We zijn geen stap verder' Sowjet-Unie brengt spanning weer terug Snelle remise in tweekamp UEFA-jeugd verslaat DDR 'Zaak-CruijfF ontaardt in een steekspel Nederlaag Vriesekoop breekpunt in interland DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 SPORT PAGINA 15 West-Duitsland, Bulgarije en Spanje naar WK STOCKHOLM (SID) - West-Duitsland, Bulgarije en Spanje hebben zich gisteren in het rijtje deelnemers voor de eindronden van het WK-voetbal geschaard. De Duitsers leden in Zweden weliswaar hun eerste puntverlies (2-2), maar door de nederlaag van Portugal bij Tsjechoslowakije is het team van Franz Beckenbauer onbereikbaar geworden voor de achtervolgers, die nu in een felle strijd zijn gewikkeld voor een tweede plaatsbewijs voor het WK. In groep 6 is de spanning weer helemaal terug na de overwinning (1-0) van de Sowjet-Unie op Denemarken. West-Duitsland verzekerde zich van de tickets voor Mexico door een gelijkspel (2-2) tegen Zweden. Vóller en Herget zorgden in de eerste helft voor een voor sprong van 0-2, die pas in de slotse conden verloren ging. Het optre den van de Westduitse ploeg, ge- coached door de ongediplomeerde Franz Beckenbauer, maakte een eind aan alle twijfels, die in de laat ste drie oefenwedstrijden waren ontstaan. Duitsland verloor 'vriendschappelijk' drie keer op rij, maakte geen enkel doelpunt, maar bleek onder de druk van het 'heili ge moeten' tot veel in staat. Voor de 36ste achtereenvolgende keer bleef de 'Mannschaft' ongeslagen in een WK-kwalificatieduel. De Bondsrepubliek was voor de wedstrijd tegen Zweden eigenlijk al zeker van plaatsing. Door de winst van Tsjecho-Slowakije op Portugal was de ploeg, met tien uit vijf naar Stockholm gereisd, nor maal gesproken niet meer in te ha len. Beckenbauer had spelverdeler Magath uit de ploeg gelaten -Her get en Littbarski namen diens rol over- en zag zijn ploeg in de eerste helft onverwacht agressief opere ren. Het Zweedse team kon nauwe lijks de verwachte druk uitoefenen op het doel van Schumacher. In de 23e minuut kopte Vóller in uit een hoekschop van Littbarski. Doel man Ravelli tastte half mis: 0-1. Littbarski was vijf minuten voor rust ook de aangever van de treffer van Herget, een hard schot van vijftien meter: 0-2. Na rust speelde Zweden het spel, zoals het voor de wedstrijd verwacht werd. De ploqg gaf druk op het Westduitse doel. Corneliusson zorgde in de 63e mi nuut voor de aansluiting: 1-2. Daar na hield de Duitse defensie stand, tot invaller Magnusson in de laat ste seconde profiteerde van de na derende feestgevoelens aan Duitse zijde door bij zijn eerste balcontact een fraaie treffer te produceren: 2- Spanje In de beslissende laatste thuis wedstrijd won Spanje in het met 50.000 toeschouwers uitverkochte stadion van Sevilla met 2-1 van IJs land. De temperamentvolle Span jaarden wisten nauwelijks raad met het koele tegenspel van de Noordeuropese voetbalamateurs. De stormachtige aanvallen sorteer den voor rust geen enkel effect. In tegendeel; bij eén van de schaarse uitvallen zorgde Paul Tjorboerssen voor 0-1. Pas in de allerlaatste seconden voor de pauze maakte de 28-jarige Rincon van Betis Sevilla de gelijk maker. Zes minuten in de tweede helft nam Spanje de voorsprong, die achteraf beslissend bleek. De maker was Rafael Gordillo, die dit seizoen voor Real Madrid uitkomt. Sowjet-Unie De Sowjet-Unie heeft de span ning terug gebracht in groep 6 door in het met 100.000 toeschouwers volgepakte Lenin-stadion in Mos kou ranglijstaanvoerder Denemar ken met 1-0 te verslaan. Bij was de stand nog gelijk. Oleg Pro tasov zorgde vijf minuten na voor de beslissende treffer. Voor Denemarken betekende het de tweede nederlaag in vijf kwalificatiewedstrijden. In okto ber van het vorig jaar werd met 0-1 verloren van Zwitserland. De De nen, de verrassing van de Europe se titelstrijd van 1984 in Frankrijk, hebben hun tot gisteren riante uit zichten op de eindronde in Mexico in Moskou danig zien slinken. In groep 6 hebben nu vier ploegen, Denemarken, Sowjet-Unie, Ierland en Zwitserland, zes punten. Dene marken heeft daar één wedstrijd minder (vijf) voor gebruikt. Finland heeft door een zege van 1-0 op Turkije zijn laatste theoreti sche kans op deelneming aan de eindronde van de wereldtitelstrijd voetbal behouden. In Tampere zorgde Rantanen in de 37e minuut voor de belangrijke treffer van de Finnen. Finland is in groep 3 uitge speeld, bezet met acht punten uit acht wedstrijden de voorlopige tweede plaats achter leider Enge land en moet op misstappen van de concurrentie hopen om Mexico te halen. Wereldkampioen Italië leed een beschamende nederlaag in het oe fenduel met Noorwegen. In Lecce floten 55.000 toeschouwers de Ita liaanse voetballers uit, toen de No ren in de tweede helft hun voorps- rong van 2-1 handhaafden. Altobel- li had de thuisploeg nog wel aan de leiding gebracht, maar Okland en Davidsen zorgden voor een regel rechte surprise. Mats Magnusson wijst naar het scorebord dat aangeeft dat de Zweedse invaller zijn j West-Duitsland heeft geschoten waardoor Zweden nog een kans op Mexico heeft op de valreep naast Psychologische druk van Karpov MOSKOU (AFP/Tass) - De acht ste party van de schaaktwee kamp om het wereldkampioen schap tussen titelhouder Anatoli Karpov en uitdager Gary Kaspa rov is gisteren geëindigd in remi se. Dinsdag was de partij op de 41e zet afgebroken. In de tweede zitting deden de beide Sowjet- grootmeesters nog snel een aan tal zetten en besloten toen tot de ling van het punt. Karpov leidt in tweekamp met 4V2 tegen 3V2. De afgebroken stelling bood wit geen reële winstkansen. Des ondanks besloot Karpov tot een tweede zitting; hoogstwaar schijnlijk om te zien of zwarts af gegeven zet wel de juiste was. Als bijvoorbeeld 41Kf6 uit het couvert was gekomen, zou Karpov kansen hebben gehad. Kasparov's afgegeven zet bleek de juiste: 41Ke5. Daarna wer den nog negen zetten gedaan, al vorens de papieren werden gete kend. Karpov sprak daarbij en kele woorden en glimlachte in de richting van Kasparov. De uitda ger reageerde niet. Maanden ge leden zei hij al, dat hij na afloop de partijen niet zou doornemen met Karpov. Tot dusverre heeft hij woord gehouden. Volgens de in Moskou aanwe zige voorzitter van de Braziliaan se schaakbond Lincoln Lucena oefende Karpov dinsdag zuiver psychologische druk uit door in een stelling, waarin hij geen ech te winstkansen had de tegen stander nog wat te laten zwoegen De afgebroken stelling van de achtste partij was: Wit: Kh2, Tb4, a4, g4; zwart: Ke6, Ta3, g5. Het zettenverloop in de tweede zitting Karpov (wit) Kasparov 41Ke6-e5 (onder couvert), 42. Kh2-g2 Ta3-a2 43. Kg2-f3 Ta2-a3 44. Kf3-e2 Ta3-g3, 45. Ke2-d2 Tg3-g2 46. Kd2-e3 Portugal Het Portugese voetbalelftal liet zich gisteren in Praag van zijn laf ste kant laten zien in Praag. In de interland tegen Tsjechoslowakije beperkte Portugal zich tot verdedi gen. Die weinig positieve uitgang stelling werd door een matig ope rerend Tsjechoslowaaks elftal, dat voor zijn laatste kans voor Mexico streed, met minimaal verschil (1-0) afgestraft. Slechts tienduizend toe- schoiiwers zagen Hruska, de 28-ja- rige aanvaller van Bohemians Praag, al na 21 minuten de enige treffer voor zijn rekening nemen Van vijf meter liet hij doelman Bento, de uitblinker in het Rosic- ky-stadion, kansloos. Portugal zag geen mogelijkheid tot een andere taktiek te komen. Het creëren van een kans was te veel gevraagd van de aanvalslinie, gevormd door het spitsenkoppel van Porto, Gomes en Futre. Bulgarije Het Bulgaarse voetbalelftal, on langs nog geklopt door Nederland, kreeg bij zijn vijfde overwinning in de strijd in groep 4 alle hulp van Luxemburg. De voetballers uit het Groothertogdom hadden een grote hand in de voorsprong van 3-0, waarmee Bulgarije kon gaan rus ten. In de tweede minuut passeer de Hellers zijn eigen doelman, Van Rijswick, toen hij een schot van Petrov van richting veranderde. In de 26e minuut deed Barboni hem dat na, bij een doelpoging van Kos- tadinov. Dimitrov produceerde in de 32e minuut het enige doelpunt van zuiver Bulgaarse makelij. Na rust kregen de Luxemburgers alle ruimte van de al feestvierende Bul garen. Een solo van Langers werd in de 66e minuut onreglementair gestuit. Langers schoot de straf schop zelf in: 1-3. Op weg naar de tuchtcommissie. Technisch-directeur Cruijff, advocaat Voetelink en de bestuursleden Bartels en Harmsen (van links naar rechts) zouden het bondsbureau in Zeist weer snel verlaten (foto anp> ADVERTENTIE TOFSIflNG-SPEClNl, vrijdag 4 oktober aanvang 20.00 uur. INDONESISCH BUFFET met medewerking van Wieteke van Dort alias- Tante Lien. Inklusief: 2 x 45 minuten treedt zij op. Dansmuziek, verzorgd door het Lion Trio. 0 Uitgebreid Indonesisch buffet. De prijs: 49.95 per persoon. SCHWERIN (ADN) - Voor de ogen van bondscoach Beenhakker heeft het Nederland UEFA-jeugdelftal (16-18 jaar) gisteren in Schwerin een overtuigende zege geboekt op de Oostduitse leeftijdgenoten: 3-1. Bij rust leidde Nederland met 1-0. Ogenschijnlijk was de DDR de gehele wedstrijd sterker, maar de Oostduitse voetballers hadden gro te moeite met scoren. Oranje maakte wel gebruik van de weini ge kansen. PSV-speler Viscaal zorgde vijf minuten voor rust met een strak schot van zestien meter voor de voorsprong. Een kwartier na rust strafte de Feyenoorder Uit man een fout van de DDR-defensie koel af. Na de aansluiting (1-2) door een kopbal van Sammer, drongen de Oostduitse junioren sterk aan, mpar in de slotminuut maakte Laamers (PSV) met een harde knal een eind aan de illusies van de te genstander. De Leidenaar Richard van Pola- nen (Sparta) viel in voor de PSV-er Vos. UEFA-jeugdinterland: DDR - Nederland 1-3 (0-1), 39. Viscaal 0-1, 63. Uitman 0r2, 73. Sammer 1-2, 90. Laamers 1-3. Toeschouwers: 2.300. Sectiebestuur De sectie betaald voetbal van de KNVB zal Klaas Nuninga en Jos de Waard verzoeken de twee va cante plaatsen in het bestuur van de betaalde tak in te nemen. De centrale spelersraad (CSR) is giste ren na langdurig, intern beraad ak koord gegaaan met dat voorstel. De procedure van de benoeming, waardoor het sectiebestuur met de reglementaire zeven mensen be mand zal zijn, zal op korte termijn in gang worden gezet. Sinds de bestuurscrisis van no vember 1983 was het sectiebestuur incompleet. De namens de werk nemers zittende leden Van den Berg en Jansen stapten toen op. Twee commissies bedachten ver volgens de oplossing voor de be stuurlijke problemen. De persone le invulling daarvan komt wat het sectiebestuur betreft nu pas tot stand. De Groninger Klaas Nuninga is oud-international en kwam jaren lang voor Ajax uit. Jos de Waard is voorzitter van de eerste divisieclub Telstar. ZEIST (GPD) - De 'zaak-Cruijff begint steeds meer te lij ken op een klucht. De tuchtcommissie had gisteravond na een informatief gesprek met Ajax willen beslissen of er al dan niet een strafzaak tegen de oud-voetballer moet wor den aangespannen. Inplaats daarvan gingen beide partijen uit elkaar zonder dat informatie werd uitgewisseld. Cruijff (en met hem Ajax) verkeert derhalve nog altijd in het onge wisse of hij zonder diploma's zijn functie van technisch- directeur bij de Amsterdamse club kan uitoefenen. Een dezer dagen zal de tuchtcom- missie een brief sturen naar de commissie-Van Marle, de groep die zich bezig houdt met de vraag wat de functie van technisch-directeur nu precies in houdt. Deze commis sie zal nu moeten bepalen welk vervolg deze kwestie krijgt. Opvallend was het dat de hoofd persoon in het 'steekspel', Cruijff, zelf niet werd gehoord. Hij had wel zijn mening willen geven maar niet apart, zoals de tuchtcommissie wil de. Ajax, dat werd vertegenwoor digd door Voorzitter Harmsen, pen ningmeester Bartels, Cruijff en raadsman Voetelink, voelde daar niets voor. „Wij hebben", aldus Voetelink, „gezegd dat wij open staan voor een informatief ge sprek. Daarvoor waren we uitgeno digd. In dat kader wensen wij niet dat de een zonder de ander wordt verhoord. De tuchtcommissie heeft duidelijk gezegd dat dit ge sprek niet plaatsvond op basis van een aanklacht. Dan moet je niet doen alsof dit een rechtszaak is. Ik vind trouwens dat de tuchtcom missie deze zaak heel anders had moeten aanpakken en gewoon had moeten zeggen: „Heren, dit is de klacht, wat is jullie commentaar?". De klacht was ingediend door drie leden van de WON, dc Ver eniging Van Oefenmeesters Neder land. Klaas Wit (jeugdtrainer van vierdeklasser Kolping Boys in het Noordhollandse Oudorp en be stuurslid van de WON), Piet Buij- zer (voorzitter WON, afdeling Noord-Holland) en -Sjaak Langen- doen (werkzaam op het bureau van de WON) zijn van mening dat Cruijff als trainer werkzaamheden verricht waartoe hij niet bevoegd Door Harmsen werd dit drietal gisteravond 'een stel verraders' ge noemd: „Ze zijn bij ons geweest en hebben een rapport geschreven. Zeventien graden, bewolkt. Wat Cruijff heeft gezegd tijdens de trai ningen hebben ze niet gehoord om dat er steeds spelers om hem heen stonden. Waarom zijn ze 'dan niet het veld opgelopen? We zijn gast vrij. Dan hadden ze tenminste echt geweten wat er zich bij ons af speelt. Ik begrijp trouwens niet waarom ze Cruijff aanpakken. Als er fouten zijn gemaakt dan liggen die bij ons niet bij hem". Evenmin als Ajax begreep de tuchtcommissie waarom er gister avond geen zaken konden worden GRONINGEN (ANP) - Het Neder lands tafeltennisteam heeft giste ren in Groningen in het openings duel uit de Europese Superliga competitie een pak slaag gekregen van Joegoslavië. De Joegoslavi sche ploeg won met 6-1. Het breek punt in de interland was de neder laag van Bettine Vriesekoop, de nummer één van Europa, in het duel met Branka Batinic. De Ha- zerswoudse, wiens inbreng op een zeker punt was gesteld, verloor verrassend in drie games van de parmantige Batinic. Door het onverwachte verlies van Vriesekoop ging het goede werk van Henk van Spanje verlo ren. De in Westduitse dienst spe lende Veenendaler won in de twee de partij van de avond van Zoran Kalinic, een Europese topspeler, die het bat met de penhoudergreep hanteert. Van Spanje won met twee keer 21-17. De vreugde over het succes van de Nederlandse kopman werd echter snel getem perd door de tegenvallende ver richting van Vriesekoop, die in Groningen gecoached werd door Jan Vlieg. De achterstand van 1-2 groeide door de nederlagen in het mannen- dubbel (Van Spanje met Vlieg) en gemengd dubbel (Van Spanje met Vriesekoop) snel aan tot de beslis sende 1-4. In de laatste twee partij en waren Anne Vlieg en Henk van Spanje niet in staat de veerkracht te tonen om de negatieve score bin nen redelijke perken te houden. Vraagteken Wie niet beter wist, vermoedde dat Oranje gisteravond in de Gro ningse Evenementenhal tegen Joe goslavië aan een soort quiz deel nam, want de kleding was voorzien van een vraagteken-logo. Maandag kwam de Stichting Tafeltennis Promotion met Valkenswaard als grootste geldschieter overeen met de vijf protesterende clubspon sors, dat tegen Joegoslavië nog geen sponsornaam gevoerd zou worden. Met name de sponsor van Bettine Vriesekoop zou zo tot vrij dag extra tijd hebben om te beslui ten alsnog aan de NTTB-sponsor- pool deel te nemen. Juist Vriese koop echter weigerde gisteravond het in haar ogen provocerende vraagteken te voeren. „Als de kle ding neutraal moet zijn, dan maar helemaal geen naam. Een vraagte ken vind ik te kinderachtig, daar leen ik me niet voor." Pieter Brüg- genwirth, de sponsor van Valkens waard, nam de weigering van Vrie sekoop echter hoog op. „Over dat vraagteken hebben we afgelopen maandag een afspraak gemaakt met de sponsor van Vriesekoop. Maar ik heb blijkbaar met kinde ren te maken. Vanaf nu zal ik me harder opstellen, al hoop ik nog steeds op een vreedzame oplos sing." Trekken de clubsponsors zich definitief terug, dan zal Brüg- genwirth naar zijn zeggen drie an dere branche-vreemde bedrijven aan de Stichting toevoegen. gedaan. Centraal stond daarbij de vraag of er nu sprake was van een informatief gesprek, zoals Ajax stelde, of een vooronderzoek. „In een vorige brief', zo verdedigde voorzitter Van Oostveen het stand punt van de tuchtcommissie, „heb ben wij het wel duidelijk over een vooronderzoek gehad. Dat in de laatste uitnodiging gesproken is over een informatief gesprek is een misverstand. Wel, in het reglement van de KNVB is een bepaling op genomen dat alle leden in de bond ons inlichtingen moeten verstrek ken. Wij zijn er niet op uit geweest om mensen tegen elkaar uit te spe len. Wat wij wilden, Cruijff en zijn raadsman apart horen, en Ajax en de raadsman afzonderlijk, is een normale manier van informatie in winnen. Het is jammer dat Ajax niet wilde meewerken. We sluiten in ieder geval niet uit dat we zullen proberen om Ajax opnieuw om de tafel te krijgen". Ajax wil eventueel andermaal naar Zeist komen, maar wil dan wel weten wat het doel is. Intussen vraagt Cruijff zich nog altijd af of hij nu wel of niet een 'besmet' be roep uitoefent: „Ik had vanavond graag duidelijkheid willen hebben. Maar we zijn geen stap verder. Het is een verloren avond. Ik had beter naar Zweden-West-Duitsland kun nen kijken. Een poosje terug heb ik de KNVB voorgesteld om èen verkorte cursus te volgen maar ook op dat antwoord zit ik nog altijd te wachten". Dat neemt niet weg dat Cruijff voorlopig zijn werk kan voortzet ten. Het ziet er immers naar uit dat een uitspraak in deze zaak nog wel maanden op zich zal laten wach ten, zo die er al komt. Voetelink: „En stel dat er straks wordt beslist dat hij zónder diploma's geen tech nisch-directeur mag zijn, dan zul len meteen in hoger beroep gaan. In uiterste geval kan Johan altijd nog als speler in de dug-out zitten". Combines bij schaatsen uit den boze LELYSTAD (ANP) - De verza melde marathonschaatswereld is gisteravond in Lelystad ak koord gegaan met een regle- mentsvoorstel, dat voorziet in schorsingen voor het aangaan van combines. Het verlenen van hand- en spandiensten in de marathons kan op aanwij zing van de scheidsrechter lei den tot uitsluitingen. De alge meen vergadering van de schaatsbond moet nog akkoord gaan met het voorstel. De laat ste jaren zijn grote gesponsorde ploegen hun invloed gaan uit oefenen in het marathonpelo ton. De maatregelen tegen de combines kenden de instem ming van de negentig opgeko men rijders, die verder beslo ten tot de opheffing van hun belangengroep. Tijdens de bijeenkomst werd ook gevraagd om een verho ging van het prijzenschema. Overleg met de sponsors moet uitsluitsel geven. Voor de B-rij ders komt een landelijke com petitie, met een promotie- en degradatieregeling. Buitenlan ders zijn welkom in de Neder landse Cupwedstrijden. Voetbalrel eist dode SALZBURG (DPA) - Ongeregeld heden veroorzaakt door voetbal supporters hebben nu ook in Oos tenrijk een leven geëist. Bij een rel tijdens de competitiewedstrijd Salzburg-Rapid Wien op 13 sep tember liep een 24-jarige aanhan ger van de thuisclub ernstig her senletsel op. Hy overleed dinsdag aan de verwondingen. Een 17-jari- ge Weense supporter, die wordt verdacht van de aanslag, is aange houden. Het kwam tot een uitbar sting na afloop van de wedstrijd, die Rapid met 3-2 won. De politie meldde, dat de vechtpartijen;'die in de Salzburger binnenstad be gonnen, op het station pas ophiel den toen de trein naar Wenen weg reed.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15