Vreemde noten: pijnpit en ginkgo HOBBY Oud-scheepsbouwer Hakvoort werkt nu op mini-formaat Wie beslist over inzet kruisraketten? 'Ruzie' Van den Broek en De Ruiter 'om niets' Onrust Baskenland na Franse moorden Lekkende goot nat repareren VRIJE TIJD VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 PAGINA 19 DEN HAAG - „Het gaat eigenlijk om niks". Zo kwalificeerde goed ingelichte defensiebronnen het verschil van mening tussen minis ter De Ruiter en zijn collega van buitenlandse zaken Van den Broek over de presentatie aan de Tweede Kamer van het met de VS af te slui ten verdrag, waarin de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten op Woensdrecht wordt geregeld. Over de inhoud van dat verdrag zijn bei de bewindslieden het eens; de twee landen hebben na maanden lange voorbereiding in mei al over eenstemming bereikt over de tekst door Hans Geleijnse De Ruiter wil echter dat het kabi net in de voor 1 november aan de Kamer te sturen brief met de hoofdlijnen van het verdrag tevens uiteen zet dat Nederland tegen de bondgenoten tot op het laatste mo ment nee kan blijven zeggen tegen de eventuele inzet van de hier ge plaatste kruisraketten. Van den Broek is daartegen. Hij meent dat deze wijze van presentatie door de Amerikanen kan worden opgevat als een nieuw Nederlands voorbe houd tegen de kruisraket. De Rui ter echter zegt dat deze presentatie geheel in overeenstemming is met de geldende NAVO-procedures voor de inzet van kernwapens. Interview Een en ander werd gisteren in details duidelijk door onhandige manoeuvres van Defensie met een interview dat De Ruiter heeft afge geven aan het PvdA-partijblad Voorwaarts. Uit de mond van de bewindsman werd opgetekend: „Ik zou graag zien dat Nederland in de eindfase bij een conflict, als het laatste stadium in de bespre king in Brussel aan de orde komt, bij fase drie, 'general alert', nee kan zeggen tegen het inzetten van de Nederlandse kruisvluchtwapens en dat noem ik geen veto-recht", zo citeert Voorwaarts De Ruiter. Het blad zou bij andere defensie- bronnen vergaarde informatie ten onrechte aan De Ruiter hebben toegeschreven. Gisteravond liat de voorlichting van defensie weten, dat De Ruiter dit niet tegen Voor waarts had gezegd. Maar eerder al had de woordvoerder tegenover journalisten De Ruiter's uitlatin gen in Voorwaarts becommenta rieerd. Gisteravond werd dan ook door defensie toegegeven, dat het gewraakte citaat wel de mening van De Ruiter weergaf, maar dat hij het niet zelf gezegd wilde heb ben en ook niet gezegd had. Minister Van den Broek toonde zich, in de wandelgangen van de Verenigde Naties in New York om commentaar gevraagd, dan ook verrast. Hij zei zich niet over de uit spraken van De Ruiter te willen uitlaten totdat hij de letterlijke tekst ervan had gezien. Hij bena drukte wel dat de regering al in de adviesaanvraag bij de Raad van State heeft opgemerkt, geen poli tiek veto te willen op het gebruik van de kruisvluchtwapens. Van den Broek vroeg zich af wat minister De Ruiter wil met de mo gelijkheid voor Nederland om nee te zeggen tijdens de laatste over legfase in Brussel, wanneer de be sluitvorming bij consensus, die de Navo in normale omstandigheden hanteert, vanwege oorlogshande lingen toch al tamelijk illusoir lijkt. Van den Broeks bezwaren tegen De Ruiters aanpak zijn (naast het mogelijke irritatie-effect" «rvan op de Amerikanen), dat in het parle ment en erbuiten een discussie on tstaat over de deels geheime en in elk geval ingewikkelde NAVO-pro cedures die vooraf gaan aan de be slissing tot inzet van kernwapens. De Ruiter echter, gesteund door premier Lubbers en naar verluidt een deel van de CDA-fractie, meent dat aangetoond moet wor den dat Nederland geen soeverei niteit verliest door in te stemmen met plaatsing van Amerikaanse kruisraketten. Een argument tegen is ook dat ruimte voor een Neder lands "nee" de op de afschrik kingsgedachte gebaseerde defen sie van de NAVO ondergraaft. Tegenstanders van de statione ring betogen dat die ongrondwet tig is, omdat Nederland dan beslis singsbevoegdheid (de soevereini teit) overdraagt aan een buiten landse macht, in casu de Verenig de Staten. De PvdA voert aan, dat dit in strijd is met de grondwet en het verdrag daarom met tweederde meerderheid door het parlement moet worden aangenomen. Benadrukken Kabinet en regeringspartijen, ge steund door een advies van de Raad van State, menen echter dat geen sprake is van soevereiniteits- verlies en derhalve geen tweederde meerderheid (die de regeringscoa litie plus klein-rechts overigens niet halen in de Tweede Kamer) nodig is. Om de tegenstanders die zich beroepen op de Grondwet de wind uit de zeilen te nemen en het CDA bijeen te houden, zo weten welingelichte bronnen in Den Haag, wensen Lubbers en De Rui Van den Broek en De Ruiter: wel eens over verdrag. ter de mogelijkheden tot zelfstan dige beslissingsbevoegdheid voor Nederland, die de NAVO-procedu res bieden, aan de Kamer te bena drukken. Van den Broek daarente gen redeneert dat zo'n handelwijze onnodige en contra-produktieve discussies uitlokt en dus kan wor den volstaan met een simpele ver wijzing naar die NAVO-overleg- structuur. Inhoudelijk past het Nederland se nee tegen de inzet van kruisra ketten, dat De Ruiter zo graag aan parlement en publieke opinie kwijt wil, „loepzuiver in de gangbare NAVO-consultaties", zoals pre mier Lubbers het vorige week vrij dag uitdrukte. Volgens de Atheen- se richtlijnen die in 1962 door het bondgenootschap zijn overeenge komen, kan een NAVÖ-lidstaat zich tegen het gebruik van kernwa pens uitspreken. Dat wil echter niet zeggen, zo beklemtoonden mi litaire experts, dat een dergelijke afwijzing ook wordt gehonoreerd. Conflict Het zijn de drie opperbevelheb bers van de NAVO, die bij een uit brekend conflict het defensieplan- ningcomité van het bondgenoot schap (de NAVO-ambassadeurs in Brussel) om inzet van kernwapens kunnen vragen. Er is dan sprake van het door De Ruiter geschetste „algemene alarm". Dat verzoek wordt in het WPC besproken, geen van de lidstaten heeft een veto recht. De secretaris-generaal van de NAVO brengt vervolgens ver slag uit aan de Amerikaanse presi dent. Die beslist of de kernwapens voor gebruik aan de NAVO kun nen worden vrijgegeven. Dat be sluit wordt weer aan de NAVO-be- velhebbers meegedeeld, die ver volgens de lidstaten inlichten of en zo ja welke kernwapens van waar worden ingezet. In deze procedure wordt „spe ciaal gewicht" toegekend aan de niet-kernwapenlanden van het bondgenootschap waar kernwa pens zijn opgeslagen of op wiens grondgebied ze zullen worden in gezet. Deze apartè positie betekent dat de NAVO-bevelhebbers bij een beslissing tot het inzetten van kernwapens bijzonder rekening zullen houden met de opvatting van die landen erover. „Als West- Duitsland bijvoorbeeld afwijzend reageert, legt dat zeker gewicht in de schaal", aldus een goedingelich- te bron, die verscheidene oefenin gen van de NAVO, waarbij „op pa pier" een kernwapenconflict wordt nagespeeld, heeft meegemaakt. „Het blijft echter wel theorie", zo zegt deze bron. „In die general alarm-situatie zijn alle krijgsmach ten van de NAVO-landen reeds on der commando van de drie NAVO- opperbevelhebbers gebracht. Voor de landstrijdkrachten in Europa is dat traditioneel een Amerikaan, momenteel generaal Rogers. Hij, en alleen hij, beslist na het vrijge ven van de kernwapens door de Amerikaanse president welke er van worden ingezet. Een land dat werkelijk nee wil zeggen dient al in de voorafgaande alarmfase te wei geren zijn strijdkrachten onder NAVO-commando te stellen", zo licht hij toe. Bij die papieren NAVO-oefenin- gen, zoals Wintex, komt deze laat ste fase van beslissend overleg vrij wel nooit aan de orde. „Als, na het opvoeren van de spanning en het uitbreken van een conventioneel conflict, gevraagd wordt om de in zet van kerriwapens, gaan we meestal naar huis. Wat valt er daar na nog te voorspellen of na te spe len?", aldus een ingewijde. MADRID - De moord op vier Basken, leden van de afschei dingsbeweging ETA-militar, in het Franse Bayonne. heeft geleid tot een golf van verontwaardi ging en onrust in Spaans Bas kenland. In diverse plaatsen in door Gerrit-Jan Hoek Baskenland, zoals Renteria en Hernani, werden barricades op geworpen. Voor vandaag heeft de radi- kaal-nationalistische organisatie Herri Batasuna tot een algemene staking opgeroepen uit protest tegen de bloedige aanslag. Het anti-terreurcommando GAL eis te gisteren via enkele telefoon tjes naar Baskische kranten en radiostations de verantwoorde lijkheid voor het bloedbad op. De aanslag werd woensdag avond gepleegd in de bar Mon Bar in het hartje van Bayonne. Terwijl de cliënten, onder wie een deel van de Baskische kolo nie in Zuidwest-Frankrijk, de te levisiebeelden van de voetbal wedstrijd Spanje-IJsland volg den, drong een gewapend com mando de bar binnen, dat in het wilde weg begon te schieten. Drie ETA-leden werden op slag gedood, een vierde werd in het hoofd getroffen en overleed op de operatietafel. Twee van de slachtoffers staan te boek als lei ders van de ETA. Jose Maria Et- xaniz zou verantwoordelijk zijn voor de organisatiestructuur in Vitoria, terwijl Agustin Irazusta- barrena belast zou zijn met het clandestien transporteren van Etarra's over de Spaans-Franse grens. Eerder dit jaar waren twee an dere bars in dezelfde straat in Bayonne, eveneens drukbezocht door Baskische cliënten, het to neel van aanslagen van het GAL met de balans van een dode en een gewonde. De aanslag van woensdagavond in Bayonne is de 17e sinds het anti-terreurcom mando GAL in december 1983 voor het eerst in actie kwam. Tot dusverre kwamen bij die aansla gen twaalf Basken om het leven, terwijl vier Fransen al dan niet bij vergissing omkwamen. De operatie van het anti-ter reurcommando roept opnieuw vraagtekens op over de ware identiteit van het GAL. De arres tatie van twee van de daders van de laatste aanslag, die door getui gen van de aanslag in de kraag werden gevat, werpt enig licht op de duistere achtergronden van het GAL. De twee arrestan ten, Pierre Frigulie en Lucien Mattei, hebben de Franse natio naliteit en behoren tot de onder wereld van Marseille. Die omstandigheid bevestigt de indruk, die al gedurende eni ge tijd door de Spaanse pers wordt gedeeld, dat het GAL een verkapt huurlingenleger is, dat tegen betaling tegen Basken in Frankrijk opereert. Wie het GAL vanachter de schermen manipu leert, blijft echter een mysterie. Waarom het GAL juist nu weer in actie is gekomen is onduide lijk. Tot dusverre opereerde het GAL als een soort wraakcom- mando, uit represaille voor het doodschieten van militairen, po litieagenten of Guardia Civiles. Maar omdat de laatste maand de ETA zich opmerkelijk koest hield, moet er dit keer een ande re verklaring voor zijn, dat de moordmachine van het GAL weer in werking is getreden. Een mogelijkheid is, dat deze nieuwe aanslag een reactie is op de publikaties deze week, dat de ETA bereid zou zijn om met de regering in Madrid te onderhan delen over een wapenstilstand. Een eventueel vredesakkoord, haalbaar of niet, past echter niet in het straatje van de schimmige leiders van het GAL, die meer gebaat lijken bij het brandend houden van het vuurtje in Bas kenland. De waarschuwing van GAL aan het adres van de inwoners van Zuidwest-Frankrijk, om bars of gelegenheden te mijden, die bezocht worden door Spaanse Basken, wettigt het vermoeden, dat de aanslag van woensdag slechts het voorspel is van een verhevigd GAL-offensief. Met onvoorspelbare gevolgen. De president van Baskenland, Ar- danza, sprak al zijn vrees uit, dat de laatste aanslag opnieuw de ge vreesde spiraal van geweld in werking doet treden. Vanuit de huiskamer van Klaas Hakvoort heeft men een In 1976, toén de oliecrisis zich innmiddels had aangediend, stopte krijgt men toch een indruk hoe die Zuiderzeeboten er hebben uitgezien. Ik ontwerp en teken zelf. magnifiek uitzicht op het water K^as Hakvoort, toen zestig jaar van het IJsselmeer. „Ja, dit is °ud' met zyn bedrijfsactiviteiten, een heel mooi plekje. Ik hoop dan ook dat ik van hieruit be graven mag worden". Klaas Hakvoort is een van de weini- schaal maken. Tot gen in Urk die geen visser is. Hij heeft beroepshalve nooit de netten uitgegooid. Momenteel leeft nog ongeveer 90 procent van de werkende bevolking Maar ik maak de bootjes ook van dit voormalige eiland van - - de visvangst op het IJsselmeer en de zee aan de andere kant van de Afsluitdijk. De vader van Klaas bad destijds een scheepswerfje. „Ik was dertien jaar toen ik mijn vader moest hel pen". In totaal waren er drie kleine werven op Urk. Toen sprak men nog van 'op Urk', want het was in die dagen nog een eiland. Daar kwam een eind aan toen de Afsluit dijk in de beginjaren '30 een feit werd. Na de oorlog zette Klaas een scheepsbetimmeringsbedrijf op. Hij werd eigen baas. De zaken gin gen goed. In totaal had hij 32 men sen in dienst. „Toen de kotters kwamen, was er veel werk voor ons te doen. In die kotters moesten koel- en vriesruimen worden aan gebracht. En we bouwden er hou ten stuurhutten op". Bad met plint en paneel Vervanging van een oude badkuip geeft vaak problemen, zoals bij de aanpassing van het tegelwerk waarmee de nieuwe badkuip wordt omkleed. Dat is handig op gelost door de verschoning van een nieuw type badkuip, de 'Bette- set'. Die heeft een vaste ommante- ling van geëmailleerd plaatstaal, in dezelfde kleur als de kuip zelf. De lange voorzijde van het bad bestaat uit twee delen, een vaste mantel en een makkelijk te verwijderen losse plint. Die springt iets naar binnen, zodat er een 'voethol' ontstaat, het geen een comfortabele sta-houding vóór de kuip oplevert. Handig bij het in bad helpen van kleine kinde- Mantel en plint worden beves tigd op een stalen frame, dat tevens de badkuip draagt. Leverancier voor Nederland is Van Staveren Agenturen in Krim pen a d. IJssel, tel. 01807-17155. tenslotte heb ik ten". Hakvoort heeft nog niet alle hou ten Zuiderzeeboten kunnen bou wen, maar dat zijn er ook heel veel. Hakvoort ging na het opdoeken De Gooise, Bunschoter, Huizer dat vak geze- werkt. Voor de Staverense jol had hij drie maanden nodig. „Maar dan moet je wel intensief doorwerken, van de vroege ochtend tot de late avond.". zijn bedrijf niet bij de pakken Kamper botters, allemaal verschil- neerzitten; hij ging boten op kleine lende types, de Volendammer Hakvoort maakt gebruik van ei- kenhout, waar vroeger ook de ech- de precisie kwak, de Hardenvyker pluten, de te boten van werden gemaakt. De bouwt hij schepen na, die te maken schokkers, de Hindeloper en Sta- hebben met de voormalige verense jollen en de Wieringer Urker kunstenaar, want zo mag je Klaas best nóemen, komt wel op Lemster aken. En niet te vergeten een heel gemakkelijke manier aan de botters van Urk. „Ik heb zelf zijn materiaal. „Het hout is afkom- nog één zo'n houten botter ge maakt. Die ging de Noordzee op om te vissen, na het afsluiten van stigv oude eiken meubels die de kwijt willen. Ik gebruik hout". Armleuningen en de Zuiderzee. Ik hoop in elk geval, houten stoelpoten verzamelt hij zijn, dan is er nog altijd mijn collec- voordat ik voorgoed de ogen sluit, dan ook graag. Als het grof vuil dat ik de hele serie af heb". Er zijn schepen bij ker wel twee jaar a Urk „jhaald, maakt Klaas de Ur- zijn rondje door het «dorp. "Je heeft ge- bouwt zo'n klein scheepje precies op dezelfde wijze als je een groot schip bouwt. Van ieder schip heb je een spantenplan. Van daaruit ga je te werk. En uit mijn jongenstijd weet ik nog exact hoe die Zuiderzeeboten eruit zagen". Het bouwen van de kleine scheepjes verschilt maar heel weinig van het bouwen van de grote. De vruchten van de ginkgo hangen als pruimpjes tussen de eigenaardige bladeren. Pijnpitten zijn de zaden van mediterrane denneappels. (tekening gpdi In de meeste noten- en kaaswinkel tjes zijn ze niet te koop, maar de zaden van de parasol- of tafelden (Pinus pinea) zijn eetbaar en spe len van oudsher een belangrijke rol in de keukens rond de Middelland se Zee. Echte noten zijn het niet natuurlijk, maar dat geldt ook voor die meest populaire pinda. De boom, met zijn karakteristie ke parapluvormige kroon, valt niet weg te denken uit romantische Ita liaanse landschappen. Bij ons is deze den niet winterhard, maar van Portugal tot aan de Zwarte Zee ge niet men van zijn aanblik, zijn schaduw en zijn aromatische za den. In feite zijn alle dennezaden eetbaar, ook de Nederlandse. Maar bij de meeste soorten smaken ze penetrant naar terpetijn. De Ro- De natte zomer van '85 heeft al heel wat goot-lekproblemen veroor zaakt. Dat blijkt ook uit een stapel tje vragen van lezers die met dit eu vel kampen. In de meeste gevallen werd ons de vraag gesteld of het mogelijk is die lekkage te repare ren terwijl de gootbak nog nat is. de boel voor de komende herfst nog eens goed opdroogt. Het kan inderdaad, maar dan moet er een reparatiepasta gebruikt wor den die 'in 't nat' verwerkbaar is, zoals die van Bison of Alabastine. Beide merken hebben een type voor zowel droge als natte toepas sing, dus let erop dat u de juiste neemt. Na reparatie in 't nat moet de plek na verloop van tijd wel even gecontroleerd worden, en wellicht nabewerkt, want het ma teriaal houdt tijdelijk stand. Acute lekkages, zoals rond afvoer naar regenpijp of bij vergaarbak ken, kunnen er echter voor een sei zoen mee bestreden worden. Daar mee worden nog erger problemen in de winter (kapot vriezen van met vocht verzadigde muren e.d.) voor komen. dan ook al de zaden uit eigen land mee op hun tochten naar het noorden. In de zuidelijke staten van Noord-Amerika verza melden de Indianen al eeuwen ge leden soortgelijke zaden, die van een verwante boom afkomstig zijn. In de wintermaanden worden de denneappels verzameld. Tot de zo mer blijven ze liggen, en pas dan droogt men ze in de zon. Daarna is het heel makkelijk om de pitten er uit te schudden. Tegenwoordig ge beurt dat op grote schaal machi naal. De grote, witte zaden zijn wat zachter dan de noten die wij ge wend zijn. Zoiets als cashew-no- ten, maar wat kleiner, en meer in de vorm van amandelen. De smaak is heel aangenaam, 'n beetje hars achtig. die geur- en smaakstoffen komen nog beter tot hun recht als de,pitten kort worden geroosterd. Één van de beroemdste Italiaan se sauzen is pesto alla genovese. Ideaal bij spaghetti. Fijngestampte pijnpitten en knoflookteentjes, ge raspte kaas en basilicum. Er zijn varianten waardoor bovendien ansjovis gaat, of olijven, of kapper tjes en wat azijn. Iets heel bijzon ders is sanquinaccio: varkens- bloed, gekandeerde citroenrasp, rozijnen, suiker en soms zelfs cho colade. Ook in Spanje combineert men de pitten vaak met zoet en zout: wat te denken van kabeljauw met rozijnen en pijnpitten; een pasta van de pitten met suiker: of kip met ui, tomaat, m^joraan en pijn pit. In Turkije en Griekenland vult men gevogelte en groenten met rijst en pijnpitten. In de bossen van de Franse landstreek Les Landes groeit ook nog wat van deze den. Een speciale omelet uit die streek, de omelette landaise, is gemaakt met geroosterde pignons, zoals de Fransen zeggen. In Amerika bak ken ze er koekjes mee, en die heten dan op z'n Spaans pinones. Ginkgo Een andere vreemde snuiter in de notenfamilie is de ginkgo, de Ja panse notenboom. Eigenlijk een voorhistorische boom, die - lang vóór de Ijstijden een grote ver spreiding had. Nu groeit hij alleen nog maar op enkele plaatsen in China, en in Japan. Hoewel de vruchten geweldig stinken, zijn de zaden daar binnenin (de noten dus) overheerlijk. In de Japanse keuken zyn ze heel populair. Gedroogde ginkgo-noten zijn in ons land bij Chinese winkels te koop. De boom, die in sommige parken voorkomt, draagt in dit klimaat nimmer vrucht. Een Japans eiergerecht, odamaki, is een soort gestoomde omelet. Er worden groenten in ver werkt, garnaal, de onvermijdelijke sojasaus en geroosterde ginkgo-no ten. Een stoofschotel, toban-yaki, combineert de ginkgo met het har sachtige smaakje van de pijnboom. Een vis wordt met paddestoelen en ginkgo's gaar gemaakt boven den- nenaalden. Kip kan ook op die ma nier worden toebereid. Uit Denemarken afkomstige één- hendelmengkranen voor badka mer en keuken, met een bijzonder fraaie vormgeving, werken volgens een nieuw technisch principe. Er zit geen 'leertje' in, maar een roest- vaststalen kogel, die in een zitting van teflon vrijelijk kan bewegen, regelt zowel de gewenste tempera tuur (menging van warme en kou de aanvoer) als de hoeveelheid. Deze nieuwe constructie maakt de kraan zo goed als onderhouds vrij (lekken is uitgesloten) en krygt geen last van kalkaanslag en ande re storende stoffen uit hard water. Importeur is Daxima Nederland .in Nijverdal, tel. 05486 - 11555.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19