Wolkers staat bij ons met op de plank' 4 LOK Kabelkrant lokale omroep op tv in Katwijk en Valkenburg We hebben geen nacht meer rustig geslapen Christelijke openbare bibliotheek in Valkenburg bestaat 45 jaar Noordwijkers waren tijdens ramp in Mexico Eerste activiteit van VLOK DINSDAG 1 OKTOBER 1983 REGIO LEIDEN PAGINA 21 met moeite de hand aan worden gehouden. Het leven ging ge woon verder. Daar hebben we ei genlijk wel van opgekeken". Vorige week vrijdag vertrok ken Simone en Jaap van Duyn vanuit Zihuatanejo naar het vliegveld van de hoofdstad. "Ons plan om Mexico-stad te bezoe ken hadden wij toen al laten va ren. Wij hadden zoveel ellende gezien dat wij wel eens naar huis wilden. En tenslotte haddèn wij nog helemaal geen contact gehad met Nederland. Dat was niet mo gelijk. Op het vliegveld bleek dat Hotel Princess, waar wij na onze aankomst in Mexico hadden ge slapen, volledig was verwoest. Als we ons reisplan niet hadden veranderd hadden we daar tij dens de ramp geslapen. Toen we hoorden dat het hotel verwoest was, ging er wel wat door ons heen". Zondagmorgen arriveerde het tweetal op Schiphol. Toen pas kwam er een einde aan de span ning van de familie van de Noordwijkers. "In de nacht van zaterdag op zondag hoorden wij uit Londen dat Simone en Jaap veilig en wel in het vliegtuig za ten", vertelt de moeder van Si mone opgelucht. De nare ervaringen in Mexico hebben er niet toe geleid dat er aan de reislust van de Noordwij kers een einde is gekomen. Tot grote schrik van haar familie liet Simone prompt weten dat zij ook nog wel eens naar Peru zou wil len. "Waarom niet, aardbevingen komen ook voor in Italië en Joe goslavië. Daar zit half Nederland in de zomer", aldus Simone. "Dus waarom zouden wij dan niet naar Peru gaan?" Dat is berekend aan de hand van de gemiddelde opbrengst van een boek aan leesgeld". In de rekken overheersen de streekromans en de zogenaamde realistische lectuur. Boeken van 'streekgenoten', zoals Maarten 't Hart en Jan Wolkers ontbreken. De boeken zijn ten eerste te prij zig zijn voor 'inkoper' Ouwer- sloot en zijn mensen. Maar bo vendien zijn dergelijke boeken taboe omdat beide auterus nogal een§ afgeven op het christelijke geloof. De boeken van 't Hart en Wolkers worden bewust ge weerd. "Niet omdat wij ze niet in de collectie willen hebben, maar omdat gebleken is dat onze le zers dergelijke boeken niet op prijs stellen. Je kan zeggen dat het karakter van Valkenburg in onze bibliotheek is terug te vin den. Daar passen schrijvers zoals Wolkers en 't Hart niet in", zegt Ouwersloot beslist. Slipt er soms een boek door waarin zo nu en dan stevig wordt gevloekt of waarin 'smerige' taal wordt gebruikt, dan gaan derge lijke boeken niet lang mee. Soms maken lezers Ouwersloot op der gelijke passages attent, maar het komt ook voor dat een lezer de woorden of regels die hem niet .aanstaan met een zwarte stift doorhaalt. "Maar daar zijn we niet zo gelukkig mee. Ik heb lie ver dat ze ons attent maken op wat naar hun idee niet deugt", zegt Ouwersloot. Subsidie Het grootste deel van het be staan heeft de bibliotheek in Val kenburg zonder subsidie ge draaid. In 1970 kreeg Ouwersloot van de gemeente 100 gulden sub sidie. Enkele jaren later werd dat bedrag opgetrokken tot 250 gul den per jaar. Vijf jaar geleden werd het 1000 gulden per jaar. "Na 40 jaar voor niets van deze zaal gebruik te hebben gemaakt, vroeg de kerkeraad in 1980 een huur van 1000 gulden. Die huur nam de gemeente Valkenburg voor haar rekening, maar dat be tekende wel dat wij de subsidie gelijk door konden geven. Ge lukkig verhoogde de gemeente het subsiebedrag toen tot 1750 gulden", vertelt Ouwersloot. Om aan boeken voor de Val- kenburgse 'bieb' te komen zijn Ouwersloot en enkele vrijwilli gers lid van boekenclubs. Jaar lijks worden daarbij een aantal goedkope hoeken aangeschaft. Maar ook 'witte' boekwinkels en boekenmarkten krijgen herhaal delijk bezoek van Valkenbur gers. "Zo schrapen wij onze boe ken bijeen en dan ben je er ook extra zuinig op", zegt Ouwer sloot. Dat ondervond ook een voor malig kamerbewoner in het Rijn dorp. De man had acht boeken geleend in de bibliotheek, maar ze nooit teruggebracht. Na con trole op het huisadres bleek de man naar elders vertrokken. Via de afdeling bevolking kwam Ou wersloot achter het adres van de man in Leiden. "Ik schreef hem een briefje met het verzoek om de boeken alsnog in te leveren. Hij hoefde geen boete meer te betalen. Tot onze stomme verba zing stond hij diezelfde week voor onze neus met de boeken en wilde hij ook de boete nog beta len". Komende zaterdag wordt het jubileum gevierd. Echter niet uitbundig. De lezers krijgen een kopje koffie en daarbij blijft het. Ouwersloot: "Misschien dat we bij het 50-jarig bestaan iets aar digs doen. Maar dat zien we wel in 1990". NOORDWIJK - Drie da gen na hun aankomst in het zilverstadje Taxco ge beurde het. Rond half acht in de ochtend. "We hadden er geen idee van wat er aan de hand was. Het leek net of er een hele zware vrachtwagen langs ons hotel denderde. Maar de nachtkasjes dansten door de kamer en de lamp aan het plafond slinderde flink". door Kees van Kuilenburg Simone en Jaap van Duyn uit Noord wijk waren met vakantie in Mexico toen zich daar de aard bevingsramp voltrok. Vakanties blijven mensen in de regel lang bij. Dat geldt zeker voor de reis die het Noordwijkse echtpaar dit jaar maakte. Een 14-daage trip naar Mexico; bedoeld om kennis te maken met het land en cul tuur, verliep anders dan zij had den verwacht. De veertien vakantiedagen zouden worden benut om een be zoek te brengen aan Mexico-stad en een aantal andere plaatsen in dat Midden-Amerikaanse land. Bij aankomst in de hoofdstad, bleek Mexico aan de vooravond te staan van de onafhankelijk heidsfeesten. Dat was voor Si mone en Jaap van Duyn reden om hun reisplannen iets te wijzi gen. "Het was een zooitje in de stad. Daarom besloten we te ver trekken. De hoofdstad zou dan wel aan het eind van onze reis aan bod komen", vertelt Simone, nog sterk onder de indruk van wat zij in Mexico meemaakte. Het eerste reisdoel na wijzi ging van het reisplan, was het zil verstadje Taxco. De derde nacht werden de Noordwijkers, die de nacht in een hotel hadden door gebracht, hardhandig gewekt. Al vrij snel bleek dat de oorzaak niet het voorbijdenderen van een zware vrachtwagen was, maar dat er sprake was van een aard beving. Van de omvang van de ramp hadden de Noordwijkers echter nog geen idee. In Taxco waren de gevolgen van de beving tamelijk beperkt gebleven. Er was vrijwel niets vernield. Maar over de verschrikkelijke gevolgen van de ramp vernam het echtpaar spoedig. Simone: "Beneden bij de balie barstte een vrouw in huilen uit toen zij op de televisie zag en hoorde wat de aardbeving voor gevolgen had gehad in de hoofdstad. Het bleek dat zij daar familie had wonen. Later hoorden we dat meer men sen uit het stadje familie, vrien den of kennissen hadden in het getroffen gebied". Volgens de Noordwijkers was het het ergste voor de mensen in Taxco, dat er geen communicatie mogelijk was met Mexico-stad. "Alle verbindingen waren ver broken. De mensen in Taxco ble ven daardoor dagenlang in onze kerheid over het lot van hun ver wanten", schetst Simone de si tuatie in de eerste dagen van de Ouwersloot met twee van zijn medewerksters: Hanneke Varkevisser rechts) en Thea van Veen. (foto wim Dijkman) de hervormde kerk terecht om boeken te lenen. Al betalen de Valkenburgers nu geen vijf cent per boek meer. Dat bedrag is in de loop der jaren opgetrokken tot 20 cent. Ouwersloot: "Als je dat vergelijkt met die vijf cent van 45 jaar geleden is nog geen lioog bedrag. Maar ja, we durven niet meer te vragen. Want dan lo pen we natuurlijk de kans dat de lezers naar de bibliotheek in Rijnsburg of in Katwijk gaan. Bovendien hebben de mensen het tegenwoordig, financieel ge zien, al moeilijk genoeg". Wolkers De bibliotheek beschikt nu over 7000 boeken. Ouwersloot is er zich ervan bewust dat de keu ze van de Valkenburgse 'bieb' beperkt is. Echte literatuur is er over het algemeen niet te vinden. Vooral omdat dergelijke boeken te duur zijn. Ouwersloot: "Wij kopen boeken in die niet duur der zijn dan ongeveer 20 gulden. Simone en Jaap van Duyn: "Peru staat ook nog op ons verlanglijstje". De tweede zware beving deed zich voor op het moment dat het echtpaar Van Duyn per bus op weg was naar de mondaine bad plaats Acapulco. Jaap van Duyn: "Van die tweede beving hebben wij niets gemerkt. De bussen tril len en schudden normaal al enorm op die bergwegen. Dat zich een nieuwe aardbeving had voorgedaan werd ons pas duide lijk toen wij moesten stoppen omdat de weg werd geblokkeerd door een groot aantal rotsblok ken". In Acapulco bleek het normale leven nauwelijks verstoord en ging alles zijn gewone dagelijkse gang. Volgens Simone en Jaap van Duyn besefte daar eigenlijk niemand de omvang van de ramp die het lpnd 'had getroffen. Dat werd ook de Noordwijkers pas duidelijk toen zij Zihuatane jo bezochten, ^een plaats in het hart van het gebied waar zich de ernstigste gevolgen van de aard bevingen hadden voorgedaan. In Zihuatanejo troffen beide Noordwijkers op straat kampe rende bewoners aan. "Bij aan komst in het hotel kregen we de vraag voorgelegd waar we wil den slapen: in het gras of op het terras. De mensen durfden het hotel niet meer in. Wij hebben het risico echter toch maar geno men en binnen geslapen. Maar ik heb geen nacht echt rustig meer geslapen, want je houdt toch re VALKENBURG - Bijna triomfantelijk wijst hij naar een stukje tekst dat hij uit de krant heeft geknipt en dat bij de ingang van de Valkenburgse bibliotheek op een pilaar is geplakt: 'Ruim 3500 boeken zoek bij bibliotheek in Rijns burg'. Het berichtje is uit het Leidsch Dagblad geknipt. Maar het leedvermaak van Valkenburger H.J. Ouwersloot is slechts schijn. "Treurig vind ik het, dat r geleende boeken niet terugbren- gen. Dat zal bij ons niet gebeu ren. Blijven de mensen in gebre ke bij het inleveren van geleende boeken, dan ga ik er zelf achter aan. Al moet de onderste steen boven komen, dat boek moet te rug". Ouwersloot (65) is bibliotheca ris van de 'christelijke openbare bibliotheek' in Valkenburg. Deze maand is het 45 jaar geleden dat deze 'bieb' in het Rijndorp werd opgericht. Op zichzelf is dat niet zo heel bijzonder en nauwelijks reden voor een verhaal. Maar er worden twee jubilea gevierd: Ou wersloot zelf jubileert ook een beetje: hij is 45 jaar bij het biblio- 1 theekwerk betrokken. De 'christelijke openbare bi bliotheek' was niet de eerste bi bliotheek in Valkenburg. Eerder werd een bibliotheek ingericht nadat rond de eeuwwisseling de toenmalige burgemeester Van Oort een collectie van 1000 boe ken aan het dorp schonk. De boeken werden beheerd door een commissie die uit plaatselij ke notabelen bestond. Maar slechts weinig Valkenburgers maakten gebruik van die moge lijkheid om boekën te lenen. Vlammen In de meidagen van 1940 werd door Kees van Kuilenburg een groot deel van het Rijndorp bij de oorlogshandelingen ver woest. Ook de bibliotheek, die was ondergebracht in een zaal van de hervormde kerk, ging in vlammen op. Enkele maanden na die trieste gebeurtenissen, stond Ouwer sloot samen met de plaatselijke predikant Kamstra aan de basis van een nieuwe bibliotheek. On der het motto 'Hulp aan Valken burg' werden binnen korte tijd 500 boeken bijeengegaard. Die dienden als basis voor de nieuwe collectie van de bibliotheek die werd ondergebracht in een zaal van de noodkerk. Begin oktober 1940 kon Ouwersloot, bijgestaan door enige vrijwilligers, met het uitlenen van boeken beginnen. De Valkenburgse lezers betaal den vijf cent per boek per week. In die tijd was dat zeker geen laag bedrag. "Maar dat geld had den we nodig om nieuwe boeken aan te schaffen", aldus Ouwer sloot. In de afgelopen 45 jaar is er fei telijk niets veranderd in de 'bi bliotheek van Ouwersloot'. Elke zaterdagmiddag kunnen de Val kenburgers in de bovenzaal van (foto Roger Soupart) kening met een nieuwe beving", aldus Simone van Duyn. Langzaam maar zeker raakten de beide Noordwijkers door drongen van de omvang van de ramp. In Zihuatanejo waren on geveer 60 slachtoffers gevallen. Dichtbij de puinhopen komen was evenwel niet mogelijk. Jaap van Duyn: "Overal liepen zwaar bewapende militairen en politie mensen. Die hadden tot taak om plundering te voorkomen". Opmerkelijk was volgens het echtpaar Van Duyn het gemak waarmee Mexicanen die geen fa milie of kennissen bij de ramp hadden verloren, over het gebeu ren heenstapten. "De regering had de verkoop van alcohol voor drie dagen verboden. Daar kon KATWIJK - De kabelkrant van de Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) is gisteren in de loop van de dag de 'lucht' ingegaan. Ie dereen die in Valkenburg en Katwijk op de kabel is aangesloten, kan via kanaal 45 informatie krijgen over onder meer gemeentelijke zaken, aankondigingen van evenementen, medische en kerkdiensten. Daar blijft het voorlopig bij. Het zit er op korte termijn niet in dat de VLOK zich op de 'nieuwsmarkt' gaat begeven zoals kranten dat doen. De kabelkrant zit op hetzelfde ka naal als de exploitant van het ka belnet - de gemeente Katwijk - ge bruikt voor het doen van dienstme- dedelingen. "Het zal de abonnee wel enige moeite kosten om dat ka naal te vinden. Het is een stukje verder dan TV-5 en BBC-Anglia. Afhankelijk van het type televi sietoestel moet dan naar links of rechts worden gedraaid. Wie er echt niet uitkomt kan het beste even naar zijn televisiehandelaar stappen", aldus Jos den Boer en Harry de Reus, repectievelijk tech nisch coördinator en voorlichter van de Vlok. De 'krant' is duidelijk herkenbaar aan de naam VLOK in de kleuren geel en zwart. De kabelkrant is de eerste activi teit van de VLOK die gestalte krijgt. En dat is volgens de beide zegslieden van de vereniging niet zo heel gek, want er is nauwelijks geld voor nodig: "Ons streven is er op gericht radio- en televisiepro gramma's te maken voor Katwijk. Maar daarvoor ontbreekt ons nog aan het geld". Over subsidiëring wordt nog steeds gesproken met de gemeente Katwijk die in de be groting voor 1986 overigens wel een bijdrage van maximaal 75.000 gulden heeft geraamd. Wat het maken van de kabel krant betreft wordt gebruik ge maakt van de apparatuur van ge meentebedrijven die trouwens het net voor de gemeente beheert en exploiteert. Met die dienst is ook een overeenkomst gesloten over het gebruik van de^ kabel. De VLOK krijgt maximaal tien pagi na's (beeldschermen) die de gehele dag worden uitgezonden. Elke pa- De totale capaciteit - dus inclu sief de mededelingen die door ge meentebedrijven over de kabel worden gedaan - bedraagt 20 pagi na's. De verwachting is dat de ka belkrant in de praktijk ongeveer drie minuten in beslag zal nemen. Zodra de pagina's zijn vertoond, begint de 'krant' weer van voren af aan en dat 24 uur per dag. Het is een heel ander systeem dan teletekst waarbij de kijkers zelf kunnen bepalen welke pagina zij willen oproepen. Bij een kabel krant is dat niet mogelijk. Een en ander vergt namelijk speciale tech nische voorzieningen. Dat de ka belkrant daarover niet beschikt houdt meteen ook een aantal be perkingen in. Volgens technisch coördinator Den Boer kun je niet grenzeloos informatie geven. Daar door zou de uitzending onaantrek kelijk lang worden. In theorie zou de kabelkrant bijvoorbeeld wel 50 minuten kunnen duren, maar dat is wel erg lang wachten voor men sen die alleen maar willen weten welke arts er bijvoorbeeld dienst heeft. Het is dan ook de bedoeling dat het een compact, overzichtelijk programma wordt dat snel infor matie biedt. Informatie PÜS/ÏBUS JOO. um i re- €FHO HTf MU M l.ki Kb HN ö!?h:wï K.ABI, i .KRAH J&müAUÏ> t V4i omun 3€> SEP De kabelkrant in Katwijk wordt voorafgegaan door deze pagina waarop duidelijk te zien is dat een en ander onder verantwoordelijk heid van de VLOK verschijnt. (foto vlok) te verwachten: zoals de kabelkrant nu is zal die in de nabije toekomst ook blijven. Een deel van het 'nieuws' komt van de gemeente: spreekuren van wethouders, ope ningstijden gemeentehuizen, vér- gaderingen, enzovoorts. "We wil len graag een overzicht geven van alle activiteiten die zich in Katwijk afspelen. Maar dat moet even groeien. De mensen moeten eerst even de weg weten te vinden naar de kabelkrant", aldus De Reus. Wie dergelijke informatie kwijt wil, kan Schrijven naar Postbus 300, 2220 AH Katwijk. Overigens heeft ook de Omroep Rijnland plannen om een kabel krant in de 'ether' te brengen. Daar weet het bestuur van de VLOK of ficieel nog niets van, maar Den Boer verwacht geen problemen. "Ik zou eigenlijk uitnodigingen moeten krijgen van 'Rijnland' om dat ik bestuurslid ben. Maar dat is tot nog toe niet gebeurd. Ik voorzie geen problemen met de Leidse ka belkrant", aldus de technisch coör dinator. Het is trouwens de bedoe ling dat de programma's van Lei den ook op de Katwijkse kabel ko- Volgens gemeentesecretaris Feenstra van Katwijk heeft de VLOK voorlopig de beschikking gekregen over een beeldscherm bij gemeentebedrijven. "Daarvoor wordt een symbolisch bedrag be taald dat in geen verhouding staat tot de werkelijke kosten nu, of die in de toekomst als de VLOK wel licht op grote schaal gebruik gaat maken van de kabel. Die vergoe ding wordt later bepaald. Indien de VLOK assistentie nodig heeft van technische mensen, dan moet daarvoor worden betaald", aldus Feenstra. Tussen de VLOK en de gemeen te Katwijk is ook nadrukkelijk af gesproken dat voor elke uitzen ding duidelijk wordt aangegeven dat de kabelkrant verschijnt onder verantwoordelijkheid van de VLOK. "De medewerking van de afdeling voorlichting betreft gaat mijns inziens niet verder dan dat gene wat de gemeente ook doet voor week- en dagbladen: het ver zenden van raads- en commissie stukken, aankondigingen en der gelijke. Maar daarover zijn afspra ken gemaakt met onze afdeling voorlichting".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21