LEIDSCH DAGBLAD Uitstel anti discriminatiewet Leiden centrum alvleeskliertransplantaties? Tekort overheid boven 9 procent Loon-in-natura blijft belast AZL wacht nog op toestemming van staatssecretaris Van der Reijden Ondanks compromis over homoseksualiteit Lucht binnen vaak vuiler Koers dollar onder grens van 3 gulden Nog geen opmerkelijke Russische voorstellen Weer baby's gevonden RAKETTEN een lamsvacht jack? see Morris before you buy DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37817 (Van een onzer verslaggevers) der Reijden. Hij heeft de Gezond heidsraad opdracht gegeven deze LEIDEN - Het Academisch Zie- zaak nader uit te zoeken. Begin ok- kenhuis Leiden maakt een grote tober wordt het rapport verwacht kans het eerste Nederlandse een- waaraan een speciale commissie al trum voor alvleeskliertransplanta- maanden werkt, ties te worden. Het ministerie van Vorig jaar mei werd in het AZL onderwijs en wetenschappen is al de eerste Nederlandse transplanta- met deze plannen akkoord gegaan tie van de alvleesklier (pancreas) en ook het Bureau Academische verricht. In verscheidene buiten- Ziekenhuizen ondersteunt de landse centra zijn tot dusver al zo'n Leidse kandidatuur. 600 alvleesklieren getransplan- Het wachten is nu nog op de toe- teerd. stemming van staatssecretaris Van De transplantatie van de al vleesklier kan een geschikte be handelingsmethode zijn bij bepaal de patiënten die aan een ernstige vorm van suikerziekte lijden. In de pancreas wordt het hormoon insu line geproduceerd dat onmisbaar is voor de regulering van het sui kergehalte in het bloed. In Leiden is men al jaren bezig met onderzoek op dat punt. Hoe wel de eerste transplantatie in een later stadium mislukte - de ge transplanteerde alvleesklier hield na zeven maanden op met functio neren bleef het team specialisten onder leiding van dr. R. van Schilf- gaarde, chef de clinique van de af deling algemene heelkunde, opti mistisch. Wel kondigde het team toen een iets andere werkwijze aan. Het grootste rendement wordt gezien bij patiënten met diabetes bij wie ook de nieren niet of niet voldoen de functioneren, zodat een gecom bineerde nier- pancreastransplan tatie kan worden uitgevoerd. Erva ringen in buitenlandse centra (Zweden, Duitsland en Amerika) hebben uitgewezen dat zo'n opera tie de meeste kans van slagen heeft. Van Schilfgaardc was on langs ook betrokken bij een ge combineerde transplantatie van de alvleesklier, nier, milt en een deel van de twaalfvingerige darm bij een 25-jarige patiënt met suiker ziekte. Deze operatie werd uitge voerd in het Academische Zieken huis St. Annadal in Maastricht. 30 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat wel advies vragen over een hardere aanpak van discriminatie op grond van ras, sekse of seksuele geaardheid, maar is niet van plan nog in de huidige regeerperiode een compleet nieuwe wet gelijke behandeling aan het parlement voor te leg gen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Staatssecretaris J.P. van der Reijden (volksgezondheid) heeft gisteren in Alphen aan den Rijn het nieuwe Rijnlands Artsenlaboratorium officieel geopend. Hij fungeerde daarbij even als 'prik- patiënt'. Medewerkster Margie Bosman mocht bij de bewindsman wat bloed aftappen. (foto Nanno Bioupoti President Ned. Bank Duisenberg: UTRECHT (GPD) - Het overheids tekort zal na de verkiezingen al gauw oplopen tot boven de negen procent van het nationaal inko men. Dat gebeurt zelfs als de huidi ge bezuinigingsplannen doorgaan. De belangrijkste oorzaak van het WAGENINGEN (GPD) - Binnens huis komen vaak hogere concen traties van koolmonoxide, stikstof dioxide, stof en organische stoffen voor dan buiten. Dit blijkt uit een onderzoek van de Landbouwhoge school in Wageningen, waarbij 400 huizen waren betrokken in Rotter dam en Ede. De belangrijkste oorzaken van deze luchtverontreiniging zijn het gebruik van bepaalde typen gei sers en gaskooktoestellen, het ro ken en de aanwezigheid van aller lei zaken in de woning waaruit op losmiddelen en andere chemische stoffen vrijkomen. Omdat de gemiddelde Nederlan der 95 procent van zijn tijd binnen doorbrengt pleiten de onderzoe kers voor betere branders in gasap- paraten en betere ventilatie. oplopend tekort is de verminde ring van de opbrengsten uit aard gas. Dat zei dr. W. Duisenberg, pre sident van De Nederlandsche Bank. vanmiddag op het congres van de Hout- en Bouwbond CNV. Minister Ruding (financiën) gaat ervan uit dat het tekort volgend jaar, in het verkiezingsjaar, daalt van 8 naar 7,8 procent. Duisenberg zei in zijn toespraak dat een vol gend kabinet zo'n 4 procent van het nationaal inkomen zal moeten bezuinigen, wil het erin slagen het overheidstekort terug te brengen naar 5 tot 5,5 procent. De president van De Nederland sche Bank wees in zijn toespraak op de consequenties van de stij gende rentelasten van de overheid. Uitgaande van een jaarlijkse daling van het tekort met 0,5 procent en van een enigszins dalend renteni veau lopen die rentelasten toch nog op van 22 miljard gulden in 1986 tot 27 miljard gulden in 1990. Naarmate het tekort minder wordt teruggedrongen, slorpen de rentelasten de door pen ruimte. Daarmee worden extra overheidsinvesteringen in bijvoor beeld de bouw een illusie, aldus Duisenberg. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de dollar is vandaag weer fors gedaald op de Am sterdamse wisselmarkt. Voor het eerst sinds anderhalf jaar zakte de koers van de Ameri kaanse munt onder de grens van drie gulden. Tegen het middaguur werd gehandeld op 2,99 gulden, een verlies van zes cent ten opzichte van de officië le koers van gisteren. Volgens valutahandelaren was er sprake van een levendi ge handel. Op het opnieuw sterk verlaagde niveau is vol gens een handelaar weinig weerstand merkbaar. In Frankfort begon de handel vandaag op 2,67 mark na een slot van 2,71 mark gisteren. In New York was de koers al ge daald tot 2,68 mark. De daling in New York zette vooral door in Tokio, waar sterk werd ge reageerd op berichten dat de Japanse centrale bank graag een dollarkoers zou willen zien van 200-210 yen. De centrale bank van Japan zou op grote schaal hebben geïntervenieerd. Dit is nu een „vrije kwestie" ge worden, die een rol zal spelen bij de coalitievorming volgend jaar, zo zei premier Lubbers vanmorgen. Het Regeerakkoord bevatte de be lofte dat het kabinet het vooront- 'werp van Wet Gelijke Behande ling, dat in brede kringen van de samenleving van zware kritiek was voorzien, opnieuw in studie zou nemen ten einde tot een nieuw ont werp van wet te komen. Daarin is het kabinet niet geslaagd. In een brief aan de Kamer onder schrijft Lubbers namens het kabi net wel de stelling dat homosek suelen niet gediscrimineerd mo gen worden. Maar hij voegt daar aan toe dat (bijzondere) scholen wel eisen mogen stellen omtrent het overdragen van opvattingen over huwelijk en seksualiteit. Het kabinet vat dat niet op als ongelij ke behandeling, maar als een waar borg voor de vrijheid van onder wijs. De vraag of bij het aanstellen van, bijvoorbeeld, een onderwijzer rekening gehouden mag worden met een bepaald soort gedrag vraagt volgens Lubbers om „nader beraad". De premier verhulde niet de zaak liever tijdens deze kabinetsperiode te hebben afgerond. Politiek acht hij het echter belangrijk dat het maken van onderscheid op grond van de homoseksuele geaardheid ongeoorloofd is „en dat is niet niks." Met de tot dusver bereikte overeenstemming in het kabinet is, volgens Lubbers, toch een stuk to lerantiebevordering bereikt. „Ik denk ook dat het stap voor stap zal moeten. Het toepassen van de for- ceermethode die tegenkrachten oproept, zou slecht zijn." Volgens de adviesaanvraag, die minister Korthals Altes (justitie) zal sturen naar de Emancipatie- raad, de officieren van justitie en het Bureau racismebestrijding, wil het kabinet wel enkele vormen van discriminatie harder aanpakken. Zo zou op publiekelijke racistische uitlatingen een gevangenisstraf van maximaal 14 dagen moeten staan of een boete van maximaal 5000 gulden. Ambtenaren die dis crimineren zouden twee maanden cel of een boete van 10.000 gulden moeten krijgen. De kleinste regeringspartij VVD heeft echter al laten weten niet ak koord te zullen gaan met dit com promis. Zij wil met name dat een slachtoffer van discriminatie een civielrechtelijke procedure kan aanspannen. De VVD heeft dan ook aangekondigd haar plan nen voor een initiatief wetsont werp te zullen doorzetten. (foto Holvast) Andries Middeldorp - oud rector van de Louise de Coligny-scholengemeen- schap - schrijft boek over de dichter Gerrit Achter berg. PAGINA 29 Amerikanen (op zoek naar kinderporno) controleren Nederlandse post. PAGINA 5 Volgens de Franse premier Fabius werd het bevel tot de actie tegen de Rainbow Warrior door minister Hernu gegeven. PAGINA 7 Kleine kruideniers kondi gen suikeroorlog aan. PAGINA 9 KNVB en Ajax geen stap verder in de zaak-Cruijff. PAGINA 15 NEW YORK (GPD) - ..Interessant, openhartig en nuttig", aldus be schreef de Russische minister van buitenlandse zaken Edward Sje- vardnadze afgelopen nacht de be sprekingen met zijn Amerikaanse collega George Shultz ter voorbe reiding van de topontmoeting tus sen Reagan en Gorbatsjov. Volgens Schultz hebben de Rus sen geen opmerkelijke nieuwe voorstellen op tafel gelegd tijdens de ontmoeting die vooral was be doeld om gebieden van mogelijke overeenstemming vast te leggen. Die overeenstemming werd Aardbeving Mexico was veel zwaarder MEXICO STAD (AFP/AP/Rtr./ UPI) - Uit de puinhopen van een ziekenhuis in Mexico Stad zijn vandaag opnieuw drie nog levende baby's gered. De kinderen hebben zes dagen onder het puin bedolven gelegen. Enkele uren eerder waren nog een ernstig gewond jongetje en een vrouw bevrijd. Van de vrouw moest tijdens de redding een been worden geamputeerd. Het officiële dodencijfer als ge volg van de aardbeving in Mexico is inmiddels gestegen tot 4596. Vol gens de Mexicaanse autoriteiten zijn 8334 mensen gewond en wor den nog eens 982 personen ver mist. Overigens blijkt er een overschot aan artsen in Mexico te zijn. Vier Nederlandse artsen keren daarom deze week nog terug. De kracht van de aardbeving blijkt achteraf veel krachtiger te zijn geweest dan aanvankelijk werd gemeld. Het Amerikaanse geologisch instituut in Colorado heeft becijferd dat de beving drie maal krachtiger was (8.1 in plaats van 7.8 op de logaritmische schaal van Richter). Zij was ook zwaarder dan de meest verwoestende aard beving in de geschiedenis, die in 1976 aan 300.000 tot 600.000 Chine zen het leven kostte. KEERSl IWJSCHKTAPUTKN c- BERBERS Wijsheid in Oosterse Tapijten. vooralsnog niet aangetroffen. „Maar", zei Shultz, „de partijen hebben eikaars standpunten nauwkeurig bestudeerd". In de veronderstelling dat Sjevardnadze wellicht tevoorschijn zou komen met ingrijpende voorstellen had den de Amerikanen niets aan het toeval overgelaten. Paul Nitze, de voornaamste advi seur van Shultz op het gebied van ontwapeningsvraagstukken, was naar New York gekomen en ook Reagan's veiligheidsadviseur Ro bert McFarlane maakte deel uit van de omvangrijke delegatie. Het voorzichtige Amerikaanse optimisme, gebaseerd op de aan kondiging van details over nieuwe Russische ideeën, bleek niet ge rechtvaardigd. De Amerikanen veronderstellen dat Sjevardnadze zijn voorstellen pas zal onthullen in een gesprek van twee uur met Reagan, dat voor vrijdag in Was hington op de agenda staat. Een besluit tot plaatsing van kruisraketten in Neder land op 1 november is on vermijdelijk. Die conclusie heeft mi nister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren getrokken uit het overleg met zijn Russische ambtge noot Sjevardnadze. Moskou zou het achterwege blijven van zo'n besluit waarderen, zo zei Van den Broek, maar het geeft de voorkeur aan een akkoord met de Amerikanen dat be halve alle raketten in Europa, ook de strategische wapens in de VS en het Star-Warsplan omvat. Van den Broek maakte er geen ge heim van dat Sjevardnardze met die invalshoek bevestigde wat hij al eer der vermoedde. Met andere woor den: het verbaasde de Nederlandse bewindsman niet dat het 1 juni-besluit van de CDA/VVD-coalitie geen effect heeft gehad. Het is interessant om te weten wanneer Van den Broek dat vermoe den bekroop. Na zijn eerste gesprek erover met Sjevardnadzes voorgan ger Gromyko, die het besluit vorig jaar maar moeilijk te doorgronden vond? Of tijdens het kamerdebat van vorige zomer, toen PvdA-leider Den Uyl hem al duidelijk maakte dat dit niet de manier is om de Sowjet-Unie in beweging te krijgen? Het moet nie mand verbazen als Van den Broek er van meet af aan geen heil in heeft gezien, maar zich slechts schikte in het gegeven dat partij-politieke be zwaren destijds een positief besluit in de weg stonden. Niettemin is het een hard gelag te moeten constateren dat de bewinds man nu zelf bekent dat het kabinet- Lubbers het verkeerde signaal heeft afgegeven. Dat had vorig jaar al dui delijk kunnen zijn, als er wat meer di plomatiek overleg met Moskou was geweest en als er wat meer was ge luisterd naar de argumenten van de oppositie (in een veelkleurige demo cratie nog steeds geen schande). Dat is allemaal niet gebeurd. Het reali teitsgehalte van de zomerse besluit vorming deed er immers niet toe; het enige doel was tijd rekken om een on oplosbaar conflict uit de weg te gaan. Afgezien van het staatsrechtelijke gehakketak over verdragsformulerin gen en gewenste kamermeerderhe den, kan plaatsing in de visie van dit kabinet nog slechts worden voorko men als dat 'totaalakkoord' dat de Russen zo graag zien, er in de toe komst ook echt komt. Zo'n overeenkomst lijkt voorlopig hoogst onwaarschijnlijk. De positie van de Amerikanen laat aan duidelijk heid niets te wensen over. Wat Mos kou ook aanbiedt (veertig procent minder raketten bijvoorbeeld), het SDI-plan voor een afweer in de ruim te moet doorgaan. Nederland wijst dat onderzoek naar Star Wars niet af, maar is er ook geen warm voorstan der van. En dat maakt de zaak te meer pijnlijk. Omdat Washington een hier omstreden plan wil doorzetten, is de kans op een akkoord over al opge stelde kernwapens gering. Door die Amerikaanse onverzette lijkheid is het zoetjes aan knap lastig geworden een reëel zicht te krijgen op wat de Russen te bieden hebben. Gorbatsjov speelt mooi weer door vol te houden over alles te willen praten. Of dat ook werkelijk zo is, valt met deze Amerikaanse opstelling niet vast te stellen. Dat geeft de Russen een vervelen de voorsprong in de propagandaslag die aan de vooravond van de top Reagan/Gorbatsjov is losgebarsten. Niet dat het er feitelijk iets toe doet, maar voor het Witte Huis is het hoe dan ook al een handicap dat het 'ver se' echtpaar Michael/Raisa straks meer in de schijnwerpers zal staan dan het vertrouwde duo Ronald/Nan cy. Moskou lijkt al enige tijd klaar voor de onvermijdelijke krachtmeting, maar in Washington en in de Westeu- ropese regeringscentra is men nog lang niet zover Voor de Europese NAVO-landen die al raketten hebben geplaatst doet het er wellicht minder toe, maar voor Nederland dat nog geen kruisraketten heeft, is elke han dicap bij onderhandelingen extra pijn lijk. de ombuigingen gescha- Kamermeerderheid wijst WD-plan van de hand Rustig herfstweer In de nacht en ochtend plaatselijk mist en een minimumtemperatuur van on geveer 10 graden. Overdag perioden met zon en droog. Maximumtempera tuur ongeveer 19 graden. Weinig wind, in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: perioden met zon en droog. In de ochtenduren plaatselijk mist. Middagtemperatuur eerst onge veer 17 graden, na het weekeinde enke le graden hoger. 27 september 1985 Zon op: 07.34 uur, zon onder: 19.27 uur. Maan op: 19.24 uur, maan onder: 05.23 Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 DEN HAAG (GPD) - Met steun van de fracties van CDA en PvdA kan VVD-staatssecretaris Koning voortgaan met een strakkere aanpak door de belastingdienst van loon-in-natura en speciale on kostenvergoedingen. Pogingen van de WD'er De Grave om loon in natura tot een waarde van 1000 gulden per jaar belastingvrij te ver klaren, leden vanochtend in de ka mercommissie voor financiën schipbreuk. Volgens De Grave betekent de vrijstelling veel minder romp slomp in de bedrijven en een forse werkbesparing bij de belasting dienst. De Grave meent dat een vrijstelling in het verlengde ligt van de eerder ingevoerde vrijstel ling van inkomen uit bijverdienste ook tot 1000. De Grave (VVD) Zowel PvdA als CDA vindt een algehele vrijstelling van loon in ria- tura echter ongewenst. De PvdA heeft uitgerekend dat uitvoering van het plan-De Grave de schatkist tussen de 600 miljoen en 1 miljard gulden aan belastingopbrengst kan schelen. Het CDA kwam in zijn berekeningen iets lager uit, maar het bedrag benaderde toch altijd nog 600 miljoen gulden. Te gelijkertijd meenden PvdA en CDA dat de maatregel discrimine rend zou werken. Loon in natura zal in het algemeen eerder ten deel vallen aan werknemers in het be drijfsleven dan aan het personeel van de overheid. En uitkeringsge nietenden zouden er helemaal naastgrijpen. Gevreesd wordt ook dat in veel bedrijven een gedeelte van het loon of loonsverhogingen voortaan in natura zal worden ge geven tot in elk geval een bedrag van duizend gulden per jaar. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 22,10 per hall |aar 131,40 (alleen mogeli|k mei automatische betaling) r~) per |aar 250,90 per kwartaal 65,70 uw voorkeur éankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus!~\ Postcode'Plaats Teieloon 2300 VB Lelden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1