Bittere strijd verlamt Tripoli SPAREN IN ECU'S! Teleurstellende rede Botha Reagan/Hoessein: oneens over vrede Dood betoger onderzocht Pro-Syrische milities rukken op DINSDAG 1 OKTOBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BEIROET - Pro-Syrische militieleden hebben gisteren, tijdens de derde achtereenvol gende dag van de hevige slag om de Noordlibanese havenstad Tripoli, enige vooruitgang geboekt bij hun pogingen de greep van de soennitische moslim-fundamentalisten over de stad te breken. BUENOS AIRES (IPS) - Argents- nie krijgt vermoedelijk een infor matiecentrum voor genetische ge gevens. Tijdens de komende zit tingsperiode moet het Argentijnse parlement zich uitspreken over een voorstel van president Alfon- sin tot oprichting van een dergelü- ke databank. Het plan voor de databank is af komstig van grootmoeders die op zoek zijn naar hun kleinkinderen die verdwenen tijdens het militaire bewind. Tijdens de zeven jaar "smerige oorlog" van de militaire junta tegen politieke opposanten zijn 30.000 mensen vermoord en verdwenen. Kinderen die tegelij kertijd met hun ouders waren ont voerd, werden in een aantal geval len geadopteerd door de militwai- Databank voor vermisten in Argentinië ren of kwamen terecht in kinderte huizen. De grootmoeders, die hun krach ten gebundeld hebben in de Ver eniging van Grootmoeders van Plaza de Mayo, met een verwijzing naar de "Dwaze Moeders" van Pla za de Mayo, hopen dat met de hulp van een genetische databank een aantal verdwenen kinderen kun nen worden geïdentificeerd. Bo vendien kan de huidige illegale kinderhandel worden tegenge gaan, aldus hun redenering. De bank zou in het begin werken met gegevens die familieleden van ontvoerde kinderen zelf hebben verzameld. Maar de wet waarover het Argentijnse parlement zich binnenkort moet uitspreken, stelt genetische identificatie van kinde ren, wier herkomst niet helemaal duidelijk is, verplicht. Sinds haar oprichting in 1977 heeft de Vereniging van Groot moeders van Plaza de Mayo inlich tingen en vragen over bijna 200 ge vallen van verdwenen kinderen' ontvangen. Dertig daarvan werden teruggevonden. Vier bleken dood te zijn. Het spoor van de verdwe nen kleinkinderen blijkt soms te leiden tot in het buitenland. In de vroege ochtend zette de vijf een doorbraak geforceerd hebben. verschillende linkse milities, Zij zouden enkele honderden i twee weken geleden begon (zij het i eerste instantie in beperkte he- dersteund door hevig artillerie- ters zijn doorgedrongen in de rich- vigheid), dat er een ernstig tekort door Aernout van Lynden vuur uit de Syrische stellingen rondom de stad, een nieuw offen sief in. Daarbij zou één militie, de zogenaamde Nationale Sociale Sy rische Partij, bij een drieledige aanval vanuit het zuiden eindelijk Richter overleden ting zowel van het centrum nu hevig gehavende stad, als van de haven. De berichten konden echter on mogelijk bevestigd worden. Alle verbindingen rriet de stad zijn sinds zaterdag verbroken en aan gezien er rond de hele stad gevoch ten wordt, is het ook onmogelijk voor correspondenten om de stad binnen te dringen. De berichten werden overigens len liggen nog verscholen door een woordvoerder van Taw- ders of onder het puin heed Islami, bij verreweg de groot ste van een losse coalitie van soen nitische moslim-fundamentalisten, tegengesproken. Volgens medicijnen en plasma bestaat. Zeker tweederde van de bevol king zou reeds gevlucht zijn, maar ruim tweehonderdduizend men sen schijnen nog in de stad gevan gen te zitten in hun kelders zonder voedsel, water of elektriciteit, ter wijl om hen heen de gevechten in alle hevigheid voortduren. „Ik weet niet hoeveel doden en gewonden er zijn. Honderden. Ve- i kei- inge storte huizen. De situatie in de stad barbaars", verklaarde Ghibril, nu een oplossing moet probe- te vinden voor de enkele hon- woordvoerder hielden de zeven- derdduizenden vluchtelingen. honderd strijders van Tawheed al le offensieven tegen en zouden zij tot de laatste druppel bloed door blijven vechten. Alle waarnemers in Libanon zijn het erover eens dat het om een be- Hoe lang de strijd in Tripoli nog voort kan duren is onzeker. Een leider van een van de pro-Syrische milities zei gisteren echter wel te verwachten dat het nog enige da gen zou kunnen duren voordat zij slissende strijd gaat, sommigen werkelijk door het standvaste i verwachten zelfs dat als de milities zet van de fundamentalisten zijn Brandt hecht aan eigen 'Ostpolitik' BONN - "De SPD voert geen zelf standige buitenlandse politiek. De SPD bereidt zich alleen maar voor op een eventuele machtsovername in Bonn en probeert zich door mid del van contacten in Oost en West goed voor te bereiden op de toe komst". Zo reageerde de vroegere West- duitse bondskanselier en huidige SPD-voorzitter Willy Brandt giste ren in een bijeenkomst met buiten landse journalisten in Bonn op de aanvallen van de regering-Kohl dat de SPD een afwijkende eigen bui tenlandse koers zou varen. Eerder had Brandt over de kritiek gezegd: "Reageer niet op dat geklets over een alternatieve SPD-politiek. door Hans Hoogendijk Reagan en Hoessein: dit jaar vredesgesprek PASADENA - De aardbevingsdes- kundige Charles Richter is giste ren in Pasadena na een langdurige ziekte op 85-jarige leeftijd overle den. Richter is de naamgever van de schaal waarop dekkracht van aardbevingen staat aangegeven. Hij lag al sinds 1984 in het zieken huis na een hartaanval. (foto ap> geen overwinning kunnen beha len, dat Syrië dan rechtstreeks bij de gevechten betrokken zou raken. De strijd in Tripoli is zó hevig, dat er tientallen doden en gewon den al enkele dagen op straat lig gen zonder enige kans op verzor ging. Volgens de gouverneur van Tripoli, Iskander Ghazi Ghibril, Russen die gisteren uit de stad vluchtte, is maten gebroken. Opmerkelijk was dat hij een vredige oplossing van het con flict niet eens als een mogelijkheid noemde. De sji'itische moslim-organisatie Islamitische Jihad heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de ontvoering, gistermiddag, van vier West-Beiroet, drie diplo- ambassade-arts. het voor de ambulancediensten Anonieme woordvoerders de ziekenhuizen onmogelijk zich op straat te begeven. Een oproep van het Rode Kruis voor een kort staakt-het-vuren zou door de strijders genegeerd zijn en de ziekenhuizen zouden nu dusda nig overspoeld worden door slachtoffers van de strijd, die ruim i de Islamitische Jihad zeiden in tele foongesprekken met Westerse persbureaus in Beiroet dat hun or ganisatie de Russen heeft ontvoerd en hen zal doden als geen einde komt aan de belegering van mos lim-fundamentalisten in de noor delijke havenstad Tripoli. Jongen overleeft schok 10.000 volt BELGRADO (AP) - De tienja rige Nenad Minic uit Kursum- lija in Servië is onlangs op won derlijke wijze aan de dood ont snapt. Hij klom na school in een electriciteitsmast en raakte de hoofdleiding aan, waarop stroom stond van 10.000 volt. Nena liep brandwonden aan zijn linker arm en rechter dij been op. Bjj zijn val beschadig de hij zijn nieren. Zijn artsen verklaarden gisteren dat hij buiten levensgevaar is. PORT ELIZABETH - Leiders uit de zwarte gemeenschap zullen in de nabije toekomst - als zij daar dat er tenminste behoefte aan hebben - de gelegenheid krijgen om zitting te nemen in de zogenaamde presi- dentsraad. week, op het N P-partijcongres de Transvaal, had aangekondigd, achterwegeblijven van massale bij valsbetuigingen. Hoewel Botha Hij wees tevens op de afschaf fing van het verbod op gemengde r substantiële invul- sprak voor 'eigen publiek', aange- huwelijken; het schrappen hij zelf afkomstig is uit de tikel 16 van de ontuchtwet die sek- r twee/derde gevuld door Ruud de Wit Alleen zijn mededeling dat te leiders,- - in de toekomst deel kunnen Dit is de enige concessie die de Zuidafrikaanse president P. W. Bo tha gisteravond op het partijcon gres van de Kaapse afdeling van de regerende Nationale Partij te Port Elizabeth wénste te doen aan de groeiende binnen- en buitenlandse kritiek op zijn minderheidsbe wind. De ruim een uur durende rede voering van Botha bevatte verder slechts een herhaling van eerdere elementen van zijn 'hervormings politiek', die trouwens de afgelo pen maanden weinig weerklank wisten te wekken. De speech van Botha in Port Eli zabeth was daarom met enige ver wachting tegemoet gezien, omdat de Zuidafrikaanse president vorige Buitenland kort Premier Quebec Pierre Marc Johnson is door zijn partij, de Parti Quebecois, gekozen tot minister-president van Quebec. Johnson is de opvolger van René Levesque, die zich steeds heeft beijverd voor de onafhankelijk heid van Quebec. Johnson, (39) is arts en jurist. Hij heeft in Quebec de ministersposten van volksge zondheid en justitie bekleed. Ontwapeningsvoorstel Alle kemmogendheden dienen volgens een Chinees voorstel op onmiskenbare wijze te verklaren dat zij afzien van het eerste gebruik van kernwapens. Deze oproep heeft China gedaan in een voorstel van vier punten in de 40ste plenai re vergadering van de VN in New York. Het voorstel werd ingediend door de Chinese minister van bui tenlandse zaken, Wu Xueqian. Saai parlement Met ingang van vandaag voert het Zweedse parlement een aantal maatregelen in die de vergaderin gen levendiger moeten maken. Ze zijn doorgaans zo vervelend dat de belangstelling ervoor miniem is. Een van de hervormingen die voor zitter Ingemund Bengtsson in voert, is een wekelijks vragenuur tje. Bengtsson wil ook af van de van papier af te lezen redevoerin gen. Korte aantekeningen zouden voldoende moeten zijn, vindt hij, maar afdwingen kan hij niets. ling van de hervormingspolitiek van de Nationale Partij bekend zou worden gemaakt. Eerder reeds waren de verwach tingen over aanzienlijke beleids- wijzigingenop het eerste van de vier NP-congressen, dat van de Na- tal op 15 augustus, in een enorme teleurstelling uitgelopen voor al degenen die hoopten dat de blanke minderheidsregering uiteindelijk toch bereid zou zijn om de onge lijkheid in T te schaffen. Slechts op het partijcongres van de NP in de Oraixje Vrijstaat, drie weken geleden, bleek Botha te ko men met wezenlijke elementen van een veranderingspolitiek, na melijk de aankondiging dat de uit gangspunten van de thuislanden- politiek zou worden verlaten en dat alle Zuidafrikaners, inclusief Hiö rio iki.ieionrion aandacht aan de resultaten Kaapprovincie, was de zaal slechts sueel contact tussen leden schillende rassen verbiedt; de her- iiHl WH. roeping van de wet, die het onmo- daTook moeen zhn maakt dat mensen van aai ook mogen zijn u verschillend ras lid zijn icituiii&k ucci kunnen iic- j i de presidentsraad, lokte dezeRde eo de erkenmg zwart staatsburgerschap hele zwarte bevolking de Zuid- groot applaus uit, ofschoon ook de- ze bekendmaking van weinig poli- Z' tiek gewicht is. lncluslef dle van de thuls" De presidentsraad is immers een landen- A^füiro IlrtorflrtiJpQf advieslichaam zonder enige grond- Daarnaast zette Botha, - die, rea- z.uia-airika voorgoea ai wettelijke macht Botha waagde gerend op geruchten in verschil- zich verder niet aan de meest be- lende media, trouwens benadruk- langrijke kwesties die Zuid-Afrika te, dat hij beslist aan zal blijven de nu meer dan ooit kwellen. Sommi- komende jaren - nog eens uiteen ge waarnemers hadden nog ge- wat zijn agenda is van het hervor- hoopt op de aankondiging van de mingsbeleid. WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan en de Jordaanse koning Hoessein zijn het gisteren tijdens een gesprek van een uur in het Witte Huis niet eens geworden over de vorm van rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël en Jordanië. Wel vinden ze dat die on derhandelingen nog dit jaar zou den moeten beginnen. door Henk Kolb Hoessein wil daartoe een inter nationale conferentie bijeenroepen met alle betrokken partijen inclu sief de Sowjet-Unie en de andere permanente leden van de Veilig heidsraad van de VN. De VS wij zen zo'n opzet van de hand omdat de Sowjet-Unie met Israël geen di plomatieke betrekkingen heeft. De Amerikanen wensen dat een Jordaanse delegatie rechtstreeks met de Israëli's overlegt. Noch Reagan, noch Hoessein sprak in verklaringen na afloop van hun on derhoud over Palestijnse deelne ming aan zo'n vredesgesprek. Van rechtstreekse onderhande lingen met de PLO kan volgens Washington geen sprake zijn, zo lang die organisatie zich niet Waar geen beleid is kan ook geen alternatief zijn".De Westduitse so ciaal-democraten worden door de regerende CDU en CSU vooral aangevallen om hun contacten in Oost-Europa over een verbod op chemische wapens, een kernwa- penvrije zone in Oost-Europa en vertrouwenwekkende maatregelen in de geest van de Akkoorden van Helsinki. Brandt zei daar onder meer over dat een oppositie, hoe groot ook, nooit de plaats van een regering kan innemen bij het bepalen van beleid. Wel stelde hij dat zijn partij door contacten met Oosteuropese partijen de mogelijkheden wil on derzoeken voor meer vrede en vei ligheid in Europa. "Het is typisch Duits om dat te vragen: kan dat? Een Amerikaanse senator die zich in Moskou wil oriënteren laat zich zo'n vraag zeker niet welgevallen. Maar in Duitsland wordt direct op zo'n stap gereageerd". Verder merkte Brandt op dat een man als de Oostduitse partij- en re geringsleider Erich Honecker wel degelijk een eigen speelruimte heeft: "Ik heb anderhalve week ge leden lang met hem gesproken en als ik de indruk zou hebben gehad dat hij precies hetzelfde zou gaan vertellen als ik een paar maanden eerder in Moskou had gehoord, had ik niet hoeven te gaan". schaart achter Israëls bestaans recht en de VN-resoluties accep teert, die vrede stellen naast terug gave van bezet gebied. Reagan ontving Hoessein tegen de achtergrond van een komende politieke strijd in het Amerikaanse Congres over de wapens ter waar de van 1,5 tot 1,9 miljard dollar die hij aan Jordanië wil leveren en waartegen het gebruikelijke joodse verzet is gerezen. Hoessein her haalde tegenover Reagan dat hij Is raëls bestaansrecht wil erkennen volgens de VN-resoluties. Amerika en Jordanië streven SANTIAGO (UPI) - Vier Chileense beide naar overleg binnen het juis- oppositieleiders zijn gisteren Oppositieleden Chili opgepakt het raamwerk bestaat! verschil van mening. Gege ven Hojssseins kwestbare positie in de Arabische wereld bestaat er van Amerikaanse kant begrip voor zijn verlangen naar rugdekking tijdens de besprekingen. Dit om te voor komen j dat hy - zoals destijds Egypte - van verraad aan de Arabi sche en Palestijnse zaak kan wor den beticht. "Er zijn ingewikkelde proble men die moeten worden opgelost voordat onderhandelingen begin nen", aldus Reagan, "maar ik ge loof dat die oplossing mogelijk is. Ik herhaal dat de VS vastbesloten zijn een rechtstreekse en blijvende vrede te bewerkstelligen". hun huizen aangehouden. Daar mee is het aantal politieke dissi denten dat de afgelopen week is aangehouden op 14 gekomen. De Chileense onderzoekspolitie viel de woningen binnen van de communistische psychiater Fanny Pollarolo en de arbeidersleiders Arturo Martinez, Jorge Rivera en Jose Figueroa. De jongste arresta ties komen op de dag dat 87 arbei ders en studentenleiders en linkse politici in staat van beschuldiging werden gesteld wegens het over treden van de nationale veilig heidswetten door begin september op te roepen tot massale protesten tegen het militaire bewind v sident Augusto Pinochet. ^re- intrekking van de noodtoestand, maar dat punt liet hij volledig bui ten beschouwing. die van de thuislanden, recht heb ben op een Zuidafrikaanse staats burgerschap. Geen bijval Opvallend bij de rede, die Botha te Port Elizabeth uitsprak, was het Allereerst zal Zuid-Afrika een staat blijven vormen, waarbij de zogenaamde thuislanden niet lan- Verder besteedde Botha veel ger meer gedwongen zullen wor- zijn den tot het aannemen van onafhan- het afgelo- kelijkheid. Botha zei tevens dat hervormingsbeleid i pen jaar. Hij noemde als bewijzen binnen zijn 'agenda' gestreefd zal daarvan de grondwetswijziging worden naar een soort federaal van 1983, welke behalve aan de Zuid-Afrika, waarbinnen'geografi- blanken ook democratische rech- sche en etnische groepen' (inclu- Rechter verhoort twee politiemannen de kleurlin- sief de zwarte stedelijke gemeen schappen) erkend zullen worden. Nieuwe interessante spaarmogelijkheden European Currency Unit De ECU is als beleggings- en spaarvaluta in opkomst. Credit Lyonnais Bank Nederland haakt er op in met een groot aantal nieuwe en interes sante spaarvormen: spaar- en depotrekening, spaar- en termijndeposito's, kas- en spaar- certificaten en obligaties. Kom 'ns langs of bel op om te horen wat wij voor u in ECUs kunnen doen! Credit Lyonnais Bank Nederland Coolsingel 63,3012 AB Rotterdam, Telefoon 010 - 694303/694399 Leiden, Kort Rapenburg 20,071-126244 BONN - De gisteravond benoem de onafhankelijke onderzoeks rechter in Hessen, die de dood van de 36-jarige demonstrant Günther Sare onderzoekt, heeft twee poli tiemannen verhoord. De monteur werd zaterdagavond tijdens een demonstratie tegen een bijeen komst van de rechts-extremisti- sche NPD door een waterkanon van de politie overreden en stierf korte tijd later. De bond van Westduitse politie ambtenaren heeft de twee agenten die nu worden verhoord juridische steun tot een bedrag van anderhalf miijoen mark toegezegd. De bond is het volslagen oneens met de houding van de deelstaat Hessen. Verder wordt gesteld dat de acties zoals na de dood van Sare niets met het recht op demonstreren te maken hebben, maar uiting zijn van crimineel gedrag. Ook verwijt de politiebond CDU-burgemeester Wallmann van Frankfurt en de Hessische SPD-ministers tijdens de rellen niet een keer te zijn ver schenen. door Hans Hoogendijk In een aantal Westduitse steden is gisteravond opnieuw de geweld dadige dood van de 36-jarige mon teur Günther Sare herdacht met stille marsen. In Hamburg en West- Berlijn deden zich ongeregeldhe den voor. Vandaag wacht Frank furt een nieuwe krachtproef. De demonstranten hebben een mas saal protest aangekondigd, waar toe demonstranten uit het hele land zijn opgeroepen. CDU-burgemeester Wallmann eist een totaal vermommingsver bod. Iedereen die gemaskerd op straat verschijnt moet volgens hem worden opgepakt. Er is een samen scholingsverbod afgekondigd in de stad die dit weekeinde het to neel was van zeer ernstige ongere geldheden. De zaak-Sare wordt steeds meer een politieke aangelegenheid. De Hessische minister van binnen landse zaken (SPD) heeft de presi dent van het gerechtshof in de deelstaat een blanco volmacht ge geven om volledige helderheid te brengen rond de dood van de mon teur. De CDU-CSU stelt dat het so ciaal-democratisch bewind in Hes sen het klimaat voor deze rellen heeft geschapen. Een woordvoer der van de Groenen sloot niet uit dat Sare opzettelijk dood is gere den. Zijn partij, gewikkeld in coali tiebesprekingen voor een rood groene regering in de deelstaat Hessen, schortte het overleg gister avond op. Duidelijk is inmiddels wel dat Günther Sare alleen was op de plaats van het drama. Hij bleef en kele tientallen meters achter weg vluchtende demonstranten.Vol- gens ooggetuigen werd hij keer op keer tegen de grond gespoten. La ter kwam een tweede waterkanon aanrijden, draaide met hoge snel heid de bocht om en reed over Sare heen. „Schedel en borstkas waren ingedrukt", berichtte een dokter later. Vanaf dat moment was de menigte demonstranten niet meer te houden. Winkels werden ge plunderd, auto's gingen in vlam men op. Burgemeester Wallmann zei dat krachtens de wet de NPD-bijeen- komst niet kon worden verboden. De NPD is een toegestane politie ke partij. De partij heeft bij de laat ste vier bondsdagverkiezingen nooit meer dan 1 procent van de stemmen gehaald. Op de plek waar Günter Sare werd overreden wordt een nachtwake gehouden. Omstanders tekenen het condoleance-register. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7