'Feyenoord maakt niet veel kans' 'Het verschil is Van Basten' Nielsen niet in EC-duel Oranje-fans worden gekooid Sporting en Porto blijven imponeren LEIDSCH DAGBLAD Spits houdt hoop bij Ajax levend na winst op Eagles MAANDAG 30 SEPTEMBER 1085 LISSABON (RTR) - FC Porto en Sporting Lissabon, tegenstanders van respectievelijk Ajax en Feyenoord in de Europese bekertoernooien, heb ben het afgelopen weekeinde hun competitiewedstrijden voor de Portu gese eerste divisie overtuigend gewonnen. FC Porto zegevierde zaterdag op eigen veld dank zij onder meer twee treffers van Gomes met 3-0 over Desportivo Chaves en Sporting won, eveneens in eigen stadion, met 2-0 van Academica Coimbra. Jorge en Sauzedo zorgden voor de treffers. Sporting bleef daardoor lijstaanvoerder. De club heeft in vjjf wédstrij- den nog geen enkel verliespunt geïncasseerd en kan bogen op de impone rende doelcijfers 15-1. FC Porto is tweede met een punt minder en een beter doelsaldo dan Guimaraes, dat eveneens negen punten bezit. 5 0 T Ook meespelen Rob de Wit nog onzeker DEN HAAG (GPD) - In tegenstel ling tot Sparta en FC Utrecht, die woensdagavond over volledig fitte selecties kunnen beschikken voor de Europa Cup-returns tegen res pectievelijk HSV en Dynamo Kiev- kam pen Ajax, Feyenoord en PSV met geblesseerde spelers. Feye noord moet het tegen Sporting Lis sabon in ieder geval stellen zonder de aan zijn ribben geblesseerde Ivan Nielsen. Bij Ajax is het mee spelen van Rob de Wit nog onze ker, maar kan weer wel een beroep worden gedaan op de van een spierblessure herstelde Edo Op- hof. PSV zag Eric Gerets zaterdag avond tegen AZ'67 uitvallen, maar verwacht de Belg woensdag toch op te kunnen stellen. Ajax De medische staf van Ajax neemt pas morgenochtend de be slissing of Rob de Wit tegen FC Porto kan spelen. De Wit heeft nog altijd last van een op de training opgelopen bilspierblessure. Ajax wilde gisteren geen enkel risico ne men met de blessure van De Wit en hield de linkerspits tegen Go Ahead Eagles dan ook aan de kant. Dinsdagochtend moet De Wit een test afleggen die zal bepalen of hij kan spelen. Edo Ophof, die vanwe ge een schorsing gisteren ook niet in actie kwam voor Ajax, is weer hersteld van een spierblessure en kan woensdag opgesteld worden. De rest van de Ajax-selectie is fit. ROTTERDAM - Ondanks de 3-1 zege op Fortuna Sittard is Feyenoord nog allerminst klaar voor de UEFA Cup-thuisbeurt tegen Sporting Lissabon. De Rotterdamse voetbal lers zullen nog heel wat af moeten praten voordat ze zichzelf woensdagavond een redelij ke kans op succes kunnen toedichten tegen de Portugese lijstaanvoerder, die in de Kuip een 3-1 voorsprong komt verdedigen. Met name de taakverdeling op het middenveld moet centraal staan in de voor- en nabeschouwingen, want vooral in de tussenlinie deden zich gistermiddag de nodige pro blemen voor. Als Stanley Brard zich daarin als één van de beteren kan manifesteren, dan is er echt iets mis. Feyenoord Het werd gecamoufleerd door de voordelige score, maar tegen For tuna waren de middenveld-proble men duidelijk. Ze vielen des te meer op omdat de Limburgers pre cies dezelfde speelwijze hanteer den als hun Zuideuropese colle ga's. Op hun eigen niveau dan, maar juist dat kon in de generale gelden als de grootste waarschu wing voor Feyenoord. Door de ren tree van Ling bleek de aanval wel danig opgefleurd, maar daarachter was het evenwicht te vaak zoek om het duel te controleren. Bedrevener „Ik hoop dat ik me«vergis, maar volgens mij maakt Feyenoord woensdagavond geen enkele kans", voorspelde de halverwege geblesseerd uitgevallen Wout Hol- verda. „Sporting zal hier puur op de counter gaan voetballen en die jongens zijn daar natuurlijk wel even bedrevener in dan wij". Met dat understatement wilde de Fortuna-spits maar zeggen, dat ook zijn ploeg niet kansloos was geweest in de Kuip, waar de 'top per' beslist werd op twee momen ten. De 1-0 vai normaal, „al zo gevallen als w hadden gehad Henk Duut was ook die niet zijn de beschikking Koevermans" (geschorst) stelde Fortuna-trainer Bert Jacobs. De fout van doelman Chris Körver vlak voor rust, waar door Tahamata direct na de Lim burgse gelijkmaker van Hoyer 2-1 kon scoren en de dubieuze voorbe reiding van de derde Rotterdamse treffer (Eriksen) nekten Fortuna in feite. Daarvoor en vooral daarna legde het zeker niet imponerende Limburgse team de onevenwich tigheid van Feyenoords middenrif herhaaldelijk bloot. Eén lijrr^— Spelend tegen twee spitsen, met Troost en Duut in de mandekking, voetbalde vooral het kwartet Wijn- stekers-Been-Sörensen en (in iets mindere mate) Brard teveel op één lijn, waardoor ze vooral in de slot- ADVERTENTIE ZEG MAAR (cM)1 TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions {pes (^^"vqotticamsllegz e k£r h ei fase geregeld met één steekpassje gezamenlijk werden uitgespeeld. „En ik ben ook niet zo gelukkig met Been en Sörensen naast el kaar", stipte oefenmeester Ab Fa- fié als extra moeilijkheid aan. „Als •die twee de counter moeten tegen houden, wordt het zeer moeilijk. Daar moet ik eerst nog een paar nachtjes over slapen". Dat worden vermoedelijk nachten met angstige dromen, want Been was dan wel zeer ijve rig, maar moet dan eenvoudig wel zijn met Sörensen naast zich en Wijnstekers is spelend in de zone ook al niet hoe hij kan zijn in de mandekking. Het gebrek aan ver dedigend inzicht op het midden veld wordt tegen Sporting dan ook het grootste probleem voor Feye noord, dat ook een paar pluspun ten overhield aan de partij tegen Fortuna. Het optreden van Keje Molenaar bijvoorbeeld. Door de blessure van Nielsen speelde hij gisteren als laatste man en dat deed hij, veel in schuivend, zo goed dat Fafïé kon opmerken: „Met hem zijn we er voetballend van achteruit mis schien wel sterker op geworden. Molenaar zal woensdagavond een belangrijke rol kunnen spelen". Concentratie Het zal de opperste concentratie eisen van de cipiers Troost en voor al Duut, die vanuit de mandekking geregeld op avontuur zal moeten gaan om met zijn lengte voor ge vaar te zorgen, zoals hij gisteren met succes éénmaal deed. Wat dat betreft kwam zeer goed uit dat Feyenoord voor het eerst sinds lan ge tijd weer eens 'vleugels' had. Door de terugkeer van Ling (die pas in de slotfase conditionele pro blemen kreeg) was aanvallend weer variatie mogelijk. De rechter spits zelf speelde redelijk en gaf de voorzet die tot de beslissende 3-1 leidde, waarbij het maar zeer de vraag was of de bal niet over de achterlijn was geweest. Pluspunt Simon Tahamata fleurde op door de spreiding. Hij soleerde als van ouds en raakte tweemaal de paal. En al kreeg hij daarvoor dit keer dan de ruimte, „die dreiging van beide kanten was toch een van de grootste pluspunten", aldus Fafié. „In eerste instantie gaan we probe ren Sporting zó op te sluiten". Daarvoor zal dan echter wel wat meer overleg nodig zijn dan er gis teren tegen Fortuna was. „In de eerste helft speelden we goed, daarna misten we de rust, speelden er te veel mensen op één lijn", ha merde Fafié nogmaals op de fou ten, die vooral in de slotfase ge maakt werden. Hoyer kon er niet van profiteren (Duut redde twee maal voor de lijn), maar het was voor Holverda wel aanleiding tot zijn sombere voorspelling over Feyenoords kansen, „want die spitsen van Sporting hebben maar één kansje nodig". De vraag is hoe dat moet worden voorkomen; aan het antwoord wordt gewerkt. Feyenoord is er nog niet klaar mee. PAUL DE TOMBE Na zes wedstrijden maakte Tscheu la Ling tegen Fortuna zijn rentree bij Feyenoord. De rechterspits werd ook door tegenstander Willy Boessen omarmd. (foto anpi Feyenoord zal het woensdag avond in de UEFA-Cupreturn te gen Sporting Lissabon moeten stellen zonder Ivan Nielsen. De laatste man is vorige week met zwaar gekneusde ribben terugge keerd uit Moskou, waar hij met De nemarken de WK-kwalificatie-in- terland tegen de Sowjet-Unie af werkte. Nielsen is minstens een paar weken uitgeschakeld. De Deen deed gisteren ook niet mee met Feyenoord in het compe titieduel tegen Fortuna Sittard. Zijn vervanger was Keje Molenaar, die ook tegen Sporting als libero zal fungeren. Bij Feyenoord is ver der alleen Sjaak Troost (hij kreeg in het duel met Fortuna een flinke 'tik' op zijn knie) licht geblesseerd. De verdediger kan woensdag ver moedelijk echter gewoon meespe len. PSV PSV heeft geen noemenswaardi ge problemen aan de vooravond van het UEFA Cup-treffen tegen het Luxemburgse Avenir Beggen. Ernie Brandts is nog altyd niet her steld van de gebroken teen, die hij begin deze maand opliep in de in terland tegen Bulgarije. De PSV- verdediger heeft inmiddels wel de beschikking gekregen over spe ciaal schoeisel dat zijn terugkeer moet versnellen. Vermoedelijk maakt Brandts over twee weken zijn rentree. Eric Gerets viel zaterdagavond licht geblesseerd uit in het duel met AZ. De Belgische internatio nal kreeg een schop tegen zijn en kel. maar is woensdag vermoede lijk speelklaar. DEVENTER (GPD) - Ajax krijgt vandaag in het trainingskamp in Wassenaar te horen dat het woensdagavond in het Europa Cup-duel tegen FC Porto veel geconcentreerder moet spelen dan gistermiddag tegen Go Ahead Eagles, wil het ten koste van de Portugezen 'promoveren' naar de tweede ronde. Bij de Amsterdammers onderscheidden alleen doel man Stanley Menzo en spits Marco van Basten zich. Menzo hield Ajax in het eerste half uur'in de wedstrijd, die daarna met twee doelpunten door Van Basten werd gewonnen: 1-2. Marco van Basten. BRUSSEL (GPD) - De 4.000 Ne derlandse supporters die er in slagen een kaartje te bemachti gen voor België-Nederland op 16 oktober worden tijdens de inter land in het Constant Vanden Stock-stadion volledig afgezon derd van de rest van het publiek. Speciaal voor de Oranje-aanhan gers wordt achter een van de doelen een kooi gebouwd, die niet alleen zal worden afgeba kend met hekken, maar ook nog eens met een menselijke miiur van gendarmes en politie. Aan elke kant van deze kooi is hiervoor een ruimte van maar liefst twee meter gereserveerd, die volledig zal worden opgevuld met ordebewakers. In totaal zul len voor de eerste WK-kwalifica- tiewedstrijd tussen België en Ne derland 8Ö0 gendarmes en agen- ten op de been zijn om de orde te bewaren. Volgens Anderlechbmanager Michel Verschuere hebben deze veiligheidsmaatregelen weinig te. maken met een mogelijke slech te reputatie van de Nederlandse supporters. „Dat is de laatste tijd wel gesuggereerd in de media, maar heeft er echt niets mee te maken. Wij houden ons gewoon aan de voorschriften van de FI FA op dit punt. Een drama zoals in de Heizei mag nooit meer voorkomen. Alleen daarom zijn deze strenge preventieve maatre gelen getroffen". De toeschouwerscapaciteit van het Anderlecht-stadion be draagt ongeveer 40.000, njaar voor België-Nederland zullen uit veiligheidsoverwegingen niet meer dan 36.000 plaatsen ver kocht worden. 4500 daarvan zijn bestemd voor de Nederlandse supporters, waarvan het meren deel de wedstrijd staande zal moeten volgen. Voor slechts 500 Nederlanders (officials) zijn zit plaatsen beschikbaar. Geheel overeenkomstig overigens met de situatie in het Brusselse sta dion, dat weliswaar binnen twee jaar volledig gerenoveerd zal worden, maar nu nog over meer staan- (29.000), dan zitplaatsen (11.000) beschikt. „Maar dat mag geen proble men opleveren voor België-Ne derland", aldus Verschuere za terdagavond na afloop van de Belgische topper Anderlecht- Standard Luik. Een wedstrijd overigens, die zo mogelijk nog meer werd gekenmerkt door het constant afvoeren van flauwge vallen toeschouwers dan door het vertoonde spel. „Het is bij ons een gebruikelijk toneel, die onophoudelijke stroom van brancards. Dat is nu eenmaal het nadeel van een me rendeel aan staanplaatsen. Som mige mensen staan hier al een uur, anderhalf uur voor aanvang van de wedstrijd. Ze hebben wel licht daarvóór wat pinten gevat, wórden moe en ja, dan kun je te gen de vlakte gaan. Er z«n in middels twintig 'ramen' in de hekken rondom het veld aange bracht waardoor die mensen uit het publiek gehaald kunnen wor den en onmiddellijk afgevoerd. We beschikken bovendien over een reanimatie-ruimte in de cata comben. Dus wat dat betreft..." „Op de 16e beschikken we over tien afvoerwegen die de he le avond vrij worden gehouden", aldus de manager. „Langs die weg kunnen eventuele gewonde of gearresteerde supporters on middellijk worden afgevoerd. Maar nogmaals, de kans op rel len is klein. De Nederlanders worden volledig afgezonderd, het publiek wordt, met name in de gevoelige zones, constant in de gaten gehouden door ons in terne video-systeem en er is vol doende gendarmerie en politie op de been. Meer veiligheids maatregelen dan deze kun je ge woon niet treffen". De overige Ajacieden waren ken nelijk nu al de opdracht van tech- nisch-directeur Johan Cruijff ver geten om tien dagen lang als 'mon niken' te leven. „De komende da gen", zo hield hij de groep vrijdag voor, „staat er verschrikkelijk veel op het spel. Zowel in de competitie als in het Europa Cup-voetbal. Te gen Go Ahead, Porto en vier dagen daarna tegen Feyenoord zullen we moeten presteren, anders vallen er klappen. Jullie vinden mij dan te genover je en ik zal volop kritiek van buitenaf krijgen. Iedereen weet dus waar het om gaat". In Deventer bleken de spelers van Ajax echter kort van memorie te zijn. Ze dachten met Go Ahead een even vriendelijke en hulpvaar dige tegenstander te treffen als He racles, dat voor het eerste treffen tegen Porto de loper uitlegde en met 8-1 werd opgerold. Gistermid dag kwamen de meeste Amster dammers pas in actie toen ze eigen lijk al tegen een achterstand van 3- 0 of 4-0 hadden moeten aankijken. Dat dat niet het geval was schreef Eagles-trainer Nico van Zoghei toe aan Menzo en de impro- duktiviteit van zijn eigen ploeg: „Als Van Basten die kansen van ons had gekregen dan hadden wij met 7-2 gewonnen. Hij heeft de ga ve om te scoren. Als wij zo'n type hadden gehad dan was de wed strijd voor rust al beslist". Mild Door zijn produktie in dit sei zoen tot 14 treffers op te voeren zorgde Van Basten er voor dat de kritiek van Cruijff na afloop nog vrij mild was en dat de hoop op een verrassing tegen Porto levend werd gehouden. „Maar", zo keek Cruijff al nabescbouwend vooruit naar woensdag, „tevreden ben ik niet en dat zal ik de spelers vertel len ook. In dit soort wedstrijden moet je het je zelf niet onnodig moeilijk maken. Je moet de tegen stander meteen aanpakken en geen kans geven in de wedstrijd te groeien. Wil je dat bereiken dan moet het tempo hoger zijn en moet de bal sneller worden gespeeld". In Wassenaar zullen ook afspra ken moeten worden gemaakt over het functioneren van de buiten- spelval. In het Noordportugese Porto kostte dat Ajax na zes minu ten al een doelpunt, omdat Peter Boeve toen plotseling naar voren stormde en Ronald Koeman bleef 'hangen'. Go Ahead maakte gister middag na ruim een kwartier ook gebruik van de communicaties toornissen. Hans Voskamp wipte de bal over Ajax' tweede 'libero' Menzo, waarna Peter Brouwer mocht scoren. Werken de Amster dammers in het Olympisch Sta dion op dezelfde wijze langs elkaar heen dan zal met name de snelle Futre daarvan profiteren en van de herkansing voor Ajax definitief een verloren handicap-race maken. Enthousiasme „We hebben voor woensdag nog heel wat te doen. Dat is duidelijk", aldus Cruijff, die tijdens het duel moet hebben gedacht dat hij de Eagles instructies had gegeven. Zij stoorden wél in een vroeg stadium, lieten de bal wél snel circuleren en wisten ook het enthousiasme op te brengen dat bij Ajax zo lang zo ver te zoeken was. Het gevolg was dat in volgorde van opkomst Smit, Woudsma, Eykelkamp en Boere- bach een privé-bezoek mochten af leggen aan Menzo, die al die visites aangreep om zijn voorsprong in het tweegevecht met Galjé weer behoorlijk op te voeren. Omdat het in Deventer in de laagste versnelling begon moest Ajax later tegen het offensief inge stelde Go Ahead veel meer energie aanwenden dan het van plan was. De landskampioen liep daardoor onnodige risico's, maar kwam er met een gele kaart voor Boeve uit eindelijk nog goed van af. Het aan tal geblesseerden nam in elk geval niet toe. Dat zou voor Ajax trouwens des astreus zijn geweest. Het ontbre ken van linkerspits De Wit, van wie het nog maar de vraag is of hij er woensdag bij kan zijn, kon al niet worden gecompenseerd. Voor rust mocht Van 't Schip het proberen, maar evenals Rob Rijnink, met wie hij in het tweede bedrijf van plaats wisselde, slaagde hij er niet in om zijn team vleugels te geven. Zonder Van Basten had Ajax dan ook zijn derde nederlaag in dit seizoen geleden. Dankzij hem sloe gen de Amsterdammers echter te gen de verhouding in nog twee keer toe. In beide gevallen werd daarbij met name Oude Wesselink afgetroefd. In de 36e minuut trapte 'hij over de bal, waardoor de Utrechter kon scoren, en een kwar tier voor tijd werd de voorstopper van de Eagles in een sprintduel verslagen, waarna Van Basten zijn spitsvondigheid opnieuw demon streerde. Verschil Of zoals Van Zoghei terecht con stateerde: „Het verschil tussen Go Ahead en Ajax was Van Basten. We waren zeker niet minder, maar Van Basten stond nu eenmaal aan de andere kant. Neem nu die kans voor Oude Wesselink kort voor tijd. Van Basten had gewoon ge scoord. Menzo had dan geen kans gehad". ADVERTENTIE WIE STEVIG IN Z N EIGENTUDSE SCHOENEN WIL STAAN, KIEST DE EVE+ADAM VRUETUD/ SPORTSCHOEN. Eve Adam Shoes/Waalwijk

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9