Gouden wissel Rob Theuns Toeval bepaalt verloop derby Noordwijk: 'Hoop voor de toekomst' Ter Leede verrast Katwijk Invaller schenkt Quick Boys zege op valreep Voorschoten, Valken '68 en Sleutels verliezen Rijnsburgse Boys klopt RCL SIZO opnieuw onderuit Sassenheimers baas in eigen huis MAANDAG 30 SEPTKMBEH 1985 SPORT PAGINA 13 KATWIJK - Of Quick Boys in de persoon van Rob Theuns nu einde lek een trainer in huis heeft die de kampioensformule uit zijn hoge hoed tovert, moet worden afge wacht. Vast staat in elk geval dat de Katwijkers zaterdagmiddag aan de hand van de Barendrechtse oe- fenmeester een belangrijke stap in de goede richting zetten door landskampioen Spakenburg met 3- 2 te verslaan én dat Theuns een ge lukkige hand van wisselen heeft. De Zweedse international Mag- nusson deed vorige week woens dag tegen West-Duitsland waar zijn trainer alleen maar van had kunnen dromen. Theuns en Marco van der Plas herhaalden het staal tje zaterdag zes minuten voor het einde. 180 seconden nadat hij was ingezet voor de met kramp uitge vallen uitblinker Floor van Duyn, versloeg Van der Plas zes minuten voor tijd op aangeven van André de Best (ook al begonnen als wis selspeler) de Spakenburgse doel man Jan Wijbinga. Hij schonk Quick Boys daarmee de overwinning in een wedstrijd die alles in zich had wat het voor de 2300 toeschouwers fijn langs de lijn maakte. Op de slogan zijn al heel wat toespelingen gemaakt, maar Quick Boys én Spakenburg toonden aan dat het wel degelijk anders kan. Vijf doelpunten, een spannend scoreverloop, bij vlagen zeer acceptabel voetbal, een Spa kenburg-verzorger die ondanks de ongekend hoge temperaturen zijn hoofd bedekte met een heuse ijs muts én een invaller die, koud in het veld, de winnende treffer voor zijn rekening nam. Dat Quick Boys alsnog met de beide punten aan de haal ging, daarop had ook Rob Theuns niet meer gerekend. "We hadden nu eindelijk eens geluk. Daar heeft het ons nogal eens aan ontbroken", doelde de oefenmeester op het winnende doelpunt van Marco van der Plas. "Het zat er eigenlijk hele maal niet meer in dat we alsnog zouden winnen. Deze gok pakte gelukkig goed uit, maar eigenlijk hadden we voor de rust al afstand moeten nemen". Daarmee herinnerde Theuns aan de mogelijkheden van Kees van Rooyen, Mart van der Plas (een door hem verstuurde bal ging via de handen van de keeper en de lat over), Martin Haasnoot en Frank van der Kleij. Zij misten de scherp te die Johan Jonker (kopbal in de 25ste minuut op aangeven van Van der Kleij) en Floor van Duyn (schuiver zeven minuten later na goed voorbereidend werk van Kees van Rooyen) wél toonden. De voorsprong was een gevolg van het bij vlagen zéér goede spel van de Katwijkers, die evenwel te weinig profijt trokken uit het over wicht dat de kustbewoners tegen de landskampioen hadden. Dat veldoverwicht dankte de thuis ploeg voor een niet onbelangrijk deel aan Freek Rienks, die de rol van spelbepaler naar behoren ver vulde. Hij bediende de voorwaart- sen regelmatig van bruikbare bal len (lees: mogelijkheden), maar verder dan een 2-0 voorsprong kwam Quick Boys niet. De op papier met twee spitsen, maar door het in de 'punt' opdui ken van middenvelder Melrik Beu kers in de praktijk met drie aanval lers spelende Spakenburgers, kwa men dankzij een treffer van aan voerder Arjan van der Groep tien minuten voor de pauze op gelijke hoogte. Het was overigens niet het enige wapenfeit van de gasten, die Rick de Harder en Frits van Dijk al eerder het doel van Kees de Best onder vuur hadden zien nemen. "Dat doelpunt bracht de ploeg aan het twijfelen", had Rob Theuns geconstateerd. "Wij maak ten de wedstrijd in de eerste helft maar vergaten te scoren. De jon gens vroegen zich af of ze zo door moesten gaan. of dat zij de 2-1 moesten proberen vast te houden". Geen van tweeën gebeurde na de pauze, toen "Quick Boys soms ge forceerd speelde", aldus Theuns. "We gingen minder simpel voet ballen". Dat pakte verkeerd uit. Nadat Van der Kleij in de 14de mi nuut van de tweede rondgang dé kans op 3-1 had verprutst, profi teerde Melrik Beuker zes minuten later aan de andere kant van de eni ge fout van Teun van der Plas, die bij het uitverdedigen balverlies leed: 2-2. Vanaf dat moment was de strijd eigenlyk gestreden. Beide ploegen drongen nog wel enigszins aan, maar overtuiging sprak er niet meer uit de aanvallende initiatie ven. Ook niet nadat bij Spaken burg Rick de Harder was vervan gen door Beekhuis en bij Quick Boys Kees van Rooyen plaats had gemaakt voor André de Best. Nee, de vlam sloeg pas weer in de Kat- wijkse duinpan toen Marco van der Plas Floor van Duyn verving. De vanwege een blessure op de bank begonnen aanvaller zette het vol gepakte 'Nieuw Zuid' zes minuten voor het laatste fluitsignaal van ar biter Heil op zijn kop. "Om te stel len dat we de juiste formule heb ben gevonden, is nog wat voorba rig", keek Theuns terug. "We heb ben nu eindelijk eens wat geluk ge had, maar verdienden de overwin- LEIDEN - Het fraaie herfstweer miste zaterdag zijn invloed op de presta ties van de 'Leidse' vertegenwoordigers in de vierde klasse. Sleutels had weinig in te brengen tegen het bezoekende Reeuwjjk (1-3), terwijl SV Voorschoten by Berkel met gelijke cijfers onderuit ging. Ook Valken'68 kwam niet tot winst, Zevenhoven was duidelijk te sterk: 4-2. Sleutels - Reeuwijk 1-3 De Leidse debutant heeft met name in de eerste helft voldoende kan sen gehad om de Reeuwijkers achter zich te laten. CVC was minder slordig en toen John van de Wetering in het zestienmeter gebied de bal verloor, werd er meteen gescoord: 0-1. Reeuwijk profiteerde na rust andermaal van een Leidse fout, Sjaak Steenbergen passte de bal voor de voeten van zijn tegenstander: 0-2. Twee wissels bij Sleutels (Minnema voor Van der Mark en De Vos voor Steenbergen) vormden de inleiding tot de enige tegen treffer van de Leidenaars. Marcel Groenendijk kopte een voorzet van Paul de Vos fraai achter de doelman,. Dë vreugde was slechts van korte duur, Berkel - Voorschoten 3-1 Het verging Voorschoten niet veel beter dan Sleutels. De eerste kans was voor Marcel Rosier, maar in de tegenstoot was het Berkel dat tot scoren kwam. Wim van Luyk wist op de doellijn nog redding te brengen, doch bij de tweede inzet kon captain Roel Velo de bal alleen met de hand weg te werken. Jan van der Lugt benutte de strafschop: 1-0. Voorschoten herstelde zich van deze tegenslag en kwam via Lex van Schjjndel op gelijke hoogte: 1-1. Na de pauze gingen de Voorschotenaren massaal in de aanval, hetgeen door Berkel, dat gebruik maakte van de verwaarloosde verdediging, werd afgestraft: 2-1 door Jeroen Stolk. Even later maakte Dirk Jan van der Hengel er zelfs 3-1 van. In de slotminuut miste Pieter Terbrugge nog een strafschop voor Voorschoten. Zevenhoven - Valken'68 4-2 De zon bleef ook voor de formatie van Wil Henskens achter de wolken verborgen, al zag het er aanvankelijk gunstig uit voor Valken. Anton Herbert bracht de gasten in de eerste helft aan de leiding en er waren duideljk mogelijkhedeif voor meer treffers. Zevenhoven scoorde direct na de hervatting uit een strafschop en een goed verwerkte hoekschop (2-1). Valken werd de hand gereikt met een in eigen doel geschoten bal, maar daarna was het afgelopen voor de Valkenburgers: 4-2. Deling tegen IJsselmeervogels Hans Braat (rechts) kan niet voorkomen dat de Rijnsburgse aanvoerder Huug Aandewiel de bal i collega verstuurt (foto Jan va RIJNSBURG - Het toeval speelde speelruimte te klein maakte waar zaterdag een uitermate belangrijke door bijvoorbeeld de door uitblin- de streekderby tussen Rijns burgse Boys en RCL die mede daardoor een even boeiend als enerverend verloop kende met daarbij vier goals waarvan de Rijnsburgers er drie voor rekening namen. Dat dus was allemaal mooi meegenomen op het zonovergoten sportpark Middelmors, Waar de on gedachte buitelingen van de bal analyses van een week in luttele se conden onbruikbaar maakten. Van zuinig verdedigen, van risi coloos breedtevoetbal of van ande re beperkende maatregelen kón eenvoudigweg geen sprake zijn, zelfs al hadden de trainers dat ge wild. Het was achteraf niet rele vant natuurlijk om daarover te be ginnen, maar het zou zeer voor de hand hebben gelegen als zowel RB's Lagendijk als RCL-voorman Mouter daartoe aanvankelijk op dracht hadden gegeven. Per slot van rekening kenden beide teams met respectievelijk drie en twee punten uit vier duels maar een ma tige seizoensstart. Voor wat betreft RCL is die na de 3-1 nederlaag nu zelfs zéér matig te r Streep ker Peter Siera eminent gescha duwde Huug Aandewiel totaal niet in het stuk voorkwam. RCL leek dan ook ongeschonden de rust te halen, ware het niet dat zich kort achter elkaar twee merkwaardige 'incidenten' voordeden die ook dat weer even gemakkelijk verstoor den. Blunders Beiden waren blunders van for maat met hoofdrollen voor doel man Peter van der Heiden en mid denvelder Claus Zwaan. Eerstge noemde stond te slapen toen de weer ver opgerukte Jack Manuput- ty het voor de verandering maar eens van afstand probeerde en was zodoende te laat in de hoek waar de bal, vanaf dertig meter afge vuurd, insloeg. Grabbelend poog de hij zich nog wel te herstellen, maar de vaak vals fluitende arbiter Nagtegaal (die de hardste overtre dingen onbestraft liet, maar Marcel Brasker wel noteerde wegens smokkelen bij een inworp) wees zonder mededogen naar het mid den. Drie minuten later kwam toe valstreffer nummer drie op naam van Marcel van der Blom die na een onbenullige handsbal van Claus Zwaan vanaf de stip mocht aanleggen. Waardoor, onmiddellijk na de pauze, de rollen weer vrolijk wer den omgedraaid. Met drie man (Pi ket voor Zwaan) in de spits en de onvermoeibare Siera losgekoppeld van Aandewiel gooide RCL er een waar bombardement tegenaan waarbij het een kwestie van tijd Maar daar bovenop zal ongetwij feld weer dat toevalsduiveltje heb ben gezeten, hoe anders valt het te verklaren dat Van Gemerden toch nog kans zag om de bal alleen lucht te laten raken. Kruising Een aanvalsgolf later poogde Siera, die op zijn beurt in de per soon van invaller Frank van Veen steeds iemand in zijn nabijheid leek of RB zou hieronder bezwij- wist. daarvoor zijn gram te halen, ken. De beste mogelijkheid op de maar in zijn geval stond juist de 2-2 kreeg Pierre van Gemerden die, kruising van paal en lat de gelijk- maker in de weg. Pech voor RCL dat naarmate de tijd vorderde steeds moedelozer werd en daar- Het zag er in eerste instantie toch j zo mooi uit voor de Leiderdorpers die al na vijf minuten spelen een forse streep haalden door de vooraf] gemaakte berekeningen. Ze waren eigenlijk nog niet eens over de middellijn geweest toen- het toe valsduiveltje (of engeltje voor het publiek) besloot om de amuse mentswaarde van de wedstrijd meteen maar hoog op te krikken door 'in de kluts' de bal mee te ge ven aan Ron van der Post inplaats SASSENHEIM - In de streekder- van aan Martin Toet. Beheerst by met Katwijk bleef een gretig schoof de RCL-spits de bal onder Ter Leede baas in eigen huis (3-0). Henk van Voorbergen door. Als Afgaande op de stand op de rang- HILLEGOM - SIZO (derde klasse zaterdag West I) heeft op eigen terrein nog geen winst kunnen boeken. De Hillegomse derdeklas ser had zaterdag weinig in de melk te brokkelen tegen het agres sief en beweeglijk acterende Jong Holland: 0-3. Het enige positie ve wapenfeit voor SIZO was een afstandschot van Peter Boll, dat overigens naast'ging. De Hillegommers wisten verder niet voor het Alkmaarse doel te komen. De Noordhollanders hadden omge keerd voor rust al weinig moeite met het vinden van de juiste richting (0-2). Na de pauze scoorde Jong Holland nog éénmaal: 0-3. door ook kwetsbaar. Dat toonde Huug Aandewiel, die zelf uit een vrije trap de bal op de lat lepelde, na een dik kwartier wel aan. Met geen directe tegenstander en veel ruimte voor zich wees hij vlak achtereen eerst de actieve Martin de Louw en later de attente Marcel van der Blom de kortste weg naar het doel. Getweëen maakten zij pas in derde instantie gebruik van Aandewiels' diensten. Uit een ra zendsnel uitgevoerde counter sloe gen ze het boek voor RCL defini tief dicht, waarbij De Louw als scherprechter fungeerde. Daarmee kreeg de derby toch wel een verdiende winnaar al had een gelijkspel op het scoreformu lier ook geenszins misstaan. Al was het alleen maar vanwege de be- wonderswaardige inzet die ook RCL ten toon spreidde. De groot ste winnaar was in elk geval het 1000-koppige publiek. Na de zoute loze pot die Rijnsburgse Boys - Noordwijk heette logenstraften de streekgenoten de stelling dat der- bies per definitie meer met scha ken dan met voetbal van doen heb ben. Als het toeval een handje helpt wil het nog best lukken. AD VAN KAAM SPAKENBURG - Tevreden over de uitvoering, ontevreden over de uitslag (0-0). Vooraf had Noord wijk getekend voor een punt bij IJsselmeervogels, maar na afloop van het duel heerste in de roodwit te kleedkamer een gevoel van on behagen. Het beoogde punt was binnen, dat wel. Er had echter meer ingezeten. "We hadden ge woon moeten winnen", stelde trai ner John Eelman van de zaterda geersteklasser even simpel als dui delijk. Die stelling baseerde de Haar lemse oefenmeester op de door Noordwijk goed gespeelde tweede helft, waarin het Spakenburgse doel onophoudelijk werd bestookt. Dat de Noordwijkse voorwaartsen, ook zaterdag bemanden Klaas Vink en Bas van Kan de frontlinie, hun keus niet konden bepalen uit een veelheid van kansen, wekte de woede bij Eelman. "Je kan natuur lijk voetballen als de beste, als je geen doelpunten maakt, kun je wel ophouden". "Aan de andere kant", compli menteerde Eelman zijn formatie, "heeft het elftal zich gerevan cheerd voor de matige vertoning tegen Spakenburg (1-1). Het was een verschil van dag en nacht. Dus dat geeft weer hoop voor de toe komst". Noordwijk moest het stellen zon der de geblesseerde Jan-Siem Klinkenberg, die de laatste wed strijden als vrije verdediger optrad. Andries Wendt verhuisde van het middenrif naar achter. Robert Knauff nam de opengevallen plaats in op het middenveld. Voorts kon Eelman weer beschik ken over Jos Smits. De ploegen wogen in de eerste helft tegen elkaar op. Dit in tegen stelling tot de tweede rondgang, toen Noordwijk nadrukkelijk de lakens uitdeelde. Bas van Kan, diens invaller Ywan Hermans, Klaas Vink en Geert-Jan Bakker kregen de meest riante mogelijk heden, maar weigerden de kansen te verzilveren. Aan de andere kant was IJsselmeervogels één maal ge- vaarliik via Henk de Graaf. De noeste Spakenburger vergat het le der, tot opluchting van de Noord- wijkers, in het doel te schuiven. "Dat was onverdiend geweest", wist Eelman, "maar je kunt dat wel verwachten van een ploeg als IJs selmeervogels. Als je denkt dat je ze hebt liggen, dan schoppen ze er even gemakkelijk nog twee in". "Ik denk dat wij nog wel vaker punten zullen verliezen op deze wijze", vervolgde Eelman, "de krachtsverschillen zijn nu eenmaal gering. Daarbij hebben we ook nog te maken met derby's. Die kosten punten, dat heeft het verleden wel bewezen. Gelukkig hebben de ploegen op de Veluwe daar ook mee te maken. Lachende derde is Marken. Die heeft met niemand iets te maken. K\jk maar naar de ranglijst". Lisse toont klasse tegen Xerxes (2—2) ROTTERDAM - FC Lisse blijft in de tweede klasse (zaterdag) goed presteren. De ploeg van trainer Wim Eilander toonde ditmaal zijn klasse door tegen Xerxes twee keer een achterstand weg te werken (2-2). Aanvankelijk kenden de gasten de grootste moeite met Xerxes, dat vooral via Wim Horbach voor ge vaar zorgde in de FC Lisse-defen- sie. Het was aan doelman Cock Kaak te danken dat de 0-0 stand twintig minuten gehandhaafd bleef. Toen evenwel scoorde Hor bach de verdiende Rotterdamse treffer. Het elftal van Eilander was door deze treffer evenwel aller minst uit het veld geslagen. Onder aanvoering van Frans van der Laan trokken de gasten ten aanval. De beloning kwam vlak voor de rust toen Eric Wijnhout de bal doorkop- te naar Henri van der Weijden, die 1-1 scoorde. Met Leon van der Zwet voor de geblesseerde Rob Suttorp kreeg Lisse in de tweede helft al snel een tegenvaller te verwerken. Opnieuw Horbach scoorde in de tiende mi nuut op fraaie wijze 2-1. "Hierna vergiste Xerxes zich in onze kracht", keek Wim Eilander terug. "Ze dachten de wedstrijd gemak- keleijk te kunnen uitspelen". Dat viel tegen. De Lissenaars drongen aan en kwamen alsnog aan de gelijkmaker. Na een corner legde Frans van der Laan de bal voor de voeten van Paul Pijpers, die zich geen moment bedacht: 2-2. beloning mocht hij een half uitrusten. Want vanaf dat moment was Rijnsburgse Boys door de situatie gedwongen om slecht één kant op te kijken en dat was richting het doel van Peter van der Heijden. lijst een verraasende zege, want de Sassenheimers hadden minder het leer kende vrije trap werd door Nico Kuyt (ex-Quick Boys, ex-Rijns- burgse Boys) bijna door de Kat- wijkse muur geschoten. In tweede instantie nam Pieter van der Plas punten verzameld dan de ploeg van Peter Ciere. Ter Leede-oefen- meester Henk Spaan en zijn man nen wilden hierin beslist verande ring brengen en kwamen tegen de Hoewel de net in de hoofdmacht oude bekenden uit Katwijk gemo- teruggekeerde Wim Driebergen tiveerd aan de start. Zelfs de vorige (veranderde werkkring waardoor week met een lichte herschudding hij weer kan trainen) nog lijks spelritme had opgedaan Johan Verloop moest hij meteen één tegen één gaan spelen omdat laatste man Jack Manuputty direct doorschoof alles naar het front. En met hem de backs Toet en De Kroon die gebei- den een soort pendeldienst uit voerden van de ene achterlijn naar de andere. Vooralsnog leverde die onstui mige aanvalsdrift niets op. Ener zijds omdat RCL met soms forse middelen (Ab Braat torpedeerde Marcel van der Blom) vroegtijdig ingreep, anderzijds omdat RB de op de slof: 1-0. Daarna ging Katwijk flink in de aanval en kwam de Sassenheimse verdediging behoorlijk onder druk te staan. De ploeg leek ook op gelij ke hoogte te komen, maar een snel genomen vrije trap kéurde scheidsrechter Letterman af om dat keeper Jan Varkevisser door één van de Katwijkers onheus zou zijn bejegend. Een snel tegendoel- partij. Het zegt iets over de instel- punt had de wedstrijd een heel an- ling van Ter Leede. De ploeg stelde der aanzien kunnen geven, alles in het werk de broodnodige buit binnen te halen. Dit in tegen stelling tot Katwijk, dat nog geen enkel punt in een uitwedstrijd heeft gehaald. Het kwam er ook za terdag niet van. En zo kon het gebeuren dat Ter Leede Katwijk een ongekend grote nederlaag toediende. Al na tien mi- nuten moest keeper Jan Varkevis- j ser de bal buiten zijn strafschop met de hand stoppen. De toege- bleef het bij een slap Katwijks offensief. Er volgden redelijk goe de voorzetten van met name routi nier Amerik van Duivenvoorde, maar zijn collega's schatten de kansen niet op juiste waarde. "Er wordt te weinig geschoten", mopperde trainer Peter Ciere. "In plaats van zo'n derby nou eens in hun zak steken, denken ze zeker dat ze als middenmoter ontspan nen kunt gaan lopen voetballen. Kijk naar die jongens van Ter Leede, die wisten wat ze wilden". De thuisclub had behalve meer karakter ook meer schutters in huis. Invaller Eric Grosman toon de zich althans een prima spits. Hij was altijd aanspeelbaar en eenmaal aan de bal levensgevaarlijk. Hij kreeg loon naar werken toen hij vlak voor rust met een uitgekiend lobje de 2-0 liet aan tekenen. Na de pauze kwam er geen ver andering in het spelbeeld. Ter Leede bleef in alle linies attent, ter wijl de Katwijkers wel veel kilome ters aflegden, maar geen rende ment uit het loopwerk peurden. De verdedigers Marco Verbree en Jo han Verloop zorgden er voor dat doelman Wim Britsemer nagenoeg werkloos bleef. Na zestien minuten in de tweede helft was het Eric Grosman die de strijd defintief en verdiend in het voordeel van Ter Leede bepaalde. Zowel de pupillen van Henk Spaan als het elftal van Peter Ciere kwamen hierna niet meer tot grootse daden, waardoor de 3-0 stand tot het einde bleef ge handhaafd. MIEP VROONHOF Katwijker Gerko Vlieland (midden) i kijkt Pieter van der Plas toe.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13