LEIDSCH DAGBLAD 20t Veel fouten in apotheken Fraude bestuur bouwvereniging Leidse brug 9ingepakt9 Baby's in Mexico hielden 'winterslaap' oratooflCuD 'St. Bavo' verbijstert justitie Op donderdag 3 oktober Consumentenbond na onderzoek: Inval politie bij confectie DISCRIMINATIE Deel rijksweg 11 (Leiden-Zoeterwoude) jaar vertraagd VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37818 (LEIDEN - De Bulgaars/Ameri kaanse kunstenaar Christo maakt school. De Lourisbrug in de binnenstad van Leiden (over de Herengracht, in het verlengde van de Groenes- teeg) bood vanochtend deze aanblik. Net als de Pont Neuf, de oud ste brug van Parijs, is de brug ingepakt. In tegenstelling tot in de Parijse hoofdstad is in Leiden niet Christo hiervoor verantwoordelijk, maar een aantal studenten. Leden van studentenvereni ging Minerva hebben gister avond laat en de afgelopen nacht deze kunstzinnige em ballagewerkzaamheden ver richt. Zij gingen daarbij rigo- reus te werk. Niet alleen de brug werd ingepakt, maar ook een auto die erop stond, een verkeersbord en de dukdalven in het water. De Leidse politie heeft beloofd de verpakking voorlopig ongemoeid te laten. (foto Holvast) MEXICO-STAD (Rtr./AFP) - In Mexico-Stad zijn gisteren, een week na de aardbeving, nog een baby en een 22-jarige verpleegster bezighoudt is hoe een pasgeborene een week en soms meer zonder eten en drinken kan overleven in i onvriendelijke en vuile omge- uit het puin bevrijd. Volgens schat- ving en omringd door in staat van tingen van artsen zijn tot dusver 40 ontbinding verkerende lijken. tot 60 baby's gered uit het puin van de ingestorte kraamafdelingen van het Juarez-ziekenhuis en van het algemene ziekenhuis in de Mexi caanse hoofdstad. De vraag die de hulpverleners „Een baby is helemaal niet zo teer, hij is zelfs sterk", zo verklaar de de arts Patrick Duhamel, het hoofd van de Franse medische noodhulporganisatie in Mexico, waar 60 artsen werken. Duhamel .legde uit dat een pasgeborene een nog onvolgroeid organisme heeft. Dit betekent dat hij minder energie uit calorieën nodig hééft dan een 'ouder kind of een volwassen mens. In elk geval is het zo dat een zui geling na de geboorte altijd spon taan afvalt, wat erop wijst dat hij tijdens de zwangerschap een over schot aan energie verzamelt. Als hij niet gewond is kan een baby derhalve betrekkelijk goed weer stand bieden aan uitdroging en ge brek aan voedsel. Een andere verklaring luidt als volgt: in omstandigheden waar het zeer donker en stil is en waar de zuigeling geheel geïsoleerd is. zakt de temperatuur van zijn lichaam spontaan en schakelt hij als het wa re over naar een soort „winters laap". Hierdoor verbruikt hij min der calorieën en zuurstof. Austin Rover rijders voelen zich thuis bij AUTO-HOME Touwbaan 2, Leiderdorp. Tel.: 071-899275. UTRECHT (ANP) - De woning- na" heeft in diensttijd gewerkt aan bouwvereniging „Prinses Juliana" de woningen van beide directiele- in Utrecht is tussen 1980 en 1984 den i totaal 180.000 gulden. voor zwaar gedupeerd door leden Deze kosten werden als perso- i—neelskosten opgevoerd. KGB'er loopt over de directie, bestuur, staf commissarissen. Deze mensi •hebben zichzelf voor 1.350.000 gul- De directie van „Prinses Julia- februari dit jaar al ontsla- den bevoordeeld, zo heeft de poli- gen onder druk van het personeel, tie bekend gemaakt. dat met een bezettingsactie de a WASHINGTON (AFP) - Een hoge ambtenaar 'van het Amerikaanse ministerie van justitie heeft beves tigd dat de Russische diplomaat Vitali Dzjoertsjenko, die een be langrijke agent zou zijn van de ge heime dienst KGB, is overgelopen naar de Verenigde Staten. Dzjoertsjenko wordt de belang rijkste KGB-overloper sinds de ja ren '30 genoemd.De adviseur van het Moskouse ministerie van bui tenlandse zaken zou in augustus op reis in Italië zijn ondergedoken, maar nu in de VS zijn. Hij zou de CIA al de nodige informatie heb ben verstrekt. V olkshuis vesting zes mensen aange- verhoord, maar de poli- r arrestaties. Directie, staf- en bestuursleden dacht "op de malversaties vestigde, en verschillende relaties hebben Het bestuur is inmiddels afgetre- jaren lang hun huizen laten op- den. Naar aanleiding van een on- knappen en verbouwen op kosten derzoek door de recherche van de woningbouwvereniging of ministerie gratis door aannemers- en schil- zijn tot nu dersbedrijven. Deze bedrijven houden konden daardoor vette contracten tie verwacht nog met de vereniging afsluiten. Het schildersbedrijf betaalde de direc teur 75.000 gulden om verzekerd te blijven van opdrachten. Op de bouw van een zwembad bij de wo- j ning van de directeur leed de aan nemer een verlies van een ton, bij I de bouw van een serre aan de wo ning van de adjunct-directeur ging de aannemer voor 20 mille het schip in. Door samenspanning van de ver-1 dachten was het mogelijk ruim 400.000 gulden aan valse fad de. Dit is gebeurd ondanks de'af- turen in te dienen en te verwerken gifte van een krankzinni ten nadele van de vereniging. Een ring door een psychiater personeelslid van „Prinses Julia- GG en GD Door de onstabiele goudprijs hebben wij enige jaren met een code onze artikelen moeten prij zen. Nu de goudprijs zich heeft gestabiliseerd zijn al onze gouden artikelen weer met een gulden be drag geprijsd. Uw juwelier Haarlemmerstraat 181Leiden. Exclusieve collectie, pientere prijzen. P.S. op 150 mtr. van onze zaak is op de Kaasmarkt altijd plaats om te parkeren. DEN HAAG (ANP) - Bij de aflevering van medicijnen in de apotheken worden veel fouten gemaakt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. Van de 151 apotheken die bij dit onderzoek waren betrokken, lever den 65 apotheken (43 procent) de recepten niet vlekkeloos af. Deze resultaten staan vermeld in het rapport 'Pillen, Prijzen, Precisie' van de Consumentenbond. De 151 apotheken, verspreid over het hele land, werden ver zocht een door een arts voorge schreven medicijn te leveren. Vijf enzestig apotheken maakten daar bij in totaal tachtig fouten. De bond zegt de apothekers niet alle fouten even zwaar aan te rekenen. Maar een aantal is ernstig, aldus de Consumentenbond. Missers De bond noemt hier het "voor schrijven" van een dubbele dosis van een slaapmiddel (eenmaal), het achterwege laten van waarschu wingen tegen autorijden bij de af levering van slaapmiddelen (negen maal) en tegen de beperkte houd baarheid van oogdruppels (drie maal) en het gemak waarmee aan de klant suïcidale hoeveelheden van een slaapmiddel werden afge leverd (negen keer). "Een ernstige misser" vindt de bond voorts het leveren van een potentieel versla vingsmiddel op basis van een fou tief recept (negenmaal). Het ging hier om een hoestmiddel waarin een stof zit die verslavend werkt. Uit het onderzoek is bovendien gebleken dat het nogal eens voor komt dat een te hoge rekening wordt gepresenteerd, vaak omdat de apotheker niet het voorgeschre ven goedkope merkloze preparaat leverde, maar een duurder merk geneesmiddel. Dat was bij 37 van de 151 bezochte apotheken het ge val. Deze "vergissingen" maken de gezondheidszorg in ons land onno dig tientallen miljoenen guldens duurder", aldus de Consumenten bond. In Nederland wordt jaarlijks voor bijna drie miljard gulden aan geneesmiddelen gebruikt. Koeler In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperatuur omstreeks 10 graden. Overdag perioden met zon en droog. Maximumtemperatuur onge veer 22 graden. Weinig wind, meest uit noordelijke richtingen. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: perioden met zon en droog. In de ochtenduren plaatselijk mist. Middagtemperatuur zondag on geveer 17 graden, daarna enkele gra den hoger. 28 septemner Zon op 7.36, onder 19.25 uur. Maan op 19.35, onder 6.37 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.47 en 16.07 uur, laagwater om 12.39 en 23.18 ROTTERDAM (ANP) - De psychia- Dat heeft de persofficier van jus- Daarop gijzelde hij een vierjarig trische inrichting St Bavo in titie in Rotterdam, mr. Gerding, jongetje en dreigde dat met een Noordwijkerhout heeft tot Verbij- meegedeeld. Volgens Gerding mes dat hij uit de winkel gestolen ■stenng van justitie in Rotterdam heeft het ontslag uit het de St Bavohad. Later werd de man door de een 29-jarige man vrijgelaten, die zonder overleg met politie en justi- politie overreed, het afgelopen weekeinde een vier- tie plaatsgevonden. Dit is volgens voor jarig jongetje anderhalf uur gijzel- de krankzinnigenwet ook niet no- 1S gebeurd ondanks de af- dig, maar als justitie zou hebben gifte van een krankzinnigverkla- geweten dat de man direct weer zou worden vrijgelaten zou de ver dachte langs „strafrechtelijke" kant behandeld zijn en in de cel zijn opgesloten, aldus Gerling. De Rotterdammer werd zaterdag in een warenhuis op het Zuidplein betrapt bij een winkeldiefstal. zal in verband met de 3-oktober viering ons kantoor in Leiden tot 12.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten zijn de sluitingstijden als volgt: vrijdag 4 oktober: gewone advertenties sleuteltjes donderdag 3 oktober 11.00 uur donderdag 3 oktober 11.00 uur zaterdag 5 oktober: onroerend goed personeel woensdag 2 oktober 15.30 uur woensdag 2 oktober 15.30 uur Overige sluitingstijden voor die datum, vrijdag 4 oktober als normaal De directie De moeder van het betrokken jongetje is nadat ze had gehoord dat de verdachte weer op vrije voe ten was met haar zoontje onderge doken omdat zij bang is de man nogmaals tegen te komen. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse politie is de man inmiddels naar een andere psychiatrische in richting overgebracht. 26 PAGINA'S Goedkoper treinkaartje le- PvdA en WD willen haast met wet gelijke behande ling. overwinning de Punjab. PAGINA 7 Een dienstbode moet hard werken en heeft weinig 'Europa TV' mag (nog) niet worden ondertiteld. PAGINA 25 AMSTERDAM (GPD) - By inval len in vier confectie-ateliers in Am sterdam zijn gisteren 55 personen aangehouden, onder wie elf ille gaal in ons land verblijvende bui tenlanders. Tientallen machines en grote hoeveelheden kleding zijn in beslag genomen. Een aantal be drijfjes had nog een belasting schuld van ruim een mihoen gul den. Bij de actie werkten politie, de belastingdienst, het GAK en socia le dienst samen. Er wordt nader onderzoek ingesteld naar de vele bv's waarin de bedrijfjes zyn on dergebracht. Volgens onderzoeken van politie en belastingdienst ope reren alleen al in Amsterdam onge veer 300 van deze bedrijfjes. v id. Met veel omhaal van woor- v' J *f den heeft minister-presi- dent Lubbers ten overstaan van de media een mislukking van zijn kabinet uit de doeken gedaan. Na het nodige getob en gehakketak hebben de CDA-en VVD-ministers de poging opgegeven om een Wet gelijke be handeling aan de Kamer aan te bie den. Deze wet zou discriminatie naar sekse, seksuele geaardheid en bur gerlijke staat moeten verbieden. In artikel 1 van de Grondwet wordt dis criminatie overigens al verboden, maar een toespitsing van dit artikel in een aparte wet werd nodig geoor deeld. Niet alleen lichtzinnige nieuw lichters waren die mening toegedaan, ook de opstellers en ondertekenaars van het regeerakkoord van het kabi net Lubbers verplichtten zich tot het schrijven van een dergelijke wet. Het heeft niet zo mogen zijn. Ver onderstelde strijdigheid met andere waarborgen in de grondwet, zoals de vrijheid van godsdienst en van onder wijs, bood met name het CDA een aangrijpingspunt om de gewraakte wet tegen te houden. In deze hele discussie wrong de schoen vooral bij de toch al kwetsbare positie van ho moseksuelen. Met een beroep op de grondwet wilden besturen van christelijke instellingen als scholen, ziekenhuizen en bejaardentehuizen de handen vrijhouden om homosek sueel personeel buiten de deur te houden of zelfs te kunnen ontslaan. Het siert de VVD, dat deze partij er buitengewoon veel moeite mee heeft gehad, toen de CDA-vertegenwoordi- gers in Kamer en kabinet een willig oor bleken te lenen aan deze onaan gename geluiden uit de CDA-achter- ban. Het lag voor de hand dat de beide coalitiepartners er uiteindelijk niet uit. zouden komen. Premier Lubbers heeft nu in arren moede verklaard dat deze zaak in coalitietermen gespro ken 'een vrije kwestie' is geworden. Dat wil zeggen dat de beide coalitie partners, aan elkaar geklonken door middel van het regeerakkoord, nu naar eigen inzicht en onafhankelijk van elkaar kunnen optreden. Maar hoe vrij zijn nu VVD en CDA? Het CDA heeft zich willens en wetens opgesteld als vertolker van de eigen achterban, die met een beroep op de grondwet en de soevereiniteit in ei gen kring de homofiele medemens wil blijven behandelen zoals men dat naar eigen geweten juist acht. Maar de VVD heeft nu ook niet be paald de handen vrij. De VVD-be-. windslieden zijn gekomen met een doekje voor het bloeden: een voor stel. om in het wetboek van strafrecht straks ook de discriminatie van ho moseksuelen strafbaar te stellen. Dat zulks nu nog niet het geval is. toont alleen al de noodzaak van nadere wetgeving aan. Maar deze aanvulling van het strafrecht is niet genoeg. De Tweede Kamerfractie van de WD heeft voor een andere lijn geko zen. Daar mikt men op een eigen initi- tatief-wetsontwerp van een wel heel wijde strekking. Niet alleen seksuele geaardheid, maar ook discriminatie naar ras. godsdienst en politieke keu ze zouden daarin aan de orde moe ten komen. Om een dergelijk initiatief-wetsont werp op korte termijn door de Kamer te kunnen loodsen, is echter de steun van de oppositie nodig. Maar PvdA. 14 D'66 en klein links zullen er niets voor voelen om de VDD te helpen alsnog het liberale gezicht te redden. De materie is in beginsel eenvou dig. maar in zijn uitwerking nog knap ingewikkeld. Een ontwerp zoals de VVD-fractie zich dat nu op de valreep voorstelt, is een onhaalbare kaart Premier Lubbers heeft gepleit voor een benadering van stap voor stap. hij is tegen een 'forceermethode' die I„ de ateliers wordt vaak onder 23 duidelijk wat dat stap voor stap' voor het CDA betekent: een pas op de plaats. Voor elke coalitiegenoot van het CDA wordt dat een moeizame wandeling. erbarmelijke omstandigheden ge werkt en er komt zelfs kinderar beid door 12- en 13-jarigen voor. Werkweken van zo'n 60 tot 70 uur zijn vaak regel bij een beloning van ongeveer 1500 gulden zwart. r"pak mee voor minder dan de j helft van de prijs I bruin leder nullijner met gepolsterde randen. Maten 36-41 Winkelprijs 49.95 alléén vandaag en morgen I nnfftrnAv L,id'n -Un9e G,achi 5 I |#f/l\ f MM maast Digros) 071 - 142964 I I 90 lllJ M \pM 1 donderdag koopavond (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De aanleg van het gedeelte van rijksweg 11 tussen Leiden en Zoeterwoude is met minimaal een jaar vertraagd. Dit wegdeel zal nu naar verwach ting pas in 1990 gereed zijn. Oor zaak is een besluit dat de Raad van State vanochtend heeft geno men om beslissingen van de pro- Provincie en gemeente hadden toestemming gegeven voor het grondwerk dat voor de aanslui ting van de nieuwe weg op rijks weg 4 (Amsterdam-Den Haag), even ten zuiden van de spoorlijn Leiden-Alphen, moet worden ver richt. Het schorsingsverzoek was ingediend door de stichting Na tuur en Milieu, die tevens optrad voor de Leidse Werkgroep Milieu beheer. De overwegingen van de Raad van State zijn nog niet bekend, maar een woordvoerder van de gemeente Leiden zei vanmorgen de indruk te hebben dat de raad niet is overtuigd dat er spoed ge boden is met de aanleg van de weg. Daarom moet nu de beslis sing op het Kroonberoep worden afgewacht, dat de stichting Na tuur en Milieu heeft aangespan nen tegen bestemmingsplan Roomburg, waarin de aansluiting ligt. Die beslissing laat nog wel een jaar op zich wachten. Overigens liet een woordvoer der van rijkswaterstaat vanmor gen weten dat de vertraging die nu is ontstaan geen gevolgen hoeft te hebben voor de aanleg van de gehele rijksweg 11 (Leiden. Bodegraven), die in 1995 gereed moet zijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1