é&A. 'De meest pure bewerking Van Wijk maakt het zich moeilijk 'De lach is overal gelijk' Simone Signoret: krachtig en kwetsbaar actrice T elevizier-Boekenprij s met argusogen bekeken Adviesraad letteren stelt voorwaarden Laatste kunstenaar Bauhaus overleden Kreater speelt Faust van Marlowe PODIUMBLIK DINSDAG 1 OKTOBER 1985 RADIO-TV-KUNST Anja van Wijk mezzo-sopraan en Frans van Ruth piano. Liederen van Schumann, Wolf, Ignacy Liliën, Brit ten, Debussy en Rachmaninov. Ge hoord in de Kapelzaal op 30 septem ber. LEIDEN - Met een programma van zeer verschillende compo nisten en even verschillend van inhoud en stemming had de jon ge zangeres Anja van Wijk het zich niet gemakkelijk gemaakt. Haar stem is mooi en heeft vele mogelijkheden in zich die zij vaak uitstekend weet te gebrui ken. Vooral in de meer ingetogen liederen weet zij de tekst vocaal te kleuren en bereikt ze een grote mate van expressiviteit. 'Im Frühling' van Wolf en ook 'Alle ginge, Herz, zur Ruh' uit diens Spanisches Liederbuch, maar ook La flüte de Pan uit Debus sy's Chansons de Bilitis zong ze zeer indringend. Waar een heviger gevoelsuit drukking gepaard gaat met meer dynamiek valt de kleuring van de woorden weg en blijft een for te met onvoldoende geladenheid over. Een lied als Schumann's Lied der Mignon, sommige van de Veronica-liederen van Liliën en de drie liederen van Rachma ninov schoten in dit opzicht meer of minder tekort. Het is jammer dat uitspraak-slordighe den zowel in het Duits (een harde keel 'ch' in 'nicht' bijv.) en in het Engels haar overigens zeer dui delijke articulatie ontsierden, iets wat gemakkelijk te verhel pen moet zijn. En voor wat de an dere onvolkomenheden betreft: wat nog niet is kan nog komen en zal waarschijnlijk ook nog wel komen in het natuurlijke groei proces dat iedere zanger door maakt. De mogelijkheden daar toe zijn bij Anja van Wijk zeker aanwezig. Frans van Ruth toon de zich meer een vaardig pianist dan een dragende begeleider. MIES ALBARDA. DEN HAAG (GPD) - De Stichting Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB) wil niets meer te maken hebben met de Televi- zier-Boekenprijzen. Deze onderscheidingen voor non-fiction boeken zijn ingesteld door een aantal uitgeverijen samen met AVRO en omroepblad Televizier, die samenwerken in de stichting Open Boek. CPNB-directeur Gijs Brandsma heeft zich uit het bestuur van deze stichting teruggetrokken omdat de boektitels die voor de Televizier-prij- zen in aanmerking komen, niet representatief zijn voor het totale boe kenaanbod. Bovendien, zo vindt de CPNB, zijn de prijzen te nauw ver bonden met de naam van AVRO en Televizier. Op zich juicht de CPNB onderscheidingen voor de sector non-fiction boeken toe. Maar de lijst van genomineerde titels in de zeven verschillen de categorieën maakt duidelijk dat het aantal uitgeverijen voor de CPNB veel te beperkt is. "Er is geen sprake van een breed boekenvakgebeuren voor het algemene boek", zegt het CPNB-bestuur in een brief aan het Open-Boekbestuur. Opmerkelijk is dat onder de geselecteerde titels de uitgeverijen Spec trum (van deze 50-jarige uitgeverij is destijds het initiatief uitgegaan), Elsevier en Terra veel voorkomen. Deze uitgeverijen hebben ook zitting in het bestuur van de stichting Open Boek onder voorzitterschap van Televizier-hoofdredacteur Rein van Rooij. Het publiek gaat uit de nominaties uiteindelijk de prijswinnende boe ken kiezen. Tijdens de Nationale Boekendag op 8 november worden de bekroningen bekend gemaakt. De AVRO-televisie zendt de uitslag van de verkiezing 's avonds via Nederland I tussen 21.00 en 22.20 uur uit. Inmiddels is bekend dat de Televizierprijs voor het boek dat niet in één van de 7 genoemde categorieën valt, naar 'Arthur' (Hubert Lampo en Pieter Paul Koster) gaat. DEN HAAG (GPD) - Een door het ministerie van WVC ingestelde, onaf hankelijke adviescommissie is erin geslaagd acht leden te vinden die zitting willen nemen in de afdeling Letteren van de Raad voor de Kunst. Deze commissie trad dit voorjaar en bloc af uit protest tegen de weigering van minister Brinkman van WVC de P.C. Hooftprijs, de hoogste literaire staatsonderscheiding, aan Hugo Brandt Corstius toe te kennen. De acht kandidaten - Gerrit Borgers, Hans van den Bergh, Nannie Kuiper, Willem van Toorn, Rudi van der Paardt, Anton Korteweg, H.M. Valeton en Rienk Visser - verbinden overigens een aantal voorwaarden aan hun benoeming in de afdeling Letteren. Zij willen voorlopig slechts voor één jaar zitting nemen en in deze periode niet geconfronteerd wor den met een adviesaanvraag van de minister van WVC voor de samenstel ling van een letterkundige jury die moet beslissen over literaire onder scheidingen. Zij zijn slechts bereid de lopende werkzaamheden over het hele terrein van de letteren - het beleid, de begroting van WVC voor 1986, de subsidie toekenningen - ter hand te nemen. Als dat niet gebeurt, ontstaat er een grote achterstand die ten koste gaat van schrijvers, dichters, letterkundi ge bladen, etc. De kandidaat-leden eisen ook dat er op korte termijn gesprekken worden geopend tussen de Vereniging van Letterkundigen (VvL) en het departement van WVC over het letterenbeleid. Tot voor kort heette de afdeling Letteren nog 'commissie letteren'. De ze commissie droeg de juryleden voor literaire bekroningen voor aan de minister. De minister stelde vervolgens de jury in. De commissie letteren stapte zoals gezegd begin dit jaar op omdat ze zich gekwetst voelde door de grievende wijze waarop het kabinet-Lubbers de voordracht van de jury naast zich neer legde om Brandt Corstius te onderscheiden. De acht leden voor de afdeling Letteren zijn voorgedragen door de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde. De andere literaire organi saties, de VVL, het Fonds voor de Letteren, de Stichting Schrijvers School Samenleving, het Letterkundig Museum en het Pencentrum blij- ven zich tegen medewerking verzetten. MONTECIDO (AP/Rtr) - In zijn woning in Santa Barbara, Californië is gisteren Herbert Bayer overleden, kunstenaar van de Westduitse Bau- haus-school. De laatste in leven zijnde schilder, architect, ontwerper en typograaf Bayer bereikte een leeftijd van 85 jaar. Bayer, geboren in Haag in Oostenrijk, vluchtte uit nazi-Duitsland en werd in 1943 Amerikaans staatsburger. Na de oorlog oefende hij grote invloed uit op de wereld van de grafische reclame in de VS. Hij gold als pionier van de toepassing van kunst in industriële vormgeving. Bayer ontwierp gebouwen, parken en posters, schilderde en fotogra feerde en voerde al „werken in en met landschap" uit tien jaar voordat dit in zwang kwam. Defestivaldirëctie haakte af toen de inhoud van het stuk duidelijk werd. Lauwaert brengt vaak solo voorstellingen, waarin hij een li teraire tekst als uitgangspunt neemt. Zo heeft hij in z'n eentje 'Don Quichotte',Lijmenen 'Reis naar het einde van de nacht' ge bracht. Voor 'De Nachtwacht die hij vrijdag 4 en zaterdag 5 oktober in het LAK brengt, schreef hij de teksten zelf. Het gaat over een uitgerangeerde ac teur, die niet buiten het theater kan en daarom nachtwacht van de schouwburg wordt. Aanvang beide avonden 20.30 uur. I Colombaioni I Colombaioni zijn Italiaanse clowns, die zich sterk baseren op de Commedia dell'Arte. Ze ma ken zowat elk jaar een toernee door ons land. In de Leidse schouwburg brengen ze zaterdag 5 oktober een programma, dat ook fragmenten van hun allereer ste optredens bevat. Elders op de ze pagina een interview met de zwagers Carlo en Albertino. Aanvang 19.00 uur. Het verdronken land van Milo Mevrouw Smit is één van de beste kindertheatergroepen van ons land, met name ook als het om de vormgeving gaat. Me vrouw Smit bestaat niet uit één dame, maar uit vier acteurs. Die brengen zondagmiddag in het LAK-theater 'Het verdronken land van Milo'. Milo, Lot en Han- ne trekken langs een eindeloze zee. Dan, uit het niets, verschijnt Sloep. Een zeearend brengt Lot naar een andere wereld, Milo zingt over leven en dood en Han- ne vertelt haar geheim. Sloep ver dwijnt even plotseling als hij kwam. Bestemd voor kinderen van zes tot tien jaar. Aanvang 15.00 uur. dien twee nieuwe programma's in Nederland gebracht, maar voor veel liefhebbers herhalen zij in sommige steden die allereer ste voorstelling die toen zo'n his torisch succes werd. Carlo zegt: "We zijn nu wat je noemt mon diaal bezig. Van Japan tot Ameri ka, van Afrika tot Canada. Het maakt niet uit waar we zijn. La chen is overal'gelijk. Het heeft voordelen als je succes hebt. Maar voor ons is niet alleen hel geld belangrijk. Het gaat ook om alle kennis en de ervaring die binnen je bereik komt". De twee Colombaioni-zwagers spreken rap Italiaans, doorspekt met. een paar woorden Engels, maar ze worden door iedereen begrepen. "Dat komt omdat we ook gebarentaal gebruiken. Onze voorstelling is vooral een visueel spektakel. We zijn geen mime- spelers, geen circusclowns, geen muzikale clowns. We kunnen niet eens muziekinstrumenten bespelen. Maar dat hoeft niet omdat we doen alsof en alles ridi culiseren. En altijd duiken de oeroude grappen uit de Comme dia dell'Arte weer op in ons werk". In Rome legt Carlo's vrouw op het ogenblik dé laatste hand aan de drukproeven van een boek dat de oudste Colombaioni heeft geschreven. De titel van het boek, dat in het voorjaar van 198i verschijnt, zal vrij vertaald onge veer luiden 'Clown in spiegel beeld'. Er komt een tevreden glimlach op het doorploegde ge zicht van Carlo Colombaioni als hij zegt: "Het gaat over de we reld, over de steden en de men sen die wij hebben ontmoet. Over het dagelijks leven, gezien door de ogen van een clown". ROELIE MEIJER DEN HAAG/LEIDEN - Vraag aan iemand die germanistiek stu deert, of hij Goethe's Faust al ge lezen heeft, en je krijgt in negen van de tien gevallen ontwijkende reacties te horen. Eigenlijk zou men het werk moeten lezen, maar de overstelpende hoeveel heid studies over Goethe's Faust in het bijzonder en het Faust-the- ma in het algemeen schrikt me nigeen nogal af. Toch zijn er mensen, die een confrontatie met het thema aandurven. Mor genavond zal toneelgroep 'Krea- ter' zich in het LAK aan een ens cenering van het literaire Faust- motief wagen. 'Kreater' is een landelijke stu dententheatergroep, die in deze samenstelling met Faust de eer ste produktie uitbrengt. Met Lei den of het LAK-theater bestaan geen speciale bindingen. De le den van deze niet-professionele groep volgen een studie aan uni versiteit of kunstacademie in verschillende steden, waaronder Leiden. Hoewel zij geen officiële theateropleiding volgen, be schikken de meesten wel over een zekere podiumervaring. Bij deze produktie heeft Kreater voor één van de eerste literaire bewerkingen van het Faust-mo- tief uit het eind van de zestiende eeuw gekozen: namelijk voor 'The tragical history of the Life and Death of Doctor Faustus' van Christopher Marlowe, een tijdgenoot van Shakespeare. Tijdens een pauze bij de repeti ties in een schoolgymzaal in Den Haag is regisseur Marius Engel- brecht bereid om deze keuze toe te lichten. "Een mens, die naar het absolute streeft en daarmee in conflict komt met het gangba re wereldbeeld - dat Faust-thema spreekt ons aan". Engelbrecht noemt Marlowe's Faust in verge lijking met latere, intellectuelere benaderingen "de meest pure be werking", omdat Faust hierin als- wilde, verlangende figuur naar voren kómt en zijn pure driften, zijn honger naar seks en macht op de voorgrond treden. Daarin ziet de groep fraaie dramatische mogelijkheden en zij kondigt aan vooral op de bizarre en ex cessieve kanten van het stuk de nadruk te willen leggen. Nu bestaan er van Marlowe's bewerking tenminste twee ver sies. De relatie daartussen met de daaruit voortvloeiende inter pretatieverschillen is onder ex perts een omstreden zaak. Krea ter baseert zich op de door John D. Jump bezorgde uitgave, die beide versies tot een nieuwe een heid heeft' gebracht, en maak daaruit voor de eigen doeleinden een keuze. Zo zijn bijvoorbeeld de twee scènes opgenomen, waarin Faust de wereldlijke heerser en de geestelijke heerser ontmoet. Engelbrecht wil hierin door overdrijving de hypocrisie en belachelijkheid van Het Hof en De decadente Paus accentue ren. Geen historisch tijdsbeeld of nauwkeurige reconstructie van Marlowe's stuk worden daarbij nagestreefd. Bovendien prefe reert Engelbrecht een zekere tijdloosheid door een abstracte vormgeving boven een nadruk kelijke actualisering van het ge geven, wat naar zijn zeggen slechts op een nieuwe tijdgebon denheid zou neerkomen. Tegenover Faust staat de dui vel Mephistophilis, aan wie vol gens het verhaal Faust in zijn streven naar het absolute zijn ziel verkoopt. Mephisto is in Engel- brechts visie de ophitsende fi guur, een slimme, strategisch denkende persoon, die het ele ment van de verleiding beli chaamt. In hoeverre het conflict zich in Faust zelf afspeelt en de ontmoeting met Mephisto denk beeldig is, wil hij oningevuld la ten. Faust, die aanvankelijk naar onsterfelijkheid streeft, wil uit eindelijk gewoon in het niets ver dwijnen en gaat volgens deze versie in waanzin ten onder. Er is dus hier en daar psychologisch geïnterpreteerd, geeft de regis seur desgevraagd toe. Als inspiratiebron voor de werkmethode en speelstijl wor den door Engelbrecht grote na men genoemd: Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor en Peter Brook. Zelf volgde hij in Engeland les sen bij Nicholas Janny, een leer ling van de Poolse theatermaker Jerzy Grotowski. Engelbrechts interesse ("ik ben geen aanhan ger van één van de drie") gaat uit naar ritueel theater, dat hij ook wel als expressionistische speel stijl omschrijft. In deze benade ring van het Faust-motief komt dat met name in het groepswerk tot uitdrukking. Niet de poging om je in te leven staat centraal, maar om de te spelen gevoelens uit te beelden. Daarbij wordt van deels geïmproviseerde rituelen met zangtechniek en gestileerde bewegingspatronen gebruik ge maakt. Fragment uit 'Docter Faustus' door Kreater, morgen in het LAK. Ritueeltheater betekent vol gens zijn omschrijving echter niet, dat van het publiek een be paalde mate van participatie wordt verlangd, zoals dat bij ri tuelen nogal eens voorkomt. Het (foto p.r) is de eerste keer dat Engelbrecht, die onder meer werk van Max Frisch en Ionesco heeft geregis seerd, op deze manier te werk gaat. WIJNAND ZEILSTRA. Redactie Pieter C. Rosier Doctor Faustus Kreater is een landelijke stu dententoneelgroep. Zij brengen woensdag 2 oktober 'Doctor Faustus' van Christopher Marlo we in het LAK-theater in Leiden, één van de oudste werken rond het Faust-motief. Elders op deze pagina meer over deze produk tie. Aanvang 20.30 uur. De Nachtwacht Guido Lauwaert is die bij voorkeur alles en Guido Lauwaert, vrijdag en zaterdag in het LAK. tegen de haren instrijkt. Hij heeft de afgelopen jaren gedenkwaar dige voorstellingen in het LAK en Belg, gegeven, waarbij het publiek het iedereen geregeld moest ontgelden ("Wilt u de zaal verlaten, ik ben aller gisch voor oudere mensen"). De produktie die hij vorig jaar voor het Holland Festival zou maken, is nooit op de planken gebracht. AMSTERDAM (GPD) - "Het is met clowns net als met goede wijn. Hoe ouder hoe beter", zegt Alberto Vitali, één van de twee wereldberoemde Colombaioni. "Er is altijd evolutie in het clownswerk. Je gebruikt de ac tualiteit en je laat oude gags her leven. We vinden de ideeën om ons heen. Op straat, bij het pu bliek, op het televisiescherm. We kijken en kijken en het zijn de anderen die ons de grappen aan geven. En zonder dat zij het ooit hebben geweten worden we ge holpen door onze voorouders. Al die artiesten uit het oude Ita liaanse circus en de Commedia dell'Arte leven in ons voort". I Colombaioni zijn hun nieuwe seizoen begonnen in Nederland en zullen pas halverwege juni 1986 vanuit Canada terugvliegen naar Rome. "Vakantie betekent voor ons lekker thuisblijven. Twee maanden lui televisie kij ken met de familie. Tot de muren op ons afkomen en de onrust ons weer te pakken krijgt. Dan zoe ken we onze collega's op en ma ken plannen voor het nieuwe sei zoen. Artiesten kunnen niet lang stil zitten". Carlo Colombaioni en Alberto Vitali stammen beiden uit het ouderwetse soort circusfamilies, zoals die nog steeds door Italië rondtrekken. Per familie een één- of tweemast-tent en soms helemaal geen tent, maar voor stellingen in de open lucht in eeq. arena of op een marktplein en als de harmonie groot genoeg is hu ren een paar families gedurende het zomerseizoen samen een viermaster. In de wintermaan den zijn de getalenteerde acroba ten, jongleurs en clowns terug te vinden in de variété-theaters van de steden. Alberto zegt: "We hebben alle disciplines van het vak als kind Voor I Colombaioni liggen ideeën op straat Carlo Colombaioni en Alberto Vitali, zaterdag in de Leidse Schouwburg. geleerd. Net zoals onze kinderen nu in het circus van mijn broer in Rome het circus Saskia. In het circus zijn mannen en vrouwen gelijk, onze echtgenotes kennen het vak net zo goed als wij, ook al hebben zij zich nu teruggetrok ken om voor het gezin te zor gen". Alberto Vitali trouwde met een zusje van Carlo en voelt zich sinds die tijd even sterk een Co lombaioni als een Vitali. Acht tien jaar geleden besloten de zwagers samen te gaan werken als I Colombaioni. "Men kende ons al in Scandinavië en Frank rijk, toen we in 1974 voor het eerst in Nederland kwamen. Wat was dat een geweldige belevenis. Theater Carré in Amsterdam was totaal uitverkocht en onder de 2000 bezoekers zat de hele thea terwereld uit Holland. Mensen als Toon Hermans, toneelspelers en dansers. Iedereen was en thousiast en hartelijk. Daar den ken we nog vaak aan terug". (foto PR) De twee Italiaanse clowns met hun ongebruikelijk simpele to neelbeeld waren indertijd een openbaring voor het Nederland se publiek. Het zijn geen clowns met rode dopneus of wit gesch minkt gezicht. Geen flapschoe- nen of glitterpak, maar twee ge wone mannen, die hooguit een pruik, een oude lap en een oud keukenvergiet gebruiken als zij een koning op het toneel willen zetten. I Colombaioni hebben sinds- (GPD) - "Mijn gezicht is een land schap. Niet de schoonheid maar het leven telt, en iedereen mag zien dat ik geleefd heb". Dit is een uit spraak van de gisteren op 64-jarige leeftijd overleden Franse actrice Simone Signoret, die in ruim veer tig films optrad, waarin Nederland haar grote doorbraak pas beleefde met 'La vie devant soi' (1977). Hier in geeft haar door de jaren geteken de gezicht een extra ontroering aan haar aangrijpende rol als joodse ex-hoer, die zich ontfermt over de kinderen van jongere collega's. Simone Signoret, een van de be langrijkste Franse actrices van de laatste veertig jaar, begon haar filmcarrière in 1942 als figurante om geld te verdienen voor haar moeder en haar twee broertjes, na dat haar Frans-joodse vader naar Londen was uitgeweken. In 1946 kreeg ze haar eerste hoofdrol in 'Les Démons de l'Aube' onder re gie van Yves Allégret met wie ze twee jaar eerder was getrouwd en van wie ze in 1949 scheidde, om in 1951 met Yves Montand te trou- In het begin van haar carrière was ze vaak te zien als verleidelij ke, fatale maar ook kwetsbare vrouw en kreeg ze rollen als hoer tje of minnares, zoals in Casque d'Or (1951), waarin ze een trotse prostituee speelt die een fatale ver houding krijgt met een arbeider. Een rol die haar reputatie als actri ce in Frankrijk vestigde. Interna tionale erkenning kreeg ze voor haar hoofdrol in de Britse produk tie Room at the Top (1958), waar voor ze in 1960 een Oscar kreeg, de eerste Franse actrice aan wie deze Amerikaanse onderscheiding werd uitgereikt. Dit betekende overigens geen al gemene populariteit voor Simone Signoret in de Verenigde Staten, want de uitgesproken linkse stand punten die ze aanhing vonden wei nig sympathie in dit land, dat net over de grote communistenjacht van de jaren '50 heen was. En van een vermeende affaire tussen Mon tand en Marilyn Monroe werd on zinnig veel ophef gemaakt, waarbij Simone Signoret werd vernederd door de Amerikaanse roddelpers. Eerder was Signoret en Montand overigens de toegang tot de Ver enigde Staten ontzegd omdat zij in 1950 het 'Vredsappèl van Stock holm' hadden ondertekend, dat te gen atoombewapening was ge richt. Het paar behoorde tot de kring van Sartre en sympathiseer de met de communistische partij tot de overval van Tsjechoslowa- kije in 1968, waarna Signoret zich van de communisten afkeerde en zich met Montand inzette voor de mensenrechten en de strijd tegen het racisme en het fascisme. De verleidelijke whoonheid van de jaren '50 maakte plaats voor de kordate, krachtige maar nog altijd kwetsbare oudere vrouw met een grote persoonlijkheid en een zeld zame uitstraling, zoals te zien was in films als La veuve Couderc (1971) en het onvergetelijke huiselijke drama Le Chat (1971), waarin Simone Signoret en Jean Gabin optreden als ouder echtpaar dat elkaar zwijgend haat en tot het bittere uiterste tergt. Een rol waar over Signoret in haar memoires 'Nostalgie is ook niet meer wat het was' ('La nostalgie n'est plus que c'était' - 1976) schreef: 'Je speelt niet meer, je bent'. Deze manier van acteren, zich totaal vereenzel vigend met een rol, was typerend voor Simone Signoret, die zich zo wel op het toneel als voor de came ra volledig identificeerde met het personage dat ze moest neerzettn. Wat misschien het geheim is van de grote aantrekkingskracht van de actrice. Even krachtig, kwetsbaar en in teger stelde Simone Signoret zich op in haar openhartige memoires. Als schrijfster kreeg ze internatio naal succes rpet 'Nostalgie', dat werd gevolgd door de eveneens au tobiografische boeken 'De volgend morgen glimlachte ze" ('Le lende- main elle était souriante...' - 1976) en 'Une saison a Bratislava' (1981) en de roman 'Adieu Volodia', die dit voorjaar verscheen.Deze roman over twee joodse emigrantenfami lies in het Frankrijk van 1921 tot 1944 voltooide Simone Signoret op haar ziekbed terwijl haar ogen steeds slechter werden. "Mijn ogen hielden het vol tot ik klaar was met de roman. Ik had het idee dat ze aan vakantie toe waren, maar he laas zijn ze niet teruggekomen", zei ze in een van haar laatste inter views met een Franse criticus. Haar laatste openbare optreden was in maart van dit jaar bij de uit reiking van de Césars (de Franse Oscar) in Parijs waar de zwaar zie ke actrice door een bewogen pu bliek werd gehuldigd. Ondanks haar ziekte heeft Simo ne Signoret doorgewerkt zolang ze kon. En onlangs werden de opna mes afgerond van een vierdelige tv-serie, waarin ze de rol speelt van directrice van een variété-theater in het vooroorlogse Parijs. Op nieuw een krachtige, gevoelige portrettering, die het testament is geworden van een indrukwekkend actrice. "Ze heeft gespeeld tot het einde. Ze is gestorven zoals ze heeft geleef^: moedig", zei haar dochter Catharina. FROUKJE HOEKSTRA

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25