Explosie van woede in Brixton VS voorzichtig over wapenvoorstel Patstelling op Nieuw-Caledonië 'Stille coup' in Panama Overvallen in België: 8 doden, 2 gewonden MAANDAG 30 SEPTEMBER 1985 anmEE PAGINA LONDEN - Tientallen gewonden en grote materiële scha de waren het gevolg van rellen die het afgelopen weekein de in de Zuid-Londense wijk Brixton hebben gewoed. De ongeregeldheden begonnen, nadat een politieman per on geluk een zwarte vrouw bij een huiszoeking neerschoot. Ook gisteravond waren er nog schermutselingen tussen zwarte jongeren en politie in Brixton, maar op aanzienlijk kleinere schaal dan zaterdagavond, toen 43 men sen, onder wie 10 agenten, gewond raakten en 149 jongeren werden gearresteerd. De ongeregeldheden waren een regelrechte wraak voor het neer schieten van de 38-jarige Cherry erin de menigte te verspreiden. Maar het geweld breidde zich toen al spoedig uit naar andere gedeel ten van Brixton, in het bijzonder naar de hoofdstraat van de wijk, Brixton Road. Winkels in en rond deze straat werden geplunderd en in brand ge stoken. en tal van auto's werden omvergeworpen en in lichterlaaie gezet. Blanke toeschouwers, onder Brixton, gistermorgen: uitgebrande huizen, nasmeulende auto's, straten vol glas en puin. Inzet: de neergescho ten mevr. Cross, hier tijdens haar bruiloft. «foto ap» PARIJS - De Kanaken, strijders voor de onafhankelijkheid van het Franse eilandenrijk Nieuw-Caledo nië, hebben gisteren bij de verkie zingen in de drie 'binnenlandse' districten de meerderheid verwor ven. De tegenstanders van deze on afhankelijkheid wonnen in ruime mate de meerderheid in het be stuur over het dichtbevolkte vier- door Rudolph Bakker de district, waartoe de hoofdstad Noumea behoort. In het congres, waarin de vertegenwoordigers van alle districten bijeen zullen komen, verwierven de tegenstanders van de onafhankelijkheid 60 procent van de stemmen. De uitslag van verkiezingen in Nieuw-Caledonië voor vier regio nale raden en een congres bewezen Groce. Politiemensen vielen zater- wie ten minste acht journalisten. werden aangevallen. Een fotograaf door Henk Dam dagochtend haar huis binnen, om dat ze op zoek waren naar haar 19- jarige zoon Michael, die enkele da gen eerder bij een overval op een agent zou hebben geschoten. Toen mevrouw Groce in paniek wegrende, schoot een van de poli tiemensen twee keer op haar. Eén kogel raakte haar boven haar schouderblad, de tweede in haar ruggegraat. Als gevolg van die laat ste verwonding zal zij vermoede lijk niet meer kunnen lopen. De Londense politie bood direct na de fatale schietpartij haar "op rechte en welgemeende veront schuldigingen" aan. De betrokken agent, aldus een verklaring van Scotland Yard, is zo geschokt dat hij met ziekteverlof is gegaan. Maar deze verklaring kon de voorspelbare reactie van de wijk, waar de relatie met de politie altijd al gespannen is geweest, niet voor komen. Zaterdagmiddag trokken honderden jongeren naar het plaat selijke politiebureau dat ze met benzinebommen en stenen be stookten. In rellenkleding gestoken agen ten stroomden daarop uit het poli tiebureau naar buiten en slaagden liep daarbij ernstige verwondingen op. Pas laat in de nacht nam het ge weld langzaam af. Gisterochtend was in Brixton het toneel te zien dat de wijk in 1981 ook al berucht maakte: dat van uitgebrande hui zen, nog nasmeulende auto's, en straten vol glas en puin. De rellen van het afgelopen weekeinde waren evenwel veel minder omvangrijk dan die van vier jaar geleden, toen 200 mensen gewond raakten en er voor 15 mil joen gulden schade werd aange richt. Brixton is een van de meest ar moedige en verlopen wijken van Londen. Er heerst grote werkloos heid, met name onder het substan tiële zwarte volksdeel. Een offi cieel onderzoek naar de rellen van '81 noemde deze omstandigheden, samen met de bijzonder slechte re latie tussen politie en wijkbewo ners, als voornaamste oorzaken voor de ongeregelheden van toen. Sowjet-baby kilo van zeven MOSKOU (AFP) - Een 28-jari- ge vrouw uit een dorp in de buurt van Novosibirsk (Sibe rië) heeft een zoon gebaard die meer dan 7 kilo woog. Dit staat zaterdag in "Troed", de krant van de vakbeweging in de Sow- jet-Unie. De artsen, die ver wachtten dat de baby 6 kilo zou wegen, besloten de kraam vrouw, Raissa Boft, per heli kopter naar een vrouwenkli niek in Novosibirsk over te brengen. Er was sprake van een "zwa re bevalling", maar moeder en kind maken het uitstekend, al dus Troed. De zwaarst bekende baby in de geschiedenis is in ju ni 1961 in Turkije geboren. Dit was een jongetje van 11 kilo. De lichtste baby uit de geschiede nis heet in Groot-Brittannië ge boren te zijn. Daar kwam in 1938 een meisje ter wereld, dat maar 283 gram woog. President weg om staatsgreep te voorkomen MEXICO-STAD - Panama heeft dit weekeinde voor de vierde keer in drie jaar tijd een nieuwe presi dent beëdigd. Het gaat om de 54- jarige econoom Erik Arturio del Valle, die de afgelopen maanden als vice-president heeft gefun geerd. De afgetreden president, Ni- door Rob Sprenkels colas Ardito Barletta, heeft voor de microfoon van een Amerikaans te levisiestation toegegeven dat hij moest aftreden om een bloedige staatsgreep te voorkomen. Met het aftreden van Ardito Bar letta, amper elf maanden nadat hij aan de macht was gekomen, is nog- Tsjechoslowakije Tsjechoslowakije heeft zaterdag de grens met Oostenrijk in de buurt van Bratislava heropend na dat hij bijna een etmaal gesloten was geweest vanwege een uitein delijk vreedzaam beëindigde gijze ling. Radio-Praag heeft meege deeld dat twee mannen vrijdag een dienstauto gekaapt hadden en de chauffeur en één inzittende gegij zeld. Ze wilden naar Oostenrijk vluchten. D'Aubuisson Roberto d'Aubuisson, de leider van de extreem-rechtse Salvado raanse Arena-partij, is gisteren af getreden als partijvoorzitter. Zijn opvolger is de 40-jarige Alfredo Cristiani, een onbekende koffie planter. D'Aubuissons naam is de afgelopen jaren regelmatig in ver band gebracht met de praktijken BONN - In diverse Westduitse ste- van de rechtse doodseskaders, die den is het dit weekeinde tot straat duizenden linkse tegenstanders gevechten tussen demonstranten om het leven gebracht hebben, en oproerpolitie gekomen, nadat zaterdagavond in Frankfurt een 36- Zijn aftreden was kennelijk een ge- jarige man werd gedood tijdens zamenlijk besluit van het partijbe- een anti-fascistische demonstratie. maals gebleken dat het Panamese leger een doorslaggevende rol speelt in de Panamese politiek. In 1982 legde de toenmalige president Aristides Royo zijn functie plotse ling neer vanwege een „keelontste king". Zijn opvolger, de bankier Ricardo de la Espriella, kwam be gin vorig jaar met het excuus van „familieomstandigheden". Jorge Illueca wist het tenslotte vol te houden tot de officiële macht- soverdrag aan Ardito Barletta. Ardito Barletta was als het ware naar het presidentschap toegedra gen door generaal Manuel Noriega, de bevelhebber van de Panamese strijdkrachten. Desalniettemin kwam het al snel tot wrijvingen tussen de legertop en de bij om streden verkiezingen gekozen pre sident. Ardito Barletta eiste meer respect voor de Amerikaanse poli tiek inzake Midden-Amerika en ook voor het Internationale Mon- teaire Fonds. Beide zaken bleken bij generaal Noriega in het verkeer de keelgat te schieten. De directe aanleiding voor het plotselinge aftreden van Arido Barletta lijkt echter het schandaal rond de beruchte Hugo Spadafora. Deze miljonair was in 1979 vice-mi nister van gezondheid, maar be sloot die post om te ruilen voor de Sandinistische barricades in Nica ragua. Twee weken geledeh werd Spa dafora onthoofd aangetroffen in Costa Rica, nabij de grens met Pa nama. Ooggetuigen en familiele den verklaarden dat de guerrillero, die de afgelopen maanden felle kri tiek had geuit tegen generaal No riega, was gearresteerd door Pana mese militairen kort nadat hij de grens was overgestoken. Ardio Barletta, wiens positie aanzienlijk was verzwakt door de reeks van impopulaire economi sche maatregelen die hij de afgelo pen maanden had genomen, bleek van de zaak-Spadafora te willen profiteren. Naar het heet stond hij op het punt om een officiële onder zoekscommissie te benoemen, maar dat ging generaal Noriega dus blijkbaar te ver. Erik del Valle, de nieuwe presi dent, heeft tijdens zijn beëdigings toespraak voor het parlement, waar de opositie uit protest de zaal verliet, al laten blijken dat Noriega van hem niets hoeft te vrezen. „We kunnen niet het leger in de hoek drukken om alleen onze eeuwige vijanden en verraders genoegen te kunnen doen", zo zei de nieuwe president letterlijk. stuur en D'Aubuisson zelf. Coup verijdeld In Soedan is een poging tot staatsgreep door leden van de strijdkrachten verijdeld, zo heeft premier Al-Gazouli Dafaa-Allah za terdag over de radio bekendge- De voorlopige balans van de ge vechten in Frankfurt is een dode en zeker veertig gewonden onder door Hans Hoogendijk Dode tijdens protest tegen neo-fascisten na te zijn overreden door een wa terkanon van de politie. Ooggetuigen meldden dat het waterkanon in volle vaart op de de monstranten was ingereden. „Het waterkanon stond op een kruising, ineens kwam de wagen met hoge werd voor de hoofdstad Kartoem een nachtelijk uitgaansverbod af gekondigd. Er zijn 163 arrestaties verricht. Neutronenbom maakt. Kort na die bekendmaking h wprH vnnr Ho hoofH=taH KortnorS aantal gewonden bij de demon- stranten bestaat nog geen zeker heid. De 36-jarige man werd gedood na het over algemeen vreedzaam verlopen protest tegen een bijeen komst van circa tachtig leden van De nieuwe tactische raketten de ultra-rechtse NPD. Nog niet van het type Hades die het Franse duidelijk is of de man gedood wei d leger over enige tijd in gebruik door een baksteen of dat hij stierf probeerden krijgt zijn vooral bedoeld om te worden uitgerust met neutronena- pens. Dit blijkt uit de jongste editie van het Franse legermaandblad Armees d'Aujourd'hui. Frankrijk heeft al uitvoerig neutronenwa pens getest in de proefgebieden in de Stille Oceaan en is nu in staat serie te produceren. Pre De wagen begon water te spuiten, slipte half en ineens lag de man er onder". De moeder van het slacht offer heeft een aanklacht wegens doodslag ingediend tegen de be manning van het waterkanon. De politie greep zaterdagavond hard in toen de demonstranten eo-fascistische aanhangers van de NPD tegen te houden. Op de plaats waar de de monstrant was overreden lagen gisteren veel bloemen en was een bord geplaatst met de tekst: „In naam van het volk gedood in de strijd tegen het neo-nazisme". Zaterdagavond werd ook brand gesticht bij een onderdelenmaga- zijn van de autofabriek Mercedes in Frankfurt. De schade loopt in de miljoenen. Er werden zaterdag en zondag auto's vernield, ruiten inge gooid en winkels geplunderd. Nadat het nieuws van de dood van de demonstrant bekend was geworden, braken ook in onder meer Hamburg en Keulen ongere geldheden uit. Gisteravond trok ken in Frankfurt duizenden protes terenden door de stad. Na een over het algemeen ordelijk verlopen protestmars kwam het opnieuw tot felle botsingen met de oproerpoli tie. In diverse steden bleef het gis teravond nog zeer lang onrustig. BRUSSEL - Er is nog geen spoor gevonden van de mannen die vrij dagavond bij overvallen op twee supermarkten in de Belgische plaatsen Overijse en Eigenbrakel acht mensen doodschoten en twee verwondden. Een uitgebreide klopjacht door de politie heeft za terdag niets opgeleverd. De Belgische warenhuizen en su permarkten, verenigd in de Fede ratie van Grootwinkelbedrijven, hebben zondag een beloning van 565.000 gulden (10 miljoen franc) uitgeloofd voor tips die leiden tot de aanhouding van de daders. In Belgische politiekringen wordt al gemeen aangenomen dat de twee jovervallen zijn uitgevoerd door éën bende, de zogenaamde 'Bende van Nijvel', die verantwoordelijk wordt geacht voor een grote serie overvallen in de streek ten zuiden van Brussel, waarbij twee jaar gele den twaalf mensen werden ge dood. In 1983 wérd ook al tien miljoen franc beloning uitgeloofd, maar de daders van toen werden nooit ge vonden. Bij de overvallen van vrij dagavond maakten de drie of vier gemaskerde en met zware geweren bewapende mannen een bedrag van niet meer dan 40.000 tot 45.000 gulden buit. De overvallen hadden plaats om tien over acht in Figen- brakel (Braine l'Alleud) en Overijs- se, twee plaatsen op ongeveer vijf tien kilometer ten zuiden en zuid oosten van Brussel. In beide gevallen was het doel wit een supermarkt van de Delhai- ze-keten. Om tien over acht storm den drie mannen de supermarkt in Eigenbrakel binnen en schoten on middellijk een klant dood. Een an dere klant werd gewond en over leed in het ziekenhuis. De mannen dwongen een cassiere het geld uit de diverse kassa's in te zamelen. Zij hielden een 13-jarige jongen als gijelaar. Toen zij hun buit had den liepen zij naar buiten. Een klant die net kwam aanrijden en zijn auto voor de zaak parkeerde werd onmiddellijk doodgeschoten. Zijn dochter werd ernstig gewond, maar verkeert buiten levensge vaar. De mannen verdwenen daar op in een wachtende auto. Nauwelijks vijfentwintig minu ten later kwamen opnieuw drie mannen bij de Delhaize-super- markt in Overijse. Op het parkeer terrein schoten zij. alvorens de winkel binnen de gaan een in de weg lopende man en een jongen van 14. die toevallig op zijn fiets voorbij kwam, dood. In de winkel werd een caissière, die even aarzel de bij het afgeven van geld uit de kassa, doodgeschoten. Een manne lijke klant, die van schrik een hart aanval kreeg en daardoor in paniek raakte, werd ook doodgeschoten. Na het geld uit de kassa's ge graaid te hebben renden de man nen de zaak uit. Buiten werd een jongeman, die bezig was met het opplakken van verkiezingsplakka ten, zonder meer neergeschoten. Dat de buit vrij gering was is het gevolg van het beleid van de grote supermarkten. Die zorgen ervoor dat enkele malen per dag het geld van de kassa's wordt overgebracht naar speciale kluizen in de kanto ren van de winkels. u.v m avn« ec JH8HI89Ü !«.- WASHINGTON - Gegeven de snel- sident Mitterrand heeft daarover ^eid waarmee Russische wapen- echter nog geen beslissing geno- Polisario/Spanje De Spaanse regering heeft zon- dag bekendgemaakt de vertegen- woordigers van het Front Polisario GOOf uit Spanje te zullen uitwijzen. Ook i_ionL- knlh de kantoren van de bevrijdingsbe- nt?M* ™jiu weging van de voormalige Spaanse Sahara zullen worden gesloten. De maatregel is genomen als re- pressaille voor het beschieten een Spaans marinevaartuig voorstellen in Washington door gaans als propaganda worden afge- De Sowjet-Unie heeft bij een wa- daan, weren de eerste reacties van penovereenkomst niets te verlie Amerikaanse kant na het bezoek van Moskou's bewindsman op bui tenlandse zaken Edward Sjevard- nadze, voorzichtig en niet negatief. Reagan is in het bezit geraakt een van de Zwarte Piet. Dat is één ge- Spaanse vissersboot, tien dagen volg van het Sowjet-initiatief in on geleden, waarbij een visser en een derhandelingen, die in de open- marineluitenant om het leven kwa- baarheid vooral hebben geschar- men. nierd rond bij voorbaat onaan- zen. Dit is voor Moskou de enige manier om politieke erkenning van en gelijkheid met de VS te berei ken. Voordeel is bovendien dat de groei van de ook voor Moskou zwaar drukkende defensie-uitga ven kan worden afgeremd. Reagan daarentegen zal bijzonder goede redenen moeten demonstreren om zo'n overeenkomst met ingrijpen de vermindering van offensieve wapens, af te wijzen. Er gaan steeds meer stemmen op, onder bondgenoten én in de VS, die er op aandringen dat hij zijn Star Wars- plannen daarvoor inruilt. Sommigen zeggen nu dat Rea- gans hardnekkige verdediging van het Star Wars onderzoek, de Sow jet-Unie in beweging heeft ge bracht. Maar Moskou kan geen ver mindering overwegen van zijn of fensieve wapens, die een niet ge heel waterdichte defensie zouden kunnen overrompelen, als SDI (op enig toch niet te controleren onder zoek na) niet wordt ingeleverd. Zonder overeenkomst ontstaat een nieuwe wapenwedloop: defensief en offensief, waarbij zich tenslotte geen van beide partijen nog iets ge legen zal laten liggen aan bestaan de verdragen en overeenkomsten. Reagan en nog minder de civiele top van het ministerie van defensie is ontsnapt aan een zekere zelfge noegzame ijdelheid over zijn Stra tegisch Defensie Initiatief. De New York Times noemde het 'een won derbaarlijke manier om te ontko men aan 's werelds kwetsbaarheid voor nucleaire oorlog'. Daar staat tegenover dat deze merkwaardige president, die zo graag als vredes tichter de geschiedenis in wil, wel over zoveel werkelijkheidszin be schikt, dat hij als het er op aan komt eieren voor zijn geld weet kiest. Richard Perle (onderminister van defensie voor internationaal veiligheidsbeleid), die lange tijd een zeer zichtbare voorpost is ge weest van het verzet tegen wapen overeenkomsten met de Sowjet- Unie, reageert ongebruikelijk voorzichtig: 'Wij willen een over eenkomst als die evenwichtig is en controleerbaar - als zy daaraan meedoen is dat aardig.' Voor het resultaat van de topcon ferentie in november is de uit komst van de voortdurende strijd tussen pragmatici en oerconserva tieven binnen de Amerikaanse re gering van evenveel betekenis als de kwaliteit van de voorstellen die de Russen in Genève zullen pre senteren. Het kwaliteitsoordeel vergt om standig cijferwerk, waaraan Rea gan en Gorbatsjov in Genève niet zullen beginnen. Maar tegen die tijd weten zij wel genoeg om hun delegaties op te dragen resultaat te bereiken, als zij kunnen voorko men dat de politieke wil tot het be reiken van een redelijk compro mis, lek slaat op hun dogma's. zo opnieuw dat de bestaande vei houdingen er een schier onoplos baar probleem blijven vormei voor elke Franse regering. De toe stand die na deze verkiezingen i ontstaan heeft geen opzienbarend» verschuivingen te zien gegeven De Kanaken zullen hun strijd on onafhankelijkheid voortzetten er de blanken met hun aanhang zul len voortgaan dit streven te torpe deren. Het winstpunt van de operatie ij dat de Kanaken ditmaal bereid wa ren aan de verkiezingen mee t< doen. Ze weigerden dit bij de ver kiezingen van 1984, waarop tier maanden van boycot en gewelc volgden. De Franse regering zond als spe ciale afgezant Edgar Pisani naai het eilandenrijk, waar hij de basis legde voor de aanstaande vrijdag in werking tredende nieuwe be stuursstructuur. De spanninger rond Pisani liepen tenslotte zc hoog op dat hy naar Parijs moesl worden teruggeroepen. Hy werd daarop tot minister voor het om streden gebied benoemd. De afgelopen zondag ontstane toestand zal waarschijnlijk niet meer dan enige maanden duren Oppositieleider Chirac heeft al aangekondigd dat hij na een stem busoverwinning in maart in Nieuw-Caledonië een referendum zal uitschrijven waarin de bevol king zich over eventuele onafhan kelijkheid zal dienen uit te spre ken. In zo'n geval zullen de tegen standers van de onafhankelijkheid numeriek de overwinning behalen. Plan Hoessein: Peres gematigd TEL AVIV - Premier Peres van Is raël heeft de suggesties van koning Hoessein van Jordanië om tot di recte vredesonderhandelingen te komen met Jeruzalem met enige terughoudendheid verwelkomt. "Laten we naar de resultaten van dit vredesinitiatief kijken en niet naar de indruk die het heeft ge maakt", aldus Peres gisteravond na de wekelijkse ministerraad. Het door Taco Slagter rechtse Likoedblok in de regering van nationale eenheid heeft Hoes seins voorstel unaniem als "mislei ding" en "politieke trucage" van de hand gewezen. Tijdens een toespraak tot de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties in New York afgelo pen vrijdag sprak de Jordaanse vorst zich voor het eerst in het openbaar uit voor vrede met Israël via de weg van directe onderhan delingen. Hoessein hield echter vast eerder ingenomen standpun ten dat de vredesonderhandelin gen een internationaal karakter moeten hebben en onder toezicht moeten staan van de vijf perma nente leden van de Veiligheids raad. RAF-lid gepakt Karl-Fried rich Grosser, een lid van de Westduitse terreurgroep Rote Armee Fraktion (RAF) tegen wie een internationaal arrestatie bevel was uitgevaardigd, is in Lud- wigsburg gearresteerd bij een overval. Sikh- premier NEW DELHI (IPS) - De Noordin- diase deelstaat Punjab heeft een nieuwe premier. Suijit Singh War nala, voorzitter van de gematigde sikh-partij Akali Dal, legde giste ren de eed van trouw af. Daarmee is een einde gekomen aan twee jaar bestuur door New Delhi. De roeri ge deelstaat was sinds de onlusten onder direct gezag van de centrale regering geplaatst. De Akali Dal won 73 van de 115 zetels ir. het deelstaatsparlement tijdens de verkiezingen van afgelo pen woensdag. Het is voor de eer ste keer dat de sikh-partij een meerderheid heeft behaald sinds Punjab de deelstaat werd van de Punjabi sprekende sikh-minder heid in 1966 De nieuwe regering zal bestaan uit leden van de Akali Dal. maar premier Singh Warnala kondige aan dat de partij "constructieve sa menwerking" van anderen zal ac cepteren. De regering Congres-I- partij, die nauwelijks campagne heeft gevoerd in Punjab, behaalde slechts 32 zetels in het deelstaat sparlement. Surjit-Singh Warnala

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7