Weer hoger bod op Richardson-Vicks Groei Japan vermindert 'Geen grote zorgen over lage dollar' Meer reizigers bij NS door goedkoper kaartje Philips wil fors gaan investeren in België Nederland wil deel van overschotten visquota VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 Unilever vastberaden AMSTERDAM (ANP) - Vooral dankzij het feit dat de treinkaartjes dit jaar voor het eerst sinds jaren goedkoper werden in plaats van duurder, zit het reizigersvervoer bij de spoorwegen weer in de lift. NS koerst dit jaar aan op een groei van de klandizie met circa twee procent nadat door forse tariefs verhogingen het reizigersvervoer in 1983 en 1984 met in totaal onge veer drie procent daalde. De spoorwegen mikken erop ook volgend jaar de vervoersgroei van twee procent te kunnen vasthou den, mede dankzij het feit dat de spoorkaartjes ook dan niet duur der worden. Dankzij de inflatie NEW YORK (AP) - De Amerikaanse dochtermaatschappij van Unilever heeft gisteren worden de kaartjes in feite dus ook opnieuw het bod verhoogd op alle uitstaande aandelen van Richardson-Vicks. Unilever zei 60 dollar per aandeel te willen betalen, op voorwaarde dat de directie van Richardson- Vicks met het bod akkoord gaat. Unilever bood eerder 56 dollar per aandeel, na een aanvangsbod van 54 dollar. Als de directie het bud blijft afwijzen, zei Unilever niet meer dan 48 dollar te willen bie den. Richardson-Vicks. dat de voor gaande biedingen van Unilever als 'onvoldoende' van de hand wëes. Gigantische hoeveelheid namaak wijn m Oostenrijk WENEN (DPA) - Het grootscheep se onderzoek dat in Oostenrijk op gang is gekomen na de ontdekking van di-ethyleenglycol in wijn heeft ook aan het licht gebracht dat er op grote schaal is geknoeid met langs synthetische weg vervaardigde wijn. De produktie hiervan is in Oostenrijk verboden. De politie deelde donderdag mee dat twee wijnhandelaren in Neder- Oostenrijk in de afgelopen jaren bijna driekwart miljoen liter kunst wijn vervaardigd en verkocht heb ben. Zij hadden hun produkten ook nog gezoet met het giftige di- ethyleenglycol. In Burgenland, het centrum van het gifschandaal met echte wijnen, heeft het hoofd van de inspectie die verantwoordelijk was voor het toezicht op de wijnproducenten zich gisteren van het leven be roofd. Benzineprijs 3 cent lager had nog geen commentaar op het nieuwste bod. Richardson-Vicks en nazaten van de oprichters heb ben de laatste tijd aanzienlijke aan tallen aandelen opgekocht om een al te lijde Richardson-Vicks heeft onge veer 17.6 miljoen aandelen uit staan, waardoor het bod van 60 dol lar per aandeel ongeveer 1,06 mil jard dollar waard is. vergeleken met 985 miljoen dollar tegen het la gere bod. Het laatste bod van Unilever komt een dag nadat de familie Ri chardson bekend maakte dat zij nu meer dan 36 procent van de uit staande aandelen in bezit heeft. Intussen lopen in de VS geruch ten, dat Unilever zou zijn betrok ken bij de speculatie rond de over neming van de eveneens Ameri kaanse General Foods. Als het Uni- lever-concern zou ingaan op de es capades van de top van dit con cern, die tenminste een bod van in totaal vijf miljard dollar wil, zou in gaan, zou het Nederlands-Britse concern afzien van de verwerving van Vicks, zo wordt in New York vernomen. Een woordvoerster van Unilever zei. dat het concern zoals gewoonlijk niet bereid is in te gaan op geruchten. Verkoop Unilever deelde vandaag mee dat het bedrijf in onderhandeling is met het Amerikaanse bedrijf Ar cher Daniels Midland (ADM) over de verkoop van haar zaadextractie bedrijven in Europoort (Unimills) en in Hamburg en Spyck (West- Duitsland). ADM is een handels-en verwer kingsbedrijf van sojabonen. De verkooponderhandelingen omvat ten ook het olieverwerkende be drijf van Unilever in Hamburg. Het Nederlandse-Britse concern houdt wel zijn grote zaad verwerkende bedrijven in Mannheim en Erith (Engeland) plus de Zwijndrechtse vestiging van Unimills. De transac tie waarover wordt onderhandeld met ADM zal geen invloed hebben op de margarine-en oliebedrijven van Unilever, omdat deze hun grondstoffen tegen marktprijzen uit diverse bronnen betrekken. Bij de transactie zijn ongeveer 500 medewerkers betrokken, wie ongeveer 80 werkzaam zijn in de vestiging van Unimills in Euro poort. Volgens Unilever zal ADM alles in het werk stellen om de werkgelegenheid voor het perso neel in de fabrieken te behouden. i plan daarover via adverentie- campagnes en dergelijke fors aan de weg te gaan timmeren. NS denkt dat maar een klein deel van de vervoersgroei te danken is aan incidentele factoren zoals de natte, en dus voor de spoorwegen gunstige, zomer. Het leeuwedeel van de groei is structureel en te danken aan het feit dat met name enkeltjes en retours goedkoper werden. Aardige bijkomstigheid voor NS is dat een groot deel (ver moedelijk circa de helft) van de nieuwe klanten de trein pakte in de stille "daluren" buiten de spits als NS ruim in de capaciteit zit en de extra klandizie makkelijk zonder extra kosten aankan Wat het toeristisch vervoer be treft boert NS goed. De spoorwe gen denken van maart 1985 tot maart 1986 650.000 dagtochten te kunnen verkopen, 30 procent meer dan het jaar daarvoor. De autos- laaptreinen trokken 12 procent meer klanten. Er werden 150.000 Tienertoerkaarten verkocht, 24 procent meer dan in 1984 en 41.500 Gezinstoerkaarten, de helft meer dan vorig jaar. In 1984 werden er 275.000 zestig plus-kaarten ver kocht en dit jaar zullen dat er naar verwachting 350.000 worden. NS-reisbureaudochter Trans boekte vijf procent meer klanten en vindt dat een redelijk resultaat gezien het feit dat de natte zomer de toeristen in drommen naar de zon deed vluchten. Trans doet uit sluitend zaken in eigen land en de omringende buurlanden waar het weer niet veel beter was. De speciale reisbureau-treinen trokken dit vakantieseizoen per saldo niet meer reizigers. Wel wist men in de winter *84/*85 via lage ta rieven en gunstiger vertrekdagen weer wat terrein terug te winnen op de oprukkende bus. Het aantal wintersportreizigers per spoor nam met 18 procent toe tot 17.000. NS denkt dat het komend winter seizoen circa 23.000 mensen per trein naar de sneeuw zullen gaan. Richting Zuid-Frankrijk/Spanje vertrokken dit jaar drie speciale reisbureautreinen per week en vol gend jaar gaat er elke dag een reis- bureautrein zonwaarts. BRUSSEL (ANP) - Philips heeft vergevorderde plannen om „ettelij ke miljarden" (Belgische franken) te investeren in zijn bedrijf in het Belgische Hasselt. Een woordvoer der van Philips in Brussel heeft dat i antwoord op vragen bevestigd. ROTTERDAM (ANP)-De benzine Volgens die woordvoerder "al., wordt morgen drie cent per liter "binnen afzienbare tijd" ("we den- goedkoper. Daarmee komen de ad- ken daarbij in termen van enkele viespnjzen aan de zelftank uit op maanden") een besluit over de in- respectievelijk 182 en 176 cent per vesteringen worden genomen. Het liter De prijzen voor diesel en definitieve besluit tot het doen van huisbrandolie zakken met twee deze investeringen hangt mede af is 'f ?n.i°L6®mid" van de bereidwilligheid van de deld 99,8 cent. LPG blijft 73,9 cent Belgische overheid om een subsi- pe£ .3 -i die te geven. Volgens Philips zou Dit is gisteren in Rotterdam be- een subsidie gerechtvaardigd zjjn kend gemaakt. De prijsdaling volgt omdat er met de investeringen ook op die van woensdag. De prysda- betrekkelijk veel werkgelegenheid ling heeft als voornaamste oorzaak gemoeid is. a i Hasselt vervaardigt Philips compact disc- en beeldplaatappa ratuur. De produktie daarvan kent als gevolg van de grote vraag naar die apparaten een "exponentiële (buitengewoon krachtige) groei". Volgens de woordvoerder ver wacht het bedrijf dat de markt voor deze apparaten tussen nu en 1990 "zich minstens enige malen zal verdubbelen". Vooral sinds april van dit jaar heeft de vraag naar compact disc-apparaten „de toch al optimistische verwachtin gen nog ver overtroffen". Nu al, in afwachting van het definitieve be sluit inzake de investeringen, wordt volgens de woordvoerder voorzien in de uitbreiding van be paalde produktie-eenheden. Niet alleen naar de compact disc- apparaten maar ook naar de beeld plaatapparatuur groeit de vraag sterk. Volgens de woordvoerder van het bedrijf heeft men grote or ders voor die apparatuur gekregen uit Groot-Brittannië en China. In die landen wil men dit materiaal gebruiken voor educatieve doel einden. Als gevolg van de toegenomen produktie in Hasselt is het aantal werknemers in het bedrijf al toege nomen van 2.770 eind 1984 tot 3.200 op dit moment. De nieuwe investe ringen die Philips van plan is in Hasselt te doen zullen niet alleen moeten dienen om de produktie uit te breiden maar ook voor on derzoek en ontwikkeling. Hasselt beschouwt men namelijk, aldus de woordvoerder, binnen het bedrijf als het "kenniscentrum" voor com pact disc- en beeldplaatappara tuur. Fokker Fokker heeft weer twee toestel len van het type Fokker 50 ver kocht. De Oostenrijkse nationale luchtvaartmaatschappij Austrian Airlines heeft-twee vliegtuigen be steld en neemt een optie op nog eens twee. Met de order is een be drag van 58 miljoen gulden ge moeid. De vliegtuigen met 48 zit plaatsen zullen in de loop van 1987 worden afgeleverd. Groenteveiling Door fusie van de drie groente veilingen in het Westland ontstaat in 1987 de grootste groenteveiling van ons land. De drie veilingen - Westland-Noord in Poeldijk, West- land-Zuid in 's Gravenzande en Delft-Westerlee in De Lier - heb ben thans een gezamenlijke omzet van een miljard gulden. Na de fusie zal nog maar in een van de drie complexen worden geveild. De drie veilinggebouwen blijven ech ter bestaan en zullen hun huidige functies behouden. Investeringen De totale investeringen in vaste activa (machines, bouwwerken, vervoermiddelen en dergelijke) la gen in het eerste kwartaal van dit jaar vier procent lager dan in de zelfde periode in 1984. Een belang rijke oorzaak van deze teruggang LELYSTAD - Een pretpark van 140 hectare, waarvan de eerste bouwfa se veertig miljoen gulden zal kosten. Dat plan werd gisteren gepresen teerd in Lelystad. Het project, waarvoor in maart de eerste spade in de grond zal gaan, rekent op een miljoen bezoekers per jaar. Weliswaar pas in 1993, want dan wordt het pretpark geopend. (foto anp> Nadat de minimuprijs voor suiker deze week gulden. Fabrikanten propageren klomp als actiewapen DRUNEN (ANP) - De Neder landse Vereniging van Klompen fabrikanten gaat de klomp als „actie-wapen" propageren. Dat blijkt uit een gisteren uitgegeven verklaring. „De klomp lijkt bij acties heel wat vreedzamer dan fietskettingen, messen of molo- tov-coctails". aldus de verkla ring. De werkgeversorganisatie wijst erop, dat de klomp in de loop der eeuwen altijd al een rol als „actie-wapen" heeft gespeeld. „In kerken werd afkeuring over een predikatie vaak geuit door getrappel met klompen. Roffels in combinatie met handgeklap was daarentegen een teken van instemming". Verder dragen voetbalsupporters in sommige delen van Brabant en Limburg klompen die in de clubkleuren zijn geschilderd, aldus de fabri kanten. De klomp heeft als wapen nog een onvermoed voordeel. „De klomp is een uitstekend middel om over verre afstanden de aan dacht te trekken. Door hard in een klomp te roepen wordt het geluid ver weggedragen. Het hout werkt als een soort klank bord". Dat roepen met de klomp wordt van oudsher .joelen" ge noemd. Bij de Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten zijn zestig ondernemers aangesloten. Zij zijn jaarlijks goed voor een produktie van 3 miljoen paar klompen. Minimumprij s voor suiker komt terug DEN HAAG (GPD>- De overheid overweegt opnieuw een minimum prijs voor suiker in te voeren. Die zou dan maximaal driejaar moeten gelden. Voor het zover is echter, blijft de suikerprijs vrij en aan „stuntwerk" onderworpen. Vol gens staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) kan een besluit niet eerder dan in november wor den genomen. Tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer, dat de PvdA had aangevraagd, bleken gisteren met de socialisten ook CDA en WD voor handhaving van de mini mumsuikerprijs te zijn. Stunten met lage prijzen zou, zo vreesde men, de markt ernstig verstoren. Vooral voor kleinere winkels zou de concurrentie voelbaar worden. Van Zeil bleek voor deze argu menten wel gevoelig. Hij wees er op dat zijn collega Bolkestein en hijzelf vorig jaar hadden besloten voor de laatste keer een overeen komst over een minimumsuiker prijs goed te keuren, maar de le vensmiddelenhandel zelf had het erbij laten zitten. Op 25 september liep, na tien jaar, de overeenkomst over een minimumprijs af. Daarna brak prompt de "suikeroorlog" weer uit. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel berichtte dat een gro te meerderheid van de belangheb benden opnieuw een overeen komst voor een minimumprijs wil sluiten. Deze prijs (laatst f2,31 per kilo) heeft sedert 1975 bestaan. OESO: markt verder openen PARIJS (DPA) - Sinds het begin van 1983 heeft Japan een opmerke lijke groei van zijn economie be leefd. In 1984 groeide het bruto na tionaal produkt, de som van alle goederen en diensten, met 5,8 pro cent. Dit jaar zal dat echter minder zijn, namelijk vijf procent en vol gend jaar zal de groei 3,75 procent bedragen, zo staat in het landen- rapport van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) over Japan. De OESO acht het een gevaar dat Japan gedragen wordt door de export en dat er wei nig aandacht wordt besteed aan de binnenlandse vraag. Het overschot op de Japanse handelsbalans zal volgend jaar de 56 miljard dollar bereiken tegen 47 miljard dollar dit jaar en 44,3 miljard dollar vorig jaar. Het overschot wordt groter ondanks een mogelijke verminde ring van de vraag uit de VS. Het land moet een leidende rol gaan spelen bij het bewerkstelli gen van een open en multilateraal BRUSSEL (GPD) - Staatssecreta ris Ploeg (visserij) gaat vandaag bij zijn EG-collega's extra vangsthoe- veelheden voor de Nederlandse Noordzee-vissers bepleiten. Die zouden dan moeten komen uit de door Hans de Bruijn vangstquota van andere landen, die in een visjaar niet zijn opge bruikt. Jaarlijks blijkt dat bepaalde lan den niet van al hun visrechten ge bruik maken. Zo laten de Britse vissers dit jaar bijvoorbeeld 30.000 van hun toegewezen 48.000 ton schol 'in het water zitten'. Ierland laat 24.000 ton makreel ongemoeid, Duitsland 14.500 ton makreel en Frankrijk enkele duizenden ton nen kabeljauw. Bolkestein: uitvoer naar VS was al flink gegroeid NEW YORK (ANP/AP) - Een da- ligt in het koude weer begin dit bng van de dollarkoers zal er toe jaar, waardoor de houwproduktie iejden dai de groei van de Neder lancjse uitvoer naar de Verenigde Staten nog verder zal afvlakken. sterk (met 18 procent) is terugge vallen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ziekenhuisstaf Saoedi-Arabië zoekt in Neder land 140 artsen plus tandartsen, verpleegkundigen en administra tief personeel voor vijf middelgro te nieuwe ziekenhuizen die bin nenkort open gaan. Het bedrijf Saudi Medical Services heeft giste ren via een Nederlandse bemidde laar contact gezocht met de Lande lijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD), die er een vacaturebank op na houdt waar op dit moment 1.300 artsen staan inge schreven. Dat heeft woordvoerder R. Mulder van de LAD gisteren be kend gemaakt. Dit behoeft echter niet ernstig te zijn omdat zeker een deel van de bedrijven die van de hoge dollar koers hebben geprofiteerd om hun uitvoer te vergroten, hun positie op de Amerikaanse markt zal kunnen behouden. Dit verklaarde staatsse cretaris Bolkestein (economische zaken) gisteren in New York. Als gevolg van het voornemen van de vijf grootste industrielan den om de waarde van de dollar via gezamenlijk optreden te verminde ren, daalde de koers gisteren tot het laagste niveau sinds april 1984. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd de dollar verhandeld voor on der de drie gulden. Later wist de Amerikaanse munteenheid zich echter weer iets te herstellen. Geprofiteerd Staatssecretaris Bolkestein, die in Washington besprekingen heeft gevoerd met president Reagans handelsvertegenwoordiger Yeuter, sprak gisteren in New York op een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koophandel. Hij meen de dat Nederland enerzijds duide lijk heeft geprofiteerd van de hoge dollar door de grotere opbrengst van aardgasexport en een grotere 'uitvoer naar de Verenigde Stalen. In de jaren 1980-84 is de Neder landse uitvoer naar de VS verdrie voudigd, tot 10,6 miljard gulden vorig jaar. West-Duitsland en Bel gië/Luxemburg blijven Neder lands belangrijkste afzetgebieden maar de Verenigde Staten delen thans de vijfde plaats met Italië. De groei van dc Nederlandse uitvoer was aanzienlijk hoger dan die van het gemiddelde van de landen van de Europese Gemeenschap. De nadelen van de lagere dollar koers, aldus Bolkestein, zijn i op de Amerikaanse begroting heeft naar de mening van de staatssecre taris een ongunstige invloed op de wereldeconomie. Het drijft dc i lijker vast te stellen. Het is"volgens te en de koers van de dollar op. hem echter wel duidelijk dat als de Teneinde het wegst hoge dollarkoers leidt tot een golf van protectionisme, dit voor Ne derland hoogst nadelig zal zijn. Het economisch beleid van de re- gering-Reagan. aldus de staatsse cretaris, "beperkt sterk de moge lijkheden van dc Nederlandse re gering om een beleid te voeren waardoor de economie weer in het rechte spoor kan worden ge bracht". Nederland maakt zich "grote zorgen" dat de Amerikaanse regering, in haar strijd tegen dc in flatie, niet voldoende aandacht heelt besteed aan andere belangri j ke belcidsclcmcnlcn. Ongunstig Het enorm toegenomen tekort pitaal naar de VS tegen te gaan hebben ook Europa en Japan hun rentepeil moeten verhogen "wat hel economisch herstel heeft be moeilijkt" Bolkestein riep in New York op tot een nieuwe ronde van onder handelingen over de wereldhandel binnen het kader van de GATT. "om markten te openen en tarief- en andere barrières te verlagen. Als wc vervalllen in protectionisme, zullen wc geconfronteerd worden met dezelfde consequenties als die in de jaren '30 toen niets meer over bleef van de wereldhandel en we een wereldwijde depressie kre gen". Nederland zou een deel van die 'ongeviste vis' goed kunnen ge bruiken. Met name de schol is voor de Nederlandse visexport van groot belang. 'We hebben alle vis nodig die we kunnen krijgen', heet het in Nederlandse visserijkringen in Brussel. De Nederlandse visex port is een sterk groeiende sector. Ploeg gaat nu in de vergadering van de visserijministers in Luxem burg voorstellen om jaarlijks, bij voorbeeld in het vroege najaar, de dan bestaande overschotten onder de landen die daarvoor belangstel ling hebben te verdelen. Sinds de verscherping van de controle op de visvangsten door Nederlandse vissers is overschrij ding van de officiële vangstquota nauwelijks meer mogelijk. Het ge volg daarvan is dat soms al in sep tember schepen aan de kant moe ten blijven, omdat niet meer gevist mag worden. „Het maakt het visserijbeleid on geloofwaardig als je aan de ene kant vissers stillcgt, en aan .de an dere kant de vis die er is om gevan gen te worden in zee laat', zo zei men gisteren in Brussel. Vooral de schol kan de Nederlandse visserij goed op de buitenlandse markt kwijt, terwijl andere landen, zoals Engeland en Denemarken, voor die exportmarkt nauwelijks inte resse hebben. Het is nu al zo dat Nederlandse vissers naar Schotland varen om daar aan de afslagen door Schotten gevangen schol op te kopen, om die vervolgens weer naar het bui tenland door te verkopen. Een re geling hierover binnen de EG zou het rendement van de Nederlandse vissersvloot kunnen verbeteren, zonder de andere landen schade te berokkenen. Een blijvende afspraak over de herverdeling van de quota-over schotten zit er overigens niet in. omdat dan de pas driejaar geleden opgestelde verdeelsleutels voor de visvangst binnen de EG (die gel den lot 1992) alweer op de helling zouden moeten. Daarom zal Ploeg pleiten voor een jaarlijkse verde ling. waaraan geen rechten voor la tere jaren kunnen worden ont leend. handelssysteem. Het overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans, dat vorig jaar 35 mil jard dollar bedroeg, zal dit jaar 39 miljard dollar zijn en volgend jaar 49 miljard dollar. Hoewel de OESO de aanbeveling doet dat Japan zijn markt verder moet openen acht de organisatie de Japanse markt toch niet zo ge sloten als bijvoorbeeld de Ameri kaanse regering. Het land hanteert op het ogenblik 27 importcontin genten, hetgeen niet veel meer is dan in andere landen, aldus het rapport. Van de contingenten heb ben er 22 betrekking op agrarische produkten. De Japanse markt is net zo open als die van de andere industrielan den, zo meent de OESO. Het is te hopen dat de Japanse regering met haar marktopeningsprogramma wel de belemmeringen in de invoer van agrarische produkten weg neemt en de invoervoorschriften verduidelijkt, zo staat in het rap port. Goedkopere braadboter in plaats van kerstboter BRUSSEL (ANP) - De Europbsc consument kan dit jaar geen goed kope kerstboter tegemoetzien, maar hij krijgt er hoogst waar schijnlijk iets anders voor in de plaats. Frans Andriessen, de Euro pese landbouwcommissaris, heeft nu namelijk plannen gemaakt voor het ter beschikking stellen van goedkope „braadboter". Daarbij gaat het om boter die al zo n ander half jaar in de pakhuizen ligt en die eigenlijk niet meer voor directe consumptie geschikt is. Maar. zo heeft Andriessen geredeneerd, voor het bakken van taarten enzo voorts is deze boter nog wel bruik baar. Daarom wil hü proberen om nog voor de kerstdagen een rege ling te treffen waarbij 40.000 ton van die oude boter tegen een ver laagde prijs beschikbaar komt. Al geruime tijd bestaat er in de EG een regeling waarbij oude bo ter tegen lagere prijs wordt afgezet aan grote bakkerijen en voor de verwerking in bijvoorbeeld room ijs. Jaarlijks gaat er zo n 250.000 ton boter naar deze sector. Die re geling wil Andriessen nu zo uit breiden. dat ook de kleine bakkers in de EG ervan kunnen profiteren. ADVERTENTIE Icv mu/fde Car •fier torn IRIS-modebrillen t Haarlemmerstraat t2 Lelden J

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9