30 Almere mikt op top-informatica Bhagwans rode boekje verbrand Schoo weigert informatie over geld JAAR VAST Wegvoeren Klaas de Jonge wordt ontkend HYPOTHEEK RENTE Interesse voor nieuwe universiteit Lubbers poogt conflict ministers op te lossen Kamer valt over onduidelijkheid rondom 'sectorlanden' DINSDAG 1 OKTOBER 1983 BINNENLAND PAGINA 5 Blije Amsterdamse commune verricht 'daad van zuivering' AMSTERDAM (GPD/AP) - Met muziek en dans zijn gisteravond in een voormalig klooster dat on derdak biedt aan de Bhagwan- commune in Amsterdam-Zuid de handleidingen van Bhagwan verbrand. De boekverbranding was ingegeven door de 53-jarige Bhagwan zelf, vanuit zijn verblijf in Oregon, als een daad van zui vering. Zuivering van de invloed van Bhagwans gewezen secreta resse Ma Anand Sheela (35), die met enkele volgelingen en naar verluidt een bedrag van 55 mil joen gulden de commune is ont vlucht. Ook in Oregon werden gisteravond de boeken van de grote meester verbrand, 5000 ex emplaren in totaal. De verbranding van Bhagwans rode boekje in Amsterdam had niet veel om het lijf. Op verzoek van de NOS-televisieploeg, die wat aan de late kant was, kon het 'ritueel' zelfs nog wel vertraagd worden uitgevoerd. Op de kop af 46 van deze handleidingen voor de rituelen bij geboorte, huwe lijk en dood hadden de volgelin gen nog in de commune op de kop weten te tikken. Meer waren er niet voorradig. Om toch een groot vuur te krijgen, werden er oude kranten op gegooid. Prem Veda, redacteur van de Rajneesh Times en woordvoer der van de Amsterdamse communie, was een en al glim lach. "Ik denk dat het juist is dat de verbranding van het boekje ook de definitieve doorbreking is van de banden met Ma Anand Sheela. Persoonlek is dat voor mij al reden genoeg om blij te zijn. Als nooit tevoren voel ik nu de sterke band die ik met de Bhagwan heb". Drie en een half jaar had de profeet zich in zijn monstercom mune in de Amerikaanse staat Oregan in stilzwijgen gehuld, on bereikbaar voor zijn volgelingep. In die tijd had Sheela het woord en het beleid gevoerd. Zij had ook de 'catechismus' voor de Bhagwan-volgelingen opgesteld. "We hebben er hier nooit zo se rieus naar gekeken", zegt Prem Veda, iets ernstiger. "Die ritue len rond het huwelijk hebben we als dolle pret gezien. Er werd niet zoveel getrouwd, want waarom zou je. Je houdt van iemand en dat is de beste basis. Vandaar dat er ook zo weinig boekjes hier te vinden waren". Uiterlijkheden Maar de Bhagwan kondigde meer af dan alleen die boekver branding. De mala, de ketting met het medaillon van de Bhag wan, hoeft niet meer te worden gedragen en tegelijk zijn ook de uniforme kleuren niet meer ver plicht. Dat laatste komt voort uit het besef van de profeet dat zijn volgelingen zijn verering en lief de te veel als een geloof dreigden te zien. "Het is heel sterk geweest van de Bhagwan, zijn laatste rede. Zo vertelt hij ons om als teken van liefde die mala en die kleding te dragen en zo laat hij het weer val len en mogen we zelf uitmaken of we wel of niet die uiterlijkhe den dragen. Liefde openbaart zich ook niet in die uiterlijkhe den", doceert Prem Veda vrien delijk. "Zeker in de commune verwacht ik niet dat we ons van de ene dag op de andere geheel anders zullen kleden. Misschien dat er buiten de commune hier wel mensen zijn die dat doên, maar dat is hun goed recht". "Toen we de eerste berichten hoorden over het 'verraad' van Sheela waren we zeer geschokt, maar nu de Bhagwan zich weer heeft laten horen, is het voor ons duidelijk dat er helemaal niks veranderd is. Er is geen droef heid meer, slechts blijheid en liefde", valt een vrouwelijke vol geling hem bij. Financieel is er ook geen enke le reden om geschokt te zijn. De Amerikaanse strop van 55 mil joen, die Ma Anand Sheela zou hebben meegenomen, raakt de grootste commune van de 5000 ingeschreven volgelingen in Ne derland niet. De 200 in Amster dam-Zuid hebben een bouw maatschappij, een computerbe drijf met software, een schoon maakbedrijf en een ontwerpbu reau. En niet te vergeten: de dis cotheek Zorba the Buddha, aan de Oudezijds Voorburgwal, Am sterdams meest trendy disco theek. Inkomsten genoeg voor alle communeleden om eens per jaar naar Amerika te gaan en de profeet in levenden lijve te zien en weer inspiratie op te doen. Op de binnenplaats van de Aim tijdens de boekverbranding. Nieuwe volgelingen Van een leegloop van de bewe ging wil Prem Veda niets weten. "Er komen nog altijd nieuwe vol gelingen bij. De Bhagwan heeft zelf een aantal volgelingen te kennen gegeven dat ze maar be Bhagwan-commune hieven ter konden vertrekken". "De Bhagwan leert ons men sen te vertrouwen. Wat er met Sheela is gebeurd, is dat zij van haar machtspositie misbruik heeft gemaakt. Ze was ook als se cretaresse van de Bhagwan niets meer dan iedere andere volge- nyasins de handen ten hemel (foto ANP) ling. Het is éen zwak in mensen om die macht uit te buiten. Dat kun je niet voorkomen door re gels te stellen of een stelsel te ontwikkelen. Want dan verlies je juist dat belangrijke punt van een volgeling: het oprechte ver trouwen in elkaar". Zuidafrikaanse radio sticht verwarring JOHANNESBURG (GPD/AP) - De Zuidafrikaanse staatsradio heeft vanmorgen verschillende ke ren tijdens nieuwsuitzendingen omgeroepen dat Klaas de Jonge uit de Nederlandse ambassade in Pre toria zou zijn weggevoerd. Maar het bericht werd meteen door woordvoerders van de Zuidafri kaanse regering, de Nederlandse ambassade en de advocate van De Jonge, Kathleen Satchwell, ont kend. De radio meldde om 7 en 8 uur plaatselijke tijd dat öbggetuigen hadden gemeld dat Klaas de Jonge door politieagenten in burger uit de Nederlandse ambassade was ge haald en naar een onbekende be stemming was weggevoerd. Klaas de Jonge verblijft nog steeds in het oude gebouw van de Nederlandse ambassade in Pretoria. Het huurcontract van dat pand is vandaag verlopen en de afgelopen week waren er geruchten dat de Zuidafrikaanse politie van die ge legenheid gebruik zou maken om de van wapensmokkel en -bezit verdachte De Jonge op te pakken. De onschendbaarheid van de ver blijven in het oude ambassadege bouw zou in Zuidafrikaanse ogen met het verlopen van het huurcon tract verdwijnen. Nedbank, de eigenaar van het ge bouw, had de Nederlandse rege ring gevraagd het ambassadege bouw maandag te ontruimen. Ter- wille van Klaas de Jonge zijn ech ter de economische en politieke af- ADVERTENTIE Een unieke mogelijkheid om uw woonlasten 30 jaar lang op een laag renteniveau vast te zetten. Maximale zekerheid. Zowel voor nieuwe als fl 4 n voor bestaande fc\ huizen. Informatie bij het Bouwfonds-infocentrum in Den Haag: Nassauplein 13, '.(070) 650800 of via de coupon. fstuur mij informatie over de j I 30 Jaar RenteVast Hypotheek. Naam: Adres: I j Postcode:j j Plaats: I t j Telefoon: J Coupon in gesloten envelop zonder postzegel naar I Bouwfonds, Antwoordnummer 1479 2500 XK Den Haag jnv Bouwfonds I Nederlandse Gemeenten delingen van de ambassade in het gebouw achtergebleven toen de rest van de Nederlandse vertegen woordiging naar een nieuw onder komen verhuisde. De eerste secretaris van de am bassade, J. van der Velden, weet de verwarring rond Klaas de Jonge vanochtend aan het feit, dat poli tiemannen een in een deken gehul de man afvoerden uit het gebouw. Het ging echter niet om De Jonge, die zich nog steeds in het gebouw ophoudt. "Hij maakt het goed en er niets gebeurd", aldus Van der Vel den. Tijdens het weekeind liet minis ter Van den Broek de Zuidafri kaanse regering echter duidelijk weten daar anders over te denken. Hij noemde een eventueel wegha len van De Jonge uit het ambassa degebouw een flagrante schending van de internationale rechten en gebruiken en raadde de Zuidafri kaanse regering aan niet voor de tweede keer dezelfde fout te ma ken. Notaris neemt ontslag na klachtenregen AMSTERDAM (ANP) - Op drin gend advies van de Amsterdamse Kamer van Toezicht op het Nota riaat heeft een 52-jarige Amster damse notaris zelf zijn ontslag aan gevraagd. De man kreeg het advies te stoppen nadat door de Konink lijke Notariële Broederschap na mens een aantal particulieren klachten waren ingediend over de werkwijze van de notaris, aldus een woordvoerster van de Kamer van Toezicht. Een halfjaar geleden was de notaris, die sinds 1978 prak tijk hield in Amsterdam, door de Kamer al met ongevraagd verlof gestuurd. Persnotaris mr. Santen bevestig de vanochtend dat over de notaris een groot aantal klachten was bin nengekomen. Volgens Santen wa ren op zijn kantoor grote achter standen ontstaan doordat de prak tijk niet op een gezonde manier, niet georganiseerd werd uitgeoe fend. Niemand wej-d echter, aldus Santen, financieel gedupeerd. An deren hebben de achterstanden in middels weggewerkt, aldus San ten. zANDVOORT (ANP) - Ondanks de mooie nazomer werd gisteren in ALMERE (GPD)- Almere zal alles op alles zetten om de nieuwe informatica-universiteit Zandvoort korte metten gemaakt met de strandpaviljoens. Volgens de naar zich toe te halen. Deze postdoctorale opleiding informatica zou prachtig aansluiten regels moet het strand vandaag schoon zijn. Terwijl er nog badgasten bij de Trademarkt voor informatica, waarvoor in juli de eerste paal is geslagen op het lagen te zonnebaden, werden om hen heen de glazen schuttingen wegge- bedrijventerrein in Almere, aldus de Almeerse wethouder van economische zaken Breg- haald. <fotoANP> DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Lubbers zou vandaag pro beren de knoop door te hakken in het slepende geschil tussen de mi nisters Van den Broek (buitenland se zaken) en De Ruiter (defensie) over dé eventuele inzet van kruis raketten. Er moet over deze zaak nog deze week een brief naar de Tweede Kamer worden gestuurd. Vanochtend kwamen de drie he ren samen met enkele WD-minis- ters bijeen om te proberen tot over eenstemming te komen. Op zijn persconferentie van verleden week vrijdag lichtte Lub bers een tip van de sluier op over een mogelijk compromis. Lubbers verklaarde toen dat Nederland bij oplopende internationale spanning inzet van kruisraketten vanaf Ne derlandse bodem volgens de NA- VO-procedures alleen in een vroeg tijdig stadium kan tegenhouden. In dat stadium vindt vooral poli tiek beraad plaats. Nederland zou zich dan tegen inzet van in Neder land gestationeerde raketten kun nen uitspreken. In de volgende fase worden de troepen van de bondgenoten vol gens de procedures onder bevel ge plaatst van het opperbevel van de NAVO. Een Nederlands nee tegen de lancering van kruisraketten van Woensdrecht is dan niet meer mo gelijk. De grote vraag is nu of deze uit eenzetting van de NAVO-procedu- res in de brief naar de Kamer moet worden opgenomen. Minister De Ruiter wil een dergelijke passage in de brief opgenomen zien om on der meer de soevereiniteitskwestie te omzeilen. Volgens tegenstan ders van plaatsing zou Nederland door kruisraketten toe te laten in Woensdrecht een deel van zijn soe vereiniteit afstaan aan de VS. Minister Van den Broek is niet gevoelig voor dat argument. Hij neemt genoegen met een uitspraak van de Raad van State dat bij plaat sing van kruisraketten de Neder landse soevereiniteit niet in het ge ding kbmt. Hij vreest dat Neder land door het opnemen van een dergelijke passage een uitzonde ringspositie in de NAVO zal inne men, wat de geloofwaardigheid van het bondgenootschap zou on dermijnen. man. Drs. A. Soetekouw, lid van de Raad van Bestuur van de Nederlandsé Middenstands Bank, ontvouwde gisteren als voorzitter van een voorbereidingscommissie de plan nen voor een informatica-universi teit in ons land die volgend jaar al zou moeten beginnen. Uit een on derzoek van bureau McKinsey is gebleken dat het bedrijfsleven jaarlijks behoefte heeft aan 2900 deskundigen op informaticage- bied, terwijl in ons land hiervoor nauwelijks een voldoende hoog waardige opleiding bestaat. De commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de overheid en van het bedrijfsleven, heeft inmid dels haar rapport aangeboden aan de ministers Deetman (onderwijs en wetenschappen) en Van Aar- denne (economische zaken). Vrouw vermoord TERNEUZEN (GPD) - In haar wo ning aan het Wilgenplantsoen in Terneuzen is gistermiddag het le venloze lichaam gevonden van een 27-jarige vrouw. De vrouw is met messteken om het leven gebracht. De moord werd vermoedelijk gis terochtend vroeg gepleegd. Het li chaam van Marina Harte, onge huwd en moeder van een driejarige zoon, is ernstig verminkt. Van de dader ontbreekt nog elk spoor, ook bestond er geen duidelijke aanwij zing omtrent de toedracht. ZOETERMEER (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) overweegt bij algemene maatregel van bestuur een centrale regeling voor het 'opfrisverlof in het wetenschappelijk onderwijs vast te stellen. Reden is dat de col leges van bestuur van de universi teiten en hogescholen de bevoegd heid van de minister proberen Lan te tasten en de voorgenomen richt lijnen voor de arbeidstijdverkor- 'Opfrisverlof ting (atv) van het universitaire per soneel afwijzen. In de centrale re geling zal de beleidsruimte die de instellingen nu hebben zijn ver dwenen, aldus het ministerie van onderwijs. De atv-variant voor het perso neel van universiteiten en hoge scholen betekent, dat er naar keuze van de werknemer een werkweek van minimaal 38 uur en maximaal 42 uur komt. Om langer dan 42 uur te mogen werken moet er overeen stemming met de werkgever zijn. De uren die meer worden gewerkt dan de voor de gehele overheid gel dende 38-urige werkweek kunnen worden opgespaard en na een aan taljaren als een aaneengesloten pe riode van zogeheten opfrisverlof worden opgenomen. Staatssteun De universiteit zou alleen in het begin behoefte hebben aan finan ciële steun van de overheid. Dat komt neer op een bedrag van 21 miljoen gulden. De commissie ver wacht hierover nog deze maand duidelijkheid te hebben. Daarna zou de universiteit, naar Ameri kaans model, moeten draaien met geld van het bedrijfsleven. De twee jaar durende studie zal per student 100.000 gulden gaan kosten. Deze kosten zijn zo hoog omdat de hoog leraren naar hun marktwaarde zul len worden betaald. Dit om het aantrekkelijk te maken voor de beste deskundigen op informatica- gebied uit de hele wereld om in ons land college te komen geven. Per jaar zouden 250 studenten de opleiding kunnen volgen, maar zij moeten wel aan strenge toelatings voorwaarden voldoen. Volgens de commissie leveren de bestaande universiteiten en hogescholen in de eerste fase jaarlijks 1200 infor maticastudenten af. Maar zowel wat kwaliteit als aantal betreft zul len deze instellingen volgens de commissie niet aan de vraag kun nen voldoen. In de nieuwe opleiding zou een sterk accent worden gelegd op praktijkgevallen in het gebied van de zeer geavanceerde toepassingen van de informatica. In werkgroe pen wordt de toepassing van com puters en communicatienetwerken in bedrijfssituaties uitgewerkt. Centraal Volgens de Almeerse wethouder Bregman ligt het "met onze Trade markt voor informatica, de eerste in Europa, voor de hand dat wij hier ook (je universiteit willen heb ben. We liggen centraal ten opzich te van Delft, Eindhoven en En schede, alsook ten opzichte van de andere universiteitssteden. Boven- dien liggen we in de Randstad, wat voor de informatica-universiteit, dunkt me, een vereiste is".. Een ander voordeel van vesti ging van de universiteit in Almere is volgens de Almeerse wethouder het feit dat het Trademarktgebouw alle faciliteiten biedt om de eerste 250 studenten te kunnen opvan gen. Ruim 2500 kilo drugs verstopt in container HOOFDDORP (ANP) - Op het hoofdbureau van politie in Hoofd dorp is gisterochtend een contai ner opengemaakt waarvan werd vermoed dat de inhoud niet geheel in overeenstemming zou zijn met de kleding die op begeleidende pa pieren stond vermeld. Het bleek dat achter dozen met kleding ruim 2500 kilo in balen verpakte ma rihuana en hasj waren verstopt. Dit heeft een woordvoerder van de po litie van Hoofddorp gisteren be kendgemaakt. De container was vanuit Colom bia de haven van Rotterdam bin nengebracht en trok al snel de aan dacht van douane en politie door de indringende geur die het ge vaarte verspreidde. Bij controle van de begeleidende papieren bleek bovendien dat de eindbe stemming een niet bestaand adres in Denemarken was. De container werd afgelopen vrijdag door een transportbedrijf opgehaald en in de buurt van een pompstation in de buurt van Hoofddorp neergezet. Toen er het gehele weekeinde geen belangstel lenden voor de container kwamen opdagen, besloten politie en doua nerecherche de container gisteren in beslag te nemen en naar het v hoofdbureau van politie over te brengen. Aan de hand van het ken teken van de oplegger wordt nage gaan welk transportbedrijf de con tainer heeft opgehaald. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) is niet bereid vooraf aan te geven hoe zij het geld op haar be groting voor de zogeheten sector- landen volgend jaar gaat verdelen. De meerderheid van de Tweede Kamer verweet de minister giste ren onduidelijkheid over de nor men voor de aanwijzing van deze twintig landen en de verdeling van het geld per land. De hulp aan de sectorlanden richt zich niet op 'to taal-programma's', maar spitst zich toe op achtergebleven sectoren zo als industrialisatie, plattelandsont wikkeling en onderwijs. De linkse oppositie en het CDA maakten er bezwaar tegen dat de minister niet duidelijk heeft aange geven hoe zij tot de keus van de twintig landen is gekomen. Zo vroegen deze fracties zich af waar om bijvoorbeeld een land als China op Schoo's lijstje voorkomt. Volgens de minister heeft de er varing die Nederland heeft opge daan bij de aanwijzing tot sector- land de doorslag gegeven. Schoo erkende dat niet alle twintig lan den precies aan de normen vol doen. Landen als Colombia, Jamai ca en Ecuador bijvoorbeeld heb ben een hoger inkomen per hoofd van de bevolking dan de als maxi mum-eis gestelde 1200 dollar per jaar. De minister meent echter een verantwoorde afweging te hebben gemaakt. Rechten Over de verdeling van het geld per land zei de minister op dit mo ment niets te kunnen of willen zeg gen. De projecten zullen afzonder lijk worden beoordeeld. Als de des betreffende landen vooraf te horen zouden krijgen waarop zij kunnen rekenen, zouden zij daaraan be paalde rechten kunnen ontlenen. Volgens Schoo zou dat de samen- wering met particuliere Neder landse organisaties (niet-commer- ciële zowel als bedrijven) „totaal kunnen verstarren". Schoo meent, dat de beoordeling door de Kamer van de verdeling van het geld over de landen achter af moet gebeuren. Dit kan dan aan de hand van het jaarverslag waarin de resultaten van de verschillende projecten zijn weergegeven. Een motie van de PvdA waarin wordt uitgesproken dat de Kamer vanwege de onduidelijkheid over de gestelde normen op dit moment niet kan instemmen met de keuze van sectorlanden, zal geen meer derheid krijgen. CDA-woordvoer- der Gualthérie van Weezei vond de motivering die de minister schrif telijk van haar beleid heeft gege ven weliswaar ook „volstrekt on voldoende en beneden de maat", maar hij zei door het antwoord van r Knol: ronduit verbijste- Schoo tijdens wat meer overtuigd (foto anp) te zijn geraakt. Bovendien vindt Van Weezei dat de PvdA-motie de vlag is om de lading ongezouten kritiek die PvdA-woordvoerder Knol tijdens het debat over Schoo uitstortte, te dekken. Knol beschuldigde de minister ervan bij de aanwijzing van de sec torlanden het belang van het Ne derlandse bedrijfsleven de door slag te hebben laten geven. „Waar in is Nederland goed en wat is goed voor Nederland" dat is volgens Knol het motto van de minister ge weest. Volgens hem loopt de mi nister als het zo uitkomt ook te makkelijk heen over de mensen rechtensituatie in de desbetreffen de landen. „Het is ronduit verbijsterend hoe deze minister zich keer op keer een oor laat aannaaien, zich naïef op stelt, steeds het loodje legt en tege lijkertijd maling heeft aan de Ka mer. Deze minister moet eens een keer het lid op de neus hebben", aldus Knol. Grandon Napoleon Brandy V.S.O.P. - Druppel voor druppel tot :f leven gekomen I en in stilte (.gerijpt, om in I alle rust van i te genieten. Uelcavë wijn en gedistilleerd 7(7. (015) 569324'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5