Meer geld nodig voor technologie Zojuist verschenen. Cijfers &Trends W86 9e jaargang» Rabobank Pleidooi NCW: Huiseigenaren gedupeerd door de te trage subsidies Edah krijgt boete voor overtreden warenwet Felle kritiek op sociaal klimaat in wegtransport DINSDAG 1 OKTOBER 1085 DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond vindt dat de over heid een miljard gulden extra moet steken in subsidies voor onderzoeks- en ontwikke lingswerk van bedrijven. Dat geld zou kunnen komen uijt de afschaffing van de Wet Investerings Regeling voor verliesgevende bedrijven (1,4 miljard gulden). Het NCW wil echter niet i gen en is in 1986 met een half mil jard tevreden. Voor dat jaar staat 440 miljoen gulden aan bijdragen aan bedrijven in de boeken. De verhoging moet voorkomen dat het onderzoeks- en ontwikkelings werk in de Nederlandse bedrijven steeds verder uit de pas gaat lopen met het buitenland. Het extra geld zou voor een groot deel gebruikt moeten worden om de personeels kosten in de onderzoekslaborato ria verder te subsidiëren (Instir). Dat betoogde NCW-directëur prof.drs. J. Weitenberg gisteren in Den Haag. Weitenberg becijferde dat zeer grote bedrijven in Nederland (die zeventig procent van de totale be drijfsmatige onderzoeks- en ont wikkelingskosten ter grootte van 4.760 miljoen in Nederland voor hun rekening nemen) slechts 210 miljoen overheidssteun krijgen, of wel zeven procent van hun totale uitgaven. Gemiddeld worden in de EG bedrijven gesteund met iets minder dan een derde van hun on derzoeks- en ontwikkelingskosten. Het NCW wil het half miljard gulden aanwenden voor algemene (generieke) steun (300 miljoen) en gerichte maatregelen (200 miljoen). Als generieke steun gaat de voor keur van Weitenberg uit naar een uitbreiding van de Innovatie Sti muleringsregeling (Instir). Die re geling houdt in dat de overheid de personeelskosten van (dure) on derzoekers subsidieert. De uitbrei ding betreft een zogenoemde groeivariant: 60 procenmt subsidie voor de groei van onderzoeks- en ontwikkelingsuitgaven van de be drijven. De EG heeft onlangs zo n maatregel in West-Duitsland goed gekeurd, aldus Weitenberg. De christelijke werkgevers keer den zich gisteren tegen de "Tech- nologie-adviespunten", waar mi- nister De Koning en de vakbewe^ ging onlangs voor hebben gepleit. Bij-die TAP's zouden vakbonden en ondernemingsraden advies moeten kunnen krijgen over de ge volgen van automatisering. Het NCW meent dat de invoering van technologie een zaak van de onder neming is en dat de ondernemings raad voldoende mogelijkheden heeft om extefne deskundigen aan te trekken. De werkgevers hebben geen behoefte aan een centralis tisch orgaan, aldus Weitenberg. AMSTERDAM - Staatssecretaris Ploeg landbouwopende gisteren in Amsterdam de vleesgroothandelsmarkt, een nieuwe deelmarkt van de Centrale Groothandelsmarkt, aan de Jan van Galenstraat. Nu het assortiment is uitgebreid met vlees, wild en gevogelte, kunnen afnemers hier een volledig voedingspakket betrekken. (foto anp» Opnieuw arrestatie in onderzoek ABP-a ff a ire MUNSTERGELEEN (GPD) - Po litie en Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst hebben gisteren een inval gedaan in de woning van een ABP-medewerker in Munster- geleen. De man werd voor nader verhoor ingesloten in het politie bureau. Hij wordt verdacht van Malsheid in geschrifte in bepaalde rapporten over door het ABP aan te kopen onroerend goed. Deze rapporten waren bestemd voor de Centrale Beleggingsraad van het ABP. De aanhouding van de ABP- werknemer vloeit voort uit de 'ABP-affaire' en het onderzoek naar mogelijke frauduleuze hande lingen van ABP-directeur Masson. De gisteren aangehouden man was een medewerker van Masson op de afdeling onroerend goed. De aanhouding van de man kwam op de laatste dag dat hij nog bij het ABP in dienst was. Per 1 oktober zou hij een andere werk kring aanvaarden. Het interne af scheidsfeestje dat hij gisteren bij het ABP zou houden, ging begrij pelijkerwijs niet door. General "Foods in handen van Philip Morris NEW YORK - De sigarettenfabri- kant Philip Morris heeft een bod van 120 dollar per aandeel uitge bracht op General Foods. De twee Amerikaanse ondernemingen heb ben de fusieplannen gisteren be kend gemaakt. Daarmee lijkt een eventuele overname van het voe dingsmiddelenconcern door Unile ver van de baan. In de afgelopen dagen deden geruchten de ronde als zou de Nederlands-Britse mul tinational General Foods willen in lijven. Unilever, dat zich zowel op het gebied van levensmiddelen (Calvé, Unox, Iglo, margarines) als dat van de huidverzorging (Lux, Signal, Sunsilk) beweegt, heeft dat ge rucht willen bevestigen noch ont kennen. Zoals bekend heeft Unile ver wel een bod gedaan op het Amerikaanse cosmetica-concern Richardson-Vicks, dat zich fel te gen overname verzet. Unilever heeft inmiddels van de Amerikaanse antitrustautoriteiten het groene licht gekregen voor de aankoop van aandelen Richard son-Vicks volgens het door het concern uitgebrachte bod op alle aandelen van het Amerikaanse be drijf. Unilever biedt 60 dollar per aandeel als het bestuur van Vicks meewerkt aan een overneming, zo niet, dan is het bod 48 dollar groot. Eerder verbood een federale rechter Vicks voorlopig verder te gaan met het uitgeven van prefe rente aandelen met extra stem recht. Kort Zakelijk Union Met de ontwikkeling van de tweede helft van 1985 voor ogen durft de directie van Union Fiet- senfabriek de verwachting uit te spreken dat de onderneming over 1986 een bescheiden winst zal boe ken na jaren achtereen verlies te hebben geleden. De achteruitgang van de afzet van fietsen heeft Union in de eerste helft van dit jaar wederom parten gespeeld, on danks de grote inspanningen om het aandeel in de afzet in Neder land te vergroten. Deze inspannin gen hebben ertoe geleid dat bij een landelijke daling van tien procent Union maar zeven procent heeft moeten prijsgeven. Toch moest over de eerste zes maanden van dit jaar een verlies worden geboekt van 1,95 miljoen gulden. Brink/Molyn Hoewel sterk stijgende grond- stoffenprijzen nog nauwelijks aan de afnemers konden worden door berekend heeft Brink/Molyn Be heer (verf,drukinkt) in het eerste halfjaar de winst opnieuw weten te vergroten. De nettowinst steeg van 2,33 tot 2,55 miljoen gulden bij een met 5 procent toegenomen omzet tot 67 miljoen gulden. Dit blijkt uit het halfjaarbericht'. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 12.000 eigenaren van nieuwbouw woningen zullen volgens de Ver eniging Eigen Huis subsidies van de overheid te laat ontvangen. Daardoor worden zij door de ban ken verplicht boeterente te beta len. Zij lopen kans op een financië le strop van gemiddeld 420 gulden. Dit schijft de vereniging in het ok tobernummer van haar maandblad De Woonconsument. Eigen Huis vindt dat het ministerie de betrok kenen schadeloos moet stellen. Een woordvoerder van het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer heeft desgevraagd verklaard dat het gaat om ongeveer 1.000 ge vallen waarin vertraging van de uitbetaling is opgetreden. Die ver traging zal in de loop van oktober worden ingelopen. Bovendien zou het niet gaan om een strop van ge middeld 420 maar hooguit 30 tot 40 gulden. Van een schadeloosstel ling kan geen sprake zijn, omdat de beschikking betreffende de pre miebetaling daarin niet voorziet, aldus de woordvoerder. Vorig jaar heeft het ministerie de subsidie-regeling voor nieuw bouwwoningen veranderd. De computer die daarbij wordt ge bruikt blijkt, aldus Eigen Huis, niet met het programma om te kunnen gaan. "Het gevolg daarvan is dat de subsidies nu met de hand moeten worden verwerkt, waar door grote achterstanden ontstaan, die wel tot zes maanden op kunnen lopen". Volgens de woordvoerder van het ministerie v dat het automatiseringsprogram ma niet eerder dan in 1986 zou draaien. Om de subsidies toch op tijd uit te betalen is een noodproce dure gestart. Wie een huis met subsidie koopt, houdt met de financiering reke ning met de uitbetaling van de sub sidies. Vaak worden die door de overheid zelfs rechtstreeks naar de hypotheekbank overgemaakt. Komt de subsidie te laat, dan spreekt de bank de subsidie-ont vanger daarop aan. Hij moet het bedrag dan zelf voorschieten, of extra rente betalen over het bedrag dat te laat wordt afgelost, aldus Ei gen Huis. DEN BOSCH (ANP) - De econo mische politierechter in Den Bosch heeft supermarktketen Edah BV gisteren een boete opge legd van 20.000 gulden vanwege ongeveer 85 overtredingen van de warenwet die het cöncern vanaf 1983 pleegde. Hoewel het om over tredingen ging die niet direct met brood te maken hebben, zag direc tiesecretaris J. Wolf van Edah een verband met de broodoorlog die het bedrijf begin dit jaar ontketen de. Edah werd toen vervolgd we gens het ontduiken van de mini mum broodprijs. „We hebben toen met deze officier in dit zelfde' ge bouw al eerder de degens ge kruist", merkte Wolf op. Hij meen- de gisteren dat de beslissing van officier mr. G. Bos de nieuwe serie overtredingen niet met een schik king, maar met een openbare zit ting af te doen, te maken had met de toen gevoerde concurentieslag rond het brood. Zes zaken werden formeel ten laste gelegd. De resterende over tredingen werden in het vonnis meegewogen, en daarmee afge daan. Het ging onder meer om ver keerde kwaliteitsaanduidingen bij groenten en fruit, een te hoog wa tergehalte in uit België geïmpor teerde melk en yoghurt, een te hoog percentage natrot in aardap pelen, en een te groot gedeelte vet in vleesprodukten. Die overtredin gen werden geconstateerd in vesti gingen van Edah in steden als Schiedam, Nijmegen, Maastricht en Roosendaal. "Wie werkt maakt fouten", ver klaarde Wolf de overtredingen. "Het aantal zaken is percentagege- wijs zo laag dat het geen naam mag hebben". In 1982 trof het OM met Edah voor dergelijke zaken een schikking. Toen kwam het niet tot een openbare rechtzitting. Mr. Bos stelde dat er het laatste jaar veel verbeterd was. Hij gaf toe dat de overtredingen marginaal waren. „Gezien de hoeveelheid vond ik echter dat er nu een dag vaarding moest uitgaan". Na de zit ting deelde hij mee dat het aantal overtredingen van de Edah ongun stig afstak bij de andere grote le- vensmiddelenbedrijven. "In over leg met de keuringsdienst van wa ren ben ik tot vervolging overge gaan". Dat de broodoorlog tot een wraakactie zou hebben geleid ont kende de officier. Hij had een boete van 25.000 gul den geëist. Nationale Nederlanden mag levens verzekeren in Japan DEN HAAG (ANP) - Nationa- le-Nederlanden mag in Japan levensverzekeringen gaan ver kopen. De Japanse autoriteiten hebben Nationale-Nederlan- den Levensverzekering Maat schappij namelijk per' 30 sep tember de voorlopige vergun ning gegeven voor de stichting van een bijkantoor in Japan. De onderneming maakte dit gisteren bekend. Het concern is aldus de eer ste Europese verzekeraar ge worden die lévensverzeke- ringsprodukten op de Japanse markt mag brengen. Het is de bedoeling dat in eer ste instantie gebruik wordt ge maakt van het dealernet van Showa Shell en van een aantal tussenpersonen dat al schade verzekeringen verkoopt. De le- vensverzekeringprodukten omvatten tijdelijke risicoverze kering, levenslange risicoverze kering, gezinsverzekering, ge mengde verzekering, lijfrente verzekering voor het gezin, ri sicoverzekering met aanvullen de uitkeringen bij ziekte en stu- dieverzekering. SCHIPHOL (ANP) - Dé KLM mag van de Surinaamse overheid ook na 31 december blijven vliegen op Paramaribo. Dit heeft een woord voerder van de KLM gisteren be vestigd. De KLM voert haar diensten tus sen Amsterdam en Paramaribo nu nog uit op basis van een exploita tie-vergunning verleend door de Surinaamse autoriteiten die eind dit jaar afloopt. "De Surinaamse autoriteiten hebben inmiddels on ze vluchtschema's voor de komen de winterdienstregeling goedge keurd die loopt tot 31 maart van Jiet volgend jaar", aldus de KLM- woordvoerder. Overleg tussen de KLM en de Surinaamse autoritei ten is er niet geweest. Het vlucht- schema is door de maatschappij zoals gebruikelijk enige tijd gele den schriftelijk ingediend. Het ant- KLM mag ook volgend jaar vliegen naar Paramaribo woord met de goedkeuring kwam eveneens schriftelijk zonder ver der commentaar", aldus de KLM- woordvoerder. De KLM winter dienstregeling gaat eind oktober De KLM zal de komende winter maanden eenmaal per week met een DC-10 een retourvlucht tussen Amsterdam en Paramaribo uitvoe ren. Los van de overheidsgoedkeu- ring staat de samenwerkingsover eenkomst tussen KLM en de Suri naamse luchtvaartmaatschappij Beide maatschappijen voeren de diensten tussen Amsterdam en Pa ramaribo nu nog gezamenlijk uit. Deze maatschappij-overeenkomst loopt 1 november af. Volgens de KLM-woordvoerder zullen op kor te termijn onderhandelingen wor den gevoerd over eventuele nieu we afspraken voor de periode na 1 november. De KLM gaat er voor alsnog vanuit dat de de plannen van de SLM om diensten tussen Paramaribo en een bestemming in België te gaan ondérhouden, los staan van de diensten tussen Am sterdam en Paramaribo en dat sa menwerking al dan niet in gewij zigde vorm tussen KLM en SLM zal blijven bestaan. ADVERTENTIE De AMSTERDAM - Morgen gaat de kinderpmstzegelactie begv thema is dit keer 'Kind en verkeer' met de ondertitel 'Denk aan n DEN HAAG (ANP) - De vervoers- bonden van de FNV en het CNV hebben gisteren scherpe kritiek geuit op het sociale klimaat in de bedrijfstak wegtransport en een groot vraagteken geplaatst bij het nut van een Overeenkomst tussen rijksoverheid, werkgevers, werk nemers en opdrachtgevers. Die overeenkomst heeft als doel om ge zamenlijk een nieuw beleid voor het wegvervoer uit te stippelen. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer), de vier werkgeversorga nisaties, de twee vakbonden en de EVO (eigen vervoerders en verla ders) hebben die overeenkomst gisteren ondertekend. Namens de beide vervoersbonden herinnerde voorzitter Drenth van de FNV- bond aan het Haags Protocol uit 1977, waarmee een soortgelijk doel werd nagestreefd. "We moeten vandaag vaststellen dat we in die dagen te optimistisch waren. Op de sociale landkaart is het beroepsgoederenvervoer nog steeds een achtergebleven ge biedsdeel. Kenmerkend is dat nu nog moet worden onderhandeld over het terugdringen van werkwe ken boven de zestig uur, terwijl in de rest van het bedrijfsleven over 36 uur of minder wordt gespro ken", aldus Drenth. De voorzitter van FNV-vervoers- bond wees voorts op de relatief la ge basissalarissen in het wegver voer, de stelselmatige ontduiking van de cao en de rijtijdenvoor schriften (door werkgevers en werknemers), en op een rapport van de Sociaal-Economische Raad SER, dat tot de conclusie gekomen is dat het sociaal beleid in de mees te transportondernemingen bene den de maat is. De gisteren gesloten overeen komst is tot §tand gekomen op ini tiatief van Scherpenhuizen. Hij noemde de overeenkomst het ge volg van een "kentering in het den ken van de rijksoverheid". Nieuw beleid van het rijk voor het weg vervoer zal voortaan alleen worden uitgevoerd in en na overleg met al le betrokkenen. Een groep van ambtenaren en vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven moet daartoe (de) nieuwe plannen van Scherpenhuizen nader uitwerken. De vervoersbonden verbinden hun deelname aan de samenwer king aan de vraag of er "spijkers met koppen zullen worden gesla gen". 'eze brochure bevat de meest recente gegevens uit het Midden- en Kleinbedrijf. Alle cijfers en trends over zichtelijk bijeengebracht. 50 Branches breed uitgeme ten. Mede door de actualiteit van de verzamelde kerngege vens, is deze brochure vooral een nuttig instrument voor adviseurs in het bedrijfsleven. Bovendien is opgenomen een overzicht van organisaties t.b.v. het Midden- en Klein bedrijf. Omdat de belang stelling ieder jaar weer toe neemt en om teleurstel lingen te voorkomen is het verstandig snel naar de Rabobank te gaan om een ex emplaar te halen. Voor relaties is de brochure "Cijfers Trends" gratis. Thuis in elke bedrijfstak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9