Lucht is binnen vaak vuiler dan buiten de deur 'We voelden ons een echt elite-korps' Belangstelling voor bijbel groeit in DDR Computerfraude met huidige wet lastig strafbaar te stellen Achtergrond Amsterdamse Zeevaartschool bestaat twee eeuwen Achtergrond DINSDAG 1 OKTOBER 1985 PAGINA 19 WAGENINGEN - Als het thuis naar spruitjes of onge wassen kleren ruikt, lijkt het slim om met de spuitbus dennegeur rond te spuiten. Heerlijke geur, lekker fris. Maar het maakt de lucht binnenshuis niet schoon. Inte gendeel. Luchtverfrissers zijn luchtverontreinigend, hoe tegenstrijdig het ook klinkt. Ze dragen bij tot een voor de gezondheid schadelijk leefmilieu in de woning. De luchtvervuiling binnenshuis is vaak veel erger dan die buiten de deur. Niet zelden worden nor men overschreden, die buiten wellicht zouden leiden tot een alarmfase. Aan de verontreini ging in huis worden de mensen intensief blootgesteld, omdat de meeste Nederlanders 95 procent van hun tijd doorbrengen in de eigen woning of elders binnen. door Weert Schenk Op Prinsjesdag, bij de presen- tatie van zijn begroting voor 1986, zei minister Winsemius (milieubeheer) dat de lucht verontreiniging binnenshuis een ernstig probleem dreigt te wor den. Volgens hem is veel onder zoek nodig om de omvang ervan te bepalen. Eén onderzoek wordt morgen afgesloten. Erik Lebret uit Wage- ningen promoveert dan op de Landbouwhogeschool op het on derwerp 'Luchtvervuiling bin nenshuis'. Gedurende vier jaar heeft hij metingen in 400 oude en nieuwe woningen verricht Hij constateert, dat er in de meeste woningen sprake is van een slechte atmosfeer. „De mensen beseffen dat niet. Door aanmeldingen met het ver zoek om metingen te verrichten, zeiden de bewoners vaak dat ze nergens last van hadden. Niks stonk. Ze dachten dat het om de buitenlucht ging. Maar binnen constateerden we dan toch vaak hoge percentages verontreini gende stoffen in de lucht". Fornuis Belangrijke bronnen die bin nenshuis verontreiniging veroor zaken, zijn het fornuis en vooral de geiser. Bij de verbranding van aardgas kopien stikstofdioxyde en koolmonoxyde vrij. De hoe veelheid hangt af van de toe stand van de brander. Bij een slecht onderhouden geiser komt meer koolmonoxyde in de keu ken als gevolg van onvoldoende toevoer van zuurstof. De gevolgen van een te grote hoeveelheid koolmonoxyde va riëren van hoofdpijn en duizelig heid tot in het ergste geval de dood. Jaarlijks vallen er ook slachtoffers door koolmonoxy- devergiftiging. Lebret zegt dat dan vaak het slechtste bij elkaar is gekomen: een langdurig ge bruik van een zelf aangelegde en daarna slecht onderhouden gei ser zonder afvoer in een slecht geventileerde ruimte. Eric Lebret denkt dat dokters zelden klachten van patiënten herkennen als* een vorm van koolmonoxydevergiftiging. „Aan die mensen wordt ge vraagd of ze problemen hebben op het werk of thuis. Maar verge ten wordt te vragen of de geiser wel goed wordt onderhouden". Hij heeft geen idee om hoeveel mensen dat zou kunnen gaan. Bij de verbranding van aard gas ontstaat altijd stikstofdioxy de. Dat is onvermijdelijk. Stik stofdioxyde, zegt Lebret, wordt beschouwd als vermoedelijke oorzaak van bronchitis, astma en andere aandoeningen van de luchtwegen, vaak samenge bracht onder de noemer 'cara'. Vanwege de uitstoot van stik stofdioxyde waarschuwt de on derzoeker voor afvoerloze petro leumkachels, waarmee de laatste tijd veel wordt geadverteerd. „De fabrikant stelt dat er geen koolmonoxyde uitkomt, maar vermeldt niet de stikstofdioxy de. Omdat stikstofdioxyde-con- centraties toch al hoog zijn door geiser en kooktoestel, is het on verstandig om dat nog eens te verhogen door gebruik van die kachels". Een andere vorm van lucht verontreiniging binnenshuis die vermoedelijk ook de luchtwegen nadelig beïnvloedt, zijn de zwe vende stofdeeltjes. „Dat is het spul dat je in de kamer ziet zwe ven als de zon erop schijnt. Het is ook de rook van tabak. Hoe meer activiteit in een ruimte, des te meer van deze hele fijne stof in de lucht zit". Roken Lebret vertelt, dat in een ruim te waar niet wordt gerookt, 20 tot 40 microgram zwevende stof per vierkante meter aanwezig is. Als mensen roken, kan deze hoeveel heid oplopen tot 1000 micro gram. Wie zelf rookt, krijgt nog meer zwevende deeltjes binnen, „maar dat moeten die mensen zelf weten", vindt Lebret. Hoofdpijn, geïrriteerde ogen, hoesten en vermoeidheid wor den ook in verband gebracht met een groot aantal produkten dat vrijwillig in huis wordt gehaald. Het gaat om artikelen als schoensmeer, koperpoets, lucht verfrissers, vlekkenverwijde- raars, verf, lijm, verfverdunner, AMSTERDAM (ANP) - De beste zeevaartschool van Nederland. Voor (oud-)leerlingen van de Hoge re Zeevaartschool in Amsterdam staat het als. een paal boeven water dat deze eer 'hun' opleiding toe komt. "We voelden ons een echt elitekorps", vertelt oud-leerling Ruygrok uit Waalre. Hij is 52 jaar en van de 'lichting' van 1950. Maar ook de 20-jarige Joost Wichers - momenteel tweedejaars - meent dat de leerlingen van de Amster damse opleiding nog altijd een streepje voor hebben. "Bij sollicitaties laten de maat schappijen vaak merken dat ze een voorkeur voor onze studenten heb ben. De school staat bekend als een met een hoog niveau. Niet zo vreemd, als je weet dat studenten die het hier niet halen, wel elders terecht kunnen", zegt hij. Adjunct-directeur De Jong rela tiveert dat een beetje. "Tegenwoor dig is al het zeevaartonderwijs in Nederland ongeveer even goed". Toch vindt ook hij dat de Amster damse school een bijzonder plaats je inneemt binnen het geheel. Al is het maar om puur historische rede nen, want het was de eerste in zijn soort op het Europese vasteland. Op 24 oktober is het precies twee eeuwen geleden dat de 'Kweek school voor de Zeevaart' in de hoofdstad werd opgericht. Voor de directie en het bestuur van de school is dat aanleiding om de school deze maand met een reeks van festiviteiten uitgebreid in het zonnetje te zetten. Aanmoediging De kweekschool werd in 1785 opgericht door het 'Vaderlansch fonds ter aanmoeidiging van 's lands zeedienst'. Het was de eerste vorm van zeevaartkundig onder wijs in ons land. Daarvoor werden zeelieden opgeleid door oud-zeelie den die hun kennis en ervaring produktief maakten en lessen ga ven op stuurmanscolleges en schooltjes 'aan buis'. spuitbussen en 'verse' kranten die bij elkaar een aanzienlijke hoeveelheid vluchtige organi sche stoffen verspreiden. Het is niet bekend welke effecten deze stoffen op langere termijn voor de gezondheid hebben. „Het is dus aan te bevelen om buiten te bivakkeren, waar de luchtverontreiniging minder is", grapt Lebret. Weer in ernst geeft hij het advies om de keukengei ser goed te onderhouden en steeds voor een goede ventilatie te zorgen. Dat laatste geldt ook De nieuwe opleiding pakte het beter aan: via een verklaring van geschiktheid kreeg de gezagvoer der van een schip de garantie dat hij 'een bruikbaren jongeling on der zijn hoede kreeg'. Na de kweekschool werd in 1859 in het Amsterdamse Zeemanshuis ook nog een zeevaartschool opgericht. Deze was bedoeld als bijscholing voor zeelieden, die met name in de wintermaanden in het huis vertoef den. De taken tussen beide scholen werden verdeeld: de kweeschool leidde in een of twee jaar op stuur mansleerling, de zeevaartschool voor de diploma's van derde, twee de en eerste stuurman grote han delsvaart, kleine handelsvaart en kustsleepvaart. Later kwam daar nog de opleiding van radio-officie ren bij. In 1971 fuseerden de opleidingen tot een Hogere Zeevaartschool Amsterdam. In de jaren daarna bij het gebruik van verontreini gende produkten. Bij het koken moet van meet af aan de afzuig kap aan en moet hij nog tien mi nuten na het uitdraaien van het gas blijveh werken. Goed ventileren „Het is belangrijk", zegt Le bret, „dat de mensen uitkijken welke produkten ze in huis ha len". Dat doet hij zelf ook. Hij koopt geen artikelen zoals lucht- werd het onderwijs uitgebreid en aangevuld. Een belangrijk onderdeel van het onderwijs was altijd het ver plicht leven in iriternaatsverband, waar de leerlingen volsgens zeer strakke regels leefden. Hoofd schuddend herinnert de 72-jarige W. Mörzer-Brijns - van de lichting 1931 - zich de leuze waaarmee ze iedere dag om half zes werden ge- wektd: Rijzen, rijzen, rijzen met verlangen om de dag weer aan te vangen. Vanaf dat moment werd het grootste deel van de dag be steed aan inspecties, schoonma ken, naar school gaan en studeren. Geen makkie maar, vindt Mör- zer, 'al met al was het een goede voorbereiding voor het leerlingen- bestaan aan boord van onze koop vaardijschepen. Je leerde zo goed functioren in een team'. Tegenwoordig is dat wel anders, ervaart Joost Wichers. Het ver plicht dragen van een uniform - dat alleen nog geldt voor interne stu denten - ervaren velen als onplezie- verfrissers, die hij volstrekt over bodig vindt. „Goed ventileren is gezonder". Maar de overheid heeft ook een taak, zegt Lebret. „De over heid moet nauwlettender in de gaten houden welke stoffen op de markt worden gebracht. Ook zullen er richtlijnen moeten ko- /men voor de woningbouw, zodat de huizen beter geventileerd kunnen worden. Vaak kunnen de mensen de bovenraampjes niet bereiken zonder acrobati sche toeren uit te halen". rig en zinloos. Al begint het uni form wel weer wat meer 'in' te ko men, stelt hij vast. Wal Behalve een versoepeling van de discipline is ook in het onderwijs zelf nogal wat veranderd. Door de invoering van de HTS:structuur heeft de opleiding een vëelzijdiger karakter gekregen en heeft de leer ling na zijn eindexamen de be voegdheid van derde stuurman. De nieuwe structuur heeft het voor deel dat studenten met hun diplo ma ook aan de wal wat kunnen doen, aldus De Jong. "Vroeger gin gen de jongens echt naar de school om 'naar zee te gaan'. Tegenwoor dig willen vele studenten slechts een aantal jaren de zee op, om ver volgens een baantje aan de w^l te zoeken. Dat kost over het alge meen geen moeite, omdat ze een goede opleiding hebben en door hun ervaring aan boord ook leiding kunnen geven en kunnen samen werken". DEN HAAG (ANP) - Om compu terfraude effectief te kunnen be strijden zal er nieuwe wetgeving moeten komen. Maar minstens even belangrijk is dat bedrijven hun computersystemen beter be waken tegen inbraken van bui tenaf. Dat is het oordeel van advo caat-generaal mr. P.A.H. Bos bij het gerechtshof te Den Haag. Hij was gedurende elf jaar voorzitter van de landelijke vergadering van officieren van justitie belast met economische strafzaken en werd onlangs opgevolgd door mr. Ficq, advocaat-generaal te Amsterdam. Steeds frequenter verschijnen berichten over fraude met com puters en inbraken in computer systemen. Twee studenten van de TH in Delft maakten woens dag nog bekend te hebben inge broken in het computersysteem van de PTT om aan te tonen dat computersystemen vaak zo lek zijn als een mandje. Zij verschaf ten zich zo toegang tot geheime gegevens als geheime telefoon nummers en de namen van wan betalers. De PTT heeft haar com putersysteem inmiddels beter beveiligd tegen dit soort praktij ken. Volgens mr. Bos is het tot nog toe wel mogelijk gebleken com puterinbraken strafrechtelijk te vervolgen, maar zonder nieuwe wetgeving zal dit toch steeds moeilijker worden. „Iemand die in computerbestanden gegevens uitwist kan met de huidige wet geving worden vervolgd wegens vernieling en iemand die knoeit met gegevens kan worden aange sproken op valsheid in geschrif te. Maar het wordt al moeilijker als je de ene computer gaat voe den met een andere computer", aldus mr. Bos. Strafbaar Daarom pleit hij voor nieuwe wetgeving waarin het onrecht matig verkrijgen van gegevens uit computerbestanden strafbaar wordt gesteld. „Canada en som mige staten in de VS hebben al een dergelijke wetgeving." Maar de bedrijven zelf moeten ook zor gen voor betere beveiliging te gen computerinbraken. „Dat kan door niveau's aan te brengen tus sen uitvoerders en beslissers. Het moet niet zo zijn dat de uit voerder ook de beslissingen neemt, want dat kan fraude in de. hand werken", aldus mr. Bos. De landelijke vergadering van officieren van justitie werd in 1951 ingesteld als uitvloeisel van de Wet op de Economische De licten. De vergadering komt twee keer per jaar bijeen en on derhoudt ook contacten met bij zondere opsporingsdiensten zo als de arbeidsinspectie. Het werkterrein van de vergadering betreft voornamelijk de land bouw- en visserijwetten, de wa renwet, de middenstandswetge ving, arbeidsomstandigheden wet en milieuwetten. Met fraude zaken heeft de vergadering slechts zijdelings te maken, om- Mr. Bos: nieuwe wetgeving noodzakelijk. (fotoANP) dat het beleid daarover wordt uitgestippeld door speciale frau- deofficeren van justitie. Dat overleg is overigens wel voortge komen uit de landelijke vergade ring over economische delicten. Mr. Bos verwacht overigens dat het aantal economische de licten zich in de toekomst zal sta biliseren. „Dat is voornamelijk te danken aan het dereguleringsbe- leid van de regering. Als het aan tal regeltjes minder wordt zullen er ook minder overtredingen zijn, aldus mr. Bos. Maar ook voorspelt hij een steeds effectie vere bestrijding door beter opge leide politie met specialisaties. Zaken die nu duidelijk minder spelen dan in voorgaande jaren zijn de koppelbazenaffaires en il legale gastarbeiders. Mr. Bos: „De kurk waarop de koppelba zen dreven is hen ontnomen sinds de invoering van de wet Ketenaansprakelijkheid". Daar in worden bedrijven die met de belasting- en premiesontduiken- de koppelbaas werken zelf ook aansprakelijk gesteld. De econo mische recessie heeft echter ook een aandeel in de sterk vermin derde activiteiten van koppelba zen. „Watje nu ziet is dat koppel bazen hun werkzaamheden ver plaatsen naar het buitenland, zo als het grensgebied met Duits land. Daar zijn ze moeilijker te pakken". De economische recessie en de daarmee gepaard gaande werk loosheid heeft het aantal illegale gastarbeiders ook sterk geredu ceerd. Die arbeiders waren voor al werkzaam iri de tuinbouw in het Westland. De landelijke ver gadering van officieren van justi tie heeft toen grote druk moeten uitoefenen om de politie verba len op te laten maken fcegen ille gaal in ons land verblijvende ar beiders. „De plaatselijke politie was na melijk niet zo happig om verba len uit te schrijven omdat de ille galen in het Westland juist zeer gewild waren". Na de druk van de officieren van justitie waren er in het eerste daarop volgende jaar al 500 verbalen. Het pro bleem speelt nu veel minder „ook door verscherping van het immigratiebeleid", aldus mr. Bos. Zorgen Wat de officieren van justitie wel zorgen blijft baren is de vis serijwetgeving. In 1975 is Neder land op eigen houtje richtlijnen gaan opstellen over contingente- ringen. Dat gebeurt nu in Euro pees verband, maar het komt nog steeds voor dat Nederlandse vissers de richtlijnen overtreden. „Dan moet je gaan verbaliseren of zelfs schepen in beslag gaan nemen", aldus mr. Bos. „Zeer in het oog lopend was een voorval enkele jaren terug toen Neder land meer makreel uitvoerde dan er werd gevangen. Dat was na tuurlijk geen slimme zet". Vol gens mr. Bos is de hoop erop ge richt dat minister Braks erin slaagt grotere contingenten in de wacht te slepen voor de Neder landse vissers. In de DDR is sprake van een stijgende interesse voor de bij bel. Dat deelde de directrice van het protestantse bijbelgenoot schap in Oost-Berlijn, Karin We ber, mee tijdens een bijbelcon gres dat de afgelopen dagen in de Oostduitse stad Görlitz werd ge houden. Volgens Weber zal het bijbel genootschap dit jaar 10.000 bij bels in een moderne vertaling en 20.000 bijbels in een herziene lu- thervertaling aan de 100 boek handels kunnen leveren. Deze aantallen zijn ontoereikend. De boekhandels hebben al veel meer exemplaren besteld. Karin Weber verwacht echter dat al leen aan de vraag naar de herzie ne luthervertaling van het Nieu we Testament kan worden vol» daan. Mensenrechten centraal. De kerken in Indonesië en in Neder land zullen het vraagstuk van de mensenrechten nader bestude ren. Daartoe worden in beide landen werkgroepen opgericht, die zich vanuit het evangelie op de waardigheid van de mens moeten bezinnen. Dit is besloten op de conferen tie, die de Gemeenschap van Kerken in Indonesië, de Indone sische bisschoppenconferentie en de Raad van Kerken in Neder land (waarvan de RK Kerk lid is) van 17 tot 24 september teDhya- na Pura op het eiland Bali heb ben gehouden. Het vraagstuk van de mensenrechten, zowel in Nederland als in Indonesië (met name het eens Nieuw Gqinea ge heten Irian Djaja en Oost-Timor), vormde het onderwerp van een openhartige discussie, zo blijkt uit een vrijdag door de Raad van Kerken uitgegeven verklaring. Nadat de Nederlanders hun bezorgdheid over de situatie van de mensenrechten in Indonesië tot uitdrukking hadden ge bracht, lieten de Indonesische kerkleiders weten dat zij deze zorgen delen. Hoewel de mense-' lijkheid en de sociale rechtvaar digheid onderdeel zijn van de „Pantjasila" (de officiële staatsfi- losofie, die verder de grondbe ginselen godsgeloof, nationalis me en volkssouvereiniteit om vat), zijn deze nog lang niet ver werkelijkt. „Hun opmerking was een bevrijdende gedachte," al dus prof. dr. H. Mulder, voorzit ter van de Raad van Kerken. Van Nederlandse zijde was bo vendien erkend dat ook in ons land de mensenrechten niet al tijd worden nageleefd. Delegatie lid prof. dr. C. Flinterman (Maas tricht) had medegedeeld dat er wegens schending van de men senrechten 15 klachten tegen Ne derland bij internationale organi saties zijn ingediend. De conferentie heeft verder uitgesproken dat de hypotheek die de geschiedenis op de betrek kingen tussen Indonesië en Ne derland heeft gelegd, slechts kan worden opgelost door een geza menlijke inspanning voor een menswaardige ontwikkeling. „De Indonesiërs hadden geen enkele behoefte aan een openba re schuldbelijdenis van Neder landse zijde over het verleden," aldus prof. Mulder. „Zij hebben meer behoefte aan een uitspraak van de kerken in Nederland dat wij nog betrokken zijn bij het po- litiek-economisch systeem van het Westen, dat voor de Derde Wereld ongunstig is." Restauratie orgel. Na een grondige opknapbeurt wordt het orgel van de Nederlands Her vormde Kerk in de Hoogmadese Kerkstraat woensdagavond 9 ok tober (20.00 uur) opnieuw in ge bruik genomen. Orgeladviseur A. van Beek, die de restauratie heeft begeleid, zal die avond het orgel bespelen. Habets stapt op. Directeur Leo Habets verlaat per 31 december het Instituut voor Evangelisatie te Doorn om regionaal directeur te worden van Campus Crusade for Christ in Noord-West-Euro- pa. Habets, die vijftien jaar in Doom heeft gewerkt, wordt op gevolgd door Hans Pruis, die sinds vijf jaar bij het Instituut werkt, momenteel onder meer als hoofdredacteur van „Uitda ging". Habets krijgt per 1 februari 1986 de leiding van het werk van Campus Crusade for Christ in dertien Westeuropese landen, van Finland tot Oostenrijk. De bedoeling is fiat hij, daarbij ge steund door 320 medewerkers, de „Er is hoop"-activiteiten in Europa zal organiseren. Hij blijft betrokken bij het In stituut voor Evangelisatie, waar van hij per 1 januari voorzitter van het bestuur wordt als opvol ger van Jan Kits jr. Evangelisch-Lutherse Kerk van zuidelijk Afrika strijdt tegen racisme Gantin wijst Derde Vati caans Concilie af. De president van de congregatie voor de bis schoppen, kardinaal Gantin, vindt dat de roep om een Derde Vaticaans Concilie voorspruit uit domheid. Hij wijst erop dat de uitspraken van het Tweede Vati caanse Concilie (1962 - 1965) nog steeds geldig zijn en nog zeker wel 50 of 100 jaar standhouden. Dit zei de voormalige aartsbis schop van Cotonou (Benin) in de Italiaanse krant „II Tempo". „Wij hebben geen derde concilie no dig, want we hebben reeds een schat in handen. Het is alleen no dig dat we de resultaten van Va- ticanum II goed lezen en in onze preken citeren, zodat de gelovi gen de betekenis ervan begrij pen." Russisch-Orthodoxe kerK in China heropend. Na ruim 20 jaar is de Russisch-Orthodoxe kerk in de staat Xinjiang Uygur in het Noordwesten van China hero pend. De heropening vond plaats in het kader van de herdenking van het feit dat 30 jaar geleden deze autonome staat by de grens met de Sowjet-Unie werd ge sticht. Ongeveer honderd Rus sisch-Orthodoxe gelovigen heb ben zondag in de hoofdstad Xin jiang Urumqi de heropening ge vierd. In deze staat met 13 mil joen inwoners wonen in totaal 2600 Russisch-Orthodoxen. Nederlands Hervormde Kerk. Beroepen te Vlaardingen: dr. W. de Greef te Amsterdam. Bedankt voor Emmeloord (Noordoostpolder): L. A. Nell te Middelburg. Gereformeerde kerken. Aan genomen naar Drachten (Zuiderwyk): drs. M. J. Koppe te Ter Apel. Christelijke gereformeerde kerken. Beroepen te Alphen aan den Ryn: L. W. van der Mey te Zaamslag. Gereformeerde gemeenten. Bedankt voor Goudzwaard voor Veen: C. van der Poel te Yerseke; bedankt voor Grand Rapids (VS): C. Harinck te Oost- kapelle.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19