actief in vrije tijd Bevrijdingssfeer in Groenoordhallen Negende Taptade trekt drieduizend toeschouwers Lourisbrug weer uitgepakt Kettingbotsing gevolg van te hoge snelheid Bromfietser zes meter weggeslingerd Bromfietsers 'gered' uit Vijf Mei bad Slordig met accijns: duizend gulden boete Bij vechtpartij bierglas in gezicht gedrukt Leidse Alp kan weer worden beklommen MAANDAG 30 SEPTEMBER 1985 LEIDEN - De Taptade '85, zaterdag gehouden in de Groenoordhallen, is vol gens de organisatie een suc ces geworden. Ongeveer 3000 mensen hebben het evenement bezocht, waar mee de Groenoordhallen volledig waren uitverkocht. door Wim Wegman Het was de negende keer dat de Taptade werd gehouden en de eer ste aflevering sinds twee jaar. In 1984 was er geen Taptade omdat de organisatoren zowel financieel als muzikaal een rustpauze wilden in lassen. Volgens Hans Ladan, pr-man van de organiserende stichting Taptade Evenementen Leiden, is het zo goed als zeker dat volgend jaar weer een Taptade wordt ge houden. Overwogen wordt hjet fes tijn een extra feestelijk tintje te ge ven omdat het dan de tiende keer aflevering is. Omdat volgend jaar de 3 Octo- ber-Vereeniging toevallig ook wat heeft te vieren - haar 100-jarig be staan wel te verstaan - hoopt de stichting Taptade Evenementen voor die gelegenheid te kunnen sa menwerken met deze vereniging. Of de samenwerking ook inder daad van de grond komt, is volgens Ladan nog niet zeker. Ook is nog niet bekend in welke vorm een en ander gestalte krijgt. Sirenegeloei De zaterdag gehouden negende editie van de Taptade stond in het teken van de 'bevrijding'. Dit om dat het veertig jaar geleden is dat Een vrachtwagen uit de Tweede Wereldoorlog rijdt door de Groenoordhallen, terwijl verderop e feestje wordt nagebootst. Nederland door de geallieerden van de Duitse bezetters werd be vrijd. Het thema van de Taptade kwam overigens na de pauze pas goed tot uitdrukking. Nadat met schijnwerpers in de verduisterde hal en sirenegeloei de donkere dagen van de Tweede We reldoorlog waren uitgebeeld, zet ten de leden van de vereniging van zelfstandige majorettengroepen in Leiden (WZMG) en jong K en G direct na de pauze een klein bevrij dingsfeestje in elkaar. Originele jeeps en vrachtwagens uit de Tweede Wereldoorlog, beschik baar gesteld door de autovereni ging 'Keep them rolling': reden te gelijkertijd door de Groenoordhal len om op die manier de sfeer van de bevrijdingsdagen te vervolma ken. Na het feest van de majorettes en de jong K en G-leden (die allen in jaren '40 kleding en het militair te nue uit die dagen waren gestoken), was het de beurt aan de bevrij dingsshow van het Arnhems Trompetterkorps. Deze groep had zich gehuld in het Engelse militai re uniform uit de Tweede Wereld oorlog. Heel wat kleurrijker waren de uniformen van 'The Royal Scots Dragoon Guards'. Deze in Duits land gelegerde, maar van origine Schotse band, was gestoken in fraaie rode uniforms met beremut- sen. Alsof ze, compleet met hun snerpende doedelzakken, op weg waren naar de wisseling van de wacht voor Buckingham Palace. De Taptade werd afgesloten met een finale waaraan alle korpsen en bands deelnamen die tijdens het evenement voor het voetlicht wa ren getreden. Onder meer werd een hommage aan de vrede ge bracht. Bovendien werden het En gelse en het - overigens matig mee gezongen - Nederlandse volkslied gespeeld. Ladan: "Waarom niet het Canadese? Weetje wel wat het kost om een Canadese band over te vliegen?". Voor de pauze was het een voor namelijk regionale aangelegenheid met optredens van Adest Musica uit Sassenheim, de vereniging van zelfstandige majorettengroepen uit Leiden en jong K en G en de show en marchingband K en G uit Lei den. Zoals gezegd was het thema 'be vrijding' bij deze optredens wat minder zichtbaar. Hoewel, het is natuurlijk maar hoe je het bekijkt. De 'Glen Millershow' van de show en marchingband K en G bracht enkele populaire deuntjes uit de periode van de bevrijding ten ge hore. En de kleurrijke 'geuzen- show' van jong K en G kan natuur lijk worden uitgelegd als een hom mage aan de bevrijding van de Spaanse overheersing gèdurende de Tachtigjarige Oorlog. De verschillende optredens ver liepen zaterdag vlekkeloos. Ook de stichting Taptade Evenementen Leiden keek terug op een op rol letjes verlopen avond. Al zou het wel aanbeveling verdienen om eens wat aan de geluidinstallatie te doen. De weergave van die installa tie is zo dof dat gesproken woord niet of nauwelijks is te verstaan en de muziek die erdoor klinkt wordt vervormd tot een soort halfslachtig gedreun. Het enige 'incident' dat zich tij dens het evenement voordeed, was toen een verlate bezoeker slaags raakte met een scout die de toe gang naar de Groenoordhallen in de gaten hield. De bezoeker, overi gens in het bezit van een toegangs kaart maar onder de invloed van al cohol, werd boos nadat hij op de een of andere manier koffie over zich heen had gekregen. De scout kreeg enkele klappen in het ge zicht en zag zijn uniform aan stuk ken gescheurd. LEIDEN - De Lourisbrug in Leiden is weer 'uitgepakt'. De studenten die deze brug vorige week donderdag hebben ingewikkeld met moltondoek - een soort verpakkingsmateriaal - hebben haar zondagavond weer in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Ze zijn hiertoe overgegaan omdat het doek op het brugdek al zo goed als kapotgereden was. De ingepakte brug - een studentengrap waarbij de door de Bulgaar ingepakte Parijse brug Pont Neuf als inspiratiebron diende - heeft het afgelopen weekeinde voor veel bekijks gezorgd. Volgens de studenten heeft het vooral vrijdag en zaterdagmiddag 'storm gelopen'. Overigens hebben enkele jongens vrijdag geprobeerd de brug in de brand te steken. Hun poging tot brandstichting is niet geslaagd omdat de moltondoeken te vochtig waren geworden. Zeven geivonden op rijksweg LEIDEN - De ravage die zaterdag ochtend omstreeks half acht op de A-4 (Amsterdam-Den Haag) ont stond, nadat veertien auto's in dichte mist op elkaar waren ge klapt, is veroorzaakt door te hard rijdende automobilisten. Ter plaat se was het zicht slechts twintig tot dertig meter. Het aantal gewonden is opgelopen tot zeven. De rijbaan was bijna twee uur geblokkeerd. Brandweer en politie hebben groot materieel moeten inzetten. Volgens de Leidse politie is de kettingbotsing ontstaan doordat een 23-jarige Rotterdamse automo bilist met hoge snelheid achterop het voertuig van een Leidenaar knalde, ter hoogte van de grens tussen Leiden en Leidschendam. Deze hield als gevolg van de dichte mist een gangetje van veertig kilo meter per uur. Door de klap vloog de auto van de Leidenaar in brand. Vervolgens botsten nog eens twaalf auto's op de gestrande twee. In totaal liepen zeven mensen verwondingen op. Het zwaarst ge wond werd een meisje dat uit één van de betrokken voertuigen stap te en daarna werd geschept door een vrachtauto. Volgens de politie verkeert ook zij niet in levensge vaar. Zij moest in het Leidschen- damse ziekenhuis Antoniushove direct worden geopereerd. "Het is een wonder dat er geen doden zijn gevallen", zei politievoorlichter Graveland vanochtend. Van de wagens die bij de botsing betrokken raakten waren er negen totaal vernield, de rest zwaar be schadigd. Behalve de eerder ge noemde auto, die in brand vloog, brandde ook eeh vrachtauto geheel uit. LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Leiderdorp is vrijdagavond op de Kooilaan zes meter wegge slingerd nadat hij tegen een bus was gereden. Met een scheur in de schedel moest hij naar het Acade misch Ziekenhuis worden ver voerd. Volgens de politie had de buschauffeur, die afsloeg naar de Bernhardkade zich vergist in de snelheid van de vrijwel naast hem rijdende bromfietser. Op de krui sing kon de brommer de bus niet meer ontwijken, knalde erop, werd weggeslingerd en kwam op de stoep terecht. LEIDEN - In het Vijf Meibad in Leiden zijn zaterdag de eerste re gionale 'Eerste hulp aan drenkelin gen-wedstrijden' gehouden. Deze zijn georganiseerd door de Leidse Reddingsbrigade. De bedoeling van de wedstrijden was om negen teams van reddingsbrigades uit het district West te testen op hun vaar digheden bij het redden van dren kelingen. De 'zwemmende redders' moes ten in het Vijf Meibad twee brom fietsers uit het water halen die daarin terecht waren gekomen na een 'aanrijding' met een auto. Om het nu ook weer niet al te makke lijk te maken, had een van de te water geraakte bromfietsers zijn sleutelbeen gebroken, terwijl de ander bekneld onder de brommer in het water lag. Het was zaak voor de redders om de onder de bromfiets beknelde drenkeling zo snel mogelijk boven water te halen en te verzorgen. Veel teams - de redders wisten van tevoren niet welke opdracht zij moesten uitvoeren - vergisten zich echter en haalden eerst de met veel misbaar ronddobberende, gewon de bromfietser op de kant voordat zij de ander opdoken. Het team van Leiden bracht het er het best vanaf. Dordrecht werd tweede en Delft derde. Aan de wedstrijden werkten mee de Leid se EHBO, de 'lotusbrigade', die voor de levensecht geschminkte drenkelingen zorgde, en een duik ster die de rol op zich nam van de beknelde drenkeling. i de Leidse Reddingsbrigade deden dat het (foto Fred Rohde) Burgerlijke Stand Lawrence Edward zv. J.E. Armitage en M.A. Mansoor; Johannes Dirk zv. C. de Groot en J.H. Kramer; Ronald zv. A. Ie Febre en S. Kloos; Vahdet zv. V. Deli- kaya en S. Delikava; Anja Martine Maria dv. M.H.H. van Stijn en M. van der Zwart; Volksdansen Het vernieuwde Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk 33 opent vandaag haar deuren weer. Morgenavond begint de volksdansgroep Misirloumet een beginnerscursus volksdan sen. Bianca de Jong geeft de be ginners van half acht tot negen uur les. In deze groep is nog plaats voor een groot aantal le den. Van negen uur tot half elf is er een groep voor gevorderden, waar nog een paar plaatsen vrij zijn. De dinsdagavond is voor cur sisten van 14 tot circa 45 jaar. Mensen die ouder zijn dan vijfen veertig en willen volksdansen kunnen terecht op de vrijdagoch tend van tien uur tot kwart over elf. Ook bij deze groep, die ko mende vrijdag begint, kunnen nog een aantal mensen worden geplaatst. Voor verdere informa tie kunt u bellen met Helene van der Marei, telefoon 071-125324. Bloemschikken Het dienstencentrum binnen stad houdt dinsdagmiddag van half drie tot half vijf bloemschik ken in de soosruimte aan de Mid delweg 28. Mensen van 55 jaar en ouder kunnen meedoen aan het bloemschikken, dat onder leiding staat van docente Langezaal. Deelnemers moeten zelf een bakje meenemen. Niet-vaste- soosdeelnemers wordt verzocht zich op te geven bij het diensten centrum binnenstad, telefoon 071-143503. Zangkoor In de grote zaal van 'De Parel vissers' aan het Bizetpad begint morgenmiddag van drie tot vier uur het koor voor. ouderen weer onder leiding van de rigent D. Selier. Oude leden vanaf 55 jaar zijn welkom. Voor meer informatie kunt u tus sen negen en twaalf uur 's och tends bellen met het dienstencen trum Zuid-West. telefoon 071- 768711. Schoolfeest In verband met de dering van de Zuiderparkschool aan de Asserstraat is het morgen feest op de schoolwaarvan de nieuwe naam protestants christelijke basisschool Room burg' luidt. Voor de kinderen, die verkleed als figuren uit de rid dertijd op school komen, zijn er deze dag vele spelletjes en film. Om ongeveer één uur 's middags wordt er in de buurt een optocht gehouden en om ongeveer halj drie worden in het park ballon nen opgelaten, als hiervoor ten minste voldoende gas aanwezig DEN HAAG/LEIDEN - Voor het verkopen Van drank waarvan de accijns niet was voldaan en het ver strekken van onjuiste gegevens over de hoeveelheid drank die op een bepaald moment was ver kocht, heeft de Haagse rechtbank een voormalige directeur van B.V. Algemene Agentschappen van Wijnbouwers te Leiden en Zoeter- woude een boete opgelegd van dui zend gulden. Hij werd vrijgespro ken van wat hem primair en subsi diair telaste was gelegd: het onjuist bijhouden van het zogenoemde peilboek. Hierin moest voor de fis cus worden genoteerd hoeveel drank waarover nog geen accijns was betaald, er steeds in een spe ciale bergplaats aanwezig was. Te gen de 44-jarige inwoner van Zeg veld was twee weken geleden een boete van 10.000 gulden en drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf geeist. De voormalige directeur van de drankgroothandel heeft altijd ont kend dat de fiscus ook maar een gulden is tekort gekomen. Hij leg de de rechtbank tijdens de zitting STOORZENDER - De Leidse poli tie is het afgelopen weekeinde weer enkele tientallen keren onge vraagd vergast op muziek via de mobilofoonverbindingen. Een stoorzender die op dezelfde, fre quentie te werk gaat is waarschijn lijk verantwoordelijk voor deze muzikale fruitmand. uit dat als drank werd verkocht waarover nog geen accijns was be taald die weer werd aangevuld met drank waarover wel de verschul digde accijns was voldaan. Maar officier van justitie mr. Klopper vond dat door die handelwijze de fiscus nooit behoorlijk kon contro leren of aan de wettelijke verplich tingen was voldaan. LEIDEN - Twintig hechtingen wa ren -er nodig om het gezicht van een 36-jarige Leidenaar op te lap pen, nadat hem tijdens een vecht partij een bierglas in het gezicht was gedrukt. Een Leidse vader en zoon, respectievelijk 54 en 20 jaar oud, zijn voor deze mishandeling ingerekend. De vechtpartij speelde zich vrijdagavond af in het café De Beurs aan de Oude Singel. De aanleiding voor de ruzie is niet duidelijk. Toen de politie zich erin mengde, boden de vader en zoon stevig verzet en vielen er klappen over en weer. Uiteindelijk werd het tweetal toch meegeno men. De vader moest later ook naar het ziekenhuis worden over gebracht in verband met een navel breuk. ADVERTENTIE DINSDAGAVOND 20.00 UUR Quick Boys-Roodenburg Perfect//! Hllvorsurn LFC 35e Zilvermoien- toernooi Man op straat mishandeld LEIDEN - Een Leidenaar van on bekende leeftijd is zaterdagnacht omstreeks half vier zonder enige aanleiding in elkaar geslagen op de Haarlemmerstraat. Een 32- en 23- jarige Leidenaar gaven hem een pak slaag toen zij de man tegen het lijf liepen. Politiemensen in bur ger, die toevallig langskwamen, pakten het agressieve duo op we gens mishandeling en openbare geweldpleging. Het slachtoffer raakte licht gewond. LEIDEN - De Nederlandse Berg sportvereniging, afdeling Leiden, kan er weer tegenaan. Zaterdag is namelijk haar oefentoren bij de brandweerkazerne aan de Lange- brug in Leiden officieel weer in ge bruik genomen. De toren, ook wel de 'Leidse Alp' genaamd, heeft een opknapbeurt gekregen. De 'Alp' was vroeger een droogtoren voor brandslangen, maar is in onbruik geraakt bij de brandweer toen deze overschakelde op kunststofslan gen. De toren is sinds 1974 in gebruik bij de Leidse bergbeklimmers. Zo wel beginnende als gevorderde klimmers kruipen regelmatig te gen de bakstenen wanden van deze toren omhoog. Eind vorig jaar bleek echter dat hij wat minder veilig was geworden. Op een gege ven moment kwam zelfs een hou ten vensterbank naar benenden, net op het moment dat een van de klimmers omhoog klauterde. Het opknapwerk is nu voltooid. Behalve het vernieuwen van de houten vensterbanken in de toren, zijn er ook de klimblokken en -ha- ken vernieuwd. De 'Leidse Alp' is zaterdag offi cieel in gebruik genomen door een klauterpartij van J. Duivesteijn, hoofd van de directie sport en re creatie van de gemeente Leiden. Duivesteijn, duidelijk een onerva ren klimmer, hoefde niet tot het topje van de 23 meter hoge toren te klimmen. Hij kon, tot zijn grote op luchting, volstaan met een klim van enkele meters naar de eerste verdieping. De opknapbeurt van de toren is volledig door de Nederlandse Bergsportvereniging betaald. Er is geen subsidie van de overheid aan te pas gekomen. De opknapbeurt heeft ongeveer 1000 gulden en ve le, vele uren van vrijwilligerswerk gekost. Gemeente-ambtenaar Duivesteijn - voor deze gelegenheid zonder siga ret in de mond - bungelt aan de brandweertoren en verricht aldus de officiële openingshandeling. (foto Fred Rohdei Bridge-drive De 3 October-bridge drive, die gisteren in de Stadsgehoorzaal in Leiden is gehouden, heeft een op vallend aantal beginnende brid gers getrokken. Aan deze bridge- wedstrijd om de 'zilveren hut spot' - die nu voor de derde keer is gehouden in de nieuwe opzet - namen 104 bridge-paren mee. Winnaar van de wedstrijd werd het paar mevrouw Zwerver en de heer De Vrind met 3123 punten en een score van 68,04 procent. Tweede werd het paar mevrouw Kasteleyn en de heer Van Dort- mond met 2846 punten en een sco re van 62 procent. Het paar Van Dam en Van de Nieuwenhuijzen werd derde met 2842 punten en 61,92 procent. IJshal De Leidse ijshal heeft het afge lopen weekeinde, het eerste van het schaatsseizoen, ruim 1600 be zoekers getrokken. De stichting Schaatscentrum Leiden, de nieu we beheerder van de hal. is daar zeer tevreden over. Gedurende de eerste schaatsdagen in de hal zijn namelijk meer bezoekers ge teld dan bij het begin van het sei zoen in 1984. Postzegelbeurs Het comité TuinstadwijkJ Staalwijk en de Leidse postzegel vereniging 'De Postzegelvrien den' houden vanavond vanaf ze ven uur een ruilbeurs van onder meer postzegels en munten in ge bouw 'De Linde', Herenstraat 64. Voor jeugdige verzamelaars is een speciaal hoekje gereserveerd, waar deskundige leiding aanwe zig is. ADVERTENTIE Grofvuilop- haaldienst Deze week zijn aan de beurt: 'Let op! Wijk 5 en 7 wordt dinsdag 1 oktober i.p.v. 3 oktober opgehaald. Wijk 1 en 3, maandag 30 sept. 5 en 7, dinsdag 1 okt. 2 en 8, woensdag 2 okt. 4 en 6, vrijdag 4 okt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3