ERACTIf Spoedig alarmpost voor Oegstgeester bejaarden verschil 'Veel Leiderdorpers gedupeerd door rijk' PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 30 SEPTEMBER 1985 Agenda Burgerlijke Stand Abonnementen vlogen weg.. WASSENAAR - Ruim twee honderd Wassenaarders, onder wie burgemeester Schoute, zijn afgelopen zaterdag gratis lid van de Wassenaarse openbare bibliotheek geworden. Deze ac tie in het kader van de landelij ke bibliotheekdag ging ge paard met een open dag; be doeld om zo veel mogelijk men sen kennis met de 'bieb' te la ten maken. Het aantal gratis verstrekte jaar-abonnementen, die nor maal twee tientjes kosten, viel "ontzettend mee". "We hadden er maar een stuk of tien ver wacht", aldus een woordvoer ster van de Wassenaarse biblio theek. De actie heeft voor de leden nog een staartje. Vanaf van daag tot en met 5 oktober is er namelijk een zogeheten boete- vrije week ingesteld waarin alle boeken, van welke de uitleen- tijd is verstreken, zonder boete kunnen worden ingeleverd. De informatiefunctie van de Wassenaarse bibliotheek is on langs weer uitgebreid. Gedu rende een proefperiode van één jaar is er een rek met folders en affiches van Postbus 51 in de leeszaal geplaatst zodat het voorlichtingsmateriaal van de TV-spots niet meer schriftelijk hoeft te worden aangevraagd. De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat heb ben ze de laatste jaren nu eigen lijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trekken? Vragen die in deze wekelijkse rubriek worden beantwoord. Raadsleden doen -per fractie een boekje open over hun hob by/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet- politiek geïnteresseerde streek- bewoner vaak denkt. Want die plaatselijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. Het democratische raadslid Ge rard Wuisman (34) keert na de verkiezingen in maart '86 niet meer terug in de Oegstgeester gemeenteraad. Na acht jaar met volle inzet werk en eenmansfrac tie te hebben gecombineerd, vindt Wuisman het tijd worden om zich meer met zijn twee op groeiende kinderen te kunnen bezighouden. Zijn opvolger in de gemeenteraad heet Matt Poel mans, oprichter en voorzitter van de Vereniging Haaswijk. Het is niet vanwege zijn nade rend afscheid dat Wuisman - in het kader van een soort ontwen ningskuur? - Het Oude Raadhuis aan de Wij tten bach weg heeft ge kocht. Zittend in de voormalige raadzaal, nu een met grote plan ten ingerichte woonkamer, legt Wuisman uit dat hij het huis wil de hebben om het monument te behouden en het in oude staat te herstellen. Omdat de restauratie plannen veel tijd zullen vergen, heeft Wuisman alvast een kilo meter hout versneden om de vloeren zolang mee te bedekken. Het licht zuidelijke accent van het D'66-raadslid verraadt zijn Limburgse afkomst. Wuisman groeide op in Stramproy en ver huisde op 17-jarige leeftijd naar Leiden om recht te gaan stude ren. Na zijn studie is hy vier jaar kandidaat-notaris geweest. Sinds twee iaar werkt hii bij het kabinet van de minister-presi dent en adviseert hij premier Lubbers op het gebied van de ruimtelijke ordening, natuurbe houd, milieuhygiëne, verkeer en vervoer, de openbaarheid van bestuur en de Nationale Om budsman. Voor deze baan werkte hij bij de Raad van State en hield hij zich onder meer bezig met bin nenlands bestuur. Vandaar de openbare colleges in gemeente bestuur die hij in zijn achtjarige loopbaan als lokaal politicus re gelmatig ten beste gaf. "Het is nooit mijn bedoeling geweest om een wethouder een lesje te leren, maar ik laat me natuurlijk geen mooie verhalen vertellen als ik weet dat ze niet juist zijn". Deskundig Wuisman heeft het van zichzelf niet altijd even prettig gevonden dat hij die neiging had juridisch adviseur te spelen. "Ik vind dat voor mezelf een fout dat je de wethouder belerend toespreekt. In mijn eerste periode als raads lid deed ik dat vaker dan tegen woordig. Nu wend ik mijn ken nis meer bestuurlijk aan, tenslot te zit ik daar niet om college te geven. Wat niet wegneemt dat het goed is als er deskundigen in de gemeenteraad zitten. Maar een raadslid van D'66 zal altijd een deskundige zijn, tenslotte is het een partij van doctorandus sen en meesters in de rechten. Wat overigens niet wil zeggen dat iemand die heeft gestudeerd per definitie een deskundige is. Er komt ook een hoop 'gezond verstand' bij kijken". Na acht jaar een alom gewaar deerd raadslid te zijn geweest, houdt Wuisman het voor gezien. In die jaren heeft hij "gepro beerd het zo goed mogelijk te doen". Dat betekent bijvoor beeld dat de democraat als voor bereiding op de vergadering van de commissie verkeer en vervoer dertien door de ENFB aangege ven knelpunten voor fietsers gaat bekijken. "Op een zondag vraag ik mijn kinderen dan of ze zin hebben in een ritje. Gelukkig vinden ze dat leuk. Dan fiets ik langs alle knel punten en ga daar later over zit ten denken. Dan weet je in zo'n commissievergadering tenmin ste waarover je praat. Zo'n werk wijze hoort een raadslid mijns in ziens te volgen. Daarvoor ben je ingehuurd". De serieuze taakopvatting van Wuisman betekent dat het raads- Maarten overhandigt. "Na acht jaar kijk je niet zo fris meer naar de plaatselijke politiek. Je begint een meer bestuurlijke houding aan te nemen, je gaat steeds meer zien dat de waarheid in het mid den ligt. Dat is geen taak van een raadsfractie. Zeker als PPR en D'66 moetje fungeren als opinie vormer. Je moet een andere, fris se kijk op de dingen geven. De visie van de partijen die in het college van B en W zijn vertegen woordigd, is al bekend". Dat betreurt Wuisman: "De grote partijeh nemen vaak geen duidelijk standpunt in. Neem de beraadslagingen over de Digros in garage Kamsteeg. Dan schor ten de raadsleden van de grote partijen in commissievergade ringen hun standpunt op tot na het fractieberaad. Wat moet het college met een dergelijk advies en wat moeten de mensen op de publieke tribune daarmee? Ze kunnen in zo'n vergadering dan niet ingaan op de standpunten van de partijen. Als democraat trekt een dergelijke gang van za ken me niet aan". Terugblikkend op de afgelo pen jaren somt Wuisman een paar kwesties op waarbij hij "een wezenlijke bijdrage heeft gele verd aan de richting van de be sluitvorming". Hij noemt onder meer de vestiging van Supercon- fex ("Mijn kritische betoog over de verkeersafwikkeling was doorslaggevend") en de komst van een benzinepomp/service station in de Elsgeesterpolder ("De grote partijen waren eerst voor, ik heb bijgedragen aan het ontstaan van een meer twijfel achtige houding"). Voor zijn opvolger(s) heeft Wuisman alvast een politiek tes tament gemaakt. Op basis van deze nalatenschap zal het verkie zingsprogramma tot stand ko men. Grote prioriteit krijgt Haas- wijk, volgens Wuisman "een pro bleemgebied".. "Straks woont daar een kwart van Oegstgeest, ongeveer 7000 inwoners. Dat wordt ook politiek een belangrij ke factor. In mijn testament stel ik voor een aparte commissie Haaswijk te vormen, waarin be langengroeperingen uit Haas wijk gaan zitten. Een soort deel- gemeenteraad die door de bevol king van Haaswijk wordt geko zen. In die commissie moeten al le zaken worden besproken die over Haaswijk gaan. De commis sie Haaswijk moet B en W advi seren over alles dat in die wijk gebeurt of gaat gebeuren". DIRK JAN ROELEVEN Drie inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP - In drie woningen aan Karolusgulden en de Heinsius- laan achter Winkelhof in Leider dorp, zijn gisteravond laat inbra ken gepleegd. Uit één huis worden sieraden en een geldkistje met 400 gulden vermist. De schade in de andere woonhuizen is bij de politie nog niet bekend. De inbreker is bij twee huizen via de schuifpui en bij één huis via een openstaand slaap kamerraam binnen gekomen. De politie vermoedt dat het om dezelf de dader gaat. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Anceaux. tel. 070-237254, C. Juffermans- Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tel. 02522- 89,30 131,40 250,90 345,20 14192. D. Vink. tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 dag in, ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30*17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 2 per maand, per post f (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar. aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro Damiate Holding BV te zaterdag 16.30-18.00 uur (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE 3203571 Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. (071)123143 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB (071) 144941 Katwijk (01718)12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen ^InTBultenL/^ Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet. De democraat Gerard Wuisman verruilt het Oegstgeester raadhuis aan het Wilhelminapark voor Het Oude Raadhuis aan de Wijlten- bachwea. (foto Holvast» lidmaatschap hem erg veel tijd kost. Vooral natuurlijk omdat hij alleen in de gemeenteraad zit. Hij volgt de meeste vergaderingen van de raadscommissies. Dat is tijdrovend, maar geeft hem ook een volledig beeld van alle ter za ke doende feiten. "Dat vind ik een voordeel van een eenmans fractie. Je zit overal bij, je kunt dus goed oordelen en je bent meer dan een radertje in het gro tere geheel. Je kunt een bepaalde zaak integraal bekijken". Het steekt de democraat Wuis man dat de grootste partij in de gemeenteraad, de VVD, het poli tieke werk aanmerkelijk gemak- zuchtiger lijkt op te vatten. Laatst ging een Oegstgeester de legatie kijken naar een boortoren van de NAM. Deze Nederlandse Aardoliemaatschappij wil zo'n vijftig meter hoog bouwsel ook in Oegstgeest bouwen, op het terrein naast zwembad Poel meer. Alle partijen hadden een vertegenwoordiger gestuurd, maar de zeven liberale raadsle den schitterden door afwezig heid. Wuisman: "Dan verdien je je geld toch wel erg makkelijk. Ik heb ook moeten schuiven met mijn andere werkzaamheden om er die middag bij te kunnen zijn. Ik vind het heel treurig dat de VVD niet in staat is een afgevaar digde vrij te maken. Het is toch niet niets als er ineens zo'n boor toren in Oegstgeest staat". Testament Enerzijds zijn het du» prakti sche redenen die zorgen dat Wuisman het voor gezien houdt Anderzijds zijn het overwegin gen van bestuurlijke aard dat Wuisman de politieke pijp aan veer op een ton geraamd. Volgend jaar zullen weer zo'n zestig aanslui tingen worden gemaakt, en in 1987 nog eens een stuk of vijftig. De to tale kosten worden momenteel rond de drie ton geraamd. De drie telefooncirkels in Oegst geest zullen naast het nieuwe ini tiatief blijven bestaan. Dit systeem heeft ongeveer dezelfde bedoeling als het alarmeringssysteem, maar heeft als nadeel dat per cirkel maar één keer per dag contact wordt ge maakt. Dat gaat als volgt: zes ouderen bellen elkaar 's morgens op. Wordt de telefoon niet aangenomen, dan neemt men contact op met een sleuteladres. Daar vandaan wordt dan gekeken of er iets loos is op het adres waar de telefoon niet wordt opgenomen. Deze telefooncirkels hebben - behalve het verschaffen van zekerheid - ook een sociale functie: eenzaamheid wordt ermee doorbroken. De SWOO richt zich op 65-plus- sers en mensen die wat hun situa tie betreft vergelijkbaar zijn met deze groep, zoals vervroegd gepen sioneerden en arbeidsongeschik ten die de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, alsmede hun levensgezellen. Ada Bijlsma wijst erop dat meer over het werk en de doelgroep van de SWOO in Kon- takt staat, het tweemaandelijks in formatieblad van de stichting. Overigens worden ouderen en anderen die belang stellen in het alarmerings- en communicatiesys teem met klem verzocht dit ken baar te maken aan de SWOO in het Dienstencentrum, Lijtweg 9, tel. (071) 175268. Later volgt dan een persoonlijke uitnodiging voor een voorlichtingsbijeenkomst. Dan zal het systeem worden gedemon streerd en zal meer bekend zijn over de financiële gevolgen van een aansluiting. Om ouderen langer zelfstandig te laten wonen OEGSTGEEST - De Stich ting Welzijn Ouderen Oegst geest (SWOO) is bezig een alarmerings- en communi catiesysteem op te zetten. Met een dergelijk systeem kunnen zelfstandig wonen de ouderen op elk moment van de dag een centrale alarmpost in bejaardencen trum Hofwijck bereiken, waarna de nodige maatrege len kunnen worden getrof fen. De bedoeling is dat het nieuwe systeem nog dit jaar operationeel wordt. In eerste instantie zullen zelfstan dige 'aanleunwoningen' van Hof wijck en de toekomstige bejaar denflat in Haaswijk worden aange sloten. Verder kunnen alleenwo nende ouderen en gehandicapten in Oegstgeest eem aansluiting krij gen, voor zover zij dit soort alarme ringssysteem inderdaad nodig hebben. De eigen bijdrage wordt momen teel becijferd op ongeveer een tien tje per maand. Definitieve kosten berekeningen zijn echter nog niet te maken, omdat de hoogte van de te ontvangen subsidie en de sys teemkeuze nog niet vast staan. De kostprijs per aansluiting zal in elk geval rond de 1500 gulden liggen. Het systeem werkt met een kast je in het huis van de 'abonnee'. Op dat kastje zit een alarmknop. Ook is er een alarmknop in een klein medaillon dat om de nek kan wor den gehangen. Na het indrukken van een der alarmknoppen komt via de telefoonlijn een signaal bin nen bij de centrale post. Via een spreek/luisterverbinding kan dege ne die hulp vraagt vertellen wat er aan de hand is. De beheerder van de centrale post kan direct de nodi ge maatregelen treffen. Het samenwerkingsverband tus sen wijkverpleegkundigen, gezins- en bejaardenverzorgsters en de medewerkers van de SWOO zal be palen hoe dringend het is dat een bepaalde woning op het nieuwe systeem wordt aangesloten. Het is mogelijk dat iemand op het sys teem wordt aangesloten, zonder een urgentie-verklaring van het sa menwerkingsverband. Die per soon moet dan zelf de kosten van de apparatuur betalen en een ver goeding voor bykomende kosten. Veilig Volgens Ada Bijlsma, coördina tor van de SWOO. past het alarme ringssysteem in het beleid om ou deren langer zelfstandig te laten wonen. "Veel mensen gaan naar een verzorgings- of bejaardente huis omdat ze bang zijn dat hen iets overkomt terwijl er niemand in de buurt is. Door dit systeem wordt deze angst voor een groot deel weggenomen. Men voelt zich veiliger thuis en men zal langer zelfstandig blijven wonen in de ei gen, vertrouwde omgeving. Opna me in een verzorgingstehuis zal door dit systeem niet altijd kunnen worden voorkomen, maar uitstel zal zeker mogelijk zijn. Het nieuwe systeem is niet alleen voor ouderen een uitkomst, ook gehandicapten kunnen er hun voordeel mee doen". De eerste groep die wordt aange sloten, zal ongeveer zestig mensen tellen. Verspreid door Oegstgeest wonende ouderen en de bewoners van aanleunwoningen van Hof wijck zijn het eerst aan de beurt. De kosten voor dit jaar zyn onge- OEGSTGEEST - De bovenste verdieping van een hoekhuis aan de President Kennedylaan in Oegstgeest is gisternacht volledig uitgebrand. De Engelse bewoners zijn niet gewond. De brandweer van Oegstgeest en Leiden had. het fel uitslaande vuur na ruim 40 minuten onder controle. Het buurhuis liep hierbij waterschade op. Over de oorzaak van de brand en over de schade bij beide huizen is bij de politie nog niets bekend. (foto Holvast» VEEWETCONTROLE - Bij de veewetcontrole, vanochtend vroeg gehouden door de verkeersgroep en de bereden politie op de Enge- lendaal in Leiderdorp, zijn vier proces verbalen op de wet dieren vervoer - waarin de voorwaarden voor het vervoer van dieren zijn ge steld - en twee proces verbalen op de veewet - waarin het verbod is gesteld verschillende dieren, bij voorbeeld een varken en een koe, gemengd te vervoeren - opge maakt. In het totaal werden 40 vrachtwagens en tien aanhangwa gens van personenauto's gecontro leerd. Ontvangst BBC wordt beter WASSENAAR - De ontvangst kwaliteit van de BBC-televisiepro- gramma's op het Wassenaarse ka beltelevisienet zal met ingang van 1 juli 1986 aanmerkelijk verbeteren doordat Wassenaar gebruik zal gaan maken van de aanvoerverbin- ding voor BBC-programma's naar 's-Gravenhage en Rijswijk die ka belexploitant N.V. Casema mo menteel laat aanleggen. B en W van Wassenaar stellen wel als voorwaarde dat de kosten van de kwaliteitsverbetering niet meer mogen zijn dan 0,35 per aansluiting. Het kabeltelevisie-ta- rief in Wassenaar bedraagt mo menteel 20,- per maand doch daar zit een tijdelijke toeslag van 0,81 per maand in voor de inhaal van auteursrechten over de tweede helft van 1984. B en W verwachten nu, rekening houdend met de kosten voor de aanvoerverbinding voor BBC 1 en 2, het kabeltelevisietarief per 1 ja nuari 1986 met 0,50 te kunnen verlagen. Het voorstel wordt deze week in de commissie financieel-e< sche zaken besproken. LEIDERDORP - (Te) veel Leider dorpers worden de dupe van de nieuwe voordeursregeling die het rijk heeft ingesteld. De afdeling so ciale zaken en huisvesting van het gemeentehuis heeft uitgezocht dat er ongeveer 110 mensen een flink gedeelte van hun uitkering moeten inleveren. In totaal is daarmee een bedrag van 150.000 gulden per jaar gemoeid. Ook komt een aantal Lei derdorpers door een wijziging van de regels nauwelijks meer in aan merking voor huursubsidie. "In combinatie huursubsidie - woning- delersregeling levert dit soms een inkomensdaling op van meer dan 250 gulden per maand", zo schrijft de afdeling sociale zaken en huis vesting. Een en ander is uitgezocht naar aanleiding van een verzoek uit de gemeenteraad. Toen deze vorige maand een brief van sociale zaken onder ogen kreeg, waarin bezwa ren tegen de voordeursregeling werden geuit, drong de raad aan op nadere cijfers, die nu op tafel lig gen. Aan de hand daarvan zal de raad vanavond beslissen al dan niet maatregelen te nemen om ge dupeerde cliënten en overbezette medewerkers van sociale zaken de helpende hand toe te steken. Op voorhand stellen burgemeester en wethouders voor 'ja' te zeggen te gen het verzoek van de ambtena ren om politieke geestverwanten op landelijk niveau te willen insei- MAANDAG Leiden Kijkhuis. Vrouwenkerkkoorstraat 17 - Film 'The Nightporter', 20 en 22.15 uur. Gulden Vlies. Breestraat - raadscom missie financiën, 20 uur; welstandscom missie 20.30 uur. De Linde, Herenstraat 64 - ruilbeurs, 19 Voorschoten Kasteel Duivenvoorde, Veurseweg - Rondleidingen met kaarslicht, 19-22 Cultureel Centrum. Pr. Marijkelaan 4 - Hoorzitting ontsluitingsweg recreatie gebied Vlietland. 20 uur. Leiderdorp Gebouw Irene. Hoofdstraat 82 - Open huis chr. oratoriumver. 'Excelsior', 20- 22 uur. Gemeentehuis. Statendaalder - Ge meenteraadsvergadering, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - Raadscommissie onderwijs, 19.30 uur. OEGSTGEEST- De vijfde Haaswijkloop heeft gisteren 680 mensen naar de gelijknamige Oegstgeester nieuwbouwwijk gelokt. Dat waren er pre cies 130 meer dan vorig jaar. Reden tot tevredenheid dus bij de organiserende Buurtgroep Haaswijk. die de start van de recreatie-trimloop aangreep om de opbrengst van de kwart triathlon ten bate van Sierra Leone, 8850 gulden, te overhandigen aan de werkgroep. Leidenaar Guus Sloos zou later op de dag als eerste finishen op de 16 kilometer. Zijn tijd: 54.56. Corrie van Egmond eindigde in 65 minuten als eerste vrouw. Op de foto: De lopers langs de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest. (foto Ruud van Velzenl ZOETERWOUDE - Geboren: De Jong, Charlene Johanna Maria, 17 aug. 1985; Schrama, Michel, 12 aug. 1985; Maat, Malou, 10 aug. 1985; Wondergem, Roe lof Adriaan Richard, 25 aug. 1985; Hel derman, Kim, 26 aug. 1985. Overleden: 1 aug. 1985, Van Heinin gen, Christina Dorothea. Gehuwd: 5 sep. 1985, Batelaan, Hen-, drik Cornelis met Olsthoorn, Johanna Liduina Maria. Geboren: Bowles, Marie Louise, 3 aug. 1985; Uittenbogaard, Johannes Abram, 2 aug. 1985; Borst, Wouter Theo- dorus, 8 jul. 1985; Boekkooi, Natascha Fairuza, 12 jul. 1985; Hiemstra, Inge Ni- colette, 12 jul. 1985. Gehuwd: 14 aug. 1985, Van Bemme- len. Marcellino Petrus Johannes Maria met Van Bruggen, Jennie Christina.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2