'Quick Boys net zo goed als Noordwijk' Kater voor volieybalsters Gerrie Knetemann heeft goede hoop Fransen belagen mannen Rusland Frank van der Kleij heeft goede hoop Nederland geeft tegen Rusland voorsprong weg Valken '68 WDS R C L - IJssel'mèervogels PWINTSHOP w Noordwijk-Quick Boys VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - Gerrie Knete mann schatte gisteren de kans dat zijn wielerploeg in 1986 aan het in ternationale profwielrennen deel neemt op honderd procent. Na de terugtrekking van Skil deze week deden zich enkele andere moge lijkheden van sponsoring voor. Knetemann: „Er is een interessan te bij. Skil, dat voor een aantal renners in dienst nam, heeft een brief ontvangen van de door de renners in de arm geno men jurist. De Bredase firma kreeg zes dagen de tijd voor een reactie. Volgende week wordt beslist of de renners een kort geding aanspan nen. Volgens Knetemann zal de formatie in de volgende samenstel ling volgend seizoen op de weg verschijnen: Frank Hoste (Bel), Adri van Houwelingen, Jan van Houwelingen, Gert Jakobs, Gerrie Knetemann, Johan Lammerts, Jacques van Meer, Wim Meyer, Jörg Müller (Zwi), Peter Pieters, Frits Pirard en Dirk Wayenbergh. Knetemann: „Het ligt aan de soli dariteit van de renners of het ook zo gebeurt. Volgens mij zijn de kansen honderd procent". Indien het optimisme van Knete mann gerechtvaardigd is, zullen er volgend seizoen zes ploegen met de Nederlandse nationaliteit rond rijden. De formatie van Nikon, die dit jaar Jan Jonkers, Theo Appel doorn, Theo Smit, Ad Tak, Henny Rovers, Hans Langqrijs, Mario van Vlimmeren, Corné Heeren, Peter van de Knoop, Martin Kemp, Fred Rompelberg en de Belgen Frank Verleyen en Dirk Krikilion onder contract had, komt niet terug. Enkele renners zijn inmiddels door Piet Bos gecontracteerd voor de nieuwe ploeg Transvemij-Van Schilt. Dat zijn Jonkers en Ver leyen. Voorts tekenden de Belgen Dirk Heirwegh en Jan Bogaert. Het voortbestaan van AVP-Vidi- tel werd ernstig bedreigd door het nieuwe reglement, dat professio nals door sponsors voor twaalf maanden per jaar gecontracteerd dienen te worden en niet meer voor de duur van het wielersei- zoen. Co Moritz, Ron Snijders, John van Asten, Heddy Nieiïw- dorp, Emiel Kerstens, de Britten Tim Harris en Peter Stevenson en de Belg Romain Costermans reden er dit jaar voor. Bij Panasonic verandert er na het tweede jaar, van het vieijarig contract, vrij veel. Na het eerste seizoen ging niemand weg en kwa men er alleen enkele renners (o.a. Grewal) bij. Nu werden de contrac ten van Jos Alberts, Henk Baars (veld), Michel Groenendaal (veld), Reneé Kos (baan) en Bert Wekema niet verlengd. De Amerikaanse Olympische kampioen Alexi Gre wal keert in 1986 niet bij de ploeg terug. Hij bekijkt, herstellend van een zware leverkwaal, in de Ver enigde Staten of hy in staat zal zijn opnieuw topsport te bedrijven. Zijn formatie voor 1986 zal be staan uit: Phil Anderson (Aus), Pe ter Harings, Ludo de Keulenaer (Bel), Jos Lammertink (onder voorbehoud), Eric van Lancker (Bel), Henk Lubberding, Robert Millar (Schot), Guy Nulens (Bel), Bert Oosterbosch, Alan Peiper (Aus), Eddy Planckaert (Bel), Wal ter Planckaert (Bel), Theo de Rooy, Gert-Jan Theunisse, Eric Vande- raerden (Bel), Johan van der Velde, Teun van Vliet en Peter Winnen. Raas Jan Raas, in anderhalf jaar de vierde ploegleider van Kwantum, gaat in 1986 door met het overgrote deel van zijn huidige formatie. De successen, in de etappes van de Ronde van Frankrijk, het wereld kampioenschap en de eendaagse najaarswedstrijden, deden de Zeeuw optimistisch naar het nieu we seizoen uitkijken. Het contract van de Amerikaan Doug Shapiro werd ontbonden, omdat hij zich niet kon (wilde) aanpassen aan het systeem van de ploeg. De pvereen- komst met de Belg Jan Nevens werd niet verlengd. Nieuwkomers zijn de Belgen Mare Dierickx (Sa- fir) en Nico Emonds (FagorJ en de Brabander Emiel Kerstens (AVP). De ploeg bestaat voor 1986 in elk geval uit: Hans Daams, Mare Die rickx (Bel), Maarten Ducrot, Nico Emonds (Bel), Jacques Hanegraaf, Emiel Kerstens, Henri Manders, Jelle Nydam, Ludo Peeters (Bel), Adri van der Poel, Twan Poels, Cees Priem, Gerrit Solleveld, Leo van Vliet, Ad Wijnands en Joop Zoetemelk. LEIDEN - Een Quick Boys-speler met een Haagse tongval doet vreemd aan. De Katwij- kers hebben hun eigen taal en het moet dan ook weer even wennen zijn geweest toen Frenk van der Kleij zich na een afwezigheid van twee jaar aan het begin van dit seizoen meldde op 'Nieuw Zuid'. Maar inmiddels 'verstaat' men de met een Haags accent spre kende voetballer. Dat is niet zo heel vreemd, want Van der Kleij spreekt de voetbaltaal en daarmee kun je je tot in Wladiwostok verstaanbaar maken. Zolang de prestaties op het veld optimaal zijn, wordt een voetballer geaccepteerd. Frenk van der Kleij: 'In twee jaar veel geleerd'. Na het eerste seizoen dankte Skala zes renners af. De contracten van Jos Alberts, Frits van Binds- bergen, Peter Heeren, Fons van Katwijk, Leon Nevels en Peter Schuiten Schroen werden niet verlengd. In hun plaats werden vooral routi niers aangetrokken: Hennie Kui per (Verandalux), Ferdi van den Haute (La Redoute), Fons de Wolf (Fagor). Voor 1986 is de formatie als volgt: John Bogers, Johnnie Broers, Eric Breukink, Ralf Elshof, Ron Groen, Reinier Groenendaal (veld), Ferdi van den Haute (Bel) Marco van der Hulst, Pascal Kolk huis Tanke, Hennie Kuiper, Ron McKay, Jean-Paul van Poppel, Jannes Slendebroek, Nico Verhoe ven en Fons de Wolf (Bel). Nieuw is de PDM chrometapes- ploeg van Roy Schuiten. De oud wereldkampioen achtervolging speelde groot spel met het contrac teren van de - dure - Spanjaard Pe dro Delgado (Orbea), dit jaar win naar van de Ronde van Spanje. Schuiten verwierf tegen forse ver goeding ook de diensten van Ste ven Rooks en Gerard Veldscholten (beiden Panasonic), de Zwitser Stefan Mutter (Carrera), de Brit Dave Akam (Gis) en Hans Lange- rijs (Nikon). Zeker van een con tract zijn: Dave Akam (GBr), Wim Arras (Bel), Mariano Bayon (Spa), René Beuker, Henk Boeve, Pedro Delgado (Spa), Peter Hoondert, Hans Langerijs, Stefan Mutter (Zwi), Steven Rooks, Jan Siemons, Peter Stevenhaagen, Gerard Veld scholten en-Jan van Wijk. Maar schieten de kwaliteiten te kort, dan stuit een speler slechts op onbegrip. Zelfs wanneer hij een portie Haagse bluf met zich mee brengt. Van der Kleij ondervond het aanvankelijk in Rotterdam en later in Haarlem. Twee jaar "waar in ik veel heb geleerd", aldus de aanvaller. Maar de droom om een basisplaats te veroveren bij Feye noord kwam niet uit. "Als je op de tribune zit denk je: ik kan makke lijk meekomen. "Maar toen ik ging meetrainen met de A-selectie, bleek dat dus niet zo". Na precies een maand werd Van der Kleij in de Kuip overgeheveld naar het C-team, waar hij een "dra ma" meemaakte. "Die jongens wa ren jaloers omdat ik en A-contract had en zij op amateurbasis liepen te voetballen. Dat kreeg ik dus steeds te horen als ik weer eens iets verkeerd deed in het veld. Het ge beurde zelfs dat ze me geen bal ga ven. Toen heb ik overwogen naar Quick Boys terug te keren. Het C- elftal bestond uit een grote groep jongens. We voetbalden twee keer in de week. En nooit voor meer dan vijftig mensen. Als je eens en keer slecht speelde, dan kon je er zeker van zijn dat je de volgende wed strijd reserve zat". Van Doorneveld Dat overkwam Van der Kleij re gelmatig en toen hij aan het einde i het jaar te horen kreeg dat de vwigi.. uuiin uugeia, uuuimie icicn van uc - uuic - o^aujadiu rc- öuuuiicii en ucui vun wijk.. van net jaar te noren Kreeg aai a f/NTWF.M Wot ic opn hiina nnworlroliilr taforool pr» technische staf zijn vertrek niet in de weg zou staan, was de Hagenaar snel verdwenen. Goed, hij kon als amateur blijven, maar volgens Ab Fafié, destijds belast met de trai ning van het 'tweede', maakte de Hagenaar geen kans om door te breken. "Hij raadde me aan het bij een andere betaalde vereniging te proberen. Met Van Doorneveld van Haarlem had ik al voor mijn overgang van Quick Boys naar Feyenoord contact gehad. Toen ik een wedstrijd speelde tegen Tel star, stapte hij naar me toe. Een contract zat er niet in, maar ik kon als amateur bij Haarlem terecht". Hoewel Hans vah Doorneveld zich gecharmeerd toonde van de kwaliteiten van Van der Kleij, kwam de vleugelspits niet verder dan twee wedstrijden in het eerste elftal. "Thuis tegen Utrecht speel-1 den we gelijk en ik deed het lang niet slecht. Later uit tegen Feye noord was mijn laatste wedstrijd in het eerste. We werden daar wegge speeld. Van Doorneveld zei dat Haarlem de punten hard nodig had. Runderkamp en Moniz zijn gekomen en vanaf dat moment ging het een stuk béter met het eer ste. Dus belandde hij weer in het C- team. "Als ik aardig had gespeeld, zei Van Doorneveld: 'nog zo'n wed strijd en je zit volgende week bij het eerste op de bank'. Maar dan speelde ik weer slecht. Kon ik het door Fred Segaar ARNHEM (GPD) - Het is een bijna onwerkelijk tafereel op een Europees volleybalkampioenschap. De Russische vrouwencoach Vladimir Patkin die in.time-outs vlucht, terwijl zijn Nederlandse collega Peter Murphy stoicijns op de bank blijft zitten en het team wat binnen de lijnen laat dartelen. Het tafereeltje herhaalde zich gisteravond in de Arnhemse Rijnhal niettemin vier keer tijdens de eerste wedstrijddag van de finaleronde om het Europees kam pioenschap. Nederland trok zich niets aan van der in Hengelo, toen tijdens de de reputatie die Rusland als volley- laatste oefenwedstrijd uit het lange balnatie heeft en speelde bevangen als een dikke week AMSTERDAM (GPD) - Bij de mannen spitst de strijd om de Europese volleybaltitel zich toe tussen Frankrijk en de Sowjet- Unie. De beide teams, die elkaar op de laatste dag van het EK ont moeten, hielden zich op de eerste dag van de finaleronde in Am sterdam gemakkelijk staande. Een ongeïnteresseerd spelend Sowjet-Unie maakte Tsjechoslo- wakije duidelijk (3-0) dat het veel te kort komt om zich te kunnen mengen in de strijd om ereme taal, terwijl Frankrijk Polen in een aantrekkelijke wedstrijd naar de rijen der kanslozen sloeg. Italië, na de nederlaag in Voor burg tegen de Sowjet-Unie al in een moeilijke positie gemanoe- vreerd, werd door een verras send sterk spelend Bulgarije ver wezen naar de strijd om het brons. De Russische trainer Platonov lijkt zich overigens niet druk te maken over de waarschijnlijk be slissende wedstrijd tegen Frank rijk. „Wij hebben 12 volwaardige spelers, zij zeven. Ik denk dat dat Zaterdagmiddag 5 oktober, 14.30 uur in Sportpark aan de Duifraklaan te Valkenburg Aangeboden door De Ruyter Assurantiën b.v. "Ons advies kost u niets" Frankrijk gaat opbreken in zo'n zwaar toernooi". Platonov was gisteren in Amsterdam toch de rust zelve. Hij maakte zich nau welijks druk over de wat al te ge makzuchtige houding van zijn spelers. De klasse van het team van de Sowjet-Unie kwam alleen even in de derde set naar voren. Bij 13-10 voor de Tsjechen liet het blijken geen trek te hebben in een vierde set. Even werden de teugels aangehaald en door Zaitsev c.s. en weg was de ver rassende voorsprong van de Tsjechen (14-16). Het Franse team, waarin Fa- biani, voortreffelijk gesteund door Bouvier en Tillie, weer een hoofdrol vertolkte, had meer moeite om tot winst te komen. De Polen waren op revanche uit voor een verrassende nederlaag (1-3) tegen Tsjechoslowakije. In de vierde set maakte het Franse team, dat eigenlijk alleen geko men was om zich voor de finale poule te plaatsen om daarna de wisselspelers in te passen, echter duidelijk dat het de voornaamste belager is van de torenhoge favo riet Sowjet-Unie. De Franse trainer Duchel lijkt nu een verrassende tweede plaats in het verschiet ligt, nog niet van plan zijn voornemen, wisselspelers inpassen met het oog op het WK, dat volgend jaar september in eigen land wordt gehouden, uit te voeren. Hij lijkt nu meer uit op prestige. Met „we leven van dag tot dag", liet hij ie dereen in het ongewisse, wat hij nu echt van plan is. Voor het toernooi is het te hopen dat het attractief spelende Frankrijk in staat is de spanning er tot de laat ste dag in te houden. Tsjechoslo- wakijke en Italië moeten nog voor de wedstrijd tegen de Sow jet-Unie bestreden worden. Ploe gen, die tegen een Frans team in vorm kansloos zijn. De Sowjet- Unie heeft het lastiger in de aan loop naar de finale met Polen en een in vormend komend Bulga rije als tegenstander. voorbereidingsprogramma Oranje op het EK, voor het eerst van de Sowjet-Unie werd gewon nen. In Arnhem won de Sowjet- Unie na een 2-0 achterstand in sets echter met 3-2, in de wetenschap dat verlies tegen Nederland moge lijk nog niet alle kans op de Euro pese titel zou wegvagen, maar in ie der geval wel zou verkleinen. Ne derland eigenlijk heel onverwacht met een toch nóg fikse kater ach terlatend. Nederland ging er vooraf bijna als vanzelfsprekend van uit, dat Rusland een onmogelijk te klop pen tegenstander zou zijn. Tegen die achtergrond had trainer-coach Peter Murphy in samenspraak met de EK-organisatie ook het pro gramma voor de finaleronde sa mengesteld. Op de openingsdag een snelle verliespartij tegen Rus land, op vrijdag een kansrijk duel tegen Tsjechoslowakije, op zater dag opnieuw een waarschijnlijk vlotte nederlaag tegen de regerend Europees kampioen Oost-Duits- land en op zondag de apotheose te gen West-Duitsland, waarvan in de afgelopen maanden al vijf keer is gewonnen. Het ingecalculeerde snelle ver lies tegen Rusland bleef echter uit, omdat Nederland met de onbevan genheid die ook de twee laatste voorrondewedstrijden in Leeuwar den typeerde de Sowjet-Unie tege moet trad. Dat leverde bijna voor onmogelijk gehouden pass-, aan- vals- en blokkeringscijfers op, die gedachten oproepen aan een mon diale topploeg. „Nederland heeft in die sets een voor onmogelijk ge houden spelniveau behaald", ana lyseerde Peter Murphy na afloop. Nederland stond binnen de kort ste keren op 4-0 en 9-2. Rusland kwqm terug tot 13-13, maar smas hes van aanvoerster Carolien Keu len na schitterende verdedigende acties van Irene Klunder leverden setwinst op. De tweede set verliep zo waar nog eenvoudiger, met een 15-9 setwinst na een maximale 11-4 voorsprong. „Een angstig moment", verklaar de de Russische trainer-coach Pat- k'in achteraf. „We waren voorbe reid op een ontketend Nederlands team, maar dat het zulke vormen zou aannemen, hadden we niet ver wacht. Het effect van de uitsteken de Nederlandse blokkering en aan val werd versterkt door het onge looflijke enthousiasme van het pu bliek. Wij verloren daardoor de controle op de wedstrijd". Zoals zo vaak in het volleybal bleek het voor Nederland uiterst moeilijk de concentratie in de der de set vast te houden. Bovendien voorlopig weer vergeten. Hij had vertrouwen in me. Vond het vreemd dat ik het niet redde. Mijn probleem was dat ik het. niet kon opbrengen om elke dag voluit te trainen. Een paar Haagse amateur clubs toonden direct na de winter stop interesse. Wilhemus wilde me graag hebben. Nee, daar stond geen geld tegenover. Ruud de Groot (de trainer) zei dat hij met Haarlem had gesproken en vertel de my dat Van Doorneveld het niet in mij zag. Terwijl hij tegen mij steeds zei: 'als je goed speelt, krijg je een kans". Wilhelmus Hij bleef niet bij Haarlem, "al was de sfeer daar een stuk beter dan bij Feyenoord", ging ook niet in op het aanbod van Wilhelmus, maar keerde terug by Quick Boys. By die zaterdageersteklasser stond hij bekend als de speler, die 'zo maar' een A-contract aangeboden had gekregen bij Feyenoord. "Het bestuurslid Blankemeijer had de wedstrijd Quick Boys- Noordwijk gezien. Ik scoorde toen twee keer. Als ventje van achttien ging ik naar Feyenoord. Dat was heel wat. Ik heb er veel geleerd, maar achteraf gezien had ik toch beter meteen naar Haarlem kun nen gaan". Terug op 'Nieuw Zuid' herkende het publiek in Van der Kleij 'de Ha genees met die grote mond'. "Maar met de jongens klikte het meteen weer", kijkt hy terug". Niet alleen buiten, maar ook in het veld. Al thans, de rappe aanvaller verwierf een basisplaats, die hij voorlopig niet wenst af te staan, ook al is de concurrentie groot. "Maar", zegt van der Kleij, "de stap uit de jeugd of uit het tweede naar het eerste blijkt elke keer weer groot. Er is maar een enkeling die het redt". De spelers die het wel halen, mis sen over het algemeen de flair, die de voetballers van Rynsburgse Boys en Noordwijk wel hebben. "Dat is het verschil tussen Quick Boys en die andere clubs", stipt Frenk van der Kleij aan. "Toen Rijnsburg kampioen werd, liepen er allemaal babbelaars in het eer ste. En als de tegenstander van Noordwijk gevaarlijk wordt, dan schroomt bijvoorbeeld Sjaak Sluys niet om een speler onderuit te ha len. Een paar spelers van Quick Boys, onder wie ikzelf, laten te snel het hoofd hangen. We willen dan wel, maar het lukt niet". Het bleek afgelopen zaterdag tegen Spakenburg toen de Katwijkers zich na een bliksemstart alsnog lie ten achterhalen. Om uiteindelijk toch nog te winnen. Als het aan Van der Kleij ligt, speelt Quick Boys morgen in en tegen Noord wijk twee maal drie kwartier zoals de ploeg tegen Spakenburg alleen in de eerste helft acteerde. "Dan moet het lukken", is hij overtuigd. "Wij zijn net zo goed als Noord wijk. We hoeven echt-niet bang voor ze te zijn". ADVERTENTIE tr Helene van Eijkeren scoort door het Russische blok Volkova en Ogijenko. dat de basis-zes tijd genoeg zou krijgen om zich aan de kant te her stellen, om de concentratie weer terug te krijgen". De opzet mislukte, omdat de bankspeelsters in vijf minuten tijd werden weggevaagd, waardoor de herstelfase te kort duurde. Mur- ,phy: „Achteraf had ik beter de speelsters een voor een kunnen wisselen, om toch wat meer tijd te winnen. Maar ja, achteraf is alles gemakkelijk te analyseren". Murphy startte de vierde set ei genlijk in een qp dat moment zo kwam Rusland in de wedstrijd te- goed als zeker verloren wedstrijd rug. Peter Murphy: „Een kwestie met de sterkste zes en speelde daar van uitgekiend wisselen. Patkin de wedstrijd mee uit. „Ik wilde de sleutelde net zo lang aan het team ploeg het genoegen van het uitspe- tot hij de ideale formatie binnen de len van deze wedstrijd niet ontne- lijnen had staan. Op dat moment men. Deze wedstrijd zal zich nooit waren we eigenlijk al kansloos". in de geschiedenis weer herhalen. Het dilemma in de derde set was We zullen nooit op een kampioens voor Murphy uiterst groot. „Gok- toernooi weer zo goed tegen de ken we hier nadrukkelijk op een Russen spelen en met 2-0 voorko- bronzen medaille, dan wissel ik de men. Rusland zal de komende ja- basis-zes definitief en geef ik de ren alleen maar sterker worden, wedstrijd uit handen. Met een re- wij zullen hooguit het huidige ni- delijk fitte basis-zes ga ik dan mor- veau kunnen vasthouden. Daarom gen de wedstrijd tegen Tsjechoslo- kon ik ze deze ervaring simpelweg wakije in. Een alternatief waar de niet ontnemen", meeste coaches ongetwijfeld voor Hetgeen mogelijk pijnlijke con- gekozen zouden hebben, omdat sequenties zal hebben voor het ver een ontketend Russisch team sim- dere verloop van het toernooi. Ne- pelweg niet af te stoppen is". derland sloot de byna twee uur du- Murphy koos echter anders. Bij rende vijf-setter namelijk logi- een 4-8 achterstand wisselde hij in scherwijs vermoeid af, en het is de een keer de volledige basis-zes uit, vraag of de ploeg binnen vieren- daarmee alle andere wisselmoge- twintig uur fysiek en psychisch lijkheden in de set uitsluitend. De weer klaar te stomen is voor het ei- bedoeling van die wissel: „Hopen genlijk veel crucialer duel tegen (foto ANP) Tsjechoslowakije. Murphy: „Dat is inderdaad de vraag. De speelsters mogen uitslapen, de ochtendtrai ning komt te vervallen en dan zul len we zien of we de groep lichame lijk en geestelijk weer fit krijgen. Het is echter duidelijk dat dat een hele klus zal worden". „Maar nogmaals: het uitgangs punt voor het EK was het behalen van de finalepoule. Niemand heeft ooit aan het veroveren van een me daille gedacht. Ook nu doen we dat niet. Beschouw de wedstrijd tegen Rusland maar als een leersproces, waarbij ik er inderdaad van uitga dat het EK niet een eindstation is, maar een nieuw begin voor het Ne derlandse volleybal. De finale ha len was nu ons doel, wie weet knokken we over twee jaar voor een medaille". Zaterdag a.s. 14.30 u. in de Bloemerd Advertentie aangeboden door: rooobf d»ub umib ion uw thuhmli NU BIJ HET WINKELHOF Statendaalder 48 2353 TH Leiderdorp Telefoon 071-897670 VELSEN (ANP) - Telstar heeft gis teren de vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen het UEFA-elftal gewonnen met 1-0. Het doelpunt werd gemaakt door Oosterveer na 38 minuten. Het was een open wed strijd, waarin de jonge internatio nals (16 tot 18 jaar) de eerste divi sieclub uit Velsen behoorlijk te genstand boden. VOETBALWEDSTRIJD Zaterdag 5 oktober a.s. Sportpark Duinwetering Aanvang 15.00 uur Kassa open 12.00 uur Deze advertentie is aangeboden door Café-restaurant "De Blauwe Gans" Boulevard 4, Noordwijk

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13