MOD ILB EEL D M*S| MAAKT MODE BETAALBAAR Startsein voor actie energie besparing Walrus Zuinig Stoken (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Met het in ontvangst van de eerste gasmeterkaart heeft commissaris der koningin mr. S. patijn gistermiddag in het provin ciehuis in Den Haag het startsein gegeven voor de actie 'Zuinig sto ken'. De kaart zal in de huis-aam huis worden verspreid en de ge bruiker de gelegenheid bieden zijn eigen gasverbruik van week tot week bij te houden. Aan de hand van een wekelijks in de dag- en weekbladen waaronder het Leidsch en Alphens Dagblad gepu bliceerd streefcijfer kan worden beoordeeld of dit gebruik boven of onder het gemiddelde ligt. Een soortgelijke actie in Den Haag heeft de afgelopen twee jaar tot besparingen van gemiddeld dertien procent geleid, aldus de di recteur van het Haagse gemeente lijke energiebedrijf. Juist de kleine verbruikers, die nog geen 2.000 ku bieke meter gas per jaar verbrui ken, blijken nog flinke besparin gen te kunnen bereiken, zo is de ervaring. De Haagse wethouder N.M. Dijk huizen stelde dat het Rijk de door de consument als gevolg van be wuster met energie omgaan be reikte besparingen niet weer door gasprijsverhogingen ongedaan mag maken. Hij vond dat met de huidige gasprijs een grens was be reikt en benadrukte dat in het bij zonder de lagere inkomens niet meer verder zullen kunnen bezui nigen op stookkosten. „Die heb ben de afgelopen jaren al moeten leren op de kleintjes te passen en hun verbruik tot een minimum te ruggebracht", aldus Dijkhuizen. Lezers Schrijven Met interesse heb ik het stuk over de Walrus-affaire gelezen. Toch blijven er bij mij nog steeds vraag punten over. 1. Minister Vredeling heeft des tijds het ministerie van defensie gereorganiseerd. Hij was 'aller gisch' voor uniformen. Een over koepelend orgaan werd ingesteld, en niet zo'n kleintje ook: de defen siestaf. Als dit orgaan bij een kost baar nieuwbouwproject van een van de krijgsmachtonderdelen niet op de hoogte is van een kosten- overschrijding van een half mil jard, wie is dat dan wel? 2. De kortgeleden gepensioneer de secretaris-generaal van Defen sie Peijnenburg was alom geres pecteerd vanwege zijn deskundig heid en langdurige ervaring. Wil men ons meedelen dat hij als eer ste contactpersoon met zijn minis ter van niets wist? Hij zou een weg schrijven van zulke bedragen niet hebben gezien? Kom nou. 3. Sinds enige tijd kennen we geen staatssecretarissen meer van de afzonderlijke krijgsmachton derdelen, maar van materieel en van personeel. Een zeer belangrijk onderdeel van de taak van de staatssecretaris van materieel vormt uiteraard de nieuwe aan schaffingen en in het bijzonder de- nieuwbouw. Hij zal de voortgang op de voet moeten volgen. De afde ling materieel van de begroting van Defensie is zijn specifieke ver antwoordelijkheid. Als hij dan niet door heeft dat binnen de begroting honderden miljoenen zijn doorge schoven naar de RDM, dan vraagje je wel af hij dan wel berekend is voor zijn taak. Of heeft hij het alle maal wel geweten? 4. U schrijft 'Marine lapt Kamer aan zijn laars'. Sinds waneer is de marinetop verantwoording ver schuldigd aan de Kamer? Alleen ministers en staatssecretarissen verstrekken informatie aan het parlement. Individuele kamerle den zullen mogelijk onderhands informatie vergaren maar zoals u het voorstelt kan het niet. Dat het kamerlid Van den Bergh veront waardigd doet past geheel in het politieke spel, maar ook hij zal ver moedelijk wel meer hebben gewe ten. Ook bij de RSV-kwestie bleek dat de kamerleden een stuk verant woordelijkheid droegen, hoe ver ontwaardigd zij ook deden. E.J.H. Bleeker Poelwaai 27 Lisse

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 22