Ontruiming panden Waardeiland geëist 'Minder subsidie besteden aan restauratie van Bethlehemskerk' Krakers moeten gebouw Brill uit Heffing Rijnland met vijf procent omhoog Al sinds 1982 gekraakt Nieuwe dagkapel in gebruik genomen DINSDAG 1 OKTOBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP), eigenaar van de kapitale wo ningen op het Leidse Waardeiland, zal in een kort geding voor de Haagse rechtbank eisen dat de vijf gekraakte panden, door de bewoners worden ontruimd. Het ABP zegt de huizen aan de Aletta Jacobslaan en aln de Gerbrandylaan, op korte termijn te willen verkopen. De twintig bewoners van de pan den, waaronder een kleuter en een zwangere vrouw, dreigen daardoor op korte termijn op straat komen te staan. Zij zeggen met het ABP te willen onderhandelen over huur ofwel koop van de woningen, te gen een redelijke prijs. Tot dusver heeft het pensioenfonds op voor stellen van de huidige bewoners helemaal niet gereageerd. De vier panden aan de Aletta Ja cobslaan werden in 1982 gekraakt nadat ze meer dan twee jaar had den leeggestaan. De duur van de leegstand was destijds reden voor de officier van justitie om niet tot ontruiming over te gaan. Begin 1982 stonden nog een zestigtal wo ningen leeg. Het ABP is de derde achtereen volgende eigenaar die de wonin gen op het Waardeiland aan de man tracht te brengen. Eerder slaagden Niemand Holding BV en de Westland Utrecht Project Ont wikkeling (WUPO) daar maar ten dele in. Sinds de overname door het ABP zijn de koopprijzen dras tisch gedaald en werd een aantal woningen, noodgedwongen, ver huurd. Vorig jaar oktober werden nog eens drie leegstaande panden aan de Gerbrandylaan gekraakt waar van er twee, korte tijd later, door de politie werden ontruimd omdat ze kort tevoren nog bewoond wa ren ofwel voor opslag werden ge bruikt. Het derde pand werd onge moeid gelaten omdat het wel gerui me tijd had leeggestaan. De huidige bewoners van de vijf gekraakte panden aan de Aletta Ja cobslaan en Gebrandylaan werden vorige week door het pensioen fonds gesommeerd de woningen te ontruimen. Daags daarna werd een kort geding aangespannen dat op 15 oktober zal dienen voor de Haagse rechtbank. Het ABP zegt dat het overgrote deel van de woningen op het Waar deiland thans is verkocht en bin nenkort over te willen gaan tot ver koop van de gekraakte woningen. Het pensioenfonds eist de ontrui- Universiteit wint kort geding DEN HAAG/LEIDEN - Binnen tien dagen nadat het vonnis hun of ficieel is meegedeeld moeten de krakers het voormalige pand van Brill aan de Oude Rijn hebben ver laten. Dat heeft vice-president mr. P.A. Offers van de Haagse recht bank in kort geding bepaald. De eigenaresse van het pand, de rijksuniversiteit, had ontruiming geëist omdat zij het gebouw wil verkopen. Voor dat doel moet er worden gemetseld tuj voor Geologie en logie. De huidige bewoners, die het ge bouw op 8 augustus hebben ge kraakt, hebben betwist dat de bouw van die muur spoedeisend zou zijn, omdat de plannen hier- voor al uit 1960 dateren. Maar dat doet volgens mr. Offers niet af aan de belangen van de universiteit, die het pand nu wil verkopen. Te meer» omdat de universiteit pas kort geleden door het vertrek van Brill die mogelijkheid heeft gekre gen. Mr. Offers heeft voorts geconsta teerd dat de krakers de toegang hebben ontzegd aan het bouwbe drijf, dat als voorbereiding voor de bouw van de muur een onderzoek wilde doen naar de fundering. Dit betekent eens te meer dat de uni versiteit er belang bij heeft dat de krakers het pand zo snel mogelijk verlaten zodat de bouwonderne mer aan de slag kan. Verder acht de vice-president van de Haagse rechtbank het algemeen bekend dat de aanwezigheid van krakers in een pand de verkoopmogelijkhe den ervan beperkt. De eis die de krakers hadden ge steld, toestemming van de univer siteit vóór aansluiting van het ge bouw op gas en elektriciteit, werd afgewezen. ming van alle panden omdat men het niet uitgesloten acht dat de kra kers anders hun intrek zullen ne- men in de andere gekraakte wonin gen. Bovendien zouden potentiële kopers worden afgeschrikt als een aantal woningen nog is gekraakt, aldus het ABP. Het pensioenfonds meent daardoor in het verleden ook al schade te hebben geleden. In de dagvaarding noemt de raadsman van het ABP het voorts aannemelijk dat de vijf woningen door de krakers zijn doorgebroken, beschadigd en beklad. Men stelt vast een eis tot schadevergoeding in het vooruitzicht. Eén van de bewoonsters, die in december een baby krijgt, zegt dat het hier gaat om verdachtmakin gen die kant noch wal raken. "Toen wij hier kwamen wonen za ten de woningen juist vol schim mel en gebreken die door ons zijn verholpen. Het ABP doet boven dien voorkomen alsof de woningen pas in 1982 werden opgeleverd ter wijl door de officier van justitie is vastgesteld dat ze op dat moment al jaren leegstonden". In de dagvaarding stelt de raads man van het pensioenfonds verder dat men tevergeefs heeft getracht, via omwonenden, het Energiebe drijf en het bevolkingsregister, de namen van de bewoners te achter halen maar dat zij zich met opzet anoniem houden. Ook dat klopt niet volgens de krakers: "Wij zijn gewoon aangesloten op gas en licht en staan normaal ingeschreven bij het bevolkingsregister. Het ABP tracht ten onrechte een waas van geheimzinnigheid op te hangen", menen zij. Volgens de bewoners van de ge kraakte panden is het pensioen fonds tot dusver elk redelijk ge sprek uit de weg gegaan en wil men nu onder aanvoering van ver dachtmakingen en valse voor wendselen, twintig mensen, onder wie ook een tweejarige kleuter, van de ene op de andere dag op straat zetten. De huidige bewoners van 'de panden aan de Aletta Jacobslaan en Gerbrandylaan zeggen van de officier van justitie huisrecht te hebben gekregen en dat het ABP daarom niet kan handelen zoals het nu doet. De bewoners zullen via hun raadsman eisen dat het ontruimingsbevel van de baan gaat en» dat het ABP wordt gemaand met hen te onderhandelen over de huur dan wel koop van de gekraak te panden. LEIDEN - De verontreinigingshef- fing van het Hoogheemraadschap van Rijnland stijgt volgend jaar mogelijk met 2,80 gulden naar 59,80 gulden. Dat althans stelt het dagelijks bestuur - de dijkgraaf en hoogheemraden - voor van het Hoogheemraadschap. De verho ging van 2,80 gulden betekent een verzwaring van de lasten met onge veer vijf procent. Het algemeen be stuur van het Hoogheemraadschap beslist over deze zaak tijdens de verenigde vergadering op 9 okto ber. De stijging van de verontreini gingsheffing is volgens het dage lijks bestuur onder meer noodza kelijk om de kosten te kunnen be talen van een aantal maatregelen die de waterkwaliteit in het gebied van Rijnland moet verbeteren. De heffing moet alleen daarom al met 64 cent worden verhoogd. Voor een aantal overige investeringen moet het tarief met nog eens 57 cent stijgen. Slib Een belangrijke oorzaak van de stijging is de toename van de kos ten voor het afvoeren en verwer ken van slib uit afvalwaterzuive ringsinstallaties. De milieu-eisen daarvoor worden steeds strenger. Het belangrijkste slib-verwer- kingsbedrijf waarmee 'Rijnland' zaken doet, zag zich daarom ge noodzaakt grote investeringen te doen. Daardoor moet echter wel de prijs voor afvoeren en verwerken .jvan het slib omhoog. Naar schat ting zal de prijs ten opzichte van vorig jaar zelfs verdubbelen. Omdat de prijzen met terugwer- kende kracht gelden per 1 januari 1985, werd het hoogheemraad schap geconfronteerd met een te kort van twee miljoen gulden. Om dat tekort te dekken, stelt het dage lijks bestuur van het 'schap' voor om het zogenoemde egalisatie fonds milieumaatregelen aan te spreken. Het Hoogheemraadschap wen telt de hogere kosten overigens niet alleen of op de burgers en be drijven. Zo is wat betreft perso neelskosten volgend jaar eên be zuiniging voorzien van in totaal 340.000 gulden, een daling van vijf procent. Verder dalen de onder houdskosten met 15 procent om dat een aantal grote, eenmalige posten is weggevallen. Daarnaast heeft het schap een 'meevaller' doordat de opbrengsten hoger zijn dan vorig jaar was gedacht. Dat be tekent dat de verontreinigingshef fing met 40 cent minder hoeft te stijgen. Het dagelijks bestuur verwacht niet dat de verhoging van de hef fing op problemen bij het rijk zal stuiten. Universiteit: studentenbeleid minister fout LEIDEN - De universiteitsraad heeft gisteravond de notitie 'stu dentenvoorzieningen' van de mi nister van onderwijs en weten schappen afgewezen. Zij wenst dat de minister met een nieuwe nota 'studentenbeleid' op tafel komt. Deze boodschap moet het colle ge van bestuur overbrengen aan de Vereniging Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten. De VSNU moet dan op haar beurt dui delijk maken dat de Leidse raad een veel evenwichtiger nota ver langt, waarin het nieuwe studiefi nancieringsstelsel en de bezuini gingen op studentenvoorzieningen tenminste in samenhang worden bekeken. Collegelid Jansen waarschuwde er voor dat dit welhaast een onmo gelijke opgave is. "De vaste kamer commissie is al met het studiefi nancieringsstelsel akkoord ge gaan. Wel zullen wij duidelijk ma ken tegen de bezuinigingen te zün". Enkele maanden geleden liet mi nister Deetman weten flink te wil len bezuinigen op studentenvoor zieningen zoals sport, studenten huisvesting, studentengezond heidszorg en mensa. De overheid wil alleen voorzieningen betalen die een landelijk karakter hebben zoals de studiefinanciering. V en D hoeft verkoopster niet terug te nemen DEN HAAG/LEIDEN - Warenhuis V en D in Leiden behoeft een werkneemster uit Alkemade niet weer in dienst te nemeri nadat zij wegens het wegnemen van 85 gul- den uit de kassa-lade werd ontsla gen. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr. J.J. Brink hof, heeft dit vanochtend in kort geding bepaald. De part-time verkoopster had haar ontslag op staande voet in kort geding aangevochten omdat zij stelde het geld niet te hebben willen wegnemen. Zij zou slechts een vergissing hebben gemaakt met aanslaan en die fout hebben willen goedmaken. Maar volgens mr. Brinkhof is die verklaring niet aannemelijk. „Blijkens de ter zit ting getoonde video-opname nam de verkoopster het geld uit de kas sa-lade en stopte het in haar rokzak na het eerst op heimelijke wijze te hebben opgevouwen", aldus het LEIDEN - Met een eucharistievie- ma. ring is gisteravond om half acht de Voor het maken van de dagkapel nieuwe dagkapel van de Antonius (eigenlijk dagkerk) zijn zes rijen van Padua-kerk op de hoek Vijf stoelen uit de kerk gehaald. Op de MeilaanIChurchillaan ingezegend vrijgekomen plaats zijn nu de en in gebruik genomen. De mis ruimte voor samenkomsten, een werd geleid door pastoor B.P. Dou- werkkamer voor pastoor Douma, Vanochtend was de eerste samen komst in de dagkapel, die verder ook wordt gebruikt als vergader ruimte. (foto Holvast) Ook heeft de verkoopster niet kunnen verklaren waarom zij de garderobe geko- kassarol niet gewoon heeft terug gedraaid toen zij twijfelde of zij een verkochte tas nu wel of niet had aangeslagen. Evenmin is haar ver klaring geloofwaardig over het aanslaan van een nul-bon toen zij de tas afrekende. Raadsleden WD, CDA en PSP/PPR LEIDEN - Het gemeentelijke aan deel in de restauratie van de Beth lehemskerk is te groot. Een aantal raadsleden vindt dat de gemeente geen 250.000 gulden in het herstel van de kerk moeten steken. Een ander bezwaar is het ontbreken van waarborgen dat, mocht het werk het geplande budget over schrijden, de stichting Johan Maasbach Wereldzending niet op nieuw bij de gemeente aanklopt voor meer subsidie. De raadsleden van WD, CDA en PSP/PPR gaven gisteravond in de commissie financiën blijk van hun twijfels omtrent het voorstel van burgemeester en wethouders om een kwart miljoen gulden bij te dragen aan de restauratie van het zeventiende-eeuwse monument aan de Lammermarkt. Alleen de PvdA-leden hadden geen bezwa ren tegen het plan. Het verst in zijn verzet ging Van Lint (PSP/PPR). Als het aan hem ligt mag de Bethlehemskerk zelf worden afgebroken. "Ik kan geen architectonische elementen ont dekken aan het gebouw die de uit gave van 250.UUU gulden rechtvaar digen", aldus van Lint. Volgens hem kan de gemeente voordeliger ,uit zijn als de kerk wordt gesloopt en het aldus vrijkomende terrein voor nieuwbouw wordt gebruikt. Maar nog afgezien van zijn be zwaren tegen de kerk op zich, meende Van Lint tevens dat de subsidiëring van Maasbach op de ze manier uit de hand loopt. "Maas bach heeft het gebouw gekocht voor één gulden. Dat is al een aar dige subsidie. Ik vind dat Maas bach uit de eigen omvangrijke 'budgetten best wat meer kan beta len. Ze hadden er wel niet op gere kend, maar ze kunnen het wel fi nancieren. Naar mijn idee kunnen we die kwart miljoen gulden beter besteden". Ook CDA-er Bleijie zei een beetje aan te hikken tegen de hoog te van het te subsidiëren bedrag. Hij drong bovendien aan op waar borgen ter voorkoming van ver koop van de kerk na restauratie. Bleijie waarschuwde er voorts voor dat het herstel best duurder zou kunnen uitvallen dan de mo menteel geplande 1.335.895 gul den. "Dat gebeurt bij negen van de tien restauraties". B odemvervuiling De CDA-er duidde tevens op de mogelijkheid van bodemverontrei niging door het voormalige chemi sche bedrijf Lilo, dat aan de Lange- gracht was gevestigd. Als de grond onder de Bethlehemskerk is ver vuild, komen die kosten nog eens bovenop de gemeentelijke bijdra ge in de restauratie, redeneerde hij. Ook de WD, bij monde van Van der Nat, had haar bedenkingeh te gen het huidige collegevoorstel. Hij wees er ónder meer op dat Maasbach op deze manier een wel erg voordelige koop sluit. "Vol gens de verordening zou het maxi mumsubsidiebedrag - alle extra regelingen in aanmerking geno men - 180.000 gulden zijn. Kun je niet een gedeelte van de kosten bij Maasbach laten vallen?", vroeg hij PvdA-wethouder Bordewijk. Bordewijk, daarin gerugge- steund door stadsvernieuwings ambtenaar Meijer, wilde niets we ten van de kritiek van de raadsle den. Hij legde er onder meer de na druk op dat Maasbach, als hij meer had moeten bijdragen, zou zijn af gehaakt. Een bewering die in de commissie niet veel geloof ont moette, maar eerder als een gebrui kelijke zet in onderhandelingen werd gezien. Bordewijk concludeerde uitein delijk dat het merendeel van de commissieleden wel akkoord was met de restauratie, maar dat om trent de subsidiëring meer duide lijkheid zou ontstaan als de exacte tekst en de voorwaarden van de subsidiebeschikking voor handen zijn. De commissie zal zich daar over een volgende keer buigen. Het aandeel van Maasbach in de restauratie bedraagt volgens de huidige plannen 408.000 gulden. Het rijk heeft bijna zeven ton sub sidie toegezegd. Een verhoging van dit bedrag met 45.000 gulden is aangevraagd. De gemeente zou het gat van 250.000 gulden moeten vul len. Attractie (1) De kruidige geuren van een zwoele herfstdag vermengen zich al met de rooklucht van pa ling. Gehamer op stalen balken en het schreeuwerig testen van geluidsinstallaties bieden zeker heid: de voorbereidingen voor het 3 Oktoberfeest zijn in volle gang. Op de Molenwerf en het Schuttersveld.kondigen kleurige staketsels de kermis aan. De achtbaan heeft al vorm, de steile wand staat al steil opgesteld en de 'Looping Star' wordt van de krik getild. De 'Looping Star' zal de door gewinterde kermisganger zich afvragen, nooit van gehoord. Dat klopt. Want de Looping Star is de nieuwe en volgens ons meest gruwelijke attractie in een reeks van hemeltergende marteltui gen, waarin de 3 Oktobervierder zich tegen betaling laat rondtol len, omlaagsuizen of door elkaar schudden. Mocht in voorgaande jaren de feestvierder gillen van engte in de Santa Maria, een soort pira- tenschip dat alsmaar hoger heen- en-weer slingerde, maar net niet over de kop ging, de Looping Star gaat wel degelijk over de kop. Ronald Bussink, de man achter deze nieuwe attractie, heeft het apparaat voor een slor dige twee miljoen aangeschaft. Het heeft al dienst gedaan op een kermisen in Mürichen en in Den Haag, en Leiden heeft het twijfel achtige genoegen als derde de Looping Star binnen de vesten te krijgen. Onze bedenkingen tegen het enge apparaat, worden met een grapje weggewuifd: "Wie er uit valt, krijgt zijn geld terug". Maar dat je eruit valt, betwijfelt Bussink ten zeerste: "Kijk dat kussentje krijg je tegen je buik gedrukt, er gaat een kooi over heen en wanneer hij rondtolt kom je met je hoofd ook tegen zo'n kussen terecht". Bussink bedient zelf de knop pen. Hij laat de bewegingen van de attractie van het publiek af hangen. "Hij kan schommelen als een boot, vervolgens kan ik hem snel of langzaam over de kop laten gaan. Net wat de men sen willen". Volgens zijn ervaringen in Den Haag en München, willen de meeste mensen er na één keer niet meer uit, zo leuk vinden ze het. Hoe komt zo'n man nu eigen lijk aan een dergelijke attractie? Volgens Bussink zijn daar beur zen voor. Net zoals de huishoud beurs, of de Fenomena, kent ook het kermisbedrijf zijn beurzen. "Die worden meestal in Duits land of Amerika gehouden". De Looping Star komt uit Duits land, is 'tüf-geprüft', hetgeen borg staat voor zeer solide kwali teit. Volgens jaar zal er in China een beurs voor kermisattracties worden gehouden. Bussink: "Ja, daar ga ik ook naar toe. Want ik ben niet alleen kermisexploitant, maar verkoop en exporteer ook kermisattracties". Wij zijn zeer nieuwsgierig, waarmee Bussink uit het land van de rijzende zon zal terugkomen. Zou het nog er ger kunnen dan zo'n 'Looping Star'? Attractie (2) Een minder hemelbestormen de, maar niettemin sensationele attractie op de kermis, moet de 'Cinema 3D' van Henk de Vries zijn. Met een speciaal brilletje op wordt de toeschouwer in het ge vaar gestort. Je staat midden in een vuurzee, moet maar zien hoe je de brandspuit ontwijkt om vervolgens bijna in de muil van een nijlpaard te belanden. Na tuurlijk is het niet echt, alles speelt zich op een scherm af. Maar het moet een leuk gezicht zijn al die mensen te zien buk ken, naar links of rechts buigend om allerlei gevaren te ontwijken. De grap van 'Cinema 3D' is dat Ronald Bussink en zijn 'Lopping Star', een nieuwe en hartkloppin gen veroorzakende attractie op de 3-oktoberkermis, die morgenmid dag om vier uur open gaat. het effect dat je er midden in zit wordt bewerkstelligd. Elk gevoel voor relativering verdwijnt al dus. En is dat niet de bedoeling van elke kermisattractie? Voor de kinderen valt er op de ze kermis die op de avond van 3 oktober niet meteen afgelopen is, zaterdag iets leuks te beleven: die dag om half zeven komt het clownsduo Bassie en Adriaan de kermis opvrolijken. In elke at tracties waarin Bassie en Adriaan stappen, mag de jeugd gratis mee, terwijl het volgende rondje ook nog gratis is. Boven dien deelt het duo gratis munten uit voor de draaimolen, de Calyp so en de autoscooter. En alsof het niet op kan worden ook nog be ren, poppen en horloges verloot, delen zij oliebollen, suikerspin-. nen, popcorn en zuurstokken uit en vermaken vanzelfsprekend de jeugd met hun grappen en grol- Piratenactie "Ze zijn kokend", zegt Jan Kleijn en hij heeft het over de ra diopiraten in den lande. De 'ille galen van de ether' zijn boos op het kabinet en in het bijzonder minister Brinkman. Vooral dóór hem zou de Telegraaf- en Tele- foonwet zijn gewijzigd waardoor gepakte piraten op een hogere boete kunnen rekenen. Zeker een verdubbeling als we Kleijn en de zijnen mogen geloven. "Het is niet evenredig, een la chertje", laat Joop Honsbeek uit zijn mond optekenen. "De maxi male boete was vijfduizend gul den, dat wordt vijftigduizend gulden. Je wordt gewoon als een misdadiger behandeld". Een groepje betrokkenen uit Leiden, allemaal deel uitmakend van de Vereniging van Luiste raars naar Piraten (VLP), wil er daarom nu tegen in het geweer komen. Een actie wordt voorbe reid waarvan compleet Neder-, land moet schudden. Leiden dient daarbij als seismisch cen trum. Kleijn: "Dit wordt het coördinatiepunt. Zo'n vereni ging als hier heb je nergens en wij willen er de schouders onder zetten". Twee pijlen hebben de actie voerders op hun boog: alle luiste raars naar piraten wordt ge vraagd hun abonnement bij de omroepen op te zeggen. Niet dat de omroepen nu werkelijk schuld hebben, maar het heeft wel een hoop effect en per slot van rekening: 'Hilversum' mijdt nog altijd het Nederlandstalige lied. Als de twee 'miljoen luiste raars, zoals Kleijn ons voorre kent, die stap inderdaad doen, dan blijft dat in elk geval niet on opgemerkt. Verder mogen poli tieke partijen met hart voor de piraten contact opnemen met opa Stol (149384). Hij is de publi citaire spil in het geheei. Treffen deze twee pijlen geen doel, dan sluit Kleijn niet uit dat er hardere acties volgen. "Dan kunnen er rare dingen gebeu ren", zegt hij onheilspellend. Zo als gezegd, men kookt. De VLP belooft voordat er rare dingen gebeuren met een rapport te ko men en wil een gesprek met boosdoener Brinkman. Misschien is het verstandiger om justitie als gesprekspartner te nemen, want die gaat tenslotte over de wet. De Haagse persoffi cier De Wit geeft desgevraagd een- reactie die de temperatuur misschien wat kan doen dalen. "Het is inderdaad waar dat de wet wordt aangecherpt, een strengere aanpak. Maar dat geldt met name voor de grote piraten". Hij geeft als Haags voorbeeld Ra dio Centraal, voor Leiden te ver vangen door Radio Freewave. Dat zijn beide echt commerciële zenders. De Wit: "De kleinere zenders zullen niet wezenlijk an ders worden aangepakt". Zo'n uitspraak zal de VLP toch als Ne derlandstalige muziek in de oren klinken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3