Kleine kruideniers stunten met suiker SUIKER BIJGRUMA Overname Shell-bedrijven op Curasao nu beklonken Blijf staal steunen CENT PER KILO Miniinumprijs losgelaten Bouwbond tegen twee banen in een gezin Industriebond FNV wil Technologie Advies Punt Vrouw verdient bij bank minder dan man Vliegen niet altijd een onverdeeld genoegen Fokker en KLM kibbelen over order van de marine DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Het Vakcentrum, de organisatie van zelfstandige kruideniers, heeft is vandaag een oorlog om de suikerprijs begonnen. Met ingang van heden geldt de mini mumprijs van 2,31 gulden voor suiker niet meer. Nog vandaag zal staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) er in de Tweede Kamer tijdens een spoeddebatje over worden ondervraagd. UTRECHT (ANP) - De Hout- en Bouwbond CNV is er op tegen dat in een gezin man en vrouw beiden een volledige betaalde baan heb ben. Hoewel de bond zegt te stre ven naar betaald werk voor iedere man en vrouw die dat wil, is het een situatie van omvangrijke werk loosheid niet te verdedigen dat bei de partners uit een economische eenheid allebei een volledige be taalde baan hebben", aldus een re solutie die vandaag op het vijfjaar lijkse congres van de bond in Utrecht is aangenomen. De CNV-bond vraagt partners die allebei een volledige betaalde baan hebben om een "vrijwillige beperking van hun aanslag op de betaalde werkgelegenheid" uit so lidariteit met de werklozen in Ne derland. Om de werkloosheid in de hout- en bouwnijverheid tegen te gaan vraagt de bond in de congres resolutie ook om het opvoeren van overheidsinvesteringen. Evenzeer van belang is de herverdeling van arbeid door korter werken en ver vroegde uittreding. Arbeidsduur verkorting mag niet ten koste gaan van de koopkracht, dus zal de fi nanciering in de produktiviteits- stijging moeten worden gezocht, aldus de resolutie. De Hout- en Bouwbond CNV wil met werkgevers en overheid af spraken maken over een aanzien lijke uitbreiding van scholings voorzieningen voor de om-, her- en bijscholing van werknemers. Daar- naast moeten er maatregelen wor- den getroffen waardoor werkloze bouwvakkers hun vakbekwaam heid op peil kunnen houden. Ter bevordering van de werkge legenheid in de bouw bepleit de bond een eenvoudige en doeltref fende regeling voor belastingaftrek die het uitvoeren van groot onder houd stimuleert. Het huidige hoge btw-tarief op onderhoudswerk zaamheden moet wat de CNV- bond betreft worden afgeschaft om "het weglekken van werk naar het zwarte of grijze circuit tegen te gaan". Op werken met behoud van uitkering moet een verbod komen wegens de verdringing van de re guliere werkgelegenheid. Voor de terugploegprojecten maakt de bond een uitzondering. Om de kosten van arbeidsinten sieve bouwproduktie te drukken stelt de bond een ander systeem van premieheffing voor de sociale verzekering voor. De premie zou niet meer over de loonsom, maar over de toegevoegde waarde moe ten worden geheven. Daardoor zal de koopkracht stijgen en de werk loosheid dalen, zo verwacht de bond. Kapitaalintensieve produk- ten zouden door de gewijzigde pre mieheffing duurder worden, maar de bond ziet hierin - ook niet wat de export betreft - geen bezwaar omdat er ook veel arbeidsintensie ve produkten (land- en tuinbouw) over de grens gaan. De voorzitter van het Vakcentrum, Van der Geest, zei gisteravond dat het deze donderdag "oorlog" zou zijn. Ook de groothandels Unigro en Schuitema hebben de aangeslo ten winkeliers het advies gegeven hun suikerprijs te verlagen tot 1,98 gulden. Het gaat onder meer om supermarkten als Vivo, Paraat, Mi- kromarkt en Centra. Een woordvoerder van Edah (de supermarkt-keten van het V&D- concern) liet echter weten dat het grootwinkelbedrijf niet van plan is met de prijs van suiker te gaan stunten. "Het zal bekend zijn dat wij niet van minimumprijzen hou den", aldus Edah, die eerder dit jaar een gevecht tegen de mini mumprijs voor brood begon. "Bij het brood was het volgens ons te gek. De minimumprijs lag op 1,86 gulden, terwijl we brood konden inkopen voor 1,40. Wij zijn toen op 1,59 gaan zitten, waarmee we nog een redelijk bedrag verdienden". "Met de suikerprijs ligt het heel anders. De minimumprijs, zoals die tot en met gisteren gold, lag op 2,31 gulden. Onze inkoopprijs ligt echter op 2,20 gulden. Met 2,31 gul den betaalt de consument dus echt niet te veel. En aangezien binnen het grootwinkelbedrijf de afspraak bestaat dat we niet onder de in koopprijs plus btw verkopen, valt er weinig van de winkelprijs af te halen". "Het heeft er veel van weg dat de kleine zelfstandigen nu zelf gaan stunten om daarmee een prijsoor log uit te lokken. Wij zullen natuur lijk niet stil blijven zitten als ande ren beginnen. Ze zullen zodoende wellicht willen proberen de over heid ertoe te verleiden opnieuw een minimumprijs vast te stellen". Kastenfabriek van Philips met opheffing bedreigd ROERMOND (ANP) - Als er voor eind volgend jaar geen koper ge vonden wordt voor de dan danig afgeslankte kastenfabriek, onder deel van de Philipsvestiging Roer mond, gaat dit bedrijf definitief dicht. Dit heeft directeur Frederiks van Philips-Roermond gistermid dag meegedeeld. Volgens hem is er geen andere mogelijkheid. Binnen de strategie van Philips Nederland is een ren dabele kastenfabriek uitgesloten. Er werken bij dit 32 jaar bestaande bedrijf ongeveer 200 man. Bij het andere onderdeel van Philips- Roermond, de Elcoma-groep, werken 800 mensen. Voor medio 1986 zullen 100 per soneelsleden van.de kastenfabriek moeten afvloeien naar andere Phi- lips-vestigingen of via regelingen voor oudere werknemers. De ove rige 100 kunnen nog even blijven doorwerken maar wanneer er geen koper opdaagt voor de kastenfa briek zullen ook zij eind volgend jaar moeten afvloeien, aldus Frede riks, maar het is de bedoeling dat er niemand wordt ontslagen. Kort Zakelijk IBB-Kondor De Leidse bouwonderneming IBB-Kondor heeft van het Ge meentelijk Woningbedrijf Oost te Amsterdam opdracht ontvangen voor de vernieuwing van ruim 400 woningen in Betondorp-Water- graafsmeer voor een bedrag van 34,9 miljoen gulden. De bouwtijd bedraagt circa drie jaar. Woordenboeken De laatste vijf jaar worden steeds meer goedkopere woordenboeken gekocht. Vorig jaar steeg het totaal aantal Franse woordenboeken bij voorbeeld met 5,6 procent tot on geveer 134.000 sets. De omzet in geld echter daalde met 7,9 procent tot ongeveer vij fmiljoen gulden. Dit zei P. Hagers, directeur van Van Dale Lexicografie BV, giste ren in Amsterdam. Hagers zei niet te weten wat de oorzaak is van die voorkeur voor goedkopere woor denboeken. De suikerprijs is vanaf vandaag vrij, omdat de zogeheten 'alge meen-verbindendverklaring' is af gelopen. Een nieuwe is nog niet in zicht. De overheid vindt dat het be drijfsleven zelf orde op zaken moet stellen. Vorig jaar bleken de staatssecre tarissen van economische zaken nog bereid de regeling voor de mi nimumprijs van suiker met een jaar te verlengen. Zij deden dat toen op een smeekbede van vooral de zelfstandige levensmiddelen winkeliers. Het was de bedoeling dat het bedrijfsleven in dat jaar tot overeenstemming zou zien te ko men. In juni van dit jaar bracht de Commissie Economische Mede dinging over deze zaak nog een ad vies uit aan de regering. Zij had geen termen kunnen vinden om te adviseren tot opnieuw een verlen ging van de minimumprijs voor de suiker. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL) heeft inmid dels aan Economische Zaken ge vraagd de minimumprijs voor sui ker toch te handhaven en de rege ling daarvoor voor de maximale periode van drie jaar vast te leggen. De aanvraag van het CBL moet volgens de regels aan de Commis sie Economische Mededinging worden voorgelegd. Die moet er eerst advies over uitbrengen. Pas als dat gebeurd is, kan een beslis sing worden genomen. Dat kan nog maanden gaan vergen. Al die tijd geldt er geen wettelijke mini mumprijs. NUNSPEET (ANP) - De Industrie bond FNV heeft volgende week ge sprekken met de ministers van so ciale zaken en economische zaken over het oprichten van een "Tech nologie Advies Punt" oftewel TAP. Dat moet een soort bureau worden dat vakbondskaderleden die te ma ken krijgen met plannen van hun werkgever op technologisch ge bied, van beschikbare kennis en ervaring kan voorzien. Aan de andere kant zou zo'n TAP ook moeten worden gevoed door kennis en ervaringen die al door kaderleden zijn opgedaan, zodat anderen ervan kunnen profiteren. Dit werd gisteren bekend aan het eind van een driedaagse conferen tie van de Industriebond FNV in Nunspeet over "Technologie en Arbeid". Het TAP zou moeten worden "beheerd" door de bond of de vak centrale FNV, maar het zou groten deels door de overheid moeten worden gefinancierd. Volgens de bond zijn daarvoor mogelijkheden in het kader van het technologiebe leid van de ministers van sociale en van economische zaken. Met beide ministeries zijn al contacten ge weest over dit plan. B. Kanters, tijdelijk in dienst van de bond en afkomstig van TNO, zei dat de bond wil "meesturen" en dus al heeft gekozen voor een ac tief in plaats van een afwachtend beleid als het gaat om technologi sche vernieuwingen. Hij noemde het opmerkelijk, dat werkgevers nog steeds denken dat de vakbon den uit angst voor de werkgelegen heid niets voor veranderingen voe len. De bonden zijn daar helemaal niet tegen, als er ook maar sprake is van "sociale innovatie". Daarbij valt vooral te denken aan scholing en herscholing van de betrokken werknemers. Volgens Kanters laten bedrijven het kiezen van nieuwe apparatuur vaak over aan specialisten van bui ten, "automatiseerders", die onvol doende gebruik maken van de bij de werknemers aanwezige kennis. Anderzijds hamert de bond er bij zijn leden op dat de automatiseer ders er niet alleen maar op uit zijn zoveel mogelijk mensen overbodig te maken, maar dat ze ook gevoelig zijn voor de inbreng van de werk nemers zelf. Die inbreng zal moe ten worden vastgelegd in cao-af spraken en in de Wet op de onder nemingsraden. Bondsbestuurder J. Schermer zei dat de bond al bezig is met een programma voor her- en bijscho ling zodat meer leden in de bedrij ven bij de ontwikkelingen van de technologie kunnen worden be trokken. Daarmee kan de invloed van de vakbeweging op die ont wikkelingen worden vergroot. "Technologische ontwikkeling is mensenwerk en dus beinvloed- baar", aldus Schermer. ROTTERDAM (GPD) - Vrouwen die bij een bank werken, hebben nog minder kans op promotie dan vrouwen in andere delen van het bedrijfsleven. Het verschil tussen mannen en vrouwen komt het dui delijkst tot uiting in het salaris. Ge middeld genomen verdient een vrouw bij de bank maar 59 procent van wat een man krijgt uitbetaald. Dit is de belangrijkste uitkomst van een jarenlang onderzoek van de sociologe Attie de Jong naar de positie van vrouwen bij banken. Op dit onderzoek promoveerde zij vanmiddag aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Hoewel het onderzoek zich be perkte tot een van de drie (Rabo, Amro en ABN) grote banken in ons land, die zij niet bij name wil noe men, gelden de uitkomsten net zo Deze week bieden onze goede restaurants u dit fantastische 4GANGEN MENU Zondagblad Het Haarlemse weekblad "Zon dag laatste nieuws" mag van de ar beidsinspectie niet meer uitko men. De arbeidsinspectie baseert zich op een wet uit 1919 die zegt dat er een vergunning nodig is om op zondag te mogen werken. Dit maakte een woordvoerder van het blad gisteravond bekend. Volgens de woordvoerder hebben de FNV- vakbond Druk en Papier en de werkgeversorganisatie Koninklijk Verbond van Grafische Onderne mingen (KVGO) de arbeidsinspec tie negatief geadviseerd. IJMUIDEN - Belangstellenden en werknemers van het Staats Vis- en Havenbedrijf SVHB in IJmuiden tijdens een demonstratieve werkonderbreking gisterochtend. De werknemers van het SVHB zijn ernstig bezorgd over dreigende privatisering van hun bedrijf (foto anpi Optiebeurs pleit voor afschaffing beursbelasting AMSTERDAM (GPD) De direc teur van de Europese Optiebeurs in Amsterdam, drs. T. E. Wester terp, heeft een 'categorisch-drin- gend appèl' gedaan op minister Ruding (financiën) om de beursbe lasting zo snel mogelijk af te schaf fen. Westerterp is bang dat beleg gers anders uitwijken naar de op tiebeurs in Londen. Deze belasting wordt geheven op alle effec tentransacties (inclusief opties) die in Nederland worden afgehandeld en wordt betaald door zowel parti culiere als institutionele beleggers. „Indien met de afschaffing van deze belasting te lang wordt ge wacht, is de kans groot dat vele ef fectennota's via Londen worden uitgebracht", aldus Westerterp gis teren in de Amsterdamse Koop mansbeurs. „Dat is een reëel ge vaar voor zowel de effectenbeurs als de optiebeurs in Amsterdam. En dat terwijl de Europese Optie beurs er in zeven jaar in is geslaagd met een omzet van vijf miljoen op ties vijf keer zo groot te worden als die in Londen", meent de ex-mi- nister van verkeer en waterstaat in het kabinet-Den Uyl. goed voor de andere twee. Van de 20.000 medewerkers bij die bank is ruim 45 procent vrouw. In haar onderzoek vergeleek de sociologe de positie van mannen en vrouwen rond de 25 jaar die ruwweg vijfjaar eerder met dezelf de opleiding en diploma's bij de bank waren begonnen. Het blijkt dat vrouwen het niet verder heb ben geschopt dan baliemedewerk ster, secretaresse of administratie ve kracht. De mannen daarentegen zijn via interne cursussen en meer loopbaanmogelijkheden doorge drongen tot hogere en beter betaal de posities. Vrouwen werden min der aangemoedigd en begeleid en hun functies boden minder gele genheid om ervaring op te doen die voor een verdere loopbaan van be lang is. LONDEN (AP) - Dat reizen per vliegtuig niet altijd een pretje is blijkt uit de wederwaardigheden van enkele luchtreizigers die meewerkten aan een enquête van het Britse tijdschrift Execu tive Travel. Een zakenman beschreef hoe Nigeriaanse luchthavenfunctio narissen de passagiers voor een binnenlandse vlucht tweemaal om het toestel lieten rennen, toen zij ontdekten dat er drie maal zoveel passagiers als plaat sen waren. Wie het hardst kon lo pen wist zich verzekerd van een plaats. Een passagier aan boord van een toestel dat op het punt stond op te stijgen uit Bangladesh vroeg zich verwonderd af, waar om het cabinepersoneel hard nekkig geklop op de vliegtuig- deur negeerde. Toen de deur uit eindelijk toch geopend werd, klom de piloot aan boord. Zes ondervraagden maakten het afgelopen jaar een kaping mee, 53 reizigers doorstonden motorstoringen of landingspro blemen en drie passagiers over leefden een noodlanding. Eén passagier meldde dat hij op het vliegveld van Teheran dekking moest zoeken, toen Iraakse ge vechtsvliegtuigen bommen uit wierpen. Een ander zat een hele reis van Dallas naar Atlanta naast een man met een levende ratelslang in een mandje. Een za kenman op een vlucht van Air Sudan had een geit als mederei ziger. Weer een ander was ernstig verstoord dat hij moest aanhoren hoe hij in een opblaasbare red dingsboot moest zien te komen, terwijl het toestel waarin hij zat uitsluitend over land zou vliegen. WILLEMSTAD (GPD) De Antil liaanse premier Liberia-Peters is opgelucht dat de zware onderhan delingen over het voortbestaan van de raffinaderij op Curagao zijn af gerond. „De Antillen hebben het zelf geregeld, zonder enige hulp van buitenaf', zo verklaarde ze gis teren kort voor haar vertrek naar Nederland. Vanmiddag zou ze met premier Lubbers praten over kre dietgaranties voor een lening van zestig miljoen gulden, waarmee vernieuwing van de water- en elek triciteitsinstallaties van de raffina derij moet worden gefinancierd. Gisteren heeft de overdracht plaatsgevonden van de Shell-be drijven naar de Antilliaanse over heid en het Venezolaanse staatso- liebedrijf PDVSA heeft een huur contract getekend voor vijfjaar. „Met de ondertekeningen van deze documenten is bewezen dat er geen probleem zo groot kan zijn zonder dat er een oplossing voor is. Ik heb het geloof en het vertrou wen dat er zeer binnenkort weer rook komt uit de schoorstenen van de raffinaderij op Curasao", aldus Liberia Peters. Vernieuwing op korte termijn door de Antilliaanse overheid van de sterk verouderde water- en elek triciteitsinstallatie was een van de voorwaarden in de huurovereen komst met het Venezolaanse staatsoliebedrijf. Dit weekeinde begint het Venezolaanse staatsolie- bedrijf PDVSA met de toevoer van ruwe olie naar de raffinaderij. De Koninklijke Shell Groep heeft de vier Shell-maatschappijen op het eiland, inclusief de beperkte olievoorraden en het materiaal, verkocht aan de Antilliaanse en Curagaose overheden voor het symbolische bedrag van vier maal één gulden. „Voor de prijs van twee pilsjes", zo verklaarde Shell- directeur Van Mourik-Broekman. Het gaat om de raffinaderij Shell Curasao, het tankerbedrijf De Cu- racaose Scheepvaartmaatschappij, het overslagbedrijf Curasao Oil Terminal en de distributiemaat schappij Shell Nederlandse Antil len Verkoopmaatschappij. Hoewel de Shell-werknemers in dienst komen van het Venezolaan se staatsoliebedrijf zal de Shell na het ontslag per 1 oktober ook drie maanden opzeggingstermijn uitbe talen. De raffinaderij krijgt waar schijnlijk de naam Nos Isla, wat papillaments is voor 'Ons Eiland', en onder die naam gaan ook de olieprodukten verkocht worden. Onderminister Navas Carillo van buitenlandse zaken zei dat de Venezolaanse regering een consul tatiemechanisme op gang wil bren gen tussen de Nederlandse, de An tilliaanse en de Venezolaanse rege ring met het oog op een „harmo nieuze ontwikkeling op de Antil liaanse eilanden". Hij benadrukte dat-het niet ging om een commercieel verantwoor de overeenkomst, maar dat de Ve nezolaanse regering met het open houden van de raffinaderij een po litieke beslissing heeft genomen. Voorstel EG-commissie: BRUSSEL (ANP) - Ook na het eind van dit jaar wil de EG-Com- missie in Brussel nog financiële steun toestaan aan de Europese staalindustrie. Dat blijkt uit voor stellen aan de Europese minister raad, die de Commissie gisteren in Brussel bekend heeft gemaakt. Maar de steun zal alleen nog maar gegeven mogen worden voor on derzoek en ontwikkeling, voor het bestrijden van vervuiling in de staalindustrie en in sommige ge vallen voor het sluiten van bepaal de industrieën. De Commissie zal op het verlenen van deze steun een zeer strikte controle uitoefenen. 31 December van dit jaar is de datum waarop volgens eerder ge maakte afspraken in de EG eigen lijk alle financiële overheidshulp aan de Europese staalsector diende te verdwijnen. Al in juli echter deelde de Europese industriecom missaris Karl Heinz Narjes mee, dat ondanks die afspraak er ook na die datum nog steun nodig zou zijn. Uit zijn nu bekend gemaakte definitieve voorstellen blijkt, dat Naijes voor een „overgangsperio de" van vijf jaar en onder zeer strikte voorwaarden steun nog wil toestaan. De overweging voor het nog toe staan van steun voor onderzoek en ontwikkeling en voor het schoner maken van de staalindustrie is, dat deze tak van nijverheid niet slech ter behandeld mag worden dan an dere industrieën die voor zulke ac tiviteiten ook overheidshulp kun nen krijgen. De steun voor het ont mantelen van ondoelmatige staal bedrijven wil Narjes beperkt zien tot een periode van nog slechts drie jaar. Research-steun moet be perkt blijven tot 25 procent van de totale kosten en hulp aan vermin dering van de vervuiling door de staalbedrijven mag niet meer dan 15 procent van de totale kosten be dragen. VALKENBURG/DEN HAAG (GPD) - Het contract voor groot onder houd aan het onderzeebootbestrijdingsvliegtuig Orion van de Koninklij ke Marine vormt de inzet van een verbale strijd tussen de KLM en vlieg tuigfabrikant Fokker. De KLM gaat ervan uit de opdracht binnen te heb ben. Fokker bestrijdt dat. De marineleiding heeft een voorkeur voor de KLM. De PvdA-Tweede-Kamerleden Van den Bergh, Castricum en Nies- sen willen via schriftelijke vragen van staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) weten aan wie de order wordt gegund. Tot voor kort werd het onderhoud aan de 13 op het marinevliegveld Valkenburg gestationeerde Orions verricht door Fokker op de lucht machtbasis in Woensdrecht. De marineleiding heeft haar voorkeur voor de KLM neergelegd in een intentieverklaring. Een contract is echter nog niet getekend. „We kijken alleen maar wie het goedkoopst is", aldus een woordvoerder van de marinevoorlichtingsdienst in Den Haag. EK overheidsmaatregelen voorbehouden Tegen inlevering van deze advertentie of op een volle strippenkaart Geldig van 26 september t/m 1 oktober

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9