BRUYNZEEL N0NTA. NETZO VEELZIJDIG ALS UZELF. Spaanse kunst bedelft België SPRUiTENBURG Kanaal AARDAPPELHANDEL Nieuwe uitgaven HUREN MET KOOPKRACHT BEGRAFENISSE CREMATIES „AÖSAnCtOS LAMMERMARKT 43 - LEIDEN TEL. 071 - 12 66 18 Lezers Schrijven r de te Het interessante artikel c verwachten verbreding Oegstgeester kanaal (deze krant van 14 september) verdient enige correctie en aanvulling. Ten on rechte wordt gesteld dat het kanaal 'omstreeks 1880' werd gegraven, samen met de aanleg van een ge maal te Katwijk, nadat de Haar lemmermeer was drooggemalen. Reeds in 1807 was er een uitwate ring bij Katwijk aangelegd, gevoed door de slingerende Oude Rijn en de smalle Rijnsburgse Vliet. Toen in 1839 het besluit viel het Haarlemmermeer droog te malen, was een veel betere uitwatering bij Katwijk nodig: niet alleen zou de boezemcapaciteit van het Hoog heemraadschap aanzienlijk ver minderen, maar bovendien zou het uitmalen van het meer gedurende een reeks van jaren een extra 'golf water veroorzaken. De commissie die voor de droog making moest zorgen besloot het bestaande uitwateringskanaal bij Katwijk te verbreden van 28 tot 52 meter en het Oegstgeester Kanaal te graven van Katwijk tot de Leede bij Warmond, met een breedte van 40 meter. Uiteraard moesten de wegverbindingen behouden blij ven en men maakte houten brug gen ter plaatse. Bij Oegstgeest (de Groene Kerk) was die in 1840 reeds klaar en de eerste officiële passant was Willem II, op weg naar zijn in huldiging te Amsterdam (27 no vember). In 1844 was het kanaal 'af en kon de te verwachten water vloed worden verwerkt. Maar de inmiddels begonnen aanleg van ringvaart en ringdijk rond het Haarlemmermeer (start mei 1840) was nog niet gereed, en het stoomgemaal De Leeghwater bij de Kaag (bedrijfsklaar in no vember 1845) kon pas in juni 1848 Geregracht 25 Leiden, tel. 123632 Kleibintjes Bonkenbintjes Doré Kleine Doré Brielse eigenheimers Harde uien ..10 kg ..10 kg ..10 kg 10 kg ..10 kg 3 kg 5,15 5,95 5,35 4,85 1 6,26 1,95 Geopend van 8.30 uur tot 17.00 uur Donderdags tot 18.00 uur Zaterdags tot 16.00 uur Maandag gesloten In 1852 was het meer 'officieel' droog, maar gedurende nog vele ja ren zouden de geleidelijk zich ves tigende pioniers grote problemen hebben met wonen en werken in het moeras. In 1862 kwam het Haarlemmermeerse raadslid J.P. Amersfoordt met een zonderling plan. Hij wilde Amsterdam een goede verbinding met de zee ge ven: een vaarroute voor de oceaan stomers door Overtoom, Ring vaart, Leede en Oegstgeester Ka naal, en dan bij Katwijk de zee op. Het was een alternatief voor de plannen voor het Noordzeekanaal. Als 'bewijs' dat het plan realiseer baar was, voer hü met een gehuurd motorbootje door genoemde wate ren en met moeite bereikte hij Kat wijk: hier was het water niet diep genoeg, daar was een brug te laag. Wie nu meent dat dit raadslid een brok onbenul was, moet be denken dat mr. J.P. Amersfoordt ƒ24,50. - 'Circusnachten', fantasierijke roman van Angela Carter, waarin Fere, de reu- zin-met-vleugels de hoofdrol vertolkt. optreedt. Contact, prijs 34,50. - 'Bijtend spul' door Theo Capel, 'Een expres stopte' door Willy Corsari, 'Rat- teval' door Felix Thijssen en 'Een dode in het Zwaanhals' door Jacques Post zijn de vier nieuwe titels die zijn toege voegd aan de serie Thriller Pockets van uitgeverij Veen. Prijs 8,50 per deel. - 'Weduwen', roman van de Chileense schrijver Ariel Dorfman. Vele vrouwen komen het lijk van een in een Chileens dorp aangespoelde man opeisen. De po litieke boodschap spreekt voor zichzelf. In de Knipscheer, prijs 26,50. - 'Na het onweer', verzameld werk van Urmuz met een nawoord door Jan' Willem Bos. Meulenhoff. prijs 24,50. - 'Waar schuil je als het regent', her druk van een jeugdboek door Marion Bloem. In de Knipscheer, prijs 19,90. - 'Vrijheid in de steigers' door Graa Bosma. Met de veelzeggende ondertitel: 'Een literaire zwerftocht door Amerika'. De interviews met invloedrijke Ameri kaanse auteurs hebben in Bzzlletin ge staan. In de Knipscheer, prijs 29,50. BRUSSEL (GPD) - Het is dit jaar 400 jaar geleden dat de 'scheiding der Nederlanden' een feit werd. De val van Brussel (in maart 1585) en Antwerpen (in augustus van dat jaar) voor de Spaanse overheer sers, scheidde de zuidelijke en noordelijke Nederlanden voor lan ge tijd van elkaar. Een scheiding die na de*tachtigjarige oorlog eco nomisch en politiek nooit echt ver dween. De inlijving van de zuidelijke Nederlanden bij het Spaans-Habs- burgse rijk - die duurde tot 1713 heeft zeker op cultureel gebied zijn sporen nagelaten, al was het maar omdat tal van Zuidnederlandse kunstwerken naar Spanje verdwe nen. Het is daarom aardig dat juist, in dit herdenkingsjaar een Spaanse culturele invasie in wat nu België heet plaatsvindt. Gisteren is Europalia '85 begon nen, een omvangrijke culturele, manifestatie, die geheel is gewijd aan de Spaanse kunst. Drie maan den lang zal in vijftig Belgische ste den het beste van wat Spanje de wereld op cultuurgebied te bieden heeft, te aanschouwen of te beluis teren zijn. Nooit eerder was er zo veel Spaanse kunst - van 500 voor Christus tot heden - tegelijk buiten Spanje's grenzen. Europalia is een tweejaarlijkse manifestatie, waarbij telkens een ander land van de Europese Ge meenschap in het middelpunt van de belangstelling staat. Op 1 janua ri treedt Spanje (met Portugal) toe tot de Europese Gemeenschap. De Spanjaarden hebben deze Europa lia duidelijk aangegrepen om zich bij deze 'terugkeer' in Europa te la ten zien. In totaal zullen op dertig exposi ties 2300 kunstwerken te zien zijn, worden tientallen concerten gege ven, 150 filmavonden erj meer dan 30 ballet- en toneelvoorstellingen. De - Belgische - organisatoren van Europalia verwachten tot 22 de cember minstens 1,5 miljoen be zoekers. Het hoogtepunt van Europalia '85 wordt ongetwijfeld de Goya- tentoonstelling in het Brusselse Koninklijk Museum voor Schone Kunsten. Een groot aantal van de daar tentoongestelde werken van Goya is nog nooit buiten Spanje te zien geweest. Een ander topnum- mer is de expositie in de Gentse Sint Pieters-abdij over het bede vaartsoord Santiago de Compóste- la. Een derde trekpleister wordt de tentoonstelling over 'De luister van Spanje en de Belgische steden' in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. Daar worden werken ge toond van Velasquez, Murillo en El Greco (zoals het nog nooit buiten Spanje vertoonde 'Gezicht op Tole do'), maar ook werken van Vlaam se meesters die in de zestiende eeuw door de Spaanse overheer sers zijn beïnvloed, zoals Rubens en Van Dyck. Aan de modernere Spaanse schilders, zoals Picasso, Dali en Miro, is een aparte tentoonstelling gewijd in het Paleis voor Schone Kunsten van Charleroi. Hoewel de beeldende kunst de hoofdmoot vormt, is een grote plaats ingeruimd voor muziek en dans. Europalia '85 is gisteren inge luid met het dansspektakel Espana Baila, de wereldpremière van een creatie van Maurice Béjart, Maria de Avila en Susana Robledo, waar voor in het uitverkochte Brusselse Vorst-Nationaal-complex 220 dan sers, zangers en musici optreden. Deze voorstellingen worden begin oktober herhaald in de sportpalei zen van Antwerpen en Luik. Op dansgebied is er verder het Nationaal Ballet van Spanje en zal op vijf plaatsen de flamenco te zien en te horen zijn. Volgens organisator Hermand Liebaers kost de organisatie van Europalia '85 ruim 25 miljoen gul den. Daarvan betaalt de Spaanse staat 50 procent, de Belgische bijna 6 procent, terwijl de rest wordt be taald door sponsors (zoals enkele bankinstellingen die tevens hun gebouwen als expositieruimte be schikbaar stelden) ën vrijwel over al entreegelden worden geheven. de zeer actieve eigenaar van de mo delboerderij De Badhoeve was, veel gepresteerd heeft voor de Ne derlandse landbouw, veel gedaan heeft voor het onderwijs, ook nog burgemeester en heemraad is ge weest, enz. Kortom een man met veel bekwaamheden en verdien sten. Maar ook een man met perio dieke 'kortsluitingen'. Dan kwam hij met dwaze plannen, dan maak te hij absurde ruzies. Zoals men weet ging zijn scheepvaartplan niet door: het werd doodgezwegen of weggelachen. Wie meer wil weten over deze en andere aspecten, speciaal de Haar lemmermeer betreffende, leze de boeken 'Pioniers in De Meer' (1980) en 'Haarlem mermeerders in moei lijkheden' (1983). Beide zijn uitga ven van de stichting Meer-Historie te Haarlemmermeer. drs. P.G. J. de Boer Terweeweg 69, Oegstgeest Monta Ontbijt Monta om de hoek Monta All-in Met het Monta Meubel-systeem van Bruynzeet kunt u naar hartelust Schaft u vóór 1 januari 1906 nog een Monta Meubel aan, dan kunt u uw variëren. Monta Meubels zijn mooi en passen altijd. Binnen uw ruimte en aankoop gaan vieren met een gezellig etentje. Bij iedere bestede 500 uw woonsfeer, maar zeker ook binnen uw portemonnee. incl. BTW ontvangt u namelijk gratis een dinerbon t.w.v. 50,-. Is dat En.Monta Meubels hebben de kwaliteit die u van Bruynzeel gewend even leuk meegenomen! bent. Qua afwerking is er keuze genoeg. Onbewerkt, blank of Stap 'ns binnen bij één van de onderstaande Bruynzeel transparant wit gelakt. Nieuw zijn de deuren, laden en bladen Monta-dealers bij u in de buurt. U zult zien dat ook v uitgevoerd in Alpine wit, parelgrijs of antracietgrijs. Katwijk aan Zee, Inkets Katwijk Ambachtsweg 11, woonsituatie e <i Monta Meubel is s i te stellen. Ambachtsweg 11, Un .\/n70ol Oegstgeest, De< Tel: 01718-28575 UrUyriZtitïl Tel: 071-173705 Oegstgeest, Decorette v/d Velde, De Kempenaerstr. 71, KWALITEIT OP MAAT - 'Koppensneller' door Michael Slade. Een gruwelijk wezen sluipt door de stra ten van Vancouver, het laat vele slacht offers achter: allemaal vrouwen zonder hoofd. Fontein, prijs 29,50. - 'Omdat ik in de wereld loop', bundel gedichten en liedjes van Mies Bouhuys, waarvan een aantal ooit werd gezongen in musicals of voor de radio. Holland, prijs 9,90. - 'De Feniks', kroniek van de familie Asberg in beeld gebracht door Maija Brouwers. Vanaf 1934, toen Thomas As- berg een eigen onderneming begon, die groeide en bloeide, maar in het privéle- ven was het bepaald geen rozegeur en maneschijn. De Bezige Bij, prijs 27,50. - 'De furie van het verdwijnen', ge dichten van Hans Magnus Erizensber- ger. De Bezige Bij, prijs 27,50. - 'Wat te doen?', het debuut van Mi chael Krüger als schrijver Van verha- van Beatrijs Ritsema over gewone dage- lijke dingen. Op de flap: 'Helder, puntig en geestig. Maar vooral origineel'. Bert Bakker, prijs 19,90. - 'Sterkwater', de eerste gedichten van de lyrische sopraan Judith Mok, die veelvuldig in Parijse opera is opgetre den. De Prom, prijs 18.50. nieuw bij skala: huren mei koop kracht EEN PAAR VOORBEELDEN UIT ONS ASSORTMENT: Sparen hoeft niet meer voor de Philips 6460 VHS video recorder. Dit geweldige apparaat heeft onder andere liefst 19 voorkeuzezenders. Va. f 79,50 p/mnd*, inklusief service en volledige garantie. U krijgt f 10,- korting als u 'm huurt in kombinatie met een Ktv. Sparen hoeft niet meer voor het apparaat van de eeuw! De Compact Disc CD 204 van Philips. Huur 'm v.a. f 49,50 p/mnd*, inklusief service en volledige garantie. Bovendien krijgt u f 10,- korting als u de CD 204 huurt in kombinatie met een ander apparaat. •Eenmalige installatiekosten f 50,—. Sparen voor dure apparaten hoeft niet meer! Bij Skala huur je nu met Koopkracht. Een top-merk video, TV, HiFi, compact disc- speler of magnetron vraagt nu geen groot bedrag ineens meer. Want die is te huur met het recht van kopen. Bij Skala. Na 1,2 of meerdere jaren kunt u kopen, net wat u wilt. En al die tijd heeft ude beste service en volledige garantie. Wilt u over een half jaar dat dan weer allermodernste appa raat? Bij Skala kan dat zonder problemen! En heeft u een oud TV toestel in te ruilen (kleur of zwart'wit, spelend of niet) Skala geeft er in ieder geval f 50,- tot f 250,- voor. H uurt u 2 of meerdere apparaten bijvoorbeeld TV en video, dan merkt u dat ook in een extra laag huurbedrag. Dus kom eens kijken bij Skala. Huren met Koopkracht is echt wat voor u! LEIDEN Haarlemmerstraat 168 071-131141.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19