LEIDSCH DAGBLAD Wfemkoo6 99* Computer wint veld in kleine bedrijven 5 D T Bhagwan geeft vanavond visie op de toekomst SPORTSCHOOL AAD VAN P0LANEN ZUURKOOL EN BRAADWORST HET DIACONESSENHUIS LEIDEN Noodlanding op Schiphol van Boeing Air Holland Huurcontract staat buiten zaak-De Jonge O/O: mmmmiMi minium MAANDAG 30 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1060 No. 37820 (Van i r verslaggevers) OEGSTGEEST - Omdat ze op een 'zeer luxe' manier 3 oktober wilden vieren, hebben drie 13- en 14-jarige jongens uit Oegstgeest een ex-inwo- ner van deze plaats 20.000 gulden proberen af te persen. De jongens stuurden een dreigbrief naar het vroegere adres van de man waarin zij dreigden twee familieleden om te brengen, als hij het bedrag giste ren niet op de Van Eysingabrug zou afleveren. Toen de man de brief in zijn Geld afgeperst voor ,luxe' 3- oktoberviering woonplaats per post kreeg nagestuurd, waarschuwde hij on middellijk de politie in Oegstgeest. Die besloot de 'transactie' gewoon te laten doorgaan in de hoop de da- ders op heterdaad te kunnen be trappen. De omgeving van de brug werd door de politie zeer goed. in de galen gehouden. Zodra de voormalige inwoner van Oegstgeest het pakketje had overgedragen aan de jongens, greep de politie in. Tijdens het ver hoor biechtte het drietal op tot de afpersing te zijn gekomen om tij dens 3 oktober eens echt uit de band te kunnen springen. In plaats daarvan zullen ze zich nu binnen kort voor de kinderrechter moeten verantwoordey.. DEN HAAG (ANP) - Het midden- en kleinbedrijf zal de komende drie jaar naar verwachting 1,5 miljard gulden in vesteren in computers. Het aantal computers in deze on dernemingen zal daardoor meer dan verdubbelen. LEIDSCH DAGBLAD Met twee treffers was Marco van Basten er hoogstpersoon lijk verantwoordelijk voor dat Ajax gisteren in Deventer overeind bleef tegen de Go Ahead Eagles. De ongeconcen treerd spelende Amsterdam mers zullen woensdag in het Europa-Cuptreffen met Porto aanzienlijk alerter moeten zijn om kans op succes te heb ben. Ondanks de opkikker tegen Fortuna Sittard (3-1 winst) geldt dat ook voor Feyenoord. De Roodenburg-jeugd beleef de zaterdag een leerzaam dag je. Het bezoek aan Ajax lever de de formatie van Han Tis- seur niet alleen een 8-3 neder laag maar vooral een schat aan ervaring op. Tisseur en zijn Amsterdamse collega Bruins Slot zijn van mening dat de landelijke jeugdcompe- titie een succes is. PAGINA 11 Toeval bepaalde het verloop van de derby Rijnsburgse Boys-RCL. Hoewel de 3-1 zege van de Rijnsburgers verdiend was, had deze aantrekkelijke wedstrijd net zo goed in 2-2 kunnen eindigen. RCL is na de vierde nederlaag hekkesluiter in de zaterdag- eersteklasse. BS Leiden zorgde voor een stunt. De Leidse basketbal- ploeg versloeg titelkandidaat Haaksbergen met 78-70. Toch keek coach Harrewijn na afloop zuinig, want de basis van zijn team wordt steeds smaller. „Willen we blijven presteren, dan moet er hoog nodig versterking komen". PAGINA 15 Het Nederlands mannen vol leybalteam heeft het eerste ob stakel opgeruimd op weg naar de finalepoule van het Euro pees kampioenschap. Joego slavië werd met 3-1 aan de kant geschoven. De Oranje vrouwen lieten zich op de openingsdag simpel wegspelen door Roemenië. PAGINA 9 Willy Wilhelm kan juichen. De Nederlandse judoka veroverde brons tijdens het WK in Seoel. Hij versloeg de Fransman Va- chon en pakte als enige Neder lander een medaille. (foto afpi Dat concludeert de Amro-bank op grond van een onderzoek dat de bank heeft uitgevoerd bij 3.600 kleine en middelgrote bedrijven. De resultaten zijn vandaag bekend gemaakt in Den Haag ter gelegen heid van de Dag van de Onderne mer. In 1988 zullen er ongeveer 110.000 systemen in gebruik zijn tegenover thans 50.000, zo voor spellen de onderzoekers. Bij kleine bedrijven wordt zelfs een groei met 150 procent verwacht. In de afgelo pen twee jaar groeide het aantal kleine en middelgrote bedrijven dat een computersysteem heeft met 50 procent. Op het ogenblik bestaat 60 procent van de eigen computersystemen in het midden- en kleinbedrijf uit microcompu ters (in 1983: 45 procent). Er blijven tussen de verschillende bedrijfstakken grote verschillen bestaan in de mate waarin is geau tomatiseerd. Groothandel en zake lijke dienstverlening zijn hierin het verst. De verschillen worden ech ter kleiner, omdat de sectoren met naar verhouding het minste aantal computers (horeca, detailhandel, bouw en reparatiesector) de sterk ste groeiers zijn, aldus het onder zoek. Werkgelegenheid Op het gebied van de werkgele genheid valt er komend jaar weinig te verwachten. Uit een onderzoek van het bureau Lagendijk, even eens vandaag gepubliceerd in het weekblad FEM, blijkt dat negen procent van de kleinere bedrijven (met minder dan 200 mensen) een uitbreiding van het personeelsbe stand verwacht. Drie maanden ge leden was dat zes procent. Een meerderheid (55 procent) verwacht uitbreiding noch inkrimping. Van de grote ondernemingen (meer dan 200 werknemers) ver wacht 56 procent dat het perso neelsbestand gelijk blijft. Drie maanden geleden kwam dat ant woord nog uit 63 procent. Twintig procent voorspelt zelfs een vermin dering van de werkgelegenheid. Drie maanden geleden gold dat nog voor slechts tien procent. Het regeringsbeleid oogst steeds minder waardering van de onder vraagde ondernemers. In 1983 be schouwde nog 83 procent de Mil joenennota als een goede tot zeer goede boodschap voor het bedrijfs leven. Vorig jaar was de waarde ring al wat minder (75 procent), maar dit jaar zakte ze aanzienlijk: tot 58 procent. SCHIPHOL (GPD) - Een Boeing 727 van Air Holland op weg naar Las Palmas heeft gisteravond om kwart over zes direct na het vertrek van Schiphol een noodlanding ge maakt. Bij het opstijgen merkte de gezagvoerder dat er problemen wa ren met een van de banden van het hoofdlandingsgestel. Agenten van de gemeentepolitie van Haarlem mermeer, die met een pantserwa gen langs de baan stonden in ver band met de beveiliging van een toestel van de Iraëlische lucht vaartmaatschappij El Al, zagen rubber van de banden vliegen. Het toestel vloog vervolgens nog een keer laag over, waardoor aan de grond kon worden vastgesteld dat er inderdaad iets fout zat met het hoofdlandingsgestel. De Boeing 727, met 187 passagiers aan boord, maakte daarna een rondje boven de Noordzee om het groot ste deel van de brandstof te lozen. Op de luchthaven was inmiddels alles in gereedheid gebracht voor de landing van het toestel. Brand weer, ambulance en politie ston den paraat langs de Zwanenburg- baan. De gezagvoerder van Air Holland wist het toestel echter zon der moeilijkheden aan de grond te zetten. De passagiers verlieten het vliegtuig direct na de geslaagde noodlanding op de startbaan. Nadat het mankement aan de Boeing was verholpen, kon het toe stel met enkele uren vertraging als nog zijn reis naar de zuidelijke vakantiebestemming beginnen. Vrij warm Droog weer en perioden met zon. Mini mumtemperatuur rond 10 graden, mid- dagtemperatuur omstreeks 21 graden. Matige zuidenwind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: perioden met zon en een kleine kans op een bui. Geleide lijk iets lagere temperatuur. 1 oktober 1985 Bankpersoneel terecht voor fraudezaken ARNHEM (ANP) - De 38-jarige ex- directeur en drie medewerkers van de Rabobank in het Gelderse Beek-Ubbergen staan donderdag in Arnhem terecht wegens fraude. Het viertal is clieïiten behulpzaam geweest bij het doen van valse aan giften voor de inkomstenbelasting. De politie kwam de zaak in 1982 op het spoor bij een onderzoek naar een zeer omvangrijke koppel- bazenaffaire waarbij de staat voor vele miljoenen werd benadeeld. De hoofdverdachten zijn inmiddels tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld. Uit de inbeslaggenomen admini stratie, bleek volgens de Arnhemse officier van justitie mr. P. Tideman vanochtend dat het viertal onder meer huurovereenkomsten voor de safeloketten opstelde onder val se namen. Ook zijn onder gefin geerde namen depositorekeningen geopend en effectennota's opge maakt. Ze zouden bovendien hebben meegewerkt aan een bedrieglijke bankbreuk in verband met een klant van de bank, die failliet was verklaard. In verband met de viering van Leidens ontzet zijn de po liklinieken op 3 OKTOBER GESLOTEN. AMSTERDAM (ANP) - Het kan toor van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al aan het Rokin in Amsterdam is vanmorgen kort na acht uur licht beschadigd door een explosie. Het ging volgens de politie waarschijnlijk om een bom die was geplaatst in het steegje naast het kantoor. De schade bestaat vooral uit en kele ontzette ruiten van gepantserd glas. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. <foto anpi Ronddobberende hengelaar met computer gered (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK/VOORHOUT - Een sportvisser uit Voorhout heeft zaterdag bijna de hele dag in een klein bootje voor de kust van Noordwijk rondgedobberd omdat hij zonder benzine zat. Dat hij 's avonds toch nog door de Noordwijkse reddingbriga de kon worden opgepikt was te danken aan een Noors vracht schip en een computer van het marinevliegkamp Valkenburg. De bemanning van de Noorse vrachtvaarder had de man 's middags gezien en dat uit routi ne gemeld aan Scheveningen Radio in IJmuiden. Daar nam men het bericht voor kennisge ving aan omdat er niemand als vermist was opgegeven. Toen dat later op de dag toch het geval bleek kon de opgege ven positie door de Opspo- rings- en Reddingsdienst op de marinebasis Valkenburg snel in de computer worden gestopt zodat men vrijwel exact kon becijferen waar het bootje moest liggen. (voorheen Luiten) Rapenburg 48, Stevenshofpolder en Katwijk Leiden tel. 071-123728 b.g.g. 763435 - Judo (vanaf 4 jaar) - Jiu-Jitsu (zelfverdediging) vanaf 6 jaar - Karate (vanaf 6 jaar) - Yoga -- Dames- en Herenconditietraining DEN HAAG (GPD) - Er is nog geen oplossing voor het probleem rond Klaas de Jonge, die in het ou de Nederlandse ambassadege bouw in Pretoria zit waarvan het huurcontract morgen afloopt. Op het ministerie verwachtte men vanochtend op korte termijn geen veranderingen. Volgens minister Van den Broek (buitenlandse za ken) blijft de onschendbaarheid van het gebouw intact totdat al het ambassadepersoneel is vertrok ken. De minister verklaarde gisteren voor de AVRO-radio dat een even tuele bestorming van het gebouw door de Zuidafrikaanse politie "een flagrante schending van de internationale rechtsregels en di plomatieke verdragen daarover" zou zijn. Van den Broek: "Uiteindelijk RAJNEESHPURAM/KEULEN AMSTERDAM (UPI/DPA/AP/ GPD/ANP) - Op tal van plaatsen in de wereld wachten de volgelingen van Bhagwan Shree Rajneesh ge spannen op de voor vanavond aan gekondigde persconferentie, waar op de Indiase goeroe zijn visie op de toekomst zal prijsgeven. Afgelopen vrijdag kondigde hij al aan dat de sannyasins geen rode kleren en geen mala (ketting met het portret van Bhagwan) meer hoeven te dragen. Ook meldde hij dat alle exemplaren van het rode boekje waarin hij zijn opvattingen uiteenzet, vanavond in de commu ne van R^jneeshpuram in de Ame rikaanse staat Oregon verbrand zullen worden. Over het lot van de Bhagwan-be- weging bestaat onzekerheid. Niet alleen vanwege de berichten over corruptie aan de top en de vergifti gingspogingen, maar ook omdat het Bhagwancentrum in Keulen het bericht dat de sannyasins niet langer rood hoeven dragen, oryuist heeft genoemd. bereikte, was dat Bhagwan de be weging wilde opheffen. Nu dat niet waar blijkt te zijn, is de reactie over het algemeen vrij gelaten. Swami Premveda, woordvoerder van de commune, noemt de tijd dat hij verplicht in het rood liep, persoon lijk een belangrijke ervaring. Hij ervaart de nieuwe voorschriften als een belangrijke les van Bhagwan: „Wat ik erin zie is dat hij alle franje kwijt wil, alle zekerheden waaraan je je vast kunt grijpen. Het heeft het effect dat het je heel erg wak ker houdt. Zulke dingen doet hy wel vaker". Bij de commune in Amsterdam hebben de veranderingen volgens een woordvoerster niet al te veel beroering gebracht. „Na alle schokken die we de laatste tijd hebben gehad, is het al dan niet dragen van de mala maar een klein dingetje", aldus Ma Sundra van het Rajneesh Services International. In de Amsterdamse commune heeft nog niemand de woorden van de meester opgevolgd en loopt ie dereen nog in het rood met een me daillon om zijn hals. Het eerste bericht dat de Amster damse commune dit weekeinde Franse actrice Simone Signoret (64) overleden heeft het probleem niets te maken met een huurcontract of wat dan ook. We hebben uit humanitair oogpunt en uit politieke overwe gingen een geschil met de Zuid afrikaanse regering en dat kun je natuurlijk niet oplossen via de om weg van een huurcontract". Om de zaak De Jonge te kunnen oplossen denkt Van den Broek nog enige tijd nodig te hebben. "Er is overleg gaande, maar de zaak ligt zeer moeilijk". Zwakzinnige patiënt verkeerd behandeld Arts berispt ZWOLLE (ANP). - Het Medisch Tuchtcollege in Zwolle heeft het hoofd van de medische dienst van de zwakzinnigeninrichting 's Koo nings Jaght in Arnhem officieel be rispt. De man heeft zich naar het oordeel van het tuchtcollege schul dig gemaakt aan handelingen die het vertrouwen in de medische stand ondermijnen. De arts was aangeklaagd door mevrouw A. Dongo-Caminada uit het Twentse Delden. Zij heeft ernstige klachten over de manier waarop haar doch ter tussen 1969 en 1980 in het Arn hemse instituut is behandeld. De vrouw, zelf kinderarts, heeft de uit spraak van het tuchtcollege be kendgemaakt. Het tuchtcollege heeft het falen van de medische zorg afgeleid uit de behandeling na een Achilles pees-operatie bij het meisje. Tegen het voorschrift in om haar te laten liggen, liet men haar een dag na de ingreep al zitten met afhangende benen. Haar beenbeugel was bo- vendiend verkeerd aangebracht en ze kreeg te kleine schoenen aan. Hofstede nieuwe CNV -voorzitter DEN HAAG (GPD) - Henk Hofste de wordt waarschijnlijk de opvol ger van Harm van der Meulen die volgend jaar oktober aftreedt als voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV). De ver bondsraad moet zich daar volgen de week maandag over uitspreken. Hofstede, die 48 jaar is, is nu vice- voorzitter van het verbond. Het CNV-verbondsbestuur heeft Hofstede voorgedragen en er zijn tot nu toe geen tegenkandidaten. Hofstede is afkomstig uit de Voe dingsbond, die twee jaar geleden fusioneerde met de Industriebond CNV. Sinds 1974 zit hij al in het be stuur. PARIJS (AP/Rtr.) - De Franse ac trice Simone Signoret is de afgelo pen nacht op 64-jarige leeftijd aan kanker overleden. Dit heeft haar uitgever Fayard vanmorgen be kendgemaakt. Zij was al geruime tijd ernstig ziek. Simone Signoret speelde in zo'n veertig films en kreeg in 1961 een Oscar voor haar rol in 'Room at the top'. In 1977 bracht zij haar memoi res uit onder de titel 'Nostalgie is ook niet meer wat het was'. Begin dit jaar publiceerde zij de roman 'Adieu, Volodia'. Signoret was getrouwd met de acteur Yves Montand. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding ^Zuurkool natureMQ S5J pak 500 gram Lr3 Braadworst 500g&48425 7/1Q kilo 3938 ArrO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1