Kieft troeft Peters af: 2-1 Schoonheidsprij s voor Van der Gijp Vrouwen geven goede voorbeeld Oost-Duitsland verrast ook Joegoslavië Scores in profvoetbal Vader van speler wil arbiter te lijf gaan PSV gemakkelijk langs AZ Tiende zege op rij voor United PAGINA 10 SPORT MAANDAG 30 SEPTEMBER 1985 EREDIVISIE FC Groningen MVV 3-1 (2-0) 22. Mason 1-0, 38. Houtman 2-0, 64. Van de Boog- aart 2-1, 75. Huizing 3-1. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 10.000. Gele kaarten: De Wolf (FC Groningen). Van Marwijk (MVV). Go Ahead Eagles - Ajax 1-2 (1-1) 23. Brouwer 1-0,37. Van Basten 1-1, 73. Van Basten 1-2. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 13.500. Gele kaart: Boeve (Ajax) en Woudsma (Go Ahead Eagles). Roda JC - FC Twente 5-0 (2-0) 17. Gorter 1-0.39. Gorter 2-0,65. Van de Ven 3-0.71 Van de Ven 4-0. 82 Van Geel 5-0. Scheidsrechter: Makker. Toeschouwers: 4.500 FC Utrecht - FC Den Bosch 1-1 (1-1). 14. Van Loen 1-0, 24. Kaiser 1-1. Scheidsrechter: Van Ettekoven (Schijf): toeschouwers: 8.500 PSV - AZ 67 4-0 (2-0) 29. Thoresen 10.37. Van der GÜP 2-0, 67. Van Rooy 3-0, 76 Van der Gijp 4-0. Scheidsrechter: De Munnik, toeschouwers: 15.300 Sparta 0-0 Scheidsrechter: 3-1, 85. Verkaik 4-1. Scheidsrech ter: Smeenk, toeschouwers: 3500. Gele kaarten: Grim en Brookhuis (beiden NEC), Keur (Haarlem) EERSTE DIVISIE De Graafschap - Emmen 1-1 (1-1). 22. Brace 1-0, 33. Kelderman (eigen doel) 1- 1. Scheidsrechter: Dolstra, toeschou wers: 4500. Gele kaart: Trentelman en Notten (beiden De Graafschap) en Van der Weert en Driebergen (beiden Em- 5. Scheidsrechter: Van Mierlo, toeschou- RKC - DS'79 2-0 (1-0). 43. en 47. Lam- mers 1-0 en 2-0. Scheidsrechter: Verhoef, toeschouwers: 2500. Rode kaart (twee keer geel): Stout (DS'79). Volendam - Willem 2 0-1 (0-0). 68 Mad- dock 0-1. Scheidsrechter: Kempers, toe schouwers: 3500. Gele kaart: Maddock (Willem 2). Wageningen - SC Cambuur 0-0. Scheids rechter: Bannet, toeschouwers: 2500. Gele kaart: Bults, Van Benthcm en De Leeuw (allen Cambuur). NAC - PEC Zwolle 2-5 (1-4). 21. Van den Dungen 1-0, 28. A. Booy 1-1, 31. F. Booy 1-2, 32. Van der Hengst 1-3, 41. Wigge- mansen 1-4, 53. Meijer 2-4, 80. Wilkins 2- Heerenveen - RBC 2-2 (1-0). 7. en 16. Bos- RBC). Telstar - Vitesse 5-2 (4-0). 16. De Graal 1-0, 25. Schaap 2-0, 37. De Graaf 3-0, 43. Achmad 4-0, 47. en 62. Granlund 4-1 en 4-2, 80. Achmad 5-2 (strafschop). Scheidsrechter: Luinge. toeschouwers: 2600. Gele kaarten. Achmad (Telstar), Klop en Doesburg (beiden Vitesse). Veendam - Helmond Sport 2-0 (2-0). 15. en 38. Veldmate 1-0 en 2-0. Scheidsrech ter Keizer, toeschouwers: 4000. Gele kaart: Vincent (Helmond Sport). DORDRECHT/OUDE TONGE (ANP) - Zondag zijn in district West 2 twee amateurwedstrijden gestaakt wegens ongeregeldhe den. Scheidsrechter Stolk uit Rot terdam zag zich in Dordrecht ge noodzaakt het duel tussen DBC en SLZ (vierde klasse H) al na 25 minuten te staken. Hij had op dat moment twee spelers van de thuisclub naar de kleedkamers EINDHOVEN (GPD) - PSV speelt dit seizoen niet het mooiste voetbal, maar de verhoog de kwaliteitsnorm in Eindhoven staat wel borg voor meer rendement dan in het verleden. De laatste nederlaag dateert inmiddels van ruim vijf weken geleden en sindsdien is de ploeg alleen maar gegroeid. AZ'67 ondervond zaterdagavond in Eindhoven nog eens hoe effectief het spelletje van PSV kan zijn. Flitsend was het allerminst, maar de degelijkheid zegevierde terecht: 4-0. Drie verliespunten (nederlaag in Den Bosch en een gelijkspel in de uitwedstrijd tegen Sparta) in ne gen wedstrijden hebben PSV in elk geval een leidende positie in de eredivisie opgeleverd. Die leiders plaats had PSV vorig jaar in dezelf de competitiefase eveneens in han den. Er volgde toen een terugval in de tweede seizoenhelft en de vraag blijft hoelang de ploeg de race dit jaar volhoudt. Trainer/coach Jan Reker kon zaterdagavond na af loop van het duel tegen AZ'67 in elk geval glimlachend van zijn bor reltje nippen. „De laatste drie thuiswedstrijden hebben we steeds met 4-0 gewonnen. Daar kun je niet anders dan tevreden mee zijn'". Ook René van der Gijp gaat zich hoe langer hoe beter voelen in Eindhoven. De zo vaak verguisde aanvaller van PSV bracht de 15.500 supporters (toch al niet zo verwend met artistiek voetbal) tegen AZ'67 op de banken met een fantastisch mooi doelpunt. Uit een dieptepass van Ruud Gullit scoorde Van der Güp met een fabuleus 'topspin- schot'. „Ik heb ze zo wel meer ge maakt. Ik kan'me herinneren dat ik ooit tegen Standard Luik speelde met Lokeren en twee van zulke goals maakte", klonk het na afloop laconiek. Het zesde doelpunt van René van der Gijp in het huidige seizoen kwam niettemin in aanmerking voor de schoonheidsprijs en het ty peert bovendien de opmerkelijke revival van de rechterspits, die bij PSV een opmerkelijke omscholing heeft ondergaan. „Dat is waar. Ik voel me topfit. Conditioneel ben ik nog nooit zo sterk geweest als nu. Ik heb er ook geen moeite mee om in dienst van de ploeg te spelen. Ik had tot nu toe al wel twaalf doel punten voor PSV kunnen maken, maar ik hoef niet zo nodig topsco rer van Nederland te worden. Kijk, kritiek zal ik altijd wel krijgen. Zo'n speler ben ik nu eenmaal, maar dat is iets waar ik mee heb leren leven", aldus Van der Gijp. Het ligt dan ook voor de hand dat niet René van der Gijp, maar de fa lende Rob McDonald over twee weken het slachtoffer wordt van de terugkeer van Ernie Brandts, die in de interland tegen Bulgarije een teen brak. De Engelse spits van PSV is de afgelopen weken al te vaak door de mand gevallen om aanspraak te blijven maken op een basisplaats. De rentree van Brandts zal vermoedelijk beteke nen dat Gullit naar de middenlinie zal verhuizen en McDonald naar de reservebank. Halverwege de twee de helft van het duel tegen AZ werd McDonald voor de vierde keer dit seizoen vroegtijdig gewis seld. Zijn vervanger heette Frans van Rooy, die binnen twee minuten scoorde en de stand daarmee op 3- 0 bracht omdat Hallvar Thoresen en René van der Gijp voor rust al doel troffen voor PSV. AZ, onder leiding van oud-PSVer Frits Soe- te'kouw als vervanger van de met ziekteverlof gestuurde Joop Brand, legde zich moeiteloos neer' bij de suprematie van PSV, dat in de slotfase van het duel nog op 4-0 kwam door een tweede doelpunt van René van der Gijp. AZ. met de zwakke Pier Tol. de zwoegende Kees Kist en de sterke vleugelverdedigers Fred Patrick en Paul Nortan kon daar verder niets tegenover stellen. Frits Soete- kouw: „Wij verkeren in een op bouwfase. Dat kost tijd en in de eredivisie kost dat ook punten". Rest de vraag hoeveel tijd AZ, dat in zijn bestaan wordt bedreigd door financiële perikelen, nog heeft. Geveld door een spierscheuring ligt arbiter Van Ettekoven op de r werk over bij Utrecht tegen Den Bosch agetafel. Grensrechter Scl Daarna kende hij aan GLZ een strafschop toe, die werd benut. Er ontstond vervolgens een massale vechtpartij tussen spelers en supporters van beide clubs. De arbiter bleef ongedeerd, maar moest wel onder politiebe waking worden weggebracht. Enkele gewonden werden in een ziekenhuis behandeld. In Oude Tonge hield scheids rechter Penninx uit Dordrecht het bij de wedstrijd DBCG - Groen Witten (vierde klasse F) na de eerste helft voor gezien. De stand was toen 1-1. Hij stuurde vlak voor rust Johan Huibregt- sen van de thuisclub wegens na trappen van het veld. De vader van deze speler stormde vervol gens het veld op en wilde de arbi ter te lijf gaan. Hij kon echter door bestuursleden van DBCG worden tegengehouden. Op weg naar de kleedkamers kreeg de heer Penninx een bal tegen zijn gezicht gegooid en hij liep ook nog enkele rake klappen op. Daarop besloot de arbiter de wedstrijd niet meer voort te zet- De voetbalwedstrijd tussen SHO en Spirit in de tweede klas se van de zaterdag amateurs is zaterdag na twintig minuten ge staakt. Scheidsrechter Bouw meester uit Oude Wetering kreeg van dichtbij de bal tegen de slaap geschoten. De arbiter raak te bewusteloos. Hij werd op dok tersadvies naar het ziekenhuis gebracht voor een nader onder zoek. De wedstrijd werd ge staakt, omdat er geen vervanger aanwezig was. De stand wa. dat moment 2-0. BERGAMO (Rtr/SID/ANP) - De Nederlandse interna tional Wim Kieft zorgde gis teren met zijn tweede sei- zoensdoelpunt voor de overwinning van Pisa in de serie A van de Italiaanse competitie. Pisa versloeg Atalanta Bergamo in zijn ei gen stadion met 2-1. Jan Pe ters, de vroegere spelbepa ler van AZ en Genua, teken de bij Atalanta weer voor een opvallende rol. Atalanta opende de score. Bij '1-1 zorgde Kieft voor de win nende treffer. De topscorerslijst in Italië geeft als koploper Karl-Heinz Rummenig- ge. De Westduitse spits van Inter- nazionale schoot zondag al na twee minuten raak in het duel tegen Udinese, dat uiteindelijk in 1-1 ein digde. Het was Rummenigge's vijf de treffer van dit seizoen, dat vier ronden oud is. De topschutter van de drie voorgaanse seizoenen, Mi chel Platini, staat „droog" bij Ju- ventus. De Franse international heeft nog niet gescoord, maar dat heeft de Europa-Cuphouder uit Turijn niet belet zonder puntver lies de koppositie in te nemen. In Verona werd de confrontatie met landskampioen Hellas beslist door een doelpunt van de Deen Laudrup. Een ouderwetse solo be sloot hij in de achttiende minuut met een schot van zestien meter. Hellas Verona was gehandicapt door de schorsing van de Deen HAMBURG (DPA) - Felix Magath zal woensdag ontbreken in de opstel ling van HSV, de tegenstander van Sparta in de eerste ronde om de UEFA-Cup. De blessure van de 32-jarige spelverdeler, opgelopen in de thuiswedstrijd van zaterdag tegen Hannover 96 (3-0), is dermate ern stig, dat Magath voor behoorlijke tijd is uitgeschakeld. Magath kampt met gescheurde enkelbanden en beschadigd kapsel in de rechtervoet. In de 22e minuut van het copmpetitieduel moest hij het veld verlaten na een zware overtreding van Fred Schaub. Behalve Ma gath ontbreekt ook Gerard Plessers woensdag bij HSV. Hij is ge schorst, nadat hij in de eerste wedstrijd tegen Sparta een rode kaart kreeg. De Rotterdamse club begint aan de wedstrijd met een voor sprong van 2-0. Preben Larsen. Juventus wordt als trotse koploper op twee punten ge volgd door Fiorentina (3-1 zege op Lecce), AC Milan (3-0 tegen Avelli- no, hoofdrol Hateley) en Napoli (1- 1 tegen AS Roma). Engeland Manchester United heeft de tien- ZAVENTEM (ANP) - Het Neder lands dames-voetbalelftal heeft de uitwedstrijd tegen België in Za- ventem met 3-1 gewonnen. Het be trof een duel uit groep 7 van de voorronde van de strijd om het Eu ropees kampioenschap. Door de zege behield Nederland de kans op kwalificatie. In Zaventem, een voorstad van Brussel, stuurde oefenmeester Bert van Lingen de dames in een Voor het eerst weer de wei in LEIDEN - De voetbalcompetitie loopt bij wijze van spreken alweer bijna ten einde, maar voor een paar elftallen begon het seizoen pas het afgelopen weekeinde. Het zesde van Roodenburg bijvoorbeeld zag tot nu toe twee duels worden afge last, terwijl de ploeg hetzelfde aan tal zondagen 'stil stonden'. Reden voor de spelers om bij de penning meester teruggave van contributie te eisen... Maar gistermiddag tegen Unitas Leiden 3 was het eindelijk zover. Mocht het elftal, een vergaarbak van oud-eerste elftal-spelers onder wie Aad de Groot, Peter Ciere, Maarten van Kooperen en André Ooyendijk, op de Boshuizerkade de In de rust van het duels ontstond er nog even paniek in de Rooden- burg-gelederen. De afdelingsarbi ter bleek geveld door een zweepslag en kon niet aan de tweede helft be ginnen. Een clubscheidsrechter van Unitas Leiden bood uitkomst. Dat Roodenburg 6 honger naar de bal had ondervond Unitas aan' den lijve. De Noordbewoners won nen met 3-7. Peter Ciere scoorde zes keer. Ook het tweede vrouwenteam van UDO kwam gisteren voor het eerst in actie. De ploeg won met 5-1 van Alkmania 2. aanvallend 4-2-4 systeem het veld in. In de eerste helft leverde dat concept verdedigend problemen op, omdat de wisselwerking tussen achter- en voorhoede niet klikte. Toch kwam Nederland een minuut voor de pauze door Jannie Timise- la op voorsprong (0-1). Nog voor de rust maakte België gelijk. Carla Martens profiteerde van een mis verstand tussen doelvrouwe Els van den Hoek en libero Ria Vest- jens (1-1). Na de hervatting, met Jacky Boogerd voor Annemiek de Haan in de voorhoede, was Neder land beter op dreef. Door doelpun ten van Boogerd en Marjoke de Bakker won Oranje verdiend met 3-1. Stand groep 7: 1. Zweden 2-4: 2. Nederland 3-4; 4. België 2-2; 4. Frankrijk 3-0 Eerstvolgende wedstrijd: 26 oktober: Frankrijk - Neder land de achtereenvolgende overwin ning in de Engelse league behaald. Op het met 53.000 toeschouwers uitverkochte Old Trafford werd Southampton door een doelpunt van Mark Hughes in de 75e minuut met 1-0 verslagen. Nog een zege, en de Mancunians evenaren het twin tig jaar oude record van Tottenham Hotspur, dat in 1965 de competitie opende met elf overwinningen op' rij- Rivaal Liverpool hield de achter stand van negen punten intact door thuis Tottenham Hotspur in te pakken met 4-1. Jan Mölby scoorde tweemaal vanaf elf meter- .Chelsea verloor de derby tegen Watford met 3-1. Het verschil tus sen Manchester United en Chelsea werd daardoor twaalf punten. Landskampioen Everton leverde punten in door de 0-0 in Birming ham tegen Aston Villa. Op Old Trafford speelde interna- 'tional Peter Shilton de wedstrijd van zijn leven. De doelman van Southampton bracht de suppor ters van de thuisclub tot wanhoop met briljante reddingen. In de tweede helft stopte hij een straf schop van Brian Robson, toen Frank Stapleton door Mark Wright onderuitgehaald werd. In de 75e minuut was Shilton evenwel kans loos op de inzet van Mark Hughes. Zijn doelpunt leidde de tiende vic torie van United in. Zaterdag kan de ploeg in en tegen Luton het re cord van Tottenham Hotspur even- In Londen keken 16.035 toe schouwers naar de derby tussen Watford en Chelsea. Zij werden -vooral vermaakt door het onna volgbare optreden van balvirtuoos John Barnes. De donkere vleugel aanvaller had een groot aandeel in de overwinning (3-1) van de club van Elton John. Het eerste doel punt kwam van zijn voet en was van grote klasse. Na een puntgave solo deponeerde hij de bal met een effectvol schot in de bovenhoek. Daarvoor had hij een strafschop geforceerd, die door zijn ploeg- makker Callaghan werd gemist. In de 57e minuut scoorde Luther Blis- sett 2-0 op aangeven van Colin West. Chelsea halveerde de achter stand door David Rougvie, die in tikte na een voorzet van Kerry Di xon (2-1). Een pass van Barnes in de 76e minuut stelde de overwin ning van Watford veilig. Steve Ter ry verzilverde de afgemeten voor zet. BELGRADO (SID) - Het elftal van de DDR heeft zaterdag Joe goslavië in Belgrado een even verrassende als pijnlijke neder laag toegebracht. De Oostduit sers wonnen het kwalificatieduel uit groep 4 van de voorronde voor het eindtoernooi van het wereldkampioenschap voetbal met 2-1. Alle doelpunten vielen na de rust. De Oostduitsers namen na de pauze door doelpunten van And reas Thorn in de 47e en 59e mi nuut een voorsprong van 2-0. Die voordelige stand was meer het gevolg van de roekeloze aanvals drift van de Joegoslaven. De thuisploeg liet in de eerste 45 mi nuten al twee handen vol doelrij- pe kansen liggen en handhaaf den na de hervatting die verspil ling. De nonchalance kwam de Joegoslaven duur te staan. Na de doelpunten van Thom werd de offensieve dadendrang zo mogelijk nog sterker. Pas ze ven minuten voor het einde slaagde Skovo er in de achter stand te halveren (1-2). Zestig se conden voor het einde leek Joe goslavië er alsnog in te slagen een gelijk spel te veroveren. Maar Gracan miste van de straf schopstip. Hij zag zijn schot ge stopt door doelman René Müller Uit Leipzig. De overwinning van de sterk verjongde formatie van de DDR gaf aan dat de eerdere zege (2-0) op Europees kampioen Frank rijk geen toevalstreffer was. De ploeg van bondscoach Bernd Stange heeft een zwakke start achter de rug met drie nederla gen, tegen Frankrijk, Joegosla vië en Bulgarije. De laatste vier wedstrijden zetten de Oostduit sers alsnog in winst om, waar door ze terugkwamen in de race om het tweede ticket in groep 4 voor Mexico. In die strijd heeft Frankrijk de beste kansen. De Fransen heb ben één punt achterstand op de DDR en Joegoslavië, doch even eens één duel minder gespeeld. Bij een monsterscore, op 30 okto ber tegen Luxemburg in Parijs, hebben de Fransen zelfs in de laatste wedstrijd, op 16 novem ber thuis, tegen Joegoslavië aan een gelijk spel voldoende om zich te kwalificeren. Anderzijds moeten de Haantjes beducht zijn voor de Oostduitsers, die op de zelfde dag hun laatste duel spe len tegen groepswinnaar Bulga rije. Stand in groep 4: 1. Bulgarije 7 5 1 1 11 12- 3 2. DDR 7 4 0 3 8 14- 8 3. Joegoslavië 7 3 2 2 8 7-6 Bulgarije geplaatst voor Mexico Resterend programma: 30 oktober: Frankrijk - Luxemburg 16 november: DDR Bulgarije Frankrijk - Joegoslavië West-Duitsland Fortuna Düsseldorf zorgde op de negende speeldag van de Bundes- liga, bezocht door 180.000 toe schouwers en opgefleurd met 29 doelpunten, voor de grootste ver rassing. Uitgerekend op de feeste lijke dag van het negentigjarig be staan versloeg het bescheiden ge klasseerde elftal Bayern München, de landskampioen, met niet mis te verstane cijfers: 4-0. De thuisclub had voor het eerst de jonge Schmadtke in het doel staan. De in de Bundesliga debute rende doelman kende nauwelijks moeilijkheden. De Zuidduitse te genstander speelde ver onder de maat. Libero Augenthaler verdien de als enige een voldoende. De doelpunten werden gemaakt door Keim, Holquist, Defhandt en Du- send. Werder Bremen, de koploper, heeft inmiddels een voorsprong van drie punten op de achtervol gers. Zelf wonnen de Noordelin gen met 3-2 bij VfL Bochum. Bo- russia Mönchengladbach, voor za terdag op een punt van Werder Bremen, verloor van 1. FC Kaisers- lautern. Met het verrassende Wald- hof Mannheim hebben deze clubs nu twaalf punten. Ook Bayern München kan op dat aantal komen. De ploeg van Udo Lattek, de suc cestrainer, moet nog een achter stallige wedstrijd spelen. FC Köln, de ploeg van Michel van de Korput, won voor het eerst in vijf wedstrijden weer eens een keer. Tegen Schalke '04 werd het 4-2 in een wedstrijd waarin de ver dedigingen een slechte indruk maakten. België Club Brugge is er ook in de ne gende ronde van de Belgische voetbalcompetitie in geslaagd zün koppositie te behouden, al was dat voornamelijk te danken aan de ne gatieve instelling van tegenstander FC Antwerp. De ploeg van trainer Arie Haan, naar Brugge gekomen voor een punt, verloor met 0-2 door doelpunten van Willy Wellens. In de slotfase verzuimde Wellens een derde goal te scoren door vanaf elf meter te missen Ook titelverdediger Anderlecht, de voornaamste concurrent, deed het rustig aan. Tegen Standard Luik bereikte de Brusselse ploeg de helft van Clubs produktie. In het door 35.000 toeschouwers be zette Constant Vandenstocksta- dion, waarin Oranje 16 oktober te gen België speelt, leverde Ander lecht een wanprestatie. Alleen Frank Arnesen haalde een ruime voldoende. Hij manouvreerde Er- win Vandenbergh na rust in sco- ringspositie AA Gent, de laatste van de top drie, drukte zijn goede vorm uit in een zege van 4-0 op RWDM.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10