Meer geld voor monumenten 'Het odium van huisjesmelkers Parkeerterrein bij sportpark Leidse Hout onzeker Restauratie boerderij op hoogste punt Lichten bij Noordeinde voorlopig knipperend Man in de val gelokt Wethouder: restauratieplannen versneld uitvoeren Wedstrijd reddend zwemmen Raadsleden: eerst andere mogelijkheden onderzoeken De Eensgezindheid vecht tegen verhes onafhankelijkheid ONDER D/\K PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 Burgerlijke Stand LEIDEN - De verkeerslichten op het kruispunt Noordeinde/B ree straat/Kort Rapenburg worden voorlopig op knipperen gezet om te bekijken of dat een aanvaardba re oplossing is voor verkeersover last in het Noordeinde. Bewoners en winkeliers van het Noordeinde hebben de gemeente onlangs in een brief geschreven dat het leefklimaat in hun straat onhoudbaar is geworden door de stank en het lawaai van wachtende auto's. De slechte doorstroming van het verkeer zou ook tot levens gevaarlijke verkeersituaties leiden doordat automobilisten veelvuldig door rood licht zouden rijden. De briefschrijvers deden de gemeente een aantal suggesties aan de hand om deze vervelende situatie op te lossen. De gemeente heeft deze week de verkeerslichten, voor onbepaalde tijd, op knipperen gezet zodat het autoverkeer sneller zal kunnen doorstromen. Bekeken zal worden of dat een positieve uitwerking heeft op het leefklimaat in het Noordeinde en niet tot gevaarlijke verkeerssituaties leidt op het kruispunt. De kwestie zal ook nog aan de orde komen in een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer. LEIDEN - Twee onbekenden heb ben vannacht de portemonnee van een 28-jarige man met geweld ge stolen. De man was na barbezoek naar molen De Valk gelopen in de hoop daar in de omgeving homo seksueel contact te leggen. Twee mannen van ongeveer dertig jaar spraken hem aan en met hen ging hij per taxi naar de Kraaienhorst. In het trappenhuis van de flat rolde de man nog een shaggie en op dat moment werd hij door de één vastgegrepen, terwijl de ander hem hardhandig de portemonnee ontfutselde. Daarin zat onder meer 75 gulden en een bankpasje. LEIDEN - Wethouder Peters hees gistermiddag in de Leidse Hout de vlag omdat de restauratie van de boerderij er op het hoogste punt is aangekomen. "Leiden heeft de laat ste jaren alleen maar problemen gehad met de restauratie van boer derijen. Dit is de enige waar geen gelazer, geen gedonder mee is ge weest", zei Peters tol de verzamelde genodigden. Een tegenstribbelende vlag ging vervolgens in top, waar een gebrek aan wind het dundoek weinig fier deed wapperen. "Het slaan van een eerste paal is toch veel spectacu lairder voor bestuurders", had de wethouder tevoren al opgemerkt. De uit de achttiende eeuw date rende boerderij in de Leidse Hout was vroeger een jachthuis. Later zijn er stukken aangebouwd zodat het pand als boerderij dienst kon doen. In 1980 is de voorbereiding voor de restauratie begonnen, een moeizaam proces. De boerderij was inmiddels enigszins vervallen ge raakt. Zo stortte in de jaren vijftig de bijbehorende stal in. Na de restauratie zullen drie wo ningen onder het dak van de monu mentale boerderij beschikbaar zijn. Het is de bedoeling dat twee van de oorspronkelijke bewoon sters weer in de boerderij trekken en een schoolbioloog. Onzeker is nog of inderdaad een aedeelte van de bebouwing en het terrein kun nen worden ingericht voor milieu- educatieve doeleinden. De restauratie, die iets meer dan een miljoen gulden kost. moet nog dit jaar worden voltooid. Voor de uitvoering van het werk heeft de gemeente een beroep gedaan op de zogenaamde 'terugploegregeling'. Deze voorziet in de inschakeling van langdurig werklozen, in dit ge val op de bouwplaats. De boerderij in de Leidse Hout, die in de steigers staat. LEIDEN - Voor de restau ratie van De Lakenhal, de Stadstimmerwerf, Het Pes- thuys en de Wittepoortska- zerne moet volgend jaar (ex tra) geld beschikbaar ko men. Wethouder Peters zei gistermiddag bij de boerde rij in de Leidse Hout dat de gemeente van plan is in 1986 extra geld in monu menten te stoppen. "Er staan nog veel grote monu menten leeg", sprak hij, met enige spijt. In een toelichting stelde Peters dat hij bij de behandeling van de ge meentebegroting voor 1986 door de gemeenteraad van plan is met voorstellen van die strekking te ko men. De restauratieplannen van de vier genoemde panden zouden daarmee in een kleine stroomver snelling terecht komen. Zo was het opknappen van De Lakenhal aan de Oude Singel pas voor 1988 ge pland. De Lakenhal heeft al enige jaren te lijden onder achterstallig onder houd, als gevolg van het feit dat verwacht werd dat dit museum zou worden gerestaureerd. In 1983, toen de gemeente er vanuit ging dat de restauratie in 1988 zou plaats hebben, is 50.000 gulden be steed aan de gedeeltelijke vernieu wing van het dak en nieuwe dakgo ten. Ook werd twee ton uitgegeven voor de vervanging van de stalen ramen aan de Papevleugel. Als de gemeente voldoende geld kan vin den zou de restauratie twee jaar sneller kunnen beginnen dan ver wacht. Ook op Peters' velanglijstje staat het Pesthuys, het voormalige le germuseum aan de Plesmanlaan, waarin expositieruimte van de Reinwardtacademie en een Gra fisch Museum moeten worden ge vestigd. De dienst gemeentewer ken is tijdelijk in een deel gehuis vest. Er komen bovendien twee ex positieruimtes voor de musea van mineralogie en geologie en natuur lijke historie. De Witte Poortkazerne, vlak naast de Zeevaartschool aan het Noordeinde, die inmiddels is ge restaureerd en in gebruik is geno men door de Stichting Burger schapskunde, heeft in in de loop van de tijd jaren leeg gestaan. De kazerne is de afgelopen jaren voor de huisvesting van allerhande acti viteiten gebruikt. Onder meer het JAC heeft er nu onderdak. Over de restauratie van de Stads timmerwerf aan het Galgewater wordt ook al jaren gesproken. De dienst civiele werken, die er mo menteel is gevestigd, gaat verhui zen naar het industriegebied De Waard. Dit is noodzakelijk omdat in de omgeving van het gebouw (de vroegere Mortspoortkazerne) woningen zijn gebouwd en er voor de dienst te weinig ruimte over bluft. echtg. van J.W. Faas; E. Wagemans (1905) vrl.; J.C. Wortman (1941) vrl. echtg. van H.A. Duivenvoorde; M.D. Riedijk (1946) man; J van Zon (1947) man; J. van der Heijde (1914) man; S. Pelt (1897) vrl. geh. gew. met S. van den Burg; I Seijn (1910) vrl. geh. gew. met F.W. Briars; M. Bosch (1937) man; A.C.J. van den Bosch (1920) man; J.W.M. Ste ger (1956) man; R. Morra (1941) man; I.Z. Szabó (1940) vrl. echtg. van I.J. Dobro- nyi. LEIDEN - Ook in het bieden van eerste hulp aan drenkelingen kan men wedstrijden houden. Zulke wedstrijden worden komende zaterdag 's middags tussen half twee en half vijf gehouden in het Vijfmeibad aan de Boshuizerlaan. Ieder die is geïnteresseerd in reddingswerk is welkom. Elf Zuidhollandse reddingsploegen doen mee aan de wedstrijden, die zijn georganiseerd door de Leidse Reddings Brigade. De activiteiten heb ben het trainen en opvoeren van de actiesnelheid van bewakingsploegen tot doel. In Nederland zijn gemiddeld maar liefst vijftienhonderd drenkelingen per jaar. Snelheid is bij de redding van de slachtoffers erg belangrijk. Bij de demonstratie wordt getoond hoe een 'ongeval' moet worden behandeld, om de drenkeling een kans op overleven te bieden. De red dingsploegen voeren opdrachten uit die zij zaterdag pas te horen krijgen. Dan wordt ook duidelijkheid verschaft over de 'toedracht' van het gefin geerde ongeval. Leden van de Eerste Leidse EHBO- en lotusbrigade fungeren als 'de slachtoffers'. LEIDEN Overleden: A.M. Putker (1910) vrl. geh- .gew. met J.H. Luijnenburg; J. Span jaard (1913) man; M.E1 Barghouti (1940) man; C. Teljeur (1916) vrl. geh.gew. met S. Sip; J. Wessel (1912) vrl. geh.gew. met G. de Bock; H. Zuidijk (1914) man; T. Eikelboom (1904) man; A.H.A. Hoogka mer (1952) man; J.D. Kempen (1923) man; D. Verboon (1907) man; G.A.F. Huber (1930) man; J.B. van der Klaauw (1903) man; M.A. Roobol (1958) vrl; C. Selier (1906) man; E.J. Velthuijzen (1899) man; J. van Houten (1906) vrl. De vlag is in top gehesen en op een bankje luisteren de bewoners van de boerderij in de Leidse Hout naar wethouder Peters. (foto Wim Dijkman) Gehuwd: A. Demoed en M. Kuijt; P.G. Brock en A.A.M.A. Roeien; A.A. Ver boon en M. Siera; J.T. Boot en C.B. Kok- kedee; W. Smittenaar en J.H. Heems kerk; R.A. de Goede en J.M. van Heij- ningen; J. Vos en C.G. Bestelink; A G. Mooijman en I.L. van Welzenis; P.J. Hunck en C.J. Zandvliet; H. Abbink en A. van de Velde. LEIDEN - De aanleg van een parkeerter rein op het voormalige sportveld van de korfbalvereniging Pernix, in het sport park Leidse Hout, is nog lang niet zeker. Nagegaan wordt of een aanbod van de Christelijke Scholengemeenschap Vis ser 't Hooft, om het parkeerterrein van de school aan de Kagerstraat beschik baar te stellen, als alternatief kan dienen voor het oorspronkelijke plan. Het aanleggen van een parkeerterrein, voor circa tachtig auto's, moet volgens de gemeente een oplossing bieden voor het parkeerprobleem in de Raadsheren- buurt tijdens grote sportevenementen. De in- en uitrit van het terrein zou aan de Houtlaan komen te liggen. Eén en ander is opgenomen in het ontwerp-bestem- mingsplan voor de Raadsherenbuurt. Een meerderheid in de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening en verkeer is er echter nog niet van overtuigd dat de aanleg van het parkeerterrein de enige oplossing is voor het opheffen van de parkeerchaos in de wijk. Dit bleek gis teravond tijdens de behandeling van be zwaarschriften die omwonenden tegen de gemeentelijke plannen hebben inge diend. De bezwaarmakers menen onder meer dat het aan te leggen parkeerterrein het aanzien van de Leidse Hout zal beder ven en dat rond de in- en uitrit aan de Houtlaan gevaarlijke verkeerssituaties zullen ontstaan. De softbalvereniging 'Volle Bak' is gekant tegen de aanleg van het parkeerterrein omdat haar uitbrei dingsmogelijkheden in de toekomst zou worden ontnomen. Eén van de bezwaarmakers gaf aan dat verschillende alternatieven voorhanden zijn maar onvoldoende door de gemeen te zijn onderzocht. Zo zou gebruik ge maakt kunnen worden van het UVS- en Lugdunumterrein in de Kikkerpolder, van het parkeerterrein van Visser 't Hooft en desnoods zou een paar maal per jaar, tijdens evenementen, wel ge parkeerd kunnen worden op een groen Pernixterrein. Een woordvoerder van de scholengemeenschap Visser 't Hooft bood gisteravond aan het privéterrein van de school aan de Kagerstraat, ge schikt voor ongeveer veertig auto's, be schikbaar te stellen. Leden van de raadscommissie zeiden alle voor- en nadelen afwegend nog geen keuze te kunnen maken. Zij willen van wethouder Peters meer informatie over de de feitelijke parkeeroverlast en over de mogelijke alternatieven. Eikerbout (PvdA) zei welwillend te staan tegenover het aanbod van Visser 't Hooft. Volgens Bakker (WD) is onvoldoende aange toond dat andere oplossingen niet moge lijk zijn. Hoekema (D'66) zei geen par keerterrein te willen maar vroeg om af doende maatregelen tegen de parkee roverlast in de Anthony Duycklaan. Het CDA bleek gisteravond verdeeld over de mogelijke aanleg van het parkeerterrein. Wethouder Peters (ruimtelijke orde ning en verkeer) meent dat de parkee roverlast in de wijk alleen te bestrijden is door de straten vol te zetten met paal tjes of door een regelmatige politiecon trole. De politie beschikt, volgens de wethouder, echter over onvoldoende mankracht. Alles afwegende is de aanleg van een parkeerterrein het beste, meent Peters. De wethouder zegde evenwel toe het alternatief van Visser 't Hooft te zullen bekijken. Hij wees er op dat dit terrein nu ook al toegankelijk is, maar niet wordt gebruikt omdat het te ver lopen is naar het sportpark. Eikerbout noemde het een rare zaak dat mensen die gaan sporten te beroerd zijn een paar minuten te lopen. Peters zegde verder toe ver- keerbelemmerende maatregelen voor de Anthony Ducklaan te zullen onderzoe ken. De gemeenteraad moet de knoop uit eindelijk doorhakken in de raadsverga dering van 28 oktober, zo besloot de commissie gisteravond. Andere bezwa ren tegen onderdelen van het bestem mingsplan voor de Raadsherenbuurt, waaronder bezwaren tegen de bouw van een kantoor op de hoek Rijnsburgerweg/ Paulus Buysstraat, werden gisteravond door de commissie ongegrond ver klaard. Wel zal men zich nog nader bera den over het wegprofiel dat de versmal de Paulus Buysstraat zal krijgen na de bouw van het kantoor. door Raymond Peil de woningbouwbesturen werd het odium opgedrukt dat zij in hun beleid hadden gefaald en werden op één lijn gesteld met de categorie van huisjesmel kers". Actievoerder In deze tijd komen bewoners comités, niet alleen uit de gelede ren van de huurders van De Eensgezindheid, als paddestoe len uit de grond. De voorman van het comité dat in deze ver eniging in actie komt is al vrij spoedig geen onbekende: W.C. Nagtegaal, nog immer - vanaf 1964 - voorzitter van de woning bouwvereniging. "Maar", consta teert het bestuur in die tijd, "vrij spoedig blijkt dat de vermeende tegenstander een waardevolle medewerker is". Na deze jaren bouwt De Eens gezindheid, afgezien van dertig woningen aan de Waardstraat, weinig meer. Alle energie is no dig voor renovaties, die overi- de financiële gezondheid van de woningbouwverenigingen. Ook andere Leidse corporaties heb ben hieronder te lijden. Splijtzwam Bij De Eensgezindheid wordt uit deze geldnood echter de con clusie getrokken dat het perso neelsbestand moet inkrimpen, een kwestie die de ledenvergade ring in twee vrijwel gelijke delen splijt. Dit hangt samen met de mogelijke toetreding tot de CTW (Centrale Technische Dienst voor Woningbouwverenigingen), wat mede wordt gestimuleerd door de gemeente. Daarbij han teert het gemeentebestuur het motto 'geen ontslagen bij toetre ding tot de CTW'. De CTW, die ook in het fusie proces een geheel onverwachte splijtzwam blijkt, is voor De Eensgezindheid te duur, vindt uiteindelijk de meerderheid van de leden. De vereniging mag drie werknemers ontslaan. Een uit- Hel bestuur van De Eensgezindheid bij het zeventigjarig jubileum, met (v.l.n.r.) W. Smits, N. Nievaart, E.R.I. Verschoor-Glasbergen (penningmeester), W.C. Nagtegaal (voorzitter), M.C.I.M. Duynstee (secreta ris), P. Bakker en A. van Heijningen. 1960. Alle huren van woningen van acht gulden of meer per week moeten op last van het rijk twintig procent omhoog. Voor woningen met een huurwaarde van minder dan acht gulden per week (2500 in Leiden) bepaalt het advies van de huurcommis- sie of de verhoging billijk is. Zo niet dan moeten de verenigingen huur terugbetalen aan de bewo- "Is het niet erg onbillijk dat dat bewoners die op eigen kosten hun woning hebben verbeterd en goed onderhouden als belo ning daarvoor een hogere huur prijs moeten betalen dan andere huurders die niet de minste zorg aan hun woningen hebben be steed?", vraagt het bestuur zich, overigens vergeefs, af. "De huur- commissie werd ingeschakeld als een soort woninginspecteur, gens niet allemaal even soepel verlopen. Zowel in De Kooi als in de Zeeheldenbuurt duikt een aantal bewoners in de loopgra ven, omdat zij menen te weinig inspraak te hebben gehad zij de renovaties. Beroering tot gevolg heelt ook het feit dat De Eensgezindheid enkele jaren geleden tegen een fors tekort in het onderhouds- fonds aanloopt. Niets bijzonders: de rijksregelingen voor renovatie en groot onderhoud monden on vermijdelijk uit in aanslagen op spraak van de kantonrechter be krachtigt dit besluit. En De Eensgezindheid blijft buiten de CTW, ook straks, na de fusie met De Eendracht, de Leidse Wo ningstichting en Werkmanswo ningen. 'Onderdak' is een serie die de ge schiedenis belicht van de sociale woningbouw in Leiden en van de Leidse woningbouwverenigingen. Hun namen zullen door voorgeno men fusies waarschijnlijk spoedig tot het verleden behoren. Dit is het tiende artikel uit deze serie. De crisis en de Tweede Wereldoorlog dompelen De Eensgezindheid in dezelfde misère als de andere bewoners van 'Corporatieland', zoals het wereldje van de woningbouwverenigingen in volkhuis- vestingskringen nogal eens wordt aangeduid. In de jaren vijftig breidt de vereniging zich echter vrij voorspoedig uit, waarna ook voor haar de klok 'renovatie' begint te luiden. Delend in de financiële voetangels en klemmen, die het rijk het laatste decennium heeft opgeworpen, lijkt voor De Eensgezindheid 'lest best' niet van toepassing. Als de schijnwerpers hun licht ver plaatsen naar het fusie-gebeuren, wordt het echter een probleem van (door vieren) gedeelde smart is een kwart smart. De vier fusie partners kunnen bovendien met een redelijk schone lei beginnen. Het vergaat De Eensgezindheid in de crisisjaren en de Tweede Wereldoorlog weinig anders dan de overige woningbouwvereni gingen. Na 1934 krijgen zij voor lopig geen kans om meer wonin gen te bouwen. De overheid stelt geen geld beschikbaar. De parti culiere bouwers hadden het leeu- wedeel van de bouwmarkt in handen. In de oorlog moet het onder houd tot het allernoodzakelijkste worden beperkt. Vooral in de hongerwinter is er een nijpend gebrek aan voedsel en brandstof fen, zodat alles wat brandbaar was wordt opgestookt. Als de oorlog is beëindigd blijkt echter dat de bewoners van De Eensge zindheid veel waarde hebben ge hecht aan hun woningen, zodat de schade erg meevalt. Toch heeft het herstel en onderhoud van de woningen het bestuur wel hoofdbrekens bezorgd. "Na de oorlog 1940-1945 wor den de woningbouwverenigin- gen onder curatele gesteld", al dus beschrijft secretaris Van der Laan de naoorlogse regerings maatregelen ter bestrijding van de woningnood. Een beperking van de zelfstandigheid die De Eensgezindheid absoluut niet zint. "Het blijkt wel heel duide lijk dat de besturen van de wo ningbouwcorporaties hun oor spronkelijke zelfstandigheid zijn kwijtgeraakt", constateert hij, zich nog net onthoudend van uit roeptekens achter deze stelling. Erger vindt de vereniging het feit dat door bezuinigingsvoorschrif ten de toestand van de woningen er niet beter op wordt. Oudgedienden Na de oorlog treedt voorzitter K. Wassenaar af, die vanaf 1923 de leiding van de vereniging had. B. de Klerk Wolters volgt hem op en blijft achttien jaar voorzitter. Andere bestuursleden die blijk geven van een uitzonderlijk lan ge adem zijn A.J. Schoneveld, die van 1921 tot 1961 zitting heeft in het bestuur, waarvan 38 jaar als secretaris. Penningmeester en administrateur W.G. van Kat wijk houdt het vanaf 1928 tot na 1965 uit. Secretaris Joh. van der Laan treedt in 1978 af, na sinds 1951 in het bestuur te hebben ge zeten. In 1966 neemt W. Veerman afscheid, na vanaf 1937 actief te zijn geweest op het gebied volks huisvesting, in de christelijke vakbeweging en als voorzitter van de Raad van Commissaris sen van De Eensgezindheid. Ondanks het rijksbeleid heeft De Eensgezindheid tussen 1954 en 1965 flink wat kunnen bou wen. Het woningbezit groeit van 889 woningen naar 1300 wonin gen. Het Haagwegkwartier, de Meerburgpolder (samen met De Eendracht) volgen, Zuid-West en de Montgomerystraat, waar voor het eerst centrale antenne wordt aangelegd. In het jubi leumjaar telt De Eensgezindheid 1279 woningen. Beroering in de vereniging brengt de door het rijk vastge stelde huurverhoging (huurhar- monisatie) van twintig procent in

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4