ca Orlow Seunke treedt in 'filmbroersporen' 'Mijmeringen over liefde' 'A bell for Nirvana' is een eenvoudige en oprechte film 'A strange love affair' van Eric de Kuyper VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 PAGINA 17 81 H m fti 'A bell for Nirvana'; regie: Park Chul- -soo; theater: Het Kijkhuis, Leiden; tot en met zondag. In zeer beprekte kring zijn aan de Leidse Universiteit wel eens films uit Zuid-Korea te zien geweest. Het betrof films, die gekenmerkt wor den door een merkwaardige men geling van folklore, sentimentali teit en nationalisme. Sinds enige jaren kent de Koreaanse cinema een opleving. Dankzij een milder politiek klimaat (denk ook aan de invloed van de in 1988 in Seoul te houden Olympische Spelen) kun nen nu maatschappelijke proble men en onderwerpen als seks en religie besproken worden. 'A bell for Nirvana' is de eerste Zuidkoreaanse film, die na verto ning op het Filmfestival van Rot terdam, in Nederland in roulatie wordt gebracht. Als eerste kennis making met de cinema van dit ook op cultureel gebied ver van ons af staande land is 'A bell for Nirvana' zeer geschikt. De film laat namelijk Zuidkoreaans filmklimaat 'ontdooit' iets zien van het moderne, "wester se" leven in de grote stad en van het primitieve, traditionele leven van boeren en boedhistische mon niken op het platteland. Hoofdpersoon is de simpele, doodgoede ziel, Jpng-du. Deze marskramer droomt ervan ooit eens een klok te gieten voor de plaatselijke tempel. Wat is het ge val? Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog werd door de Japan ners alles wat van metaal was in beslag genomen, om er munitie van te maken. Ook roofden zij de oude klok uit de tempel. Het lui den van de klok moet de ziel van de overledenen naar het Nirvana begeleiden. Zonder de klok moe ten de zielen rusteloos dwalen. Jong-du heeft als klein jongetje gezien hoe zijn vader door de Ja panners werd vermoord, toen deze zich tegen de diefstal verzette, om dat hij juist de Wok voor zijn overleden moeder wilde luiden. Jong-du heeft zich ten doel gesteld een nieuwe klok te gieten, zodat hij de ziel van zijn grootmoeder en va der eindelijk de welverdiende rust kan schenken. Wanneer Jong-du de studente Sunkwa ontmoet, leidt dat tot een verhouding die het contrast tussen de grootsteedse en volkse mentali teit sterk belicht. Sukwa komt uit een welvarende, "westerse" omge ving. Haar vader en verloofde rij den in een dure Mercedes rond en willen niets weten van de achterlij ke boerenpummel Jong-du. An derzijds wordt Sukwa niet door de boerenbevolking geaccepteerd. Wanneer zij met haar mooie onder goed de onschuldige marskramer heeft 'verleid', wordt zij door de ja loerse vrouwen van het dorp voor hoer uitgemaakt. De liefde tussen Sukwa en Jong- du, hun geloof, hoop, wilskracht en doorzettingsvermogen zorgen er voor dat alle sociale barrières en vernederingen worden overwon nen, om uiteindelijk te konden tot de vervulling van Jon'g-du's droom. De uitwerking van dit waar ge beurde verhaal is voor onze begrip pen vaak wat te sentimenteel. Veel emotionele scènes worden bege leid door te nadrukkelijke herha lingen van natuuropnamen en pompeuze muziek. Toch lijdt deze film minder aan de tekortkomingen die eerdere Ko reaanse films kenmerkten. Door eenvoud en oprechtheid weet 'A bell for Nirvana' de toeschouwer voor zich te winnen. Of Zuid-Korea kan uitgroeien tot een filmnatie met de status en roem van Japan valt te betwijfelen, deze eerste ken nismaking met de Koreaanse cine ma vormt in elk geval een aangena me verrassing. LEONARD ENGEL 'Pervola': een gedeeltelijk geslaagde onderneming 'Pervola, sporen in de sneeuw'; regie: Orlow Seunke; hoofdrollen: Gerard Thoolen, Bram van der Vlugt en Melle van Essen: theater: Lido. Leiden: leef tijd: 12 jaar Toen Orlow Seunke de Italiaanse film 'Tre Fratelli' zag, heeft hij naar eigen zeggen even getwijfeld over 'Pervola'. Was een drama gecon centreerd op de verschillende ka rakters van twee broers nog wel nodig nu regisseur Francesco Rosi daar al zijn krachten aan had ge wijd? Merkwaardig eigenlijk dat Seun ke zich die vraag pas op dat mo ment stelde. Waarom niet al veel eerder? Waarom niet na het zien van 'East of Eden' of al die andere films waarin broers tegenover el kaar komen te staan? Onder het mom "alles is al ver teld" (zoals hij vorige week op deze pagina zei) toog Seunke toch aan het werk en een elf jaar oud idee werd zodoende de openingsfilm van de Nederlandse Filmdagen en goed genoeg bevonden voor het filmfestival van Venetië. Bij dat laatste was Orlow Seunke terug op voor hem heilige grond: drie jaar geleden viel hij daar in de prijzen met 'De smaak van water', zijn speelfilmdebuut. Rijk is hij daar niet van gewor den en pas na veel geleur was Seunke in staat de financiële arm slag te krijgen die nodig was om 'Pervola' te maken. Want zoals de subtitel 'Sporen in de sneeuw' al aangeeft, wilde Seunke het broe derconflict niet binnenskamers houden. Nee, temperaturen van ver beneden nul waren nodig om het familiaire pleit te beslechten. De filmploeg trok naar het noor den van Noorwegen om daar onder de meest kille omstandigheden 'Pervola' gestalte te geven. Waarmee de vraag die Seunke zichzelf stelde in een ander dag licht kan worden geplaatst: zorg den de buitensporige omstandig heden voor een dusdanig uniek de cor dat het toch zinvol was om in eerdere 'filmbroersporen' te tre den? Het ahtwoord is ja, maar... 'Pervola' is zonder meer een be- Gerard Thoolen (links) en Bram van der Vlugt in de Noorse sneeuw. zienswaardige film geworden en niet in de laatste plaats door de unieke achtergrond. Aan de andere kant schiet 'Per vola' dramatisch enigszins te kort. Het verhaal zekt nog wel eens in en niet alleen omdat het al eens eerder is verteld. Het probleem is dat de ontwikkeling van de karakters weinig verrassend is en daarop is 'Pervola' gebaseerd. In een mooi gemonteerde ope ning maken we kennis met de broers Simon en Hein van Oyen. De eerste is artiest en niet zo'n suc cesvolle, de tweede is zakenman en wel een succesvolle. Maar Heins bedje was al bij voorbaat gespreid, hij nam de zaak van vader over en verdorven Simon (homoseksueel) werd onterfd. Beide broers worden naar Noorwegen geroepen waar vader op sterven ligt. Als de dood is ingetreden, worden de zoons geacht vader naar zijn laatste rust plaats, ergens in het hoge noorden, te brengen. Tijdens die barre tocht verandert de onderlinge verhou ding. Voor de één is de reis een lou tering, voor de ander een ontmas kering. Hein blijkt minder zelfver zekerd en Simon toont een onge dacht doorzettingsvermogen en zich zeer gehecht aan vader. Het punt is echter dat die wen ding bepaald niet uit de lucht komt vallen. Omdat de twee figuren al direct zo nadrukkelijk, haast kari katuraal worden geportretteerd, heeft de geschiedenis van 'Pervola' een verloop dat je op je 'moon boots' aanvoelt. Natuurlijk zit ach ter de schijn van Hein een weke in borst en natuurlijk is Simon geen slapjanus maar een sterke persoon lijkheid. Daarom moet 'Pervola,' de draag kracht ergens anders vinden en dat lukt voor een flink deel. Het decor dat werkelijk uitzonderlijk fraai is. De acteurs, van wie Gerard Thoo len gewoontegetrouw goed is en Bram van der Vlugt opvallend goed. En ten slotte de specifieke DAGEN UTRECHT (GPD) - Hoe krijgt Eric de Kuyper het telkens weer vooi elkaar. In 1982 won hij op het Festi val van Hyères met 'Casta Diva een prijs nog vóór iemand in Ne derland zelfs maar afwist van het bestaan van die film. Een jaar latei bracht het Festival van Venetië de wereldpremière van 'Naughty Boys' en hetzelfde festival presen teerde vorige week ook weer 'A Strange Love Affair' eerder dan de- ze allernieuwste De Kuyper-film dOOr toe kon komen aan een Nederlands première. Pieter van Lierop Wat is er voor Eric de Kuyper en co-regisseur Paul Verstraeten ei genlijk zo 'strange' aan hun liefdes geschiedenis? Eric de Kuyper: "De film biedt mijmeringen over de liefde. Een mooi sentimenteel verhaal. Liefde op verschillende leeftijd tussen personages die eigenlijk niet voor elkaar bestemd zijn en blijkbaar toch iets met elkaar moeten heb ben. Wat vaak gebeurt in de liefde. Dat 'strange' werd aan de titel toe gevoegd, in de eerste plaats omdat het anders zo kort was. En onge woon is in elk geval dat het hier gaat om twee liefdesgeschiedenis sen die door elkaar zijn heengewe- ven. Drie mannen, waarvan er een veel jonger is dan de andere twee. Een minder gewone combinatie van generaties". Paul Verstraeten: "Het leuke van zo'n titel is dat je er veel kanten mee uit kunt. Het prikkelt de nieuwsgierigheid. Vreemd aan de ze liefdesgeschiedenis is bijvoor beeld ook dat het gaat om liefde voor de cinema van het verleden". De Kuyper: "Hollywood-melo drama. Een grote fascinatie van de personages, maar ook van ons voor films als Casablanca. Er zijn ook films gemaakt over componisten, dat er via de muziek van alles ge beurt. En hier gebeurt het via de Hollywood-film dat mensen con tact vinden en tot elkaar spreken. Ze spreken zelfs in de bewoordin gen van Bette Davis, Joan Craw ford, Humphrey Bogart. En 'stran ge' slaat ook op de wat ongewone vorm van de film: mensen, pas op. Een manier om te waarschuwen, of vast in de goede sfeer te brengen". "De vraag is of de mensen die nu naar 'A Strange Love Affair' gaan kijken, de referenties herkennen. We hopen dat ze het een en ander kennen via televisie en dat ze op zijn minst Casablanca gezien heb ben. Die sfeer, die periode. Van daar dat we via dialoog-fragmen- ten, en ook visueel, hebben gepro beerd om de sfeer van die oude films op te roepen. Maar ik hoop dat zelfs mensen die niet zo be kend zijn met die oude films toch begrijpen in welke registers ze moeten kijken. Het is een poging om een romantische sfeer over te brengen". Eric de Kuyper (links) en Paul Verstraeten, Lezers Schrijven 'All of me' Ik schrijf u naar aanleiding van de 'recensie' van de film 'All of me', geschreven door Henk Houtman., Het enige dat de lezer wijzer is na' lezing, is de titel, regisseur en twee namen van hoofdrolspelers van de film. Verder geeft dhr. Houtman te weten dat de film een flauw ver haal toont. Dit kan waar zijn, maar is niet te beschouwen als voldoen de informatie over deze rolprent. Toen ik hem zag, heb ik niemand in slaap zien vallen. Het enige wat Houtman ons te zeggen heeft is zijn uitermate negatieve kijk op het bioscoopwezen in ons land en het filmaanbod. Ik vraag mij af of hij óok daad werkelijk de film in ogenschouw heeft genomen, of met wat niet ter zake doend gebazel zijn afwezig heid bij het draaien wil maskeren. Wellicht is het verhaal flauw, ik vind het zeer subjectief om daar mee een hele film het riool in te schrijven, terwijl het toch niet weg te cijferen valt dat Steve Martin en Lily Tomlin en ook de derde, niet met name genoemde hoofdrolver tolkster, over een aanzienlijk talent blijken te beschikken, om onder leiding van regisseur Carl Reiner tot een redelijk natuurlijk-ogend resultaat te geraken. Nogmaals, waarom is het verhaal flauw? Kan Houtman dat niet met argumenten onderbouwen? Zou hij niet gezien hebben dat er een cliché wordt gebruikt om de dub bele persoonlijkheid aan te dui den? Kan hij de regisseur niet aan vallen op de niet bijster originele 'vondst' om spiegels met andere personen als spiegelbeeld te ge bruiken, en daarbij contateren dat er een fout in is geslopen, door zo wel één lichaam met daarin twee pesoonlijkheden als later in het verhaal een ander lichaam met één van die vorige twee persoonlijkhe den een zelfde, enkelvoudig, spie gelbeeld te geven? Is het de moeite niet waard dat Steve Martin in staat blijkt met twee lichaamshelf ten tegelijk twee seksen kan spe len? Verdient het niet vermeld te wuiden dat Lily Tomlin een karak ter neerzet, dat als een feeks wordt geïntroduceerd, maar in de loop van het verhaal zeer subtiel steeds aardiger wordt gevonden? Werkelijk, ik vind het onaan vaardbaar dat u een dergelijk stuk je proza als het proza van Houtman in uw krant van 20 september als een serieuze filmbespreking durft te presenteren. Als u hem nog eens toelaat een kritiek af te leveren, stelt u dan s.v.p. als voorwaarde dat hij ook laat merken die film ge zien te hebben en daar wat zinnigs over te vertellen, zodat de lezer misschien zelf nog het recht heeft te oordelen of de film een bezoek waard is of niet. M. v.d. Marei Groenhovenstraat 11, 2311 BT. Leiden BIOSCOPEN Seunke-touch. Zoals hij in 'De smaak van water' al deed, geeft Or low Seunke de werkelijkheid een draai waardoor de film een merk waardige sfeer krijgt. In de kleuren heeft het iets ouderwets en door de typetjes in de bijrollen ontstaat een ironisch revue-stijltje. Soms leuk, soms niet. Wel is Seunke er in geslaagd om de humor die hij in de tv-serie Pim introduceerde aan 'Pervola' toe te voegen en dat is een verrijking. Vooral in het begin valt er veel te lachen. Met die drie elementen is 'Pervola' toch zeker een aanbeve lenswaardige film geworden. BART JUNGMANN (OP)NIEUW 'Pervola' - Lido, Leiden' "Mask" - tranentrekker van Peter Bogdanovich over mismaakte jon gen'. Euro. Alphen. 'Firefox' - Het Westen steelt super sonisch vliegtuig van de Russen dankzij Clint Eastwood, City, Kat wijk BLIJVERS 'Pale Rider' - Verrassende western van en met Clint Eastwood, Lido, Leiden en Euro, Alphen "Rambo' - Simpele vechtfilosofie, Lido, Leiden, Euro, Alphen. 'Police Academy 2' - Vervolg dat be ter niet gemaakt had kunnen wor den, City, Katwijk. A view to a kill' - James Bond pret tig voorspelbaar, City, Katwijk. 'Desperately seeking Susan' - Verfrissende 'vrouwenfilm', Lido, Leiden. The last dragon' - aardige film waarin karate en muziek samen gaan, Luxor, Leiden. 'Flesh Blood' - onverbloemde agressie in middeleeuws spektakel stuk, Lido, Leiden, Euro, Alphen. 'Cotton Club' - gaaf gestileerde dansfilm, Trianon, Leiden. SEXFILMS Het vrolijke sexpension' - Rex, Lei den 'Intieme spelletjes' - City, Katwijk NACHTFILMS 'Over sex gesproken' - Rex, Leiden. 'Pale rider' - Euro, Alphen. •Beauty' - Euro, Alphen. 'Rambo' - Euro, Alphen. 'Schoolmeisjes met intieme wen sen) - Euro, Alphen. DEN HAAG 'The purple rose of Cairo' - Asta, al. The Bounty' - Babylon (471656). al. The Breakfast Club' - Babylon, al. 'The emerald forest' - Babylon, 12 jr. 'Flesh Blood' - Cineac (630637), 16 jr. The blues brothers' - Cineac, al. •Police Academy II' - Cineac, al. 'Amadeus' - Euro (667066), al. 'Carmen' - Metropole (456756), al. 'A view to a kill' - Metropole, 12 jr. 'Pervola' - Metropole, al. 'A passage to India' - Metropole, al. The world according to Garp' - Me tropole, 12 jr. 'Rambo' - Odeon (462400), 12 jr. 'Porky's wraak' - Odeon, 16 jr. Traffic school' - Odeon, al. 'Mask' - Odeon. al 'Gewaagd liefdesspel' - Le Paris (656402). 18 jr. 'Meisje die begeren' - Le Paris. 18 jr. 'Pussycat Galore' - Le Paris, 18 jr. •Rambo' - Passage (460977), 12 jr. AMSTERDAM 'Pervola' - Alfa (278806), al. "The breakfast club' - Alfa, al. 'The emerald forest' - Alfa, 12 jr. 'Witness' - Alfa, 12 jr. 'The purple rose of Cairo' - Alham- bra (233192), al. 'Despa-ately seeking Susan' - Al- hambra, al. Pale rider' - BeUevue Cinerama (234876/266227), al. 'Desperately seeking Susan' - Cine rama, al. Mask' - Calypso (266227/234876), al. The Bounty' - Calypso, al. Jack and Jill I' - Centraal (248933), 18 jr. 'Police Academy 2' - Cineac (243639), al. 'The year of living dangerously' - Ci- necenter (236615), 16 jr. The killing fields' - Cinecenter, 12 jr. 'Mrs. Soffel' - Cinecenter, 12 jr. 'A passage to India' - Cinecenter, al. 'Pale rider' - Cinema (151243), al. 'Mask' - Cinema, al. Flesh Blood' - City (234579), 16 jr. Traffic school' - City, al. •Beverly Hills Cop' -City, al. The last dragon' - City. al. 'All of me'-City. 16 jr. 'Amadeus' - City, al. 'Rambo' - City, 12 jr. 'On the waterfront' - Kriterion, (231708), 16 jr. Tess' 'Storia di piera' - Studio K (231708), 16 jr. 'Bordello, house of the rising sun' - Parisien (248933), 18 jr. 'Rambo' - Rembrandtpleintheater (223542), 12 jr. 'Code of silence' - Rembrandtplein theater, 16 jr. 'Kaos' - The Movies (245790). 16 jr. 'Ah Ying' - The Movies, 16 jr. 'A year of the quiet sun' - The Mo vies, 16 jr. Carmen' - Tuschinski (262633), al. 'La femme publique' - Tuschinski, 16 jr. 'A view to a kill' - Tuschinski, 12 jr. 'Porky's wraak' - Tuschinski, 16 jr. 'The cotton club' - Tuschinski, 12 jr. 'Pervola' - Tuschinski, al. 'Thé purple rose of Cairo' - De Uit kijk (237460), al. TELEVISIE Het nieuwe tv-seizoen begint en dat betekent dat de Nederlandse omroepen zich gaan profileren en dat betekent weer dat er niet zoveel ruimte is voor speelfilms. Drie in totaal, waarvan volgende week vrijdag 'Play Misty fQr me*. Dat betekent een prettig avondje voor de fans van Clint Eastwood. Zij kunnen eerst op België 2 te recht waar om 20.25 uur 'High plains drifter' wordt uitgezon den. Een aardige film over een zwerver die door de bewoners van een stadje wordt ingehuurd om bescherming te bieden tegen drie bandieten. 'Play misty for me' is het regie debuut van Clint Eastwood. Hij speelt ook zelf de hoofdrol van een disk-jockey die elke keer door een meisje wordt opgebeld met de vraag of hij 'Misty' voor haar wil spelen. Na een aantal ke ren ontmoet hij haar en dat plaatst hem in een web van intri ges. Don Siegel, vele malen de regisseur van Eastwood, speelt ook een rolletje (Nederland 1, 23.52 uur). 'Carmen' is de laatste jaren al driemaal de titel van een film ge weest en Carlos Saura maakte wellicht de boeiendste bewer king van Bizets opera. Hij maak te er in samenwerking met cho- réograaf Antonio Gades een fla menco-versie van. De laatste speelt zichzelf min of meer als de choreograaf die een danseres zoekt voor de opvoering van 'Carmen'. Hij vindt haar in de persoon van Laura del Sol die voor hem net zo'n femme fatale wordt als de Carmen in het stuk. België Frans zendt de film maan dag om 20.10 uur uit. Nastassia Kinski speelt mee in 'Frühlingssinfonie'. (foto gpd> 'Fruhlingssinfonie' is een co- produktie van Duitsland en Duitsland. De beide Duitse te genpolen vonden elkaar in de liefde die componist Robert Schumann opvatte voor Clara Wieck, talentvol pianiste en de dochter van zijn leermeester. De hoofdrollen zijn voor Nastassia Kin ski en zanger/acteur Herbert Grönemeyer (19.30 uur, Duits land 2, dinsdag). Morgenavond de thriller 'McVicar', een film gebaseerd op de ervaringen van een Engelse crimineel John McVicar. Roger Daltrey, de ex-zanger van "Die Who, speelt de man die uit een zwaarbewaakte gevangenis ont snapt. Adam Faith, een andere zanger, speelt ook een rol (zater dag 23.40 uur). FILMHUIZEN In het Filmhuis LVC wordt van avond tot en met zondagavond 'Les favoris de la lune' van de Georgische regisseur Otar Iosse- liani gedraaid. Hij won daarmee vorig jaar de persprijs in Venetië. (21.15 uur) Woensdag 2 en donderdag 3 oktober is het Filmhuis gesloten. Bij Het Kijkhuis is maandag- avond 'Zorba de Griek' met An thony Quinn te zien. Het gewone leven op het Griekse eiland Kre ta wordt in beeld gebracht via de lotgevallen van een Brit die een mijn heeft geërfd. 19.30 en 21.15 uur. Dinsdagavond wordt 'De Illu sionist' van Jos Stelling met Freek de Jonge en Jim van der Woude hier gedraaid. In de film, waarin Freek een beroemd ar tiest poogt te worden, wordt geen woord gesproken. Via klan ken wordt de toeschouwer niet temin duidelijk wat er aan de hand is. 20.00 en 22.15 uur. Ook het Kijkhuis is op 2 en 3 oktober gesloten. LAK-Cinema vertoont dins dagavond 'Oorlog en vrede' van S. Bondartsjoek. Aanvang: 19.00 uur. Een monumentaal epos - Freek de Jonge, hoofdrolspeler n 'De Illusionist'. (foto pn waarmee in 1978 Tolstoi's boek alle eer werd aangedaan. Het toont de veldslagen die de Rus sen voerden tegen de legers van Napoleon. Bijzonder camera werk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17