30 Kamer wil snel wet op gelijkheid JAAR VAST Iraniërs kunnen voorlopig blijven 'Verplaatsing van SS-20's maakt geen enkel verschil HYPOTHEEK RENTE SUIKER NU NOG GOEUKOPER! PvdA en WD zoeken toenadering Gebruik vuurwapens stijgt verontrustend VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 Een unieke mogelijkheid om uw woonlasten 30 jaar lang op een laag renteniveau vast te zetten. Maximale zekerheid.-Zowel voor nieuwe als ft 4 n voor bestaande 5* I fc\ huizen. Informatie I**' bij het Bouwfonds-infocentrum in Den Haag: Nassauplein 13, '.(070)650800 of via de coupon. '"stuur mij informatie over de 30 Jaar RenteVast Hypotheek. Postcode: Plaats: Coupon in gesloten envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 1479 2500 XK Den Haag nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten DEN HAAG (ANP) Minister De Ruiter (defensie) vindt dat Ne derland de mogelijkheid moet hebben om, indien Amerikaanse kruisraketten op Nederlandse bodem zijn geplaatst, op het laat ste moment nee te zeggen tegen het inzetten van die kruisraket ten. De Ruiter zegt dat in een in terview in het Pvd A-partij blad Voorwaarts van deze week. De Ruiter wil overigens niet zover gaan dat Nederland een ve torecht heeft, dat wil zeggen dat Nederland het inzetten van de kruisraketten zou kunnen voor komen. De Ruiter vindt wel dat Nederland de mogelijkheid moet hebben zich tegen de mening van andere bondgenoten in te gen het afvuren van de kruisra ketten te verzetten. De Ruiter zegt in het interview van mening te zijn dat het ver- De Ruiter: wel laatste woord, maar geen veto drag dat Nederland met de Ver enigde Staten sluit over de kruis raketten „een redelijke continuï teit" moet hebben met „een rede lijke opzeggingstermijn". Over de lengte van een dergelijke op zeggingstermijn wil De Ruiter zich overigens niet uitlaten. Vol gens De Ruiter is de plaatsing van de kruisraketten in Woens- drecht nog steeds niet definitief als het kabinet daartoe op 1 no vember besluit en een verdrag sluit met de Verenigde Staten. „We doen niets definitiefs in het perspectief van de onderhande lingsresultaten. De Amerikanen hebben toch altijd gezegd: watje neer kunt zetten, kun je ook weer weghalen", aldus De Ruiter. Premier Lubbers erkende vori ge week vrijdag op zijn wekelijk se persconferentie dat er in het kabinet een verschil van mening is gerezen tussen de ministers Van den Broek (buitenlandse za ken) en De Ruiter over de vorm waarin het verdrag met de Ver enigde Staten gegoten moet wor den. Lubbers verklaarde dit uit „een interpretatieverschil, een belichtingsverschil in de uitleg van het NAVO-verdrag". (Zie ook pagina 19) genwoordigers van sieraden regel matig overvallen, dan wel worden hun auto's opengebroken. In 1984 werden voorts 141 geldtransporten overvallen, voor het overgrote deel (114) particulie re transporten, zoals van de zaken man of winkelier die de dagop brengst naar de nachtkluis brengt. Professionele geldvervoerders werden 27 maal overvallen. De CRI waarschuwt wel dat als een winke lier wil blijven doorgaan met zelf geld wegbrengen, hij zekerheden en wisselende methodes moet in bouwen. Gebruik maken van ge specialiseerde bedrijven is beter. Overvallen op bezinstations ge beurden volgens de CRI in 1984 ..opvallend" vaker. In 1980 nog 104, vier jaar later veertig meer. De CRI geeft hiervoor geen oorzaak aan. Dat is wel het geval bij overvallen op al dan niet illegale casino's, die ook flink zijn gestegen: vooral de Golden Ten-casino's zijn als pad destoelen uit de grond geschoten. Bij 49 van die overvallen (geen to taalcijfer bekend) werd geschoten, met als resultaat acht doden en 47 gewonden (van wie één dader). Zaak De Jonge nadert maandag zijn ontknoping PRETORIA (GPD) - Begin volgen de week zal er een einde komen aan het al maanden slepende pro bleem van de aanwezigheid van Klaas de Jonge in een deel van de Nederlandse ambassade te Preto ria. Maandag loopt namelijk het huurcontract van de Nederlandse regering met de Ned-Bank af, de eigenaar van het gebouw waarin het deel van de Nederlandse am bassade is gevestigd waar Klaas de Jonge nog altijd een onderkomen heeft. Het officiële Nederlandse stand punt is duidelijk: de politieke en economische afdeling van de Ne derlandse ambassade blijven voor onbepaalde tijd in het Ned-Bank- gebouw gevestigd, zolang de Ne derlandse en zuidafrikaanse auto riteiten onderhandelen over een voor beide partijen acceptabele op lossing van de kwestie-De Jonge. Maar volgens goedingelichte kringen heeft de Nederlandse rege ring bij de Zuidafrikaanse autori teiten een drietal voorstellen ge daan die het resultaat zijn van ge sprekken tussen een Nederlandse en Zuidafrikaanse juridische dele gatie, ruim twee weken geleden in Genève. Deze voorstellen zijn: een ge rechtelijke vervolging van Klaas de Jonge in Zuid-Afrika zelf, maar dan onder strenge garanties vooraf over de juridische procedure en de strafmaat. Een ander voorstel is de berechting van Klaas de Jonge in Nederland en tenslotte is er een voorstel dat een internationale juri dische bemiddelingscommissie zich over de kwestie-Klaas de Jon ge gaat buigen, met bindende con sequenties voor beide partijen. Tot nu toe heeft de Zuidafrikaan se regering nog niet op de voorstel len van Nederland gereageerd. Naar verwachting zal dinsdag wel de diplomatieke immuniteit van dit deel van de ambassade in Pre toria worden opgegeheven, maar zal Nederland alsnog enige tijd de gelegenheid worden geboden om De Jonge vrijwillig aan de Zuid afrikaanse justitionele autoriteiten over te dragen. Middelbare scholier kan niet spellen HOEVELAKEN (ANP) - Veel leer lingen in het voortgezet onderwijs blijken moeilijkheden te hebben met lezen en spellen. Vooral de spellingsproblemen zijn zeer groot. Belangrijkste oorzaak is falend on derwijs op de basisschool. Klaarb lijkelijk wordt daar meer de na druk gelegd op spreekvaardigheid en uitdrukkingsvermogen. Dit zijn de voornaamste conclu sies uit een onderzoek dat dr. J. Hamers (Rijksuniversiteit Utrecht) en drs D. Visser (Onderwijsadvies centrum Zwolle) onder middelbare scholieren hebben gehouden. Hier bij waren 520 leerlingen uit vijf brugklassen van verschillende schoolsoorten in de gemeente Utrecht betrokken. Bij het lezen voldeed gemiddeld eenderde van de leerlingen niet aan de toetsingsnorm voor eind zesde klas. Dertien procent haalde zelfs de eind-derdeklas-norm niet. Wat de spelling betreft kwam de bij het onderzoek betrokken open bare scholengemeenschap met een onvoldoende voor 43 procent van de leerlingen als beste tevoor schijn. Het minst scoorde de Eer ste Algemene Technische School met 92 procent uitvallers. ADVERTENTIE frSmmÜMpStSr I acRESCHAFT j kom maar halen bij DIRK VAN DEN BROEK BAS VAN DER HE'JDEN DIGRDS en DIRKSON AMSTERDAM - Leerlingen van de Rosj Pina school in Amsterdam hebben gisteren het standbeeld de Dokwerker in hun stad „geadop teerd". De bijbehorende plechtig heid werd bijgewoond door Prins Bemhard die de leerlingen een foto van het standbeeld aanbood. De kinderen légden onder andere een krans bij het monument. De Rosj Pina school zal een jaar lang aandacht besteden aan de Dokwer ker, die herinnert aan de februari staking in 1941. Ook op tien andere plaatsen in ons land zullen schoolkinderen een gedenkteken aan de oorlog adopte ren. Dit initiatief komt van de Stichting Februari 1941. (foto anp» ONTUCHT - Met het plegen van ontucht met jongetjes van 12,13 en 14 jaar heeft een 37-jarige man uit de Bijlmermeer kinderporno wil len maken. Dit zei mr Kortenhorst, officier van justitie bij de recht bank in Amsterdam gisteren. Hij eiste drie jaar gevangenisstraf. DEN HAAG ANP) - Steeds meer daders gaan over tot het gebruik van vuurwapens bij het plegen van hun misdrijven. Deze wapens wor den gebruikt tegenover slachtof fers en omstanders, maar ook de politie komt steeds vaker te staan tegenover soms zwaar bewapende misdadigers. Dit staat in het jaarverslag over 1984 van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) in Den Haag. Deze centrale politiedienst consta teert een „verharding" in het crimi nele milieu. Het gebruik van vuur wapens (vooral pistolen en kogel- geweren) neemt volgens de CRI zulke vormen aan dat vraagtekens geplaatst moeten worden bij de in richting van bankkantoren. Bij moderne bankfilialen is veelal al leen het gedeelte beveiligd waar de kassier zit (de kasbox). Maar over vallers richten simpelweg hun wa pen op ander baliepersoneel en dwingen zo de kassier de box te openen. Ook bij arrestaties blijken ver dachten vaker in het bezit van wa pens, handboeien, gasmaskers en meer van dergelijke attributen. „L)e gevaren voor zowel getuigen als slachtoffers, als voor controle rende ambtenaren nemen daar door toe", aldus de CRI. Vooral in de verdovende middelen-sfeer is dit het geval, maar ook bij de klei nere criminaliteit. Voorts consta teert de CRI een verschuiving van alleen maar dreigen naar echt schieten. Banken De CRI noteerde in 1984 twintig doden en een groot aantal gewon den als gevolg van 88 schietpartij en. Het aantal geregistreerde over vallen steeg vorig jaar met vijftien procent tot 845. Het oplossingsper centage bedroeg ongeveer één der de. Banken registreerden een kwart meer overvallen: van 60 naar 75. De CRI tekent hierbij aan dat in 1982 nog slechts 43 banken werden overvallen. In 1984 slaagden de da ders in vijftig gevallen in hun opzet door een ander dan de geldbeheer der te bedreigen of door middel van een list. De buit van alle overvallen sa men bedroeg ruim 23,5 miljoen gulden, 2.5 miljoen minder dan in 1983. Uit de daling van de buit per overval concludeert de CRI dat men bij 'overvalgevoelige' objec ten de geldvoorraad beperkt houdt. De politie zou graag zien dat kostbare spullen 's nachts niet thuis worden bewaard of in van alarminstallaties voorzien auto's, maar in speciale bewaakte depots. Nu worden, bijvoorbeeld, verte- DEN HAAG (GPD) - Iraanse vluchtelingen die via Pakistan op Schiphol zjjn aangekomen, zullen voorlopig niet naar dat land wor den teruggezonden als hun aan vraag om politiek asiel wordt afge wezen. Eerst moet opnieuw onder zocht .worden of Pakistan vluchte lingen voldoende bescherming biedt. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunde gisteren een motie van het CDA, waarin staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) ge vraagd werd zo snel mogelijk te on derzoeken of Pakistan zich houdt aan de afspraak geen Iraanse vluchtelingen naar hun geboorte land terug te zenden. Mevrouw Korte zegde dit onder zoek toe. Volgens haar houdt Pa kistan zich aan de gemaakte af spraken, maar zij wil hierover vol strekte zekerheid. Vijf Iraniërs, die onlangs Nederland zijn uitgezet, zitten nog steeds vast op de lucht haven van Karachi. Een medede ling van het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen, dat zij door Pakistan terug zouden worden ge zonden naar Schiphol, bleek on juist. Alleen de WD en het Kamerlid Janmaat stemden tegen deze mo tie. De liberaal Wiebenga zei dat de situatie van de vluchtelingen in Pa kistan niet op een momentopname beoordeeld moet worden. Neder land moet voortdurend onderzoe ken hoe de vluchtelingen in Pakis tan opgevangen worden. Ook leg de hij een deel van de schuld voor de problemen bij de luchtvaart maatschappijen, die onvoldoende nagaan of al hun passagiers be schikken over de juiste visa. Samen met SGP en het onafhan kelijke Kamerlid Wagenaar stem den deze WD en Janmaat ook te gen een motie van de PvdA, waarin aan de staatssecretaris gevraagd werd om vluchtelingen op humane wijze onder te brengen. De Kamer meerderheid van de Kamer vindt een langer verblijf in de vertrekhal van de luchthaven echter onge wenst, ondanks een uitspraak van de rechter, die een tijdelijk verblijf op Schiphol aanvaardbaar achtte. Mevrouw Korte verzette zich te gen de suggestie van mevrouw Haas-Berger (PvdA) dat het feit dat de vluchtelingen vaak hun papie ren kwijt zijn (of deze hebben ver nietigd) een rol speelt bij de beoor deling of zij wel of niet als asielzoe ker worden erkend. Zij wees erop dat "zowel de Raad van State, als de Hoge Commissaris en de Tweede Kamer opzettelijke vernietiging van de papieren veroordeeld heeft. In de PvdA-motie sprak de Ka mer echter uit dat het ontbreken van papieren of het bezit van valse papieren 'op zichzelf geen bewijs hoeft te zijn dat de asielzoeker mis bruik van de procedure maakt. Ook werd het argument van de staatssecretaris afgewezen dat Schiphol geen deel uitmaakt van Nederland, hetgeen zou betekenen dat de vluchtelingen zolang zij op de luchthaven verblijven, Neder land niet binnen zijn gegaan. DEN HAAG (GPD/ANP) - De VVD-fractie in de Tweede Kamer gaat door met de voor- bereiding van een eigen anti-discriminatiewet, nu het kabinet heeft laten weten er voorlopig niet uit te komen. Ook de PvdA vindt dat de Kamer nu aan zet is, maar wil geen tijd verliezen aan het ontwerpen van een alles omvattende wet en voorrang geven aan gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Het kabinet wil slechts in het wet boek van strafrecht een bepaling opnemen dat discriminatie van ho moseksuelen strafbaar stelt. Daar- naast laat het onderzoeken of een brede, alles omvattende anti-dis criminatiewet mogelijk is. Daar mee is een aparte wet over gelijke behandeling van Blinde darm velt Ruding in Peking DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding van financiën is tijdens zyn* verblijf in China in Peking geope reerd aan een acute blindedarm ontsteking. De operatie is zonder complicaties verlopen. Dat heeft het ministerie van Financiën in Den Haag gisteren bekendge maakt. Volgens het ministerie ziet het ernaar uit dat Ruding volgens schema aanwezig zal kunnen zijn bij de jaarvergadering van het In ternationale Monetaire Fonds en de daaraan voorafgaande bespre kingen in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel. De minister moet daar 3 oktober arriveren. Ruding is voor zitter van het beleidsbepalende In terim Committee van het IMF. Ruding reist via Peking orti daar met de Chinese regering bespre kingen te voeren over een aantal IMF-zaken. Ook de financiële rela ties met Nederland (onder meer het bankwezen) stonden op de agenda. wen van de baan, althans wat het kabinet betreft. De VVD is ook voor een brede aanpak, maar vrèest dat het op de manier die het kabinet voor ogen staat veel te lang gaat duren en wil nog dit jaar met een eigen initia- tiefwet komen. Het CDA vindt dat - nu het kabinet er niet is uitgeko men - er nog maar wat meer tijd genomen moet worden om de zaak fundamenteel aan te pakken. Deze partij wil, dat de Raad van State advies wordt gevraagd over deze moeilijké kwestie. In de gegeven omstandigheden waardeert de CDA-fractie wel dat het kabinet tenminste denkt aan een aanpassing van het wetboek van strafrecht om discriminatie ook op het punt van de homosek sualiteit tegen te gaan. In zijn brief aan de Tweede Kamer liet premier Lubbers gisteren weten de moge lijkheid voor christelijke scholen om homoseksuele onderwijzers te weigeren in principe te willen ver bieden. Blijkt echter dat leerkrach ten te koop lopen met hun seksue le voorkeur, dan kan het schoolbe stuur ingrijpen. De PvdA kan niet anders consta teren dan dat de eerst verantwoor delijke bewindslieden in het kabi net, allen behorend tot de WD, op het punt van de gelijke behande ling van vrouwen en mannen er niet in zijn geslaagd de - naar hun zeggen - ook voor de WD belang rijke wetgeving in deze regeerpe riode tot stand te brengen. De inzet van de PvdA-fractie zal zijn de re gering en de regeringspartijen er toe te bewegen de toegezegde wet geving over gelijke behandeling alsnog spoedig tot stand te bren gen. Mocht de regering dan wel een Kamermeerderheid hiertoe niet bereid blijken, dan zal de fractie de mogelijkheid van voldoende steun voor een initiatief van de Kamer om tot wetgeving tegen sekse-dis criminatie te komen, aan de orde stellen. Volgens de PvdA zal het aangekondigde onderzoek naar een breder opgezette wettelijke re geling een langdurig uitstel tot ge volg hebben en wordt de totstand koming van een wettelijke regeling voor de gelijke behandeling van vrouwen en mannen op de tocht gezet.D'66 noemt de opstelling van het kabinet schandalig. Het kabi net blijft in deze zaak ernstig in ge breke in strijd met de wens van een Kamermeerderheid. Het kabinet schuift politieke meningsverschil len terug naar de Kamer en gaat constitutionele problemen uit de weg door na te laten de Raad van State hierover in een veel eerder stadium om advies te vragen. Niet onverwacht, maar toch zeer teleurstellend, luidt de reactie van de PPR-fractie. Hoe breder de op zet, des te moeilijker zal men tot heldere en duidelijke wetgeving komen, menen de radikalen. De Wet Gelijke Behandeling is hier mee op de lange baan geschoven. De voorgestelde uitbreiding van het wetboek van strafrecht waar deert de PPR maar het is volgens deze partij volstrekt onvoldoende. OSSENDRECHT - De Mobiele Eenheid kan sinds gisteren volop oefenen in een speciaal opgebouwd 'rellendorp' in Ossendrecht, dat door minister Rietkerk (binnenlandse zaken) werd geopend. ME'ers nemen het daar met het waterkanon tegen met rubberen stenen gooiende collega's. (foto anpi Van den Broek over 'foutieve' telling NEW YORK (ANP/AP) - Het maakt voor Nederland „geen enkel verschil" of SS 20-raketten van het Europese naar een ander deel van de Sowjet-Unie worden overge bracht. Dit heeft minister Van den Broek gisteren in New York ver klaard naar aanleiding van een be richt in de „Los Angeles Times", als zou de Sowjet-Unie 27 SS-20 ra ketten hebben ontmanteld of ver plaatst. Vóór 1 november, wanneer de Nederlandse regering beslist over de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten, zouden nogmaals 36 raketten kunnen worden ver plaatst of ontmanteld. De Amerikaanse voorzitter van de Special Consultative Group van de NAVO, Allen Holmes, deelde vorige week mee dat er 441 raket ten waren geplaatst, 63 meer dan de 378 die bepalend zijn voor het Nederlandse besluit. Minister Van den Broek, die dinsdag na een ge sprek met zijn Sowjet-ambtgenoot Sjevardnadze constateerde dat de Nederlandse poging om bij te dra gen aan wapenbeheersing was mis lukt, verklaarde gisteren dat de Amerikaanse gegevens „niet wa.- ren weersproken". Het 1 juni-besluit - dat op 1 no vember zal worden beslist dat alle 48 in het NAVO-dubbelbesluit ge noemde kruisraketten zullen wor den geplaatst als er in de Sowjet- Unie meer SS 20-raketten zijn ge plaatst dan de 378 die er op 1 juni waren - „is volkomen helder en be hoeft niet nader te worden geïnter preteerd", aldus de minister. „Als er op 1 november meer dan 378 SS 20-raketten aanwezig zijn volgt een plaatsingsbesluit, als het aantal ge lijk of lager is, dan wordt er niet geplaatst". „Als er nadere gegevens komen zullen die worden onderzocht, maar bij verschil van interpretatie of wat dan ook moeten de Ameri kaanse cijfers voor ons maatge vend zijn. Er is geen reden om aan de Sowjet-gegevens meer waarde toe te kennen dan aan de Ameri kaanse", aldus minister Van den Broek. Het Amerikaanse ministerie van defensie zei gisteren dat de Sowjet- Unie wellicht de NAVO tracht te misleiden over het aantal SS-20-ra- ketten.„We vermoeden dat ze wel licht tot alles in staat is om de be slissing van de bondgenoten te beïnvloeden", aldus woordvoerder Bob Simms naar aanleiding van een bericht in de Los Angeles Ti mes. Ook Sims zei ervan overtuigd te zijn dat het aantal van 441 juist Volgens het Sowjet-agentschap Novosti zal een Nederlands besluit tot plaatsing van kruisraketten zal de ontwapeningsonderhandelin gen in Genève en de So wj et-Neder landse betrekkingen negatief beïn vloeden. In een gisteren gepubli ceerde nieuwsanalyse verwijst No- vosti-journalist Igor Rapoport naar berichten uit Den Haag dat de Ne derlandse regerings reeds begon nen is met het opstellen van een plaatsingsverdrag. Hij noemt dit een „stap met uiterst ernstige ge volgen voor de veiligheid van het land".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5