Het feest van 3 oktober 1945 'Wij voelden di li (lelijk wat wij vijf 1, ange jaren hadden gemist' Stichting Leidse Binnenstad hoeft subsidie gemeente niet Diverse activiteiten in de Idnderboekenweek Trouwen was zo duur dat ik het maar één keer heb gedaan PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 1 OKTOBER 1985 LEIDEN - Leiden werd 411 jaar geleden ontzet. De Spaanse tirannie verdreven, zo heette dat. Veertig jaar geleden werd Leiden bevrijd van een andere bezetter. Het feest van 3 oktober werd in de Tweede Wereldoorlog niet gehouden. In 1945 was het eindelijk weer zover. Kort nadat een bevrijdingsfeest van een heel ander karakter was gevierd. Hoe het er op en rond 3 oktober 1945 toeging, blijkt uit bijgaand artikel. "Hoeveel beter immers begrijpen wij de intense vreugde van de bevrijding van Leiden, 371 jaar geleden, nu wij zelf tyrannie hebben doorstaan en bevrijdingsvreugde hebben gekend". De Burcht, katholiek dagblad voor Leiden en omstreken op 2 oktober 1945. De optocht in 1945; weinig paarden te z r die waren dan ook moeilijk te krijgen (foto 3 October-Vereenlgingl In 1945 moet de viering van 3 okto ber een bijzondere gebeurtenis zijn geweest. Door de oorlog was het feestjaren niet gevierd, nu kon het weer, bovendien voor de vijftigste keer. Alle redenen dus om de bloe metjes eens flink buiten te zetten. Hoewel...kon dat wel? Was de 3 Oc- tober-Vereeniging wel bij machte om een en ander te organiseren, was er bijvoorbeeld wel genpeg geld? Op vrijdag 27 juli was er een ver gadering van de vereniging. Tij dens die ledenvergadering liet W. van der Laan monter weten dat de viering een succes kon worden, want in Leiden kunnen ze nog steeds feestvieren, aldus de voor zitter. Men was al hard bezig aan de voorbereidingen, bericht de ver slaggever van de Nieuwe Leidsche Courant, de enige bestaande krant die geen verschijningsverbod had gekregen. Er waren weliswaar bij zondere moeilijkheden, maar - zo vertelde de organisator van de op tocht, B. de Koning - wij bezitten nog moed en een wil. Het materiaal had veel geleden, doch de financiën bleven tijdens de oorlog in het bezit van de ver eniging. De Nieuwe Leidsche Cou rant: "Spreker deelde mede dat men de Leidsche gijzelaars steeds op 3 october een pakket heeft kun nen zenden, zoodat ook in de kam pen op sobere wijze de viering kon plaatsvinden". Vuurwerk In het verslag van de ledenverga dering dat op zaterdag 28 juli in de Nieuwe Leidsche Courant werd af gedrukt, staat ook al een kort over zicht van wat er zoal rond en op 3 oktober te gebeuren stond. Dat er op de avond van 2 oktober als van ouds een taptoe zou plaatsvinden bijvoorbeeld. En dat de volgende ochtend de politieharmonie zou optreden. Het uitdelen van haring en witte brood mocht geen probleem zijn, meende de vereniging. Het brood was reeds geregeld, de haring zou wel volgen. Over de optocht geen mededelingen: die optocht moest een verrassing worden. Hoewe- l-.een verrassing: op 18 augustus wordt in de Nieuwe Leidsche Cou rant een tipje van de sluier gelicht. De middagoptocht zou bestaan uit drie groepen. De eerste groep wordt samengesteld door de 3 Oc- tober-Vereeniging. de tweede groep oestaat uit buurtverenigin gen en de derde uit firma's en par ticulieren. Voorts komt er een tweedaags lunapark en ook het vuurwerk zal doorgaan. Het aantal deelnemers heeft inmiddels een re cordhoogte bereikt, meldt de krant op 22 september. Ver boven de dui zend. Op 2 oktober staat er in de Nieu we Leidsche Courant een inter view met de voorzitter van de op tochtcommissie, B. de Koning, die in '45 voor de vijfentwintigste keer de optocht zou besturen, zoals De Burcht het zo treffend uitdrukt. Wat is uw verwachting voor mor gen? De Koning: "Dat is nog een groot vraagteeken. Tezamen met het be stuur is er ontzettend hard voor ge werkt. Maar vergeet u niet: er wa ren geen paarden, hout, verf en be- kleedingsstoffen, om maar iets te noemen. Gelukkig hadden we ech ter nog een kleine reserve". Taptoe De taptoe die op dinsdagavond 2 oktober plaatsvond, wordt mooi beschreven door de verslaggever van De Burcht. "Toen dinsdag avond in de binnenstad weer de ouderwetsche 3 October drukte ging heerschen en tegen acht uur de taptoe begon, voelden wij allen duidelijk, wat wij vijf lange jaren hadden gemist". "Duidelijker nog realiseerden wij dit, toen wij in de stoet de heel jonge kinderen zagen, met hun flinke maar onwennige passen. De ze kinderen beneden de tien jaar maakten dit voor het eerst van hun leven mee. En met groote dank baarheid zagen wij Hollands jeugd, die in grooten getale en met gewel dig enthousiasme, met fakkellicht en wapperende vlaggen optrok om dit feest der bevrijding in te zet ten". Op de feestdag zelf motregende het. Maar volgens de Argus van De Burcht was de feestvreugde er niet minder om. Zo werd Van der Werf hartelijk toegezongen. (Het stand beeld natuurlijk, maar dat had u vast al begrepen.) In het verslag komt geen kritische noot voor. Dat is wel het geval in het verslag van De Nieuwe Leidsche Courant, een verslag dat dan ook een wat eerlijker indruk maakt. "Wij heb ben weer 3 October-feest gevierd, maar vele Leidenaars zeiden toen zij huiswaarts togen, neen, 't was toch geen echte 3 October-dag. De ware stemming ontbrak, men was vroolijk en dikwijls 'uitgelaten', maar van een feestroes kon men niet spreken". Begrijpelijk, er was na de oorlog al zoveel gefeest, vervolgt de repor ter. En dan: "veel traditioneels, wat nu eenmaal bij onzen feestdag be hoort, moesten wij missen. Geen fruitkarretjes, geen paling, gee- n...och. ga maar door; in de restau rants zat het vol met drinkers van- ...surrogaat-limonade of het on schuldig biertje". Wat een ellende. En dan te be denken dat de Leidse etablisse menten in de week van het feest weer werden bevoorraad met ge distilleerde dranken. Op 6 oktober kon het publiek weer een kelkje je never bestellen. Je vraagt je af, had een en ander niet beter op elkaar kunnen worden afgestemd, zodat het publiek zich al op 3 oktober aan de jenever had kunnen wagen? Geld J.P. Zwanenburg, archivaris van de 3 October-Vereeniging, heeft de viering van '45 meegemaakt. Inder daad, geeft hij toe, het was in een bepaald opzicht niet een echt feest. "Het was wel feest, maar ja...er wa ren na de oorlog zoveel bevrij dingsfeesten geweest, men was het een beetje beu. Het zat te kort op elkaar hè. Die echte sfeer kwam te rug in '47, als ik het me goed herin- "Fruitstalletjes waren er wel vol gens mij. Ik herinner me tenminste een stalletje waar je druiven kon kopen en jutteperen. Maar er wa ren niet veel verkopers aanwezig. Noga en dergelijke kon je in elk ge val niet kopen". "Het was natuurlijk ook vreselijk moeilijk geweest om het feest te or ganiseren, ik bedoel, op verschil lende fronten was het behelpen. Neem de paarden bijvoorbeefd- ..moeilijk te krijgen. Er waren er veel door de Duitsers meegeno men, dat moet je niet vergeten. Dus liepen er maar een paar poli- tiepaarden in de optocht". Zwanenburg herinnert zich ook nog dat vlak voor de feestelijkhe den de geldsanering was geweest. "Men moest het papieren geld inle veren. Gevolg was dat de mensen achter de stalletjes 's avonds naar hujs gingen met teilen vol geld van zink en zilver. Ja, dat heb ik zelf gezien. Misschien dat die sanering het enthousiasme ook een beetje heeft gedrukt. Je werd toch maar weer aan de oorlog herinnerd hè". Van der Werf Maar de optocht was mooi en wat Zwanenburg ook niet licht zal vergeten is de kranslegging bij het standbeeld van Van der Werf. "Die krans werd gelegd door een paar jongens die in de oorlog ook elk jaar een krans hadden gelegd". In de feestwijzer van '45 staat een verhaal over de jongens. Een ci taat; "Het speelde zich af in Leiden en wel op 3 October 1940 of juister op den 2en October. Vijf jongens (echte jongens) zoo van 17 tot 20 jaar. "Wat moet dat nou", zoo spre ken zij onder elkaar na werktijd". "Want het zijn allen flinke werkers; twee op kantoor, een is automonteur, één werkt in de Hor tus enz. "Wat moet dat nou?" Nu krijgt Van der Werff zijn jaarlijk- sche krans ook niet. En na kort of lang gepraat was het antwoord: "Van der Werff zal zijn krans heb ben". Zwanenburg: "Eén van die jon gens maakte de kranslegging in '45 helaas niet meer mee: hij was op 12 maart '45 gesneuveldDe feestwij zer: "Ook dit jaar zullen deze Hol- landsche jongens de krans hechten aan het Standbeeld van Van der Werff, maar thans op gemakkelijke wijze, nu niet in het duister en zon der dat posten in het park uitgezet zijn en niet beangstigd gesnapt te worden, maar op klaarlichten dag, na afloop van de Koraalmuziek, onder de toonen van het Wilhel mus, terwijl hunne gedachten uit gaan naar hun vriend, die zijn le ven heeft gegeven voor zijn Vader land". Proffen De optocht wordt geroemd door de Nieuwe Leidsche Courant. Hoofdmoot was het historische ge deelte, handelend over de komst van Prins Willem van Oranje naar Leiden op 4 oktober 1574. "De buurtvereenigingen waren in de tweede afdeeling vertegen woordigd en deze werd door de Professorenwijk 'deftig' geopend. Plechtig schreden de heeren 'Prof fen' voort". Veel bijval krijgen de mannen van het spoor. De Burcht: "Een ex tra vermelding verdienen de man nen van de spoor, die zoo pakkend voor den dag kwamen. Zij hebben op hun weg menig open doekje ge kregen, en terecht". De Nieuwe Leidsche Courant: "Onze spoorwegmannen werden overal langs den weg geestdriftig begroet. Zooals het thans is blijft het niet, zoo lieten zij duidelijk zien, het wordt beter en mooier". In de Stadsgehoorzaal trad 's avonds het cabaret van Wim Son- neveld op. 'De bloemetjes buiten', heette het programma. De mede werkers: Conny Stuart, Sophie Steyn, Eri Rouché, Truuk Doyer, Kees Brusse en Albert Mol. Zwanenburg was erbij. Hoe het was...tsja, veertig jaar geleden me neer! Gezellig volgens hem, maar hij voegt er direct aan toe dat je toen natuurlijk niet zoveel gewend was, zo vlak na die oorlog. "Als je het programma nu weer zou zien zou je misschien zeggen: vond ik dat mooi! Toen was het leuk. Nee, grapjes over de oorlog heeft Sonneveld volgens mij niet gemaakt; daar was het de tijd ook niet naar hè. Hij had wel grapjes over de naoorlogse tijd, als ik het me goed herinner. Over het nood- parlement enzo". Drup 's Avonds was het vuurwerk op het Schuttersveld. Het werd een knalpartij, aldus de Nieuwe Leid sche Courant. Maar niemand hoef de dekking te zoeken, vervolgt het verslag, "al was het misschien dat iemand het onder zijn parapluie moest doen om niet in den drup te staan". Wedstrijden, films, speurtocht, enz. LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad (SLB) hoeft voor vol gend jaar geen subsidie meer te hebben van de gemeente Leiden. De voorzitter van de stichting, R.Th. van Leeuwen, heeft gisteren burgemeester en wethouders van Leiden geschreven dat de SLB haar aanvraag voor een bijdrage van 15.000 gulden intrekt. De subsidie aan de stichting was al geruime tijd omstreden. De linkse partijen in de Leidse ge meenteraad plaatsten vraagtekens bij het functioneren van de stich ting en wilden de subsidie schrap pen. De zaak is al verschillende ke ren ter sprake geweest in de ge meenteraad en de raadscommissie voor economische aangelegenhe den. Het wachten was nu op een uitspraak van burgemeester en wethouders. Voorzitter Van Leeuwen zegt desgevraagd dat de SLB het gehar rewar over de subsidie zat is en de eer aan zichzelf heeft willen hou den. "Bovendien verlossen we wet houder Fase van economische za ken nu van een netelig probleem", aldus Van Leeuwen. Schragen gestolen LEIDEN - Op het terrein van de Groenoordhallen werden in de nacht van zondag op maandag 74 schragen gestolen, eigendom van de Mobielmarkt. Waarde van de schragen: ongeveer vierduizend gulden. Honderd fietsen weggehaald LEIDEN - De politie heeft gisteren weer eens schoon schip gemaakt bij het station: ruim honderd fiet sen die fout waren gestald, werden weggehaald. De eigenaars kunnen hun fietsen ophalen bij het bureau. De stichting geeft in haar brief aan het college twee redenen waar om zij haar subsidie-aanvraag in trekt. Ten eerste heeft wethouder Fase de stichting toegezegd dat het nu vrijkomende geld bestemd wordt voor de economische sector in Leiden. De SLB doet de ge meente de suggestie aan de hand de subsidie te besteden voor de commissie Leiden Promotion, een commissie die overigens destijds is opgericht door de Stichting Leidse Binnenstad. Een tweede reden voor het in trekken van de subsidie-aanvraag is dat de stichting zich heeft ge stoord aan de wijze waarop de poli tieke discussie over de subsidie is gevoerd. Daarbij zijn feitelijke on juistheden niet geschuwd om de stichting in een kwaad daglicht te stellen, aldus voorzitter Van Leeu- Nu ze financieel niets meer heeft te maken met de gemeente, kan de stichting zich ook onafhankelijker opstellen bij het maken van be leidsplannen, zo vertelde de SLB- voorzitter gisteren. De stichting maakt op dit moment samen met de Kamer van Koophandel een be leidsvisie over de economische werking van de Leidse binnenstad. Die visie wordt gebaseerd op een breed onderzoek dat de SLB en de Kamer van Koophandel hebben la ten uitvoeren. "Wij willen die visie eerst hele maal afronden en alle betrokkenen op één lijn zien te krijgen, voordat we ermee naar de gemeente stap pen. Dan kunnen we zeggen: dit vinden wij en wat gaan jullie daar mee doen", aldus Van Leeuwen. "De gemeente wilde echter mee praten over dat-onderzoek en het opstellen van de beleidsvisie om dat ze een financiële bijdrage le vert aan de stichting. Maar dan is het onderzoek niet meer onafhan kelijk". Gratis Als de beleidsvisie klaar is - en naar verwachting is dat in novem ber - hoopt de SLB een 'levendige en opbouwende' dischussie aan te gaan het Leidse college van burge meester en wethouders. In die dis cussie zullen zowel uitgewerkte plannen als 'toetsstenen' voor het gemeentelijk beleid aan de orde komen. De stichting sluit overi gens niet uit dat tijdens die ge sprekken met het college ook ge praat zal worden over de betaling van bepaalde plannen of voorstel len. De gemeentelijke subsidie aan de stichting is zo'n zeven tot acht jaar geleden voortgevloeid uit een eenmalige bijdrage van de provin cie Zuid-Holland aan deze organi satie. Later bood de gemeente aan zelf de subsidiëring van de stich ting ter hand te nemen. Het geld was vooral bedoeld voor het aan trekken van een professioneel se- cretariaats-medewerker. Die functie is echter al weer een aantal jaren niet bezet. En de subsi die is niet toereikend om een nieu we kracht aan te trekken. Boven dien wordt het meeste secreta riaatswerk nu - gratis - verricht door de Kamer van Koophandel. De stichting verwacht daarom niet dat zij in financiële problemen komt door het intrekken van de subsidie-aanvraag. Het onderzoek van de stichting en de Kamer van Koophandel loopt geen enkel ge vaar omdat dat allang is betaald. De SLB hoopt in de toekomst al ternatieve bronnen aan te boren om het verlies van de gemeentelij ke subsidie goed te maken. Vol gens Van Leeuwen heeft dit echter 'geen haast'. POSTKANTOREN - Het hoofd postkantoor Schipholweg en de bijkantoren Bevrijdingsplein, Breestrgat en Kopermolen sluiten donderdag 3 oktober om tien uur 's ochtends. Alle stadspostagent schappen zijn de hele dag gesloten. Het postagentschap Oegstgeest- De Kempenaerstraat sluit om twaalf uur 's ochtends. Het bijkan toor Leiderdorp-Heinsiuslaan is de hele dag geopend. LEIDEN - De kinderboekenweek 1985 begint morgen. In verband hiermee hebben op de kinderboer derij Merenwijk en in de Leidse bi bliotheken een aantal activiteiten plaats. Het thema van de kinder boekenweek, die tot en met 10 ok tober duurt, is dit jaar 'kind en dier'. Bij de boekhandels De Kier en Zandvliet zijn de kinderboeken hoeken en de etalages extra aan trekkelijk gemaakt. Boekhandel Kooyker organiseert een teken wedstrijd met 'het dier' als onder werp. Er zijn twee categorieën: voor kinderen tot acht jaar en voor kinderen van acht tot dertien jaar. De tekeningen moeten, voorzien van naam en adres, voor 5 oktober zijn ingeleverd. Op 12 oktober mo gen de prijswinnaars één van de bekroonde kinderboeken komen uitzoeken. Morgenmiddag om twee uur worden in de filialen van de biblio- LEIDEN - Was het nu inhalertje, tikkertje of een schijnbeweging? De kantonrechter was niet echt duidelijk waarom de verdachte in Noordwijk rechts had ingehaald en door rood licht gereden. In het pro ces-verbaal was uit de mond van de verdachte het motief "voor de grap" opgetekend. Voor herp reed een vriend, vandaar dat 'geintje'. De verdachte zal hebben beseft dat die uitleg slecht zou vallen in het kantongerecht. Dus nu heette het: "Ik reed te hard en ik moest wel naar rechts uitwijken om een ongeluk te voorkomen". Het spel letje heette dus inhalertje, maar was alleen maar gespeeld voor de goede zaak. De officier van justitie hield het bij de oorspronkelijke versie en kon daar niets grappigs in ontdekken. "Een idiote manier van rijden", baste hij. De kanton rechter kon het motief uiteindelijk niets schelen, ze kwamen samen uit op een boete van 205 gulden. Extase "Ik sta hier als onschuldig man" theken in Zuid-West. de binnen stad en de Merenwijk films over dieren vertoond. In de Merenwijk kunnen de kinderen na afloop een bezoek brengen aan de kinder boerderij, waar een speurtocht is uitgezet. Vrijdag 4 en zaterdag 5 oktober kunnen groepjes kinderen van buurt- en clubhuizen 's middags van vier uur tot half vijf komen werken op de kinderboerderij. Dit moet wel van te voren worden aan- De verdachte zei het zo overtui gend uit dat zelfs de officier van justitie zei: "Ik begin mijn twijfels te krijgen". Terwijl de zaak toch ei genlijk de klaarheid van een klon tje had. De man had te hard gere den in zijn BMW. was aangehou den, maakte zijn persoonlijke ge gevens openbaar en gaf als uitleg dat hij de auto moest uitproberen. De man over de sne.heid: "180 ki lometer, die extase heb ik nog nooit meegemaakt". Over de BMW: "Die heb ik niet. helaas niet". Sterker: "Ik bezit al jaren geen auto". Bovendien was hij al jaren niet in Leiden geweest en als hij er zou komen dan zou verdach te er zeker niet zo snel doorheen rijden. Raadsels, raadsels. Zou de agent het dan gedroomd hebben? De verdachte: "Het zal wel aan zijn fantasie zijn ontspro ten, ja. In elk geval aan iemands fantasie". Door twijfels overmand kon de officier van justitie tot niets anders dan vrijspraak komen. Dat was de kantonrechter iets te gortig. gemeld. Maandag 7 en dinsdag 8 oktober is er van vier uur tot half vijf een voorleesmiddag voor verschillen de leeftijdsgroepen op de kinder boerderij. Ook deze dagen kunnen kinderen, na zich van te voren te hebben aangemeld, op de boerde rij helpen. Voorlezen in de bibliotheek in de Merenwijk en het maken van een 'dierenboek' staan op het program ma voor woensdag 9 oktober. Die "Ik wil toch wel eens weten hoe dat zit". De zaak werd daarom aan gehouden. "Ik weet niet of u weet wat trou wen kost", vroeg een verdachte aan de kantonrechter. Nee, dat wist de edelachtbare niet. "Het is lang geleden dat ik dat gedaan heb. Maar trouwen zal wel duur zijn. Dat was het toen eigenlijk ook al. Daarom heb ik het maar één keer gedaan". De verdachte lokte de kanton rechter uit zijn tent om duidelijk te maken waarom hij de boete te hoog vond. Hij had te hard gereden met zijn auto en vond de eis van 275 gulden "een hoop geld" als je op het punt staat te trouwen. Dat waren geen financiële gronden waar de kantonrechter rekening mee wilde houden. Het bleef 275 gulden. No problems "I have no problems with the ca se", zei de verdachte. "In rond Ne- dag wordt om twee uur 's middags in de bibliotheek van het Mors- kwartier een dierenfilm vertoond. Op de kinderboerderij wordt weer een speurtocht uitgezet. Ten slotte is er donderdag 10 ok tober weer een speurtocht bij de kinderboerderij en worden daar dia's vertoond. In Leiden-Noord en De Kooi werken de scholen, de bibliotheek en de buurt- en clubhuizen samen met het 'combinatiepakket Leiden Noord en De Kooi' aan een project met als thema 'kind en dier'. Het motto is: 'verhalen met een staar tje'. Dat wordt uitgewerkt in de as pecten 'circusdieren' voor de on derbouw, 'fantasiebeesten' voor de middenbouw en 'prehistorische dieren' voor de bovenbouw. De uit werking heeft plaats door middel van een circusvoorstelling en ten toonstellingen in de buurthuizen 'De Kooi', 'Het Spoortje' en 'Groenoord'. door Bart Jungmann derlands: hij heeft er geen proble men mee", echode de de kanton rechter. Maar het recht had dat wel. Een rechtszaak dient in het Nederlands te worden uitgevoch ten en deze Engelsman kon zich al leen in zijn eigen taal verstaanbaar maken. Volgens de regels van het spel zou er dus een tolk aan te pas moeten komen. Maar omdat het hier op een 'ha merstuk' leek uit te draaien, zei de kantonrechter: "Ik praat gewoon in het Nederlands. Als u het nou niet begrijpt, praat ik wel een dia lect Nederlands dat een beetje op Engels lijkt". Toen was de zaak snel beklonken: 110 gulden omdat het kenteken van de auto niet in orde was. De verdachte vond het i best waarop de kantonrechter in zijn dialect met ABN verwarde: "I close...ik sluit de behandeling".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4