Volleybalvrouwen simpel weggespeeld 'Gouden' koppel winnaar tijdrit De Haan kraait victorie Mannen nemen hindernis Medaille Wilhelm: pech v.d. Vlist Arjan Jagt nog in vorm Limieten Zijl-zwemmers Remise in tweekamp Zeilrace van start MAANDAG 30 SEPTEM1312H SPORT PAGINA 17 LEIDEN - Arjan de Haan heeft zijn mogelijkheden als tienkamper dui delijk getoond. Het afgelopen weekeinde slaagde hij er in de Leidse Hout in om 6232 punten te behalen op de onderlinge meer kampen van zijn vereniging AV Holland. Daarmee bleef hij Michel Moll en Chris Winkel ruim voor. Van de vrouwen was Yvonne van Dorp weer eens de beste. Haar loop- en springkwaliteiten wogen ruimschoots op tegen de veelzij digheid van concurrente Jacqueli ne Baljet, die op afstand tweede werd. Als afsluiting van het baansei- zoen staan elk jaar weer onderlinge meerkampen op het programma. Die gelden als een soort officieuze clubkampioenschappen. Ondanks de ideale weersomstandigheden liet de belangstelling van senioren te wensen over. Daar leed de kwali teit echter niet onder: er werden heel wat persoonlijke records aan gescherpt en zelfs clubrecords ver beterd. De prestatiereeks van Arjan de Haan bevatte heel wat uitschieters. Op zijn specialiteit, het polsstok hoogspringen, overbrugde hij on der toezicht van trainer Gijsbert de Ruiter 4.10. Voorts pakte De Haan op de 400 meter (51.2), de 110 meter horden (16.1) en het hoogspringen (1.85) een groot aantal punten. Mi chel Moll kon daar alleen op de loopnummers iets tegen inbren gen. Zijn 400 metertijd van 49.9 en ook de afsluitende 1500 meter in 4.08.6 droegen flink bij aan zijn to taal van 5771 punten. Chris Winkel vertoefde op het derde plan, maar sprong daar met de polsstok (4 me ter) een heel stuk bovenuit. Dat Yvonne van Dorp Jacqueli ne Baljet bij de vrouwen aftroefde was geen verrassing. Opzienba rend was de manier waarop dit ge beurde. Op één van de sterke on derdelen van Baljet, het hoogsprin gen, kwam Van Dorp zo maar even op 1.60 uit, 10 centimeter boven haar concurrente. Zodoende kon zij het zich veroorloven op haar specialiteiten verspringen (5.53) en de 200 meter (25.5) wat minder punten te pakken. Baljet kwam overigens op de 100 meter horden (15.1) en het kogelstoten (11.07) zeer behoorlijk voor de dag. Ook de junioren kwamen in ac tie. A-jongen Menno Swier kwam tol 5783 punten. De 400 meter won hij in 49.3 en op de 110 meter hor den overtuigde hij met een flitsen de 15.2. Met de werp- en spring- nummers had hij echter teveel pro blemen om al boven de 6000 pun ten te komen. Anneke Hoek sloot bij de A-meisjes een matige zeven kamp winnend af met 3246 punten. Paulien Capel won bij de B-meis jes en Harald van Dooren bij de B- jongens. Deze echte meerkamper kwam vooral goed over de horden heen: 110 meter in 16.2. De jongste categorieën kenden winnaars in Edwin van Delft (C- jongens), Manon Moedig (C-meis- jes), Menno Jansen (D-jongens) en Eefke van der Drift (D-meisjes). Jansen sloot af met een knappe 1000 meter (3.00.8) en Van der Drift sprong net als haar leeftijdgenote Aria Plug 1.45 hoog. Beste pupillen waren Jan Willem van Duyn en Iris Wullems. Spartaan De B-jongens van De Spartaan hebben zaterdag een eervolle der de plaats behaald in de interregio nale finale in Alphen aan de Rijn. De met een rugblessure tobbende puntenpakker Eric Opgelder kon noodgedwongen alleen op de loop nummers worden ingezet. De 4 x 100 meter ging in 45.5 en op de 400 meter ging Opgelder in 53.1 rond. Ook Thijs de Vries kwam goed uit de verf: zijn 100 meter was na 11.6 seconden afgelopen en de kogel stootte hij 13.23 ver. De rest van de ploeg vulde deze prestaties aan tot een totaal van 8724 punten. TIM BROUWER DE KONING LEEUWARDEN (GPD) - De inten sieve voorbereiding op het Euro pees volleybalkampioenschap werd jongstleden woensdagavond in Hengelo met een voor onmoge lijk gehouden overwinning op de Sowjet-Unie afgesloten. Het bewijs dat het Nederlands vrouwenvol leybal ogenschijnlijk een stadium van volwassenheid had bereikt. Ondanks eén begrijpelijke jubel stemming was er bij bondscoach Peter Murphy plaats voor relative rende woorden. „De overwinning bewijst de vooruitgang, maar is een uitschieter. Stabiliteit hoeft van dit team nog niet verwacht te worden. De voorbereidingsperiode is daarvoor toch nog te kort ge weest". Waarbij Murphy zich waèrschijn- lijk geen moment gerealiseerd zal hebben hoe betekenisvol die woor den vier dagen later zouden blijken te zijn. De euforie maakte gister avond namelijk plaats voor diepe teleurstelling na de 3-0 nederlaag tegen Roemenie op de openings dag van het EK in Leeuwarden. „Het is niet eens een wedstrijd ge weest", moest Murphy constate ren. „Wij zijn geen momenf in de wedstrijd geweest, we zijn simpel weg weggespeeld". Waarmee de weg naar de finale ronde van het EK al redelijk afge sloten lijkt. Winst van een of twee sets had Nederland een wat gunsti ger perspectief op deelname in de finalepoule kunnen verschaffen, maar bij het uitblijven van de winst van een enkele set, rest Ne derland in de resterende poule wedstrijden tegen Italië en Honga rije niets anders dan winnen. Een bijna onmogelijke opgave voor het team, afgaand op het belabberde niveau van de wedstrijd tegen Roe- Murphy wil een opleving op voorhand echter niet uitsluiten. „Toernooivolleybal impliceert, dat je een wedstrijd volledig van je af moet kunnen zetten om een dag la ter onbevangen opnieuw te begin nen. De ploeg heeft de afgelopen maanden bewezen over mentaliteit te beschikken. Waarom zouden we ons maandag tegen Italië niet re vancheren. We hebben ons in een positie gemanoeuvreerd waarin we alles of niets kunnen en moeten spelen, bevrijd van de druk die ons vandaag te veel was". Aan het opvallende falen van Ne derland liggen namelijk vooral psychische factoren ten grondslag. Alle tot nu toe gespeelde wedstrij den en. toernooien werden geken merkt door een grote mate van vrij blijvendheid. Prestaties werden nog niet verwacht, een stijging van het spelniveau vormde reden ge noeg voor optimisme en iedere aansprekende overwinning werd gebruikt om de vooruitgang te on derstrepen. Het Europees kam pioenschap is in wezen het eerste toernooi waar van Nederland meer verwacht wordt dan een aantrek kelijk spelniveau. Zeker na de voor Nederlandse begrippen ongeken de voorbereiding, wordt op het EK slechts een ding verwacht: presta ties, in de vorm van overwinnin gen. De spanning die dat met zich meebrengt kon Nederland in de openingswedstrijd simpelweg niet aan. De cijfers spreken wat dat be treft boekdelen. Een trainbaar on derdeel als de stop, was ongekend zwak. Slechts twee van de tien pas ses kwamen op maat bij de spel- verdeelsters terecht. Waarmee de aanvalsdreiging van Nederland ei genlijk automatisch zwak was. De midaanval werd bijna systema tisch geschuwd. Wat overbleef was een doorzichtige buitenaanval, een te gemakkelijke prooi voor de Roe meense blokkering en achterveld- verdediging. Het Nederlandse blok bestond niet. Murphy memoreerde na afloop slechts één geplaatst blok in een heel uur volleybal. Slechts spelverdeelster Petra van der Linde en midaanvalster In- grid Piersma bleven redelijk over eind, de overige speelsters faalden. „En van wisselspeelsters mag je niet verwachten dat ze een team gaan dragen", constateerde Mur phy. ,,%f speelsters moeten de wisselspeelster oppakken, bij ons moest een wisselspeelster vijf ba sisspeelsters zien mee te sleuren. De omgekeerde wereld". LEIDEN - De zwemjeugd van De Zijl/LGB heeft het afgelopen weekein de bij de start van de nationale competitie enkele limieten weten te zwemmen voor de winterkampioenschappen. Goede resultaten waren er eveneens voor de jeugd van LZ'86, die echter met een slechter puntento taal genoegen moest nemen. Bij de jongens onder 16 jaar wist Robert Janssen op de 100m vrije slag in Hoorn de limiet voor de NWK te halen in een tijd van 59,9, achter Leon Luyten, die aantikte in 57,8. Janssen wist in de leeftijdsgroep tot 14 jaar ook op de 400m de limiet te behalen (4.37,4), terwijl clubgenoot Niels Ouwerkerk als eerste aankwam op de 100m vlinderslag in een limiettijd van 1.10,4. Ook bij de prilste jeugd (onder 12 jaar) was De Zijl bijzonder succesvol (drie eerste plaatsen), terwijl de estafetteploegen van meisjes en jongens onder 16 een belangrijk aandeel hadden in het uiteindelijke puntentoaal van 4353,9. LZ'86 kwam in Vlaardingen uit op een totaal van 4490,4 en moet het voorlopig stellen met een plaats in de onderste regionen. Yvonne de Kier bezorgde de Leidse ploeg een eerste plaats op de 100m vlinder (onder 16) in een tijd van 1.08,6. Een eerste plaats was er eveneens voor Hans van Hees met winst op de 100m schoolslag (1.11,8), terwijl verder Paulien Stastra, Richard Snoeker en Marco Mulder goed voor de dag kwamen. Traditiegetrouw boekte LZ'86 winst in de tussennummers voor kinderen onder 10 jaar, maar deze tellen niet meer mee voor het puntentotaal. DEN BOSCH (GPD) - Het Nederlands mannen volley balteam heeft het eerste obstakel op weg naar de fina lepoule van het Europees kampioenschap uit de weg geruimd. Joegoslavië werd gisteren met 3-.1 aan de kant geschoven. Hoewel de uitslag anders doet vermoeden heeft de winst van Oranje toch nog aan een zijden draad gehan gen. Het team van Geert Trompetter leek de wedstrijd in de vierde set geheel uit handen te geven. Nadat het in kansloze positie gemanoeuvreerde Joegoslavië in de derde set door het stijf van de zenuwen staande Nederlandse team de gelegenheid werd geboden te rug in de wedstrijd te komen, leken de Joegoslaven recht op een beslissende vijfde set af te stevenen. Een wonderbaarlijk herstel gaf aan, dat recente overwin ningen op Tsjechoslowakije en Roemenië geen uit schieters zijn geweest. „We hadden met 3-0 moeten winnen", concludeerde ook bondscoach Geert Trompetter na afloop. Op het moment dat'zijn team op die 3-0-overwinning leek af te gaan, verstoorde hij met een dubbele wissel (Selin- ger en Boudrie voor Clartey en Raterink), die in de eerste en tweede set wel nodig was geweest om het Nederlands team over de drempel heen te helpen, het ritme binnen de ploeg. „Dat doe je gewoon. Je hoopt op een positief effect. Dat zij in één keer doorlopen naar de 15. Je dubt, je wikt, je schaakt en dat pakt ook wel eens verkeerd uit". De Joegoslaven roken op dat moment hun kans en sloegen, geleid door spelverdeler Malevic, een gat met Nederland. „Er zaten echter te veel pieken en dalen in ons spel. Er werd niet constant genoeg gespeeld. Daarom hebben we toch nog verloren", analyseerde de Joegoslavische trainer Semper, die de nederlaag tegen het Nederlands team bepaald niet ingecalcu leerd had. Hij bleef echter geloven in een finaleplaats voor zijn team. Met „natuurlijk, er zijn nog twee wed strijden te gaan" hield hij de moed erin. Geen kwaad woord van de Joegoslaaf over het op treden van de Roemeense eerste scheidsrechter Nico- lau, die het Nederlands team wel eens wat al te opzich tig bevoordeelde. De gedachten van de trainer zullen echter niet alleen naar de Roemeen gaan, maar vooral naar het moment in de vierde set, dat zijn team bij een 4-10 voorsprong het verkrampt spelende Nederlandse, team geen vijfde set kon afdwingen. Zijn team was niet bij machte om door te drukken, mede waardoor dé Nederlandse blokkering, die eigenlijk alleen in de tweede set (15-10) optimaal functioneerde, weer greep kreeg op de Joegoslavische aanval, die de eeuwig ge toonde variatie weer liet varen. Nederland drukte toen wel door en bij 15-12 kon er een feestje worden ge bouwd in de uitverkochte (3100 toeschouwers) Maaspoort. De spanning kon worden afgereageerd. In de eerste set werd al snel duidelijk dat de druk het Nederlands team af en toe wel eens te veel werd. Het weinig imponerende Joegoslavië kon te lang gelij ke tred houden. De eerste keer dat Geert Trompetter zijn dubbele wissel toepaste, was bij 5-7. Het inbren gen van spelverdeler Selinger bracht gelijk het ver trouwen terug bij de meeste spelers. Alleen Henri Brouwhuis viel door een te zwakke stop uit de toon, maar bij 14-12 leek er geen vuiltje meer aan de lucht. De onrust sloop weer binnen het team, toen Trompet ter de wissels ongedaan maakte, maar bij 16-14 was toch de eerste stap naar winst gezet. In de tweede set, bij 7-8, de dubbele wissel en toen zag de bondscoach tot zijn genoegen het Nederlands team, met aan het hoofd een veel scorende Teun Buys, korte metten maken met de Joegoslaven (15-10). In de derde set ontstonden de problemen, die in de vierde set dreigden te escaleren. De hoop op een plaats in de finaleronde werd door de Joegoslaven echter niet de grond ingeboord. Er waren in de vierde set wel harde woorden nodig om het Nederlands team weer in het gareel te krijgen. Trompetter liet in zijn enige time «ut in de vierde set, de stand was toen 4-7, blijken geen genoegen te nemen met de spelopvatting van zijn spelers. „Op dat moment waren harde woor den nodig. Je zag de kopjes naar beneden gaan. Ze hebben zich overigens prima hersteld". LEIDEN - Aan het einde van een lang seizoen blijft de eerstejaars- amateurwielrenner Arjan Jagt nog een goede vorm betonen, al be perkt de Woubruggenaar zich nu tot het rijden van criteria. In het Brabantse Moergestel zocht Jagt gisteren vanaf de start het avon tuur. Na 10 ronden zag de Batavus- renner zich echter achterhaald door het peloton, waarop prompt eën viertal renners het hazepad koos. Pas te laat realiseerde Jagt zich dat dit de beslissende ont snapping was. Een ultieme achter volging leverde hem tenslotte nog een zesde plaats op. Zaterdag reed Jagt ook in de Aalsmeerse Veilinghal een actieve koers, om ook nu de slag te r twaalfde. Jan Hendrik Lagerweij, plaatsgenoot van Jagt. sleepte gis teren in Breda een tiende stek in de wacht. Daags tevoor finishte de Du Prie-renner op de Rotterdamse Coolsingel als twaalfde. Winnaar' was daar Lagerweij's ploeggenoot Rob Sienders. Bij de liefhebbers spurtte Klaas van Duivenvoorden uit Noordwijkerhout in Aalsmeer naar de zege, terwijl hy gisteren vyfde werd in de klassieke omloop van het Zaanse polderland. Piet Kralt finishte in die spurt als ne gende. Veteraan Jan Zwaan was in Scheveningen goed voor een derde plaats, terwijl Arie van de Burg in Dordrecht als tweede over de meet kwam. Moser/Oersted pakken Trofeo TRENTO (AFP) - De koppeling van Francesco Moser en Hans- Henrik Oersted, de twee wereld uurrecordhouders, heeft effect ge sorteerd. De Italiaans/Deense ploeg zegevierde in de Trofeo Ba- racchi, de 96 kilometer lange tijdrit in Italië, die als één van de laatste hoogtepunten van het wielersei- zoen geldt. De voorsprong van Moser/Oer sted was kleiner dan verwacht. Het koppel, bestaande uit Daniele Ca- roli, de talentvolle landgenoot van Moser, en Michael Wilson, de Au stralische tijdrijder, bleef steken op een achterstand van 24 secon den. Daarna waren de verschillen aanzienlijk groter. Er was nog een andere indicatie over de winnende tijd, die in 1984, met Moser aan de zijde van Bernard Hinault, aan zienlijk beter was. Met 1.58,26, het geen een gemiddelde snelheid be tekende van 48,939 kilometer per uur, zouden Moser en Oersted een jaar geleden, op precies hetzelfde parkoers, vierde zijn geworden. Voor Moser betekende zijn over winning van zaterdag, dat zijn naam voor de vijfde keer werd bij geschreven op de erelijst van de Trofeo Baracchi. Daarmee werd hij de enige recordhouder. Fausto Coppi en Ercole Baldini wonnen de koppeltijdrit ooit vier keer. In de 44e editie van de Trofeo Barac chi waren geen Nederlanders on der de 24 deelnemers. Bert Ooster bosch zou aanvankelijk een koppel vormen met Eric Vanderaerden. De Belgische sprinter/tijdrijder voelde zich aan het einde van het seizoen uitgeput en had geen zin meer. Ronan Pensee, de beroepswiel renner uit de dit seizoen weinig succesvolle ploeg van Roland Ber- land, heeft de Ster der Beloften ge wonnen. Hij behield in het tweede gedeelte van de vijfde en laatste etappe zijn kleine voorsprong op de achtervolgers, van wie Domini que Gaigne met op succes op jacht ging naar de etappezege. Hij be reikte de eindstreep met een voor sprong van zes seconden op Pen- sec. Dat waren er negen te weinig voor de eindoverwinning. Wel ging Gaigne in het klassement Jean- Paul van Poppel van de ploeg van Ben van Erp voorbij. Kelly De Ierse beroepswielrenner Sean Kelly heeft de nationale ron de van zijn land gewonnen. Hij had in het eindklassement een voor sprong van 56 seconden op Adri van der Poel, die gisteren de vijfde en laatste etappe, van Tullamore naar Dublin over 127 kilometer, won. Van der Poel zegevierde in de SEOEL (ANP) - Wil Wilhelm heeft zich op de laatste dag van de we reldkampioenschappen judo in Seoel uit zijn depressie getild. Na zijn korte optreden op de ope ningsdag, bereikte hij gister avond met een derde plaats in de open categorie weer het erepo dium. Minder succesvol was Lei derdorper Robert van der Vlist, die werd uitgeschakeld door de Duitser Stranz. De Wilhelm die gisteren de hal binnenstapte was een ander mens dan de man die er op de openings dag ontluisterd werd. Het was ook een andere judoka en zijn overwin ningen op de Italiaan Mario Dami- nelli en de Oostduitser Henry Stöhr staan daarvoor als bewijs. In de strijd om het brons tegen Chris tian Vachon (Fra) toonde hij aan dat stimulerende uitslagen op hem een directe en ongekende uitwer king hebben. De zekerheid van de heupworp die Waza-ari, een half punt, opleverde was van de de nieuwe Wilhelm, die zich in Seoel hervonden heeft. De houdgreep waarmee hij zijn overwinning met een vol punt gestalte gaf bewees ten overvloede dat hij afstand heeft genomen van het nabije verleden, dat met tegenvallers was gevuld. Wilhelm had er zelf een verkla ring voor bij de hand. „Toen ik aan het toernooi begon, had ik twee kansen, maar dit was de laatste mogelijkheid. Ik weet dat een top sporter iedere gelegenheid moet aangrijpen, maar donderdag was ik er mentaal gewoon niet toe in staat. Ik was nog te veel met mij zelf be zig. Ik had keihard getraind in Ja pan, was met wat kleine blessures naar hier gekomen en was nog niet ingesteld op mijn nieuwe gewicht. Door de training van de laatste maanden was ik teruggevallen van 137 kilo naar 122. Dat gaat niet on opgemerkt voorbij aan je weer stand. Je moet bovendien wennen aan het gegeven datje minder mas sa hebt. Ik voel mij er echter best bij. Seoel 1985 is voor mij niet het einde, ik wil nog jaren doorgaan en het liefst hier over drie jaar weer terug zijn". Met de „buitenstaander" Ben Spijkers was Wil Wilhelm weer de trekker van de wat stroef lopende kar van het Nederlandse judo. De anderen, die in het weekeinde aan de slag moesten in de lichtere klas- MOSKOU - In de tweekamp om de wereldtitel schaken in Moskou kwamen uitdager Kasparov en ti telverdediger Karpov zaterdag in de tiende partij remise overeen. Ook in de strijd om de damtitel viel er in de vijfde partij geen beslis sing. Clerc en Gantwarg deelden in Dordrecht de punten. Kasparov is zijn inzinking ogen schijnlijk geheel te boven. Daar gaf hij blijk van in de tiende partij die bestempeld mocht worden tot een meesterwerkje. In de Schevenin- ger-variant van het Siciliaans dwong hij Karpov tot de uiterste behoedzaamheid. Na 37 zetten kwam het tot remise. De 1Ö00 toe- schouwers gaven de schakers een staande ovatie. Karpov leidt met 5'/2 tegen 4 Va. Partij Wit: Karpov; Zwart: Kasparov: 1. c'2-1'4 c:7-c5 ;2. p« 1-1*3 d7-dG; 3. d2-d4 c5x- pl'.ixd l 5 pbl-c tbB-aö; 17. Ia7-c3 da5-b4: 18. dd2-d3 1<:8-cG: 19. ra-15 leG-d7; 20. tal-a3 db4-a5; 21. tu3-b3 b7-b5; 22. a4xb5 aGxbö; 23. pc3xb5 ld7-cG; 24. lo2-P3 ta8-b8; 25. c2-c4 da5-a8; 2G. Ic3-g5 Ic6xc4; 27. 113x04 pfGxc4; 28. Itf5-c7 toBxv7; 29. tb3-a3 du8-cG; 30. b2-b4 h7-h5; 31. pb5- a7 tc7xa7; 32. ta3xa7 tb8xb4; 33. dd3-l3 tb4xc4; 34. dI3xh5 pc4-!2+; 35. khl-gl p!2- De damtweekamp om de wereldti tel leverde Gantwarg na dc eerste week in Dordrecht een 6-4 voor sprong op. Morgen verhuizen de dammers naar Rotterdam. "Daar moet de gelijkmaker dan maar tot stand komen", zei uitdager Clerc die gisteren geen kans zag om dc Sowjet-speler te verontrusten. sen waren, met uitzondering van Robert van de Vlist, figuurlijk te licht voor het evenement. Jean-Pierre van Deursen kon zich na een partij verkleden. Van Heest haalde na een snelle neder laag nog een winstpartijtje in de herkansing. Van de Vlist begon in drukwekkend met winst op Tamas Namgalaoeri, in mei te Hamar nog Europees kampioen en ondervond daarna de nadelen van de jury- sport, die judo soms is. De Oostduitsers vonden dat Wil helm daarvan het voordeel had in zijn partij tegen Henry Stöhr. De beslissing namelijk die Wilhelm zijn yuko opleverde werd genomen door de Nieuw-Zeelander Leo Rat ten, die zés jaar geleden nog de Rotterdammer Leo Ratten was. Wilhelm was volledig in staat op niveau te strijden. Daminelli had het al ondervonden. Binnen twin tig seconden verwierf Wilhelm zich zijn voordeel (yuko) en bleef daar na koel, verstandig: en aanvallend genoeg om die voorsprong niet meer prijs te geven. Verlies tegen Yoshimi Masaki uit Japan, de dik ste en minst-atletische van alle deelnemers, maar wel de nieuwe wereldkampioen in de open cate gorie, was geen verrassing. Van der Vlist Korea zal geen prettig» herinne ring voor Robert van der Vlist zijn. Zaterdag eindigde zijn toernooi in de klasse tot 71 kg veel te abrupt nadat hij begonnen was met een vooral verstandige overwinning op de Europese kampioen van 1985, Willie Wilhelm op wecj naar zijn bronzen medaille. Tamas Namgalaoeri uit de Sovjet Unie. De belofte die in dat succes, op eenstemmige beslissing van de juryleden, lag opgesloten, werd geen werkelijkheid omdat Stoffen Stranz in de daarop volgende partij hem op dezelfde manier versloeg. Die nederlaag, nadat de stemmen van de juryleden staakten, kwam op rekening van de Koreaanse scheidsrechter Lee. De mogelijk heden tot herkansing gingen verlo ren omdat Stranz, in gewonnen po sitie, zijn plaats in dc eindstrijd prijs gaf aan de genadeloze vechter Ahn Byung Keun. Dc Koreaan, met de Olympische titel van Los Angeles op zak, verspeelde de mo gelijkheid op een aanzienlijke ver hoging van zijn staatspensioen door een nederlaag in de finale te gen de letterlijk en figuurlijk sterk ste man uit deze klasse Joeri Soko- lov. De judoka uit de Sovjet Unie won zijn vyf partijen met een vol punt. Jo Gevers heeft geen enkele illu sie kunnen koesteren. Lee Kyung Keun (Kor), liet hem na precies 24 seconden door de lucht vliegen en Andreas Paluschek (DDR) had hem binnen de minuut al in een knellende houdgreep in zijn twee de partij uit dc herkansing na mini male winst op de Mexicaan Ignacio Flores. eindsprint. Rob Harmeling, de Nij- verdalse amateur, werd derde. Teun van Vliet werd derde in het eindklassement op 2.19 minuten van winnaar Kelly. Zoetemelk Wereldkampioen Joop Zoete melk heeft zaterdagavond in Aals meer een indoor-wielergala gewon nen. De bloemenveiling van Aals meer reden de profs 110 kilometer voor 15.000 toeschouwers. Drie ki lometer voor het einde, er werden ronden van 1500 meter gereden, ontsnapte Zoetemelk met Jan Jon kers aan de greep van de groep. Het tweetal nam uiteindelijk tien seconden voorsprong en hield die tot op de streep vast. Zoetemelk ze gevierde in de spurt. Hy reed de 110 kilometer in 2 uur 37 minuten en 10 seconden. Klaagzang van schaatscoach Henk Gemser BAARN (GPD) - De 103-jarige Ko ninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond is de oude niet meer. Werden de ijsloze maanden ieder jaar aangegrepen voor het uitvech ten van onder lagere temperaturen ontstane conflicten, met die sto koude traditie is ineens gebroken. Er schijnt geen vuiltje meer aan de lucht voor de KNSB, die zaterdag in het riante opleidingscentrum van de sponsor opgewekt de selec ties voor het nieuwe seizoen pre senteerde. Pas na het officiële deel van de bijeenkomst vielen in klei ne kring zowaar toch nog enkele kritische woorden te beluisteren. Henk Gemser, de zo succesvolle mannencoach, krijgt voor zijn se lectie te weinig geld om het uitge stippelde programma volledig te kunnen afwerken. In zijn planning kwam Gemser 6000 gulden hoger uit dan de bond voor de voornaamste kernploeg wil uittrekken. Hij deed zijn best er zo luchtharig mogelijk over te pra ten, want om een ruzie zit de Fries niet te springen. "Het is geen klacht, maar slechts een constate ring", waren zijn verzachtende woorden. Maar toch. Wat bijvoorbeeld te zeggen van: "De BCK (Begeleidings Commis sie Kernploegen) zit met een dub belloopsjachtgeweer achter me aan om op de kosten te beknibbe len. Ik heb geen assistent gekregen en weer ontbreekt een aparte sprintploeg. En verder is er voor de coaches geen ruimte om binnen de BCK mee te beslissen. We mogen slechts adviseren. Allemaal zaken waarover ik met goede argumen ten steeds weer begin, want ik laat mijn pet er niet naar hangen". PORTSMOUTH (AP) - Met een matige zuidoostenwind zijn zater dag in het Britse Portsmouth 15 zeiljachten uit 10 landen, waaron der die van de Nederlanders Con nie van Rietschoten en Dirk Nauta, van start gegaan voor de vierde Whitbread race rond de wereld. De ruim 43.000 km lange tocht geldt als de zwaartste en meest ge renommeerde in de wereld van de zeezeilers. Het startschot moest 20 minuten worden uitgesteld omdat honderden kleine plezierjachten het water voor de Zuidengelse ha venstad volledig hadden verstopt. Er deed zich ook een aanvaring voor waarbij de Rucanor Tristar, een van de twee Belgische deelne mers was betrokken, maar het schip kon in de race blijven zonder noemenswaardige schade. Het startschot werd om 12.20 uur gelost door een boordkanon van het marineschip Glasgow waarna de vloot de spinakers hees en koers zette naar de Solent, de waterweg tussen het eiland Wight en de kust. Onder de deelnemers is ook het jacht Drum van Duran Duran zan ger Le Bon, die zich later in de race bij zijn bemanning zal voegen. Na ruim 25 km bij het uitkomen van de Solent ging dit jacht aan kop.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17