gereden Malaga 1,5 GL wel te verstaan, de eerste gaf natuurlijk geen eerlijk beeld). Van meet af aan heeft men bij Nibhart Car gezegd dat met de Malaga op de zakenwereld wordt gemikt. Men zegt nu een goede start te hebben gehad. Het is voor de Spanjaarden, de importeur en het inmiddels al tot 110 uitge groeide dealerkorps te hopen dat die schoonheidsfoutjes niet te veel afbreuk zullen doen aan hun succes. Het zou jammer zijn van hun enthousiasme. Technische gegevens Malaga 1,5 GL. Vier-cilindermotor van 1461 cc. Vermogen 85 pk. Compressieverhou- ding 10,5:1. Brandstof super-benzine. Elektronische ontsteking. Onafhan kelijke wielophanging rondom. Tandheugelbestuuring. Voor schijf-, achter trommelremmen. Gewicht 975 kg. Lengte 4273 mm. Aanhanger ge remd 1065 kg. Maximum snelheid 165 km/uur. Acceleratie 0-100 km/uur 13 sec. Prijs 21.995,-. Autoverzorging blijft zorgvuldige klus Bijna met de regelmaat van een klok komt Turtle Wax met wat nieuws. Eigenlijk verbaast mij dat niet. De markt voor auto-verzorgingspro- dukten is weliswaar gigantisch groot, maar er zitten ook talrijke kapers op die kust. Dus moet 's werelds meest vooraanstaande industrie op dit gebied telkens met iets anders ('wéér beter') komen. Soms is het een oud produkt in een nieuw pakje, maar soms is het ook echt wat nieuws. Zoals nu met een produkt dat 'Crystal Clear' heet. Zoals de naam al zegt is het een heldere autowas. Dus zonder schuur middel. En geen witte aanslag. 'Hard en zwaar wrijven is overbodig, de autolak blijft op de auto en niets belandt op de poetsdoek', beweert importeur Holt Lloyd bovendien in de bijsluiter. Allemaal waar, maar zo simpel als die gebruiksaanwijzing aangeeft ïs het gebruik toch niet. Men moet er wel degelijk hard voor werken om (een overigens fraai) resultaat te bereiken. Zeker als het om een - in de informatie met name genoemde - zwarte wagen gaat. Want elk vuiltje dat na het wassen op de auto is achtergebleven en elke oneffenheid in de lak ziet men maar al te goed onder die kleurloze was. Het is derhalve zaak de lak tevoren goed te 'cleaneren', zoals dat in die kringen wordt genoemd. Daarmee wordt de originele lak in kleur hersteld. Tot nu toe een erg tijdrovend en veel inspanning vergend kar wei. Maar ook daar heeft Holt Lloyd in Almere een oplossing voor: de Minute Cleaner van Turtle Wax. Ook gestopt in de vandaag aan de dag gebruikelijke spuitflacon. De importeur zegt dat het alleen maar behoeft te worden opgespoten en met een zachte doek te worden uitgewreven. Klaar is Kees. Maar er is ook hierbij weer een adder onder het gras: als men te veel gebruikt kan het strepen geven. Het is dus-net als bij de hierboven genoemde Crystal Clear - oppassen geblazen. Steeds blijkt weer dat het auto verzorgen zorgvuldiger moet dan de producenten van de schoonmaakmiddelen willen doen geloven. Crystal Clear kost 19,95 en Minute Cleaner 17,95 per flacon. De snelste MG ooit in serieproduktie De echte MG-enthpusiastélingen hebben zich altijd verzet tegen de nieu we gewoonte van de Britse auto-industrie om de topmodellen van de series met het embleem MG te sieren. Dat was volgens hen het neerhalen van de nagedachtenis aan het vroeger zo roemruchte zelfstandige merk. Dankzij dit Britse systeem is nu echter in ons land de snelste MG geïntroduceerd die ooit in serieproduktie is gebouwd. Maar dat is na tuurlijk evenmin een echte MG in de ogen van de trouwe aanhangers van het vroegere merk. Want het gaat om de MG Montego Turbo. Een Montego dus, die dankzij de tweeliter motor met Garrett-turbocompres- sor een topsnelheid van 205 kmluur en een acceleratie van 0 tot 100 kmtuur in 7,7 seconden kan halen. De prijs van deze supersnelle Monte go bedraagt 39.490 gulden. General Motors introduceerde Isuzu's Dat General Motors de introductie van een vernieuwde serie Isuzu Trooper terrein- en bedrijfswagens verzorgde was natuurlijk geen toe val. Bijna de helft van de aandelen van de kleine Japanse fabriek is in handen van de Amerikaanse autogigant. Isuzu bestond al meer dan een halve eeuw toen in 1971 de samenwer king met GM tot stand kwam. Het grootste automielconcem ter wereld kocht toen 34,2 procent van alle lsuzu-aandélen. Dat aandelenpakket is inmiddels opgelopen tot 43 procent. Vijfjaar geleden is American Isuzu Motors opgericht. Driejaar later lanceerde Isuzu de Trooper ook op de Europese markt, terwijl in Japan de Isuzu Aska werd geïntroduceerd, die vele verwantschappen met de Opel Ascona vertoont. Inmiddels heeft General Motors speciaal voor west-Europa een aparte verkooporganisatie op poten gezet: Convenco in Rüsselsheim. In Neder land verkopen Bedford-dealers de bedrijfswagens van Isuzu, terwijl de Opel-dealers meer de recreatieve sector bedienen. Tezamen brachten zij de verfijningen in het verkoopprogramma voor volgend jaar voor het voetlicht. De vier-wielaangedreven Troopers zijn nu zowel met benzine als diesel- en turbodieselmotor te krijgen. Overigens meldt het blad 'RAI Actueel', dat General Motors op dit moment de mogelijkheden bestudeert om de Isuzu Trooper ook in Enge land te gaan fabriceren. Nu worden ze nog compleet uit Japan geïmpor teerd. Honda bouwt mini-auto van 3 m lengte Honda zegt niet de bedoeling te hebben dit z.g. micro-model 'Today' naar Europa te exporteren. Maar je weet maar nooit. De onlangs uitge brachte auto meet amper drie meter in de lengte, heeft een twee-cilinder motor van 545 cc inhoud met een vermogen van 31 pk en is uitgerust met een vier-versnéllingsbak. In Japan zijn dergelijke kleine auto's wettelijk aan maximale maten en cilinderinhoud gebonden. Want niet alleen is de wegenbelasting erg laag, men is ook niet verplicht een parkeergelegenheid in voorraad te hebben. En dat telt heel zwaar in de overbevolkte delen van Japan. DEN HAAG (GPD)-Minis- aangegeven. Het Tweede ter Deetman (onderwijs en Kamerlid Konings (PvdA) wetenschappen) heeft in veronderstelde gistermid- 1983 ruim een miljard méér dag tijdens een debatje, dat uitgegeven dan in zijn be- de bewindsman zijn begro- groting voor dat jaar was ting bewust laag heeft ge- UTRECHT (GPD) - „Een hemeltergend grote taak", zo noemde voorzit ter mr. H. Pos gistermiddag het werk dat het Landelijk Buro Racismebe strijding (LBR) te wachten staat. Hij zei dat bij de opening van deze in Utrecht gevestigde stichting. „Ik zie de jaarlijkse subsidie van een miljoen gulden, die wij voorlopig voor de komende vijf jaar van het ministerie van justitie ontvangen, dan ook louter als een minimale bijdrage", aldus Pos. Het bureau zal zich bezighouden met de juridische kant van de strijd tegen racisme, een terrein dat volgens Pos in Nederland nog vrijwel braak ligt. Het is daartoe een landelijk netwerk aan het opzetten van ten minste honderd gespecia liseerde juristen en van meldpunten voor slachtoffers van racisme. Het bureau zal hun steunen bij hun werk. Minister van justitie Korthals Altes, bij de opening aanwezig, zei te verwachten dat de bevindingen van het bureau belangrijk zullen zijn voor zijn op het gebied van rassendiscriminatie te voeren beleid. Hij hoopte dan ook op een snelle reactie van het LBR op zijn vorige week naar de Tweede Kamer gestuurde notitie over nieuwe wetgeving op het gebied van discriminatie. Hij stelt daarin onder meer voor om ambtena ren die zich daaraan schuldig maken, strafbaar te stellen. Hetzelfde mpet volgens hem gebeuren na ongevraagde toezending van racistische ge schriften. Directeur Kruyt noemde discriminatie bij de toewijzing van woningen een van de twee prioriteiten van het LBR. De andere is discriminatie door bedryven en arbeidsbureaus bij het vinden van werk of het ontslaan van mensen. houden om conflicten met minister Ruding (financiën) te voorkomen. Mevrouw Kraayeveld-Wouters (CDA) spuide kritiek vanwege de foutieve schattingen in de begro ting voor 1983, waardoor tal van posten veel hoger zijn uitgevallen dan aanvankelijk werd gedacht. De begrotingsoverschrijding met 1,2 miljard gulden is ontstaan door verkeerde schattingen van leerlingenaantallen, uit te keren: wachtgelden en toe te kennen stu diebeurzen. „In een groot aantal gevallen heeft Onderwijs er ver naast geschoten", zei Kraayeveld- Wouters. Konings ging veel verder in zijn kritiek: „Het was een ondeugdelij ke begroting in 1983. Deetman heeft geprobeerd om een truc uit te halen met minister Ruding. Hoe la ger de ramingen, hoe minder er op onderwijs bezuinigd hoefde te worden. Dat is laf. Als Deetman het niet eens was met de bezuini gingen die hij van Ruding moest uitvoeren, had hij in 1983 moeten Deetman bestreed dat hij zo'n truc heeft willen uithalen. Hij noemde de aanval van Konings 'verbazingwekkend en unfair'. De begrotingsoverschrijding is ont staan als gevolg van maatregelen die door andere departementen zijn getroffen, door verkeerde ra mingen en door het pas achteraf meerekenen van een aantal uitga ven, waaronder extra wachtgelden. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn gisteravond zeven Nederland se vakantiegangers teruggekeerd die waren betrokken bij een onge luk met een Turkse autobus in Oost-Anatolië. Er zaten in totaal tien Nederlanders in de bus. Drie van hen zijn bij het ongeluk om het leven gekomen, evenals twee Duit sers en een Oostenrijkse passagier. De toedracht van hét ongeval is volgens Arke-directeur M. Kist nog onbekend. De reis van de Neder landers was georganiseerd door Arke Reizen in samenwerking met reisorganisaties in Duitsland en Oostenrijk. Volgens de 37-jarige E. Schaefer uit Rotterdam, die bij het ongeval alleen schaafwonden heeft opgelo pen, heeft de chauffeur van de bus mogelijk een scherpe bocht in de weg naar rechts te laat opgemerkt. „Hij remde plotseling hard. Langs de weg lagen zand en kiezels waar de wielen van de bus in terecht kwamen. Daarna kantelde de bus en sloeg om", aldus Schaefer. Vol gens hem heeft het vier uur ge duurd voordat er deskundige hulp ter plaatse was. Alle inzittenden van de bus zijn gisteren met een vliegtuig van de Duitse luchtmacht naar Wenen ge bracht. Van daar uit zijn de Neder landers met een lijnvlucht naar Schiphol gevlogen. Enkele van de Nederlanders moesten de reis op brancards maken. Met zijn hoofd en arm in het verband en gekleed in pyama stapt een Nederlander op het Weense vliegveld naar het vliegtuig dat hem naar Schiphol zal brengen. De onfortuinlijke reiziger zat in een bus die deze week in Oost-Turkije verongelukte. Daarbij kwamen in totaal zes passa giers om het leven. (foto ap> 'Ook voor ontvluchte Heineken- ontvoerder 12 jaar celstraf AMSTERDAM (GPD) - Als de ontvluchte, 32-jarige ontvoerder van Fred dy Heineken en diens chauffeur Ab Doderér ooit wordt gepakt, moet hij net als zijn twee vrienden in het kwaad worden veroordeeld tot een ge vangenisstraf en wel van 12 jaar. Dat zei gisteren met zoveel woorden de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, mr. L. de Beaufort. Namens de ontvoerder, die nog vóór zijn rechtszaak ontsnapte uit het Pieter Baan-centrum in Utrecht, was er hoger beroep aangetekend tegen de 12 jaar cel waartoe de rechtbank in Amsterdam hem op 21 maart van dit jaar had veroordeeld. De grote vraag die gisteren het proces beheerste, was of de verdachte in werkelijkheid net zo idioot is als hij zich tijdens het justitieel onderzoek heeft gedragen. Door zijn ontsnapping heeft niemand lang genoeg met hem kunnen praten om er achter te komen of hy toerekeningsvatbaar was toen hij in november 1983 Heineken en zyn chauffeur ontvoerde en hen een maand lang gijzelde. Een deskundige heeft destijds gezegd dat er een herfstnevel over de verdachte was gedaald die later zou optrekken. Het hof doet op 17 oktober uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15