Glorieuze zege sikhs in Punjab Geen EG-olieboyeot tegen Zuid-Afrika Wie gelooft premier Fabius? Zimmermann onder vuur Israël wreekt gewelddaden Tweederde meerderheid in nieuw parlement Spanjaarden helemaal niet zo dol op stierengevechten Russen terug naar huis Saoedi's kopen 132 Britse straaljagers Tunesië breekt met Libië Telefooncel 'goudmijn' DUBBELDEMAN glas Bel 071-220907 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1 98b BUITENLAND PAGINA 7 NEW DELHI (IPS) - De politieke partij van de gematigde sikhs, de Akali Dal, stevent af op een tweederde meerderheid in het deelstaatparlement van Punjab. Volgens de laatst beschikbare telling heeft de partij meer dan zeventig van de 117 zetels in de wacht te hebben gesleept. De grootste concurrent, de Con gres-I Partij van premier Rajiv Gandhi, stond toen op ongeveer 26 zetels. Het zou de eerste keer zijn dat de Akali Dal op eigen krachten met een comfortabele meerderheid achter zich een deelstaatregering kan vormen. De deelstaat Punjab, thuishonk van de minderheid van sikhs in In dia, dateert in de huidige vorm uit 1966. De Congres-I Partij is sinds de verkiezingen van 1977 altijd de grootste in het deelstaatparlement geweest. Punjab wordt na de bloe dige onlusten twee jaar geleden overigens nu door de centrale rege ring in New Delhi bestuurd. Onge veer 62 procent van de naar schat ting tien miljoen kiezers in de roe rige deelstaat ging gisteren naar de stembus om 115 leden van het re gionaal parlement en dertien leden voor de nationale volksvertegen woordiging te kiezen. De verkie zing voor twee zetels in het deel staatparlement zijn uitgesteld van wege de dood van onafhankelijke kandidaten nadat de campagne be- •gon. Aangenomen wordt dat de Akali Dal de zege te danken heeft aan het verdrag dat de partij sloot met pre mier Rajiv Gandhi. Waarnemers hebben de indruk dat de sikh-par tij gezien wordt als de enige die het akkoord ook werkelijk ten uitvoer kan brengen in dit roerige deel van India. Eind juli tekenden Gandhi en de toenmalige voorzitter van de sikh-partij, Sant Harchand Singh Longowal de overeenkomst die Punjab studie naar meer zelfstan digheid beloofde en erkenning van de eigen godsdienst en cultuur van de sikhs. Het verdrag betekende tegemoetkoming aan de eisen die deze minderheid vier jaar geleden met kracht lanceerde. Maar het bracht ook een nog zichtbaarder scheiding der geesten binnen de sikh-gemeenschap. Lon gowal kondigde de „wapenstil stand" met de regering in Delhi aan, maar had buiten militante sikhs gerekend. Op 20 augustus, nog geen maand na ondertekening, werd hij dodelijk getroffen door hun kogels. Voorzitter Barnala ver klaarde vandaag dat „zijn marte laarschap" de weg had geplaveid voor de enorme overwinning. De sikh-partij heet ook sinds de dood van Longowal officieel Akali Dal L, met de L van Longowal om zich beter te kunnen onderscheiden van de extremistische afscheiding die zich Verenigde Akali Dal noemt. Extreme sikhs kondigden giste ren aan zich niets van de uitslag te zullen aantrekken en stelden nieu we protesten in het vooruitzicht. MADRID - Stierenvechten is in Spanje niet zo'n algemeen ge waardeerd en populair volksver maak als in Europa wel eens wordt aangenomen. Het com merciële radiostation SER orga niseerde gisteren een uitgebreid programma met als inzetde door Gerrit-Jan Hoek hamvraag: stierenvechten, ja of nee. Gedurende ruim twee uur konden luisteraars naar een groot aantal zenders van de om roep in heel Spanje bellen om hun voor- of afkeur kenbaar te maken. Via een speciaal telme chanisme werden alle pro- en contrastemmèn in ijltempo gere gistreerd. Het resultaat van quête liet een alleszins verras send beeld zien: van de in totaal 12.028 telefoontjes waren er 5706 voor, maar 6322 tegen. In het centrum van Spanje, Madrid en Castilië, overheersten de aanhan gers. Asturië en Catalonië onder scheidden zich daarentegen als de provincies met de meeste te genstanders. In Catalonië, met Barcelona als hoofdstad, viel de verhouding extra fors uit met maar liefst vijf keer zoveel tegen standers als corrida-fanaten. Een gemêleerd gezelschap, be staande uit een lid van de Die renbescherming, een speciale verslaggever van stierengevech ten en een makelaar in corridas, vormde een panel, waarin ver woed slag werd geleverd om de gunst van de luisteraar. De te genstanders zochten het in de bekende argumenten: dat het stierenvechten een wreed schouwspel is, waarbij de stier onnodig gefolterd wordt totdat hij met een doodssteek uit zijn lijden wordt verlost, en dat alle maal tot bloedig vermaak van het publiek. Van dierenmishan deling wilden de aanhangers echter niets weten. Immers, wor den de stieren niet vier jaar lang door de fokkers als babies ver zorgd en krijgen ze niet een be handeling, waar andere dieren jaloers op zouden zijn? Geen argument, hoe verge zocht ook, was de advocaten van het stierengevecht te dol om het bestaansrecht van het stieren vechten te verdedigen. In de are na doen zich, zo luidde het plei dooi, nooit zulke geweldadighe- den voor als in de voetbalsta dions. En zonder stierenvechten zou Spanje het echte Spanje niet meer zijn. Dat af en toe ook wel eens een torero op de horens het leven laat (zoals vorig jaar Pa- quirri en nog geen maand gele den el Yiyo) bleek voor de voor standers niet meer dan de prijs van het spel. In de bouw laten ook tweehonderd arbeiders per jaar het leven, maar wordt daar door de bouw van huizen stilge legd? Iedere delinquent zou zich zo'n advocaat wensen... BONN - De Westduitse oppositie partij SPD eist een diepgaand par lementair onderzoek naar de rol van minister Zimmermann (CSU) in de recente reeks spionagegeval- len. Dit heeft de partij gisteren in een speciale zitting besloten. door Hans Hogendijk nen naar de DDR van spionnenja- duren. De. regering heeft de SPD ger Tiedge, het echtpaar Willner, verweten dit onderzoek slechts om de secretaresse van minister Ban- politieke redenen te willen. „Zo'n gemann en een secretaresse van onderzoek leidt tot niet een oplos president Von Weiszacker. De uit- sing van de problemen, maar leg die Zimmerman aan de parle- slechts tot ontmanteling van de in- mentaire controlecommissie heeft lichtingendiensten", aldus het mi gegeven is volgens de SPD onvol- nisterie van binnenlandse zaken, doende. Alleen door openheid, zo liet de SPD weten, is de rol van Zimmermann in deze De sociaal-democraten houden spionagezaken politiek te verant- Zimmermann voor de hoofdeer- woorden. Het onderzoek zal w'aar- antwoordelijke inzake het verdwij- schijnlijk tot midden volgend jaar LONDEN (GPD) - De 31 Russische diplomaten, journalisten en andere functionarissen die door de Britse regering het land waren uitgewezen omdat zij zich aan spionage zouden hebben schuldig gemaakt, zijn giste ren met hun gezinnen naar hun vaderland gevlogen. De Russen hadden gekozen voor een gezamenlijk vertrek. In twee bus sen en enkele auto's verlieten ze gisteren Londen, en in totaal 72 man gingen op het-Londense vliegveld Gatwick aan boord van een speciaal gecharterd 300 stoelen tellend toestel van de Russische maatschappij Aeroflot. Functionarissen van de Russische ambassade gaven bij de trap van het vliegtuig de vertrekkende landgenoten nog een hand. Enkelen van hen keken glimlachend nog één keer om, maar de meesten stapten met uit drukkingsloze gezichten naar binnen. Een aantal uitgewezenen gaf nog korte verklaringen voor zij naar de Sowjet-Unie afreisden. Allen legden de beschuldigingen van spionage naast zich neer, allen zeiden ook on danks hun uitwijzing, van Engeland en de Britten te blijven houden. Viktor Timofeyev, een uitgewezen lid van de Russische handelsdelega tie, zei voor zijn vertrek: „Natuurlijk zijn wij geen spionnen. Niemand van ons is ooit betrapt op wat dan ook, en niemand gearresteerd. Dit maakt allemaal deel uit van een politiek spel." De 31 Russen werden uitgewezen op grond van verklaringen van Oleg Gordievsky, hoofd van de Russische geheime dienst KGB in Londen. De uitwijzingen leidden tot represailles van de zijde van de Sowjet-Unie, die 31 Britten het land uitstuurde. LONDEN - De Saoedische minis ter prins Sultan Bin Abdulaziz (de fensie) heeft gisteren in Londen een contract getekend voor de aan koop van 132 Britse straaljagers en andere militaire vliegtuigen. Daar mee is een bedrag van 17 miljard gulden gemoeid. De Israëlische re gering heeft bezwaar aangetekend tegen de verkoop omdat deze naar haar zeggen „het machtsevenwicht in het Midden-Oosten" in gevaar dreigt te brengen. Voor Engeland is het de grootste exportorder die het land ooit heeft gekregen, zo zei de Britse minister Heseltine (defensie) die namens zijn land het contract voor de leve ring van 72 Tornado-straaljagers, alsmede 30 Hawk- en 30 PC-9-oe- fenvliegtuigen tekende. De ondertekening gebeurde in het stijlvolle Lancaster House in het centrum van Londen, dat ge woonlijk alleen voor belangrijke internationale conferenties wordt gebruikt. De Saoedische minister werd verder met alle eerbetoon ontvangen die er maar voorhanden De order is van immens belang voor de Britse vliegtuigindustrie, in het bijzonder voor British Ae rospace, dat dankzij de Saoedische opdracht in staat is 30.000 werkne mers in dienst te houden van wie de banen anders gevaar zouden lo pen. Het uiteindelijke contract is nog omvangrijker dan aanvankelijk door de Britten werd gemeend. De Saoedi's wilden in eerste instantie 48 Tornado's hebben, maar beslo ten de afgelopen dagen, nog eens 24 Tornado's erbij te bestellen. Saoe- di-Arabië zal voor de vliegtuigen gedeeltelijk in baar geld, en voor een ander deel in olie betalen. Een andere poging tot 'ontman teling', namelijk die van de liberale minister van buitenlandse zaken Genscher, is gisteren in een spe ciaal Bondsdagdebat mislukt. De Duitse Tweede Kamer discussieer de uitvoerig over de Zuid-Afrika- politiek van Bonn. Genscher, die twee weken gele den vrij strenge EG-maatregelen tegen Zuid-Afrika wist te voorko- wmmmmm wmetendesonda^L^eeftevefte be Saoedische prins Sultan Bin Abdulaziz werd na het afsluiten i zijn gegaan. De Westduitse rege- contract door premier Thatcher gefeteerd. ring had onder meer een nog nau welijks werkend cultureel akkoord met Zuid-Afrika opgezegd. Dit ging de CSU van de Beierse minister-president Strauss te ver. Hoewel de SPD in het debat de lijn mT,T ATrTTT TT i van Genscher volledig onder- TEL AVIV - Uit vergelding voor het leger in Tel Aviv. schreef, kreeg de CSU bijna hele- de moord op drie Israëliërs woens- Gevechtsjagers bombardeerden maal haar zin. Het culturele ak- dag op Cyprus door Palestijnse ter- een uit twee verdiepingen bestaan- koord wordt dan wel opgezegd, roristen, heeft de Israëlische lucht-- de gebouw zeven kilometer ten TUNIS (AFP/DPA/Rtr) - Tunesië heeft gisteravond de diplomatieke be trekkingen met het buurland Libië verbroken, zo is door het officiële persbureau TAP meegedeeld. De Libische vertegenwoordiger in Tunis werd ontboden op het ministerie van buitenlandse zaken waar hij op de- hoogte werd gesteld van de Tunesische beslissing. Eerder op de dag waren al vier medewerkers van het Libische Volksbu reau (ambassade) in Tunis tot ongewenst persoon verklaard en het land uitgewezen. De vier werden er van beschuldigd bombrieven te hebben gestuurd naar Tunesische journalisten. Woensdag is zo'n bombrief in een Tunesisch postkantoor ontploft. Tunesië heeft voorts de landingsrechten ingetrokken van de Libische luchtvaartmaatschappij „Libyan Arab Airlines". Begin vorige maand na men de spanningen tussen Libië en Tunesië sterk toe als gevolg van de uitwijzing door Libië van een groot aantal Tunesiërs. Bij drie aanslagen in Israël, twee Jeruzalem en een op de bezette Israël wordt op dit moment door i golf van terreuraanslagen ge- maar er zal op korte termijn nieuw worden gesloten, waarbij dOOr overigens wel zal worden gepro- beerd het zwarte bevolkingsdeel I SCO olagter van Zuid-Afrika aan haar trekken te laten komen. Een politieke over- macht gisteravond winning voor Strauss, zei een CSU- Palestijnse guerrilla's parlementariër, omdat het i westen van de stad Baalbek. Vol gens de legerwoordvoerder be hoorde de basis toe aan de van PLO-leider Arafats El Fatah afge scheiden groep van Aboe Moessa. De straaljagers raakten de doelen keerden veilig op hun basis te- Westelijke Jordaanoever, zijn gis- troffen. Een paar keer per week is teren negen personen gewond ge- het raak. Veelal worden de geweld- raakt, Onbekenden namen gister- dadige acUesdoor spiergroepen basis van n de Liba- rBeeka'a-vallei aangevallen en rug, aldus het Israëlische leger. cultureel plan duidelijk afwijkt vernietigd. Dat meldde rond mid- Over slachtoffers aan Palestijnse van de EG-voornemens. dernacht een woordvoerder van zijde is nog niets bekend. avond een streekbus onder die op weg was naar Hebron. Ze ven passagiers, vijf joden en twee Arabieren,, liepen schotverwondin gen op. Op de Scopusberg in Oost- Jeruzalem, nabij de Hebreewuse universiteit, ontplofte een verstop te bom. Hierbij vielen twee gewon den. binnen de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) opgeëist. Hoe wel veel arrestaties zijn verricht is het eind daarvan nog niet in zicht. Cyprus heeft inmiddels gewei gerd de drie terroristen die de gij zeling en moord uitvoerden aan Is raël uit te leveren. Cyprus wil het drietal zelf berechten. Sojoez terug De Sojoez T-13 met twee Russi sche kosmonauten is op Aarde te ruggekeerd. Het ruimteschip land de gisteren volgens plan in een ge bied bij de stad Dzjezkazgan, in de centraalaziatische republiek Ka- zachstan. De Sojoez kwam van het ruimtestation Saljoet-7, waaraan het een aantal dagen gekoppeld is geweest. Drie kosmonauten zijn in het ruimtestation achtergebleven om hun wetenschappelijk werk voort te zetten. Sjaron/Time Een districtsrechtbank in Israël heeft oud-minister van defensie Ariel Sjaron 2.000 dollar (ruim 6.000 gulden) schadevergoeding toegekend in zijn aanklacht we gens smaad jegens het Amerikaan se weekblad Time. Sjaron had 3 miljoen dollar geëist. De rechtbank besloot het smaad-onderdeel over te nemen van het vonnis van een Amerikaanse rechtbank, die in ja nuari een artikel in het weekblad foutief vond en smadelijk aan het adres van de generaal, maar geen pARIjS_ Twijfel groeit of premier gin door de geheime dienst op de BONN (GPD) - Bijna de helft ,van de Westduitse telefoons in openbare cellen telt veel te vlug, waardoor de overheid tientallen miljoenen per jaar te veel krijgt. De Westduitse boulevardpers was achter de „oplichterij" van overheidswege gekomen. Gis teren gaf het ministerie van posterijen toe: twee oudere ty pes muntautomaten tellen ver keerd. In plaats van na 8 minu ten, breken deze automaten na 5 minuten en 40 seconden een gesprek af, terwijl voor de volle 8 minuten is betaald. Het gaat om 60.000 van de in totaal 139.000 apparaten. Op weg naar de Algemene Vergadering vai Poolse partijleider Jaruzelski gisteren Cuba c Fidel Castro. de VN in New York deed de BRUSSEL - Er komen waar schijnlijk geen EG-regels om de export van olie en (para)militair materieel uit de EG-landen naar Zuid-Afrika te verhinderen, on danks het besluit daartoe van de ministers van buitenlandse zaken van de, Europese Gemeenschap, drie weken geleden in Luxemburg. Daar werd afgesproken dat geen Hij sprak daar kort met olie uit een van de ÊG-landen (fotoPrensa) naar Zuid-Afrika zou gaan e dat jsmarteseld opgelegde. Sowjet-Unie/Oman De Sowjet-Unie en de Golfstaat Oman gaan diplomatieke betrek kingen aanknopen.De Russische minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze en zijn Omaanse ambtgenoot Alawi, kwamen afge lopen zaterdag overeen diploma tieke betrekkingen te vestigen na een ontmoeting in de marge van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, aldus gisteren een gezamenlijke verklaring. Poolse priester Sectie op het lichaam van een or thodoxe Poolse priester, wiens lijk in juni werd gevonden, heeft uitge wezen dat hij door ophanging om het leven is gekomen. Het sectie rapport concludeert dat hij zelf moord heeft gepleegd. Die lezing blijft in Polen echter omstreden. Er zou sprake zijn van moord. de Fabius woensdagavond in zijn tele- hoogte zijn gehouden visie-interview de waarheid sprak, slag. Veel tv-kijkers kunnen toen hij oud-minister van defensie Charles Hernu ervan beschuldigde door Rudolph Bakker niet geloven dat de populaire Her- plotseling te vangen zou zijn on- de der termen als „dom, leugenachtig en misdadig", die door premier Fa bius met een uitgestreken gezicht voor de beeldbuis werd gebezigd. Nog diezelfde dag had de oud-mi nister in Villeurbanne, de stad waar hij burgemeester is, met over grote duidelijkheid verklaard dat hij de opdracht tot de aanslag niet 'overtuigd' te zijn dat Hernu en de ontslagen chef van de buitenland se veiligheidsdienst admiraal La- coste samen op de aanslag hadden aangestuurd. Bij deze aanslag kwam de Nederlandse fotograaf Pereira om het leven. De helft - 44 tot 52 procent - van de Fransen denkt volgens een gis teren in Le Figaro gepubliceerde enquête dat President Mitterrand .en de Franse regering vanaf het be- ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven gegeven had en er onschuldig aan was. Premier Fabius had laten doorschemeren dat 'de daders voor de rechter' dienden te worden ge sleept. De bedoeling van Fabius' optre den is ongetwijfeld geweest presi dent Mitterrand te reddden door diens beste vriend te offeren. De Figaro weet vandaag te melden dat president Mitterrand al 17 juli, dus een week na de aanslag, ervan op de hoogte was dat de buitenlandse geheime dienst eigenhandig de Rainbow Warrior tot zinken had gebracht en niet „machten in de oppositie" of „buitenlandse mo gendheden", zoals aanvankelijk was gefluisterd. Premier Fabius meldde gisteravond met een stalen gezicht dat hij „pas afgelopen za terdag" de ware toedracht had ver nomen. En hij prees de Franse pers, die tenslotte in hoog tempo de ene onthulling na de andere had gebracht. Als premier Fabius denkt dat na zijn optreden van woensdagavond het kwaad uit de wereld is, heeft hij het bij het verkeerde einde, al dus luidt de opinie van de meeste commentatoren. In de eerste plaats is niemand er werkelijk van over tuigd dat het werkelijk is gegaan zoals Fabius het voorstelt. In de tweede plaats zijn de gevolgen van het offeren van Hernu voor de so cialistische partij onoverzienbaar en tenslotte hebben ze een negatief effect op het gezag van president Mitterrand. Op het partijcongres in Toulouse op 11 en J2 oktober zal deze kloof nauwelijks meer te overbruggen zijn. De eerste ernstige schermut seling tussen premier Fabius en partijleider Jospin vond enige we ken geleden al in alle openbaar heid plaats. Achterdocht, jaloezie en strijd om de macht kwamen daarbij aan de oppervlakte. de EG-landen ook geen militaire of paramilitaire goederen (zoals poli- tie-materiaal en communicatie-ap- paratuur) meer zouden leveren. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, werd daarbij opgedragen om dit princi pe-besluit in concrete maatregelen te vertalen. Maar hoewel het stand punt van de Commissie nog niet bekend is, wordt in EG-kring in Brussel opgemerkt dat de Com missie geen mogelijkheid heeft om de afspraken van Luxemburg uit te voeren. De olie-export en de handel in wapens en aanverwante artikelen vallen volgens de Commissie niet onder de bevoegdheid van de Eu ropese Gemeenschap. Het EG-ver- drag biedt wel de mogelijkheid om toch maatregelen te nemen waarin het verdrag niet voorziet, maar juist deze twee categorieën zijn uit drukkelijk als uitzondering ge noemd. Dit betekent dat EG-richtlijnen vrijwel uitgesloten zijn, en dat de afzonderlijke lidstaten dus op ei gen houtje maatregelen zullen moeten nemen. Overigens gaat nu al geen EG-olie naar Zuid-Afrika en houden alle EG-landen zich aan het wapen-embargo. Maar de onmacht van de Com missie betekent dat ook verder gaande maatregelen, zoals een Eu ropees verbod op het vervoer via EG-landen van niet-EG-olie vrij wel onmogelijk is. Een groot deel van de Zuidafrikaanse olie-invoer geschiedt via Europese havens of door Europese maatschappijen. Ministers Van den Broek (bui tenlandse zaken) heeft vorige week al gezegd dat een verdergaand olie embargo uiterst moeilijk af te dwingen zou zijn. In EG-kring wordt ook opgemerkt dat het ver voer van olie door de olie-handel zo ingewikkeld en ondoorzichtig ta maken is, dat van een effectieve controle nauwelijks iets terecht zal .kunnen komen. BOEKHANDEL KOOYKER organiseert een TEKENWEDSTRIJD t.g.v. de Kinderboekenweek 1985 De kinderboekenweek staat dit jaar in het teken van HET DIER. Het dier moet het onderwerp van de tekening zijn. Elk dier is toegestaan, de keuze hiervan wordt vrijgelaten. De deelnemers worden in twee categorieën ingedeeld: 1) tot acht jaar 2) vanaf acht jaar tot dertien jaar. De tekeningen moeten ingeleverd worden vóór 5 oktober bij Boekhandel Kooyker, Nieuwe Rijn 13 Leiden. Op iedere tekening moet naam, adres en leeftijd van de deelnemer/ neemster vermeld worden. Er zijn leuke prijzen te winnen!! In iedere categorie een eerste, tweede en een derde prijs. De prijzen - het gaat om kinderboeken - mogen door (je winnaars zelf worden uitgezocht op zaterdag 12 oktober. VEEL SUCCES

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7