SNUFFERS HOUDT ERMEE OP! Luitenant-kolonel Bosshardt nu tweemaal 25% VOORDELIGER MET KIAVERTR0EF-GIAS! ENKELFOCUS DUBBELFOCUS MEERF0CUS HEEF MEER VOOR OGEN De koningin heeft luitenant kolonel A. M. Bosshardt (72) van het Leger des Heils bevorderd tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Zij was in 1965 al be noemd tot ridder in deze orde. 'Majoor' Bosshardt werd met de ze onderscheiding vereerd ter ge legenheid van haar gouden jubi leum als heilsofficier. De com missaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit, reikte haar zaterdag de versierse len uit. Dat gebeurde bij de presenta tie van het boek 'Gouden Ont moeting' over haar leven. Domi nee G. Spilt, voorzitter van de Vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift, overhandigde mevrouw Bosshardt het eerste exemplaar. In opdracht van deze vereniging werd het boek ge schreven. Zwinglibond. Als het komt tot samenwerking of eenwording van hervormden en gereformeer den, moeten de hervormde vrij zinnigen toch altijd een plaats proberen in te ruimen voor vrij zinnig geloven en belijden. Dat zei de predikant A. J. Roodzant uit Odoom (Dr.), voorzitter van de links-vrijzinnige Zwingli bond, zaterdag op de n^jaarscon ferentie van deze bond in Ooster beek. Roodzant vond onderling be grip en contact op zichzelf een goede zaak, maar een van de grootste belemmeringen voor vrijzinnigen en ook wel voor 'midden-orthodoxen' is, dat men de 'formulieren van enigheid' (historische belijdenisgeschrif ten) blijft hanteren op basis van de 16de- en 17de-eeuwse inter pretatie van het evangelie. "Als daaraan wordt vastgehouden, wordt 'Samen op weg' een heel moeilijke zaak". Overigens wees hij erop, dat de gereformeerden het onderling niet eens zijn over de mate van binding aan die 'for mulieren van enigheid'. Van vrijzinnig geloof kan, vol gens Roodzant. alleen sprake zijn bij innerlijke vrijheid en op grond van innerlijk waarheids besef. Hij waarschuwde voor een Jezus-verering die tot aanbid ding kan leiden. "Protestanten moeten zich daarvoor hoeden". "Het evangelie verhaalt, dat als Jezus werd geprezen, hij onmid dellijk die aandacht voor zichzelf van de hand wees". \llergisch In een reactie op een artikel van de Leidse predikant dr. S. Meijers en ir. J. van der Graaf (hoofdredacteur) in het gerefor meerde-bondsblad 'De Waar heidsvriend' noemt secretaris ds. B. J. Aalbers van de gemeen schappelijke hervormde en gere formeerde raad voor 'Samen op weg' het 'gewoon onzin', dat het samen-op-weg-gaan van her vormden en gereformeerden van bovenaf zou worden 'gedreven' en dat plaatselijke gemeenten onder druk staan om toch maar mee te doen. Juist het omgekeerde is het ge val. Plaatselijke samenwerking - al voordat 'Samen op weg' offi cieel begon - leidde tot veel vra gen, waarbij het grondvlak de hogere kerkelijke organen vroeg om die op te lossen. Hetzelfde geldt min of meer voor de sa menwerking op regionaal en pro vinciaal niveau en voor de orga nen van bijstand. Voor Aalbers staat het vast, dat de pijn ergens anders zit. Pas na 1982, toen de beide synoden ver klaarden dat de twee kerken in 1986 mogelijk in 'staat van her eniging' zouden zijn, klinken de roepstemmen over 'geforceerd worden' en 'doordrijven van bo venaf. "Men is gewoon allergisch voor het hele begrip 'hereniging'. Nogal aardig wat hervormden verabsoluteren hun 'vaderlandse kerk' en kennen ten opzichte van de gereformeerden (bij voorkeur 'afgescheidenen' genoemd) ei genlijk maar één formule: terug keer naar de hervormde moeder kerk. En veel gereformeerden denken nog, dat we leven in een situatie als de jaren 30, en vragen heimelijk van de hervormden te worden zoals de gereformeerden van toén. Hereniging is er in bei de gevallen niét bij". De kerk is aan de bovenkant zo bedaard als het maar kan, stelt secretaris Aalbers. Ze heeft op het gebied van hereniging nog nooit veel verzonnen. "Dat doet men van onderop. Niet overal. Maar ook niet nergens". Orgel. Op woensdag 9 okto ber zal in de hervormde kerk van Hoogmade het gerestaureerde orgel in gebruik worden geno men. De organist A. van Beek, die als adviseur van de landelijke orgelcommissie van de Her vormde Kerk de restauratie be geleidde, zal het die avond be spelen. (Binnenkort komen wij nog op deze restauratie terug). Studentenekklesia. Op Ra penburg 100 in Leiden, het cen trum van de Leidse Studente nekklesia, zal op de maandagen 7 en 21 oktober het gesprek wor den vertoond van de theologe Dorothee Sölle en de Zuidafri- kaanse predikant dr. C. F. Beyers Naudé over de achtergronden van het geloofsdenken in West- Europa en Zuid-Afrika. Dat ge sprek werd onlangs door de tele visie uitgezonden. De vertoning is bedoeld als in leiding tot een discussie. Beide avonden beginnen om 8 uur. Ze staan open voor iedere belang stellende. In hun gesprek kritiseren Sölle en Beyers Naudé de rol die de kerk door de jaren heen heeft ge speeld en bepleiten zij een herle ving van de kerk op basis van nieuwe inzichten, zoals gemeen schapszin, sociale bewogenheid en afschaffing van de kapitalisti sche erfenis. Hervormde Kerk: beroepen te Maassluis P. Vermaat Veenen- daal; aangenomen naar Geer- vliet-Heenvliet kandidaat me vrouw M. Geense Utrecht. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Winsum (Fr.) kan didaat W. Feenstra Kampen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Urk P. L. Voorberg Waardhuizen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Sint Annaland M. Mondria Waardenburg, voor Middelburg J. J. van Eckeveld Zeist, voor Hoofddorp en voor Wageningen A. Bac Bodegraven, voor Benthuizen E. Venema Middelburg. Intrede. Kandidaat P. J. Stam uit Barendrecht hoopt op zondag 3 november intrede te doen in de hervormde gemeente van Ter Aar. Sancties De Oecumenische Commis sie voor Kerk en Samenleving in de Europese Gemeenschap zal op verzoek van de Zuidafrikaan- se Raad van Kerken in een ge sprek met de Europese Gemeen schap aandringen op sancties te gen Zuid-Afrika. De commissie zegt in een reso lutie, dat de Westeuropese ker ken alles moeten doen wat in hun vermogen ligt om het volk van Zuid-Afrika bij te staan in zijn strijd tegen de apartheid. Ra dicale en snelle veranderingen zullen voor een deel afhangen van economische druk op Zuid- Afrika, meent de commissie. Mijnwerkers. Voorzitter monseigneur Julio Sandoval van de rooms-katholieke bisschop penconferentie in Bolivia (La tijns-Amerika) heeft de stakende mijnwerkers dringend gevraagd, hun kinderen tijdelijk aan de kerk toe te vertrouwen. Duizen den mijnwerkers hebben zich met vrouwen en kinderen opge sloten in de mijnen, waar zij in hongerstaking zijn gegaan uit protest tegen de economische politiek van de Boliviaanse rege ring. Sandoval riep regering en sta kers op, onmiddellijk onderhan delingen te beginnen "om een eind te maken aan dit drama". Bisschoppen hebben de protes ten van de Boliviaanse arbeiders 'gedeeltelijk gerechtvaardigd' genoemd. De regering weigert tot nu toe haar plannen te her- We gaan ons pand in De Winkelhof volledig leegverkopen. Dat betekent dat er gouden dagen aanbreken voor liefhebbers van mooie sieraden en antiek. Tegen werkelijk schrikwekkend lage prijzen gaat alles de deur uit! Dus wie 't eerst komt... Antiek bloedkoralen colliers v a. Zware gouden ringen met granaat-opaal bloedkoraal etc. van f 450- voor Zilveren soezenmandje van f 1250- voor Gouden choker 17 gram van f 1500,- voor 18 kit gouden armband 24 gram van f 2400- voor Gouden herenring met 1 briljant gew. 0.40 car. van f 1950voor Antiek medaillon blauw emaille met diamant, van f 1500,-voor Antiek camée broche in fraai gouden rand van f1250,-voor Zilveren fotolijstjes 1ste gehalte 6 Zilveren theelepels, Victoriaans van f375- voor Antieke eikehouten kast van f 3800,- voor Zilveren kandelaar met 2 armen van f 650,— voor Antiek collier, bezet met bloedkoraal en oriëntparels van f 1375,— voor Antiek bloedkoralen collier, 4-rangs met gouden "Cantille" slot van f 2250,- voor 3-rangs granatencollier met groot zilveren slot van f 650,— voor 3-rangs granatencollier met groot gouden slot van f1275,-voor Antiek gouden armband bezet met granaten van f 850,- voor Tinher gehele dag open- Rinck Klavertroef is nu wel'n héél bijzondere troef... Groot nieuws voor bril- dragend Neder land. Rinck heeft nu z'n eigen merk brilleglazen: Klavertroef. Liefst 25% voordeliger. Perfecte kwaliteit. Wat een verschil! Een prijs/kwaliteitverhouding die u alleen vindt bij Rinck, één van de belangrijkste optiekzaken van Nederland. Met de brilleglazen van Klavertroef krijgt het eigen merk van Rinck een belang rijke uitbreiding. Klavertroef-monturen zijn al populair. Met prijskaartjes van f 45,- tot f125,- forceerde Rinck in 1979 een prijsdoorbraak j die met enthousiasme werd ont vangen. Nu dus mon- rinck tuur én glas voor een lage prijs! Bovendien: Rinck mag dan lage prijzen hebben, maar vakkundigheid en veilig heid gaan vóór alles. Rinck blijft u objectief informeren en in het voorkomende geval wijzen op alternatieven. Tenslotte. Ofu bij Rinck een kleinigheidje koopt of u profiteert van lage prijzen.bij Rinck zijn altijd alle garantie- en servicefaciliteiten van toepassing. Beproef uw geluk met Klavertroef. Het voordeel hebt u in ieder geval. Leiden: Botermarkt 1, tel.: 071-125036.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8